Dragoljub Radovanović
Trend Mini verzija vodećih smartfona nastavlja se sa još jednim modelom poznatog tajvanskog proizvođača. Interesovanje za manjim varijantama najboljih mobilnih telefona najistaknutijih kompanija očigledno postoji, jer da to nije slučaj, ne bi se nalazili u ponudi. Razumemo da ne odgovara baš svakome telefon od pet ili više inča, a sve bi to bilo u redu kada proizvođači ne bi sa manjim ekranom donosili i slabije specifikacije. Mada, postoji izuzetak, jer nažalost jedina firma koja shvata šta korisnik zapravo želi u Mini verziji je Sony.
Elem, HTC nam donosi naslednika prošlogodišnjeg One Mini modela koji smo testirali, ovoga puta sa sufiksom u vidu broja 2. Po našem mišljenju, prikladnija oznaka bi bila HTC One M8 Mini, ujedno i logičnija, jer je ovaj telefon baziran na smartfonu koji je označen kao One M8. Zapravo i nije bitno kako se zove, već šta se nalazi unutar njegovog kućišta. Mi bismo iskreno voleli da ovde vidimo telefon sa istim hardverom kao kod vodećeg modela, izuzev manje dijagonale ekrana, nešto kao kod Sony Xperia Z1 Compact smartfona. Nažalost, to nije slučaj, pa kao što smo pomenuli u uvodu, prisutne su nešto drugačije specifikacije. Postavlja se pitanje, koliko slabije?
Hardver
Neizbežno je uporediti Mini sa modelom na kojem je zasnovan, bez obzira na to što su na osnovu hardvera pozicionirani u različitim klasama. Lično smatramo da je HTC ove godine izabrao čipset koji je poprilično slabiji od onog u HTC One M8 modelu. U pitanju je Qualcomm Snapdragon 400, koji se sastoji od četvorojezgarnog Cortex A7 procesora na 1.2 GHz-a i Adreno 305 grafičkog čipa. Količina radne memorije je takođe umanjena sa 2GB na 1GB, dok po pitanju skladišta One Mini 2 dolazi isključivo u 16GB varijanti. MicroSD slot je naravno prisutan, tako da skladište možete proširiti karticama čak do 128GB-a. Velika razlika načinjena je na polju kamere, pa sada imamo 13MP senzor sa manjim “običnim” pikselima, koji je zamenio “ultrapiksel” 4MP senzor. Sa manjim kućištem dolazi i fizički manja baterija, samim tim imamo i smanjenje kapaciteta sa 2600 na 2100 mAh.
Specifikacije:
HTC One Mini 2
HTC One Mini
Sony Xperia Z1 Compact
HTC One M8
Dimenzije
137.4 x 65 x 10.6 mm
132 x 63.2 x 9.3 mm
127 x 64.9 x 9.5 mm
146.4 x 70.6 x 9.4 mm
Masa
137 g
122g
137 g
160 g
Baterija
Li-Po 2110 mAh
Li-Po 1800 mAh
Li-Ion 2300 mAh
Li-Po 2600 mAh
Ekran
Super LCD 3 4.5″, 1280 x 720 (326 ppi), Corning Gorilla Glass 3 staklo
Super LCD 2 4.3″, 1280 x 720 (342 ppi), Corning Gorilla Glass 3 staklo
Triluminos TFT 4.3″, 1280 x 720 (342 ppi), staklo otporno na lom i ogrebotine
5.0″ Super LCD3, 1920 x 1080 (441 ppi), Gorilla Glass 3
Kamera
13MP, 1/3” senzor, autofokus, LED blic, 1080P video @30fps
4MP, autofokus, LED blic, 1080P video @30fps
20.7MP, autofokus, LED blic, 1080P video @30fps
4 UP, 1/3” senzor, Dual LED blic, 1080p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps
Prednja kamera
5MP, 1080p
1.6MP, 720p
2MP, 1080p
5MP, 1080p@30fps
Procesor
Quad Core Cortex A7 1.2 GHz, Adreno 305 GPU – Qualcomm Snapdragon 400 čipset
Dual Core Krait 1.4 GHz, Adreno 305 GPU – Qualcomm Snapdragon 400 čipset
Quad Core Krait 400 2.26 GHz, Adreno 330 GPU – Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 čipset
Quad Core 2.3 GHz Krait 400, Adreno 330 GPU – Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 čipset
Memorija
16 GB, 1 GB RAM
16 GB, 1 GB RAM
16GB, 2 GB RAM
16/32GB, 2GB RAM
Proširenje memorije
microSD do 128GB
Ne
microSD do 64GB
microSD do 128GB
Operativni sistem
Android 4.4.2 KitKat, Sense UI v6
Android 4.2.2 Jelly Bean, Sense 5.0 UI
Android 4.3 Jelly Bean
Android 4.4.2 KitKat, Sense UI v6
Konekcije
microUSB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0
microUSB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0
microUSB (MHL), USB OTG, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0
Prenos podataka
HSDPA, 42 Mbps, HSUPA; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
HSPA+, LTE
HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
HSDPA, 42 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
GPS
A-GPS i GLONASS
A-GPS i GLONASS
A-GPS i GLONASS
A-GPS i GLONASS
Obzirom da je One Mini 2 zasnovan na One M8 modelu, logično je da i sa dizajnerske strane budu slični. Na prvi pogled, osim kompaktnijih dimenzija nema bitnijih razlika između ova dva modela. Pojedinci koji nisu u svojim rukama držali M8 i samim tim nisu stekli utisak o njegovoj veličini, lako mogu pomisliti da je reč upravo o njemu, a ne One Mini 2 telefonu. Onaj ko je koristio M8, tu grešku ipak neće napraviti. Istina je da oba telefona poseduju slično metalno Gunmetal sivo kućište, ali “slično” je ovde pre svega ključna reč. Kućište One Mini 2 smartfona koristi nešto veći procenat plastike u odnosu na M8 – tačnije sačinjeno je od 70% metala, gde je ta cifra kod većeg brata nešto viša i iznosi 90%.
Gde je ta plastika najviše prisutna? Uglavnom na bokovima uređaja u vidu crne površine koja je nešto šira sa gornje i donje strane. Plastika se takođe koristi i na prednjoj strani telefona, u predelu gde se nalaze Boom Stereo zvučnici, dakle iznad i ispod ekrana. Ukoliko imate oštro oko, primetićete da su senzori sada pomereni levo od proreza i da dolaze u vidu odvojenih tačkica, umesto spojene linije kao na M8 modelu. Položaj slotova i dugmića za zvuk je ostao nepromenjen, ali je 3.5mm priključak za slušalice preseljen sa dna na vrh. Konkretno je pomeren na mesto gde stoji Power taster kod One M8, dok je isti pomeren blago ulevo na One Mini 2 modelu, a treba dodati da ovde ne postoji IR emiter. Na zadnjoj strani lako se može primetiti izostavljanje dodatne kamere u vrhu i da postoji samo jednobojni LED blic.
Kada je u pitanju korisnički interfejs i sveukupan softver mobilnog telefona, HTC nam nekako najviše uliva poveranje sa svojom SenseUI 6.0 verzijom, prisutnom i na One M8 i One Mini 2 modelu. U poređenju recimo sa TouchWiz-om sa Samsung Galaxy S5 modela, Sense deluje mnogo ozbiljnije, zrelije i elegantnije – jednostavno je dizajniran sa više ukusa. Nema tu mesta za previše šarenila, elementi su lepo dizajnirani, pa čak nam i font deluje privlačno. Iako autor možda blago više preferira Google AOSP stock korisnički interfejs KitKat 4.4.4 verzije, Sense je po njegovom mišljenju po privlačnosti i upotrebljivosti odmah iza pomenutog. Krenimo od Lockscreen-a i njegovih elemenata. U vrhu ekrana za otključavanje imamo lep, jednostavan i pregledan časovnik sa datumom i vremenskom prognozom. Kada dobijete notifikaciju u vidu SMS-a ili propuštenog poziva, te informacije će biti prikazane ovde. U dnu ekrana imamo prečice za brzo pokretanje aplikacija, a zavisnosti od smera prevlačenja prsta preko ekrana bićete odvedeni na BlinkFeed, početni ekran ili poslednje pokrenutu aplikaciju. Šta je sa tapkanjem po ekranu kako bi ga probudili i Motion Launch gestovima pri otključavanju ekrana? Nažalost, ove mogućnosti nisu prisutne kod One Mini 2 modela.
Na početnom ekranu opet imamo sličan element u vidu časovnika sa datumom i informacijama o vremenu, ovoga puta sa sivom pozadinom. Ispod njega smešteno je Google polje za pretragu, zatim folder sa Google aplikacijama i prečica ka PlayStoru-u. U samom dnu u doku imamo četiri prečice ka određenim aplikacijama, i u sredini peti element koji nas vodi u fioku sa aplikacijama.
BlinkFeed je skroz levi od početnih ekrana, i na njemu dobijate razne vesti i informacije, od izvora koji prethodno odaberete. Ovde se recimo mogu izlistavati vaši događaji sa kalendara, novosti sa Facebook-a, Google Plus-a, Instagrama, itd, a takođe možete dodati i razne izvore za vesti. Drago nam je da se među provajderima sadržaja u BlinkFeed-u nalazi i Benchmark, tako da odavde možete dobiti vesti u veoma kratkom roku od njihovog pojavljivanja na našem sajtu.
Prevlačenjem i spajanjem palca i kažiprsta na slobodnom prostoru na početnom ekranu dobijate njihov umanjeni pregled i mogućnost da na njih prevučete neki od odabranih widgeta. Sada postoji odvojeno softversko dugme kojim ulazite u pregled nedavno otvorenih aplikacija, koji se pomalo razlikuje u odnosu na klasični pregled kakav možete sresti na drugim modelima. Ovde imamo rešenje sa pravougaonicima čiji maksimalni broj na ekranu može biti devet, u kojima možete videti šta se to na njima nalazilo pre nego što ste prešli iz aplikacije na početni ekran ili na drugu aplikaciju.
Panel sa notifikacijama je izuzev blage korekcije prečice sa brzo uključivanje opcija skoro pa identičan sa M8 modelom. U vrhu imamo časovnik, datum i dan u nedelji, dugme da uklonimo sve notifikacije sa ekrana, i naravno same notifikacije koje se pojavljuju ispod ovih elemenata. Pomenuli smo prečicu u gornjem desnom uglu – ona nas vodi na ekran na kojem možete brzo da uključimo ili isključimo određenu opciju, kao što je recimo WiFi, Bluetooth, prenos podataka, ili druge stvari kao što su prečica ka glavnim podešavanjima ili dugme za kontrolu jačine osvetljenja ekrana sa tri podešavanja.
Fioka sa aplikacijama nije promenjena ni u kom smislu. Uvek je prisutan element u vrhu ekrana sa pretragom aplikacija, prečicom za Play Store i ka opcijama fioke. Standardna mreža ikonica je 4 x 5, a skrolovanje između ekrana se i dalje odvija u smeru gore-dole umesto dosta češće korišćenog levo-desno smera. Ikonice možete poređati alfabetično, po najskorije korišćenim ili po svom slobodnom rasporedu. Ovde takođe imate i mogućnost da sakrijete aplikacije, kako se one ne bi prikazivale u fioci.
Dialer poseduje velike crne tastere, mogućnost pametnog biranja ukucavanjem samo početnih cifara nečijeg broja, a u vrhu se prikazuje i fotografija osobe koje pozivate. Tu je i klasičan imenik, dnevnik poziva i ekran sa omiljenim brojevima koje ste prethodno memorisali. Aplikacija za poruke ima sivu pozadinu, i plave elemente u vrhu ekrana. Tastaturom nismo baš preterano zadovoljni pošto su tasteri na njoj spojeni i nešto uži, tako da nam se češće dešavalo da omašimo slovo i pogodimo susedno. Srećom, na Play Store-u postoji toliko alternativnih tastatura, tako da ovo ne bi trebalo da predstavlja problem.
Od aplikacija koje dolaze uz HTC One Mini 2 želimo da pomenemo muzičku aplikaciju, koja je dosta jednostavna i pregledna, što nam se zapravo i svidelo. Iz nje recimo možete da automatski dobijete i omote albuma pesama koje reprodukujete, ili čak da pronađete i tekstove pesama koje slušate. Aplikacija je organizovana u više kategorija, recimo po albumima, imenima pesama, izvođačima, itd, kako bi mogli lakše da se snađete i pronađete ono što želite. Pomalo nas je iznenadilo da ekvilajzer nije prisutan, koji bi pomogao pri izvlačenju još boljeg zvuka, mada opet imate mogućnost da jednostavno koristite neku drugu aplikaciju za muziku.
Šta može biti nekome dosta bitna prednost One Mini 2 modela u odnosu na One M8? To bi svakako bile nešto kompaktnije dimenzije koje mu dozvoljavaju da se lakše koristi jednom rukom. Kod ovog smartfona dobijate premium metalnu izradu kao i kod većeg brata, mada sa nešto većim procentom plastike. Sa fizički manjim kućištem i upotrebom više plastičnih elemenata, podrazumeva se da je One Mini 2 nešto lakši, tačnije 23 grama razlike u odnosu na M8, mada je Mini ipak nešto deblji sa 10.6 naspram 9.4mm. U ruci leži jako dobro i stvarno se može osetiti da je reč o kvalitetno napravljenom telefonu, koji svojim kućištem uspeva čak i da postidi brojne modele iz visoke kategorije, iako je reč telefonu iz srednje klase.
Dijagonala ekrana je svakako bitna promena u odnosu na M8, oko koje bi i cela Mini priča trebalo da se vrti. Kompromis ili prednost – zavisi od osobe do osobe – je nešto manja veličina ekrana, konkretno 4.5 umesto 5 inča koliki je ekran kod većeg brata. Da je rezolucija ekrana ostala na 1920 x 1080 tačaka, imali bismo odličnih 489 piksela po inču, mada HTC se odlučio za 720p ekran. Situacija je daleko od loše sa 326 ppi, prikaz je i dalje oštar, ali 1080p rezolucija ipak ima prednost kada je u pitanju oštrina elemenata na ekranu. Na dijagonali od 4.5 inča 720p zaista nije toliko loš izbor, jer mnogima ta razlika u oštrini neće biti očigledna.
Pređimo ipak na nešto detaljniju procenu ekrana. U pitanju je Super LCD2 tip, koji na maksimalnom osvetljenju imamo prilično dobru svetlinu, konkretno 445 cd/m2. Dubina crne boje je zapravo jako pristojna sa cifrom od 0.30 cd/m2 na 100% osvetljenju ekrana, te smo bili prijatno iznenađeni. Tačnost boja nas ipak nije toliko oduševila. Crvena boja je nešto tamnija nego što treba da bude, zelena je relativno tačna mada ipak pomerena u predeo manjeg gamuta, dok je plava takođe manje-više tačna, ali svetlija nego što treba biti. Sekundarne boje nisu toliko tačne – situacija sa cyan je najgora, magenta poprilično zalazi u predeo plave boje, dok žuta blago poprima zelenkastu nijansu. Sveukupan prikaz je hladan sa temperaturom od 9086K, što je vidljivo i bez kolorimetra, posebno kada na ekranu dominira bela boja. Ekran One Mini 2 modela je sve u svemu dobar i svetao, mada je prikaz boja mogao biti tačniji.
Naslednik HTC One Mini modela zapravo nosi istu oznaku čipseta kao prošlogodišnji model, ali nemojte se prevariti pošto je reč o unapređenoj verziji. Qualcomm Snapdragon 400 u ovom primerku umesto dvojezgarnog Krait 200 procesora poseduje četvorojezgarni Cortex A7, samim tim i nešto bolje performanse, u većini slučajeva, ne i svim. Mada, ne možemo reći da je u pitanju neki drastičan napredak u odnosu na prošlogodišnji One Mini kada su u pitanju performanse. Iskreno, očekivali smo da HTC ovde napravi manji skok u prošlost, barem na Snapdragon 600, ali je ipak odlučio da napravi dva koraka unazad. Ipak, pomenuti čipset ne deluje toliko loše u realnom korišćenju. Definitivno ne oduševljava svojom procesorskom moći i brzinom otvaranja aplikacija, ali ostavlja sasvim gladak utisak pri korišćenju, mada to je bio slučaj i kod prethodnika. Jedna prednost niže 720p rezolucije ekrana su solidne grafičke performanse, ali opet daleko od domašaja Snapdragon 800 čipseta unutar Sony Xperia Z1 Compact modela…
HTC One Mini 2
HTC One Mini
Sony Xperia Z1 Compact
HTC One M8
Quadrant
9685
5941
21388
23755
Nenamark 1
60.0 fps
60.0 fps
58.8 fps
59.1 fps
Nenamark 2
57.9 fps
57.5 fps
58.9 fps
59.1 fps
Vellamo
2027
2263
2919
1758
Antutu
18169
11409
29092
33789
Linpack
85.983, 261.905
155.535, 282.524
438.918, 1003.968
384.557, 727.011
BenchmarkPi
375ms
313ms
104ms
139ms
CF-Bench
14177
8196
26208
38650
Sunspider
1564ms
1267ms
903ms
562ms
BrowserMark
889 – nova 2.1 verzija
2202
2825
2036
Peacekeeper
578
653
831
1129
Octane
1733
1627
4103
3039
SmartBench
4854
3175
10045
9187
GFXBench
5.8 fps offscreen, 11.0 fps – 3.0 T-Rex
24 fps onscreen – Egypt 2.5
–
28.2 fps offscreen, 30.1 fps – 3.0 T-Rex
Epic Citadel 1920 x 1080
58.1 fps
56.9 fps
58.4 fps
59.0 fps
3D Mark Ice Storm
5657 720p, 2859 1080p, 4686 Unlimited
4911 720p
Maxed Out, 1080p, 17086 Unlimited
20064 Unlimited
Pomenuli smo da One Mini 2 zadržava neke bitnije odlike One M8 smartfona, a zvuk je definitivno jedna od njih. Prisustvo prednjih stereo Boomsound zvučnika je ogromna prednost u odnosu na konkurenciju u ovoj klasi, pa čak i klasi iznad. Zvuk koji dopire sa njih je zaista odličan, pun je definicije, nije ravan kao kod većine smartfona, već donosi i malo basa, pružajući zvuku dubinu. Ipak, u poređenju sa One M8 modelom zvuk sa zvučnika nije toliko glasan, čisto iz razloga što su sami zvučnici fizički manji. Kada je u pitanju zvuk sa slušalica, ovde imamo samo reči hvale. Izvanredan kvalitet baš kao i kod većeg brata, tako da barem po ovom pitanju ni u kojoj meri nije inferiorniji. Ovaj smartfon je definitivno odličan izbor za audiofile.
Po pitanju autonomije, nismo očekivali preterano dobre rezultate od 2100 mAh baterije, ali su rezultati zapravo bili bolji nego što smo se nadali. Pozitivan efekat na trajanje baterije ima čipset koji nije toliki “trošadžija”, ali takođe i manja dijagonala ekrana, mislimo u odnosu na One M8. S obzir da je ekran relativno svetao na maksimalnom osvetljenju, postavljanjem na 100% osvetljenja, One Mini 2 je uspeo da izdrži dobrih 4 sata i 41 minut neprekidnog surfovanja. Ukratko, autonomija je sasvim pristojna, može se reći čak i nešto izvan prosečna, tako da smo zadovoljni kako se One Mini 2 snašao na ovom polju.
Senzor zadnje kamere je odlika koja HTC One Mini 2 najviše udaljava od One M8 modela. Odluka je doneta i 4MP kamera sa Ultrapikselima je izostavljena na ovom smartfonu. Pikseli su sada normalne veličine, ali ih ima dosta više, jer se se ovde koristi “regularni” 13MP senzor veličine 1/3”. Dobar ili loš potez? Moramo ipak reći dobar, jer Ultrapiksel kamera koju smo sretali kod One M7 i M8 modela nije ostavljala tako dobre utiske. Kakva je ovde situacija? Pa recimo da je HTC definitivno napravio korak u pravom smeru sa ovim 13MP senzorom. Pre svega par reči o interfejsu kamera aplikacije.
Zadržana je ta jednostavnost i preglednost kao kod One M8 modela, sa izostavljanjem nekih opcija vezanih za Dual kameru, pošto ona naravno ovde nije prisutna. Većina opcija smeštena je u traci koja se prostira sa donje strane ekrana. Klikom na tri uspravne tačkice otkrivamo sakrivene opcije kako što je izbor režima fotografisanja, promenu ISO i EV vrednosti, balansa bele boje, pristup filterima i efektima i na kraju prečicu ka podešavanjima. Tu se može birati rezolucija i aspekat fotografija, detaljnije podešavati kontrast, saturacija i oštrina, a tu su i druge opcije vezane za kameru. Od režima za fotografisanje postoji Auto režim, noćni, HDR, Sweep Panorama, Anti-Shake, manualni režim, Portrait, Landscape, Backlight, Text i Macro. U donjem desnom uglu postoji dugme za prebacivanje na režim video snimanja, ili na Selfie King 5MP prednju kameru.
Koliko smo zadovoljni kvalitetom fotografija napravljenih ovom 13MP kamerom? Može se reći sasvim zadovoljni, jer su fotografije dosta oštrije i detaljnije u poređenju sa One M8 modelom i njegovim 4MP senzorom. Nivo detalja je definitivno veći i to je prva stvar koja će vam zapasti za oko. Šum je prisutan u određenoj meri – ne u ogromnoj količini, ali opet dovoljno primetan čak i u fotografijama sa dnevnim svetlom. Boje su u redu, ali svetlina fotografija je često ume da bude na tamnijoj strani, mada u par slučajeva se dešava i obrnuto, da je fotografija jednostavno previše svetla.
Ponekad se desi i da određeni delovi fotografije ispadnu mutni, bez obzira na to što se trudimo da nam ruka ostane što mirnija. Brzina okidača je dobra, a isto važi i za brzinu fokusiranja. Svakako nije bez svojih mana, ali opet solidan korak unapred u odnosu na 4MP UltraPixel senzor. Ipak, sa fizički manjim pikselima, noćne fotografije su lošije u odnosu na One M8, ili One Mini prethodnika. Imaju dosta šuma i određenu dozu zamućenosti i zamrljanosti, ali su ipak upotrebljive. Rado bi ipak menjali nešto lošije noćne fotografije za dosta detaljnije i oštrije dnevne.
Za kraj ostavljamo par reči o video snimanju. Ovde imamo sada već “klasičnu” 1080p rezoluciju, ali i korisne Fast HD 60 FPS i Slow Motion video opcije. Količina detalja u snimku je sasvim solidna i oštrina je pristojna. Bitrate u našem konkretnom klipu iznosi 19.7 Mbps, a framerate ostaje visok sa 30.048 FPS-a. Svakako ne jedan od boljih video snimaka, ali kamera vrši sasvim dobar posao na ovom polju. Kada sve saberemo i oduzmemo, kamera HTC One Mini 2 smarfona nije idealna, ali po našem mišljenju ostavlja bolji utisak u poređenju sa kamerom One M8 modela.
Primeri fotografija:
https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157651818075259/
Video primeri:
Kada su u pitanju Mini verzije vodećih modela, veoma je teško ne gledati na njih kao umanjene blede kopije, čast izuzecima (Sony). Konkretan smartfon kojim smo se bavili danas ima svojih pozitivnih strana, kao što je zadržavanje dobrog dizajna, premium materijala i kvaliteta izrade, opet sa nešto više plastike u odnosu na One M8. Takođe je dobar i na polju softvera, jer imamo Sense 6 kao kod vodećeg modela, mada i dalje sa određenom dozom inferiornosti zbog izostavljanja nekih mogućnosti. Prikaz je relativno oštar iako Mini nudi 720p rezoluciju koja na ovoj dijagonali izgleda dobro, dok sa druge strane ekran ima nešto hladnije i manje tačne boje. Kvalitet zvuka je nešto čime One Mini 2 može da se ponosi, jer Boom Sound prednji stereo zvučnici pružaju bogat zvuk, a izvanredan zvuk dopiraće i sa slušalica koje budete koristili.
Moramo priznati da smo očekivali veći skok u performansama u odnosu na prošlu godinu, mada ovaj smartfon i dalje pruža glatko iskustvo u korišćenju uz svežu verziju Androida. Odluka da se koristi 13MP senzor umesto 4MP (UP) varijante je po našem mišljenju dobrodošla, jer smo fotografijama više nego zadovoljni. Glavni nedostatak One Mini 2 smartfona je njegova cena u slobodnoj prodaji, koja se previše približava ciframa premium modela, tako da smatramo da je ovaj model svakako trebao biti jeftiniji kada se u obzir uzme hardver koji nudi. Olakšavajuća okolnost je ipak njegovo nabavljanje uz ugovor kod mobilnog operatera, gde je cenovna razlika u odnosu na, recimo, One M8 dosta prihvatljivija…
Prednosti
– Kvalitetno metalno kućište – Odlični Boom Sound prednji zvučnici – Jako dobar zvuk sa slušalica – Sense UI 6.0
Mane
– Čipset je mogao biti moćniji – Plavičast prikaz ekrana – Visoka cena kada se u obzir uzmu specifikacije
Cena: 400 evra u inostranstvu, 1 RSD – 33.000 RSD u paketima operatera VIP
Telefon na test ustupio HTC.