HTC Desire 820

HTC Desire 820

Naslednik popularnog Desire 816 modela dodatno je unapređen ove godine, nudeći solidan hardver za telefon iz srednje klase. Ljubiteljima selfija HTC je doneo veću rezoluciju prednje kamere od 8MP, a kako bi poboljšao performanse prisutan je i 64-bitni Octa Core procesor. Dizajn, dimenzije i dijagonala ekrana od 5.5 inča ostale su iste, ali tu je još nekoliko izmena o kojima ćemo pisati u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Krajem prethodne godine imali smo priliku da testiramo HTC Desire Eye – selfi telefon sa 13MP kamerom i hardverom One M8 modela u solidnom plastičnom kućištu. Pomenuti smartfon pripadao je višem segmentu srednje klase, dok se sada pre nama nalazi ipak nešto pristupačniji telefon u srednjoj kategoriji. Takođe pogodan za ljubitelje selfija sa svojom 8MP prednjom kamerom, Desire 820 u odnosu na Desire Eye donosi slabije specifikacije, ali i nešto veću dijagonalu ekrana. Treba pomenuti i da je ovo naslednik prošlogodišnjeg Desire 816 modela kome je sličan, mada donosi određena unapređenja. Koje to specifikacije telefon kojim se bavimo danas nudi?
      htc_desire_820_s.jpg
      Hardver
      Prošle godine unutar Desire 816 modela nalazio se Snapdragon 400 čipset, dok je ovoga puta tu specifični Snapdragon 615. Kažemo “specifični” iz razloga što donosi 64-bitni Octa Core, tačnije dva četvorojezgarna procesora sa istim arhitekturama, ali drugačijim frekvencijama rada. Jedan je Cortex A53 na 1.5 GHz, dok je drugi Cortex A53 na 1 GHz. Tu je sada i snažniji grafički čip – Adreno 405.
      Srednja klasa smartfona sa Qualcomm Octa Core rešenjem i još po nekim unapređenjima u odnosu na prethodnika
      [modul]specifikacija=8343[/modul]
      HTC je novom modelu podigao radnu memoriju sa 1.5 GB na 2 GB RAM-a, ali takođe i udvostručio skladišnu memoriju koja sada iznosi 16 GB. Prednjoj kameri je podignuta rezolucija sa 5 na 8 MP, zadnja je ostala nepromenjena sa 13 MP, a isto se može reći i za kapacitet baterije koji je u poređenju sa Desire 816 modelom takođeostao nepromenjen sa svojih 2600 mAh.
      HTC Desire 820 je poveći fablet sa dimenzijama koje su čak i blago veće od Samsung Galaxy Note 4 fableta. Zadržao je gotovo identičan izgled u odnosu na prethodnika, Desire 816, tako da se ponovo radi o plastičnom Unibody modelu koji dolazi u čak devet šarenih varijanti različitih boja u dva tona. Oko ekrana su crne trake, rupice na vrhu i dnu iza kojih su smešteni stereo zvučnici, 8MP selfi kamera i sićušni LED za notifikacije ispod nje u delu sa crnom trakom. U zavisnosti od stila u kojem dolazi, bok je prošaran trakom u određenoj boji – u našem slučaju beloj – dok je ostatak boka iste boje kao i poleđina telefona.
      htc_desire_820_1_s.jpg
      htc_desire_820_2_s.jpg
      Iza dugačkog plastičnog poklopca sa leve strane smeštena su tri slota – 2 x NanoSIM i microSD. Ovo znači da Desire 820 dolazi i u Dual SIM varijanti, mada je našem primerku blokiran drugi Sim slot, tako da smo imali verziju sa jednim slotom za karticu. U dnu telefona bliže desnoj strani smešten je microUSB port, sa desne strane tu su Power i Volume tasteri, a u vrhu nalazi se 3.5mm priključak i rupica mikrofona. Pozadina telefona može biti mat ili glossy plastika u zavisnosti od varijante boja, a konkretno na nešem sivom primerku ona je mat i vrlo lepo se bori protiv otisaka prstiju. Na zadnjoj strani se nalaze i 13MP kamera, LED blic i HTC logo, a pošto je reč o Unibody dizajnu, nije omogućen pristup bateriji.
      Plastično Unibody kućište u raznim stilovima boja uz vrlo tanak profil i poveće fablet dimenzije
      htc_desire_820_3_s.jpg
      htc_desire_820_4_s.jpgJedan od aduta HTC telefona je njihov odlično dizajnirani Sense korisnički interfejs. Verzija koja se nalazi na HTC Desire 820 modelu je Sense 6.0, baš kao i na One M8, Desire Eye, One Mini 2 i sličnim modelima. Istina, M8 je dobio nadogradnju na Lollipop, dok su naš model sa testa i ostali pomenuti telefoni i dalje na KitKat verziji Androida, konkretno 4.4.4 u našem slučaju.
      htc_desire_820_softver_1_s.jpg
      htc_desire_820_softver_2_s.jpg
      htc_desire_820_softver_3_s.jpg
      HTC iskustvo je dosta slično na svim telefonima, mada treba istaći da Desire 820 ne poseduje određene mogućnosti, kao npr. duplo kuckanje po ekranu kako bi isti bio uključen, ili Zoe režim u kamera aplikaciji. Ostatak je već nadaleko poznat – tu je BlinkFeed kao jedan od početnih ekrana, HTC-ov prepoznatljiv font i elegantni sivo-crni tonovi sa belim statusnim ikonicama i još nekom bojom koja je tu da razbije monotiju – u našem slučaju to je zelena.
      Dobro poznati i elegantni Sense UI korisnički interfejs na KitKat verziji Androida
      htc_desire_820_softver_4_s.jpg
      htc_desire_820_softver_5_s.jpg
      htc_desire_820_softver_6_s.jpgPo svojim dimenzijama Desire 820 se klasifikuje kao veći smartfon ili popularno rečeno “fablet”, tako da je ovo telefon za osobe kojima ne smeta veća dijagonala ekrana. Zbog nešto šireg prostora od ekrana do gornje i donje ivice, Desire 820 je nešto duguljastiji model. Iako izrađen od plastike, nalazi se među bolje izrađenim smartfonima od ovog materijala, jer je sama plastika kvalitetna a utisku doprinosi i to što je kućište iz jednog dela, tako da je vrlo čvrst. Još jedna dobra stvar kod ovog modela je njegova debljina, tačnije to što je izuzetno tanak za svoju veličinu – samo 7.7 milimetara.
      htc_desire_820_5_s.jpg
      Konkretna dijagonala ekrana Desire 820 modela iznosi 5.5 inča, a ovde se koristi kvalitetni Super LCD2 tip. Sa druge strane, rezolucija ekrana ne ide u korak sa današnjim visokim standardima, jer je reč o 1280×720 rezoluciji, koja nudi oštrinu od 267 piksela po inču. Iako nije preterano oštar, dopala nam se tačnost boja koju donosi jer je izmerena DeltaE vrednost 3.49, pa su boje vrlo tačne. Ipak, HTC nas je negativno iznenadio svetlinom prikaza na maksimalnom osvetljenju, tako da je izmerena svetlina prilično niska – 151 cd/m2. Temperatura boja je sasvim solidnih 7253 kelvina, a Gamma kriva poseduje nešto nižu prosečnu vrednost od 2.02, tako da prikaz deluje blago isprano. Ekran Desire 820 ima tačne boje, ali u ostalim poljima nije baš toliko dobar, što i nije preterano neuobičajno za niži deo srednje klase.
      htc_desire_820_6_s.jpg
      htc_desire_820_7_s.jpg
      htc_desire_820_calman_s.jpg
      htc_desire_820_svetlina_s.jpg
      Novi 64-bitni Octa Core čipset kompanije Qualcomm donosi dobre performanse i moramo priznati da s obzirom na srednju klasu kojoj pripada ovaj čipset donosi sasvim lepe rezultate. Možemo reći da su performanse nešto lošije od recimo Snapdragon 800 čipseta i da kao takve Desire 820 modelu nude veoma glatko iskustvo u korišćenju.
      Octa Core 64-bitno rešenje nudi vrlo glatke performanse, uz tačan ali ne i previše svetao prikaz
      htc_desire_820_8_s.jpg
      Zadnja kamera nudi visoku rezoluciju od 13MP, ali njen kvalitet je osrednji. Boje deluju isprano a šum postoji u većoj količini čak i pri lepo osvetljenim dnevnim fotografijama. Prednja kamera od 8MP zaista donosi nešto više detalja u odnosu na klasične prednje kamere niže rezolucije, ali ni njene performanse nisu baš najbolje jer se u fotografijama nalazi šum čudnog oblika u vidu linijastih artefakta. Sve u svemu, obe kamere pružaju osrednje rezultate – nisu loše, ali nisu ni preterano dobre.
      Video primer:
      htc_desire_820_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Što se tiče autonomije baterije, obzirom na nisku maksimalnu svetlinu ekrana od 151 cd/m2 i solidan kapacitet od 2600 mAh, očekivali smo preko pet časova uključenosti ekrana. Desire 820 nije mogao da “dobaci” do 250 cd/m2 svetline koje inače koristimo, tako da je osvetljenjem na 100% postigao rezultat od tek 4 sata i 2 minuta neprekidnog surfovanja. Ovaj rezultat bismo nazvali prosečnim.
      htc_desire_820_baterija_s.jpgHTC je ove godine kao osnovu uzeo prethodni model Desire 816 i unapredio ga u određenim poljima, tako da je Desire 820 ispao sasvim solidan telefon za osobe sa ograničenijim budžetom. Po ceni od 328 evra u inostranstvu, dobija se poveći 5.5-inčni ekran, zapravo i više nego pristojne performanse za ovaj cenovni rang, a tu je naravno i HTC-ovo Sense 6.0 iskustvo. Kao što je to i obično slučaj, sa nižom cenom u odnosu na premium modele moraju postojati i određeni kompromisi. Jedan od njih je 720p rezolucija ekrana, a ispostavilo se i da je maksimalna svetlina ekrana dosta niska.
      htc_desire_820_s.jpg
      Ipak, pozitivna strana kada je ekran u pitanju jeste velika dijagonala (naravno, podrazumevamo da će telefon od 5,5 inča u obzir uzimati ljubitelji fableta) i dobra tačnost boja. HTC Desire 820 dolazi u većem broju stilova u različitim bojama, a iako je izrađen od plastike, Unibody konkstrukcija ostavlja pozitivan utisak kada je izrada u pitanju. Naizgled, visoke rezolucije prednje i zadnje kamere su prednost, ali u praksi kvalitetom fotografija nismo previše oduševljeni. Takođe, ni autonomija baterije nije baš najbolja na ovom modelu. Kada saberemo i oduzmemo utiske, oni su više pozitivni nego negativni, tako da naš test potvrđuje ono što smo slutili od samog starta – Desire 820 je solidan fablet iz srednje klase…
      Poveći smartfon iz srednje klase sa sasvim pristojnim specifikacijama, donosi brojne prednosti, ali i po koji nedostatak…

      Prednosti
      – Veliki 5.5-inčni ekran – HTC Sense 6.0 – Kvalitetna Unibody konstrukcija – Vrlo gladak u radu
      Mane – 720p ekranu fali oštrine na ovoj dijagonali – Svetlina ekrana – Ne baš najbolja autonomija
      Cena: oko 328 evra (u inostranstvu) ; 1 RSD – 38.000 RSD u paketima operatera Vip Mobile
      Smartfon na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra