HTC Desire 626G Dual SIM

HTC Desire 626G Dual SIM

Novi Desire se nalazi u ponudi kompanije HTC, a ovoga puta je reč o modelu iz nižeg dela srednje klase. Pošto je u pitanju donekle budžetni telefon, pogodan je nezahtevnijim korisnicima, a takođe može biti interesantan zbog svoje Dual SIM opcije. Poseduje privlačan dizajn, dolazi u više varijanti boja i nije preterano glomazan sa svojim 5-inčnim ekranom. Pogledajmo detaljnije kako Desire 626G deluje u praksi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      HTC je kompanija koja se ne fokusira isključivo na premium telefone iz visoke klase, kao što je recimo njihov HTC One M9, već pažnju pridaje i cenovno pristupačnijim telefonima. Verovatno ste primetili da se takvi modeli nalaze u drugačijoj podklasi, koju HTC obeležava pod imenom Desire. Široka lepeza telefona nosi Desire oznaku, neke od njih smo i testirali, recimo HTC Desire 820 ili Desire Eye, i uglavnom je reč o smartfonima koji su jeftiniji od One serije – u zavisnosti od modela i njegovih mogućnosti ta razlika u ceni može biti velika ili mala.Pred nama je jedan novi, generalno ne preterano skup telefon u kategoriji od 200-250 evra, koji svojim izgledom dosta podseća na Desire 820 koji smo testirali krajem marta meseca. HTC Desire 626 je ipak fizički manji telefon, sobzirom da poseduje 5-inčni, a ne 5.5-inčni ekran kao Desire 820. Takođe, je tu i pitanje specifikacija koje su za par nijansi slabiji od pomenutog modela. Dobra karakteristika Desire 626 modela jeste Dual SIM slot za kartice, pa osobe koje imaju dva telefonska broja mogu da biraju sa kog će praviti pozive, slati poruke ili koju će karticu koristiti za mobilni internet. Osvrnimo se na detaljnije tehničke specifikacije ovog modela…
      htc_desire_626g_s.jpg
      Hardver
      Malu zabunu unosi činjenica da postoje tri varijante ovog telefona – HTC Desire 626 sa Snapdragon 410 ili MediaTek 6572 čipsetom, 16GB prostora i 1 ili 2GB RAM-a, zatim Desire 626S sa Snapdragonom 210, 8GB skladišta i 1GB RAM-a i na kraju “naša” – Desire 626G varijanta.  Ovaj telefon dolazi sa MediaTek MT6592 čipsetom koji podrazumeva osmojezgarni Cortex A7 procesor sa frekvencijom rada od 1.7 GHz-a i takođe donosi Mali-450 MP4 grafički čip.
      [modul]specifikacija=8791[/modul]
      Ostatak specifikacija Desire 626G modela uključuje 13MP zadnju kameru sa f2.2 otvorom blende i 1080p video snimanje, 5MP prednju kameru i 2000 mAh bateriju. Kada je u pitanju skladište, baš kao i Desire 626S model donosi 8GB, koje se može proširiti upotrebom microSD kartica. Po pitanju radne memorije, s obzirom na “budžetnu prirodu” ovog telefona HTC je uključio 1GB RAM-a. Kako sve to deluje u praksi biće pomenuto u nastavku teksta.Sličnost ovog modela u smislu izgleda može se uporediti recimo sa Desire Eye smartfonom, ili pak Desire 820 modelom sa kojim je još sličniji, ako ne i identičan po pitanju dizajna. U pitanju je vrlo interesantan spoj gume i plastike koja se koristi u izradi Desire 626 modela, tako da izgleda dosta moderno i uz razne kombinacije boje koje su na raspolaganju korisniku, dizajn može biti veoma živopisan. Spreda je tu krupnija prednja 5MP kamera i blago pogrešno navođenje identičnim prorezima na vrhu i dnu na zaključak da je u pitanju stereo konfiguracija zvučnika kao kod HTC One serije. Nažalost, zvučnik se nalazi samo sa donje strane, dok je gornji zapravo samo slušalica za razgovor.
      htc_desire_626g_1_s.jpg
      htc_desire_626g_2_s.jpg
      htc_desire_626g_3_s.jpg
      Gumeni bok se može pronaći u nekoliko boja: plavoj kod Blue Lagoon verzije sa tamnom plavim leđima, roze kod Purple Fire varijante sa ljubičastim leđima, ili u našem slučaju – braon varijanta sa belom pozadinom. Sa leve strane u vrhu nalazi se prilično dugačak poklopac koji krije tri slota – dva NanoSIM i jedan microSD slot za kartice.
      Dole, bliže desnoj ivici, nalazimo microUSB port, na desnoj strani power taster i dugme za kontrolu nivoa zvuka; dok je na vrhu 3.5mm priključak za slušalice. U našem slučaju, boja leđa telefona je bela i u pitanju je glossy (sjajna) plastika. Pozadi u uglu nalazi se 13MP kamera a ispod nje LED blic; u blizini je i rupica mikrofona, a na sredini se nalazi HTC logo. Poklopac nije moguće ukloniti i dopreti do baterije, jer je reč o Unibody dizajnu.
      htc_desire_626g_4_s.jpg
      htc_desire_626g_5_s.jpgNa pojedinim sajtovima na internetu varijante HTC Desire 626 dolaze sa novijom Lollipop verzijom Androida, ali u slučaju našeg 626G modela, prisutan je Android KitKat 4.4.2. Jedino što smo dobili kao opciju nadogradnje softvera je manja ispravka od 17MB koja kako se tvrdi, popravlja par bagova, a kada je u planu nadogradnja na Lollipop u ovom trenutku nismo sigurni. 
      htc_desire_626g_softver_1_s.jpg
      htc_desire_626g_softver_2_s.jpg
      htc_desire_626g_softver_3_s.jpg
      HTC donosi svoj poznati Sense korisnički interfejs, a i uovom slučaju je u pitanju najnovija, SenseUI 6.0 verzija. U buildu koji smo zatekli na telefonu, u pitanju je više neka mešavina Google stock AOSP interfejsa i pomenutog HTC-ovog rešenja, tako da nismo baš sigurni o čemu je reč.
      Tu je poznati Blinkfeed sa vestima kao skroz levi ekran, prepoznatljiva fioka sa aplikacijama sa gore-dole navigacijom, ali recimo tastatura, imenik i dnevnik poziva su kao na Google AOSP interfejsu, notifikacioni panel takođe. To nas je pomalo začudilo, jer do sada nismo videli takav “blend” dva interfejsa – deluje zanimljivo u svakom slučaju.
      htc_desire_626g_softver_4_s.jpg
      htc_desire_626g_softver_5_s.jpg
      htc_desire_626g_softver_6_s.jpg
      htc_desire_626g_softver_7_s.jpgMnogi korisnici pri kupovini novog smartfona uzimaju u obzir njegove dimenzije, kako je telefon izrađen i naravno, kako “leži” u ruci tokom korišćenja. Što se pomenutih kriterijuma tiče, Desire 626 se pokazao vrlo dobro – nije preterano veliki, sličnih je dimenzija kao recimo Samsung Galaxy S6, a takođe je i po težini sličan sa 137 grama. Gumeni bokovi čine telefon stabilnim u ruci, u smislu da nije klizav i nad njim se može napraviti čvrst stisak. Pritom je i lepo dizajniran, nama se lično dopada kako Desire 626 izgleda – čisto i minimalistički moderno.
      htc_desire_626g_6_s.jpg
      htc_desire_626g_7_s.jpg
      Tip ekrana nije isti kao kod HTC Desire 820 modela koji poseduje kvalitetniji SuperLCD2 – ovde je reč o klasičnijem TFT TN tipu sa ne tako širokim, ali i dalje sasvim korektnim uglovima gledanja. Rezolucija ekrana iznosi 1280 x 720 tačaka, što na 5-inčnoj dijagonali pruža oštrinu od 294 piksela po inču.
      Ekran je prilično svetao na maksimalnim podešavanjima i vraća cifru od čak 477 cd/m2, pa vidljivost na suncu neće predstavljati nikakav problem. Sam prikaz je sasvim u redu, boje su donekle i tačne – Delta je iznosi 5.24, malo je ispraniji prikaz, što potvrđuje i Gamma vrednost od 1.83, a temperatura boja je blago hladnjikava sa 7362K. Sve u svemu – vrlo korektan ekran za cenovnu klasu ovog smartfona.
      htc_desire_626g_8_s.jpg
      htc_desire_626g_calman_s.jpg
      htc_desire_626g_svetlina_s.jpg
      Sa MediaTek MT6592 čipsetom smo se susretali u nekoliko prilika, recimo kod Prestigio Grace ili Alcatel One Touch Idol X+ modela i u principu donosi i više nego pristojne performanse. Skor u popularnom Antutu benchmarku se kreće oko 33 hiljada poena. U praksi je sasvim živahan, nema nikakvih usporenja tokom uobičajnog dnevnog korišćenja.
      Procenili bismo da je po pitanju sintetičkih rezultata MT6592 negde na pola puta između Snapdragon 600 i Snapdragon 800 čipseta, što nimalo nije loše za smartfon u ovoj cenovnoj klasi. Nije super brzi smartfon za grafički zahtevne 3D Android igre, ali u praksi funkcioniše i više nego lepo.
      htc_desire_626g_9_s.jpg
      Kada je u pitanju kamera, senzor kamere je rezolucije 13MP i otvor blende je f2.2. Sam kvalitet fotografija je korektan, boje su nešto blaže, ali kada ima dovoljno svetla može se napraviti sasvim dobra fotografija.
      Sa druge strane, noćne performanse i nisu za pohvalu, jer su fotografije većinom tamne. Video se beleži u 1080p rezoluciji, ni on nije idealan, detaljnost nije prevelika pa je malo više softverski “naoštren”, ali je baš kao i u slučaju fotografija – sasvim korektan. Možete se i sami uveriti u kvalitet pregledom video snimaka i primera fotografija čije ćemo linkove ostaviti ispod.
      Video primeri:
      htc_desire_626g_1080p_dan.jpg
      htc_desire_626g_1080p_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Kada na telefonu u današnje vreme zateknete kapacitet od 2000mAh ne možete se pomalo “uplašiti” kako će se takav nizak kapacitet pokazati u praksi. HTC Desire 626G ima nešto štedljiviji hardver, manje piksela na ekranu koje treba da pokrene grafički čip i ne previše veliki 5-inčni ekran, tako da je 2000mAh zapravo bilo sasvim dovoljno. Autonomija nije idealna, ali rezultatom od 5 sati i 16 minuta uključenosti ekrana na 250 cd/m2 svetlini (78% brightness) smo sasvim zadovoljni, jer je ovakav rezultat u današnje vreme čest i uobičajan čak i kod dosta skupljih premium smartfona.
      htc_desire_626g_baterija_s.jpgTajvanska kompanija ima običaj da u svoju ponudu uvrsti što veći broj raznolikih modela, tako da se za potrebe svakog korisnika može pronaći adekvatan model. HTC Desire 626 je smartfon koji gađa široku publiku koja želi solidan smartfon u cenovno pristupačnijoj kategoriji oko 200 do 250 evra i po našem mišljenju – uspešan je u zadovoljavaju potrebnih kriterijuma za tu cenu. Telefon poseduje lep dizajn, vrlo je solidno izrađen u kombinaciji guma-plastika i ima dimenzije koje će odgovarati velikom procentu korisnika. Donosi svetao 5-inčni ekran sa korektnim prikazom, ipak sa uglovima gledanja koji su malo lošiji u odnosu na ono što smo navikli na IPS ekranima.
      htc_desire_626g_s.jpg
      Performanse su u praksi vrlo dobre (u svojoj kategoriji naravno), brz je u svakodnevnoj upotrebi i sveukupno deluje kao živahan telefon uprkos 1GB radne memorije. Skladište od 8GB će se brzo popuniti, pa je ipak preporučljiva upotreba microSD kartica. Autonomija je dovoljna da izdrži celokupan dan korišćenja pa ćete za punjačem potezati uglavnom na kraju radnog dana. Dual SIM opcija može nekom značiti dosta, tako da je i to jedna od prednosti ovog modela. Korektna cena i sveukupno dobar “paket” se dobija u HTC Desire 626 modelu, pa smatramo da je vrlo solidan izbor za korisnike koji na raspolaganju imaju budžet od nešto preko dve stotine evra…
      Prednosti– Lep dizajn- Relativno kompaktan i lagan- Dual SIM- Brz u svakodnevnom korišćenjuMane– Nešto slabiji uglovi gledanja- 8GB skladište se vrlo brzo popuniCena: oko 230 evra u slobodnoj prodaji, 1 – 30.900 u MTS paketima, 1 – 36.360 u Telenor paketima (Desire 626 varijanta)
      Smartfon na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi