Honor View 20 (Video)

Honor View 20 (Video)

Veliko ulaganje se definitivno isplatilo. Honor je danas ne samo brend prepoznatljiv u širim krugovima, već i definitivno jedan od vodećih igrača na tržištu mobilnih telefona, sa prepoznatljivim proizvodima koji su u stanju da diktiraju tempo trke. Upravo takav proizvod danas testiramo – Honor View 20, koji je novi top model ove kompanije, makar kada je evropsko tržište u pitanju. Pogledajmo šta ga sve odlikuje.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Honor je prešao dug put od jednog podbrenda kompanije Huawei do samostalne kompanije koja izbacuje izuzetno popularne modele na tržište. Do pre izvesnog vremena, kompanija je “klonirala” vodeće Huawei modele. Sada su stvari malo drugačije, pa tako i dalje Honor ima svog Huawei “blizanca”, ali su modifikacije znatnije, plus taj “blizanac” često nije glavni model.

      Tako top model Honor View 20, koji danas imamo na testu, predstavlja prilagođeni Huawei Nova 4. Za naše tržište je to posebno zanimljivo jer to znači da do nas dolaze raznovrsniji telefoni, a kako se Honor u skladu sa svojim sloganom For The Brave ne libi da eksperimentiše, uvek je veoma interesantno videti šta je spremio za nas.
      Telefon na testu
      Umesto da standardno idemo duž telefona i opisujemo ga korak po korak, zaustavićemo se na trenutak i nabrojati koji su najznačajniji dizajnerski elementi uređaja, budući da definitivno telefon to itekako zaslužuje. Po nekim pitanjima je prosto drugačiji u odnosu na sve što smo videli i prilično jedinstven. Šta ga čini takvim?
       
      Treba reći da je Honor View 20 telefon koji je hardverski veoma sličan Huawei Mate 20 Pro modelu. Čak i po dimenzijama bi mu trebao odgovarati. Međutim, direktnim poređenjem se lako ustanovljava da je novajlija gabaritniji, iako bi teoretski možda trebalo biti obrnuto, s obzirom da je dijagonala praktično ista, a da Mate 20 Pro ima notch.
       
      Da, Honor View 20 eliminiše izrez u vrhu, nešto na šta se nikada nismo navikli u potpunosti, iskreni da budemo. Po prvi put imamo ekran preko cele prednje površine, koji ne koristi ni debele ivice, niti notch. Za ovu godinu je najavljeno više takvih telefona, a Honor je prvi takav koji je stigao do naših ruku. S druge strane, odlikuje ga rupica u ćošku ekrana, u kojoj je smeštena prednja kamera – tzv. Punch-hole dizajn kamere. S obzirom da je rupica u samom ćošku, ne smeta kod gledanja filmova i videa, budući da odnos stranica od 19,25 : 9 znači da imate crne površine i sa 16:9 i sa 21:9 formatima na tom mestu, pa ne treba strahovati da u dizajnerskom smislu narušava celinu – mi smo se navikli u roku od dva minuta, a na notch se nikada nismo navikli, ako vam naše iskustvo nešto znači.
       
      Najzad, stižemo do stavke koja je definitivno nešto što će izuzetno puno značiti svima kojima je stalo do dizajna i prepoznatljivosti. Telefon koristi nanolitografski dizajn poleđine. Sa jedne strane, to znači da View 20 karakterišu veća otpornost na habanje, grebanje i oštećenje. Sa druge, međutim, to znači da se dizajn poleđine menja drastično, u zavisnosti od toga pod kojim se uglom telefon posmatra. Nažalost, mi smo na testu imali sempl crne boje, kod koga je efekat najmanje izražen – verujte nam (a možete da vidite i sa priloženih fotografija jer je u međuvremenu stigao i crveni model) da je efekat zaista fantastičan kod crvenog i plavog Honor View 20 telefona. Linije menjaju oblik, ali su uglavnom u obliku slova V, dok izlomljena traka koja menja boje poput disko-svetla menja položaj na poleđini telefona i svoj izgled u skladu sa relativnim položajem u odnosu na izvor svetlosti.
       
      Sve u svemu, efekat je više nego ubedljiv i upečatljiv. Cenimo da će se mnogima sviđati, posebno mlađima. Još jedna stvar zbog koje bismo pohvalili telefon jeste prisustvo 3,5-mm konektora za slušalice, postavljenog na gornju ivicu telefona. Nešto bismo i pokudili – recimo, nema microSD slota za proširenje memorije, pošto Dual SIM slot sadrži samo dva slota za SIM kartice.
       
      Dugme za paljenje je smešteno na desnom boku, zajedno sa tasterima za regulaciju zvuka, a prepoznaćete ga po tome što je naborano. Ukoliko se bojite za notifikacije, ne brinite – LED je smešten pri gornjoj ivici, na sasvim pogodnom mestu. Najzad, ovde nema nikakvog “fensi” otiska prsta – Honor se držao oprobanog recepta i implementirao standardan senzor na poleđini telefona.
       
      Ukupan utisak o telefonu je zaista fascinantan. Ne sumnjamo da ćemo u narednom periodu videti mnoštvo sličnih uređaja (neki su već najavljeni), te da ćemo o telefonima kojima ekran prekriva praktično celu prednju površinu i imaju kameru u vidu rupice na ekranu smeštenu u neki ćošak govoriti sa većom dozom osećaja “već viđeno” u drugoj polovini godine, ali za sada – efekat je odličan!
       Honor se u hardverskom smislu oslanja na resurse svog velikog brata, i to nije nikakva tajna. S druge strane, veliki brat Huawei se čvrsto drži koncepta koji podrazumeva da u svoje telefone ugrađuje sopstveni hardver. Stoga nimalo ne čudi da i Honor View 20 koristi taj hardver, a posebno raduje što se koristi istovetan hardver koji smo videli u dobro poznatom Huawei Mate 20 Pro telefonu – što znači čipset poslednje generacije i trenutno najsnažniji na tržištu, makar dok ne vidimo šta može Snapdragon 855 kada se isti bude pojavio.
       
      Dakle, Honor View 20 koristi 7-nanometarski HiSilicon Kirin 980, najsnažniji trenutni čipset dostupan u Android telefonima. Huawei nam je isticao da sa njegovih 6,9 milijardi tranzistora jeste u stanju da isporuči ubedljive performanse, te da se odlikuje novom arhitekturom i Dual-NPU rešenjem.
       
      [modul]specifikacija=9614[/modul]
       
      Šta zapravo znači ta arhitektura? Kirin 980 koristi tri umesto dva klastera, u vidu Big.Medium.Little kombinacije. Dva Cortex-A76 jezgra rade na 2,6 GHz, dva na 1,92 GHz, dok četiri Cortex-A55 jezgra rade na 1,8 GHz. Mali-G76 MP10 grafika radi na 720 MHz i donosi značajna unapređenja u odnosu na prethodnika. Osim nabrojanih unapređenja, Mate 20 Pro podržava 4.5G LTE Cat. 21 standard, čime omogućava korisnicima preuzimanje podataka brzinom i do 1.4Gbps.

      Honor View 20 ima 6 GB RAMa i 128 GB interne memorije. Nažalost, skladišni prostor je nemoguće proširiti, pa o tome treba voditi računa. Isto tako, treba znati da je reč o Dual SIM telefonu, tako da korisnici mogu bez problema da koriste dve SIM kartice istovremeno.
      honor_v20_3dmark_s.jpg
      Nažalost, model koji je stigao do nas je bio rana verzija, koja nije dozvoljavala instaliranje mnogih aplikacija. Tako je bilo i sa većim delom naših testova. No, uspeli smo da pokrenemo 3D Mark, zahvaljujući čemu možemo da vam priložimo rezultate u ovom izuzetno popularnom benchmarking programu. Ti rezultati definitivno potvrđuju ono što smo slutili – Honor View 20 je vraški brz telefon. Naravno, uvek savetujemo da za maksimalne performanse upotrebite odgovarajuću opciju za Performance Mode iz Power Management-a kojom će se aktivirati i GPU Turbo 2.0 tehnologija. Sve u svemu – performanse su fantastične!
       I jesmo i nismo iznenađeni onim što zatičemo na telefonu kada je softver u pitanju. Telefon dolazi sa Android 9.0 Pie operativnim sistemom, kao i kompanijinim korisničkim interfejsom. I tu imamo jednu zanimljivu stvar – ne, interfejs nije EMUI, čuveni Huawei korisnički interfejs koji smo godinama viđali u Huawei i Honor telefonima.
      honor_v20_softver1_s.jpg
      No, on to nije samo po imenu, pošto je Magic UI 2.0.1, kako ga Honor naziva, zapravo apsolutno identičan. Ukoliko ste zapazili ikakve razlike, slobodno nam to poručite u komentarima ovde ili na YouTube kanalu. Verovatno je Honor želeo da se drugačije izbrendira i na taj način dodatno naglasi da je odvojen od Huawei-ja kao zasebna kompanija i ovim putem.

      Kako bilo, nepogrešivo ćete prepoznati tipično EMUI ruho. Nema App Draw-era, tu je dosta aplikacija za menadžment telefona, uključujući i zaštitu od malvera i virusa, te razne clean-ere koji nisu baš u vrhu liste po popularnosti među korisnicima, naročito onima koji sebe svrstavaju u „softverske čistunce“. Ipak, treba reći da se telefon odlikuje svim specifičnim mogućnostima koje smo i do sada vezivali za Huawei i Honor telefone.

      Zanimljivo je da se i dalje može upotrebiti opcija iz softvera za eliminaciju izreza. Ukoliko je iskoristite, softverski će se emulirati gornja ivica, tako da prekrije kameru i ponudi uniformnu crnu površinu. Mi smo se na tu kameru navikli u roku od par minuta, i cenimo da bi se svako navikao najviše u roku od sat ili dva. Prosto – ne smeta nam. Čak i YouTube video neće prelaziti preko te kamere jer zbog odnosa strana od 19,25 : 9 i 16 : 9 i 21 : 9 videi se prikazuju tako da je crna površina upravo tu gde je kamera. Prečnik ove kamere je 4,5 milimetara.

      Skener otiska prsta ovaj put nije stigao sa nekim ekstravagantnim odlikama. Nema skenera ugrađenog u ekran, niti na nekoj čudnoj poziciji. Ugrađen je standardan, brz skener otiska prsta na zadnjem delu telefona, na centralnoj osi, ka gornjem delu. Praktično, na idealnoj poziciji. Osim te funkcije, na raspolaganju je i opcija prepoznavanja lica. No, za razliku od kompleksnih rešenja sa specijalnim senzorima, on se ovde oslanja samo na mogućnosti prednje kamere, i samim tim nije toliko precizan i brz mehanizam.

      Telefon ima podršku za upravljanje gestovima, ali i modifikovanje interfejsa na različite načine – od promene rasporeda standardnih Android komandnih tastera, do značajne modifikacije sistema. Čak možete da imate virtuelno dugme koje možete postaviti bilo gde na ekran i njega koristiti kao osnovne tastere, gde će kratak pritisak biti Back, dug Home a pomeraj u stranu Multitasking. Tu je i režim upravljanja jednom rukom, koji veoma lepo radi i koji već dugo vremena postoji na Huawei / Honor telefonima.

      Takođe bismo pohvalili nešto što stalno hvalimo – Translator, fantastičnu aplikaciju koja se oslanja na AI. Ona je zaista izuzetno korisna u raznim situacijama, a posebno na putovanjima. Imali smo priliko koliko prilikom premijere da je iskoristimo i ponovo se uverimo u njene sjajne mogućnosti.

      Još jedna interesantna opcija je Digital Balance. Iako možda deluje kao neki novčanik za digitalne valute, reč je zapravo o aplikaciji koja vodi računa o tome koliko koristite telefon. Ovde možete pronaći informacije o korišćenju telefona, raznih aplikacija, koliko ste vremena proveli za ekranom. Isto tako, možete podesiti određene notifikacije ili alarme i na taj način obezbediti da vas telefon upozori da li ste preterali. Sve u svemu, interesantna opcija koju ranije nismo uočavali.

      Same performanse su fantastične, što se i može očekivati od telefona baziranog na trenutno najboljem čipsetu za (Android) mobilne telefone. Kretanje kroz menije je besprekorno, korišćenje uvek glatko čak i u žestokim multitasking zahvatima, nijednog trenutka ne primećujemo bilo kakvo usporavanje. Igranje je takođe veoma udobno, posebno ako znamo da je na raspolaganju i opcija paljenja GPU Turbo 2.0 iz Power Management-a, čime se dobiju još bolje performanse, posebno u domenu grafike.
        
      Ekran
      Pre svega treba reći da je reč o IPS ekranu, rezolucije 2310 x 1080 piksela. Sa tom rezolucijom, te posledičnih 398 ppi gustinom prikaza, svakako ne izlazi na crtu najjačim modelima današnjice, ali to i nije poenta. Za razliku od vrhunskih telefona, kod kojih je OLED prilično odomaćen, Honor se opredelio za stari, dobri, oprobani IPS.

      Utisci o ekranu su vrlo povoljni, mada ne možemo reći da smo oduševljeni prikazom na način na koji smo oduševljeni kada se koristi OLED ekran. Ovo ističemo jer telefon nema više baš naročito povoljnu cenu, a i realno sazreva vreme kada bismo trebali da tražimo da top modeli proizvođača mobilnih telefona koriste OLED kao standard. To je prosto tako.
      honor_v20_ekran_s.jpg
      Raduje nas što je softverska podrška ostala na standardno odličnom nivou. Tako je iz softvera ovog telefona moguće vršiti razna podešavanja, menjati profile i toplinu boja i slično. Razni filteri za “čuvanje vida” su takođe dostupni. Jednostavno, imaćete na raspolaganju sve što vam je potrebno da prilagodite prikaz svojim željama i potrebama.

      Audio
      Nažalost, View 20 stiže samo sa jednim zvučnikom, i to ne posebnog kvaliteta zvuka. Honor nije opremio telefon stereo sistemom, već samo jednim glasnim zvučnikom, tako da u tom smislu nema previše poente očekivati naročite rezultate. U Mate 20 Pro je Huawei ugradio stereo zvuk, tako što je jedan zvučnik smestio u USB-C. Honor nije primenio sličan sistem, niti bilo koji drugi stereo koncept.
      honor_v20_audio_s.jpg
      Međutim, ljubitelji muzike barem mogu da nađu utehu u tome što je prisutan 3,5-mm konektor, sa gornje strane. Istovremeno, podržani su Huawei Histen zvučni efekti. Sa njima možete prilagoditi zvuk, kao i optimizovati ga za određeni tip slušalica ili bubica. Nažalost, pošto smo testirali sempl, nismo imali prilike da eventualno vidimo slušalice koje idu uz telefon i isprobamo ih, te se uverimo u kvalitet zvuka.

      Baterija
      Za napajanje je zadužena baterija od čak 4000 mAh. To će biti sasvim dovoljno za višednevnu upotrebu, mada treba voditi računa o tome da GPU Turbo 2.0 ukoliko ga budete koristili dosta troši bateriju, a podrazumevano telefon stiže sa Live wallpaperima koji izgledaju veoma atraktivno, ali i troše bateriju.
      honor_v20_baterija_s.jpg
      Naš desetočasovni test reprodukcije YouTube videa je okončan sa čak 42% baterije, što je odličan rezultat. Da sve bude još bolje, Honor se postarao da isporuči turbo punjač od 22,5 W, koji bi trebao da za pola sata napuni telefon do 55%. Možete se pouzdati da će telefon isporučiti odličnu autonomiju. Imali smo 13 i po sati uključenosti ekrana tokom jedne obdanice, što je sasvim pristojan rezultat.
       Najzad, stižemo do kamera. Unapred moramo da se ogradimo, jer osim preliminarne verzije softvera uslovi za snimanje nisu bili baš najbolji, pošto tmurni zimski dani u Beogradu ne daju telefonu da pruži svoj maksimum. Međutim, i pored toga, ono što telefon pruža u sferi fotografije i videa je veoma, veoma dobro, u najmanju ruku.
       honor_v20_4_s.jpg
      Najpre slede utisci o aplikaciji, kao što ste navikli u našim testovima. Standardno, aplikacija je odlično odrađena, ali ne kažemo da ne bismo neke stvari drugačije odradili. To se pre svega odnosi na HDR koji je urađen kao poseban režim slikanja i samo mu se tako može pristupiti, što zahteva ulazak u opcije, a nije dostipno sa glavnog ekrana. Na njemu svajpovanjem u stranu prelazite iz jednog moda u drugi. Na raspolaganju je puno modova snimanja, od kojih su najvažniji Photo, Portrait i Night. Neke modove možete skinuti sa interneta.
      honor_v20_kamera_s.jpg
      Takođe, treba voditi računa da opcije nisu generalne, već dostupne opcije zavise od toga u kom se režimu nalazite. Drugim rečima, opcije za fino podešavanje videa se dobijaju tek kada se pređe u mod snimanja videa pa aktiviraju opcije – ukoliko ste u modu fotografisanja, imaćete na raspolaganju samo opcije za fotografije. Honor View 20 upotrebljava HiVision tehnologiju koja traži povezivanje na internet i omogućava prepoznavanje objekata, QR kodova, ali i prevođenje u letu, oslanjajući se na AI. Odlična stvar! Naravno, AI fotografiju možete (de)aktivirati preko opcije pri vrhu interfejsa.



      Honor View 20 koristi zadnju kameru od 48 megapiksela u kombinaciji sa TOF 3D stereo kamerom, koja služi za merenje dubine, ali i specijalne efekte u pojedinim aplikacijama koje, nažalost, nismo bili u mogućnosti da isprobamo. Sama kamera sjajno obavlja posao. Reč je o Sony IMX586 senzoru nove generacije, koji koristi Quad-Bayer Array tehnologiju.



       
      Možemo vam objasniti to na dva načina – prosto i (malo) duže. Najprostije objašnjenje jeste da su ovo četiri spojena 12 MP senzora u jedan od 48 MP. Nešto detaljnije objašnjenje jeste da je takvim pristupom unapređena osetljivost i osvetljenost piksela, te okolni pikseli – kojih u 48 megapiksela ima ohoho viška – mogu biti korišćeni da reprodukuju jednu boju. Tom metodom se donose svetle slike u noćnim uslovima, kao i dramatična redukcija šuma. U praksi, to znači da možete da snimate u full rezoluciji sa čak 48 MP, ili da se oslonite na pixel binning tehnologiju kako biste dobili vrlo dobru i detaljnu 12 MP fotografiju.



       
      Treba voditi računa o jednoj stvari – sve napredne stavke i pomoći rade u 12 MP modu, a ne u 48 MP modu. Ukoliko želite da snimate portret sa zamućenom pozadinom, ubacujete efekte, koristite 2X optički zum i slično, morate da slikate u 12 MP, jer u 48 MP modu te opcije neće biti dostupne.



       
      No, da vas ne zamaramo previše tehnikalijama – fotografije su jednostavno odlične! Nismo imali finalni telefon sa finalnom verzijom softvera na testu, ali je više nego jasno da je iovako kvalitet fotografija sjajan. Zapravo, najveći je problem u tome što su uslovi za snimanje u Beogradu tih dana bili prilično loši, zbog snega, izmaglice, manjka svetla.



      Fotografije obiluju detaljima. No, znajte da 48 MP fotografija znači da fotografije imaju rezoluciju 8000 x 6000 piksela. U tom modu, kao što smo rekli, ne rade pomoci i dodatne opcije. Kada npr. prebacite na portret, odmah se prebaci na 12 MP. Osim nabrojanih, na raspolaganju su Night Mode sa 4:3 slikom, to jest 4000 x 3000 piksela, kao i 1:1 2992 x 2992 piksela, te 9 MP i 19.2:9 u 7 MP 4000 x 1872, da se pokrije ekran.



      Dinamički opseg je prilično dobar, a moramo reći da nam čak pomalo imponuje “old-school” pristup sa brutalnom rezolucijom. Otvor blende glavnog senzora je f/1.8, a veličina piksela je deklarisana na 0.8 mikrometara, mada zbog metoda izrade senzora zapravo efektivno imamo situaciju kao da imamo senzor od 12 megapiksela sa veličinom piksela od 1.6 mikrometara.



      Konstataciju da su snimci odlični možemo izreći i za noćne snimke, koji su prilično nerealni, ali toliko dobro osvetljeni i preeksponirani da se vide neverovatni detalji koje golim okom nikada ne biste videli. Drugim rečima, opraštamo mu nerealističnost, jer se na drugoj strani dobija zaista puno. Slično smo viđali i kod ranijih premijum Huawei telefona, no imamo situaciju da svaki put iznova moramo da pohvalimo krajnji rezultat. Ne, on nije veran prenos onoga što vidite očima, već se trudi svojski da vam isporuči daleko, daleko više.



      Još jedna stvar koja je puno napredovala je video snimanje. Podrazumevano, Honor View 20 isporučuje 4K UHD video u 30 fps. Možda u narednim apdejtima dobije 60 fps, što nije nemoguće, budući da Huawei i Honor imaju naviku da obogaćuju mogućnosti naknadnim osvežavanjima. Do tada, tu je 1080p 60fps režim. Video je odličan! Naročito nam se dopada detaljnost u 4K video snimku, i zaista možete da koristite telefon za itekako ozbiljne situacije. Do sada smo uvek imali situaciju da je video snimanje praktično slabija strana Honor i Huawei telefona, te izgleda da su inženjeri dosta poradili na ovom aspektu snimanja.
      foto_hv20_17_s.jpg


      Najzad, selfiji su takođe veoma dobri, zahvaljujući odličnom senzoru od 25 megapiksela. I ovde nema nikakvih posebnih suptilnosti – Honor se opredelio za senzor visoke rezolucije, koji takođe potpisuje Sony, sa otvorom blende od f/2.0 i fiksnim fokusom. Prilično smo zadovoljni selfijima, i u tom pogledu će vas Honor View 20 takođe zadovoljiti. Naravno, računajte na mnoštvo efekata, dodataka, ulepšavanja, sve po čemu su Honor i Huawei poznati.

       
      Napomena: Zbog ograničenja servera, neke fotografije nisu mogle biti uploadovane u punoj rezoluciji. Kompletne i nesortirane fotografije i video primere možete pronaći na ovom linku.
       Pre nego što zaključimo našu priču, moramo reći da ovaj put Honor telefoni neće biti primetno pristupačniji od ostalih modela. Da, imaće cenu povoljniju od top modela premijum proizvođača, ali ona neće biti na nivou onoga što smo videli, recimo, sa prethodnikom Honor 10. Honor View 20 će koštati 80 hiljada dinara u 6/128 GB verziji, odnosno 90 hiljada u crvenoj verziji sa 8/256 GB konfiguracijom.

      Gde nas to ostavlja? Reč je svakako o sjajnom telefonu! Jednom od najinteresantnijih. No, i jednom od najnapadnijih u estetskom smislu, definitivno. Možda će nanolitografski efekti biti kičasti, ali sa druge strane to View 20 definitivno izdvaja iz mora sličnih uređaja. Performanse su odlične, sve je na svom mestu. Honor View 20 možda nije šampion u pojedinim kategorijama, niti pomera granice kao takve, ali predstavlja odličan skup osobina koji donosi veoma puno za uložen novac.
      award_v20_s.jpg
      Nemojte imati nikakvih sumnji, ovo je flagship uređaj, koji se na tržište isporučuje po veoma povoljnoj ceni za takav tip telefona. Prilično je jedinstven i unikatan, te će zahvaljujući određenim atipičnim rešenjima korisnici dugo vremena otkrivati njegove mogućnosti  i funkcije, tragajući za odgovorom na pitanje kako najbolje iskoristiti opcije koje su na raspolaganju. Dopadljiv i lako upotrebljiv na prvu, različit od onoga što nudi konkurencija, bez nekih posebnih izraženih mana, Honor View 20 je telefon čije je korišćenje pravo zadovoljstvo. Stoga mu dodeljujemo više nego zasluženo Highly Recommended priznanje Benchmark sajta.
      Prednosti:
      – Neverovatan i unikatan dizajn – Odlična izrada – Vrlo dobra kamera – Sjajne performanse
      Nedostaci:
      – Bez mogućnosti proširenja memorije – Bez stereo zvuka
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test