Nije mala stvar kada ste prepoznati kao neko ko daje dosta za uloženi novac. Korisnici to znaju da cene, a itekako vam to može značiti u određenim situacijama. Možda ne toliko u visokoj klasi, gde će kupci možda ipak da se opredele da daju 100 ili 150 evra više za prestižan telefon poznatog brenda, ali u kategoriji gde svaki dinar znači – takva reputacija je nemerljivo važna, jer će korisnici biti skloni da prihvate vaše telefone sa neskrivenom dozom entuzijazma.
Stoga, Honor koji ima upravo takvu reputaciju, ima lepu priliku da zacementira svoje pozicije. U tu svrhu u nižoj i nižoj srednjoj klasi su predstavljeni telefoni iz Honor 7 serije. Do nas su stigli modeli naizgled prilično sličnih karakteristika, koji nimalo slučajno nose veoma slične oznake. Reč je o telefonima Honor 7A, Honor 7C i Honor 7S. Stoga, pogledajmo šta mogu i koliko nude.
Uređaji na testu
Svi telefoni dolaze u gotovo identičnim kutijama. Reč je o kutijama tirkizne boje, koje sadrže osnovnu opremu koja je potrebna da biste koristili svoje telefone. Kako je reč o pristupačnijim uređajima, ne treba da iznenađuje što oprema nije naročito bogata. Šteta je možda što se ne isporučuje neki kejs za nošenje, ali zažmurićemo na jedno oko. Uostalom, ovi telefoni prilično dobro leže u ruci i bez kejsa, zahvaljujući svojoj izradi.
U suštini, Honor 7C, 7A i 7C su veoma nalik jedan na drugi. Najbolje je što se u suštini vidi nešto što se može nazvati “porodičnom sličnošću”. Uređaji su praktično iz istog kalupa. Praktično su identični na prvi pogled, sve dok ne razaznate pojedine sitnice koje ih razlikuju. Odmah u startu da vam kažemo – najbolji od ovih modela je 7C, zatim ide 7A, dok je na začelju model 7S. Interesantno ili ne, tek tim redom idu i dimenzije telefona – 5.99, 5.7 i 5.45 inča, respektivno. Tim redom ide i njihova hardverska snaga, ali i mogućnosti kamere. No otom potom, zadržimo se još malo na eksterijeru.
Modeli 7C i 7A su prilično sličnog dizajna i izrade. Kombinuju staklo sa prednje strane i aluminijumsku poleđinu, sa kojom se staklo spaja preko 2.5D ivica. Model 7S slično izgleda, ali je u njegovoj izradi korišćena plastika za zadnju stranu. Pod prstima se vidi da je najjeftiniji model od tri na testu, ali to ne treba nužno uzeti kao nešto problematično, budući da je plastika prilično kvalitetna, kao i da preko nje imamo specifičan nanos.
Sa druge strane, ono što se objektivno može zameriti 7S modelu jeste odsustvo skenera za otisak prstiju, što dva skuplja modela imaju na svojoj zadnjoj strani. Takođe, svi telefoni podržavaju Dual SIM, što je pohvalno, i to takav da ne zauzima prostor microSD kartici kojom bi se memorija proširila, što nas raduje. Samo najveći i najsnažniji 7C može da se podiči drugim senzorom glavne kamere, te stiže u 13 + 2 Mpx konfiguraciji, dok preostala dva telefona dolaze sa “običnim” 13 Mpx senzorima. Postoje još neke suptilnije razlike kojih ćemo se dotaći tokom teksta.
Ono što je definitivno jasno jeste da su svi pomenuti telefoni prilično fino odmereni. Dizajn je dobar, kvalitet sasvim pristojan. Ispoštovani su aktuelni trendovi u vezi sa 18:9 ekranima, izrada je na mestu, kombinacija boja prilično atraktivna, posebno na modelima koji su teget-plave boje. Svi telefoni se pune i povezuju preko micro-USB konektora, ali je to u ovoj kategoriji sasvim očekivano. Prvi utisci su stoga sasvim pozitivni, naročito imamo li u vidu da se radi o prilično pristupačnim telefonima.
Polako ali sigurno, Honor telefoni se postepeno razgraničavaju kada je hardver u pitanju. Pođimo najpre od najsnažnijeg Honor 7C modela i pogledajmo kako se kotira. Evo njegovih egzaktnih specifikacija.
[modul]specifikacija=9521[/modul]
Kao što možete videti, ovaj telefon se bazira na Snapdragon 450 čipsetu. To znači da ima osam jezgara, koji rade na do 1.8 GHz. Interesantno je da ovaj čipset zapravo u praksi i jeste sasvim korektno rešenje za telefone niže kategorije. Prateći faktor je i Adreno 506 grafika, koja je sasvim pristojna.
Takođe, stiže sa 32 GB skladišnog prostora, te 3 GB sistemske memorije. Preko microSD kartice se skladište može proširiti za do 256 GB. Sve u svemu, sasvim dovoljna konfiguracija za sve koji nisu naročito zahtevni – zapravo, doskora su solidni modeli srednje klase stizali sa manje-više ovakvim specifikacijama. Treba imati u vidu i da noviji Snapdragon čipset znači i poboljšanu potrošnju.
Na priloženim fotografijama možete videti kako se telefon kotira u najkorišćenijim benchmark programima današnjice – Antutu i Geekbench. Pređimo na naredni model.
[modul]specifikacija=9520[/modul]
Honor 7A je takođe uređaj sa osmojezgarnim procesorom. Međutim, u ovom slučaju zatičemo nešto stariji / sporiji Snapdragon 430. To u praksi znači osam jezgara, ali u 4 x 1.4 GHz + 4 x 1.1 GHz konfiguraciji. Uz ovaj procesor ide i Adreno 505 grafika. Za neke nezahtevne potrebe, mnogima će ovo biti sasvim dovoljno, ali ostaje pitanje šta ukoliko se poželi neštoi više? 7C ima više prostora u tom smislu, definitivno.
Što se skladišta tiče, na raspolaganju je 32 GB. Memorija? Sistemske memorije ima 3 GB. Da, reč je o dobro poznatoj kombinaciji i u tom pogledu nećete imati problema. Ponovo, kao i kod većeg i snažnijeg modela, imate opciju proširenja skladišnog prostora za do 256 GB.
[modul]specifikacija=9522[/modul]
Najzad, na red dolazi i najmanji, ali i najslabiji model. Honor 7S je baziran na čipsetu kompanije MediaTek. Reč je o MediaTek MT6739 čipsetu, kakav smo sretali u uređajima niže klase na našim testovima. Njegovim četvorojezgarnim procesorom ili PowerVR GE8100 grafikom nismo bili posebno impresionirani tada, pa nismo ni sada.
Sa radnim taktom od 1.5 GHz, četiri jezgra ipak udaraju u određene limite kada su performanse u pitanju. Tome ne pomaže ni prisustvo svega 2 GB sistemske memorije. Zapravo, ovaj telefon stiže u kombinaciji 2 GB RAMa i 16 GB prostora za skladištenje podataka. Ako ništa drugo, taj prostor možete proširiti microSD karticom, što toplo preporučujemo budući da je na raspolaganju manje od 10 GB prostora, pa slutimo da to možete brzo popuniti…
Svi telefoni, baš kao i ostali Honor ili Huawei telefoni, stižu sa EMUI korisničkim interfejsom. Ono što pomalo začuđuje, međutim, jeste što snažniji modeli – Honor 7C i 7A – dolaze sa Android 8.0 Oreo korisničkim interfejsom, dok najslabiji Honor 7S stiže sa Androidom 8.1. Tome korespondira o korisnički interfejs, odnosno njegove oznake. Tako imamo pomalo čudnu situaciju da najslabiji telefon stiže sa novijom iteracijom operativnog sistema.
Sa druge strane, taj telefon ima samo 2 GB RAMa, dok jači modeli stižu sa 3 GB. Već smo konstatovali da noviji Androidi, makar na Huawei i Honor telefonima, ne reaguju najbolje na 2 GB RAM-a. Istu priču imamo i ovde. Honor 7S donosi ipak, objektivno posmatrano, najslabije korisničko iskustvo. Nije sve savršeno ni na snažnijim modelima, posebno ukoliko je neophodno da se grafika ozbiljnije uposli, ali je sasvim primetno da su seckanja i preskakanja u animacijama najjasnije vidljiva na Honor 7S modelu.
Na drugoj strani, na 7C i 7A uređajima u principu sve funkcioniše kako treba. Telefoni su fino odmereni, kako hardverski, tako i softverski. Svi telefoni dolaze sa svim prednostima i manama EMUI korisničkog interfejsa. Kao što znate, postoji ogroman broj aplikacija, od kojih su nekima funkcije duplirane. Prisutan je njihov Phone Manager, duplirana galerija i tako dalje. No, EMUI ima ogroman broj sitnih “caka” i mogućnosti podešavanja, tako da je u tom smislu idealan za korisnike koji žele da fino podese sistem i telefon, odnosno izvuku maksimum iz svog uređaja.
Stoga, možete vršiti veliki broj podešavanja i prilagođavanja. U opticaju je mnoštvo radnih parametara, od notifikacionog područja, preko softverskih podešavanja ekrana i zvuka, te elemenata interfejsa, do optimizacija baterije i slično. Huawei nudi veliki broj potencijalnih modifikacija i veliki broj korisnika će to znati da ceni.
Kao što smo spomenuli, dva skuplja modela se odlikuju podrškom za skener otiska prsta, dok ga najpristupačniji 7S nema. Sa druge strane, skuplji modeli imaju Face Unlock, odnosno otključavanje telefona putem tehnologije prepoznavanja lica. Pogađate, najjeftiniji telefon ne podržava Face Unlock, već samo standardne metode zaštite.
Priloženi skrinšotovi su dovoljno ilustrativni. Nismo želeli da razdvajamo softver po telefonima, niti za time ima objektivne potrebe, jer je interfejs potpuno identičan, kao i raspored boja, odnosno elemenata. Tu i tamo postoji pokoji izuzetak kada je najpristupačniji telefon u pitanju zbog odsustva pokoje opcije, ali svakako nedovoljno da bismo sada to dodatno isticali i kroz skrinšotove.
Ekran(i)
Ponovo imamo situaciju da se skuplji modeli razlikuju od pristupačnijeg, ali pođimo najpre od zajedničke stavke. Svi ekrani stižu sa 18:9 odnosom strana, i svi imaju pokrivenost prednjeg dela ekranom od oko 76-78%. FullView ekran je definitivno u trendu, i nema naznaka da će taj trend posustati.
Još jedna zajednička odlika je rezolucija. Ona iznosi 1440 x 720 piksela, i identična je na svim telefonima. Kako oni imaju dijagonale od 5.99, 5.7 i 5.45 inča, logično je da gustina prikaza bude nešto različita, ali se kreće u granicama od 265 do 290 piksela po inču. Sasvim dovoljno i pristojno za telefone ove dijagonale, iako bismo naravno uvek priželjkivali nešto više. Ono što nije sasvim jasno jeste matrica Honor 7S modela. Dok skuplji Honor 7C i 7A definitivno imaju IPS ekrane, za 7S nismo sigurni da li je u pitanju LCD ili neki prilično jeftini IPS, i iskreni da budemo, može biti i jedno i drugo. Potvrde nema na zvaničnom sajtu, a ne bismo se baš oslanjali na informacije o indijskim ili azijskim verzijama telefona, pošto je sasvim moguće da je za evropsko izdanje upotrebljen nešto kvalitetniji ekran.
Ono što bismo pohvalili jesu softverske opcije telefona kada je prilagođavanje ekrana u pitanju. To je jedna od spominjanih prednosti EMUI-ja, pa tako i najjeftiniji telefon ima zaista dosta varijanti za prilagođavanje temperature boja, režima prikaza, filtera svetlosti i slično. Sa druge strane, pomalo bismo iskritikovali veoma agresivan senzor osvetljenja, koji na svim telefonima dramatično spušta osvetljenost u bilo kojoj prilici. No, potpuno nam je jasno zašto se Honor odlučio za tako nešto, jer u ovoj klasi korisnici to očito i žele…
Zvuk
Zajednička karakteristika telefona je da imaju samo jedan zvučnik, pozicioniran na donjoj ivici. Drugim rečima, morate se zadovoljiti mono zvukom, što je standardno u ovoj klasi. Sam zvučnik je relativno glasan na svakom telefonu, i ne vidimo nikakve potencijalne probleme. Svi telefoni imaju 3.5-mm priključak, kao i radio. Osim toga, podržavaju Huawei Histen tehnologiju, koja omogućava da aktivirate određene opcije vezane za taj izlaz kada su na njega priključene bubice. Sve u svemu, ocenili bismo ono što Honor pruža u ovoj kategoriji ocenom – vrlo dobro.
Baterija
Najzad, još jedna stavka po kojoj se razlikuju skuplja dva i potonji najjeftiniji telefon jeste – baterija. Honor 7C i 7A dolaze sa dobro poznatom Huawei Li-Pol baterijom od 3000 miliamperčasova. Osim toga, imaju bolje čipsetove koji su štedljiviji – pri čemu 7C ima noviji čipset za koji valja očekivati da se pokaže najboljim. Sa druge strane 7S dolazi sa Li-Ion baterijom od 3020 miliamperčasova, i pokazuje se da kapacitet ipak nije jedina stvar koju treba posmatrati.
U praksi, naš test desetočasovnog YouTube klipa su telefoni završili sa sledećim postotkom baterija – 7C na 36%, 7A na 33% i 7S na 13%. Drugim rečima, pokazuje se da je zaista 7C sa Snapdragon 450 čipsetom nešto štedljiviji od 7A modela koji ima identičnu bateriju. Sa druge strane, 7S je i po ovom kriterijumu najslabiji. On će vam pružiti jedan dan intenzivnije upotrebe, ali će 7C i 7A vrlo verovatno moći da ponude i više od toga. Naravno, u skladu sa cenama i vašim afinitetima se možete opredeliti za bilo koji od ovih uređaja, naše je da vam iznesemo egzaktne informacije i našu procenu…
Već smo spomenuli da sva tri telefona imaju glavnu kameru od 13 megapiksela. Samo najsnažniji i najskuplji model, Honor 7C, ima i pomoćni senzor od 2 megapiksela za raspoznavanje dubine. U suštini, već vam je jasno da valja očekivati prilično slične rezultate od ovih telefona. Čak je i prednja kamera identična na Honor 7C i 7A modelima – 8 megapiksela, dok je na pristupačnijem Honor 7S ugrađena kamera od 5 megapiksela.
Po pitanju softvera zato nema iznenađenja. Koristi se identičan softver kamere, kakav smo već mnogo puta videli na Honor i Huawei telefonima. Kada prevučete glavni ekran udesno, aktivirate modove snimanja. Obrnutim putem pristupate glavnom meniju, koji je prilično bogat i kvalitetno osmišljen. HDR je zavučen kao mod snimanja umesto da bude dostupan iz glavnog menija, što je jedina primedba koju imamo. Slično kao i kod drugih telefona sa potpisom Honor ili Huawei…
Ovog puta ćemo nešto drugačije razdeliti priču o kamerama. Honor 7C ima, kao što smo rekli, na papiru najraskošnije opcije snimanja. Međutim, nismo naročito zadovoljni efektom dubine koji pruža prateći 2 MP senzor, da li zbog sopstvenih karakteristika ili softvera, nije toliko ni bitno. U svakom slučaju, neće on biti razlog za kupovinu. Glavni senzor sa otvorom blende od f/2.2 pruža solidno iskustvo snimanja. Pri dnevnom svetlu, Honor 7C može da snimi sasvim pristojnu fotografiju. Ona će biti detaljna, ali stvari rapidno opadaju sa kvalitetom osvetljenja, kada se daleko više ističe šum. Dopada nam se što telefon, zahvaljujući podršci za Phase Detection Autofokus operacije snimanja obavlja veoma, veoma brzo.
Noćno snimanje je slabo, kao i kod drugih telefona ove kategorije. Jednostavno, previše je šuma i veoma malo detalja. Ništa neuobičajeno. LED blic je relativno slabašan. Prednja kamera je u stanju da snimi pristojne selfije, takođe pri dnevnom svetlu, mada treba voditi računa da je fiksnog fokusa, tako da će neki selfiji izgledati kao da nisu u fokusu – prosto, dešavaće vam se u realnoj upotrebi.
Honor 7A (nadalje ispod gledaćete slike snimane ovim telefonom) je veoma, veoma sličan Honor 7C uređaju. Zapravo, jedino mu fali pomenuti 2 MP senzor za dubinu, tako da su u praksi njihovi rezultati – identični. Bukvalno isto važi i za prednju kameru. Nema potrebe da se ponavljamo, utiske smo izneli gore, a za svaki slučaj evo i nekoliko fotografija snimanih ovim telefonom.
Najzad, Honor 7S (nadalje ispod gledaćete slike snimane ovim telefonom) je u ovom domenu praktično identičan skupljim modelima. Koristi senzor identične rezolucije, ali bismo rekli da je nešto slabijeg kvaliteta nego kod 7C i 7A modela. Ipak, snimanje možemo da okarakterišemo kao pristojno, sasvim primereno njegovoj cenovnoj kategoriji. Primetan je šum na nekim mestima, detalji bi svakako mogli biti bolji, ali će sasvim lepo poslužiti onima koji ne žele da izdvajaju prevelike sume za telefon.
Kada je u pitanju noćno snimanje, očekivano, rezultat je slab pošto nije za očekivati da bude bolji od skupljih modela sa boljim senzorima. Prednja kamera od 5 megapiksela, baš kao i kod skupljih telefona, može pristojno da odradi posao. Samo nemojte imati prevelika očekivanja. Ukupno gledano, rekli bismo da 7S ima sasvim pristojnu kameru, bolju nego što smo očekivali kada smo sagledavali ukupne karakteristike telefona.
Evo nas u zaključnom delu gde nam ostaje da konstatujemo da je Honor 7C najbolji od ova tri telefona, odmah za njim ide Honor 7A, dok je Honor 7S definitivno najslabiji od ove trojice. Vrlo korisno, zar ne? To smo konstatovali odmah po dobijanju telefona u ruke, prošli smo kroz ceo proces testiranja i…konstatacija je ostala do kraja. Bez iznenađenja, što bi se reklo.
Definitivno najpristupačniji Honor 7S pruža najslabije iskustvo, što ne čudi budući da ima najslabiji hardver i samo 2 GB RAMa. Opet, ukoliko vam je potreban telefon korektne izrade i kamere, koji ne planirate da puno opterećujete, i pride je poželjno da telefon bude kompaktan, Honor 7S će sasvim dobro obaviti posao. Nije bez mana, ali je u svojoj klasi sasvim korektan izbor.
Modeli 7C i 7S su ipak nešto ozbiljniji. Bolje su odrađeni, imaju snažniji hardver, izrada je kvalitetnija. Sve u svemu, daju opravdanja da zavučete ruku dublje u džep – ali ipak ne preduboko, pošto cene ovih telefona ne prelaze granicu od 200-ak evra. Pri tome prave dosta manje kompromisa, i zapravo nas ostavljaju u blagom čuđenju šta sve danas mogu telefoni ove cenovne kategorije. Svoju ulogu odrađuju veoma dobro i možemo konstatovati da predstavljaju vrlo dobar izbor u svojim cenovnim kategorijama.
Cene:
Honor 7C – 25.999 dinara
Honor 7A – 20.999 dinara
Honor 7S – trenutno nepoznata
Telefone na test ustupio Honor.