HTC Touch HD

HTC Touch HD

[35219] HTC Amaze 4G ozvaničen od strane T-Mobile-a - htc_amaze_4g_ozvanichen_od_strane_t_mobile_a
[35177] HTC saradnja sa DropBox-om donosi 5 GB on-line prostora za Sense 3.5 uređaje - htc_saradnja_sa_dropbox_om_donosi_5_gb_on_line_prostora_za_sense_3.5_ureaje
[35161] HTC Raider 4G zvanično na tržištu - htc_raider_4g_zvanicno_na_trzistu
[35137] HTC predstavio Rhyme - htc_predstavio_rhyme
[35092] Procurele nove slike HTC Vigor smartfona - procurele_slike_htc_vigor_smartfona

    Sadržaj

      Branko Mitić

      HTC Touch HD

      HTC je mlada tajvanska kompanija koja će, moguće, završiti kao primer u nekom ekonomskom udžbeniku, kao primer brzog i uspešnog razvoja i poslovanja. U kratkoj istoriji HTC gotovo da ne možemo da nađemo mrlju, kako u poslovanju, tako ni u njihovim proizvodima. Ne može se reći da je HTC učinio da se nekadašnji lideri PDA tržišta (HP, Dell, Toshiba) povuku potpuno ili deimično, ali sigurno da su se ove kompanije ozbiljno preračunale ima li isplativosti boriti se protiv tajvanaca. Danas HTC predstavlja više nego respektabilno ime u svetu mobilnih komunikacionih uređaja, a Touch Diamond i Touch Pro su dva PDA telefona na koja možete gledati kao na lidere ove industrije. Sve nas ovo dovodi do jednog velikog “problema”, a to su prevelika očekivanja koju potencijalni kupci imaju od novog Touch HD modela. Kada se dublje analizira, moramo konstatovati da ta očekivanja nisu utemeljena na realnim zahtevima i pretpostavkama. Možda je i stvar u skraćenici “HD” koja čini da ljubi prosto bivaju opčinjeni bilo čime što ima ovaj sufiks. Prema tome, ukoliko ste do sada mislili da je Touch HD nešto senzacionalno, moramo da vam savetujemo da “spustite loptu” i da na njega gledate kao prostu evoluciju Touch Diamond modela, a ne kao na nešto bitno novo i revolucionarno…

      Ipak, ovakav oblik uređaja nije ni bespotreban hir kupaca, ni preterivanje HTC-a, a ni kopiranje iPhone-a, kompanije Apple. Činjenica je da tržište zahteva uređaje sa što većim ekranom, za šta, istina, zaista treba da se zahvali iPhone modelu. Dokaz o velikim zahtevima za ovakvim telefonima jesu BlackBerry i Nokia koji u ovom trenutku predstavljaju svoje smart telefone koji se konstrukcijski jedva razlikuju od Touch HD. Apple je otvorio vrata, a sada svi veliki igrači u industriji spremni su da ponude koncepcijski sličan uređaj, a šta će se dalje dešavati, vreme će pokazati. Ono čega svi moraju da budu svesni, jeste da to što su novi HTC, Nokia i BlackBerry modeli vizuelno i hardverski dosta podsećaju na iPhone (3G), velike razlike između ovih telefona postoje, jer četiri različita konkurenta imaju četiri različita operativna sistema. To znači i četiri različita interfejsa i načina korišćenja, a to može da bude ključno prilikom odabira telefona. Hardver je “samo” ono što pokreće softver, a softver je ono što koristimo i sa čime imamo kontakt. S toga je svest o tome da su iPhone 3G, HTC Touch HD, BlackBerry Storm i Nokia 5800 prilično različiti telefoni veoma bitna.

      Bila bi greška kada bi Touch HD gledali kao naslednika Touch Diamond (ili Pro) modela. Došli bi do zaključka da je u pitanju “samo” novi veliki ekran ogromne (za ovaj tip uređaja) rezolucije i ne više od toga. Ekran je svakako veoma bitan, ali nije ključan. HTC Touch HD bi trebalo posmatrati kao predstavnika nove podgrupe telefona koju je kreirao iPhone, a gde su se sada pridružili Nokia, BlackBerry i HTC. Ovu klasu krasi povećana multimedijalnost (video, fotografije, internet) usled velikog ekrana, ali smanjena praktičnost i brzina upotrebe zbog nedostatka hardverskih tastera. Ništa loše u tome ne vidimo. Kome ovakva forma ne odgovara, tu su uvek HTC Touch Pro, BlackBerry Bold 9000 i “gomila” drugih Nokia. Za one kojima ne smeta malo teže kucanje SMS-ova i praktično, nemogućnost upotrebe telefona u automobilu (zar to nije propisima zabranjeno – prim.ured.?), ali i one koji cene kvalitetne ekrane i prednosti koje oni donose, pogledajmo kako se pokazao HTC Touch HD.
      Tehničke karakteristike i sadržaj pakovanja
       

      HTC Touch HD™ T8282

      dimenzije

      115 mm x 62.8 mm x 12 mm

      masa

      147 grama sa baterijom

      oblik

      blok – beza tastature

      baterija

      LiIon 1350 mAh

      ekran

      TFT, 3.8″ 480 x 800 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5.0 mpx sa autofokusom, bez blica

      pomoćna kamera

      640 x 480 px

      procesor

      Qualcomm® MSM 7201A™ 528 MHz

      memorija

      ROM: 512MB; RAM: 288MB SDRAM

      proširenje memorije

      Micro SD

      memorije uz uređaj

      8 GB Micro SD

      zvučnici

      mono

      format melodija

      Polifone (40 kanala), AAC, AAC+, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB, QCP, MP3, WMA, WAV

      sistem

      Windows Mobile 6.1

      konekcije

      bluetooth, USB, WiFi, GPS

      prenos podataka

      HSPA/WCDMA, GSM/GPRS/EDGE

      poruke

      SMS, MMS, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      da

      Pakovanje:

      – HTC Touch HD
      – olovčica
      – punjač
      – USB kabal
      – stereo slušalice
      – CD sa drajverima i programima
      – uputstvo za upotrebu
      – rezervna olovčica
      – kožna futrola
      Spoljašnost, dizajn

      HTC Touch HD dizajniran je u potpuno minimalističkom stilu. Za razliku od da prethodno opisana HTC modela, Touch HD poseduje nešto mekše linije koje daju oblije telo. Ipak, treba zanti da 90% ovog telefona zauzima ekran i da je sve fokusirano na ekran, pa je onih ostalih 10% jedva primetno, kako zbog crne boje, tako i zbog minimalizma u dizajnu. Dokaz za to da je sve podređeno ekranu jeste to da ovaj telefon izgleda jako slično kao iPhone 3G, BlackBerry Storm i Nokia 5800. Crna boja daje utisak elegancije i visoke klase, a to je upravo ono što je Touch HD modelu potrebno i što mu po našem mišljenju odlično stoji.

      Kada je reč o gabaritima, HTC Touch HD nije mali uređaj, ali za to ne treba nikoga kriviti. Veliki je koliko i svoji konkurenti, a gabariti koji odlaze van ekrana su zaista jedva primetni. Samo 12 mm debljine i, sa ovolikim ekranom, više nego prihvatljivih 115 mm visine deluju odlično. Sa druge strane, 63 mm širine i čak 147 grama mase je ono što će možda nekome teško pasti. Ipak, ne vidimo način da se na ovom ili sličnim telefonima, koji su orijentisani ka velikim ekranima, ušteti po neki milimetar ili gram. Kada se na to doda bogati hardver, dolazi se do zaključka da je Touch HD morao da bude nešto veći i da se to nije moglo da se izbegne.

      Kvalitet materijala do kojih je urađeno kućište je odličan. U pitanju jesu plastični materijali, ali veoma dobrog kvaliteta. Zadnja strana ima gumiranu plastiku koja pomaže da telefon ne kliza iz ruke. Ostatak plastike, što kućišta, što preko ekrana, je sjajan (sija) i za očekivati je da se masti i da na njoj ostaju otisci. Takav je ipak slučaj kod bilo kog sličnog uređaja. Sve u svemu, Touch HD na dodir deluje prilično kvalitetno, a uz to je veoma čvrst i deluje posotjano. Mada na ekranu novog telefona stoji nalepnica na kojoj je upozorenje da pazite u kom vam se džepu nalazi Touch HD kada sedate ili slično, ali smatramo da je ona tu formalnosti radi i da eventualan prelom telefona u takvim situacijama može da se desi samo zbog njegovih malo većih dimenzija, nikako zbog kvaliteta izrade.

      Kao što na slikama može da se vidi, osim tastera za podešavanja glasnoće sa leve strane, HTC Touch HD nema hardverske tastere. Čak se i četiri tastera sa donje strane koja nisu deo ekrana, koriste se isto tako kao da su na ekranu – dodirom. Postavlja se pitanje hoće li biti problem nedostatak d-pada na Windows Mobile OS. Videli smo da nedostatak d-pada ne smeta na iPhone telefonu, ali je stvar u tome da je razvojni tim operativnog sistema za iPhone od starta znao da ovaj telefon neće imati d-pad i tako su pravili OS. Windows Mobile OS predviđen je da uređaj ima d-pad – ne kažemo je to ključni deo uređaja, ali konstatujemo da nedostatak d-pada može nekome da predstavlja problem ili u nekoj aplikaciji.

      HTC Touch HD odlično leži u ruci, mnogo bolje Diamond ili Pro modeli. O ostalim ergonomskim elementima je ne može se govoriti, jer ih praktično nema. Telefon je običnog pravougaonog oblika i sve se obavlja putem ekrana, o čemu ćemo pisati u nastavku teksta. Kao što je već svima poznato, ekran je ono što krasi ovaj uređaj. Nećemo reći da je ovo najveći ekran na nekom PDA ili telefonu (jer postoje HP modeli sa 4″ ekranom), ali nećemo pogrešiti ako kažemo da je najbolji. Pre svega, jasno je da je LCD tehnologija u potpunosti osvojena i da sam kvalitet danas određuje rezolucija i dužina dijagonale ekran. S toga nema potrebe da trošimo reči o izuzetnom prikazu boja, osvetljenju, kontrastu i uglu gledanja koji ovaj ekran poseduje. Za razliku od par HP PDA uređaja koji imaju 4″ ekran koji imaju odnos stranica 4:3, ekran na Touch HD modelu ima 5:3. Dijagonala duži 3.8 inča, a obzirom da je ovo pre svega telefon, možemo konstatovati da je ovo najveći ekran među telefonima. Rezolucija iznosi, za ovaj tip uređaja, neverovatnih 480 x 800 tačaka. Ovakav širi ekran će značiti da će prikaz filmova, ali će ipak biti slabiji za aplikacije, fotografije i web u poređenju sa pojedinim HP ekranima dijagonale 4″. Ipak, kako su PDA elementi samo jedan deo HTC Touch HD telefona, smatramo da dalje slično poređenje nije potrebno. Ekran ovog telefona je kvalitetan, dovoljno veliki i ima odličnu rezoluciju, pa bi bilo kakve kritike na nejgov račun ne bi bile ispravne.
       

      Kamera, video, muzika

      Slušanje muzike na HTC Touch HD može da bude pravo uživanje. Prvi razlog za to jeste deo Touch FLO interfejsa predviđen za puštanje muzike. S jedne strane, osnovne operacije obavljaju se u stilu kako se i Touch FLO koristi – klizanjem palca. Međutim, dobra je vest da su biblioteka fajlova i muzička podešavanja dovoljno uveličani kako bi sve moglo da se odabere prstom, bez potrebe da se izvlači olovčica. Drugi deo kvaliteta muzičke reprodukcije leži u samom hardveru. Jasno može da se čuje i kvalitetan audio izlaz i veoma dobre slušalice koje se dobijaju u pakovanju. Izlaz ima sasvim pristojnu glasonuću, iako je poznato da je pre koju godinu doneta deklaracija kojom se ograničava glasnoća izlaza muzičkih plejera i sličnih uređaja, zarad zaštite zdravlja. Koliko može da se čuje, izlaz ne samo da je dovoljno glasan, nego je i kvalitetan. Slušalice su nas posebno iznenadile. Nisu savršene, daleko od toga, ali poznato je da se u pakovanjima retko kad dobijaju iole kvalitetne slušalice. Ove koje dolaze uz Touch HD su nam se veoma dopale. Bas je odličan, više kvalitetan, nego prodoran, što svim pesmama (ne samo onim pogodnim za bas) daje dubinu koja se teško ostvaruje pomoću slušalica – bubica. Srednji tonovi deluju neutralno i sasvim u redu, dok visoki jesu izraženi, ali ništa preterano i oni, kao i bas, ostavljaju prirodan osećaj i ne vuku ka tome da “metaliziraju” zvuk. Sve u svemu, muzički doživljaj sa ovim telefonom može da bude veoma kvalitetan.
       

      Kada je reč o reprodukciji video klipova, Touch FLO pušta 3GP fajlove koje snimi kamera, Windows Media Player pušta wmv i još neke fajlove, ali činjenično stanje je da je potrebno instalirati neki od dodatnih programa, kao što je, preporučujemo, Core Player. Sirova snaga ovog telefona je tolika da je moguće pustiti divx fajlove standardnog formata ~90 minuta snimka veličine 700 MB. Prikaz neće biti u potpunosti tečan i svake sekunde će se gubiti po koji frejm – ovaj gubitak je vidljiv, ali nije nešto što smeta, osim ako niste perfekcionista, a u tom slučaju vam ne preostaje ništa drugo osim rekompresije. Svi klipovi sa bitrateom 1000 i manjim (uključujući i zvuk) puštaće se bez problema.

      Što se tiče kamere, primećujemo dve dobre i dve loše stvari. Prva loša stvar jesu situacije sa slabim svetlom i to iz dva razloga. Prvi je nedostatak blica ni u kojoj formi, a drugi je taj što kamera ne diže osetljivost senzora dovoljno visoko kako bi ekspozicija u ovakvim situacijama bila kraća, pa tako duže ekspozicije prouzrokuju da fotografije budu mutne i razmazane. Da situacija bude još gora, produžena ekspozicija nije dovoljno dugačka da se prikupi dovoljno svetla, pa ćete na kraju vrlo verovatno završiti i sa mračnom i sa mutnom fotografijom. Drugu slabiju stvar oko fotografisanja vidimo u vidu interfejsa i podešavanja. Ozbiljnijih podešavanja nema, što istina nije neki veliki problem, jer bilo kakvim podešavanjem na mobilnom telefonu teško da možete izvući bolje rezultate nego bez njih. Interfejs zna da zasmeta – prvo zato što je pomalo spor, a drugo što nema hardverskih tastera, pa se sve obavlja dodirivanjem ekrana. Kamera ima autofokus, a zaključavanje fokusa se obavlja blagim dodirom na ekran, dok se konačno fotografisanje dobija nešto jačim pritiskom. Sve u svemu, ni prilično osetljiva operacija. Dobre strane kamere vidimo prilikom dnevnih fotografija, 5 megapiksela, iako naravno daleko od 5 MP nekog fotoaparata, pruža zavidan nivo detalja i kvaliteta za jedan mobilni telefon. Autofokus povećava broj uspešnih i kvalitetnih fotografija, dok su anomalije objektiva sasvim prihvatljive. Ipak, mora se reći da je HTC morao bolje da odradi noćno fotografisanje, koje je kod HTC Touch HD praktično neupotrebljivo. Drugi kvalitetan deo oko fotografija jeste pregled istih koji je, opet, pomoću Touch FLO interfejsa učinjen veoma lepim, atraktivnim, pa čak i praktičnim. Istina, nema kontrole zumiranja sa dva prsta, kao kod iPhone telefona. Menjanje fotografija se obavlje povlačenjem prsta preko ekrana, dok se zumiranje određenog dela fotografija obavlja tako što se na zeljenom delu fotografije napravi kružni pokret prstom. Što se video klipova tiče, njihova najveća rezolucija je 352 x 288 tačaka i frejmrejt OK, mada bi mogao da bude još bolji.
      Performanse i autonomija rada

      HTC Touch HD ima istu bateriju i isti hardver kao Touch Pro. Naravno, drugačiji ekran, a poznato je da su ekrani najveći potrošači na bilo kom mobilnom uređaju, od mobilnog telefona, preko fotoaparata, do laptopa. To bi trebalo da znači da će Touch HD pružati manju autonomiju rada od Touch Pro modela, a tako se i pokazalo tokom testiranja. Kao i uvek, teško je tek tako brojevima definisati trajanje baterije. Zato što ovakav uređaj ima nekoliko različitih komada hardvera koji na različiti način troše struju. Najduže koliko HTC Touch HD može da izdrži bez punjenja baterije sigurno je 3-4 dana, ali to zaista pri minimalnom korišćenju i moguće je ostvariti 4 dana autonomije na ovako atraktivnom uređaju samo ukoliko se ne koriste njegove silne mogućnosti, ali čemu onda uopšte Touch HD. Pravu brojku treba da tražite između jednog i dva dana korišćenja. To je, na neki način, u rangu sa konkurencijom koja takođe teško može da dobaci do tri dana solidnog korišćenja, osim možda BlackBerry Bold 9000. Kada je reč kontinuiranom korišćenju neke opcije, cifre otprilike izgledaju ovako: 3-3.5 sata puštanja filmova, 3 sata GPS navigacije, 5-5.5 sati pretraživanja interneta uz WiFi, 10 sati muzike. Rezultati nisu senzacionalni, ali je Touch HD zaista jedna žedna mašina.

      Performanse su više nego očekivane. Štaviše, brzinski rezultati na Windows Mobile uređajima nisu promenjeni već duže vremena. Što se hardvera tiče, u pitanju je identičan sklop kao kod ranije testiranih Touch Diamond i Pro modela. Kao što smo već nekoliko puta konstatovali, problem uređaja koji koriste Windows Mobile nije sirova snaga ispoljena u sintetičkim uslovima. Problem koji vidimo je glomaznost Windows Mobile operativnog sistema koja dovodi do usporenja o čemu smo mnogo puta do sada pričali, pa i kasnije tokom ovog teksta. Što se tiče reprodukcije video klipova, Touch HD ostvaruje nešto slabije rezultate nego Diamond ili Pro, a jedini razlog za to vidimo u većoj rezoluciji ekrana. Nemojte da pomislite da HD u nazivu znači da ovaj HTC pušta HD filmove, za takvo nešto ćemo morati još da pričekamo. Situacija je sledeća – ako pustite 700 MB Divx fajl od 90 minuta (što je nekako najčešća situacija kod filmova) prikaz će biti relativno dobar, ali primetiće se nedostatak frejmova, odnosno to da video nije prikazan sa pune 24 ili 30 slike u sekundi. Ne kažemo da je to problem, filmovi mogu da se gledaju, ali obzirom na povećanje memorija za skladištenje u ovoj vrsti uređaja, krajnje je vreme da oni počnu tečnije da puštaju video klipove određenog formata, bez potrebe za rekompresovanjem tih klipova.

      Spb Benchmark
       

      CPU index

      2224.33

      File system index

      168.26

      Graphics index

      1475.53

      Core Player 1.2.5 benchmark
       

      640 x 480 @ 1600 kbs

      17.73 fps

      640×352 @ 1000 kbs

      23.60 fps

      320×176 @ 500 kbs

      35.10 fps

      Operativni sistem i Touch FLO

      Dolazimo do potencijalno najslabije karike ovog telefona, a to su operativni sistem i Touch FLO. Odmah da kažemo, Touch FLO kao interfejs je skoro pa savršen. Windows Mobile s jedne strane pruža sasvim solidnu platformu za jedan mobilni telefon i najbolju moguću platformu za PDA uređaj i sve one napredne i ozbiljne stvari koje je potrebno raditi na jednom uređaju ovog tipa. “Problem” koji mi vidimo je spajanju Windows Mobile osnove i Touch FLO interfejsa kao dominantnog, ali ne kompletnog načina korišćenja mobilnog telefona. Ne želimo da kritikujemo ni Microsoft ni HTC ni za šta, zapravo, ove kompanije ni za šta direktno nisu krive. Stvar je u konkurenciji koja je na ovom polju nešto bolja.
       

      Kao što smo već rekli, Apple je unapred znao kakav hardver ima na raspolaganju i prema tome je razvijao svoj softver. Blackberry, takođe, pod jednim krovom okuplja i razvoj softvera i hardvera. Nokia je jedan od osnivača Symbiana. Ove činjenice su uslovile da se spomenuti vendori odvoje od Windowsa po upotrebljivosti, jer svoje hardverske promene prate i softverskim korekcijama. Neki će se pitati, kako je to moguće kada je Windows Mobile i dalje najbolja platforma koju mobilni telefon može da ima? To jeste istina, ali potrebno je gledati dublje od same osnove. Windows Mobile nikada nije obraćao pažnju na to da interfejs bude prilagođen potrošačkim krugovima (najbolji primer: iPhone), jer sa tim krugovima Microsoft nema kontakte jer se ne bavi kreiranjem samih mobilnih telefona. Microsoft je u kontaktu sa onima koji razvijaju softver i zato su aplikcije za Windows Mobile daleko ispred konkurencije.

      Dokaz da je Windows Mobile jednostavno nezanimljiv širom krugu korisnika upravo je Touch FLO. HTC nije izdržao da na svoje hardverski brilijantne uređaje senku baca Windows Mobile čiji interfejs jeste jako sličan Windowsu na PC-u, ali je odbojan za nezahtevne korisnike u poređenju sa drugim mobilim telefonima. Touch FLO je, bez dileme uz iPhone interfejs, najbolje softversko rešenje koje su napredni mobilni telefoni dobili u poslednjih vreme. Nadamo se da niste zbunjeni, situacija je veoma jednostavna: Windows Mobile je operativni sistem ovog PDA telefona, a Touch FLO je osnovni grafički interfejs koji koristi integrisane stvari Win Mobile OS-a i dodaje neke svoje stvari, kako bi korišćenje širom krugu korisnika bilo jednostavnije i atraktivnije i kako bi pojedine stvari mogle da se urade palcem jedne ruke. Laički rečeno, Windows Mobile tu je za PDA elemente ovog uređaja, a Touch FLO je tu za telefonske elemente.
       

      Windows Mobile smo kao operativni sistem mnogo puta opisivali na našim sajtovima. Tokom vremena su se pojavljivali nove verzije i one su sa sobom obično donosile prilagođavanje mobilnim telefonima i multimedijalnosti (pre svega većim i različitim rezolucijama ekrana). Kada smo već dotakli tu temu, poznato je da nestandardne rezolucije mobilnih operativnih sistema mogu da predstavljaju problem, ali mi nismo uspeli da primetimo ni jedan jedini problem, bez obzira što Touch HD ima više nego nestandardnu (u ovom svetu) 480 x 800 rezoluciju. Mada ono što treba očekivati jeste da pojedine aplikacije ne budu mogle lepo da prikazuju svoj sadržaj ili čak ne budu mogle da rade, ali nemojte to da vas brine, jer je obično stvar izlaska nove revizije aplikacije, kojom se ovi rezolucijski problemi rešavaju. Što se ostalih stvari tiče, već smo bezbrzoj puta to ponovili. Bolji sistem za ozbiljne i neozbiljne aplikacije od Windows Mobile nećete naći. Lista softvera je ogromna i gotovo deceniju stara.

      Kada je o Touch FLO interfejsu reč, možemo da uputimo samo reči hvale. Ne možemo reći da je korišćenje atraktivno kao iPhone, ali ne bi bilo greška reći da je više nego atraktivno. Nema “multi-touch” mogućnosti, ako vas to interesuje, mada mislimo da je to stvar do osnove operativnog sistema, ne do Touch FLO interfejsa. Suština ovakvog načina korišćenja jeste prevlačenje palca preko ekrana na različite načine, kako bi se učinile različite stvari. Primera radi, kruženje prsta na fotografiji znači zumiranje iste. Dupli klik na web stranu znači da se uveliča taj deo strane. Na ovo dodajemo da je ova opcija moguća samo u Operi koja je dodata kao deo Touch FLO paketa. HTC Touch HD ima G senzor ili orijentacioni senzor, koji prepozanje rotiranje telefona, pa se tako fotografije ili web strane prikazuju u širinu ukoliko tako postavite telefon. Ova pogodnost zavisi od programa do programa i nismo primetili da je u potpunosti iskorišćena, ali potencijal je tu. Sve u svemu Touch FLO je odličan interfejs, ali nije više ni tako mlad, pa se nadamo da HTC ne sedi skrštenih ruku i smišlja nove ideje kako bi telefonsko korišćenje ovakvih uređaja bilo i lakše i atraktivnije.
       

      Dolazimo i do softverskih problema i, po nama, ujedno i najvećih problema HTC Touch HD PDA telefona. Prva stvar jesu performanse Windows Mobile operativnog sistema na bilo kom mobilnom hardveru. Jednostavno, ovaj sistem nikada nije i očigledno neće moći da ponudi tečnost jednog Apple MacOS operativnog sistema za mobilni telefon ili odzivnost BlackBerry OS-a. Dešavaju se pojedinačna kočenja i zastoji u multitaskingu, pokretanju aplikacija i “multimedijalnosti”. Izgleda da je Microsoft navikao da nove i brže verzije hardvera nadomeste veću zahtevnost, ali takva evolucija na mobilnim uređajima gotovo i ne postoji, pa osim manje potrošnje, poslednjih godina praktično nismo dobili sintetička ubrzanja PDA uređaja koja bi nadomestila glomaznost Windows Mobile operativnog sistema. Ne kažemo da su povremena usporenja i glomaznost nepremostiv problem, ali godinama silno želimo da razni Win Mobile OS budu jednostavniji i fluidniji.

      Druga stvar koju zameramo jeste brak između Windows Mobile sistema i Touch FLO interfejsa. Zamislite kuću na dva sprata gde je po jedan sprat napravio jedan od dvojice najboljih arhitekata na svetu. Deluje primaljivo, ali zamislite na šta bi to ličilo da se dvojica arhitekata nikada nisu sreli niti razmenili mišljenja. Može da ispadne odlično, a može da bude i jako loše. Ovaj fuzija sistema i interfejsa je ispala sasvim dobro, kako je moglo da se završi. Ipak, određene probleme vidimo. Naime, Touch FLO je predviđen i, zapravo, kao prednost ističe korišćenje putem prsta ili prstiju. Bazni Windows Mobile nije moguće koristiti bez olovčice. Touch FLO obavlja 90% stvari koje se obično rade na telefonu, međutim bitni su i onih 10%. Stvar je u tom prelomu ili granici između Touch FLO i baznog Win Mobile sistema. Naćićete se u situaciji da počnete da noktom “nabadate” tamo gde treba olovčicom, pa ćete na kraju ipak istu izvaditi, nastaviti da radite pomoću nje, pa ćete se posle određenih operacija vratiti na Touch FLO koji je suprotno od osnove sistema, lakše koristiti prstima nego olovčicom i tako u krug. Ni ovo nije ključan problem, ali svakako da ga je trebalo naglasiti. Ništa nije strašno, pa kao veći problem od ovoga vidimo performanse spomenute u prethodnom pasusu, ali činjenica je da Microsoft i HTC moraju ubuduće da se potrude da fuzija između baznog operativnog sistema i Touch FLO interfejsa bude osetno bolja.
       

      Utisci

      Kada je HTC Touch HD bio najavljen, oko njega se podigla velika prašina. Ne zato što je to na papiru bio uređaj koji će promeniti način komunikacije i zabave (jer on to nije), ne zato što nam je bilo potrebno bilo šta više od aktuelnih Touch Diamond i Pro modela, već zato što je HTC postao prilično uticajna kompanija i svi čekaju na njen sledeći korak. To je možda i jedini veliki problem ovakvog uređaja – velika očekivanja. Podsvesno smo od Touch HD modela očekivali da počisti konkurenciju, ali ta očekivanja nisu bila utemeljena na realnim osnovama. Razlog za to upravo jesu Touch Diamond i Pro. Iako ovakvi telefoni nisu za sve, ne bi bilo pogrešno da se kaže da su to i dalje lideri industrije. Mada se mora dodati da su i Nokia N96, BlackBerry Bold 9000, iPhone 3G takođe lideri – svako na svoj način i svako svojoj ciljnoj grupi. Postavlja se pitanje – od odličnih Touch Diamond i Pro modela, da li se moglo bolje i koliko? Veoma teško iako Touch HD to jeste pokušao, ali ne može se pobeći od činjenice da je ekran jedina novina HD modela u odnosu na Diamond. Nemojte da nas shvatite pogrešno – ekran jeste ključna stavka, ne samo ovakvog vida uređaja, nego mnogih stvari iz IT-a, ali veći ekran bolje rezolucije nije nešto što će promeniti svet. HTC Touch HD je Diamond na steroidima, ništa više od toga. Ipak, ako govorimo o telefonima bez integrisane (QWERTY) tastature, HTC Diamod jeste bio i dalje je u samom vrhu industrije, a HTC je uspeo sa Touch HD da napravi bolji uređaj, a napraviti bolje od (potencijalno) najboljeg, pa makar se sve to svelo samo na ekran, nikako nije mala stvar. Ono što HTC možda hoće da nam poruči jeste da je HTC Touch Diamond od početka trebalo da izgleda ovako.

      iPhone “momenat” vidi se na ovom telefonu, ali ne okrivljujte HTC za to jer su i BlackBerry i Nokia pripremili jako slične aparate. Moramo odmah da konstatujemo da se osim vizuelnog doživljaja, svaka sličnost sa iPhone telefonom tu prekida. Razlozi za to jesu softverske prirode u vidu operativnog sistema i načina korišćenja. HTC telefone i dalje pokreće mobilni Windows što znači da je iPhone ipak potrošački orijentisan proizvod koji svako može da koristi. Ne kažemo da su Windows Mobile sistemi teški za korišćenje, daleko od toga, ali bez dileme će vam biti potrebna određena veština koju ili znate od ranije ili koju ćete da steknete kroz prvih nekoliko nedelja upotrebe. Međutim, treba znati da je Windows Mobile operativni sistem i dalje bez premca kada je reč o ozbiljnim, naprednim i poslovnim softverskim rešenjima i aplikacijama.

      HTC je pokušao da potrošačkim krugovima približi svoje uređaje i Windows Mobile operativni sistem pomoću Touch FLO grafičkog interfejsa. Jasni da budemo, Touch FLO je fantastična stvar koju smo već nekoliko puta u prethodnim testovima hvalili. Kao što je već opisano, suština ovog interfejsa je prilagođavanje korišćenja telefona sa ekranom osetljivim na dodir prstima (palcem, obično) čime se eliminiše potreba korišćenja olovčice i, što je bitnije, potreba za korišćenjem pomoću dve ruke. Problem koji mi vidimo jeste tamo gde se prelamaju bazni Windows Mobile i Touch FLO. Touch FLO jeste dovoljan za najveći broj stvari koje radite na telefonu, ali ne i za biznis aplikacije, kada se mora koristiti stylus. Nećete imati osećaj kontinuiranog brzog korišćenja, već ćete često mozgati da li je neku stvar bolje uraditi palcem ili olovčicom.Razlog za to vidimo u slaboj saradnji ili nemogućnosti kvalitetne saradnje između Microsofta kao isporučioca Windows Mobile operativnog sistema i proizvođača PDA telefona koje pokreće Windows Mobile OS. Apple radi i svoj hardver i svoj softver, BlackBerry takođe, Nokia praktično drži Symbian u šaci i ovi velikani su u mogućnosti da svoja hardverska rešenja isprate softverskim korekcijama i obrnuto. HTC je razvio Touch FLO interfejs, kako bi mogao da istakne svoja hardverska rešenja koja će bazni Windows Mobile (bez neke “treće” aplikacije) ispratiti tek u novoj verziji OS-a, kada će za sve biti pomalo kasno. Nemamo ništa protiv Windows Mobile operativnog sistema, niti Touch FLO interfejsa, koji je gotovo savršen. Kooperacija operativnog sistema i interfejsa nije sjajna iz razloga što ne omogućava tečan, kontinuiran, način korišćenja kakav nude Apple i BlackBerry, pa i Symbian, samo iz razloga što ćete se lomiti da li neku stvar da uradite palcem ili olovčicom.

      Bez obzira na sve, HTC Touch HD i dalje je jedan od najboljih telefona i PDA uređaja koji su ikad napravljeni. Pogledajte samo specifikacije, pakovanje i izgled i sve će vam biti jasno. HTC, iako mlada kompanija, više je nego garant za jedna odličan i pouzdan uređaj. Ako smatrate da od HTC uređaja i Windows Mobile bolje ne može u današnjoj komunikaciji, ne zamerite nam za reči kritike iznad – to je zaista činjenično stanje. Ako više preferirate iPhone, takođe nam ne zamerite što ćemo reći da je Touch HD možda i najbolji uređaj ove vrste ikada napravljen, jer ni to nije daleko od istine. Treba da budemo jako zadovoljni šarenom ponudom različitih uređaja koji zadovoljavaju sve ukuse. Kada na to još dodamo da se ubrzo na tržištu očekuje još makar dva bitna operativna sistema / platforme (Android i nova verzija Palm OS-a, bazirana na Linuxu), možemo samo da budemo zadovoljni celokupnom ponudom i kvalitetom naprednih mobilnih komunikacionih i zabavnih uređaja.

      Za:

      – ekran
      – Touch FLO
      – WiFi
      – GPS
      – kamera (po danu)
      – dizajn i pakovanje
      – kvalitet izrade
      – G senzor
      – debljina

      Protiv:

      – kamera nema blic i nema visoke ISO – neupotrebljiva pri maloj količini svetla
      – hardverski tasteri samo za glasnoću
      – širina i masa nisu male (mada na nivou sa konkurencijom)
      – baterija može brzo da se potroši, iako je solidnog kapaciteta

      HTC Touch HD na test ustupio RRC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra