HP iPAQ 6340

HP iPAQ 6340

PDA uređaj u kombinaciji sa mobilnim telefonom nije nešto posve novo - pre par meseci smo vam prikazali kako je to Palm odradio sa svojim Treo modelom. Međutim, suparnički tabor odgovara još snažnije, na našem testu se našao najnoviji iPAQ koji nas je jednostavno ostavio bez daha. Teško da bi mu se mogla naći neka konkretna zamerka...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      HP iPAQ 6340

      Compaq jeste napravio iPAQ ime, ali je to učinio na tako dobar način, da je vremenom to “iPAQ” postalo veoma značajno na sceni PDA uređaja i stalo praktično ispred Compaq-a. Istina, “iPAQ” ime nije doživelo slatku sudbinu Palma, da se na osnovu naziva uređaja jedne kuće, tako naziva cele gama srodnih uređaja (što iz navike, što iz neznanja), ali bi se ipak moglo reći da se “iPAQ” najbliže, po nekom psihološkom efektu, približilo Palmu. Međutim, totalno je glupavo vezivati se za razna imena, brendove, tradiciju itd.. Svakako, to treba uzimati u obzir prilikom odabira uređaja, ali je uvek mnogo efikasnije par dana krstariti internetom i saznati koji PDA treba kupiti, ali je to vrlo često preteško za lenje kupce, koji su priznaćete, u većini…

      HP je džin sam po sebi, ali je isto tako bio džin i u odnosu na Compaq u vreme udaje Compaq-a za HP. Međutim, obzirom na različite osobenosti jedne i druge kompanije, moglo bi se reći da je Compaq u HP doneo isključivo vrhunski kvalitet. Naravno, posle ovog spajanja, HP nije ni imao namere da se meša u Compaq-ove poslove (koje je očigledno radio odlično), bez što su se preko “Compaq”, “lepile HP nalepnice”. Štaviše, HP nije ni bio siguran kako će kupci reagovati na ovu promenu imena, pa nije ni čudno da mnogi proizvodi, pre oznake modela, danas nose “HP Compaq” naziv.

      Kod HP-ovih (a danas kada kažemo HP, mislimo i na HP i na Compaq) PDA uređaja, “Compaq” se nije zadržalo u imenu, ali ono “iPAQ” HP nije ni u ludilu želeo da zaboravi. Naravno, nema sumnje da se PDA uređajima u HP-u i danas dani bave razna Compaq-ova odeljenja, to su radili odlično i imaju uslove da nastave isto tako ili još bolje.

      HP iPAQ 6340 (6300 series)

       

      Upravo je i najnoviji iPAQ iz 6300 serije, tipičan kontinuitet u odnosu na dosadašnja uspešna HP-Compaq-iPAQ ostvarenja. Ovaj iPAQ iz 6300 serije se različito označava u raznim regionima, a kod nas je poznat kao 6340. Kada bi ovaj PDA imao ekran najnovije VGA (640×480) rezolucije, slobodno bi se moglo reći da ovaj džepni računar ima SVE što današnji džepni računari mogu imati. VGA ekrani su se na PDA uređajima, odnosno Pocket PC (aka. Windows Mobile) baziranim uređajima pojavili relativno skoro, pa bi se tako moglo reći da je 6340 malo zakasnio, da bi mogao da se pohvali da ima “sve”. Naravno, džepni računari su danas širok pojam, pa čak i kada bi 6340 imao ekran 640×480 rezolucije, uvek bi neko mogao da se nađe pametan i kaže da ovaj PDA nema CF slot ili nema GPS podršku i tako u nedogled.

      Ipak, dve stvari su ključne u priči o tome kako 6340 ima “sve što se poželeti može”, a to su WiFi i GSM. Bluetooth praktično nema samo donja klasa PDA uređaja, dok je WiFi, odnosno 802.11b bežična konekcija, ipak luksuz i retkost. A ako je WiFi retkost, šta tek onda reći za GSM podršku za PDA uređaje, jer se ovakvi uređaji praktično mogu nabrojati na prste jedne ruke.

      Specifikacije

      Model

      HP iPAQ h6340

      Operativni sistem

      Windows Mobile 2003

      Procesor

      Texas Instruments OMAP 1510 168MHz

      Memorija

      64MB

      Slobodne memorije

      55MB

      Slot za proširenje

      SD/MMC slot (sa opcijom za SDIO uređaje)

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi (802.11b)

      da

      GSM

      da, 850/900/1800/1900

      Ekran

      3.5″, 320×240 piksela, transflective, 65536 boja

      Kamera

      ne

      Audio

      3.5mm izlaz, zvučnik

      Baterija

      1800 mAh, promenljiva

      Dimenzije

      119x 75 x 18.7mm

      Težina

      190gr

      Uz nadu da ste pročitali specifikacije i pretpostavku da ste se eventualno zbunili oko jezgra performansi ovog vrhunskog iPAQ-a, nama ne preostaje ništa drugo nego da pojasnimo ovih “samo 168 megaherca”, bez želje da budemo HP-ovi advokati. U većinu novih PDA uređaja današnjice, bez obzira na sistemsku platformu, ugrađuje se Intel Xscale procesor u raznim varijantama. Da ne pokrećemo priču o procesorima u PDA uređajima, ali je činjenica da bi svakako bilo bolje da postoji konkurencija, odnosno da postoji i da se razvija par vrsta procesora za ovakve uređaje. Međutim, Xscale procesori se očigledno šire sve više i više, što je bez sumnje dokaz da su se oni pokazali kao najlogičnije rešenje, za proizvođače pre svega. Texas Instruments procesor sa “samo” 168MHz ni u kom slučaju neće degradirati performanse ovog PDA uređaja, ali isto tako neće omogućiti 6340 iPAQ-u da bude neka ultimativna mašina (ta titula je ostavljena nx4700 iPAQ-u). Međutim, ono što je najbitnije, a što odmah možemo reći, je da će usled arhitekture TI procesora, ovaj PDA u realnim uslovima, ostvarivati daleko bolje rezultate nego na papiru, a ako se pritom pitate zašto je HP rešio da ovaj procesor stavi u ovaj PDA, mi bi samo mogli da pretpostavimo da se HP za ovaj potez odlučio zato što je ovaj procesor verovatno pogodniji za ovakav tip PDA uređaja. Da podsetimo, ovaj PDA ima i bluetooth i WiFi i GSM bežičnu konekciju, pa je vrlo verovatno da se ovaj Texas Instruments procesor u ovakvim uslovima pokazao kao bolji i da je upravo zato izabran da bude jezgro ovog iPAQ-a.

      Ostatak specifikacija je relativno očekivan. Velika baterija, SD(IO) slot, ali i uopšte ne velike dimenzije i težina za ovakav tip uređaja. 128MB memorije, umesto 64MB bi bio lep potez, ali se ne može ni reći da je 64MB malo.

      Pakovanje

      A sada spektakl :). Šalu na stranu, ali u ogromnom pakovanju iPAQ-a 6340 se može naći svašta korisno i interesantno.

       

      U pakovanju se dakle može naći:

      – HP iPAQ h6340
      – Removable Thum Keyboard (tastaturica koja se može zakačiti sa donje strane ovog iPAQ-a i pomoću nje unositi karaktere)
      – kožna torbica za ovaj PDA, koja se može zakačiti na kaiš
      – handsfree slušalice i mikrofon
      – audio džek konvertor 3.5mm>2.5mm
      – Cardle (postolje) sa USB kablom za sinhronizaciju
      – punjač + adapter kako bi ovaj iPAQ mogao da se puni i van postolja
      – uputstva, CD sa potrebnim softverom itd.

      Zaista sjajno pakovanje, u kojem možda i nema brdo stvari, ali u kojem je svaka stvarčica, pre svega, veoma korisna.

      Pre svega, tu je neverovatno zgodna, kožna i kvalitetna torbica za nošenje i zaštitu ovog skupocenog iPAQ. Ona u sebi ima dva magneta, koja obezbeđuju veoma lako, prijatno, ali i brzo otvaranje ove torbice i vađenje iPAQ-a iz nje. Tu je i handsfree, koji će sigurno olakšati korišćenje fukncije mobilnog telefona ovog PDA uređaja. Bez obzira što ovaj PDA ima standardan 3.5mm izlaz i što handsfree koji se dobija uz njega ima standardnu 3.5mm bananicu, u pakovanju je moguće naći i 3.5mm>2.5mm adapter za audio izlaz, verovatno zato da bi se na ovom uređaju sa GSM mogućnostima, mogli koristiti i drugi handsfree kitovi. Ono što je takođe vredno spomena jeste zastaturica koja se može zakačiti sa donje strane iPAQ-a, a koja znatno može da ubrza unošenje, pre svega teksta, a onda i ostalih karaktera.

       

      Hardver, dizajn

      Dimenzije HP-a 6340 su na zaista pristojnom nivou. Od PDA uređaja ovog tipa u startu ne treba očekivati neke malene dimenzije, ali je 6340 taman tolikih gabarita kako se ne bi mogle uputite kritike na adresu dimenzija, pa se čak i može reći da je iPAQ 6340 manji nego što smo očekivali.

       

      Naravno, ovaj PDA ima poštenu listu komunikacione “opreme”, a za to je potrebna, u vidu podrške, velika baterija, pa je samim tim i jasno zbog čega je 6340 veći od oba PDA uređaja koja su nam bila pri ruci u vreme fotografisanja. Na slikama ispod, sleva na desno i odozgo prema gore su: HP iPAQ 6340, Asus MyPal A730, palmOne Tungsten T3. U vezi dimenzija je moguće da će nekome problem predstavljati antena, koja dodatno povećava dimenzije. Da li se ova antena mogla izbeći, verovatno jeste, ali jasno je da, ukoliko zaista unapređuje bežični prijem, neće smetati korisnicima kojima je što bolji prijem signala na prvom mestu.

      Fizičko-estetski utisak koji ostavlja ovaj iPAQ 6340 je za čistu desetku. Istina, oko dizajna, odnosno linija, izbora boja, itd, ne treba diskutovati, jer je to subjektivan utisak, ali je naše mišljenje da 6340 zaista sjajno izgleda, bez obzira što nije korišćena recimo elegatna crna boja, već dobro poznata i često korišćena i pomalo dosadna “tehno srebrno-siva”. Međutim, ukoliko je izgled subjektivna stvar, fizička izrada, ovog ili bilo kog drugog PDA uređaja, to sigurno nije. Fizička izrada ovog iPAQ-a je na jednako visokom nivou, koliko je i kvalitet korišćenih materijala. Kvalitetni materijali, plus, dobra fizička izrada mogu dovesti samo do jednog, a to je pre svega utisak veoma kvalitetnog, skupocenog i dugotrajnog PDA uređaja, koji ostavlja ovaj iPAQ. Činjenica da sve čvrsto stoji na svom mestu, te da se ništa ne uvija, ne klima ili ne škripi, može nas navesti na pomisao da bi u nekim “kreš” testovima ovaj iPAQ takođe odneo sve desetke, odnosno da bi preživeo padove sa većih visina nego mnogi drugi PDA uređaji. Ipak, ukoliko već izdvojite pozamašnu sumu za ovaj PDA, bolje bi bilo da ga čuvate od padova :).

      Četiri tastera za pokretanje aplikacija su, uslovno rečeno, na svom standardnom mestu, a može se primetiti da su manjih dimenzija nego obično, a treba dodati da dva ova tastera ovoga puta ne služe pokretanje aplikacija, već za započinjanje i prekidanje razgovora putem GSM mreže. Kursorski taster je naravno postavljen centralno, a ono što je zanimljivo je da ovaj taster u stvari ima hod kao džojstik, odnosno da se podjednako okreće ka svim stranama u krugu od 360 stepeni. Da li je ovaj taster zaista analogan ka svim pravcima ili mu je jednostavno takva konstrukcija, ne možemo da znamo jer pri ruci nismo imali ni jednu aplikaciju koja ovo podržava, ako bilo šta uopšte podržava ovakav “džojstik” na Windows Mobile uređajima. Iznad ekrana se može videti taster za uključivanje uređaja, a levo od njega se nalaze 3 statusne lampice, svaka za po jednu konekciju: GSM, Bluetooth, WiFi.

      Sa donje strane se može videti konektor za Cradle (postolje). Iz samog postolja se ne može izvući USB kabal, a u njega se po potrebi može uključiti adapter za struju (i tako puniti bateriju dok 6340 stoji u postolju). Isto tako, uz ovaj PDA se dobija i adapterčić koji se uključuje u ovaj konektor sa zadnje strane, a u koji se potom uključuje adapter za struju.

      Posmatrano odozgo, levo ste nalazi mesto za Stylus (olovku), u sredini je infrared port, a desno, očigledno, antena.

      Pozadi pre svega možemo videti ogromnu bateriju, koja je lako izmenjiva (bitna osobina za pojedine korisnike) i koja se, kao dodatna oprema, može naći sa dvostrukim kapacitetom. Iznad se još može videti zvučnik.

      Posmatrano sa leve strane, pre svega, iza gumene zaštite, možemo pronaći standardni 3.5mm audio izlaz (koji je u ovom slučaju i ulaz i izlaz, jer je moguće koristiti handsfree), odmah ispod njega je taster za snimanje zvučnih poruka, a rupica pri dnu predstavlja taster za “soft reset”, koji je naravno tek dostupan ubodom olovčice (stylus-a). Sa desne strane možemo videti SD(IO)/MMC slot, kao i +/- tastere, uobičajne za mobilne telefone, koji imaju istu funkciju kao kod mobilnih telefona.

      Ekran

      U vremenu blage revolucije ekrana na raznim mobilnim uređajima, HP 6340 ostaje bez nekih novina na ovom polju. Ekrani na mobilnim telefonima su sve bolji i bolji svakog dana, pojava odličnih kolor ekrana na, recimo, mp3 plejerima je takođe u toku, dok ekrani na PDA uređajima dobijaju odlične rezolucije. Naravno, ovo povećanje rezolucija na PDA uređajima se ne dešava stihijski, već po nekim standardima, sve kako bi operativni sistemi i aplikacije što efikasnije podržavali te nove ekrana. Kod boljih PDA uređaja baziranih na Palmu, 480×320 je viđena rezolucija, koja se pokazala kao veoma komforna. Windows Mobile bazirani uređaji su do sada imali 320×240 ekrane (što u nižoj, što u višoj klasi), ali se trenutno dešava tranzicija na 640×480 ekrane, makar na uređajima više klase. Kod iPAQ-a 6340 je sve veđ viđeno. Ekran 320×240 rezolucije, dobrog kvaliteta (dobrog kontrasta, veoma svetao), šta više reći? Malo slabih stvari generalno treba očekivati od ovog PDA uređaja, a najmanje treba očekivati da ekran bude lošeg ili slabog kvaliteta, jer je ekran ključni deo svakog PDA uređaja. Ostaje samo žal što ekran nije 640×480 rezolucije, jer posle testiranja Tungstena T3 i probanja Windows Mobile baziranog uređaja sa 640×480 ekranom, jasno je da ne možemo a ne zaključiti da veličina tačke na 320×240 ekranima polako teži da bude prevaziđena.

      Baterija

      6340 ima bateriju kapaciteta 1800 mAh, a kao opcija se može naći baterija sa dvostrukim kapacitetom od ove. Kolika je autonomija ove baterije (?), to je već veoma teško reći, odnosno moglo bi se reći da će trajanje ove baterije biti drugačije od korisnika, do korisnika. Poenta je u tome da različiti načini korišćenja PDA uređaja, doprinose različitim autonomijama baterija kod istih uređaja. Problem postaje još veći kod uređaja ovog tipa, koji su opremljeni mnogobrojnim tehničim rešenjima, pre svega vezanim za bežične komunikacije. GSM, Bluetooth, WiFi su veliki potrošači struje i ukoliko se na ovom PDA uređaju intenzivno budu koristile ove konekcije, gotovo je sigurno da će punjenje baterije biti obavezno na kraju svakog dana. Međutim, to su one najekstremnije situacije. Za pojmove PDA uređaja, ogromna 1800 mAh baterija će oduševiti sve one koji ove uređaje ipak koriste na malo tradicionalniji način. Sve u svemu, od baterije na iPAQ-u 6340 treba očekivati odlične rezultate, ali u isto vreme ne treba biti nezahvalan, jer je hardverska lista ovog PDA uređaja ogromna, pa je samim tim i dugačka lista velikih potrošača.

      Konekcije, GSM

      Već je par puta rečeno da od konekcija, HP iPAQ 6340 ima GSM, Bluetooh i WiFi (802.11b). Naravno, 6340 ima i infrared, kao i USB konekciju (za sinhronizaciju), ali se ova dva vida konekcije praktično podrazumevaju kod 99% PDA uređaja.

       

      O Bluetooth konekciji smo iscrpno pričali u prethodna dva testa, pa tako ne treba gubiti vremena na ovom polju, a i verovatno su mogućnosti BT bežične konekcije već mnogima poznate. GSM opcija ovaj PDA pretvara u mobilni telefon, pa tako 6340 sa prednje strane ima mikrofon i slušalicu, na istim položajima kao kod mobilnih telefona. Na slici iznad se vidi mesto za smeštanje GSM kartice, do kojeg je lakše stići nego kod polovine mobilnih telefona. I zaista, kada se stavi GSM kartica (moguće ga je kroistiti i bez), ovaj PDA postaje, između ostalog, i mobilni teleofon. Sve naravno fukncioniše totalno bez ikakvih problema, za sve one koji nisu sigurni da li ovo zaista može da bude mobilni telefon. Štaviše, mogućnosti Windows Mobile operativnog sistema su daleko veće od bilo kog mobilnog telefona uopšte, pa čak i od onih baziranih na Symbian operativnom sistemu. Ipak, priznaćete da ovako pljosnato ne izgleda ni jedan mobilni telefon zgodan za telefoniranje i to je tačno. Uz 6340 se dobija i handsfree set, koji će donekle olakšati telefoniranje. Isto tako, korišćenje GSM konekcije se ne mora striktno vezivati za telefoniranje, pa se samim tim ni u ludilu ne može reći da je GSM opcija na ovom PDA uređaju beskorisna, naprotiv. 802.11b bežičnu konekciju nismo nažalost bili u prilici da probamo. Ono što je činjenica kod PDA uređaja je, da prijem wireless signala sa nekog access pointa internet provajdera, mora da bude veoma dobrog kvaliteta kako bi se moglo surfovati internetom pomoću WiFi (802.11b) konekcije. Upotreba ovog načina bežičnog komuniciranja, za ovakve uređaje je ipak više primenjena u kancelarijskim uslovima, pri kojim se, ne sumnjamo, 6340 ponaša odlično.

      Thumb keyboard

      Tezu da je lista stvari koje se mogu naći u kutiji mala, ali efikasna i više nego korisna, dokazuje ova tastaturica koja se priključuje sa donje strane iPAQ-a 6340.

      Poklonu se u zube ne gleda, bez obzira što se ovoj tastaturici mogu uputiti pojedine kritike, pa ćemo se tako ipak zadržati na dobrim osobinama. Obzirom na veličinu tastera, brzina unošenja karaktera ne može nikada dostići brzinu kao kod neke standardne tastature, ali će kucanje na ovaj način u svakom slučaju biti brže nego tapkanje olovčicom po ekranu, ma koliko neko bio uspešan u tome. Pored unošenja slova, moguće je naravno unositi i brojeve i sve druge karaktere koje se koriste, samo što je onda potrebno držati plavi taster, kako bi se fukcija drugih tastera promenila. Generalno gledano, za ovu tastaturicu uvek treba naći mesta u nekom džepu, tašni ili slično, jer će biti nemerljivo korisna prilikom kucanja pošte ili recimo korišćenja IM programa (MSN, ICQ…).

      Performanse

      Nakon specifikacija, započeli smo priču o mogućnostima Texas Instruments procesora ugrađenog u ovaj PDA, koji radi na taktu od, neki bi rekli, samo 168 megaherca. Rečeno je već zašto mislimo da je ovaj tip procesora ugrađen u ovaj PDA, pa se tako ne treba zadržavati na tome. Ono što se iz specifikacija ne može videti, pa čak ni iz sintetičkih testova ispod, jeste ponašanje u realnom radu, gde nas je usput, ovaj PDA iznenadio, obzirom da koristi (zahtevniju) Windows platformu i da ima procesor od samo 168MHz. Praktično, jedino polje, na kojem smo uspeli da namučimo ovaj procesor jeste repordukcija divx filmova. Istina, uz niži frejmrejt, moguće je gledanje i filmova na ovom iPAQ-u, ali je očigledno da se Xscale procesori od 300 ili 400 megaherca na ovom polju mnogo bolje snalaze. Međutim, sama arhitektura procesora je verovatno “kriva” za to da se u većini ostalih situacija, neki neupućeni korisnik može prevariti da se u ovom kućištu nalazi neki veoma brz procesor. “Tumaranje” kroz operativni sistem, pokretanje aplikacija, multitasking, sve se do odvija i više nego brzo, a gotovo se na prste jedne ruke mogu nabrojati situacije gde će ovaj PDA biti spor, ali u kojima ni neki “brži” PDA uređaji ne bi bili mnogo brži.

      Sledi niz sintetičkih testova, dobijenih pomoću Spb Benchmark programa. iPAQ 6340 je poređen sa Asusovim A730 modelom, koji nam je bio pri ruci tokom testiranja iPAQ.

       

      Spb Benchmark index predstavlja nešto kao skor u 3D Marku. Na osnovu brda testova u polučasovnoj seansi formira se Spb index koji bi u jednoj cifri treba da predstavi brzinske mogućnosti jednog PDA uređaja (baziranog na Windows platformi). iPAQ 6340 u ovim sintetičkim testovima gubi trku od Asusa A730, koji ima Xscale procesor od čak 520MHz.

      Ostala četiri grafikona predstavljaju rezultate od kojih je nastao Spb index, odnosno rezultate sa četiri različita polja korišćenja PDA uređaja.

      Za kraj, u tabeli se mogu naći kompletni rezultati testova, od kojih su nastali CPU, File system, Graphics i Platform index, odnosno od kojih je nastao Spb index

       

      Asus A730

      HP iPAQ 6340

      Test

      Speed

      Speed

      Write 1 MB file

      1436 KB/sec

      604 KB/sec

      Read 1 MB file

      25.6 MB/sec

      11 MB/sec

      Copy 1 MB file

      1472 KB/sec

      594 KB/sec

      Write 10 KB x 100 files

      868 KB/sec

      474 KB/sec

      Read 10 KB x 100 files

      8.34 MB/sec

      5.25 MB/sec

      Copy 10 KB x 100 files

      700 KB/sec

      443 KB/sec

      Directory list of 2000 files

      20.4 thousands of files/sec

      20.5 thousands of files/sec

      Internal database read

      1463 records/sec

      604 records/sec

      Graphics test: DDB BitBlt

      141 frames/sec

      230 frames/sec

      Graphics test: DIB BitBlt

      8.41 frames/sec

      12.3 frames/sec

      Graphics test: GAPI BitBlt

      147 frames/sec

      263 frames/sec

      Pocket Word document open

      28.3 KB/sec

      28.1 KB/sec

      Pocket Internet Explorer HTML load

      7.59 KB/sec

      6.11 KB/sec

      Pocket Internet Explorer JPEG load

      194 KB/sec

      108 KB/sec

      File Explorer large folder list

      560 files/sec

      465 files/sec

      Compress 1 MB file using ZIP

      248 KB/sec

      169 KB/sec

      Decompress 1024×768 JPEG file

      748 KB/sec

      231 KB/sec

      Arkaball frames per second

      105 frames/sec

      87.9 frames/sec

      CPU test: Whetstones MFLOPS

      0.098 Mop/sec

      0.03 Mop/sec

      CPU test: Whetstones MOPS

      71.8 Mop/sec

      24.5 Mop/sec

      CPU test: Whetstones MWIPS

      6.46 Mop/sec

      2.11 Mop/sec

      Memory test: copy 1 MB using memcpy

      95.3 MB/sec

      29.9 MB/sec

       

       

       

      Softver

       

      Desktop na Windows Mobile PDA uređajima, poznatiji kao “Today”:

       

      Podešavanja:

       

      Programčić sa kontrolom i prečicama ka detaljnim podešavanjima tria bežičnih komunikacija na ovom PDA uređaju:

      Calendar, Contacts, Tasks:

       

      Excel, Word:

      File explorer:

      Solitaire, Jawbreaker:

      Windows Media Player, MSN Messenger, Hp Image Zone:

       

      Korišćenje telefona na ovom PDA uređaju:

       

       

       

       

      Utisci…

       

      HP iPAQ 6340 je jedan sjajan PDA uređaj i takav je utisak ostavio od momenta otvaranja kutije u kojoj dolazi, do momenta pakovanja i zatvaranja iste te kutije. Zaista, ovaj iPAQ je napravljen bez i malo kompromisa, jer upravo tako nešto traži ciljna grupa potencijalnih korisnika ovog uređaja. Mnogi zaključci o najrazličitijim stvarima u sebi nose nabrajanje dobrih i nabrajanje loših osobina upravo opisane stvari. To praktično i ne može biti slučaj sa ovim iPAQ-om, jer je on ipak malo drugačije zamišljen. Drugačije zamišljen u smilu da se na cenu i nije baš obraćala pažnja, jer je to jedini način da se napravi jedan ovakav uređaj.

      Kada kažemo “ovakav uređaj” mislimo na uređaj koji dolazi u vrhunskom i bogatom pakovanju, na uređaj koji je odlične fizičke izrade, odličnog ekrana, fantastične baterije, odličnih bežičnih (WiFi, Bluetooth, GSM) mogućnosti, jednostavno na uređaj koji bi svako poželeo. Istina, performanse ovog PDA su ipak malo iza vremena, odnosno da su mogle biti i bolje. Tačno je da smo rekli da je brzina ovog iPAQ-a u realnim situacijama daleko bolja nego na papiru sa rezultatima sintetičkih testova, ali da je PDA ovog kalibra morao biti brži, svakako da jeste. Međutim, čak i kad bi iz najgore namere poželeli, ne bi smo mogli da izdvojimo stakve zbog kojeg bi ovaj PDA okarakterisali kao neuspešan, nepotreban, beskoristan. Jednostavno, u maniru dobrih tehničkih uređaja, ovaj iPAQ govori za sebe, odnosno sam je sebi najbolja reklama i svima onima kojima je ovako moćan PDA potreban, ovaj zaključak je svakako nepotreban.

      Uređaj za potrebe testa ustupio “CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra