HTC Touch

HTC Touch

High Tech Computer (HTC) je tajvanska kompanija osnovana 1997. godine, koja se od samog početka bavila dizajniranjem i proizvodnjom vrhunskih PDA uređaja, namenjenih svim profilima korisnika koji, pre svega, znaju da cene kvalitet.

    Sadržaj

      HTC Touch

      Miloš Jevtić

       

      High Tech Computer (HTC) je tajvanska kompanija osnovana 1997. godine, koja se od samog početka bavila dizajniranjem i proizvodnjom vrhunskih PDA uređaja, namenjenih svim profilima korisnika koji, pre svega, znaju da cene kvalitet. Kod nas je HTC kao brend nešto slabije poznat, mada među pravim poznavaocima njihovi telefoni predstavljaju predmet želja jer ga je izuzetno teško nabaviti što zbog slabe zastupljenosti, što zbog visokih cena njihovih modela. Sada konačno na našem tržištu možemo sve HTC-ove proizvode kupiti legalno, što ranije nije bio slučaj. Kako su HTC-ovi proizvodi stigli na naše tržište tako smo brže bolje, obezbedili naš primerak trenutno najinovativnijeg i najpopularnijeg njihovog proizvoda. Radi se naravno o modelu TOUCH koji je još poznat i kao P3450 ili ELF. Naravno to nas čudi uopšte, poznato je da se HTC-ovi modeli mogu naći pod nekoliko imena.

      U eri Windows Vista generacije operativnih sistema i polemike treba li preći na novi operativni sistem ili ne, Microsoft nas je obradovao sa Win Mobile operativnim sistemom šeste generacije. Ovde je slučaj da ne morate mnogo da brinete oko prelaska na novi OS. On je tu kako god okrenete, i u svakom slučaju je bolji od prehodnika, iako ne donosi neka dramatična poboljšanja. Novi mobilni Windows je osetno brži, što je prvi veliki plus, skrolovanje po meniju je maltene momentalno i sa te strane se vidi veliki napredak što će krajnji korisnici naravno znati da cene. Drugo poboljšanje koje se primećuje posle dužeg korišćenja je to što se kod svake “zahtevnije” operacije nalazi mali Guide (vodič), koji će manje iskusnim korisnicima biti od velike pomoći pri upoznavanju sa uređajem. Praktično je nemoguće nešto pogrešno uraditi jer je sve detaljno napisano, za svaku od željenih operacija piše šta donosi, šta će se desiti ako nju odaberete, da li je bolja neka druga za vas i slično. Ovo je naročito korisno recimo pri povezivanju telefona sa ostalim uređajima. Zauzeće memorije je takođe smanjeno, te je i to jedan od razloga za povećanje same brzine uređaja. To su glavne prednost novog OS-a u odnosu na stari, na ostale prednosti ćemo se osvrnuti u daljem tekstu…

      Pakovanje

       

      Sama kutija je vrhunske izrade. Crne je boje, sa sivim i belim detaljima. Kompletan paket kao pojava deluje izuzetno elegantno i jednostavno, te odmah stavlja do znanja da telefon pripada višoj klasi i da se izdvaja od ostalih uređaja. Na prednjoj strani pakovanja osim slike samog telefona i par HTC logotipa nema značajnijih stavki. Na zadnjoj strani se nalaze najvažniji highlight specifikacije: TouchFLOTM tehnologija o kojoj će biti više reči u tekstu, 2 MP kamera, 2.8” touch screen, E-Mail, Multimedijalne sposobnosti telefona, Windows Mobile 6 Professional kao i načini povezivanja – Bluetooth, Wi-Fi, GPRS/ EDGE. Ispod toga se nalazi spisak opreme koja stiže u paketu. Od zanimljivosti na samom pakovanju bismo naveli spisak država u kojima bi ovaj model trebalo da funkcioniše (samo 32 države, među nema pomena ni od jedne od tri “naše” države koje smo promenili protekle decenije). Telefon, kao biser modernih tehnologija zauzima centralno mesto u pakovanju. Kao da je zaposlenima u HTC-u osnovni motiv bio impresionirati korisnika već na prvi pogled. Pored njega se nalaze stereo Hands Free slušalice, koje imaju mini USB konektor, a odmah ispod samog uređaja smeštena jeSanDisk-ova MicroSD katica kapaciteta 1 GB.

      Na sledećem “ nivou ” se nalazi dodatna oprema u vidu dve Stylus olovčice, USB Kabla, Baterije ELF0160 kapaciteta 1100 mAh, punjač PSAA05E-050, sunđerčići za slušalice i paket sa uputstvima od kojih glavno ima čitavih 200 strana, World Wide garancija, 2 CD-a, jedan sa aplikacijama za WM6 i durgi na kome se nalaze programi za sinhronizaciju sa računarom, i kao najzanimljiviji detalj – fenomenalna torbica specijalno dizajnirana za ovaj model, s unutrašnje strane izrađena od vrlo prijatnog materijala koje pored toga što čuva telefon od oštećenja ima i ulogu kao krpica, jer se svakim ubacivanjem telefona u torbicu svi otisci sa maskice i ekrana brišu. Izuzetno bogato stanadardno pakovanje, sa svim potrebnim dodacima će svako znati da ceni, a naravno, kod aparata više klase među koje HTC Touch svakako spada, ovakvo pakovanje se podrazumeva.

      Aparat

      Prvi utsak pri samom pogledu na aparat je bio izuzetan. Skladniji i lepši PDA uređaj još nismo videli. Ovaj mali aparat ima dimenzije od 110 x 58 x 14 milimetara, dok je masa za jedan ovako opremljen PDA svakako mizerna i iznosi svega 112 grama. Uređaj je izrađen od vrlo kvalitetne, crne mat plastike. Pri kontaktu ostavlja utisak vrlo robusnog aparata i prilikom upotrebe ćete biti pošteđeni neprijatnih zvukova koje telefoni niže klase mogu da proizvode. Otisci prstiju su neprimetni, tome najviše kumuje upravo mat plastika. Telefon izuzetno leži u ruci i odaje utisak kao da je gumiran, te nema klizanja, i čini se kao da srasta sa rukom.

      Prednjom stranom uređaja dominira prostrani ekran dijagonale 2.8 inča (44 x 47 mm), koji praktično zauzima ceo prednji deo telefona. Ekran je u stanju da prikaže 65536 boja u rezoluciji 240 x 320 piksela. Po specifikaciji i nije neki šampion, dok se u radu pokazao sasvim korektno, pa i više od toga. Slova su vidljiva pri gotovo svim uslovima, osim na baš jakom suncu kada postaju lošije čitljiva. HTC je želeo da napravi prvi Touch telefon, kome će stylus olovka praktično biti nepotrebna, dakle želeli su da naprave uređaj sa ekranom osetljivim na dodir, ali kojim se može upravljati pretežno samo prstima, i time se u velikoj meri olakšati rad krajnjim korisnicima. Upravo iz tog razloga je ekran u istoj ravni sa ostatkom uređaja, odnosno nije nekoliko milimetara uvučen, uz obavezne ivice, kao kod ostalih PDA uređaja. Ovakva izvedba povećava mogućnost oštećenja ekrana, ali u praktičnom radu je nezamenljiva, a sada je svaki deo ekrana jednako dostupan, i prstima se lako dolazi i do ćoškova tako da je telefon zaista u potpunosti upotrebljiv i bez olovke.

      HTC je kod modela Touch prvi implementirao TouchFLOTM tehnologiju. Osim brzine skrolovanja između menija, glavna i osnovna funkcija je, kao što smo već naveli, upotreba ekrana prstima. Naime, brzim prevlačenjem prstom preko ekrana (odozdo na gore) otvaraju se 3D meniji, dok se pokretima s leva na desno skroluje između tih menija. Suprotnim pokretima se sve vraća na prethodno stanje. Ova opcija je najupotrebljivija prilikom surfovanja internetom, odnosno omogućeno je brzo skrolovanje u velikim dokumentima. U tom slučaju telefon je najlakše uoprediti sa Logitech Revolution mišem, jer klikom na ekran i naglim povlačenjem prsta na dole strana se sama skroluje nekoliko sekundi dok je vi ne zaustavite (ovakvu tehnologiju je Apple odavno integrisao na touch-pad svojih prenosnih računara, dok Apple iPhone ima još više sofisticiranu multi-touch tehnologiju – prim. ured.) Time se čitanje tekstova na telefonu koji imaju nekoliko strana višestruko ubrzava. S obzirom da se upravo Revolution proslavio zbog slične tehnologije, otuda naše poređenje sa dotičnim.
       

       

       

      Iskreno se nadamo da će i ostali proizvođači uskoro implementirati slične sisteme u svoje uređaje, jer je TouchFLOTM tehnologija pre svega veoma funkcionalna, a zatim i estetski vrlo lepa. Tim “šarmom“ će HTC privoleti veliki broj korisnika. Konačno će i aparati sa ekranima osetljivim na dodir moći u potpunosti da se koriste prstima, a ne samo sa stylus olovčicom koja je prilično usporavala rad, naročito kucanje poruka, i obe ruke su obavezno bile uposlene, što sada ne mora biti slučaj. HTC nas je i ovaj put iznenadio inovativnom tehnologijom koja će doneti revoluciju u svet PDA uređaja. Ispod ekrana se nalaze dva obična i jedan četvorosmerni navigacioni taster. Levi taser služi isključivo za javljanje i pozivanje željenih brojeva, dok desni osim što prekida vezu služi i da se iz neke aplikacije vratite direktno na desktop koji je HTC nazvao Today Screen. Ranije to nije bio slučaj pa je to još jedna od prednosti ovog uređaja u odnosu na prethodnike.

      Ukoliko pogeldate na gornju stranu telefona, primetićete ON/OFF taster, koji u nedostatku profila kod HTC-a ima funkciju samo da uključuje i isključuje uređaj. Na levom boku se nalazi dvosmerni taster za pojačavanje i stišavanje zvuka, potrebno ga je poprilično jako pristisnuti kako bi se izvršila željena operacija. Sa druge strane, na desnom boku se nalazi taster za uključivanje i isključivanje kamere, kao i za slikanje. Iznad njega se nalazi srebrna lajsnica koja pokriva adapter za Micro SD i SIM karticu. Sa donje strane uređaja smešten je Mini USB priključak koji polako ali sigurno postaje standard za sve vrste mobilnih aparata. Pored njega se nalazi mikrofon, a do mikrofona, na samom “ćošku” aparata je i otvor za vezicu – ukoliko želite da ga nosite oko vrata.

      Sa zadnje strane aparata, pored HTC-ovog amblema i natpisa Touch se nalazi i CMOS kamera rezolucije 2 megapiksela uokvirena hromiranom plastikom, i malo uvučena ispod površine kako ne bi došlo do oštećenja prilikom pada i tokom nošenja u torbici i sl. Tik iznad, praktično u sklopu poklopca, nalazi se ogledalo kao pomoć za one koji žele sami da se slikaju (znate, one “ti i ja” slike koje se slikaju iz ruke). Sa njene desne strane se nalazi zvučnik koji je, iako malih dimenzija, vrlo prodoran i glasan kada treba da zazvoni. U gornjem levom uglu se nalazi i srebrna stylus olovka koja je malo kratka, dužine je oko 70 mm, što će korisnicima sa većim šakama predstavljati problem prilikom korišćenja. Ispod poklopca se naravno nalazi baterija, ali sistem montiranja SIM i Micro SD kartice je vrlo čudno i u jednu ruku nepraktično. Dakle SIM kartica se ne nalazi ispod baterije što je u principu standard danas, već pored Micro SD kartice na boku telefona. Da bi im se pristupilo potrebno je da skinete poklopac baterije i noktima odvojite srebrnu lajsnicu na boku telefona (što uopšte nije lako), a ispod nje se nalaze obe kartice. Nigde nije naznačeno na koji način se kartice ubacuju u uređaj tako da vrlo lako možete pogrešiti i oštetiti konektore. Posebno je teško ubaciti memorijsku karticu, jer pored njenih izuzetno malih dimenzija, nju treba celu uvući u aparat dok ne čujete jedan zdrav “klik“. Sve bi to bilo u redu da kartica ne ulazi vrlo teško u svoje ležište, te ukoliko nemate tanke prste i dovoljno duge nokte – srećno. To naravno može predstavljati veliki problem biznis korisnicima koji često menjaju kartice sa podacima, te stoga ovo navodimo kao (za sad) jedinu ozbiljniju manu.
       

       

       

      Sama baterija nosi oznaku ELF0160 kapaciteta 1100 mAh koja je sposobna da ovom aparatu pruži dva dana umerenog korišćenja. Pri tome mislimo na oko 30 min razgovora, 20-ak SMS poruka, i često prebacivanje podataka preko Bluetootha. U tom režimu telefon može da “izdrži“, da ponovimo, oko 2 dana. U režimima kada koristite GPRS, Wi-Fi, više od jednog dana ne možete ni očekivati. U meniju postoji pregršt opcija koje, slično kao i kod notebook računara, “štede“ energiju. Jedino što može pomoći je opcija kojom se telefon stavlja u sleep mode posle određenog perioda koji korisnik sam bira. Moguće je i podesiti nekoliko nivoa osvetljenja ekrana, od najslabijeg kada je pozadinsko osvetljenje maltene potpuno isključeno sve do najjačeg koji je ujedno i najpogodniji za upotrebu ali troši daleko više energije. Sve u svemu učinjen je veliki napor kako bi se što više smanjila potrošnja, i rezultatima smo i više nego zadovoljni, jer ipak PDA uređaji nisu mali potrošači i dva dana korišćenja sa jednim punjenjem je sasvim dobar rezultat.

      Ispod “poklopca“ smešteno je srce ovog malog računara koje radi na 200 MHz. Telefon poseduje 32 MB fleš memorije, mišljenja smo da bi dodatnih 32 MB bilo pun pogodak, jer je zauzeće skoro uvek 30 MB, dakle 2 MB memorije ostaje slobodno što može da uspori telefon. 48 MB memorije u telefonu je raspoloživo za skladištenje podataka, memorije se može proširiti u vidu Micro SD memorijskih kartica kapaciteta do 2 GB. Uz sam aparat stiže SanDisk Micro SD kapaciteta 1 GB što je i više nego dovoljno za početak.

      Funkcije

      Kamera – Kao i ranije, i ovoga puta ćemo se prvo osvrnuti na kameru. Telefon poseduje CMOS čip nepoznate rezolucije, koji nakon softverskh obrada daje slike od dva megapiksela. U današnje vreme, to je najmanje što smo očekivali, ali treba imati u vidu i da je ovo prvenstveno poslovni telefon, kod koga je samo postojanje kamere plus. Naravno, ako je ona solidna ili dobra, to je dodatni plus, ali ne i presudna stvar. Podešavanja kamere skoro da i nema, tačnije postoje uobičajeni modovi, ali in nećemo posebno opisivati:

      Self Timer – Moguće je izabrati 2 i 10 sec
      Storage – Memorijska kartica ili telefon
      Balans Bele – Noćni, Dan, Auto, Fluorescentan
      Efekti – Bez, Sivi, Sepia, Negativ
      Rezolucija – S (120 x 160), M (240 x 320), L (640 x 480), 1M (960 x 1280), 2M (1200 x1600)
      Kvalitet – Basic, Normalan, Fin, Super Fin
      Modovi – Fotografija, Video, MMS Video, Slika za kontakt, Slika za Temu, Sport, Burst ( nekoliko slika za redom )

       

      Od ostalih podešavanja tu su nazivi fotografija i slične manje bitne funkcije, a mi ćemo pogledati nekoliko fotografija koje smo “uhvatili” sa našim test primerkom:

      Zvuk – Telefon poseduje jedan zvučnik, koji se nalazi na zadnjem delu telefona. Iako izuzetno malih dimenzija zvučnik nas je oduševio svojom glasnoćom, na momente je bio i preglasan, a anomalije se nisu pojavljivale ni na maximalnoj jačini. Šanse da propustite poziv su mizerne, jer iako ne budete čuli telefon, osetićete vibraciju koja je izuzetno jaka. Nismo se još susreli sa aparatom koji ima toliko jaku vibraciju.

      Uz aparat se dobijaju slušalice, popularnije Hands – Free, koje su solidnog kvaliteta, mada mišljenja smo da su mogle biti i bolje. S jedne strane ovo jeste multimedijalni telefon i ima odlike istog, dok nas, s druge strane nedostatak nekih opcija potpuno zbunjuje. U svakom slučaju zvuk preko slušalica je dosta glasan, dok se na maksimalnom podeoku čuje blago probijanje, te je idealno jačina nekih 90%. Slušalice se kače na Mini USB preko kog se i puni telefon, tako da to može da predstavlja problem, ukoliko neko želi da kupi kvalitetniji par slušalica. Voleli bi smo da je HTC ubacio i adapter sa Mini USB na 3.5mm džek, ali opet, treba imati u vidu da ovo nije muzički telefon.
       

       

       

      Zvuk na zvučniku preko kog čujete sagovornika je kristalno jasan i čist, ali ne baš i dovoljno glasan, tako da ukoliko se nalazite u okruženju sa puno buke, vrlo verovatno nećete čuti sagovornika. Bilo bi lepo kada bi inženjeri HTC-a to ispravili u nekoj od sledećih revizija.

      Plejer – Najveće razočarenje na ovom modelu. Estetski jako lep i pregledan, ali je njegova funkcionalnost ni manje ni više nego – smešna. Opcija za personalizaciju skoro da i nema: možete napraviti samo plejlistu i sačuvati je, a zatim podesiti da li će se pesme ponavljati (repeat opcija), odnosno da li će telefon nasumično birati sledeću numeru (shuffle opcija) i tu se otprilike završava spiasak funkcija. Equalizer ili bilo koja druga vrsta podešavanja zvuka, biranja žanrova, napredna sortiranja lista i slične opcije koje su viđene u Media Player aplikaciji iz standardnog Windows-a je isključena, što je detalj koji nam pomalo nije jasan. Ipak smatramo da ovakav uređaj zaslužuje malo bolji plejer kako bi u pravom svetlu pokazao svoje muzičke sposobnosti. Telefon ne poseduje FM Radio što je još jedan mali minus, koji je usko povezan sa zvukom.

      Meni – Windows Mobile 6: Napredak u odnosu na Windows Mobile 5 je gotovo neprimetan, a svodi se na blagi fejslifting, pre svega kad je u pitanju sam glavni meni, koji je blago reorganizovan. Sve se nalazi na istom mestu kao i ranije, stoga ko je pre koristio uređaj sa WM-om neće imati problema sa privikavanjem na “novo“ okruženje. Sve je manje više logično postavljeno, ali sa druge strane, neke stvari su bespotrebno iskomplikovane.

      Konkretno kod ovog modela najzanimljiviji je tzv. Today Screen, koji se sastoji iz tri dela. U prvom delu se nalaze prečice do poruka, propuštenih poziva, kao i veliki časovnik. U gornjem desnom uglu pored indikatora napunjensoti baterije i jačine signala stoje još i Task Manager preko kog možete isključiti nepotrebne procese koji usporavaju telefon. Naravno, u svaku od ovih ikonica možete “ući“ i one ujedno služe kao prečice do željenih aplikacija. U gornjem levom uglu, se ovoga puta nalazi START ikonica, preko koje se kao i na desktop računaru pristupa svim opcijama. Drugi deo Today Screen-a je rezervisan da prikazuje podatke o gradu u kome živite, dakle prikazano je ime grada, i trenutna temperatura, naravno ukoliko imate aktiviran GPRS preko kog telefon sam skida potrebne podatke. Opcija nam se dopala, ali s obzirom da Beograda nema na listi, nažalost nismo mogli da vidimo kako to sve funkcioniše u praksi.
       

       

       

      U trećem delu se nalaze sve prečice do najčešće korišćenih aplikacija, koje sam korisnik može da sortira kako mu odgovaraju. Ipak postoji par predefinisanih koje se ne mogu menjati, a to su: prebacivanje forme prikazivanja slike u vertikalni ili horizontalni položaj. Izuzetno praktična i korisna opcija koja korisniku ostavlja mogućnost da u željenom trenutku koristi telefon u skladu sa potrebama, samo prebacivanje između modova ne traje duže od sekunde.

      Office – Tokom testa smo ipak shvatili da je HTC Touch PDA telefon namenjen prvenstveno poslovnim korisnicima. Daleko od toga da telefonu nedostaju multimedijalne sposobnosti, ali je očigledno akcenat stavljen na biznis korisnike. Uz sam uređaj dolaze fabrički instalirani Adobe Acrobat Reader *(za pregled .pdf fajlova ), Word, Excel i PowerPoint. Oni imaju punu upotrebnu vrednost, a pod time podrazumevamo da se željeni dokumenti mogu i editovati i kreirati a ne samo pregledati, što je slučaj sa nekim Symbian telefonima.

      Rad sa dokumetnima je izuzetno lak, što zbog velikog ekrana, ali najviše zbog implementirane TouchFLOTM tehnologije koja omogućava izuzetno lako skrolovanje dokumenata sa velikim brojem strana.

      Povezivanje– Telefon poseduje sve načine povezivanja, osim Infrared-a koji je po našem mišljenju ipak u današnje vreme prevaziđen. Dakle tu su GPRS, Bluetooth, Wi-Fi, USB… Da biste telefon uparili sa računarom preko USB kabla, potrebno je instalirati programe koji se nalaze na CD-u koji dolazi u pakovanju. Dok je računar druge uređaje lako prepoznavao kao telefon ili storage device to sa dotičnim modelom nije bio slučaj. Nakon instalacije potrebnog softvera, sinhronizacija je tekla bez ikakvih problema. Baterija se puni prilikom povezivanje preko USB kabla.
       

       

       

       

      U Win su implementirani takozvani čarobnjaci, koji pomažu prilikom uspostavljanja novih konekcija. Ovo je naročito korisno neiskusnim korisnicima, jer je sve lepo i do detalja pojašnjeno. Wi- Fi funkiconiše bez ikakvih smetnji, dok smo sa Bluetooth-om imali dosta poteškoća. Naime uređaj nikako nije mogao da zapamti opciju “ visible to other device “, nakon svakog isklučivanja bluetooth-a vraćao se u početno stanje. To je smetalo, ali smo se navikli, i nadamo se da će to biti ispravljeno nekom narednom serijom softvera…

      Zaključak

       

      HTC je novim modelom opet nadmašio sam sebe. Inovativan dizajn, najnovije tehnologije, veliki touch screen ekran i obilje funkcija, spakovani su u izuzetno lepo kućište skladnih dimenzija. Ovo je jedan od najmanjih PDA uređaja današnjice. Fenomenalna TouchFLOTM tehnologija je donela stvarno velika olakšanja prilikom korišćenja uređaja prstima. Sa modelom Touch, HTC je napravio još jedan korak dalje, ispred telefona koji se prodaju pod Qtek brendom koji, čini nam se, HTC polako potiskuje u drugi plan. Windows Mobile 6 izgleda i radi bolje i nešto stabilnije od prethodnika, a pregršt aplikacija dostupnih za njega čine ovaj uređaj pravim izborom za sve kojima je na prvom mestu jednostavnost i kompatibilnost sa poslovnim aplikacijama. Brzina je na strani nove verzije mobilnog Windows OS-a, a sam uređaj je kvalitetno izrađen i pametno dizajniran, tako da će odgovarati biznis korisnicima. U jednom se slažemo, HTC je napravio uređaj koji se dopada svima u Redakciji, pa smatramo da mu se smeši lepa budućnost…

      HTC Touch je na test ustupio DiFo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra