Honor 9X Pro

Honor 9X Pro

Zaista je previše vremena proteklo od kako smo poslednji put imali na testu neki Honor telefon. Razlog većina verovatno može da pretpostavi a sada na testu opet imamo jedan telefon srednje klase.

    Sadržaj

      U senci sankcija koje je vlada SAD nametnula Kini, a koje jako pogađaju Huawei, nedavno smo mogli da pročitamo vest da je Huawei u nemogućnosti da nastavi sa proizvodnjom Kirin čipsetova. Da li je Honor 9X Pro jedan od poslednjih modela koji će obeležiti eru odličnih Kirin čipsetova, ili će to biti Mate 40 koji bi uskoro trebao da ugleda svetlo dana, ostaje nam da vidimo.
       

       
      Ono što jeste sigurno je da Honor i dalje nastavlja sa predstavljanjem odličnih telefona po pristupačnim cenama, pa nema razloga da pomislimo da je situacija iole drugačija sa 9X Pro. Veliki ekran, moćni hardver, dosta memorije, kvalitetne kamere… šta više vam treba od jednog pametnog telefona u 2020. godini?
       
      Iako je cena od 250 evra, koliko se Honor 9X Pro prodaje u svetu nekom čudnom matematikom kod nas došla do 35.990 dinara, što je oko 305 evra, Honor 9X Pro se i dalje dobro drži prostom činjenicom da je ova matematika popularna skoro kod svih proizvođača i njihovih uvoznika za Srbiju. Stoga je i konkurencija osetno skuplja nego na većem delu planete, ali o tome neki drugi put.
       

       
      Kao što su nas navikli, Honor telefoni uvek imaju neki specifičan dizajn kojim se trude da se bar malo izdvoje od konkurentskih modela. Ovoga puta to su dvobojna leđa sa plavo-ljubičastom i tamno-roze bojom koje se sudaraju na leđima i formiraju veliko slovo „X“, sa sve prelivima i zanimljivim efektima koji zavise od svetla i ugla posmatranja.Specifikacije govore da su i prednja i zadnja strana napravljene od stakla, dok se između nalazi aluminijumski ram koji omogućava strukturnu rigidnost. Na prvi pogled nemate osećaj da su leđa staklena, posebno pri gornjem delu ispod kojeg ima dosta praznog prostora, pa ako blago kucnete telefon, čućete plastični prizvuk. S druge strane, staklo koje koriste ovi telefoni je toliko tanko, da se po karakteristikama približava plastici, u svemu osim u otpornosti na ogrebotine i padove. Pozdravljamo činjenicu da se Honor odlučio za staklena leđa, iako većini korisnika to neće mnogo značiti, posebno jer u paketu dolazi silikonska obloga koja vešto štiti vaš telefon, čineći materijal od kojeg se prave leđa potpuno nebitnim.
       

       
      Pored Honor logoa, informacija o mestu proizvodnje telefona, kućište kamera i blic su jedini elementi zadnje strane. Izmeštanjem senzora otiska prsta na savršeno mesto – bok, Honor 9X Pro na najbolji način ističe dizajnersku igru svetlosti i boja koju čini zadnja strana. Napomenućemo i da je staklo na zadnjoj strani blago zakrivljeno, dok je ekran na suprotnoj strani potpuno ravan.
       
      Matirani aluminijumski okvir se ljubičastom bojom diskretno stapa sa zadnjom stranom i crnim okvirom kućišta ekrana koje se blago izdiže sa prednje strane telefona. Na desnom boku je pomenuti taster sa senzorom otiska prsta, koji reaguje i bez pritiska, iznad kojeg se nalazi klackalica za regulaciju glasnoće. Leva strana je potpuno čista, čak i bez linija bežičnih konekcija, dajući elegantnu notu ovom telefonu. Sa donje strane su USB C port, zvučnik i 3,5 mm džek. Da, ovaj telefon ima FM tjuner i u paketu dolaze klasične slušalice. Mikrofon je smešten između 3,5 mm i USB C porta, dok je sekundarni mikrofon na gornjoj strani, pored hibridnog slota za dve kartice (dve nano SIM ili nano SIM i micro SD). Gornja strana.
       
       
       
      sa leve strane poseduje blago zaravnjenje usled činjenice da je prednja kamera motorizovana i iskače kada je pozovete softverskim putem.
       
      Iako 99% korisnika možda ovo neće ni primetiti, kada izađe van kućišta, prednja kamera je za koji stepen nakrivljena u desnu stranu, što će svima nama koji patimo od opsesivno-kompulsivnog poremećaja biti trn u oku, svaki put kada je koristimo. Pretpostavljamo da je ovo urađeno zbog mehanizma kamere i rasporeda unutrašnjih komponenata, a vi sami procenite da li više volite prave ili blago nakrivljene stvari.
       

       
      Obline okvira telefona utiču na eleganciju, a činjenica matirana završnica omogućava da telefon bolje leži u ruci i da nije previše klizav, čak i bez maske.Veliki, čisti, ravni 6,6-inčni IPS ekran dominira prednjom stranom, iako ima nešto veće okvire nego na šta su nas navikli telefoni ove godine, tek nešto više od 15% prednje strane nije ekran, što je i dalje blisko mnogo skupljim modelima. Svakako pomaže činjenica da vam ekran ne ugrožava usek sa gornje strane ili rupa prednje kamere, što je nešto što većina korisnika itekako ceni.
       

       
      Blago zaobljene ivice se uklapaju sa ostatkom kućišta, a karakteristike panela su na visokom nivou za ovu cenovnu kategoriju. IPS matrica omogućava odlične uglove gledanja i prikaz boja, a FullHD+ rezolucija detaljan prikaz sa gustinom od 391 piksela po kvadratnom inču. Topao savet je da podrazumevani, živopisni režim prebacite u normalni i višak hladne plave boje zamenite realnijim prirodnijim bojama. Svetlina je jača strana ovog ekrana, pa možete računati na to da će se telefon lepo boriti sa spoljnim svetlom jakim pozadinskim osvetljenjem i dobrim kontrastom.
       
      Iako poseduje zaštitni premaz, Honor ne navodi o kom tipu zaštite se radi, pa će to ostati misterija, a vi ne pokušavajte da ga grebete elementima različite tvrdoće da biste saznali tačno o čemu se radi. Iz kutije Honor 9X Pro izlazi sa fabričkom folijom koja savršeno prekriva ekran, ali ne i celu prednju stranu, što je prava šteta, jer će vam prsti zapinjati kada pravite pokrete prevlačenja, posebno one koji kreću sa bokova. Ipak, dodatnu zaštitu treba posmatrati upravo tako – dodatnom. Ako vam se ne sviđa, uvek možete skoknuti do tržnog centra ili lokalne radnje i staviti zaštitno staklo koje će omogućiti bolju zaštitu.
       

       
      Napomenućemo i da Honor 9X Pro ne poseduje Widevine CDM koji omogućava adekvatnu proveru sadržaja koji podleže autorskim pravima. Ovo u suštini znači da popularni striming servisi kao što su Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, Spotify, Disney+ i drugi neće moći da rade na ovom telefonu, što je ozbiljno ograničenje, posebno ako već plaćate neki od njih, a kupili ste Honor 9X Pro sa ogromnim ekranom, idealnim za uživanje u filmovima i serijama. Prava šteta.Ispod ekrana krije se jedan od poslednjih izdanaka Huawei Kirin serije čipsetova – model 810 izrađen u TSMC 7 nm tehnologiji. U pitanju je moderni, osmojezgarni CPU sa dva brza ARM Cortex A76 jezgra na 2,27 GHz i šest nešto sporijih A55 jezgara na 1,88 GHz. Za grafiku se brine šestojezgarni Mali G52 MP6 GPU, a sistem na raspolaganju ima 6 GB LPDDR4X memorije i 265 GB skladišnog prostora, proširivog microSD karticama, ukoliko ste spremni da se odreknete jednog nano SIM slota.
       

       
      Kada su performanse u pitanju, Kirin 810 stoji rame uz rame sa Snapdragon 765 čipsetom i Adreno 620 grafikom, što znači veoma dobre performanse, kako u CPU zahtevnim aplikacijama, tako i u modernim igrama. S obzirom na 7 nm proizvodni proces, Kirin 810 spada u vrlo energetski efikasne čipsetove, što se itekako odražava na životni vek baterije. S obzirom na to da Honor 9X Pro raspolaže sa baterijom kapaciteta 4000 mAH možete računati na dan i po do dva umerenog korišćenja, odnosno na činjenicu da vas telefon nikada neće izdati na kraju radnog dana, ma koliko ga maltretirali. Prava je šteta što telefon ovih dimenzija nije dobio veću bateriju i samim tim sigurnu dvodnevnu autonomiju, koja bi značajno promenila celokupan utisak o uređaju.
       
      Punjač koji dolazi u paketu omogućava 5V na 2A, odnosno 10W punjenje, što znači oko 30% baterije za pola sata i nešto preko dva sata za punjenje od 0 do 100%. Probali smo i punjenje sa Huawei SuperCharger punjačima, ali izgleda da od brzog punjenja nema ni traga ni glasa.
       
      Prisustvo 3,5 mm audio konektora je prijatno iznenađenje, za razliku od slušalica koje Huawei isporučuje uz telefon. Generičke, plastične bele slušalice su toliko neergonomske, bez gumiranih elemenata da ispadaju iz ušiju kad se malo mrdnete, a kvalitet zvuka je uporediv sa onim koji dobijete sa zvučnika telefona, čak i po pitanju basa. Čak sumnjamo u upotrebljivost kao hands-free uređaj tokom vožnje, pa ako volite da slušate muziku i radio preko telefona uzmite bukvalno bilo koje stare 3,5 mm slušalice koje imate, ogromna je šansa da će biti bolje od ovih koje dolaze uz Honor 9X Pro.
      Sistem sa tri kamere na poleđini telefona, u paru sa četvrtom koja malo nakrivo iskače iz telefona na papiru deluje kao uobičajena kamera za ovu cenovnu klasu. Glavna kamera iza sočiva ima dobro poznati Sony IMX582 senzor koji raspolaže sa 48 MP i stapa četiri piksela u jedan kako bi omogućio svetlije i kvalitetnije fotografije. Otvor blende od visokih f/1.8 omogućava upijanje velike količine svetla, a žižna daljina od 27 mm širok ugao kadra. Sledi ultra-širokougaona kamera fiksnog fokusa, sa 8 MP, f/2.4 i uglom od prilično velikih 120 stepeni. Njima pomaže senzor detekcije dubine elemenata kadra sa rezolucijom 2 MP i f/2.4. Prednja kamera je takođe širokougaona, sa 26 mm žižne daljine, f/2.2 i pikselima od 1µm.
       

       
      Za promenu ćemo krenuti od selfi kamere, kao jednog od najistaknutijih elemenata ovog telefona. Naglasićemo da je brzina izlaska i uvlačenja sočiva osrednja. Viđali smo mnogo brže, ali i sporije mehanizme nego na 9X Pro modelu. Pomenuto nakrivljenje je tu, ali je optika prilično kvalitetna i slike koje dobijate su veoma kvalitetne, bogate detaljima i jako oštre. Dinamika kadra je zadržana veoma visoko, što je retkost kod selfi kamera, kontrast je dobar, a boje su precizne, bez grešaka kod balansa bele. Tu su i dodaci poput filtera ulepšavanja, portretnog režima koji pravi veštački DOF i raznih efekata koji mute ili menjaju pozadinu. Sve pomenuto važi za fotografije kada ima dovoljno svetla. Sa opadanjem svetla selfiji dobijaju dosta šuma, diskoloracije i manjka detalja, pa nemojte očekivati previše kvalitetne fotografije osim po danu.

      Glavna kamera isporučuje fotografije od 12 MP zbog činjenice da koristi Quad Bayer tehnologiju, deja vu sa jedno 40 telefona ove i prošle godine. Možete odabrati i slikanje u punoj rezoluciji kada ćete omogućiti senzoru da za svaki piksle veže svetlosnu informaciju, što će rezultovati fotografijama znatno
       
      bogatijim detaljima, posebno na elementima sa kojima QB tehnologija ima najviše problema – travom, lišćem i krošnjama drveća.

      Slike su odlične kada je svetlo odgovarajuće, jako detaljne, sa odličnim rasponom svetlih i tamnih tonova, i vernim bojama. Fokusiranje i kontrast su dobri, i u izazovnim uslovima, a uprkos širokougaonoj prirodi sočiva, distorzije su pod kontrolom, kao i šum, koji se može primetiti tek ako uveličate najtamnije delove kadra.
       
      Treba se pripaziti slikanja sa malo manje svetla kada aparatu treba malo više vremena da procesira fotografiju, pa je topao savet da ostanete mirni jednu sekundu nakon što čujete zvuk da je slikanje gotovo. Nekoliko puta nam se desilo da smo pomerili aparat odmah nakon zvuka slikanja i dobili mutnu sliku. Ovo jeste nešto na čemu bi Honor inženjeri morali da porade, ali da ne bude da vas nismo upozorili.

      Ukoliko ostanete mirni, i pri slabim svetlosnim uslovima, bilo sumraka ili noći, Quad Bayer senzor omogućava odlične slike, čemu treba zahvaliti i velikom otvoru blende. Šum je pod kontrolom, osim u jako mračnim delovima, kao i rasipanje svetla direktno sa izvora i pravljenja oreola oko objekata pod jakim svetlom. Prijatno iznenađenje je odličan noćni režim rada koji uz minimalne gubitke i nešto šuma u najtamnijim delovima pravi odlične i veoma upotrebljive fotografije. Zahvaljujući dobroj optici i jakom čipsetu, vreme potrebno za noćne fotografije je svega nekoliko sekundi, što ćete moći da izvedete iz ruke, bez mnogo problema.

      Prelazak na ultra širokougaono sočivo daje mnogo širi ugao, ali po cenu kvaliteta i nešto lošije geometrije u blizini uglova. Boje nisu kao na glavnom senzoru, kao ni dinamika kadra, dok su detalji dobri u sredini, sa evidentnim opadanjem ka uglovima kadra. U pitanju je fiksni fokus, pa je oštrina elemenata osrednja, kako to biva sa ovakvim sočivima. Po svetlom danu možete računati na dobre fotografije, malo toplije i sa manje detalja nego na glavnom senzoru, ali i dalje veoma upotrebljive.

      U slabim svetlosnim uslovima degradacija kvaliteta je više nego evidentna, a noćni režim nije ni dostupan. Šuma ima u velikim količinama, a ako vam subjekat ili objekat nisu dobro osvetljeni, ni ne trudite se da koristite ovo sočivo. Samo sredina kadra je upotrebljiva, dok je na ostalim delovima vidan šum i slike postaju mutne.


      Telefon nudi mogućnost zumiranja 2x, kao i 10x digitalnog zuma. U prvom slučaju se koristi crop glavnog senzora, sa dobrim rezultatima, ali sve preko toga rezultuje degradiranjem kvaliteta, pa ne preporučujemo da zumirate više od 2x. Još jedna od dodatnih opciju koju nudi novi Honor je 48 MP AI Ultra Clarity režim koji zahteva mirnu ruku oko pet do sedam sekundi, kao i dosta svetla, ali je konačni rezultat veoma detaljna slika, što je korisno kada vam je kvalitet fotografije primaran.
       
      Video
       
      Video snimci su ograničeni na 1080p, što je jedno od ograničenja koja nam se nisu svidela kod ovog modela. Sigurni smo da je Kirin 810 više nego sposoban za 4K, ali je verovatno cenovna klasifikacija uređaja ovde imala poslednju reč. Kvalitet snimaka je osrednji, a elektronska stabilizacija donekle
       
      pomaže za snimke iz ruke kada se krećete. Kako se koristi glavni senzor, dinamika kadra je dobra, kao i boje, ali je vidljiv nedostatak detalja. Mirna ruka će vam biti najbolji prijatelj za video snimke, ali nemojte računati na preterano dobar kvalitet. Za jedan telefon koji ima Pro u svom nazivu, tek korektni fullHD u 60 fps ne sme biti maksimum video dometa u 2020. godini.Ovogodišnji Honor 9X Pro odbacuje Magic UI i koristi dobro poznati Huawei EMUI u verziji 9.1 povrh Android 9.1.1. Iako je pominjan upgrade na Android 10, za vreme testiranja ga nije bilo. Huawei AppGallery nudi alternativu popularnom Play Store, sa delićem aplikacija koje su dostupne na Google pijaci aplikacija. Ipak, neke od najpopularnijih možete pronaći, a raduje nas to da spisak raste svakim danom.
       
      Na početku možete birati standardni meni sa svim ikonicama na ekranu ili fioku sa aplikacijama. Kako nismo dobili update na Android 10, izgled ikonica u drop-down meniju sa obaveštenjima je onakav na kakav smo navikli sa EMUI 9.1 korisničkim interfejsom.
       
      EMUIs.jpg
       
      App market donekle menja Play Store, sa jednim promilom dostupnih aplikacija. Ipak većina esencijalnih poput messengera, aplikacija za mobilni banking, navigacija, igara i cloud servisa niti je dostupna niti ima neku alternativu osim korišćenja preko browsera. Pa čak i tu je situacija tanka, sa Opera Touch kao jedinom kvalitetnom alternativom Huawei browseru.
       
      Appmarkets.jpg
       
      Asphalt 9 je jedna od igara koje su dostupne, a koje su popularne na Play Store, tu su i Archero, Marverl Strike Force, Epic Games (Fortnite), Top Eleven, World of Tanks Blitz i mnogi drugi.
       
      Asphalts.jpg
       
      Aplikacija kamere je standardna za Huawei i Honor telefone u poslednjih nekoliko godina, sa slajderom za prelazak na druge režime rada i opcijom zumiranja u vidu tri tačke i brojki na boku, odnosno na dnu kada je telefon postavljen horizontalno. Galerija je jedna od najbolje organizovanih aplikacija koje Huawei ima u svom ekosistemu, sa jednostavnom navigacijom, albumima i bez nepotrebnih komplikacija kao kod npr. Samsung OneUI. Opcija deljenja ekrana je takođe prisutna i jednostavno je možete pozvati tasterom iz menija sa najčešće korišćenim aplikacijama. Kada dođe vreme za mesečno spremanje kuće, setite se da i EMUI ima svoj optimizer koji čisti i optimizuje rad sistema kako bi vam telefon uvek radio kao da je nov.
       
      Kameras.jpg
       
      Podešavanja za obaveštenja svake aplikacije su detaljna i možete ići u sitna crevca za svaku aplikaciju ponaosob. Kada je navigacija sistema u pitanju možete birati klasičnu Android navigaciju sa tri tastera, navigaciju gestovima ili preko navigacionog dugmeta. Korišćenje baterije je bitno za svakog korisnika pa ne čudi što je Huawei ovoj sekciji posvetio dosta pažnje, omogućavajući svakom korisniku da prilagodi rad uređaja prema svojim potrebama.
       
      Obavestenjas.jpg
       
      Prisutan je i sef sa enkriptovanim podacima i aplikacijama, gde možete da čuvate podatke koji nisu za svačije oči, a tu je i zgodni fajl menadžer za rad sa podacima u prozoru Explorera.
       
      Safes.jpg
       
      Podešavanja su klasična za EMUI 9.1, bez opcije tamnog režima rada, sa vrlo detaljnim podmenijima i opcijom pretrage na vrhu, koja će vam biti vrlo korisna na početku, ali i kasnije. Honor će preko svoje Magazin Unlock opcije i dalje nastaviti da vam na mesečnom nivou osvežava pozadine koje ćete koristiti na zaključanom ekranu ili nekim drugim, a sve prema ličnim željama i tematikama koje odaberete.
       
      Settingss_1.jpgHonor 9X Pro je nesporno hardverski veoma dobar telefon. Kirin 810 je odličan čipset, a u saradnji sa solidnom količinom memorije, kako radne tako i skladišne u pitanju je jedan od najbržih telefona u ovoj cenovnoj kategoriji. Sa dobrom glavnom i još boljom selfi kamerom, novi Honor nudi zaista dosta toga. Oni sa OCD će zameriti dizajnu iskačuće kamere koja je malo nakrivo postavljena, dok većina to i neće primetiti. Ono što će sigurno primetiti je nedostatak Google servisa, i najbitnije – Play Store. Za neke aplikacije ćete naći alternativu, ali ako planirate da koristite mobilno bankarstvo, cloud servise i većinu društvenih mreža, nema vam druge nego da na zaobilazni način instalirate Play Store, a sa njim i sve Google aplikacije. Doduše, do prvog update, kada ćete sve to morati ponovi, a pitanje je i dokad će biti entuzijasta koji će se baviti zaobilaženjem ovih ograničenja sa svakom novom verzijom Android OS-a.
       

       
      Najveći problem 9X Pro modela su konkurenti koji nude vrlo slične performanse u paketu sa Google servisima iz kutije. I dok naprednim korisnicima neće biti prevelik problem da se bave ubacivanjem Play Store, dotle će prosečni korisnici jednostavno odmahnuti glavom i kupiti cenovno najbliži Xiaomi ili neki drugi telefon koji ima Play Store.
       
      I dok AppGallery ne poraste dovoljno veliki da za većinu aplikacija na koje ste navikli imate alternativu Honor 9X Pro će ostati jedan od poslednjih Mohikanaca sa Kirin čipsetom koji nikada neće imati pravu priliku kod većine korisnika.
       

      _______________________
      Prednosti:
      · Dopadljiv dizajn· Veliki ekran bez notch-a i punch-hole· Brzi i precizni senzor otiska prsta· Motorizovana pop-up kamera odličnih performansi· Dobar sistem kamera po danu· Odličan hardver – Kirin 810 + 6 GB RAM· 256 GB interne memorije + micro SD· Dan i po autonomije
      Nedostaci:
      · Nema Google servise i veliki broj aplikacija· Sporo punjenje· Nakrivljena selfi kamera· Osrednja ultra wide kamera· Bez podrške za Widevine CDM a samim tim ni za popularne streaming servise· Bez deklarisane zaštite ekrana· Bez 4K podrške· Paket je vrlo slab – spor punjač i loše slušalice

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test