HTC Desire 500

HTC Desire 500

HTC nam je pripremio iznenađenje omugućivši nam testiranje jednog zanimljivog modela iz srednje klase koji uskoro treba da se pojavi u prodaji. Reč je o Desire 500 smartfonu sa četvorojezgarnim procesorom, 4.3-inčnim ekranom, kamerom od 8 megapiksela i dosta bitnom stavkom - Sense 5.0 interfejsom. Ono što je verovatno najzanimljivije kod ovog telefona je njegova pristupačna cena, koja u odnosu na specifikacije deluje kao dobar odnos uloženog i dobijenog. Da li je to stvarno tako, i da li će sa nižom cenom u paketima kod operatera Desire 500 biti primamljiv "upgrade telefon"?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Svako od nas želi da priušti sebi neki od vodećih modela telefona o kojima se neprestano priča po internetu, ali surova realnost je da veliki procenat stanovništva nema dovoljno novčanih sredstava za takvu avanturu. HTC One, Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z i još par zvučnijih modela svakako deluju primamljivo, ali će mnogima biti van domašaja. U niskoj klasi zaista nema toliko interesantnih modela, i obično se radi o manjim telefonima sa ne tako dobrim specifikacijama, kojima gotovo uvek nešto nedostaje. Srećom, tu je srednja klasa u kojoj cene i dalje ostaju pristupačnije, u kojoj možete naći dobre modele sa veoma pristojnim hardverom. HTC je ovom prilikom ponudio interesantni i cenovno pristupačni Desire 500, za koji verujemo da će biti lepo primljen od strane korisnika.
      Sa namerom da budemo realni, odmah ćemo ukazati da u telefonu iz srednje klase ne treba očekivati hardver kakav se nalazi u vodećim modelima, ali takođe smatramo da ovaj model nudi vrlo pristojne specifikacije koje će većini korisnika biti itekako dovoljne. Pre svega, tu je četvorojezgarni Cortex A5 procesor sa frekvencijom rada od 1.2 GHz. Ne može se reći da je preterano uporediv sa Krait 300 procesorom na 1.7 GHz kakav možemo naći u HTC One modelu, ali on i dalje nudi veoma pristojne performanse. Grafički čip je Adreno 203, koji uparen sa procesorom sačinjava Qualcomm Snapdragon 200 čipset.

      Ekran ovog modela iznosi 4.3 inča, koji je danas zlatna sredina između manje 3.5-inčne i poveće 5-inčne dijagonale. Njegova rezolucija je 800 x 480, koja će na ovoj dijagonali nuditi ne preterano impresivnih ali i dalje sasvim prihvatljivih 217 piksela po inču. Interno skladište je veličine 4GB-a ali ga možete proširiti microSD karticama do 32GB-a. Zadnja kamera Desire 500 modela poseduje senzor rezolucije 8 megapiksela, koja nudi video zapis u 720p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Svakako jedna od svetljih tačaka je prisustvo Sense 5.0 korisničkog interfejsa koja između ostalog donosi i BlinkFeed sa kojim stalno ostajete u bliskom dodiru sa informacijama. Ovaj korisnički interfejs takođe i presvlači Jelly Bean 4.1.2 verziju Androida.

        
      [modul]specifikacija=3022[/modul]
      Dizajn
      HTC Desire 500 se svojim dizajnom čini kao dosta lep i elegantan telefon. Kako saznajemo on će dolaziti u dve varijante boja, crnoj i beloj, od kojih nam druga deluje mnogo primamljivije. Njegove konture nas pomalo podsećaju na HTC One X model, ali su ivice ovog modela nešto zaobljenije. Ono što nam se najviše sviđa na Desire 500 smartfonu su njegovi bokovi koji su prošarani prelepom nijansom metalik plave boje. Ova traka se pruža bokovima, da bi se sa desne strane na kratko prekinula i na krajevima uključila plus i minus tastere za zvuk – detalj koji nam se takođe jako dopada.
      Sa prednje strane zvučnik je smešten u sam vrh, a ispod njega tu su senzori i prednja kamera. Ispod ekrana poseduje samo dva kapacitivna dugmeta – Back, i Home. Task Switcher se kao i kod HTC One modela poziva duplim pritiskom na Home. Zadnja strana našeg primerka je izrađena od glossy bele plastike, opet sa metalik plavim detaljima oko kamere i blica, HTC logoa i Beats audio oznake, ispod koje se nalazi i zvučnik. Kako bi pristupili bateriji potrebno je noktom povući crnu ivicu, kojom se podiže cela prednja strana telefona, tako da ovde nemamo odvojen zadnji poklopac već kućište iz jednog dela. Na ovaj način dobijamo pristup bateriji, microSim i microSD slotovima.




      Želimo odmah istaći da je softver jedna od svetlijih tačaka HTC Desire 500 modela. Desire 500 kako smo već rekli, stiže sa Sense 5.0 korisničkim interfejsom, dok je verzija Androida Jelly Bean 4.1.2. Odlična stvar je to što u ovom cenovno pristupačnom modelu dobijate identično softversko iskustvo kakvo bi imali sa mnogo skupljim, vodećim HTC One. Tačnije ne potpuno identično, jer Desire 500 modelu nedostaje Zoe opcija u aplikaciji za kameru.
      Jedna od ključnih stvari koje HTC ističe u Sense 5.0 interfejsu je takozvani BlinkFeed. Ovde se zapravo radi o početnom ekranu na kojem ćete dobijati izvore informacija sa RSS-a ili društvenih mreža, koji će biti prikazani u vidu pravougaonika različitih dimenzija na ekranu – nešto slično kao Flipboard. BlinkFeed vam pruža da u trenucima dosade ili “ubijanja” par minuta slobodnog vremena pročitate kratke informacije o nekoj vesti ili postu sa društvene mreže.


      Pozadina u fioci sa aplikacijama je crna i navigacija se vrši prevlačenjem prsta gore-dole. Aplikacije možete ređati po svom rasporedu ili abecedno, a čak vam je dostupan i search ukoliko imate veliki broj aplikacija. Povlačenjem na dole otkrivate meni sa ikonicama za pretragu, Play store i podešavanja.

      Što se tiče Dialera, on ima sivu pozadinu i velike spojene tastere. Smart Dial je prisutan, a ukoliko kontakt kojeg pozivate ima dodeljenu fotografiju, ona će biti prikazana poput mozaika.

      Panel sa notifikacijama ima sivu pozadinu, sadrži vreme, dan u nedelji, datum i godinu. Takođe na njemu se nalazi i prečica za podešavanja. Jedina zamerka koju imamo na njega je odsustvo Quick Toggle prečica, tako da je recimo za uključivanje WiFi opcije potrebno ući u settings, umesto direktnog uključivanja iz notifikacionog panela kao što rade drugi proizvođači.


       
      Utisci u radu
      Za osobe kojima je 3.5 ili 4.0 inča premalo, a telefoni sa ekranima od 4.7 do 5 inča deluju preveliko, dimenzije koje Desire 500 se mogu učiniti interesantnim. Kvalitet izrade je na visokom nivou, tako da je telefon dosta čvrst. Jasno se vidi da je dosta pažnje posvećeno sitnim detaljima – prvenstveno već pomenuti metalik plavi detalji koji su nam se veoma dopali. Telefon je lepo izbalansiran, sa 123 grama nije težak, ali zbog glossy zadnje strane je nešto klizaviji, što se može rešiti kupovinom silikonske providne obloge koja mu ne bi pokvarila izgled.

      Brzim pogledom na detalj da se ovde radi o TFT tipu ekrana možete steći utisak da njegov kvalitet ili uglovi gledanja nisu dobri, ali to ovde nije slučaj. Iako se ne radi o IPS tipu ekrana, prikaz boja je dobar i uglovi gledanja su pristojni, tako da zatamnjivanje slike kada se gleda sa strane nije izraženo u velikoj meri. Njegov glavni nedostatak je ipak rezolucija od 800 x 480 koja nije preterano visoka, ali i dalje nudi pristojnu oštrinu od 217 piksela po inču.




      Iako je reč o procesoru sa četiri jezgra, on svakako nije uporediv sa onima koji se nalaze u vodećim modelima telefona, ali bez obzira nudi dobre performanse u realnom korišćenju. Ono što nas je u prvi mah pomalo začudilo da kombinacija Cortex A5, Adreno 203 i 1GB RAM-a mogu bez ikakvog problema “gura” nešto zahtevniji Sense 5.0 korisnički interfejs, ali kad bolje razmislimo niža 800 x 480 rezolucija je ovde zapravo i prednost. Bez ikakve želje za preterivanjem, iskustvo u korišćenju je bilo odlično i jako glatko, tako da nismo primetili da je Desire 500 u bilo kom trenutku štucnuo kretanjem kroz interfejs, otvaranjem aplikacija, itd. Sintetički rezultati svakako neće biti u rangu HTC One modela ili drugih flagshipa, ali prosečnom korisniku po našem mišljenju bolje od ovoga zaista ne treba.
       

       
      HTC Desire 500

      Quadrant
      4887

      Nenamark 1
      60.4 fps

      Vellamo
      1684

      Antutu
      11097

      Linpack
      52.494 , 111.184

      BenchmarkPi
      547 ms

      CF-Bench
      12567

      Sunspider
      1851 ms

      Electopia
      35.42 fps

       
      Baterija kapaciteta 1800 mAh pruža zaista pristojnu autonomiju. U ovom scenariju testiranja baterije koji se sastoji isključivo od surfovanja internetom, sa podešavanjem osvetljenosti ekrana na maksimumu, HTC Desire 500 je uspeo da izvuče 4 sata i 34 minuta neprekidne uključenosti ekrana. Nije najbolji rezultat koji smo imali u dosadašnjem testiranju smartfona, ali se može okarakterisati vrlo dobrim.

      HTC Desire 500 poseduje zadnju kameru sa senzorom rezolucije 8 megapiksela. Ukratko, fotografije koje ona beleži su pristojnog kvaliteta, ali rezultati nisu savršeni. Ono što nam najviše smeta u njima je nedostatak finih detalja i poveća količina šuma koja dosta kvari utisak. Video poljem kamera nismo zadovoljni, 720p snimak koji smo napravili ima ogroman nivo kompresije, tako da je pojava kockica u snimku veoma učestala. 4.5 Mbps bitrate je dosta mali. Još jedna stvar koja je loša kod video snimanja je frejmrejt. Prosek od 22.602 FPS-a čini video nedovoljno tečnim. Ovde nije prisutna Zoe opcija, ili mogućnost usporenog snimanja. Ukupan utisak – kamera na Desire 500 modelu je osrednjeg kvaliteta.
      Semplovi fotografija:












      Kome je HTC Desire 500 zapravo namenjen? Pre svega, korisnicima koji ne žele da potroše veliku svotu novca na Flagship modele, ali takođe ne žele i da zađu u niskobudžetnu kategoriju. Može se reći da je ovaj model ona prava, zlatna sredina. Njegova ključna prednost po nama je Sense 5.0 interfejs, koji imate prilike da vidite na vodećem HTC One modelu, minus Zoe opcija za kameru. Zapravo, još ključnija prednost je utisak u radu, koji je veoma fluidan i brz, a za koji je zaslužan četvorojezgarni procesor i nezahtevna 800 x 480 rezolucija ekrana. Ipak, ona vam neće ponuditi vrhunsku oštrinu, ali je celokupan prikaz više nego pristojan.

      Ovo je telefon koji donosi dobru uvertiru u Android operativni sistem, tako da svojom pristupačnom cenom može biti primamljiva opcija većini korisnika koji nisu imali prethodnog dodira sa ovom platformom. Takođe, on može biti i zanimljiv korisnicima koji već poseduju budžetne modele, ali po isteku ugovora žele da pređu na nešto bolje, a da u isto vreme ne potroše previše novca u tom procesu. Može se reći da je HTC Desire 500 odličan “upgrade telefon”, koji nudi sasvim pristojan hardver po pristupačnijoj ceni…
      Prednosti
      – Dobar dizajn – Jako pristojne performanse – Sense 5.0 korisnički interfejs – Dobra autonomija Mane
      – Kamera osrednjeg kvaliteta – Skromnija veličina internog skladišta
      Cena: očekivana cena 249 evra (u inostranstvu)
      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra