Bojan Dančuo
HTC EVO 3D
HTC nije prvi proizvođač mobilnih telefona koji je izbacio 3D telefon na tržište, ali HTC nikada nije ni žurio da po svaku cenu bude prvi, već je primarno gledao da pruži kvalitetan i zaokružen proizvod. EVO 3D se prvo pojavio na severno-američkom tržištu pre par meseci, a sada stiže i kod nas i donosi tradicionalno odličan hardver HTC telefona uz perfomanse na nivou Sensation-a, a sve to začinjeno 3D ekranom i dvostrukom kamerom sa zadnje strane.
Telefon pokreće dvojezgarni procesor na 1,2 GHz, a dvostruka kamera sa zadnje strane ima rezoluciju od 5 MP, što omogućava snimanje 720p videa u 3D i 3D modu. Uz ovaj impresivan hardver dolazi Android 2.3.4 sa Sense 3.0 UI-em i standardnim paketom HTC-ovih aplikacija za ovu klasu telefona.
Super LCD qHD je iste rezolucije kao i na Sensation-u (540×960). Ekran je u 16:9 razmeri, pa je očigledno predviđen za gledanje HD video materijala, dok je gustina piksela vrlo velika i blizu je one granice gde ljudsko oko više ne može da razazna pojedinačni piksel. Da bi se ostvario 3D efekat, ekran poseduje još jedan sloj koji kada se aktivira usmerava fokusiranu svetlost svakog drugog reda piksela na levo, odnosno desno oko. Na taj način svako oko vidi svoju sliku, što stvara iluziju treće dimenzije, a nikakve naočare ili neka druga dodatna oprema nisu potrebni.
Postoji više tehnologija za realizaciju, a EVO 3D koristi lentikularni stereoskopski displej, koji omogućava više tačaka na horizontalnoj ravni, na kojima je 3D efekat vidljiv, pa tako 3D sliku može videti više od jedne osobe istovremeno.
Specifikacija:
HTC EVO 3D
dimenzije
126 x 65 x 12,1 mm
masa
170 g
baterija
Li-Ion 1730 mAh
ekran
4,3″, 540 x 960, 3D LCD 16M boja
kamera
5 MP (2560×1920), auto fokus, fokus na određenu tačku dodirom, stereoskopske slike (2MP),
720p@30fps video (2D), 720p@30fps video (3D)
prednja kamera
1,3 MP
procesor
1.2 GHz dvojezgarni procesor, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM8660 čipset
memorija
1 GB RAM, 1 GB storage
proširenje memorije
microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.4 (Gingerbread)
konekcije
USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
adobe flash
Da
cena
trenutno ga nema u ponudi domaćih mobilnih operatera
Hardver
EVO 3D je veliki telefon koji nije baš ni tanak. Ipak, ako imate dovoljno veliku šaku, odlično leži u ruci. Odnos stranica ekrana je 16:9, a dijagonala 4,3 inča. Kao i Sensation, EVO 3D ima prilično nestandardnu rezoluciju od 540×960 piksela. To praktično znači da možete više toga smestiti na ekran, ali će pikseli biti sitniji, a i hardver telefona će morati više da se potrudi kako bi prikazao veću rezoluciju.
MicroUSB konektor se u sada već standardnom HTC maniru nalazi sa leve strane telefona, dok se paralelno sa njim, ali sa desne strane, nalazi “klackalica” za kontrolu jačine zvuka.
Ispod ekrana se nalaze tasteri osetljivi na dodir u HTC-ovom standardnom home/menu/back/search rasporedu.
Iznad ekrana se nalazi rešetkica sa zvučnikom za razgovor, ispod koje je mali LED koji služi za signalizaciju pristiglih poruka, mailova ili propuštenih poziva, a pored nje je prednja kamera. Sa gornje strane se nalazi power/sleep taster, kao i 3,5 mm konektor za slušalice.
Sa zadnje strane EVO 3D-a se nalazi plastična maska koja je većim delom prekrivena finim rebrastim motivom koji pomaže da telefon zaista odlično stoji u ruci, bez indikacija da će iskliznuti. Dominantne su naravno dve kamere koje omogućavaju fotografisanje u 3D.
Unutar EVO 3D-a se nalazi 1,2 Ghz dvojezgarni Qualcomm-ov procesor, GPU je Adreno 220, a Sensation ima 1 GB RAM-a i 1 GB interne memorije za skladištenje, uz obavezni microSD slot koji prima kartice do 32 GB (telefon je došao sa karticom od 8 GB).
Softver
HTC EVO 3D dolazi sa najnovijim Android 2.3.4 operativnim sistemom koji je obogaćen Sense 3.0 korisničkim interfejsom. Sense 3.0 je projektovan tako da iskoristi procesorsku moć koja mu je na raspologanju na ovako jakim telefonima, pa je prepun raznih animacija i novotarija. Naravno, sve je to već viđeno na Sensation-u, ali to ne čini neke stvari manje zanimljivim.
Sense 3.0 UI ima mnogo napredniji lock ekran od prethodnih verzija. Na dnu se nalazi prsten, čijim prevlačenjem naviše zapravo otključavate ekran. To naravno nije sve, jer na ekranu imate i ikonice sa često korišćenim funkcijama, koje možete direktno pozvati tako što ćete ih prevući u prsten i tako otključati telefon i u isto vreme startovati željenu aplikaciju. Vrlo korisna stvar, a same ikonice su aktivne, pa tako možete na njima direktno videti broj propuštenih poziva, pristiglih sms poruka ili mail-ova, kao mali broj koji se pojavi pored njih. Preko lock ekrana možete čak i pristupiti osnovnim kontrolama muzičkog plejera, ako u tom momentu ide neka pesma preko njega.
Osim osnovnog lock ekrana, postoji još interaktivnih lock ekrana koje možete skinuti iz HTC hub-a, a koji uključuju i pregled galerije, najnovije vesti, prognoza, itd. Ceo interfejs je inače skinovan (što uključuje i izgled lock ekrana), a dodatne skinove isto možete povući sa hub-a i tako potpuno promeniti njegov izgled.
Home ekran je organizovan u standardnom HTC maniru. Home prostor se sastoji od 7 podekrana koji se skroluju u pravcu levo-desno, sa jednom bitnom razlikom u odnosu na prethodne Sense verzije, a to je da se ponašaju kao na karuselu, tj. kada stignete do jednog kraja i nastavite dalje, interfejs će vas vratiti na drugu stranu i zatvoriti krug. Osim toga, moguće je menjati raspored home ekrana, prostim prevlačenjem ekrana prstom u odzumiranom modu.
Kod “okretanja” home ekrana, jako je izražen 3D efekat, pa ćete recimo videti detalje koji se nalaze sa strane nekog objekta (prstenovi na kojima se vrte brojevi na osnovnom widget-u za sat) i moći ćete da “zavirite” ispod nekih objekata, što je simpatičan detalj.
Vremenska prognoza je naravno vrlo impresivna i animirana, što je sada već neka vrsta HTC-ovog trademark-a.
Kada uđete u spisak aplikacija, dobićete klasičan ekran koji je isti kao i na svim drugim novim HTC modelima telefona. Spisak se skroluje odozgo na dole, a imate mogućnost filtriranja aplikacija tako da vam prikaže samo najčešće korišćene ili samo one koje su instalirane dodatno i ne spadaju u osnovni HTC paket aplikacija.
Notification bar je takođe standardni za Android 2.3 HTC-ove telefone, pa imate spisak aktivnih aplikacija i obaveštenja u jednom tabu, a u drugom su prečice za uključivanje i isključivanje bežičnih mreža, GPS-a i brzi pristup podešavanjima telefona. Tu je i zgodna prečica za pokretanje task managera, gde možete videti spisak aktivnih aplikacija i zaustaviti ih po potrebi.
Uz EVO 3D dolazi HTC Places softver za navigaciju, ali na žalost među njegovim mapama i dalje nema detaljnije karte Srbije, već su pokriveni samo osnovni magistralni putevi, pa je samim tim ova navigacija trenutno neupotrebljiva kod nas.
Kao prvu pomoć možete naravno koristiti Google Maps i njegov sistem za navođenje koji vam prikazuje punktove na putu od tačke A do tačke B, bar do momenta kada Google navigacija ne proradi i za našu zemlju, što je za sada nepoznato kada će se desiti.
Prilikom slušanja muzike ili gledanja filmova možete uključiti SRS enhancement mod, koji dodaje prostornost zvuku. Sve audio fajlove, video fajlove i slike, možete inače poslati bežični putem u okviru kućne mreže na bilo koji uređaj koji podržava DLNA (Digital Living Network Alliance) standard.
Uz EVO 3D dolazi Polaris Office koji vam omogućava da čitate i menjate Word, Excel i PowerPoint fajlove, dok je za čitanje PDF-ova zadužen Acrobat Reader, što je po našem mišljenju i najbolje rešenje.
Reader aplikacija je tu za čitanje ebook-ova, a preinstaliran dolazi i SoundHound, koji će vam pronaći ime pesme i izvođača bilo koje melodije koju čuje. Reader inače automatski importuje sve knjige epub formatu koje iskopirate na telefon, pa vam se te knjige kasnije regularno pojavljuju u biblioteci.
Watch aplikacija je nešto na šta HTC polaže velike nade, jer preko nje možete iznajmljivati filmove i serije kako biste ih gledali na svom HTC mobilnom uređaju (što uključuje i tablete). Problem je samo u tome što ta aplikacija trenutno kod nas može samo da vam pusti ograničen broj trailer-a, a još uvek se nigde ne pominje kada bi i ostale funkcije mogle da budu omogućene u našoj zemlji.
HTC je dodao neke zgodne aplikacije za standardne Android funkcije, koje olakšavaju pristup i čine odabir opcija jednostavnijim. Tako je na primer ekran za izbor moda u kojem će telefon raditi kada se poveže preko USB-a veoma jednostavan i funkcionalan (plus dodaje i neke mogućnosti kao što su izlazak na telefonu na Internet preko PC-a ili obrnuto), a funkcija WiFi hotspot-a ima i posebnu aplikaciju za lakše podešavanje.
Kada uđete u galeriju, videćete odmah izdvojene 3D slike i video klipove u zasebnom folderu. YouTube će vam uz to omogućiti i da pustite 3D klipove koji su hostovani na njemu, a 3D video ćete prepoznati po maloj “3D” ikonici pored naziva.
EVO 3D naravno dolazi sa punom Adobe Flash podrškom, pa nećete imati nikakvih problema da otvorite sajtove koji sadrže takav materijal ili čak punu verziju YouTube sajta.
HTC Hub i HTC Likes vam pružaju mogućnost pristupa raznim aplikacijama, widget-ima, skin-ovima, zvucima i ostalim dodacima za podešavanje izgleda interfejsa koje vam sam HTC pruža kao svom korisniku.
Da biste koristili HTC Hub i HTC Likes, morate kreirati “HTC Sense” nalog. Ovaj nalog, pored toga što vam omogućava pristup tim aplikacijama, ima i drugu bitniju svrhu, a to je mogućnost pristupa HTC Sense servisu na HTC-ovom web sajtu.
HTC Sense vam omogućava neke jako korisne opcije, pogotovo u slučaju da izgubite telefon, kao što su lociranje mobilnog telefona putem GPS-a, zaključavanje telefona, brisanje sadržaja telefona, kao i daljinsko uključivanje zvona telefona. Naravno, to sve podrazumeva da je telefon još uvek uključen i da ima pristup Internetu.
Treba pomenuti i “Look up” aplikaciju, koja omogućava laku pretragu Interneta, Wikipedia sajta, kao i korišćenje Google Translate-a.
Sve u svemu, softver i UI na EVO 3D-u se jako malo razlikuju u odnosu na HTC Sensation, a osim u delu koji je vezan za kameru i prikaz 3D fotografija i video snimaka nema apsolutno nikakvih dodataka vezanih za 3D, niti preinstaliranih 3D aplikacija ili igara.
Kamera
Možda bi ovaj deo opisa trebalo nazvati “kamere” u ovom slučaju. EVO 3D je, naravno, opremljen sa dve kamere, koje služe da naprave dve fotografije istovremeno (jednu za levo i drugu za desno oko) i na taj način omoguće 3D prikaz.
Senzor kamere je rezolucije 5 megapiksela i tu rezoluciju ćete dobiti kao maksimalnu za 2D mod, dok je 3D fotografije moguće praviti samo u rezoluciji od 2 megapiksela (mada zbirno imate duplo više piksela, ako imate u vidu da su dve fotografije u pitanju). Video je moguće snimati u 720p rezoluciji u 30 frejmova u sekundi, što važi i za 2D i za 3D.
HTC je na EVO 3D ubacio dugme za okidanje kod fotografisanja, što je prilično retko na njihovim telefonima. Dugme je inače odlično realizovano, na pravom je mestu, pruža baš otpor kakav treba, tako da ga nećete pritisnuti slučajno ili se mučiti da ga pritisnete i pri tome zdrmati ceo telefon, deluje ozbiljno i robusno. Odmah pored njega je i prekidač kojim birate mod u kojem ćete fotografisati ili snimati video.
Sense aplikacija za fotografisanje je ista kao i na ostalim HTC-ovim modelima, sa tom razlikom što su vam u 3D modu opcije za izbor rezolucije nedostupne. 2D fotografije se snimaju u standardnom .jpg formatu, dok se 3D fotografije mogu čuvati kao .mpo ili kao .jps. Oba od tih formata nije moguće regularno otvoriti na računaru iz standardnih programa za pregled slika, pa vam treba neki poseban program za pregled i konverziju, kao npr. StereoPhoto Maker.
Nismo baš bili impresionirani kvalitetom fotografija koje EVO 3D pravi. Kvalitet jeste bolji nego na prethodnim generacijama HTC telefona, ali čak i HTC-ov Sensation recimo daje bolje rezultate. Kada se pregledaju na njegovom ekranu, slike deluju pristojno, ali čim se prebace u računar primeti se hroničan nedostatak detalja i problematičan kolorit.
3D fotografije su mnogo interesantnije za gledanje, prvenstveno zato što su u 3D, pa često ni ne primetite nedostatke na slikama jer ne obratite toliko pažnje na njih. Sam 3D efekat je nekada stvarno odličan, ali nekada je problematičan, pogotovo kada su predmeti bliže od nekih pola metra, kada se slike toliko razlikuju da jednostavno ne možete da vidite fotografiju kako treba, ma koliko ukrštali oči. Samim tim, na 3D makro fotografiju zaboravite. Makro slike ostaju isključivo rezervisane za 2D.
Ima i jedna stvar koju smo primetili (a koju ćete videti na primerima 3D slika ispod), a to je da kamere prave različite fotografije. Desna kamera je pravila malo oštrije slike od leve, što je jako čudno. Uz to, slike napravljene desnom kamerom su često imale anomaliju na vrhu fotografije u vidu razvučenih piksela poslednje horizontalne linije (teško je objasniti, vidi se na slikama). Sasvim je moguće da je ovo falinka našeg konkretnog test primerka, pošto nismo primetili da se neko drugi žalio na to.
Video takođe nije preterano impresivan. Jednostavno mu nedostaje kolorit i oštrina. Dobra stvar je to što možete menjati fokus tokom snimanja prostim dodirom na mesto na sceni koje želite da fokusirate. Još jedan plus je to što se zvuk u video snimcima snima u dobrom kvalitetu i stereo je zahvaljujući tome što EVO 3D ima dva mikrofona. Pošto je telefon prilično masivan i obložen rebrastom plastikom, neće vam klizati iz ruke i mrdati se previše, tako da zapravo možete da napravite neke prilično mirne snimke bez većih problema.
2D fotografije i video zapisi
3D fotografije i video zapisi
Utisci u radu
HTC EVO 3D je zaista kvalitetno izrađen telefon i to se oseti od prvog trenutka kada ga uhvatite u ruku. Ekran je veliki, a povećana rezolucija u odnosu na za sada standardnu rezoluciju na telefonima slične dijagonale znači da ćete jako teško uopšte videti pojedinačne piksele, kao i da će vam više sadržaja stati na njega.
Izuzetno nam se dopada kako EVO 3D leži u ruci. Ima tačno odgovarajuću debljinu za svoju veličinu (Sensation nam je čak malo pretanak), a rebrasta zadnja površina uliva sigurnost i nijednom nismo imali utisak da će nam telefon iskliznuti iz ruke.
Osnovne funkcije telefona su standardno dobre. Zvuk prilikom razgovora je čist, a imenik se u HTC-ovom maniru vrlo lako pretražuje i integriše sa Facebook-om ako za time imate potrebe. Prilikom pregleda kontakata imate sve informacije o nekome na jednom mestu, uključujući i celokupnu istoriju vaše komunikacije. Tu su naravno i stari HTC-ovi štosovi, kao što je utišavanje zvona kada podignete telefon ili kada ga okrenete naopako na stolu.
Vreme je sada da se pozabavimo glavnom specifičnošću ovog telefona, a to je mogućnost stereoskopskog prikaza bez potrebe za gledanjem uz pomoć nekih aktivnih ili pasivnih naočara. Kada se ekran prebaci u 3D mod, vi zapravo gubite polovinu rezolucije, jer je svaka prva linija namenjena jednom, a svaka druga drugom oku. Tako je primetan gubitak kvaliteta onog momenta kada 3D proradi, mada je to recimo manje izraženo nego kod LG Optimus 3D-a koji smo imali na testu, pretpostavljamo zbog više osnovne rezolucije.
3D je naravno moguće videti samo pod određenim uglovima i kada je telefon postavljen horizontalno. Tih uglova ima nekoliko i posle malo prakse ćete ih vrlo brzo pronaći.
Šteta je što HTC nije ubacio nikakav dodatni 3D sadržaj, kao što je to uradio LG, pa tako nismo imali nikakvu preinstaliranu 3D igru ili aplikaciju, već se celokupan 3D sadržaj koji smo imali za testiranje telefona sveo na ono što smo sami fotografisali i na YouTube 3D video klipove. Kada smo već kod YouTube 3D-a, ako posedujete ovaj telefon ili neki drugi koji ima 3D displej, obavezno pogledajte ova dva video klipa koje je snimio Sprint, baš da bi predstavio mogućnosti 3D-a:
Sa novim Sense 3.0 HTC-ovim UI-em smo se već susreli kod Sensation-a i Flyer-a, tako da tu nema nekog iznenađenja. Dobra je vest to što je programerski tim izgleda uradio dodatne optimizacije, pa deluje kao da nema više povremenih neprijatnih zastoja koji su nam se dešavali dok smo testirali Sensation.
Web pretraživač dolazi sa punom Adobe Flash podrškom, a visoka rezolucija vam omogućava da u landscape modu sasvim komotno čitate sajtove bez ikakvog zuma. Performanse pretraživača su odlične, a jedino usporenje dolazi (očekivano) od flash-a.
Čitanje dokumenata i knjiga je takođe vrlo ugodno zahvaljujući velikoj rezoluciji.
Gledanje multimedije je sasvim upotrebljivo na ovom telefonu, zahvaljujući velikom ekranu i visokoj rezoluciji. HTC je i sam svestan toga, pa zato i forsira svoj Watch sistem. Dobra stvar je to što se SRS poboljšanje zvuka može uključiti i prilikom reprodukcije videa, što dodatno popravlja ionako sasvim dobru zvučnu sliku koju ovaj telefon daje (naravno, bez slušalica je to ipak ograničeno dimenzijama zvučnika). Jedina zamerka nam je to što ugrađeni plejer ne ume da pusti preveliki broj formata, a i ne podržava nikakve titlove. Filmski 3D video materijal koji bi ovaj telefon mogao da reprodukuje, nažalost nismo imali na raspolaganju, pa ne možemo da kažemo kako to izgleda na njegovom ekranu.
Performanse u igrama su takođe na visokom nivou, što ne treba da čudi s obzirom na to koliko je jak hardver ovog telefona.
Što se trajanja baterije tiče, situacija je prilično slična kao kod ostalih pametnih telefona ove klase. Računajte da ćete morati da dopunjavate bateriju barem jednom dnevno, ako koristite telefon normalnim intenzitetom.
Ako sumiramo sve utiske o HTC EVO 3D-u, možemo reći da je u pitanju telefon izuzetno kvalitetne izrade, što je tipično za HTC. Unutar njega se nalazi hardver vrhuskih performansi koji je dopunjen odličnim Sense 3.0 UI-em. Plus ekrana je njegova visoka rezolucija koja daje povećanu upotrebljivost u situacijama kada je bitna količina informacija koja se može prikazati, dok je kvalitet prikaza dobar, ali ne i među najboljima koje smo videli. Zahvaljujući visokoj rezoluciji ekrana, efekat gubitka svake druge linije kod prebacivanja u 3D mod je manje izražen nego na drugim ekranima ove vrste koje smo videli, što je dobro. Ono što ne valja i što moramo zameriti jeste izuzetno prosečan kvalitet fotografija i videa, koji bi zapravo trebalo da budu najbitnija stavka ovog telefona s obzirom na celu 3D priču koja se oko njega vrti. Možda će u sledećoj generaciji HTC ipak konačno ubosti pravo rešenje za fotografski problem na svojim telefonima.
Zaključak
EVO 3D telefonom HTC je opet postavio ostalim proizvođačima primer kako treba napraviti uređaj. Telefon odlično leži u ruci, nema škripanja i mrdanja delova, sve je na svom mestu i sve radi kako treba. Android 2.3.4 u kombinaciji sa Sense 3.0 UI-em i jakom hardverskom osnovom osiguravaju odlično korisničko iskustvo, a veliki ekran visoke rezolucije vam omogućava da vrlo lako krstarite Internetom ili čitate dokumenta, bez potrebe za stalnim zumiranjem i skrolovanjem sadržaja.
3D mod ekrana je naravno mogućnost koja ovaj telefon izdvaja i možemo reći da je odlično implementirana u okviru trenutnih tehničkih mogućnosti. Naše je ipak mišljenje da je ceo ovaj sistem i dalje više na nivou gimmick-a, nego što je nešto što ćete zapravo koristiti često. Izuzetak bi možda bio ako posedujete neki 3D i DLNA osposobljen televizor, kada bi mogućnost samostalnog kreiranja 3D sadržaja u bilo kom trenutku stvarno dobila novu dimenziju.
EVO 3D je telefon koji je prvenstveno odlična hardverska osnova za sve što Android operativni sistem može da pruži, a toga zaista ima dosta. Bilo da ste poslovni korisnik ili zaljubljenik u multimediju i moćne gedžete, EVO 3D će vam izaći u susret. Bez problema možete čitati i menjati Office dokumenta, slušati muziku, gledati video ili odigrati neku zahtevniju igru, a pri tome ovaj telefon neće nikada biti usko grlo. 3D mogućnosti su samo još jedan plus na sve to.
Sve u svemu, ako želite telefon beskompromisnih performansi, odgovara vam Sense UI, a uz to i želite da iskusite 3D, nećete pogrešiti ako izaberete HTC EVO 3D.
Prednosti:
– Vrlo kvalitetna izrada
– Novi Android 2.3.4 i ispeglani Sense UI 3.0
– Dvojezgarni procesor odličnih performansi
– qHD displej (540×960) sa stereoskopskim (3D) modom prikaza
– Dvostruka kamera koja omogućava snimanje u 3D
Mane:
– Ne baš sjajan kvalitet fotografija
Uređaj na test ustupio HTC.