Honor 9 Lite (Video)

Honor 9 Lite (Video)

Honor je proizvođač koji je tradicionalno okrenut proizvodima koji puno daju za uložen novac. Slično je i sa telefonom koji testiramo danas, koji kao da smo odnekud već poprilično dobro upoznali. Naime, reč je o Honor 9 Lite modelu, još jednom izboru u srednjoj ili nižoj srednjoj klasi, sa kojim ovaj proizvođač odgovara na brojne izazove sa kojim pred njega istupa nikad izazovnija konkurencija. O čemu se zapravo radi i koji su aduti ovog telefona?

    Sadržaj

      Kao što (ne) znamo, Honor i Huawei su danas dve odvojene kompanije, pošto je Honor postao zasebno ime umesto da bude “samo” brend kompanije Huawei. Međutim, te dve kompanije blisko sarađuju po mnogim pitanjima. Razvoj hardvera i softvera je zajednički – ili bi možda bili pravilnije reći da se Honor oslanja na Huawei razvojno odeljenje. Ništa sporno, a u suštini na radost potrošača, budući da to znači da nemaju nekakve zasebne troškove u R&D sferi koji bi se potom prelili na kupca.

      Rezultat toga jeste da su Honor telefoni uglavnom pristupačnije verzije svojih Huawei pandana. U proteklim godinama je ipak učinjeno više napora da se napravi značajnija diferencijacija. Iako je zajednička platforma jasno prepoznatljiva, nekada su se telefoni razlikovali isključivo po dizajnu, ali danas možemo pronaći i modele sa manje ili više memorije, sa malo drugačijim kamerama i slično.
      Test: Huawei P Smart
      Rezultat toga je da je Honor prisutan u mnogim tržišnim nišama i da veoma dobro pokriva ono što je u Srbiji najznačajnije – segment pristupačnih uređaja. Tu stiže i Honor 9 Lite koji je, otprilike, pandan Huawei P Smart telefona kada posmatramo uređaje koje smo testirali na našem sajtu. Kada smo ga testirali, bili smo pomalo zatečeni, ne toliko karakteristikama samog uređaja koji je pristojan i solidno zaokružen, već pre svega njegovom cenom. Nedugo nakon tog prikaza je usledila korekcija, koja ga je pozicionirala na realniju poziciju. Sada stiže Honor pandan, koji bi trebalo da bude još pristupačniji. Sve nam se više dopada kuda ova priča ide, a vama?

      Dizajn
      Telefon stiže u standardnom Honor pakovanju. To znači da imamo kutiju tirkizne boje, koja je elegantna i koja sadrži najbitnije stavke za korišćenje telefona. Što se opreme tiče, uz telefon se isporučuju SIM iglicu, punjač i kabl. Možda bi bilo lepše da imamo slušalice ili još bitnije – kejs za nošenje, ali šta je tu je. Konkurenti u sve većoj meri isporučuju potonji element u svojim pakovanjima jer znaju da ima veoma dobar efekat na korisnike, a zaista ne podiže preterano cenu paketa. Takođe, punjač je regularan – nije podržana Turbo tehnologija.

      Dizajnerski posmatrano, Honor 9 Lite predstavlja jedan od najpristupačnijih telefona iz Honor porodice sa (sada već relativno) novim odnosom stranica od 16 : 9. Sasvim je jasno zašto ovi telefoni osvajaju publiku i zašto se proizvođači odlučuju da pokriju kompletnu ponudu, umesto da ih drže rezervisanim za najviše kategorije kao doskora. Uređaj je veoma lako držati u ruci, hvat je odličan i korišćenje je izuzetno udobno, čak i korisnicima sa manjom šakom, iako nominalno telefon nije male dijagonale – 5,65 inča je u pitanju.

      Ukoliko bismo upozoravali na neku stavku, u samom startu bi to morala da bude činjenica da telefon ume da bude prilično klizav. Ne toliko u samoj ruci, pošto u njoj veoma lepo leži, a i bokove odlikuje aluminijumski frejm. Međutim, leđa su izrađena od stakla i prilično su ravna. Vrlo se lako može desiti da telefon sklizne sa površine za koju ste zapravo mislili da je ravna. Stoga preporučujemo oprez u tom smislu. Naravno, to staklo daje notu elegancije i telefon deluje kao da pripada cenovnoj klasi iznad. No, imajte u vidu i da će privlačiti otiske prstiju.

      Honor stiže sa FullView ekranom odnosa stranica 2 : 1, koji je takođe prekriven staklom, baš kao i poleđina. Nemamo informaciju da li se radi o zaštitnom staklu, tako da to verovatno nije slučaj. Ono se sa aluminijumskim frejmom spaja putem 2.5D zakrivljenja, tehnologije izrade koju smo već sretali na mnogim telefonima. Debljina telefona iznosi svega 7,6 milimetara.

      Na poleđini telefona zatičemo kamera modul u levom gornjem ćošku, koji sadrži dve kamere. Po sredini je postavljen skener otisaka prstiju. Na prednjoj strani imamo veliki ekran, iznad koga su sistem prednje kamere, koji se takođe sastoji od dva senzora (dakle, ukupno ih imamo 4 na telefonu), a tu je i zvučnik slušalice.

      Na desnom boku su smeštene kontrole za paljenje ekrana i podešavanje zvuka. Gornja ivica nema ništa, a na donjoj ivici se nalaze 3,5-milimetarski konektor, micro-USB koji služi za punjenje telefona i komunikaciju sa drugim uređajima, kao i jedan zvučnik. Na levoj strani je smešten SIM modul. Telefon je Dual SIM tipa, sa hibridnim slotom što znači da morate da birate između korišćenja dve SIM kartice ili jedne SIM i jedne microSD kartice za proširenje memorije.
        “Nećete verovati” šta čini hardversku osnovu Honor 9 Lite telefona. Da, pogađate, slično kao i kod mnogih drugih telefona Huawei i Honor brendova u ovoj kategoriji, nalik na Mate 10 Lite, Honor 7X, Huawei P Smart, i Honor 9 Lite se bazira na – identičnom hardveru. Samim tim donosi veoma sličan nivo performansi.
      [modul]specifikacija=9485[/modul]
      Konkretno, to u praksi znači da Honor 9 Lite koristi tipičan hardver telefona srednje klase koji stiže iz ove kompanije koja ostaje posvećena sopstvenom razvoju kako softvera, tako i hardvera. Reč je o HiSilicon Kirin 659 čipsetu, koji smo već isprobali u nekoliko navrata i stekli vrlo jasnu predstavu o mogućnostima telefona. Bez iznenađenja, slična priča se ponavlja i ovde.
      honor9lite_cpuz_s.jpg
       
      Slično kao i njegovi srodnici, i P9 Lite donosi korektne performanse, koje su možda i dalje nešto iza onoga što nude Snapdragon čipsetovi iz analognih kategorija, ali se to pre vidi u broju poena koji se osvaja na sintetičkim testovima nego u konkretnim situacijama. Osmojezgarni procesor kombinuje četiri jezgra koja rade na 2.36 GHz i četiri štedljiva koja rade na 1.7 GHz. To prati ne baš najsnažnija Mali T-830 grafika, koja je u najboljem slučaju u proseku nečega što klasa nudi. Model na našem testu stiže u kombinaciji 3 GB sistemske memorije i 32 GB skladišnog prostora. Ukoliko ne želite da koristite Dual SIM mogućnosti, uvek možete jedan slot uposliti za proširenje memorije za do maksimalnih 256 GB putem microSD memorijske kartice.
       
      Postoji i mala začkoljica sa kojom smo se susreli na testnom primerku – benchmark aplikacije su ili odbijale da se instaliraju ili su, iako bi se uspešno instalirale, odbijale da se pokrenu ili da pokrenu neke određene testove. Nažalost, zbog toga nismo u stanju da vam pokažemo eksplicitne brojke, ali ukoliko ste pročitali bilo koji test nekog Huawei ili Honor telefona na našem sajtu, to je to, utisak nije ništa slabiji.
       Honor 9 Lite stiže sa svežim Android 8.0 Oreo operativnim sistemom. Zajedno sa njim, dolazi i EMUI interfejs, takođe u oznaci 8.0, koja sada prati oznaku Androida sa kojim dolazi, pa iako je nominalni prethodnik nosio oznaku 5.1, skok nije tako impozantan kako bi se iz brojke možda naslutilo. No, to je sve manje bitno jer se radi o semantici – kako se telefon ponaša u praksi?
      honor9lite_softver1_s.jpg
      Kao što to često volimo da kažemo, EMUI ruho ima i prednosti i potencijalne mane. Karakteriše ga zaista ogroman broj potencijalnih podešavanja i opcija. To neke korisnike može obradovati, a neke čak i pomalo uplašiti ili odvratiti od korišćenja. Nama se uvek dopada ogroman broj potencijalnih podešavanja i modifikacija koje EMUI isporučuje. Takođe, treba reći da je u novoj iteraciji lakše nego ikada doći do nekih opcija koje su u ranijim verzijama bile teže dostupne. Podržana je i inteligentna pretraga opcija, tako da ako druge stvari ne pomažu, uvek možete pronaći ono što vam je potrebno kroz ukucavanje odgovarajućeg pojma u polje pretrage.


      Ono što verovatno ne prija našoj estetici, ali sa vama ne mora biti slučaj, jeste što je sam interfejs prilično šarenolik. Dok neke opcije imaju plave pozadinske elemente, druge se šaltuju na crvene ili narandžaste, a pravi ršum u tom smislu nastaje kada u okviru iste grupe opcija, u zavisnosti šta trenutno gledate, imate različite boje i indikatore. Ništa tu nije specijalno problematično, ali jeste dovoljno da poklonici čistih rešenja po pitanju interfejsa zavrte glavom.


      No, kao što rekosmo, postoji mnoštvo funkcija koje Honor telefoni donose, te dodatnih opcija koje sui prisutne da lakše “progutate” tu šarenolikost. I ovde zatičemo health aplikacije, menadžere raznih segmenata, antiviruse i cleaner aplikacije i tako dalje, ali smatramo da nema potrebe previše se zadržavati na tome, jer smo sve to puno puta videli na dosadašnjim Huawei telefonima. Prisutna je Huawei aplikacija za slušanje muzike, Huawei aplikacija za radio, kao i njegova galerija. Znamo da softverski čistunci preferiraju standardne Android aplikacije i da ne vole da telefoni dolaze sa mnoštvom preinstaliranih stvari. Međutim, filozofija kompanije Huawei jeste da telefon mora nuditi što više funkcija čim ga otpakujete  i oni se trude da je slede u što većoj meri.

      Stoga, možemo da zaključimo da softverskoj podlozi dajemo veoma dobru ocenu. Animacije su fluidne, kroz interfejs se glatko krećete, hardverska osnova telefona je dovoljno dobra. GPU može da štucne tu i tamo u najzahtevnijim operacijama, ali svakodnevno korišćenje je prilično ugodno. Sve u svemu, telefon sasvim fino ispunjava svoj posao. Na samom kraju, primetimo da ne podržava Face Unlock, funkciju koju mnogi telefoni uvode čak i u najpristupačnijim kategorijama. Ovo je verovatno način da se malo diferencira ovako pristupačan telefon od skupljih uređaja.Ekran
      Honor 9 Lite ima FullView ekran, što je rečnik kojim se opisuju telefoni sa ekranima koji teže da pokriju što veći procenat prednje strane, a istovremeno da je odnos strana oko 2 : 1. Kako je 75,5% prednje strane pokriveno ekranom, misija je u suštini uspela, iako se radi o manjem procentu u odnosu na telefone više kategorije. Opet, kako je Huawei P Smart imao slične procente pokrivenosti prednje strane, nismo iznenađeni, niti smo očekivali neku drastičnu razliku.

      Već smo rekli da je hvat odličan, a ovaj 5,65-inčni telefon će zbog toga, kao i relativno malih dimenzija i težine, biti veoma pogodan svim korisnicima koji žele da koriste telefon jednom rukom. Treba istaći da se ekran odlikuje IPS tehnologijom, kao i veoma dobrom rezolucijom od 2160 x 1080 piksela. Pride, zahvaljujući nešto manjoj dijagonali i solidnoj rezoluciji, telefon ima i nešto veću gustinu piksela po inču i ona iznosi 427 ppi.
      honor9lite_ekran_s.jpg
      Ukoliko vam se nešto ne dopada ili želite da promenite parametre displeja, EMUI vam omogućava da širok raspon istih promenite veoma lako i na taj način prilagodite telefon svojim željama. Tako možete ručno podešavati veliki broj parametara u odgovarajućim opcijama ili prilagođavati boje na displeju svojim željama i potrebama. Sve možete videti na priloženom skrinšotu sa najbitnijim opcijama vezanim za displej. Ekran je svakako veoma korektan i spada među najbolje u klasi.
      honor9lite_igra2_s.jpg
      Zvuk
      Telefon ima samo jedan zvučnik, pozicioniran na donjoj ivici. On je prilično glasan, i verovatno je da vas neće oduševiti, ali sigurno vas neće ni razočarati. Postoji i 3.5-mm priključak, i kvalitet izlaza je na sasvim dobrom nivou. Honor 9 Lite podržava Huawei Histen tehnologiju, koja omogućava da aktivirate određene opcije vezane za taj izlaz kada su na njega priključene bubice. Pored toga, podržan je i FM radio.
      honor9lite_audio_s.jpg
      Baterija
      Honor tradicionalno uspeva da izvuče puno iz baterija na svojim uređajima. Po kapacitetu, oni nisu šampioni, ali svaki telefon može da radi dovoljno dugo da nezahtevnom korisniku potraje i više dana, dok se čitav dan autonomije i za zahtevnije korisnike ne dovodi u pitanje. Slično je i sada. Implementirana je baterija od 3000 miliamperčasova, slično kao i kod silnih sličnih telefona koje su Honor i Huawei plasirali na tržište.
      honor9lite_baterija_s.jpg
      U praksi, to znači dobru autonomiju, baš kao što smo rekli gore, i po dva dana autonomije za nezahtevne korisnike. Nakon 10 sati YouTube videa, baterija je završila na 27%, dok egzaktnu meru obdanice možete videti na priloženim skrinšotovima, zajedno sa statistikom upotrebe, najvećih potrošačima i slično. Loša strana jeste da nije podržano Turbo punjenje, već se isporučjuje standardan 5V2A punjač. Tako ćete preko micro-USB slota nešto duže puniti telefon nego što bi se možda očekivali, ali šta je tu je – svakako nije strašno.
      Dok je Huawei P Smart imao tri senzora, Honor 9 Lite diže lestvicu po tom pitanju – makar nominalno. Stiže sa čak četiri senzora, po dva napred i pozadi. Pride, konfiguracija kamera je naizgled identična. I napred i pozadi zatičemo kombinaciju senzora od 13 + 2 megapiksela, gde je jedan senzor (veći, od 13 megapiksela) u boji, a drugi, manji od 2 megapiksela monohromatski, te služi za prikupljanje dodatnih informacija o svetlu i slično. Kako se telefoni u praksi pokazuju?
      honor9lite_kamera_s.jpg
      Softver kamere je identičan onome što nudi Huawei – zapravo, na testu smo imali paralelno i jedan Huawei telefon iz niže kategorije, i softver je u dlaku isti. Postoji veoma puno opcija, sa glavnog ekrana se svajpovanjem ulevo ili udesno aktiviraju dodatne opcije, filteri, režimi snimanja. Tu je i mnoštvo filtera i efekata, sa naročitim naglaskom na ulepšavanja, koja su veoma popularna među mladima.



      Zadnja kamera stiže kao kombinacija senzora od 13 megapiksela i 2 megapiksela. Potonji služi samo za prikupljanje informacija o svetlosti i stvaranju efekta debljine. Dotle glavni senzor, da se tako izrazimo, ima Phase Detection autofokus, što je veoma značajno za svakodnevne operacije koje se obavljaju veoma brzo i bez većih problema, dramatično podstičući korisnika da snima automatskim režimom bez mnogo brige.



      Kamera ima LED blic. Podržava snimanje portret fotografija sa zamućenom pozadinom. Da bi se to ostvarilo, potrebno je da objekat bude na distanci do 2 metra od kamere, slično kao i kod drugih telefona sa sličnom funkcijom. Generalni kvalitet snimanja je sasvim pristojan. HDR opcija je malo nezgodna za aktiviranje, jer po tradiciji morate da je odaberete iz menija kao jedan od režima snimanja, što nije baš uvek zgodno.



      Stvari postaju nešto problematičnije kada se pogoršaju uslovi osvetljenja. Nažalost, noćni snimci su prilično slabi, prepuni šuma i dramatično izmenjenog kolorita. Najprostije rečeno, cela fotografija krene da vuče na crvenu boju, što je tipična situacija kod Honor / Huawei telefona niže kategorije. Štaviše, ni fotografije snimljene po dnevnom svetlu ne možemo okarakterisati kao fotografije vernog kolorita, premda moramo reći da su fino balansirane.



      Prednja kamera ima istovetnu kombinaciju – 13 + 2 megapiksela. No, iako je senzor nominalno iste rezolucije, ne treba očekivati podjednak kvalitet. Tim rečeno, prednja kamera je takođe više nego korektna. U stanju je da snimi relativno dobre fotografije, a zapravo za selfije je više nego dobra, tim pre što će ponuditi opciju zamućivanja pozadine. U svakom smislu, više nego dovoljno da telefon okarakterišemo među boljima u klasi po pitanju kamere.
       foto_honor9lite_2_s.jpg


      Honor 9 Lite je veoma solidan telefon, kada se sve sabere i oduzme. Ne možemo ga opisati kao lidera klase, ali isto tako ne možemo reći ni da je daleko po nekim posebnim pitanjima. Korektan hardver i performanse, solidna izrada, dobra baterija, fina kamera – sve deluje da je na svom mestu. Da li ima nekih izrazitih mana? Ni to ne bismo mogli tako eksplicitno da utvrdimo. U suštini, može mu se zameriti tu i tamo ponešto, ali ništa što bi vas nateralo da se zamislite nad kupovinom kao takvom. Jednostavno, telefon je sasvim pristojan.

       
      Tim rečeno, postoji jedna stavka u kojoj Honor 9 Lite generalno zaostaje – a to je miks njegovih osobina. Kada ih razmatramo i telefon poredimo kao celinu sa nekim novijim modelima koje su na tržište plasirali Motorola, Xiaomi i drugi rivali, može se lako doći u situaciju da se dođe do zaključka da telefon zaostaje po mnogim pitanjima u odnosu na tog i tog rivala – ne mnogo, ali ipak zaostaje. Od Redmi Note 5 ima slabije hardverske mogućnosti, u odnosu na Moto G6 prednost po pitanju dizajna i izrade bismo dali potonjem.
      honor9lite_15_s.jpg
      Kada se sve sabere, Honor 9 Lite je dobar izbor i kao celina svakako spada u bolje telefone u klasi. Da li će to biti dovoljno da vas opredeli za kupovinu? Nama deluje da sa ovim telefonom u principu ne možete pogrešiti – nema stavke kojom će vas razočarati, iako vas teško čime može oduševiti. No, u kategoriji do 30 hiljada dinara i nema uređaja koji će vam izmamiti uzdahe, zar ne? Koliko para, toliko muzike – i upravo je to Honor filozofija koja mu je obezbedila uspeh na tržištu, te ne sumnjamo da će Honor 9 Lite nastaviti da korača istim stazama.
      Prednosti:
      – Veoma dobar ekran – Baterija – Kamera – Hvat i dimenzije – Izrada
      Nedostaci:
      – Slab GPU – Snimanje pri slabijoj svetlosti – (Uslovno) EMUI softver se neće dopasti svakome
      Cena: 29.999 dinara
      Telefon na test ustupio Vip mobile

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra