HTC HD7 - Windows Phone 7

HTC HD7 - Windows Phone 7

Poznato je da je Microsoft najduže u svetu smart telefona. Ipak, poslednja verzija Windows Mobile operativnog sistema nije bila dovoljno konkurentna, dok su poslovni rezultati imali tendenciju stalnog opadanja. Microsoft je rešio da zaokrene politiku i ponudi potpuno novi operativni sistem sistem. Postavlja se pitanje koliko će Microsoft ovim potezom izgubiti vernih kupaca, a koliko novih osvojiti. Očekivanja su svakako ogromna, a to potvrđuje i neverovatna cifra&nbs

    Sadržaj

      Branko Mitić

      HTC HD7 – Windows Phone 7

      Windows Phone 7 je nova verzija Microsoft operativnog sistema za mobilne telefone. Windows Mobile 6.5 je prethodna verzija sistema. Neka vas nazivi i brojevi ne zbune. Na prvi pogled, za nekoga ko nije u toku, 7 predstavlja logičan broj za prvu novu verziju posle 6.5. Međutim, Microsoft je sistem preimenovao iz Mobile u Phone i tako jasno dao do znanja da se tu nešto promenilo.

      Windows Phone 7 sa pravom možemo da nazovemo i Windows Phone 1.0, jer je sistem u potpunosti nov. Čini se da se Microsoft odlučio za broj 7 iz razloga da ne bi zbunjivao većinu korisnika (koji baš i ne paze na oznake), ali isto tako naziv Windows Phone 7 veoma lepo ide uz postojeći Windows 7. U svakom slučaju, imajte na umu da je pred nama u potpunosti novi operativni sistem, koji se dugo spremao i promovisao.
       

      Procenjuje se da je Microsoft uložio oko 500 miliona dolara samo za promociju. Iako je kompanija Microsoft poznata po tome da uvek raspolaže velikom količinom gotovine, mora se priznati da je 500 miliona za promociju operativnog sistema za napredne mobilne telefone vrtoglava cifra.

      Promocija novog sistema nije impresivna samo po uloženom novcu, već i po dužini trajanja. Gotovo cela 2010. godina je u znaku Windows Phone 7 sistema. O novom sistemu priča se još od kraja zime i to sve u godini kada je Apple predstavio izuzetno popularan iPhone 4 i kada je Android sistem napravio veliki proboj.

      Microsoft je shvatio da je “krpljenje” starog sistema neefikasno i odlučio da napravi sistem od nule. Takođe, u početku su pametni telefoni vezivani za poslovne korisnike, pa se zbog toga može reći da je Microsoft imao prilično stabilne pozicije (a bio je i među prvima). Vremenom su se navike potrošača promenile, a segment pametnih telefona je svake godine nezadrživo rastao. Danas će kupci od 7 do 77 naći razlog da kupe smarfon, što je dovelo do jačanja pozicija Androida i iPhone-a. Ma koliko se HTC trudio sa svojim Sense softverskim rešenjem, Windows Mobile telefoni su i dalje ostali zanimljivi samo vernim kupcima i onima koji svoje navike ne mogu da promene.

      Microsoft je video da u tome nema budućnosti i rešio da napravi operativni sistem koji će biti interesantan, u najmanju ruku, kao dva najpopularnija sistema za napredne telefone – iOS i Android. Microsoft je moćniji od Apple i Google kompanija, ali se postavlja pitanje je li to dovoljno da se zauzmu bolje pozicije nego one iz vremena Windows Mobile sistema. Ono što je tokom 2010. godine bilo očigledno je to da je Microsoft siguran u svoj uspeh i da neće žuriti u ostvarivanju novih ciljeva.

      HTC HD7
       

      dimenzije

      122 x 68 x 11.2 mm

      masa

      162 g

      baterija

      Li-Ion 1230 mAh

      ekran

      4.3″, 480 x 800, S-LCD

      kamera

      5 MP, autofokus, dual LED, 720p video

      prednja kamera

      ne

      procesor

      1GHz Qualcomm Snapdragon

      memorija

      576 MB RAM

      skladišna memorija

      8 GB

      proširenje memorije

      ne

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Windows Phone 7

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi

      ostali senzori

      kompas

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G (HSDPA 7.2, HSUPA)

      GPS

      da

      poruke

      SMS, MMS

      email

      da

      FM radio

      ne

      HTC HD7 je direktan naslednik najboljeg i (verovatno) najpopularnijeg Windows Mobile telefona – modela HTC HD2. Radni naziv ovog telefona je Schubert, ali će zvanični naziv biti HD7. HTC se odlučio da očekivanu HD3 oznaku zameni sa HD7, kako bi naziv telefona išao uz oznaku operativnog sistema, ali (verovanto) i zbog toga što su se mnogi konkurenti odlučili da broj 7 smeste negde u naziv Windows Phone 7 telefona koje imaju u ponudi.
       

      HTC HD7 se fizički sastoji iz tri dela. Najveći deo predstavlja prednja strana telefona na kojoj su smešteni ekran i tasteri. Tasteri su u ravni sa ekranom i kapacitivnog su tipa. To znači da nisu izvedeni u fizičkoj formi, već su to polja osetljiva na dodir. Tasteri rade veoma dobro i nismo primetili bilo kakve probleme. Drugi deo spoljašnosti HD7 telefona je bočna metalna lajsna, koja ne služi samo kao dizajnersko rešenje, već čini da telefon bude izuzetno čvrst. Zadnji deo je od gumirane-matirane plastike, koja povećava trenje i samim tim sprečava klizanje iz ruke. Na zadnjoj strani telefona postoji deo koji služi da telefon u širokom položaju može na stolu da stoji uspravno. HTC HD7 je fizički izuzetno kvalitetan telefon, mada uvek treba paziti sa tankim poklopcem baterije.

      Dimenzije HD7 telefona su 122 x 68 x 11.2 mm, dok masa iznosi 162 g. Jedini problem može biti širina. Telefon nije ni preterano težan, ni preterano dugačak za svoju specifikaciju, ali jeste izuzetno tanak. Širina telefona, posle dužeg korišćenja, može biti problem ukoliko imate manju šaku. Takođe, širina može predstavljati problem ukoliko planirate telefon da nosite u prednjem džepu pantalona. Ipak, može se reći da je širina telefona na granici prihvatljive, odnosno da HTC nije preterao i da je ovaj telefon jednako funkcionalan kao i svaki drugi. Mada treba imati na umu da će neka deblja futrola znatno otežati stavljanje telefona u manje džepove. U većini slučajeva dimenzije HD7 telefona neće smetati, ali ne treba zaboraviti da je ovo jedan od krupnijih telefona.
       

      HTC HD7 nije hardverski značajno napredovao u odnosu na HD2, dok su “core” komponente ostale gotovo identične. Za to ima nekoliko opravdanja. Prvi razlog je taj što još neko vreme neće biti bržih procesora od Snapdragon-a na 1 GHz. Tokom 2011. godine videćemo brže procesore koji će imati dva jezgra, ali za sada gigahercin Snapdragon ostaje pravi izbor. Drugi razlog, zbog kojeg HD7 telefonu nije potreban brži hardver od HD2, jeste operativni sistem. Windows Phone 7 neće imati multitasking i samim tim će značajno manje naprezati procesor i memoriju. To je i razlog zašto Windows Phone 7 sistemu ne treba više od 576 MB radne memorije, koliko ima HD7.

      HTC HD7 ima minimalan broj konektora i tastera. Pored glavnih koji su u sklopu ekrana, prisutan je poseban taster za kameru, kao i standardni vol +/- tasteri. Sa gornje strane telefona nalazi se taster za uključivanje/isključivanje telefona (kada se drži) i otključavanje/zaključavanje (kada se samo pritisne). Na dnu se nalazi 3,5 milimetarski konektor za slušalice i micro-USB koji služi kako za punjenje, tako i za USB konekciju.
       

      Ekran koji poseduje HD7 je veliki čak 4,3 inča, što je jednako kao nekoliko telefona koji već imaju ekran ove veličine (HTC HD2, HTC Evo 4G, HTC Desire HD). U pitanju je najveći ekran za mobilne telefone – naravno, iz priče izostavljamo tablete sa većim ekranima koji imaju mogućnost telefoniranja. Rezolucija ekrana je 480 x 800 tačaka, a ekran je S-LCD tipa. S-LCD ekrani nemaju tako dobar kontrast i žive boje kao AMOLED ekrani, ali se mora priznati da je prikaz koji daju prilično dobar. S-LCD će se više dopasti onima koje vole mirniji i prirodniji prikaz, mada je teško odupreti se utisku da je crna boja nedovoljno crna, naročito posle iskustava sa AMOLED i Super AMOLED ekranima. Sve u svemu, ekran koji poseduje HD7 je dosta dobar, ali bolja crna boja i veća rezolucija je ono što bi ovom ekranu dobro došlo.

      Fotografije je moguće snimiti u 5 MP, a video u 720p rezoluciji. Kamera je sasvim dobra, iako nije na nivou iPhone 4 ili Galaxy S telefona. HD7 ima jednu od najboljih kamera, ako ne i najbolju, koju smo videli na HTC telefonima. To možda i nije neki uspeh, jer HTC nije poznat po dobrim kamerama, ali HD7 ima sasvim dobru i više nego upotrebljivu. Ipak, treba znati da je i konkurencija značajno napredovala, pa se tako HTC i dalje nalazi u drugom delu tabele. HD7 neće biti savršeno rešenje za fotografisanje, ali je kamera, kao što smo rekli, više nego upotrebljiva. Primere kamere možete pogledati u galeriji, koja se nalazi na poslednjoj strani teksta.

      Windows Phone 7

      Microsoft je 15. februara ove godine u Barseloni otkrio da radi na novom operativnom sistemu, a mesec dana je objavio detaljnije informacije. Windows Phone 7 se zvanično pojavio 21. oktobra u Evropi, dok će se u Severnoj Americi pojaviti 8. novembra. Beta verzija SDK se pojavila tokom leta, a zvanična u septembru.

      People
       

      Prva stvar koja se primeti kod Windows Phone 7 operativnog sistema je izgled. Glavna karakteristika izgleda jeste jednostavnost. Microsoft se potrudio da maksimalno uprosti prikaz na ekranu, u meri koja do sada nije viđena ni na jednom operativnom sistemu. Sve što je moglo da se ukloni sa ekrana, do najsitnijih detalja, uklonjeno je. Na primer, ukoliko koristite sat sa AM i PM oznakama, sistem će za oznake koristiti samo A ili P. Ovo jeste banalan primer, ali vam pružamo sliku o tome kako je sa ekrana zaista uklonjeno sve što je moglo da bude uklonjeno. Čak ni osnovne informacije o prijemu, bateriji i uključenim konekcijama nisu uvek prisutne, već se samo ponekad pojave, odnosno kada ih pozovete klikom u deo ekrana.

      Messaging
       

      Po našem mišljenju Windows Phone 7 izgleda fantastično. Naravno, nije izgled razlog zbog kojeg treba da zaboravite na vaše iPhone i Android telefone, ali je vrlo moguće da će mnogi operativni sistemi mobilnih telefona ubuduće težiti ovakvom izgledu. Na neki način, jednostavan izgled koji donosi Windows Phone 7 čini da zaboravite da u ruci imate prilično kompleksan uređaj.

      Internet Explorer
       

      Osnovni ekran sistema (ili Start ekran) poseduje prečice za najčešće korišćene programe. Međutim, to nisu obične prečice, već polja koja menjaju svoj izgled zavisno od situacije. Primera radi, polja za pozive i poruke prikazivaće broj propuštenih poziva i nepročitanih poruka. Polje za pristup fotografijama će biti parče neke slike. “People” polje će listati fotografije vaših prijatelja sa Facebooka. Međutim, za sada nije jasno hoće li ova polja biti funkcionalna (kao što su widgeti na Androidu) ili samo informativnog tipa. Na primer, da li će neka “treća” aplikacija omogućiti da se preko polja kontrolišu bežične konekcije. Da li će postojati polje za direktan unos statusa na Facebooku ili Twitteru. Windows Phone 7 za sada nema polja preko kojih je moguće vršiti kontrolu uređaja ili unositi podatke, a videćemo kako će se situacija po tom pitanju odvijati u budućnosti.

      Calendar
       

      Veoma zanimljiva aplikacija koja fabrički dolazi uz Windows Phone 7 jeste People. Ova aplikacija objedinjuje vaše kontakte u telefonu, Facebooku, itd. People aplikacija je podeljena u tri ekrana. Prvi ekran predstavlja skoro pregledane kontakte, bilo da ste gledali nečiji profil na Facebooku, bilo da ste otvorili kontakt koji se nalazi u samom telefonu. Drugi ekran je mesto gde se nalaze svi vaši kontakti. Windows Phone 7 je u stanju da prepozna postojeće kontakte sa profilima na Facebooku i da te kontakte spoji u jedan, pa ćete tako klikom na neko ime na jednom mestu dobiti i informacije o kontaktu i informacije o aktivnostima na Facebooku. Ono što zameramo jeste pretraga kontakata generalno. Potrebno je proći nekoliko ekrana kako bi pretražili vaš imenik, što vremenski traje duže nego na drugim telefonima. Ipak, olakšanje je da su poslednje pozvani telefoni znatno bliži neko kompletan imenik, kao i to da je omiljeni kontakt moguće izdvojiti na Start ekran u vidu zasebnog polja.

      Pictures
       

      Što se tiče osnovnih funkcija telefona, poziva i poruka, situacija je veoma slična kao kod konkurentskih operativnih sistema. SMS poruke su danas standardizovane kod svih sistema i fundamentalne razlike u aplikacijama gotovo da ne postoje. Ono što nam se nije dopalo prilikom pozivanja, jeste što nema pristupa kontaktima direktno sa brojčanka (u smislu da se nečiji kontakt pojavi kada se započne kucanje broja ili imena). Generalno gledano, vreme koje je potrebno da bi došli do nekog kontakta u imeniku je jedna od najvećih mana ovog sistema.

      Music + Video
       

      Kada je reč web browseru, odnosno Internet Exploreru, situacija je drastično bolja nego na Windows Mobile sistemu. Internet explorer poseduje pinch-to-zoom opciju što je najbitnija stvar koju web browser danas mora da poseduje. Ono što Windows Phone 7 za sada nema jeste podrška za flash. Međutim, najavljeno je da će Adobe uraditi 10.1 flash za Windows Phone 7, ali nije poznato kada će se pojaviti. Sam browser je dosta dobar, mada smo primetili pojedine mane. Pre svega, ma koliko smanjivali zoom, nikada nije moguće na ekranu prikazati celu web stranu. Ovo nije značajna mana, ali u pojedinim situacijama može da smeta. Prilikom brzog skrolovanja strana neće biti zaključana na vertikalni ili horizontalni skrol, već će ići u oba pravca, što opet u manjem broju slučajeva može da bude nezgodno. Kada je reč o renderovanju strana, novi Internet Explorer je dosta dobar, mada smo primetili da u pojedinim situacijama previše uveličava fontove, što jeste dobro jer olakšava čitanje, ali se nekada struktura web strane može poremetiti.

      Mail
       

      Što se tiče pregleda fotografija i video snimaka, kao i slušanja muzike, novi Windows Phone 7 je odličan. Windows Phone 7 je u ovom slučaju identičan kao Zune plejeri koji su se na ovom polju pokazali sjajno. Pregled fotografija je odlično urađen, a pored gledanja slika koje imate na telefonu, moguće je gledati i Facebook galerije vaših prijatlja. Ispod fotografija korisnika telefona automatski se dodaju albumi koje imate na Facebook profilu, koji se tako integrišu u samu aplikaciju. Pregled elektronske pošte je slično zamišljen kao pregled fotografija, muzike ili video snimaka. Jer je u aplikaciji moguće kretanje po vertikalnoj i horizontalnoj osi, čime su vam mnoge opcije na dohvat ruke.

      Alarm, Calculator, Camera
       

      Ono što je nedostatak, iz našeg ugla gledanja, jesu Bing mape koje nemaju detaljno uređenu Srbiju, kao što to imaju Google mape. Da li će ubuduće moći da se koriste Google mape i kako će izgledati aplikacije za navigaciju, saznaćemo najranije krajem ove godine, a najverovatnije tokom 2011.

      Settings
       

      Utisci

      HTC HD7 koji smo imali na testu nije finalni proizvod, ali nismo primetili bilo kakve probleme, što softverske, što hardverske, pa sa punim pravom možemo da kažemo da će HTC HD7 biti hardverski odličan telefon – ništa manje od HTC-a nismo ni očekivali.

      Pravi problem smo imali u tome što nismo mogli da pristupimo Marketplace-u i Xbox Live servisu, jer nismo bili u mogućnosti da aktiviramo naš Windows Phone 7 telefon. Detaljnije informacije o dodatnim aplikacijama i online servisima ćemo imati prilikom testa nekog sledećeg Windows Phone 7 telefona.
       

      O Windows Phone 7 sistemu treba znati još neke stvari. Pre svega, sinhronizacija sadržaja se na Windows operativnom sistemu vrši putem Zune softvera i radi veoma dobro, dok je sam Zune softver za čistu destku. Što se tiče Mac OS korisnika, Microsoft je izbacio Connector aplikaciju, koja je u Beta fazi i preko koje smo uspeli samo da skinemo sadržaj sa telefona, ali ne i da prebacimo nešto sa Maca na Windows Phone 7.

      Windows Phone 7 u odnosu na Windows Mobile i pojedine konkurentske sisteme ne poseduje pojedine mogućnosti. Pre svega, nema copy i paste opcije, ali je Microsoft najavio da će ta mogućnost biti dodata početkom 2011. godine. Adobe Flash podrške za sada nema, ali će je biti, mada nije poznato kada. Windows Phone 7 nema multitasking, ali određene sistemske aplikacije mogu da rade u pozadini. Microsoft nije isključio dodavanje mogućnosti multitaskinga u budućim verzijama, ali se te informacije svode na nivo špekulacija. Windows Phone 7 nema potpunu podršku za Exchange, kao što je imao Windows Mobile, ali neka vas to ne brine, jer velika većina korisnika ni ne koristi sve napredne mogućnosti koje Exchange nudi. Poslednja bitna mana jeste da Windows Phone 7 ne može da pokrene verzije aplikacija koje su napisane za Windows Mobile. Windows Phone 7 ima još neke nedostatke, ali smatramo da oni nisu toliko bitni, pa ih tako nećemo ni spominjati.

      Microsoft možemo pohvaliti za koncept novog sistema, ali je evidentno da Windows Phone 7 pruža manje naprednih mogućnosti u odnosu na iOS ili Android. Istina, taktika Microsofta je da napravi čist operativni sistem i to im je u potpunosti uspelo. Najbitnije osobine naprednog mobilnog telefona su tu, ali je pitanje koliko će Windows Phone 7 biti dobar za korisnike koji uvek žele nešto više. Sigurno da će Windows Phone 7 svakoga dana biti sve bolji i bolji, ali je i pitanje u kom smeru će Microsoft voditi razvog svog sistema, jer ako previše bude insistirao na jednostavnosti, moguće je da će odbiti određenu grupu kupaca.
       

      Windows Phone 7 jeste idealno rešenje već danas za sve one koji žele napredan sistem, a ne žele kompleksnost koju donose Android ili iOS. Veliki adut bilo kog telefona sa ovim sistemom je sam izgled sistema koji je perfektan i koji će stalno mamiti poglede. Doživljaj tokom rada sa Windows Phone 7 telefonom je veoma prijatan, ali će pojedine animacije u sistemu previše trajati, čime će vas usporavati u situacijama kada treba nešto brzo da završite.

      Sve u svemu, HTC HD7 je odličan mobilni telefon, kao što je Windows Phone 7 odličan operativni sistem. HTC je perfektno uradio svoj posao i o tome ne treba trošiti reči. Windows Phone 7 treba da izbegnu oni koji smartfon koriste do samih granica upotrebljivosti – videćemo kako će se situacija po ovom pitanju odvijati ubuduće. Ukoliko vam je bitan lep i jednostavan sistem telefona, koji nudi sve najbitnije opcije, a pri tome želite malo “opušteniju” varijantu u odnosu na konkurentske sisteme, ozbiljno razmislite o telefonu sa Windows Phone 7 sistemom, a pogotovo o modelu HTC HD7.

      Prednosti

      – kvalitet izrade, spoljašnost
      – veliki i kvalitetan ekran
      – izgled sistema
      – jednostavnost korišćenja
      – pregled fotografija, muzike i filmova
      – web browser
      – prilagođavanje osnovnog ekrana

      Nedostaci

      – kontakti nisu pri ruci
      – broj dodatnih aplikacija će u startu biti mali
      – širina telefona ponekad može biti problem
      – multitasking, copy-paste, flash…

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra