HTC One M9

HTC One M9

HTC i ove godine nastavlja tradiciju, držeći se proverenog recepta za svoj flegšip smartfon. Da li je to dobar potez? Obzirom da su prethodne iteracije One serije izuzetno dobro prihvaćene, sve što je bilo potrebno je blago osvežiti recept ponekim novim sastojkom. Novi One M9 donosi pomak sa 4 Utrapiksel kamere na "regularnih" 20.7MP, 4K video snimanje, osvežen čipset, i još po koju hardversku i softversku izmenu, sve to u kućištu na koje smo navikli kod One M7 i M8 modela...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Treću godinu zaredom izjave vezane za HTC kao što su “pobednički tim ne treba menjati” ili “ne popravljaj nešto što nije pokvareno” prerastaju u kliše. Ne može se reći da ove konstatacije nisu tačne, jer definitivno ima istine u njima kad je u pitanju One serija. Sa druge strane, da li potrošači žele “isti” telefon koji su videli prošle i pretprošle godine? Svakako da nije reč o istom telefonu, već modelu koji jednostavno deli dosta sličnosti sa prethodnim, ili bolje reći prethodna dva. U slučaju HTC One M9 modela to nije i ne mora biti loša stvar, mada će uvek postojati pojedinci koji bi kod One serije hteli da vide ne samo evoluciju, već kompletnu revoluciju kada su u pitanju dizajn i specifikacije.

      Pristup tajvanskog proizvođača HTC-a je takav kakav jeste, taktika je očigledno odabrana sa dobrim razlogom i ubeđeni smo da postoji zdrava računica iza nje. Možda naizgled deluje da One M9 ne donosi mnogo unapređenja u odnosu na M8, ali gledano sa hardverske i softverske strane, izmene koje su napravljene u većini slujačeva idu u korak kako sa vremenom, tako i sa konkurencijom.
      Obzirom da su prethodne iteracije One serije vrlo lepo prihvaćene, sve što je potrebno je blago osvežiti recept ponekim novim sastojkom
      Glavna zamerka kod prethodnih članova One serije išla je na račun Ultrapiksel kamere, a HTC je ove godine odlučio da se pozabavi time. Budući da je reč o flegšipu za 2015. godinu, specifikacije koji One M9 donosi su očekivane, barem u većini slučajeva – ako izuzemo rezoluciju ekrana.
      htc_one_m9_s.jpg
      Hardver
      Za razliku od Samsunga koji se odlučio za sopstveni čipset unutar S6 i S6 modela, HTC je odabrao najnoviji i ujedno kontroverzni Snapdragon 810 čipset. Zašto kontroverzni? Isključivo zbog tvrdnji da ima problema sa pregrevanjem, što je u praksi više “naduvana glasina” nego što je stvarno reč o nekom ozbiljnijem pregrevanju. Poseduje dva četvorojezgarna procesora – 2 GHz Cortex A57 i 1.5 GHz Cortex A53, vrlo slično rešenje kao kod S6 modela, a tamo gde Samsung donosi Mali T760MP8 u svom Exynos 7420 čipsetu, Qualcomm koristi takođe vrlo moćno GPU rešenje u vidu Adreno 430 čipa.
      [modul]specifikacija=8559[/modul]
      Zanimljiva odluka Samsunga da izbaci microSD slot za karticu srećom nije doneta i od strane HTC-a, tako da će ljubitelji dodatnog skladišta mogućnost da prošire memoriju karticama do 128GB ovo videti kao prednost nad S6/S6 Edge modelima. Prošle godine odluka kod određenih proizvođača, uključujući HTC i Samsung bila je da ostanu na 2GB radne memorije, dok ove godine većina kompanija se odlučuje za 3GB RAM-a, mada ima pojedinih modela i sa 4GB-a.
      Odluka o kojoj se najviše diskutovalo je prelazak sa 4 Ultrapiksel rezolucije senzora zadnje kamere na 20.7 megapiksela, mada HTC nije potpuno zanemario 4UP senzor, pa ga je premestio na prednju stranu telefona. Najzad, imamo 4K video snimanje, a kada je u pitanju baterija odluka je pala na Li-Po tip kapaciteta 2840 mAh, što je veća cifra u odnosu na Li-Ion bateriju S6 modela od 2550 mAh.Kako je metalno kućište u formi koja je korišćena kod One M8 i M7 modela hvaljeno “na sav glas” od strane novinara i korisnika, HTC nije uvideo potrebu da ga drastično menja, već je doneo blaže korekcije. Izjave kao što su “ne treba ponovo izmišljati točak ili toplu vodu” generalno se u slučaju HTC-a upravo i odnose na dizajn smartfona iz One flegšip serije. Izgled One M9 modela je vrlo privlačan kao i kod prethodnika, tu nema nikakve dileme, jer je po mišljenju mnogih ovakav dizajn i dalje nešto najbolje što se može naći u svetu Android smartfona. Mi se uglavnom slažemo sa takvim razmišljanjem, a pre nego što se dublje upustimo u opis kućišta i izmena, osvrnućemo se ukratko i na pakovanje.
      htc_one_m9_3_s.jpg
      htc_one_m9_4_s.jpg
      HTC One M9 dolazi u beloj kvadratnoj kutiji na čijoj se površini nalazi ogroman broj izdignutih tačkica/brazdica. Sadržina kutije podrazumeva veći broj raznih knjižica, papirić na kojem je zalepljena alatkica za otvaranje NanoSim slota, in ear slušalice sa crvenim vrhovima, dodatni vrhovi različitih veličina takođe u crvenoj boji, glossy adapter i uobičajni microUSB kabl.
      Metalno kućište u formi koja je korišćena kod One M8 i M7 modela hvaljeno je “na sav glas” od strane svih novinara i korisnika kao ponajbolja osobina, te HTC nije uvideo potrebu da ga drastično menja
      Prva stvar koja se primećuje kao jedna od korekcija dizajna jeste zlatna ivica koja je drugačija od ostatka kućišta zahvaljujući posebnom proizvodnom procesu. Kada gledamo telefon direktno spreda, gotovo i da ga ne možemo razlikovati u odnosu na One M8. U suštini imamo iste ili blago korigovane elemente kao kod prethodnika, uključujući prednje stereo zvučnike, senzore, prednju kameru bliže desnoj ivici, crne trake oko ekrana i HTC logo iznad donjeg zvučnika.
      htc_one_m9_1_s.jpg
      htc_one_m9_2_s.jpg
      Detalji zbog kojih je One M9 samo dosta sličan ali ne i identično dizajniran smartfon kao One M8 uključuju i korekcije položaja tastera. Najzad je HTC poslušao svoje korisnike i pomerio Power taster sa vrha na sredinu desne strane, gde je mnogo pristupačniji. Volume taster je ostao na desnoj strani, ali nije više spojen u vidu jednog dvodelnog dugmeta, već je razdvojen na dva manja tastera. Iznad njih se nalazi microSD slot koji se otvara posebnom uključenom alatkicom (ili spajalicom) baš kao i NanoSIM slot koji je smešten na suprotnoj strani u istoj visini i zapravo sa istom dužinom otvora, pa se korisnik na početku može zbuniti gde je microSD a gde NanoSim slot, jer nisu posebno obeleženi.
      htc_one_m9_5_s.jpg
      htc_one_m9_6_s.jpg
      U dnu telefona imamo microUSB port i odmah do njega 3.5mm priključak, što je isti raspored koji smo mogli zateći i kod One M8 smartfona. Na vrhu ponovo imamo crnu površinu iza koje se nalazi infracrveni emiter, sa razlikom da Power taster više ne remeti tu površinu, što po našem mišljenju izgleda privlačnije. HTC je odustao od ne tako korisne dodatne kamere koja beleži informacije o dubini, tako da pozadi ponovo imamo samo jednu kameru sa senzorom od 20.7MP. Kod One M8 modela ona nije štrčala, ali kao što je to slučaj i kod drugih proizvođača, ova kamera je blago izdignuta. Poleđina je blaže zaobljena u odnosu na One M8, u pitanju je brušeni aluminijum i može se naći u četiri varijante boja – srebro/zlatne ivice, gunmetal siva, zlato i roze/zlatne ivice.
      htc_one_m9_7_s.jpg
      htc_one_m9_8_s.jpgOdlika po kojoj se ističu HTC-ovi telefoni jeste njihov cenjeni Sense korisnički interfejs. Dok se ne može reći da je novi Sense 7.0 promenjen iz korena u odnosu na prošlogodišnji Sense 6.0, ipak donosi određen broj noviteta. Posmatrano čisto iz ugla dizajna, ne mogu se videti veće promene, u suštini je to vrlo sličan interfejs kao kod One M8 modela.
      Blinkfeed je sada “pametniji”, više je svestan vaše trenutne lokacije, a druga najbitnija izmena u Sense 7.0 korisničkom interfejsu jeste podrška za teme
      Nećemo se previše detaljno upuštati u stvari koje su ostale iste, jer smatramo da su vam već poznate, već ćemo se ipak više fokusirati na softverske novitete. Lockscreen je ostao gotovo identičan, sa jednim opažanjem da više nije moguće dodati posebne lockscreen widgete, već su tu detaljnije notifikacije.
      htc_one_m9_softver_1_s.jpg
      htc_one_m9_softver_2_s.jpg
      htc_one_m9_softver_3_s.jpg
      Nakon otključavanja telefona dolazimo do početnih ekrana, koji je doživeo blaže korekcije s obzirom da je ovde reč o Lollipop 5.0.2 verziji, a poslednji put kada smo se sreli sa One M8 modelom tu smo koristili KitKat 4.4.2 verziju Androida. Widget za časovnik i temperaturu sada je dobio prozirnu pozadinu i nešto drugačiji stil. Glavna izmena koja se može primetiti jeste prisustvo takozvanih “pametnih foldera”. U pitanju je sekcija u kojoj se nalaze različite prečice u zavisnosti od toga gde se trenutno nalazite, bilo da je to u svom domu, na poslu ili negde napolju. Telefon putem GPS-a prepoznaje gde se nalazite i automatski menja set prečica u zavisnosti od vaše lokacije.
      htc_one_m9_softver_4_s.jpg
      htc_one_m9_softver_5_s.jpg
      htc_one_m9_softver_6_s.jpg
      Blinkfeed je uvek bio važan deo Sense interfejsa, i dok se ne može reći da je ozbiljnije izmenjen u odnosu na prethodne Sense verzije, tu su ipak neki sitnije izmene. Blinkfeed je sada “pametniji”, više je svestan vaše trenutne lokacije, pa vam može predlagati posetu obližnjim restoranima ili kafićima. Ukoliko ručate u određeno vreme tokom dana, Blinkfeed će to zapamtiti i skretaće vam pažnju na mesta koja obično posećujete. Druga najbitnija izmena u Sense 7.0 korisničkom interfejsu jeste podrška za teme. Unutar Themes aplikacije nalazi se veći broj popularnih tema koje se mogu preuzeti. Ove teme pored menjanja pozadine utiču i na promenu izgleda ikonica, fonta, kao i boja određenih elemenata u korisničkom interfejsu.
      htc_one_m9_softver_7_s.jpg
      htc_one_m9_softver_8_s.jpg
      htc_one_m9_softver_9_s.jpg
      Fioka sa aplikacijama je vrlo slična kao i kod prethodnih verzija Sense interfejsa – navigacija se vrši u smeru gore/dole, postoji odabir načina sortiranja aplikacija, njihova pretraga ili promena veličine ikonica. Neke aplikacije su grupisane unutar foldera kako bi lista bila preglednija, gde recimo imamo Media, Productivity ili Tools foldere. Interesantna stvar kod Recent apps menije je da se može birati između HTC-ovog stila sa devet prikazanih aplikacija aplikacija u vidu pravougaonika, ili klasičnog Android Stock stila u vidu smenjujućih kartica. Ukratko, interfejs je ozbiljan i privlačan kao i u prethodnim iteracijama, nije previše izmenjen, ali je dobio po koju novu mogućnost ili sitniju korekciju.
      htc_one_m9_softver_10_s.jpg
      htc_one_m9_softver_11_s.jpg
      htc_one_m9_softver_12_s.jpg
      htc_one_m9_softver_13_s.jpg
      htc_one_m9_softver_14_s.jpgJoš pri prvom susretu sa One M9 smartfonom još u Beogradu pre odlaska na MWC sajam u Barseloni, uvideli smo da nekako bolje leži u ruci u odnosu na One M8, iako su oba telefona slična po tom pitanju. Dimenzije između ova dva modela su vrlo slične, a zbog nešto drugačijeg manje zaobljenog i ujedno zgodnijeg oblika, M9 je 0.2mm deblji u odnosu na M8.
      Metalna konstrukcija je i dalje vrlo kvalitetna, HTC ne juri što tanji bok s obzirom da je “bucmastiji” od konkurencije sa svojih 9.6mm i 157 grama. Ono što je bitno pomenuti je da osećaj pri držanju u ruci i dalje među najboljim koje Android telefoni mogu da ponude, pa One M9 u tom smislu ostaje u vrhu premium telefona sa svojim kućištem koje je potpuno od metala.
      htc_one_m9_9_s.jpg
      htc_one_m9_10_s.jpg
      HTC još jednom dokazuje da ne želi da prati trend povećavanja rezolucije ekrana, jer je odlučio da treću godinu zaredom upotrebi FullHD 1920×1080 rezoluciju. Postoje različita mišljenja da li je viša rezolucija, tj. da li je QuadHD 2560×1440 zaista potreban na smartfonu ovih dijagonala. Autor teksta zaista jeste ljubitelj piksela, ali se prepušta olako tom hajpu da QuadHD donosi ko zna koliko veću oštrinu prikaza. U teoriji, više piksela znači da je slika oštrija, ali kada se u jednačinu uključi prosečna udaljenost telefona od očiju i ovako mala dijagonala, Quad HD zaista nije ništa specijalno oštriji u odnosu na FullHD – mnogi i neće uvideti razliku.
      htc_one_m9_11_s.jpg
      htc_one_m9_12_s.jpg
      Dakle, razmatrati recimo S6 ili S6 Edge umesto One M9 isključivo zbog veće rezolucije ekrana po našem mišljenju nepravilan smer razmišljanja. Ekran je mnogo više od rezolucije, tu su mnogi drugi faktori koji utiču na kvalitet prikaza, i to je ono što je zapravo bitno. One serija je uvek imala kvalitetne ekrane, sa preciznijm bojama, a generalno je takav slučaj i kod One M9 modela. Njegov ekran nije idealan po ovom pitanju, i ono što nas fascinira je da je nekadašnji Super AMOLED važio za ekran sa netačnim i previše saturisanim bojama, danas u S6/S6 Edge izvedbi ima jedan od najtačnijih ekrana na tržištu, pobedivši i SuperLCD 3 ekran HTC One M9 modela po tom pitanju.
      Ekran ovog smartfona ostaje na granici tačnosti boja sa prosečnom DeltaE cifrom od 5.75, dok je temperatura boja po našem mišljenju na hladnijoj strani uz brojku od 9007 kelvina. Čisto kao uporedba sa glavnim konkurentom S6 modelom, pomenuti ovde postiže odličnih 1.71 DeltaE i vrlo tačnih 6438K. Kada je u pitanju svetlina ekrana, na maksimalnom osvetljenju M9 postiže vrlo solidnih 440 cd/m2, čineći ga malo svetlijim u odnosu na 407 cd/m2 ekran S6 modela. Gamma kriva je dosta tačna kod One M9 smartfona, ali kad smo već počeli da ga poredimo sa Samsungom, S6 ovde nudi nešto bolji rezultat. Ekran One M9 modela jeste dosta dobar, ali u ovo vreme nije više među najboljim ekranima na smartfonima, zahvaljujući konkurenciji koja je naprednija na nekoliko polja.
      htc_one_m9_calman_s.jpg
      htc_one_m9_svetlina_s.jpg
      Priča o performansama na vodećim smartfonima iz godine u godinu ima sve manje smisla. Zbog čega, možda se pitate? Došli smo do te tačke da su čipseti toliko napredovali da koji god noviji smartfon uzmete u razmatranje, nikako ne možete previše pogrešiti kada je pitanju brzina ovih telefona. Jedini reper po kome se performanse dva high-end telefona mogu upoređivati jesu sintetički testovi, koji pokazuju u kojoj je meri jedan telefon brži od drugog.
      Čipseti su toliko napredovali da koji god noviji smartfon više kategorije uzmete u razmatranje, nikako ne možete pogrešiti
      Često su razlke u milisekundama, nekoliko stotina ili par hiljada poena u testovima, ali sve su ovo stvari koje će zanimati samo dosta “zagrižene” i upućene korisnike. Kakav je zapravo One M9 u realnom korišćenju? Neočivano bi bilo da nije veoma brz sa poslednjim Snapdragon 810 čipsetom. Da li se greje? Apsolutno, svaki telefon se greje manje ili više pri optrećenju, naročito oni koji su izrađeni od metala. One M9 ume da postane vruć pri dužem korišćenju, ali da li bismo to nazvali pregrevanjem? Ne, po našem mišljenju to je standardni nivo toplote koji jedan telefon ovih specifikacije treba da odvodi van kućišta. Druga je stvar što aluminijum bolje odvodi tu toplotu van telefona, pa u ruci može delovati topliji u odnosu na staklenu ili plastičnu poleđinu.
      htc_one_m9_13_s.jpg
      Možda ste mogli primetiti da se u raznim testovima smartfona One M8 uzimao kao referentna tačka po pitanju kvaliteta zvuka koji dolazi sa zvučnika. To ipak govori nešto kada se pominje da zvučnici nekog modela nisu dobri kao Boom prednji stereo zvučnici kod One serije. HTC One M9 baš kao i prethodnici donosi najbolji kvalitet zvuka kada su u pitanju prednji zvučnici, nudi toplinu i dubinu zvuka koji drugi modeli jednostavno ne mogu da postignu. Isti je slučaj i sa zvukom na slušalicama, jer One M9 po našim utiscima ima najglasniji i najčistiji zvuk koji jedan smartfon može da postigne. Ukratko, M9 je telefon koji će zadovolji potrebe čak i ozbiljnijih audiofila, pa je HTC stvarno lider na ovom polju.
      htc_one_m9_muzika_s.jpg
      Moramo ovde pomenuti Samsung koji je odabirom baterije manjeg kapaciteta u odnosu na prethodnika smanjio autonomiju na rezultat koji je tek prihvatljiv čak i za prosečnog korisnika. Kako se HTC ovde pokazao? Srećom, malo bolje nego Samsung, jer kod One M9 nije smanjio kapacitet baterije, već ga je povećao sa 2600 na 2840 mAh. Kako se to pokazuje u praksi? Moramo reći sasvim dobro; autonomiju ne možemo opisati kao idealnu, ali će možda malo lakše provesti korisnika kroz jedan dan u poređenju sa S6/S6 Edge modelima. Konkretna cifra koju smo dobili na 250 cd/m2 svetlini ekrana je nešto ispod pet sati surfovanja, tačnije 4 sata i 50 minuta, i to nije idealan rezultat, ali to je autonomija koja se može očekivati u današnje vreme, čast izuzecima…
      htc_one_m9_baterija_s.jpgIspostavilo se da je problematika kamere rana koja jede HTC već nekoliko godina zaredom, posebno od trenutka kada je predstavljen One M7 sa 4 Ultrapiksel kamerom. U čemu je tu bio problem? Ultrapiksel je predtavljen kao superiornija tehnologija, zašto onda nije prihvaćen na način na koji je zamišljen? To je duga priča, ali se svodi na to da kvalitet fotografija jednostavno nije bio na nivou koji je nudila konkurencija.
      Odmah je jasno da nova 20.7MP pruža znatno bolje fotografije u odnosu na 4UP kameru One M8 modela
      Da li je to zbog niske 4MP rezolucije? Delimično, ali kao što imamo običaj da kažemo da rezolucija nije sve kod ekrana, isto tako i nije glavna stvar za kvalitet fotografije. HTC je jednostavno imao problema na više aspekta koji utiču na kvalitet fotografije, a dobar deo njih zavisi od softverskog procesiranja u samom telefonu.
      htc_one_m9_kamera_interfejs_1_s.jpg
      Treća generacija One flegšipa je pred nama i najzad imamo “normalnu” 20.7MP senzor zadnje kamere. Da li je ovo dovoljno da reši sve probleme koje je HTC imao sa kamera prethodnika, tačnije da li skok u rezoluciji rešava problem? Voleli bismo da kažemo da je tako, ali to nije tako jednostavno. Sa jedne strane, drago nam je da je HTC uvideo da 4UP kamera nije baš najbolje rešenje, i da je vreme da se pokuša nešto novo. Odmah je jasno da ova 20.7MP pruža znatno bolje fotografije u odnosu na 4UP kameru One M8 modela, ali nije sve tako bajno po pitanju kvaliteta. Da li je u pitanju Toshiba senzor koji se koristi, ili softverska strana, ili možda kombinacija obe stvari, ali fotografije nisu na nivou koji nudi konkurencija.
      htc_one_m9_kamera_interfejs_2_s.jpg
      Sa jedne strane imamo veću oštrinu i više detalja u odnosu na kameru One M8 modela, ali problem koji sada prati kameru One M9 modela jeste dinamički opseg. Fotografije koje smo napravili između ostalog poseduju i nešto veći šum, ali glavni problem je što ili ispadnu previše tamne, ili previše svetle, automatika se muči sa nameštanjem pravilne ekspozicije. Srećom, HTC je uveo i RAW režim, u kojem dobijate pristup podešavanjima kao što su White Balance, ISO, pa čak i brzinu okidača i ručni fokus. Ono što smo shvatili da je RAW režim dosta pogodniji u noćnim uslovima, gde se mogu izvući bolje fotografije kontrolisanjem ISO vrednosti i brzine okidača, tako da na dužoj brzini okidanja u kombinaciji sa nižom ISO vrednosti mogu se napraviti dobre noćne fotke.
      htc_one_m9_kamera_interfejs_3_s.jpg
      Prednost je što je ovde u pitanju RAW format, pa se te iste fotografije mogu mnogo bolje obraditi u programu kao što je Lightroom, u poređenju sa JPG formatom. Ipak, RAW režim nije za prosečnog korisnika, jer većina na smartfonu voli što lakše da napravi fotografiju, a ne da se igra sa podešavanjima. Tu automatski režim nije dobar na One M9 modelu, kvalitet fotografija jeste bolji u odnosu na One M8, ali je i dalje prosečnog kvaliteta i nažalost ne može da se meri sa konkurencijom kao što su recimo Samsung, Sony ili LG.
      Ponovo nemamo optičku stabilizaciju, ali dobili smo 4K video snimanje. Kvalitet videa je u redu, ali je video i dalje pomalo mekan i nema toliko detalja kao konkurencija. Napredak je tu, ali kada je kamera u pitanju, HTC naredne godine mora više da se potrudi, jer sada uprkos značajnim unapređenjima i dalje kaska za drugim proizvođačima…
      Video primer 4K dan:
      htc_one_m9_4k_dan.jpg
      Video primer 4K noć:
      htc_one_m9_4k_noc.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Primeri obrađenih RAW fotografija:
      LinkNe možemo da se otmemo utisku da je HTC i ove godine igrao na “sigurno”. To zaista ne mora biti loša odluka, ali ostaje pitanje kako će sve to potrošači prihvatiti sada kad je konkurencija na tržištu žešća nego ikada. Naravno, ko je veran HTC brendu rado će prihvatiti One M9 kao nadogradnju, pogotovo ako dolazi sa One M7 modela. Da li je skroz metalno telo i prisustvo microSD slota dovoljno da odvuče korisnike od Samsung Galaxy S6/S6 Edge smartfona, koji su možda i najveća konkurencija M9 modelu? Tu su i fenomenalni BoomSound prednji stereo zvučnici i odličan Sense korisnički interfejs. One M9 i dalje ima dovoljno stvari koje ga čine veoma poželjnim high end smartfonom, uključujući i hardver koji nudi odlične performanse.
      One M9 i dalje ima dovoljno stvari koje ga čine veoma poželjnim high end smartfonom, uključujući i hardver koji nudi odlične performanse
      Jasno je da One M9 nudi primetno bolji kvalitet zadnje kamere u odnosu na M8, ali situacija i dalje nije tako dobra kada se fotografije uporede sa vodećim modelima drugih proizvođača. HTC se popravio po tom pitanju, ali u današnje vreme kada je kamera od gotovo ključne važnosti kod smartfona, nismo sigurni koliko će i dalje nešto slabija kamera uticati na popularnost One M9 telefona. Ekran nije dobio skok u rezoluciji, što nama i nije toliko bitna stvar, kvalitet prikaza je i dalje dobar, mada opet zaostaje za super tačnim SuperAMOLED ekranom S6/S6 Edge modela.
      htc_one_m9_s.jpg
      HTC ove godine nije doneo drastično unapređen smartfon, ali je svejedno reč o premium modelu koji uprkos detaljima gde ne možemo reći da je u samom vrhu, poput kamere ili FullHD rezolucije ekrana, i dalje bez problema može da se “nosi” sa konkurencijom, pa i da je nadjača. Vreme će pokazati da li je HTC-ova taktika držanja istog recepta urodila plodom, ali znamo jednu stvar: kome su se sviđali One M7 i M8 smartfoni prošle i pretprošle godine, svakako će imati čemu da se raduje sa dolaskom HTC One M9 telefona…

       
      Prednosti – Aluminijumsko kućište nudi premium kvalitet izrade – Izuzetni BoomSound stereo zvučnici – MicroSD slot je i dalje prisutan – Nova 20.7MP kamera donosi veću oštrinu i nivo detalja – Izvanredne performanse – Ozbiljan Sense korisnički interfejs Mane – Kamera i dalje nije dovoljno dobra – Deblji i teži u odnosu na konkurenciju
      Cena: 9.990 – 78.960 RSD u Telenor paketima, 14.580 – 71.100 RSD u Vip paketima, 1 – 76.560 RSD u MTS paketima
      Smartfon na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra