Honor 9X test

Honor 9X test

Honor i Huawei su se ne svojom krivicom našli u teškoj situaciji, makar na internacionalnom planu. Dok moraju da trpe posledice trgovinskog rata između Kine i Amerike, moraju i da se “dovijaju” kako da isporuče što kvalitetnije proizvode na međunarodnom tržištu. Sada smo, reklo bi se, došli do - makar u ovoj rundi - poslednjih aduta. Dok u visokoj klasi imamo Honor 20 Pro koji stiže i u Icelandic Frost izdanju, dok Huawei predstavlja P30 Pro u novim bojama, do nas stiže Honor 9X, nekadašnji šampion odnosa uloženog i dobijenog. Kako se pokazuje na našim testovima?

    Sadržaj

      Da, imamo razumevanja za mnoge nedaće koje su pritisle Honor i Huawei. S druge strane, moramo gledati na konkretan proizvod očima samog korisnika, i to morate imati na umu. Takođe, isto tako treba znati da je Honor 9X uređaj koji bi trebao da preuzme štafetu dugog niza mobilnih telefona koji su predstavljali neku vrstu idealno razumne kupovine i zbog toga imali velikog uspeha na našem tržištu. Ukoliko ste pratili prethodnike Honor 7X, Honor 8X i ostale, oni su u momentu dolaska na tržište bili Best Buy uređaji. Da li je i Honor 9X u stanju da to bude, pred navalom ogromnog broja kineskih proizvođača koji nude naizgled neverovatno puno po vrlo prihvatljivoj ceni?
       
      Na samom početku, Honor je morao da se “dovije” kako bi telefonu obezbedio Google Play servise. Da, ovaj telefon podržava Google softver i u tom pogledu ne trebate da imate nikakva strahovanja. Da bi to postigao, Honor ga “maskira” kao Huawei P Smart Z, kome i odgovara po specifikacijama. Tako je uspeo da za poznu jesen dobije telefon sa Google sertifikatom. No, to znači istovremeno i da će, kako stvari stoje u ovom trenutku, ovo biti poslednji Honor telefon sa Google softverom do daljeg. Stvari tako stoje.
       
      Telefon na testu
      Sadržaj pakovanja je relativno standardan za ovu kategoriju telefona. Ne zatičemo nikakve ekstravagance, ali nam je drago da unutra pronalazimo silikonsku futrolu koja treba da štiti vaš mobilni telefon. No, u startu bivamo pomalo razočarani punjačem. Naime, Honor 9X stiže sa punjačem od 10 W. Mislimo da je prošlo vreme kada se lako moglo zažmuriti na izostanak podrške za brzo punjenje u ovoj kategoriji uređaja. To je sada maltene standardizovano i mnogi konkurenti nude brza punjenja u nekom vidu u ovoj kategoriji. Tim je važnije imati brzo punjenje kako se uvećava kapacitet baterije.
      Ostavljajući to po strani, telefon je prilično lep. Reč je o relativno velikom telefonu, s ekranom dijagonale 6,59 inča. Takođe treba voditi računa i o priličnoj težini, pošto ona iznosi skoro 200 grama. Stoga je jasno da ovo nije telefon za one koji preferiraju kompaktne modele, ali baš zato može da privuče puno osoba koje žele da imaju veliki telefon s ogromnim ekranom.
      Honor_9X_0s.jpg 
      Plava boja u kojoj smo dobili telefon na test je prilično lepa i atraktivna – svakako je daleko privlačnija od crne varijante. S tim u vezi, jedna od razlika verzije namenjene evropskom tržištu je i u dizajnu. Naime, Honor 9X je u kineskoj verziji dobio leđa sa vrlo agresivnim presijavanjem u obliku slova “X” – naravno, asocijacija na Honor 9X je u pitanju. Međutim, za evropsku varijantu se od toga odustalo, i leđa su prilično čista. Na njima nećete zateći suvišne elemente – u jednom od ćoškova je modul sa tri kamere, centralno je postavljen tradicionalni skener otiska prsta, dok je na donjem delu leđa natpis Honor.
      Ekran prekriva praktično celu prednju površinu, budući da ovaj telefon ima motorizovanu prednju kameru, pa tako nema nikakvih izreza i drugih nepoželjnih remećenja. Izradi se nema šta prigovoriti – s prednje i zadnje strane je upotrebljeno staklo, dok je između aluminijumski frejm. Iako nema informacija o tome da li je reč o Gorilla Glass staklu, kakvim dosta konkurenata može da se podiči, ako je po iskustvima iz prethodnih godina reč, Honor 9X neće imati nikakvih problema po pitanju izdržljivosti. Bez obzira što, recimo, nema zvanični IP sertifikat.
      Honor_9X_1s.jpgStižemo do hardvera i tu zatičemo još jednu veliku razliku u odnosu na kineski model. Naime, potonji ima Kirin 810, svežu verziju čipseta namenjenog telefonima srednje klase. No, evropski model time ne može da se podiči. Glavni razlog verovatno naslućujete – američke sankcije, usled kojih je morala biti iskorišćena neka od ranijih hardverskih konfiguracija.
      [modul]specifikacija=9780[/modul]
      Drugim rečima, imamo starog znanca – nakon Honor 8X i Huawei P Smart 2019 telefona krajem prošle i početkom ove godine, kao i P30 Lite modela koji se pojavio na proleće, ponovo se družimo sa Kirin 710 čipsetom – ovaj put u F varijanti, koja se u suštini ne razlikuje mnogo od standardne verzije. I šta sada reći, kada smo i pre 6 i pre 12 meseci rekli da bi nam koristio nešto brži čipset.
      honor9x_cpuz_s.jpg 
      Da se razumemo, nije Kirin 710F loš, daleko od toga, ali mnogi su u međuvremenu počeli da u telefone ugrađuju dramatično brže čipsetove. Recimo, nedavno testirani Redmi Note 8 ima daleko viši nivo performansi. Godinu dana je večnost u današnjoj mobilnoj industriji, naročito kada je hardver u pitanju. Konkurencija je nemilosrdna i svakako da bi bilo daleko bolje da smo imali Kirin 810, s kojim bi bila druga priča. No, tada ne bismo imali Google servise…
       honor9x_antutu_s.jpg
      Kako bilo, reč je o osmojezgarnom procesoru koji radi na do 2,2 GHz u konfiguraciji 4 x 2.2 GHz i 4 x 1.7 GHz i pruža sasvim dobre performanse prosečnom korisniku. Mali-G51 MP4 grafika će takođe fino poslužiti, tim pre što podržava standardno GPU Turbo ubrzanje kojim se Huawei i Honor mogu podičiti – samo pazite jer se tada telefon veoma puno greje, a i izuzetno brzo troši bateriju. Honor 9X stiže u konfiguraciji sa 4 GB RAMa, te 128 GB prostora za skladištenje podataka.
       honor9x_3dmark_s.jpg
      Raspolaže hibridnim Dual SIM slotom, što znači da morate da birate između druge SIM kartice i eventualnog proširenja memorije. Ukoliko se odlučite za ovo drugo znajte da je podržano maksimalno 512 GB.
      honor9x_pcmark_s.jpg
      Honor_9X_3s.jpgŠto se softvera tiče, Honor koristi standardnu kombinaciju Android 9 Pie sistema i EMUI 9.1 korisničkog interfejsa. O tome smo milion puta govorili, i nema nikakvih posebnih izdvajanja ni ovde – sistem radi lepo i brzo, vrlo je optimizovan i možete se lako osloniti na njega.
      honor9x_softver1_s.jpg
      Kao i uvek, nepogrešivo ćete prepoznati tipično EMUI ruho. Nema App Draw-era, tu je dosta aplikacija za menadžment telefona, uključujući i zaštitu od malvera i virusa, te razne clean-ere koji nisu baš u vrhu liste po popularnosti među korisnicima, naročito onima koji sebe svrstavaju u „softverske čistunce“. Ipak, treba reći da se u novim verzijama Honor trudio da ne opterećuje korisnika previše, a tu je i mogućnost deinstaliranja za pojedine aplikacije sa kojima telefon fabrički dolazi. Drugim rečima, bloatware je praktično eliminisan.


      Telefon ima podršku za upravljanje gestovima, ali i modifikovanje interfejsa na različite načine – od promene rasporeda standardnih Android komandnih tastera, do značajne modifikacije sistema. Navigacioni sistem možete prilagoditi i koristiti ga u Android 9 stilu ili u tradicionalnoj formi sa tri tastera. Tu je i režim upravljanja jednom rukom, koji veoma lepo radi i koji već dugo vremena postoji na Huawei / Honor telefonima.


      Za zaštitu možete koristiti prepoznavanje lica ili skener otiska prsta, smešten sa zadnje strane. Očito se išlo devizom da ono što dobro radi ne treba previše čačkati.


      Same performanse su veoma dobre, kao i ugođaj u radu. Bez obzira što je reč o nešto starijoj hardverskoj platformi, ona bez problema nosi “teret” svežeg Androida, i ne vidimo da će umereno zahtevni korisnici imati bilo kakvih primedbi. Ono što bismo primetili jeste da se telefon dosta greje kada se uključi GPU Turbo (što se radi iz opcija baterije). No, to ne iznenađuje nimalo, i slično je kod drugih Honor i Huawei telefona novije generacije.Ekran
      Ekran je LTPS IPS tipa, rezolucije 2340 x 1080 piksela. Okviri su vrlo tanki, gotovo neprimetni, na čemu bismo pohvalili Honor. Dijagonala od 6,59 inča, kao što smo rekli, ipak rezultuje povećim telefonom, mada možda ipak ne toliko astronomski velikim kako bi sugerisala dijagonala ekrana u nekim ranijim vremenima. Ipak je reč o telefonu sa 19,5 : 9 odnosom stranica, tako da u tom pogledu nema problema.
      Honor_9X_5s.jpg 
      Takođe, valja istaći da je stepen pokrivenosti strane ekranom 84,3%, te da su softverske opcije za prilagođavanje i podešavanje ekrana brojne. I može vrlo lako da se desi da će vam biti neophodne, budući da ekran baš dosta vuče na hladni deo spektra.
       honor9x_ekran_s.jpg
      Audio
      Što se zvuka tiče, situacija je manje-više standardna. Telefon ima jedan zvučnik, smešten na donjem delu telefona. On je standardne jačine, a tu je i famozni 3,5-milimetarski konektor. Takođe, Honor, baš kao i Huawei, podržava Histen zvučne efekte i prilagođavanje zvuka prema tipu i obliku bubica ili slušalica koje koristite. Da ne zaboravimo da spomenemo da je prisutan i FM radio.
       honor9x_audio_s.jpg
      Baterija
      Baterija je još jedno polje na kome su Honor i Huawei standardno briljirali. Međutim, ovog puta se, barem na testiranju, nisu pokazali u nekom naročito rekordnom izdanju. Naime, telefon stiže sa baterijom od 4000 mAh. Međutim, ne oduševljava naročito autonomijom – nakon 10 sati YouTube reprodukcije, ostaje na nekih 26%, što ga svrstava u prosek, pa je neka realna procena upotrebe dan do dan i po.
       honor9x_baterija_s.jpg
      Zanimljivo nam je da smo skoro kod svih telefona sa Kirin 710 čipsetom na testiranjima bili ne-impresionirani baterijama, mada su u realnoj upotrebi oni bili sasvim dovoljni korisnicima, tako da je moguće da je i ovde takav slučaj. Nažalost, ništa od brzog punjača – kao što smo rekli u uvodu, Honor isporučuje 10 W punjač, koji puni bateriju preko USB-C porta.Honor_9X_4s.jpg
      Najzad, stižemo do kamera. Konfiguracija, pa i tip kamera senzora su identični kao i kod, recimo, Huawei P30 Lite telefona. Kako smo imali reči hvale za njihov glavni senzor, očekujemo da će stvari biti dobre i ovog puta. Isto tako, nismo imali baš puno reči hvale za pomoćne senzore. I gle čuda – utisci su identični.
       honor9x_kamera_s.jpg
      Kamera softver je standardno dobar i kvalitetno osmišljen, isto kao i kod drugih Honor i Huawei telefona. Glavni senzor je quad bayer tipa, sa rezolucijom od 48 MP. Reč je o Sony IMX582 senzoru, koji podrazumevano snima u 12 MP (quad bayer 4 in 1 koncept), a moguće je i snimanje u izvornih 48 MP. Tu su još ultra-širokougaona kamera od 8 MP, čiji rezultati nisu nešto što će vas ostaviti bez daha, mada su u suštini u proseku onoga što se nudi u ovoj klasi uređaja, te senzor dubine od 2 MP.
       



      Implementirane su mogućnosti AI snimanja, te noćnog snimanja sa poznatim preeksponiranim fotografijama. Rezultati su tipični za ovu kategoriju uređaja – pri solidnom svetlu, biće veoma, veoma dobri i moći ćete da napravite zaista lepe fotografije sa dosta detalja. Same fotografije su dosta oštre, tipično za proizvođača. Verovatno je najproblematičnija zona, da se tako izrazimo, zona sumraka, kada niti ima dovoljno dnevnog svetla, niti ima poente uključivati noćni režim snimanja.
       



      Samo noćno snimanje funkcioniše odlično, sa dosta optimizovanim vremenom snimanja noćne fotografije koje je na telefonima sa slabijim čipsetovima umelo da potraje. Sada međutim sve traje samo nekoliko sekundi i to je to.
       




      Najzad, imamo motorizovanu prednju kameru za selfije. Ona ima rezoluciju od 16 MP, s otvorom blende od f/2.2 i fiksnim fokusom. Rezultati su sasvim pristojni i rekli bismo da kamera ispunjava sve potrebe. Što se buke tiče, svrstali bismo je u srednje bučne – nije potpuno tiha kao ona na OnePlus 7 telefonima, ali isto tako ne pravi veliku buku i vrlo je verovatno da je nećete ni čuti osim ukoliko niste u potpuno tihoj prostoriji.
      Honor_9X_5s.jpg foto_h9x_16_s.jpg


      Što se snimanja videa tiče, moglo je to i bolje. 1080p video je podržan, dakle ništa od 4K snimanja, sa svim boljkama koje su tipične za Honor i Huawei telefone niže klase u ovom domenu. Honor 9X ne podržava nikakvu stabilizaciju, i verovatno vam je već iz tog podatka jasno da je to u praksi veoma značajna stvar. Iako su boje prilično dobre, kao i dinamika, prosto je nivo detalja nizak i u takvim okolnostima se video snima samo kada je baš nužno, premda će za neke osnovne potrebe svakako poslužiti.



      Na samom kraju stižemo da onoga što najviše interesuje vas kao korisnike. Cena telefona iznosi 33,990 dinara, ili otprilike oko nekih 300 evra. Drugim rečima, Honor 9X je i dalje pozicioniran u praktično istoj cenovnoj niši kao i njegovi prethodnici. Međutim, ti isti prethodnici su praktično dolazili na tržište kao Best Buy uređaji u najavi, što bi uglavnom potvrđivali u samom startu. Bili su najbolja kupovina, a ako ne najbolja, onda svakako jedna od najrazumnijih.
       
      Da li je to i dalje tako? Rekli bismo da je Honor 9X i dalje razumna kupovina, ali je daleko, daleko od najbolje u ovoj kategoriji. Za godinu dana se toliko toga promenilo, a nažalost američke sankcije su doprinele da nova generacija telefona srednje klase koja stiže od kompanije Honor ipak bude na određeni način limitirana. Daleko od toga da će bilo ko biti razočaran kupovinom, ali postoje mnogi detalji koji bi trebali biti na višem nivou, jer tržište prosto pritiska i iziskuje tako nešto. Da li je to nešto što će vas sprečiti u kupovini, ili vam je najbitniji ukupan miks osobina gde Honor 9X i dalje može da vas privuče, ostavljamo vama da prosudite.
      Prednosti:
      – Dobar dizajn i kvalitet izrade- Utegnuta softverska platforma- Baterija- Dobre fotografije glavnom kamerom
      Nedostaci:
      – Ostao na istom čipsetu kao prošlogodišnji model- Ekran veoma vuče na hladni deo spektra- Bez podrške za brzo punjenje- Video snimanje

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi