Dragoljub Radovanović
Svakako je lepo čitati o hardverski najmoćnijim modelima iz visoke klase, ali evo jednog telefona koji u vama svakako neće izazvati preterano oduševljenje ako jurite performanse ili ogromne dijagonale, ali koji se može dopasti ogromnom broju potencijalnih korisnika koji jednostavno – žele smartfon. U opisu našeg posla susrećemo se sa raznim modelima iz različitih cenovnih kategorija tako da imamo priliku da testiramo telefone koji su u samom vrhu ponude, ali takođe i one koji su dosta skromnije prirode. Ovoga puta je reč o drugom tipu telefona, koji nam dolazi iz kompanije HTC. Priroda našeg posla takođe zahteva da sa svim uređajima pristupamo sa entuzijazmom, bez obzira na klasu u kojoj se oni nalaze. Ako ste osetljivi na komponente i od telefona tražite visoke performanse, HTC Desire 200 možda i nije model koji bi najbolje odgovarao vašim zahtevima. Sa druge strane, ako se ne obazirete na takve stvari, već želite pametne funkcije i pristupačniju kartu za ulazak u svet Androida u telefonu malih dimenzija, ovo može biti telefon za vas.
Kao što smo rekli, hardver ovog modela svakako nije impresivan i više odgovara opisu telefona od pre nekoliko godina. Jedna od glavnih komponenti u smartfonu je njegov procesor, koji nije previše snažan. Reč je o jednojezgarnom Qualcomm Snapdragon S1 procesoru sa frekvencijom rada od 1 GHz i Adreno 200 grafičkom čipu. Njegovo skladište je skromno i veličine je 4 GB-a, mada ga možete proširiti microSD karticama. Količina radne memorije takođe nije preterana, te vam je na raspolaganju samo 512 MB-a. Osobama koje su navikle na manje dijagonale ekrana 3.5 inča neće predstavljati problem, mada je rezolucija od 480 x 320 piksela za današnje standarde dosta niska. Po pitanju kamera tu je zadnja koja poseduje senzor od 5 MP kojom možete da beležite VGA 640 x 480 video u 20 frejmova po sekundi. Baterija je litijum jonskog tipa i sa kapacitetom od 1230 mAh zadovoljava zahteve skromnijeg hardvera. HTC Desire 200 dolazi i sa BeatsAudio zvukom.
[modul]specifikacija=3020[/modul]HTC ne odskače previše po pitanju pakovanja u poređenju sa prethodnim modelima, tako da i ovoga puta imamo potpuno belu kutiju napravljenu od stiropora. Njena sadržina je prilično standardna, tako da smo pored samog telefona upakovanog u zaštitnu foliju zatekli crni glossy punjač, microUSB kabl i poveći broj knjižica na različitim jezicima. Ono što takođe dolazi u pakovanju je in-ear tip slušalica sa crvenim delovima koji idu u uši i delom sa mikrofonom i dugmetom za kontrolu jačine zvuka.
Desire 200 je telefon manjih dimenzija, što će svakako privući osobe koje ne vole velike telefone. Njegov oblik je klasičan sa zaobljenim ivicama i nešto većom debljinom – ukratko mali i simpatičan telefon koji dolazi u dve boje – beloj i crnoj. Srebrni deo iznad ekrana veoma podseća na HTC One model, mada je u ovom slučaju iza njega smešten samo zvučnik za razgovor. Ispod ekrana nalaze se tri kapacitivna senzora – Back, Home i Task Switch. Bokovi ovog modela su kod našeg primerka u beloj glossy varijanti i sadrže sledeće portove i dugmiće.
Sa leve strane zatičemo microUSB port, dole samo rupicu mikrofona za razgovor, sa desne strane tu je srebrno dugačko dvodelno Volume dugme, dok se sa gornje strane nalazi Power dugme i 3.5mm ulaz za slušalice. Pozadina telefona ima tačkastu šemu i nazad zatičemo 5MP kameru, levo od nje zvučnik, u sredini HTC logo i skroz dole Beats Audio oznaku. Maska telefona se skida kompletno sa bokovima i dugmićima, a ispod nje je smeštena baterija, microSD i slot za Sim karticu.
U vreme kada je aktuelna 4.3 verzija i kada se očekuje Key Lime Pie, možemo reći da je Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 ipak zastareo. Sa druge strane, nećete primetiti to “na prvu”, pošto je on ipak presvučen osveženom Sense 4.0 verzijom korisničkog interfejsa.
Na ekranu za otključavanje u vrhu smešteno je ime operatera, časovnik i datum, dok sa donje strane imamo četiri prečice koje prevlačimo u prsten kako bi ih direktno pokrenuli po otključavanju. Kada otključate telefon, pre svega zateći ćete poveći časovnik widget, koji u sebi takođe poseduje vremenske uslove, temperaturu i datum. U dnu ekrana nalazi se Dock sa pet ikonica, koje možete sami menjati po želji. Pregled otvorenih aplikacija je u duhu Stock ICS verzije, sa prevlačenjem levo i desno za njihovo gašenje. Zadržavanjem prsta na početnom ekranu, slika se odzumira i dobijate mogućnost da na početne ekrane izbacujete prečice, widgete ili aplikacije, što nas pomalo vraća u vreme Gingerbread-a, jer odskače od klasičnog ICS-a, koji ima posebnu Widget sekciju u App drawer-u.
App drawer je klasičan za HTC, ima crnu pozadinu, pretragu aplikacija, prečicu ka Play Store-u, meni za sortiranje i upravljanje aplikacijama i njihovo deljenje. On poseduje tri podele – sve aplikacije, često korišćene i preuzete aplikacije. Kao što možda znate, HTC nudi veći nivo personalizacije, tako da možete menjati Scenu, Skin i klasične stvari kao što su pozadine. Postoji i personalizacija zvukova, biranje setova zvukova, melodija zvonjave, notifikacija i alarma. Notifikacije dobijate standardnim prevlačenjem ka dole sa vrha ekrana i na ovom baru možete naći Settings i Clear dugme koje uklanja sve notifikacije, kao i ime operatera ubačene Sim kartice.
Utisci u radu
Ako želite lagan telefon i potpuno neometano korišćenje jednom rukom, HTC Desire 200 je prava mera za vas. Njegove manje dimenzije osiguravaju da telefon lepo leži u ruci, čemu takođe doprinose i nešto veća debljina od 11.9 mm i zaobljena zadnja strana, popularno poznata kao “sapun”. Na kvalitet izrade nemamo zamerku, a pošto telefon nema zadnji poklopac već je on zapravo cela maska, ovako sklopljen telefon nema problem sa čvrstinom i delovima koji mogu da krckaju.
Ekran ovog modela nije ništa specijalno u današnje vreme. Njegova dijagonala je dosta mala, tačnije 3.5 inča što i nije toliki problem, koliko je njegova rezolucija. Čak i na ekranu ove dijagonale 480 x 320 ne izgleda baš najbolje. Pikseli su jasno primetni pri korišćenju, tako da nećete preterano uživati u prikazivanji elementa pri oštrini od samo 165 tačaka po inču. Vidljivost na suncu je solidna i uglovi gledanja su pristojni uprkos svojoj tehnologiji, dok je prikaz boja prilično tačan.
Zbog jednojezgarnog procesora na 1 GHz performanse ovog telefona nisu preterano dobre. Animacije nisu toliko glatke, seckanje je prisutno, ali takođe se oseća i generalna sporost telefona u realnom korišćenju. Sa 512MB radne memorije multitasking je dosta ograničen tako da ćete se češće zateći u situaciji da zatvorate aplikacije kako biste je oslobodili. Surfovanje je takođe nešto što neće biti preterano dobro iskustvo na ovom modelu, ne samo zbog toga što stranice neće biti otvarane previše brzo, nego i zbog nešto manje dijagonale ekrana i pre svega niže rezolucije ne izgleda lepo i zahteva dosta zumiranja.
HTC Desire 200
Quadrant
1594
Nenamark 1
52.8 fps
Vellamo
894
Antutu
4123
BenchmarkPi
799 ms
CF-Bench
2452
Sunspider
1393ms
Electopia
14.64 FPS
Autonomija baterije je zahvaljajući ne tako “gladnom” hardvera veoma pristojna. Postavljanjem osvetljenja na maksimalni nivo, surfovanjem smo testirali vek trajanja baterije i dobili rezultat od 5 sati i 34 minuta pre nego što je njen nivo ušao u kritično nisku zonu. Ako ste osoba koja voli više da priča nego da surfuje, verujemo da ćete od ovog modela takođe dobiti dosta dobar rezultat.
Zadnja kamera koja je pristuna na ovom modelu ima senzor od 5 megapiksela, ali nemojte da očekujete od nje preterano dobar rezultat. Jedan od problema je to što ne poseduje automatski fokus, već je on fiksan, tako da kada fotografišete objekte koje su dosta blizu kameri, fotografije će ispasti prilično mutne. U fotografijama nema puno detalja, jasno je prisutan šum i fotke takođe deluju podeksponirane. Video deo kamere takođe nije preterano pohvalan, pošto rezolucija od 640 x 480 nije preterano visoka, dok nešto nižih 20 frejmova u sekundi čine snimak još težim za gledanje. Kamera ukupno nije sjajna, i može poslužiti da zabeleži poneki trenutak, ali ne očekujte preterano dobar kvalitet.
Gledište na telefon će zavisiti od vaših potreba. Ukoliko vam je potreban telefon koji se lako kontroliše jednom rukom i pride je pristupačan a opet, potpisan od strane prestižne kompanije, Desire 200 je za vas. Drugačije je ako pričamo o hardveru, tj. ukoliko vodite računa o toj stavci. HTC Desire 200 na nas nije ostavio preterano jak utisak ali uzmimo ipak u obzir ciljnu grupu koju proizvođač “gađa” ovim modelom. Trudili smo se da u ovom slučaju ne budemo nešto preterano izbirljivi i u prvom redu racionalni, ali smo možda od HTC-a očekivali malo više, čak i u ovoj klasi.
Naravno, ako vam je hardver potpuno sporedna stvar, onda vam to svakako neće predstavljati problem kod ovog modela. Ono što jeste pozitivna stvar su nešto manje dimenzije i takva forma koja nudi ugodno i pre svega neometano korišćenje jednom rukom. Problem kod manjeg 3.5-inčnog ekrana nije njegova dijagonala, koliko je problem ipak prisustvo niske rezolucije.
Ako ste ljubitelj Beats Audio zvuka, onda će vas se svideti što je prisutan na ovom modelu, uz koji čak i dobijate pristojne in-ear slušalice sa mikrofonom. Autonomija je takođe još jedna stvar na koju bi trebalo obratiti pažnju jer skroman hardver ovom mališanu pruža veoma solidno trajanje baterije. Iako verzija operativnog sistema nije najsvežija, ali tu je privlačan Sense 4.0 korisnički interfejs koji umanjuje taj nedostatak. Ovo je mali telefon koji će vam kupiti ulaznicu za ulaz u Android, čija cena nije preterano visoka, ali sa tom ulaznicom nećete dobiti preterano dobro mesto za sedenje…
Prednosti
– Manje dimenzije – Autonomija baterije – Beats Audio
Mane
– Generalno spor – Zastarela verzija Androida – Ne baš najbolja kamera
Cena: 189 evra Uređaj na test ustupio HTC.