Honor 8X (Video)

Honor 8X (Video)

Honor nastavlja veoma lepu tradiciju koju je uspostavio sa X serijom. Još poodavno smo ustanovili da su telefoni sa tom oznakom šampioni odnosa uloženog i dobijenog. Stoga smo ih veoma cenili u godinama koje su za nama. Kako, međutim, danas stoje stvari? Koliko može nova generacija u nikad žešćoj konkurenciji? Honor 8X je došao u pomalo čudnu situaciju da ne zadaje udarce prvi, već da mora da ih uzvraća. Takmičenje je zaista bespoštedno.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Ogromna je gužva u kategoriji od 350 do 400 evra. Tu je veliki broj telefona koji se takmiče na različite načine i sa različitim adutima. Neki pokušavaju da ponude što brži hardver, drugi što bolju kameru, treći lepu izradu, četvrti neki miks svega toga. Period koji je za nama se odlikovao predstavljanjem nekih veoma interesantnih telefonau klasi od 35 do 45-50 hiljada dinara, što je za srpske prilike neka srednja klasa. Upravo u tu kategoriju će biti plasiran i Honor 8X, stoga ko su mu rivali?
       
      Naravno, ima tu dosta eksternih izazivača, ali je interesantno da će imati velikog in-house rivala. Da Honor ima svog Huawei parnjaka/pandana, to znamo odavno. U slučaju Honor 8X telefona, direktan pandan je Huawei Mate 20 Lite, koga smo nedavno prikazali i koji stiže sa praktično identičnom hardverskom osnovom. Međutim, tu je i pravi mali hit, telefon Honor Play, koji takođe ima veoma, veoma privlačnu cenu, ali i zanimljive hardverske karakteristike. Da ne spominjemo druge izazivače, kojih je veliki broj. Stoga, Honor 8X neće imati nimalo lak put. Pogledajmo kojim adutima raspolaže kako bi se izborio za svoje mesto pod suncem…
      Test: Honor Play

      Uređaj na testu
      Na samom početku, moramo da se malo ogradimo jer nismo dobili na test primerak iz prodaje. Naš model je rani sempl, koji je slat za potrebe testiranja kako biste bili u prilici da u najkraćem roku čitate ovaj članak. Nažalost, jedna od dve stavke koje zbog toga nismo mogli adekvatno da obradimo jeste – pakovanje telefona, budući da je stigao sam Honor 8X uređaj, bez ikakvih dodataka. Videćete već koja je druge stvar. Ostaje da vam prenesemo da će u pakovanju biti i silikonska futrola, što su nam iz kompanije potvrdili.

      Honor 8X koji smo dobili je tamno-plave boje. Želimo da kažemo da nam se izuzetno dopada, te da nam je veoma drago što se nije radilo o crnom modelu koji u ranijim generacijama, a slutimo ni u ovoj, prosto nije dovoljno reprezentativan, jer modeli u boji deluju daleko lepše.

      Prednjim delom dominira veliki ekran, međutim to nije dovoljan opis. Honor je puno uradio na eliminisanju ivica, te model 8X ima veoma visok odnos pokrivenosti prednje strane ekranom. Naravno, na gornjoj strani je izrez u kome je smeštena prednja kamera zajedno sa notifikacionom lampicom. Zahvaljujući drastičnom izduživanju, dijagonala ekrana telefona je čitavih 6,5 inča, a opet, zbog odnosa strana od 19,5:9 se vrlo komotno može držati jednom rukom.

      Aluminijumski frejm je sa obe strane obavijen staklom. Ono se sa okvirom spaja putem 2.5D zakrivljenih ivica. Zadnja strana je – izuzetno lepa i dopadljiva. Izdeljena je vertikalnom linijom u odnosu od – otprilike – 70:30. Uži deo je tamnije plave boje i presijava se na jedan način (ceo se presijava), dok je širi deo tamno plave boje i kada menjate ugao, pojavljuju se individualne linije koje osvetljavaju telefon. Sve u svemu, efekat je predivan.

      Na zadnjem delu su pozicionirane dve kamere, u gornjem levom ćošku. Na sredini je ostavljeno mesto za skener otiska prsta. Naravno, ukoliko želite, možete  telefon otključavati i na druge načine, recimo preko prepoznavanja lica. Desno nalazimo kontrole ekrana i zvuka, a levo je Dual SIM slot, koji pride ima i odvojeno mesto za microSD karticu. Na donjem delu imamo 3,5-mm audio konektor, micro-USB (ništa od USB-C porta), kao i jedan zvučnik. Debljina telefona iznosi svega 7,8 milimetara.

      Ispod haube svih Huawei i Honor telefona srednje klase po tradiciji se nalazi identičan čipset. Upoznali smo se sa novim čipsetom u testu Mate 20 Lite telefona. S obzirom da je Honor 8X njegov parnjak, sasvim je logično da u njemu nalazimo istu stvar. Umesto Hisilicon Kirin 659 čipseta, krajem ove godine se telefoni srednje klase Huawei i Honor brendova isporučuju sa Hisilicon Kirin 710 čipsetom.
      [modul]specifikacija=9537[/modul]
      Već smo govorili o klasi, odnosno kategoriji koju pokriva Kirin 710, koji je definitivno veliki napredak u odnosu na Kirin 659 i odlična osnova za jedan moderan telefon, potpuno zatvarajući zaostatak za konkurencijom. Nažalost, stižemo do druge stavke koja nam je onemogućila da vam pružimo potpunu informaciju o karakteristikama telefona.

      Naime, pošto je reč o pretprodukcijskom telefonu, on je stigao sa softverom koji je imao ograničenje kada se radi o instaliranju benchmarking programa. CPU-Z, Antutu, Geekbench, GFXBench i slično, ništa nije moglo da se instalira. Stoga vam možemo preneti samo poneki skrinšot alternative CPU-Z programa, ali i 3DMark, koji se ipak može lako instalirati. No, to se može zaobići tako što posetite naš prikaz Mate 20 Lite telefona, koji ima identičan hardver, te je realno očekivati da i ovaj telefon ima identične performanse – naš subjektivan utisak je definitivno takav.
      Test: Huawei Mate 20 Lite
      Osmojezgarni procesor kombinuje četiri Cortex-A73 jezgra koja rade na 2,2 GHz i četiri Cortex-A53 jezgra koja rade na 1,7 GHz. Za grafiku se stara unapređeni Mali-G51 MP4, koji ima zadatak da popravi upravo ono što je bila bolna tačka prethodne generacije. Takođe, treba znati da je novi čipset izrađen u 12-nanometarskoj tehnologiji. Stoga se očekuje i da ima bolju energetsku efikasnost, mada to nikada nije bila naročita boljka Huawei čipova, koji su skoro uvek pružali odličnu autonomiju.
      honor8x_cpuz_s.jpg
      Honor 8X dolazi sa 4 GB RAM-a. Sa 64 GB skladišnog prostora, te je tako u liniji sa onim što se očekuje od telefona ove klase, ali i sa onim što konkurencija nudi. Drugim rečima, ona ne ostavlja previše toga za poželeti kada su performanse u pitanju. Skladišni prostor se može dodatno proširiti putem microSD kartice kapaciteta do 256 GB. Za razliku od Mate 20 Lite telefona, ovde nema hibridnog Dual SIM slota, već odvojenog, trećeg microSD slota, pa tako možete i proširiti skladišni prostor i koristiti dve SIM kartice u isto vreme.
      honor8x_3dmark_s.jpg
      Rekli smo to u testu Mate 20 Lite telefona, pa ćemo i ovde ponoviti – Kirin 710 omogućava veoma dobar nivo performansi koje su poprilično unapređenje u odnosu na prethodnika, Kirin 659. Tu je negde sa Snapdragon 660 čipsetom. Kada posmatramo šta je sve moguće kupiti za slične pare, jasno je da postoje nešto skuplja, ali brža rešenja, kao Honor Play i Pocophone F1 by Xiaomi sa Kirin 970 i Snapdragon 845 čipsetovima, ali i telefoni koji su tu negde sa performansama, zahvaljujući Snapdragon 660 čipsetu, kao što su Xiaomi Mi A2 ili Nokia 7 Plus.Honor 8X stiže sa Android 8.1 operativnim sistemom. Istovremeno, beležimo da je EMUI interfejs stigao u 8.2 verziji, čime je makar naizgled i privremeno raskinuta veza između verzije UI-ja i samog OS-a. Sličnu stvar smo videli na Honor Play i Mate 20 Lite telefonima, koji su isto tako došli u Android 8.1 + EMUI 8.2 kombinaciji.
      honor8x_softver1_s.jpg
      Otključavanje telefona možete da vršite metodom prepoznavanja lica ili preko skenera otiska prstiju. Skener je na praktično idealnom mestu, na centralnoj vertikalnoj osi na leđima. Prepoznavanje lica takođe radi veoma lepo. Dok se Huawei diči AI asistencijom koja “uči” vaše lice i stoga je vremenom u stanju da ga sve bolje raspoznaje i u najčudnijim uslovima, nemamo informacije da li je Honor implementirao iste tehnologije. Naravno, na raspolaganju su i tradicionalni metodi kao Pin ili Pattern.

      EMUI je veoma sličan onome što smo viđali i u EMUI 8.1 izdanjima. On nema App Drawer funkciju, te nudi više Huawei aplikacija, od kojih neke zahtevaju da imate Huawei ID. Tu su Health i Music aplikacije, galerija i slično. U spisak softvera koji stiže sa ovim telefonom ubrajamo i razne alatke, te više preinstaliranih igara. Ostavljamo vama na individualnu procenu da li vam se tako nešto dopada, ali činjenica je da se Honor (kao i Huwaei) tvrdo drže svoje filozofije.

      Već smo spominjali da EMUI 8.2 ne donosi neke velike pomake, ali za multitasking postoji jedna interesantna novina. Umesto dve, sada možete koristiti simultano tri aplikacije. Verovatno proizvođač smatra da bi se na taj način maksimalno mogao iskoristiti veliki i dugački (visoki?) ekran. Sa ovako izduženim ekranom, možda se zapravo nova funkcija pokaže korisnom – ostavljamo vama da to procenite.

      Što se sistema tiče, sve radi prilično lepo. Sve radi veoma odzivno, a Kirin 710 je dovoljno snažan da odgovori na sve realne izazove. Nema govora o bilo kakvim problemima ili seckanjima tokom korišćenja, te je iskustvo u tom domenu veoma dobro. GPU performanse su i dalje tik iza najdirektnijih konkurenata – a po performansama, to bi bio Snapdragon 660.

      Osim toga, Kirin 710 ima još jednu prednost u odnosu na konkurenciju. Naime, njegov NPU engine omoguća da se ceo sistem prožme AI asistencijama, u čemu Huawei očigledno nastupa veoma, veoma agresivno. Na samom kraju, spomnućemo Party mode, koji se omogućava posebnom aplikacijom. Reč je o režimu rada koji omogućava sinhronizaciju reprodukcije muzike preko nekoliko naprava, što može biti veoma interesantna opcija kada ste u društvu – naravno, dokle god imate “srodne” telefone koji stižu iz kompanije Honor (ili Huawei).Ekran
      Već smo rekli neke stvari o ekranu, a svakako je reč o odličnom IPS displeju. Ovo je FullView ekran doveden na novi nivo, sa odnosom stranica od 19,5:9, koji teži da razvuče ekran što je više moguće od ivice do ivice, što rezultuje pokrivenošću prednjeg dela ekranom od čak 91%, još više nego kod Mate 20 Lite gde iznosi 81,7%! Zapravo, sam ekran je dodatno razvučen, pa je njegova dijagonala zahvaljujući još tanjim ivicama 6,5 inča, umesto 6,3 inča.

      Naravno, kao i svi moderni telefoni, i ovaj telefon koristi izrez. No, to se softverskim putem može lako urediti odabirom odgovarajuće opcije koja zamaskira izrez. Ono što treba naglasiti, jeste da telefon zapravo veoma lepo leži u ruci. Bokovi su zaobljeni, hvat je odličan, ekran izdužen i ukoliko imate iole veću šaku, bez ikakvih problema ćete ga držati jednom rukom. Rezolucija ekrana iznosi 2340 x 1080 piksela, a gustina prikaza je deklarisana na 396 piksela po inču.
      honor8x_ekran_s.jpg
      Prilagođavanja pojedinih karakteristika i mogućnosti ekrana možete da vršite iz softvera. EMUI, mora se priznati, zaista nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju. Postoje mogućnosti promene topline boja, filteri, režimi prikaza i slično.

      Zvuk
      Ovde ne zatičemo neke posebne izmene. Honor 8X, baš kao i Mate 20 Lite, koristi oprobani recept sa jednim glasnim zvučnikom na donjoj strani. Tu je i 3.5-milimetarski priključak, solidnog kvaliteta, zajedno sa podrškom za FM radio. Takođe, Honor 8X po, što možete podešavati putem softvera.

      Baterija
      Honor i Huawei su tradicionalno poznati po tome da im je trajanje baterija veliki adut u rukavu. Honor 8X, isto kao i Mate 20 Lite, stiže sa baterijom od 3750 mAh, što je sasvim respektabilan kapacitet. Realna autonomija je veoma, veoma dobra.

      Na našem testu, nakon 10 sati YouTube videa, ostalo je 40% baterije – nešto manje od 44% koliko je zabeležio Mate 20 Lite, ali sasvim, sasvim dobar rezultat je u pitanju. Sličnog smo mišljenja – verovatno će i zahtevniji korisnici izvlačiti i po dva dana od ovog telefona, manje zahtevni verovatno i nešto više. Još jednom dajemo pohvale za energetsku efikasnost Kirin 710 čipseta. Nažalost, ništa od USB-C porta. Pošto ne znamo kakav će biti prodajni paket, ne znamo da li će stići makar brzi punjač koji će preko micro-USB-a nešto brže od regularne konekcije puniti ovako veliku bateriju.Honor 8X stiže sa identičnim sistemom kamera sa zadnje strane, ali i drugačijom prednjom kamerom u odnosu na Mate 20 Lite. Dakle, tri umesto četiri kamere. Pozadi imamo sistem od 20 + 2 megapiksela, gde potonji senzor služi za efekat dubine i zamućivanje pozadine. Na prednjoj strani imamo relativno jednostavno rešenje – kameru od 16 megapiksela.
      honor8x_6_s.jpg
      Softver je odlično poznato rešenje koje smo videli puno puta na Honor i Huawei telefonima, sa unapređenjima koja smo konstatovali kod Mate 20 Lite modela, a i ponekim “izostankom” koji pozdravljamo. Najpre, podržan je AI, pa tako imamo razne optimizacije scenografije. No, nismo zapazili AI asistencije kod slikanja prednjom kamerom, što je jedna razlika. Druga razlika naspram Mate 20 Lite, koju zapravo pozdravljamo, jeste izostavljanje 3D Qmoji AR Emoji-ja (valjda se tako piše?) koji nam neće nimalo faliti.
      honor8x_kamera_s.jpg
      Dobra stvar jeste skener mod, kome se sada može pristupiti kao režimu snimanja. Takođe, ima još nekih suptilnih stavki koje su interesantne – recimo, režim noćnog snimanja je unapređen, i bolji je nego na Mate 20 Lite, ali o tome nešto kasnije. Sa druge strane, ni ovde ne postoji mogućnost 4K video snimanja, što nas čudi budući da je čipset sasvim dovoljno snažan da ga podrži, ali je očito neko “u vrhu” odredio da segmentacija bude takva, kako bi odvojio top proizvode od modela srednje klase. Na raspolaganju je puno opcija za editovanje fotografija, eksportovanje u PDF i slično.



      No, kako zapravo snima kamera? Moramo reći – prilično dobro! Zapravo, u praksi nam se više dopalo kako snima od Mate 20 Lite kada smo direktno uporedili fotografije. Da li je možda reč o uslovima snimanja, šta li, tek Honor 8X pravi prirodnije snimke koji deluju manje opterećeni filterima. Nemojte zaboraviti da na glavnoj kameri i ovde postoji AI asistencija, tako da u tom pogledu nije bilo razlike. Šta je u pitanju, nismo sigurni, s obzirom da bi kamere po svim pitanjima trebale biti identične. Honor 8X ima mnogo manju razliku između AI i non-AI fotografija.
      foto_honor8x_12_s.jpg


      Senzor od 20 megapiksela ima otvor blende od f/1.8 i phase detection autofokus, zajedno sa LED blicem. Radi brzo i pravi veoma dobre fotografije, a konkretne primere možete videti svuda unaokolo, to jest između ovih pasusa. Boje su prilično dobre, kao da je Honor prosto “olabavio” sa filterima u odnosu na Huawei, što zapravo pozdravljamo. Prisutan je pomoćni senzor od 2 megapiksela, sa otvorom blende od f/2.4. No, on funkcioniše isključivo kod dodatnih stavki kao što su bokeh i slično.



      Noćno snimanje je…interesantno. Naime, Honor 8X ima Night Mode, koji funkcioniše mnogo bolje od test primerka Mate 20 Lite. Kada snimate noćnu fotografiju, to traje nekih 4-5 sekundi, što se može izdržati bez previše mrdanja. Kreira se slika koja je sasvim pristojna i isto tako primetno bolja od one koju biste dobili automatskim režimom snimanja – naravno, manuelnim režimom biste uvek mogli da “iščupate” i nešto više, ali morate znati precizno šta radite, a ovde nije ideja da vam demonstriramo par najboljih slika onako kako ih mi “izvučemo”, već kako u proseku deluju slike koje prosečan korisnik lako i brzo snimi. Recimo, evo nekoliko primera automatskog i noćnog snimanja, jedni ispod drugih, pa i sami procenite dobijene rezultate.








      Šteta je što ista stvar nije prenešena i na prednju kameru. Naime, senzor od 16 megapiksela sa otvorom blende f/2.0 je u stanju da snimi dobre fotografije, ali je ograničen po dva osnova. Prvi jeste fiksirani fokus, što znači da teško može da se prilagodi u nekim scenama. Druga jeste – izostanak blica! Honor je pokušao to da nadomesti tako što ekran biva obojen belom bojom pa to imitira blic, ali prosto nije to to.



       
      Zanimljivo je i da slike izgledaju dosta bolje na ekranu telefona, ali da uvećavanje ipak otkriva neke nedostatke. Drugim rečima, prednja kamera će poslužiti, ali ipak nije toliko dobra koliko smo se nadali da će biti. Ah, da, nema ni AI podršku, ako vam je to bitno. Zato su tu filteri ulepšavanja…Drugim rečima, prednja kamera je samo zadovoljavajuća, zadnja kamera je veoma, veoma dobra. Evo još nekih primera koje smo spremili za vas.
       




      Honor 8X je veoma dobar telefon i odlično odmerena celina. Slično kao i kod “bratskog” Mate 20 Lite, beležimo značajna unapređenja na svim poljima. Odličan je odgovor na izazove konkurenata, a kako se očekuje i da će imati nešto nižu cenu, jasno je da će biti izuzetno privlačan izbor za mnoge korisnike.
       
      Ono što je problematično za Honor jeste što zapravo nismo ni sami sigurni koliko je prostora uopšte ostalo za telefone ovakve kategorije jer su se “odozgo” približili brojni izazivači. Uostalom, i sama kompanija ima u ponudi Honor Play, koji je ipak bolji uređaj po praktično svim pitanjima, a opet ne bi trebao da bude toliko skuplji u prodavnicama. Da li će biti vredan doplate? Odluka je na vama.
      award_hon8x_s.jpg
      Šta želimo da kažemo? Nismo sigurni da li je Honor 8X i dalje Best Buy materijal, ili ta titula ide telefonima koji su ipak samo malkice skuplji. No, predstavlja zaokruženu celinu, veoma kvalitetan telefon, koji je istovremeno i vrlo privlačan, što nije lako postići u današnje vreme. Praktično da nema nekih izrazito slabih strana, uzmemo li u obzir cenovnu klasu u kojoj je pozicioniran. Stoga sasvim lako možemo konstatovati da predstavlja dobru vrednost za uložen novac, te je stoga logično da mu dodelimo odgovarajuće priznanje Benchmark sajta.
      Prednosti:
      – Dizajn i izrada – Odnos uloženog i dobijenog – Performanse (Kirin 710) – Odlična autonomija – Dobra zadnja kamera
      Nedostaci:
      – Velika gužva u klasi za koju se ne vidi da će se raščistiti – Prednja kamera nema blic, a nema ni 4K snimanja na glavnoj kameri – Nema zaštitno staklo, tj. bez deklarisanih otpornosti na udarce ili vodu i prašinu
      Telefon na test ustupio Honor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test