Honor 200 Smart - najpovoljniji Honor telefon

Honor 200 Smart - najpovoljniji Honor telefon

Honor 200 Smart nosi ime popularne Honor 200 serije, ali sa njom nema dodirnih tačaka: za razliku od Honor 200 modela, ovo je telefon niže cenovne kategorije

    Sadržaj
      Honor 200 Smart – najpovoljniji Honor telefon

      Pozitivne ocene

      • Snapdragon 4 Gen 2 je najbrži procesor u klasi
      • IP64 sertifikat u ovoj kategoriji je sasvim dobar
      • 256GB prostora za podatke
      • Stereo zvučnici

      Negativne ocene

      • Svega 4GB radne memorije

      Honor 200 Smart predstavlja solidan izbor po, nema šta, baš korektnoj ceni ukoliko želite da nekog obradujete tokom predstojećih praznika…

      Bliži se kraj kalendarske godine i svaki novi model telefona je neka vrsta iznenađenja: znate i sami da već od januara pa na dalje svi proizvođači Android sveta u potpunosti menjaju ponudu i sve novo u ovim završnim mesecima godine jeste nekakvo popunjavanje rupa u ponudi.

      Tako je, potpuno nenadano stigao Honor 200 Smart: telefon koji nosi ime dobro poznate brojčane serije ovog proizvođača, ali i model koji iskreno rečeno – i nema nikakvih  dodirnih tačaka sa Honor 200 modelima. Jer, Honor 200 modeli su predstavnici više srednje klase koji su evo krajem godine postali izvanredna kupovina zbog velikog pada cene – a Honor 200 Smart je najjeftiniji telefon koji ovaj proizvođač nudi u svom portfoliju.

      Polovinom godine predstavljali smo Honor X7b, telefon niže kategorije, nekako ispod radara nam je prošao naslednik, X8b – a sada je u ponudu stigao najjeftiniji model, Honor 200 Smart. Šta to u finišu godine, pred crni petak i sve ostale prednovogodišnje praznike nudi ovaj model? Neobična kombinacija je po sredi…

      Dobra hardverska osnova

      Honor 200 Smart po odličnoj ceni od 18 hiljada dinara (oko 150 evra), donosi najbolji i najnoviji procesor u klasi: u pitanju je Snapdragon 4 druge generacije koji prvi put imamo priliku da vidimo na delu. Ovaj procesor izrađen u 4 nanometarskom procesu brži  je od svih sličnih procesora u ovoj kategoriji: Snapdragona 680, 685, 695, Mediatek čipova u različitim varijacijama, a naročito od Unisoc baziranih modela.

      Ali zato Honor 200 Smart ima manje radne memorije – 4GB, konkurencija je na tom planu uglavnom izdašnija i nekako je 8GB postalo standard. Opet, prostora za podatke ima savim dovoljno, 256GB je sasvim dovoljno svakom korisniku ove klase telefona, naročito ako uzmemo u obzir da nema podrške za memorijske kartice.

      Sad, da li je bolje više procesorske snage a manje radne memorije, naročito u ovoj klasi telefona i pretpostavke ko su potencijalni korisnici ovog modela – nije jednostavno odgovoriti. Ja mislim da bih se pre odlučio za jači procesor…

      Ekran

      A da bi ovakav hardver mogao da se spusti u ovu cenovnu klasu izbor je morao pasti na TFT LCD ekran umesto AMOLED displeja – 6.8 inčni, sasvim lepo osvetljeni ekran sa osvežavanjem od 120 HZ i nije tako loš, još manje neuobičajen izbor u ovoj kategoriji uređaja. Uostalom, nikada nismo imali priliku da vidimo AMOLED ekran u ovom cenovnom razredu

      Što se konkretnih brojeva tiče, Honor navodi 850 nita osvetljenja: naš kolorimetar kaže 706,2 nita što i nije tako veliko odstupanje. Onaj subjektivni utisak, kada znamo o kojoj se vrsti ekrana radi je sasvim dobar.

      Dizajn

      A na planu dizajna telefona, rekli bismo, uobičajeni izgled povoljnih telefona u 2024 godini: Honor 200 Smart itekako podseća na ono što je tokom čitave ove godine Realme radio u klasi povoljnih telefona.

      Jednostavne linije uređaja kojem je iPhone poslužio kao inspiracija, masivan, ravan ram uređaja od polikarbonata, ravna poleđina od nekakvog gumiranog materijala na kome ne ostaju otisci pristiju. Honor 200 Smart dolazi u dve boje: klasičnoj crnoj, i ovoj, Forest Green koji je stigao u Benchmark redakciju.

      Telefon je težak 190 grama a treba pomenuti i IP64 sertifikat što podrazumeva potpunu zaštitu od prašine i otpornost na prskanje vodom…a ukoliko se pitate ima li ekran ikakvu zaštitu, da kažemo da je tu ona Honor-ova, aluminosilikatna.

      Od ostalih tehničkih specifikacija treba pomenuti da su pokriveni svi načini povezivanja sa drugim uređajima, ne možda po nekim najnovijim standardima i brzinama na kojima rade oni malo skuplji modeli, ali sve što vam će trebati je tu. Čak i NFC, iako najpopularniji sajt kada nam treba da proverimo neke specifikacije kaže da Honor 200 Smart ne podržava tu vrstu bežične komunikacije. Pa da onda tu informaciju demantujemo iz prve ruke.

      Za one koji vole i imaju neke žične slušalice, informacija da je tu i 3.5mm konektor – sa druge strane FM radio uprkos tome podatku nije dostupan. Ali jesu stereo zvučnici što je malo ali prijatno iznenađenje u ovoj klasi. Nisu nekog specijalnog kvaliteta, zvuk je da ga tako nazovemo elementarnog nivoa, ali je stereo…

      Solidna je i baterija ovog telefona, 5200 mAh, punjenje sa maksimalnih 35 W. naš standardni desetočasovni test YouTube reprodukcije završio je sa 51 procentom preostalog kapaciteta.

      Kamere

      Naravno, zanima vas sigurni smo, šta Honor 200 Smart može da vam pruži na planu fotografisanja i snimanja videa: kad pogledate telefon sa zadnje strane verovatno da vizuelni utisak govori kako  očekivanja imaju opravdanja.

      Naravno, to je samo još jedna vizuelna iluzija o kojoj smo ne tako mali broj puta govorili: jedan senzor samo od 50 MP i to onaj dobro poznati Samsung Isocell S5KJN1, uparen sa sočivom otvora blende od f/1.8 i faznim autofokusom. Osim njega tu je i senzor dubine od 2 MP, LED blic – a četvrtu poziciju zauzima optička iluzija da se tu nalazi „nešto“…nema ničega. Pristup viđen solidan broj puta ove godine: bolje jedan dobar senzor nego dva besmislena.

      Što se selfi kamere tiče, tu se još malo prištedelo pa na telefonu zatičemo skromni 5MP senzor prednje kamere.

      Iako Samsung ISOCELL S5KJN1 senzor nije poznat kao šampion detalja, Honor se pri podešavanju kamera i softverskom procesiranju odlučio da iz njega izvuče oštriju sliku nego što smo navikli. Rezultat su fotografije koje deluju vrlo jasno i detaljno, pogotovo na ekranu telefona, ali i relativno prirodno, bez upadljivog izoštravanja.

      Da je izvučen maksimum iz senzora postaje jasno čim jednom zumirate fotografiju, jer pikselizacija odmah postaje vidljiva. S obzirom na ono što smo do sada viđali od ovog senzora, ovakav pristup, pogotovo u ovoj klasi nam zapravo deluje kao bolja opcija.

      Dinamički opseg glavne kamere je korektan, mada ne i svemoguć u jako kontrastnim scenama, a reprodukcija boja relativno prirodna.

      U svakom slučaju, sasvim pristojni rezultati u dnevnim uslovima. Glavna kamera nudi i mogućnost 2x zuma, ali kao što smo rekli, iz senzora je već izvučen maksimum na 1x, pa od zuma ne treba očekivati previše.

      U noćnim uslovima, glavni senzor je u stanju da napravi vrlo pristojne fotografije, ali će kvalitet i oštrina puno zavisiti od mirne ruke, s obzirom na odsustvo optičke stabilizacije.

      Dešavalo nam se da od dve uzastopne fotografije jedna bude mutnjikava, a druga solidno oštra, pa vredi obratiti pažnju kada nešto slikate noću.

      Čak i u idealnom slučaju noćne fotografije ne obiluju detaljima, mada je balans između oštrine i šuma korektan za ovaj senzor. Dakle, ne baš sjajna kamera za noćno snimanje, ali uz malo pažnje sasvim upotrebljiva.

      Što se video snimanja tiče, ono je naravno ograničeno na Full HD rezoluciju, pa je i kvalitet u skladu sa tim korektan, ali ne više od toga. U snimcima je primetan određeni nivo šuma čak i dnevnim uslovima, a stabilizacija radi prilično loše, pa ako želite dobar snimak, poželjno je odlučiti se za statičan kadar.

      Noćno video snimanje je bolje nego što bismo očekivali, naravno uz statične kadrove, i sasvim upotrebljivog kvaliteta dokle god ima dovoljno uličnog svetla.

      Što se selfi kamere tiče, senzor od svega 5MP sa otvorom blende f/2.2 premašuje ono što bismo očekivali od tako male rezolucije, pružajući dobru reprodukciju boja i pristojan nivo detalja, koji će istina malo varirati od slike do slike, verovatno opet zbog osetljivosti na male pokrete. Ova kamera se pristojno snalazi i noću, pa iako šum pojede dosta detalja, možemo reći da su fotografije upotrebljive.

      Selfi video snimanje danju je sasvim korektno, čak i u hodu (naravno takođe ograničeno na Full HD), a isto možemo reći i za noćno i pored relativno visokog nivoa šuma.

      Honor 200 Smart – utisci

      Sve u svemu, još jedan od telefona namenjenih segmentu kupaca sa manjim potrebama ili plićim džepom: ali isto tako reći, segmentu koji je i dalje na samom vrhu kada su količine prodatih telefona u pitanju.  Makar kada je ovaj region u pitanju…

      Honor 200 Smart predstavlja interesantan miks specifikacija u ovom cenovnom razredu i to nekako najviše asocira na pravljenje nekakvog smuti napitka: malo ovoga, malo onoga, malo više a malo manje onoga – kako bi se sve to uklopilo u cenovni rang.

      Honor 200 Smart ne nudi AMOLED ekran ali nas ni ne nervira teardrop kamerom. Nema najviše RAM-a ali ima najnoviji i najmoderniji procesor u klasi, koliko god te razlike bile male: kamere ni slabije ni bolje od konkurenata, završiće posao. Stereo zvučnici su tu a ni solidan IP rejting, najbolji u klasi nije za zanemariti.

      Sve u svemu, solidan izbor po, nema šta, baš korektnoj ceni ukoliko želite da nekog obradujete tokom predstojećih praznika.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test