Bojan Dančuo
HTC Wildfire S
HTC voli da kaže kako oni ne prave “entry level” telefone, jer svi njihovi telefoni imaju pun set funkcionalnosti. Ipak, neko mora biti slabiji među jednakima, pa tako HTC ipak ima modele koji su namenjeni ljudima koji imaju skromnije potrebe i finansijske mogućnosti. Počevši od svog Tatoo, pa preko Wildfire i sada i Wildfire S modela, HTC je uspostavio sada već vrlo dobro razrađen stil telefona koji pruža dosta, ne košta previše, a uz to i dolazi u više boja, pa praktično svako može da pronađe u njemu ono što mu odgovara.
Kao direktni naslednik Wildfire modela, Wildfire S je naravno dosta toga nasledio od svog starijeg brata, a u odnosu na njega je poboljšan taman toliko da ispravi neke od najbitnijih nedostataka prethodnog modela. Osnovni problem prvog Wildfire-a je bio njegova mala rezolucija ekrana od 240×320 piksela, zbog koje dosta aplikacija koje zahtevaju standardnu Android rezoluciju nije radilo na njemu, a stvari kao što su čitanje dokumenata i web strana su bile vrlo naporne.
Wildfire S dolazi sa duplo više piksela na ekranu, tj. rezolucijom od 320×480 piksela, a uz to donosi i brži i moderniji procesor, više memorije, poboljšanu kameru i noviju verziju Android operativnog sistema i Sense UI-a. Pogledajmo sada detaljnije hardver ovog telefona…
Hardver
Wildfire S je telefon skromnijih dimenzija od jačih HTC modela, što će nekome možda mnogo značiti, jer nije uopšte retko da su nekome jači modeli sa većim ekranima jednostavno preveliki i nezgodni za držanje u ruci. Ekran je veličine 3,2 inča i rezolucije 320×480 piksela, zaštićen Gorilla Glass-om. Procesor radi na 600 MHz, što je više od 528 MHz na koliko je radio procesor u prvom Wildfire-u. Memorija je takođe povećana u odnosu na prethodnika i sada iznosi 512 MB, za razliku od 384 MB sa Wildfire-a, što će vam omogućiti da instalirate više aplikacija. MicroSD slot prima kartice do 32 GB, a telefon dolazi sa karticom kapaciteta 2 GB. Jedina stvar koja je slabija u odnosu na prvi Wildfire jeste baterija, čiji je kapacitet 1230 mAh (Wildfire ima 1300 mAh), pa iako je telefon u principu štedljiviji od svog prethodnika, trajanje baterije će biti otprilike na istom nivou.
Za punjenje baterije i prenos podataka, zadužen je microUSB konektor, koji se nalazi se leve strane telefona, a iznad njega je “klackalica” za kontrolu jačine zvuka.
Ispod ekrana se nalaze tasteri osetljivi na dodir u HTC-ovom standardnom home/menu/back/search rasporedu.
Iznad ekrana se nalazi rešetkica sa zvučnikom za razgovor, ispod koje je mali LED koji služi za signalizaciju pristiglih poruka, mailova ili propuštenih poziva. Sa gornje strane se nalazi power/sleep taster, kao i 3,5 mm konektor za slušalice.
Zadnja strana je, za razliku od starog Wildfire-a koji je imao metalni deo po sredini, potpuno plastična. Ipak, to ne znači da je telefon manje robustan, a HTC-ov standardno odličan kvalitet proizvodnje čini da Wildfire S deluje potpuno monolitno. Nema nikakvog krckanja, mrdanja i slično. Sve je na svom mestu i pri tom je čvrsto povezano sa ostatkom telefona. Sa zadnje strane se nalazi i kamera od 5 megapiksela i LED blic za nju.
Poređenje između Wildfire i Wildfire S modela je naravno neizbežno, a Wildfire S je nešto “kraći” od svog prethodnika, prvenstveno zato što mu je izbačen optički trackball koji se nalazio ispod ekrana. HTC je analizirao koliko često ljudi zapravo taj senzor upotrebljavaju i ustanovio da je mnogo isplativije da ga eliminišu, jer će time uštedeti malo prostora, a funkcionalnost telefona neće trpeti. Slova i ikone na ekranu Wildfire S-a su već na prvi pogled mnogo oštriji i detaljniji, mada sam displej kao da daje malo ispranije boje. Uz to naravno postoje i razlike u interfejsu, ali o njima kasnije.
Specifikacija:
HTC Wildfire S
dimenzije
101,3 x 59,4 x 12,4 mm
masa
105 g
baterija
Li-Ion 1230 mAh
ekran
3,2″, 320 x 480, TFT (Gorilla Glass)
kamera
5 MP, auto fokus, LED blic,
VGA@24fps video
dodatne opcije kamere
geo-tagging, odabir tačke fokusa dodirom, stabilizacija slike, dodatni foto-efekti primenljivi u realnom vremenu
prednja kamera
Ne
procesor
600 Mhz
memorija
512 MB ROM, 512 MB RAM
skladišna memorija
ne
proširenje memorije
microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n
ostali senzori
kompas, proximity
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
GPS
Da, A-GPS
poruke
SMS, MMS
Da, Push Email
adobe flash
Da
Softver
Wildfire S dolazi sa vrlo svežim Android 2.3.3 operativnim sistemom, kao i sa Sense 2.1 UI interfejsom. Intrefejs je inače potpuno lokalizovan na naš jezik, pa ako zanemarimo povremeno čudne prevoda nekih opcija i mešanje ćiriličnog i latiničnog pisma, korisnicima koji ne znaju dovoljno dobro engleski jezik biće mnogo lakše da ga koriste.
Na osnovnom home ekranu imamo naravno standardni Sense widget za trenutno vreme i prognozu. Sam home ekran je podeljen na 7 podekrana između kojih se možete prebacivati i puniti ih widget-ima i prečicama do aplikacija. Pozadinu i uopšte celu vizuelnu temu je naravno moguće menjati, što uključuje i “live” animirane pozadine što je vrlo interesantno za telefon koji je ipak hardverski malo slabijih karakteristika. Naravno, ne preporučujemo neke zahtevnije live wallpaper-e, jer ćete u slučaju Wildfire S-a osetiti da usporavaju sistem.
Ono što Sense 2.1 takođe dopušta jeste i mogućnost snimanja profila, tj. “scena”, od kojih svaki zapravo čini jednu celinu od 7 podešenih home ekrana. Tako možete imati recimo “kuća” profil, “posao” profil i “zabava” profil i menjati ih po potrebi. Broj profila je praktično neograničen, pa to zaista dozvoljava mnogo mogućnosti za prilagođavanje telefona korisnikovim potrebama.
Kada “spustite” taskbar, dobićete pristup notifikacijama, kao i spisku aktivnih aplikacija. Ako muzički plejer trenutno pušta neku pesmu, odavde ćete moći da je pauzirate ili ponovo pustite. Uz Android 2.3 dolazi i zgodan “Quick Settings” tab u kojem možete uključiti i isključiti Wi-Fi, Bluetooth, Wi-Fi hotspot, GPS, protok podataka preko mobillne mreže, kao i pristupiti ostalim podešavanjima, a sve to bez ulaženja u podmenije.
Kada pristupite spisku svih aplikacija, imate podelu prikaza na: sve, često korišćene i aplikacije koje su naknadno download-ovane i nisu došle uz telefon. Uz Wildfire S dolazi nešto manje instaliranih aplikacija nego u jačim HTC modelima, što je i očekivano. Tu su naravno Facebook, Gmail, Gtalk, Diktafon, FM radio aplikacija… a ako vam zatreba neka dodatna od preko 200.000 raspoloživih Android aplikacija, imate Android Market.
HTC Hub je mesto gde možete skinuti mnogo novih wallpaper-a, tema za home ekran, widget-a, zvukova itd., koje je HTC pripremio za svoje korisnike, a HTC Likes je aplikacija koja će vam u okviru posebnog interfejsa izdvojiti aplikacije koje je HTC izvukao sa Android Marketa i predložio kao korisne za svoje korisnike.
Interesantno je napomenuti da uz Wildfire S ne dolazi instalirana aplikacija za otvaranje Office dokumenata, ali ju je moguće vrlo lako i besplatno instalirati preko HTC Hub-a. Tako dobijate punu Office funkcionalnost, uključujući i mogućnost izmene Word, Excel i PowerPoint fajlova. Aplikacija za simulaciju baterijske lampe je isto čudno odsutna, ali se instalira preko HTC Hub-a. Možemo samo da pretpostavimo da je HTC odlučio da ove aplikacije ne uključi u osnovnu instalaciju telefona, jer je smatrao da neće biti potrebne svim korisnicima, pa je bolje da ne zauzimaju i dalje relativno ograničenu memoriju Wildfire S-a bez potrebe.
HTC Wildfire S ne dolazi ni sa kakvim dodatnim softverom za navigaciju, ali postoji Google Maps sistem navigacije, koji na žalost još uvek ne funkcioniše kod nas. Ipak, trenutno je moguće dobiti neku vrstu očitavanja putanje, ako upišete neku od lokacija za koje Google Maps ima unetu lokaciju, pa možda može poslužiti za prvu pomoć. Uz to je naravno i prisutna standardna Google Maps funkcionalnost, gde možete gledati do detalja svaki deo sveta, uz Latitude koji vam omogućava da pratite na mapi lokacije prijatelja ili kolega sa kojima podesite tu opciju.
Web pretraživač je standardan, a interesantno je to što Wildfire S ima podršku za Adobe Flash, što je pomalo iznenađujuće za ovu klasu telefona.
Da biste koristili neke aplikacije, kao što su HTC Hub i HTC Likes, morate kreirati “HTC Sense” nalog. Ovaj nalog, pored toga što vam omogućava pristup tim aplikacijama, ima i mnogo bitniju svrhu, a to je mogućnost pristupa HTC Sense servisu na HTC-ovom web sajtu.
HTC Sense vam omogućava neke jako korisne opcije, pogotovo u slučaju da izgubite telefon, kao što su lociranje mobilnog telefona putem GPS-a, zaključavanje telefona, brisanje sadržaja telefona, kao i daljinsko uključivanje zvona telefona. Naravno, to sve podrazumeva da je telefon još uvek uključen i da ima pristup Internetu.
Android 2.3.3 uz Sense 2.1 dodaje dosta sitnih i krupnijih poboljšanja u odnosu na stari Wildfire, koji će u zvaničnoj verziji softvera ostati ograničen na Android 2.2. Integracija sa društvenim mrežama, koja je bila udarni novitet na Wildfire-u, ovde još dodatno unapređena i dublje implementirana u sistem, kao što je u poslednje vreme trend i kod drugih proizvođača.
Kamera
Uz Wildfire S dolazi kamera od 5 megapiksela, sa LED blicem za slikanje i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja. To naizgled nije ništa bolje od starog Wildfire-a, koji je takođe imao kameru od 5 megapiksela i LED blic, ali Wildfire S i pored iste rezolucije ipak pravi nešto bolje fotografije, a uz to može i da snima video u rezoluciji 640×480 piksela (Wildfire je imao maksimum od 352×288) i ima noviju verziju softvera za fotografisanje koji ima mnogo više mogućnosti.
Sense aplikacija za fotografisanje je ista kao i na jačim modelima i prilično je bogata opcijama, pa tako možete dosta detaljno podešavati ISO, dužinu ekspozicije, kontrast i zasićenje boja, a softver poseduje i opciju prepoznavanja lica, kao i fokusiranje na tačku koju dodirnete na ekranu.
Uz softver za fotografisanje dolazi i veliki broj efekata, koje sada možete i videti u realnom vremenu, pre nego što i napravite fotografiju.
Prilikom snimanja videa imate nešto manje opcija na raspolaganju.
Wildfire S pravi bolje slike od starog Wildfire-a, ali su one i dalje prilično loše. Pogotovo su problem panorama fotografije, gde je sve nekako neoštro i bledunjavo. Na nekim kraćim razdaljinama, fotografije mogu da ispadnu prihvatljivo, a makro mode je još i najbolji od svih modova fotografisanja. Biranje fokusne tačke dodirom prsta je jako korisno, a dodatne opcije su svakako zgodne. Efekti na fotografijama će možda nekome biti interesantni, ali kada se uključe vidi se da počnu da opterećuju telefon i interfejs pomalo laguje.
Video je mnogo bolji nego na starom Wildfire-u (na kojem je bio zaista očajan), ali mu to ne pomaže da ga proglasimo dobrim. Detalji su prilično zamućeni, vide se artefakti zbog kompresije, a ne postoji mogućnost menjanja fokusa tokom snimanja.
Napredak u kvalitetu kamere u odnosu na stari Wildfire postoji, pogotovo kada je u pitanju video, ali nemojte se nadati nekim impresivnim snimcima iz ovog telefona. On za to prosto nije napravljen.
Utisci u radu
HTC Wildfire S je vrlo dopadljiv telefon, a njegove malo manje dimenzije garantuju da ni osobama sa manjim šakama neće biti preveliki. Vrlo je čvrst u ruci i nemate utisak plastičnosti koje čak i neki mnogo skuplji telefoni drugih proizvođača ostavljaju.
Kada ga pogledate i opipate, Wildfire S prosto deluje ozbiljnije nego što bi se moglo zaključiti iz specifikacija ili cenovne klase kojoj pripada.
U svakodnevnom korišćenju za razgovaranje, Wildfire S se odlično pokazao. Glas sagovornika je bio čist čak i u vrlo bučnom okruženju, a zvučnik je dovoljno jak da ćete dobro čuti osobu sa drugog kraja “žice” u svim situacijama osim kada prolazite pored radnika sa pneumatskim čekićem. Samo baratanje kontaktima je vrlo dobro rešeno, u HTC-ovom maniru, pa imate mogućnost lake pretrage kontakata, kao i kontakte iz više izvora na jednom mestu, kao i linkovanje osoba koje postoje na više mesta (SIM, memorija telefona, Google, Facebook, Twitter). Integracija sa Facebook kontaktima vam omogućava da automatski vidite Facebook profil sliku onoga ko vas zove, njegov poslednji status i ako mu je rođendan u sledećih par dana da vas automatski upozori na to.
Web pretraživač dolazi sa Adobe Flash podrškom i gledanje sajtova je za razliku od starog Wildfire-a sasvim upotrebljivo. Naravno, neophodno je zumirati stranu da bi bila čitljiva, a i browser se užasno uspori tokom učitavanja i prikazivanja flash-a, ali to je cena koja mora da se plati zbog relativno slabog hardvera.
Čitanje dokumenata i knjiga je isto mnogo lakše nego na starom Wildfire-u, mada je bilo kakva obimnija izmena Office dokumenata nešto za šta Wildfire S-ov ekran i dalje ograničene rezolucije nije namenjen.
Gledanje filmova nije baš nešto u čemu Wildfire S briljira, a glatko prikazuje samo video snimke ograničene rezolucije i bitrejta. Hardverska podrška za video formate isto nije prisutna, pa dekodiranje radi procesor.
Trajanje baterije je pristojno, ali moramo da priznamo da smo se malo razočarali. Stari Wildfire je u svojoj generaciji važio za telefon sa vrlo dugim trajanjem baterije, a pošto su se Desire S i Incredible S vrlo dobro pokazali po tom pitanju i napravili očigledan napredak, očekivali smo da to važi i za Wildfire S. Nažalost, zbog odluke HTC-a da u njega stavi čak i slabiju bateriju nego u stari Wildfire, iako štedljiviji, Wildfire S će bateriju potrošiti otprilike za isto vreme kao i njegov prethodnik. To znači da možete očekivati jedan dan autonomije ako ga koristite više ili dva dana ako ga koristite manje.
Sve u svemu, Wildfire S je jako prijatan telefon za korišćenje, koji je očigledno napravio primetan napredak u odnosu na svog prethodnika. Vrlo smo zadovoljni kvalitetom izrade telefona i mogućnostima koje se njime dobijaju u kombinaciji sa Android 2.3.3 operativnim sistemom, dok smo malo razočarani baterijom i nismo zadovoljni kamerom.
Zaključak
Kao i Incredible S i Desire S, Wildfire S je samo evolucija prethodnog modela. HTC je očigledno to i imao kao nameru, što se vidi iz toga što su samo dodali “S” na kraju imena i nisu smišljali neke potpuno nove nazive za modele koje su izbacili. Posmatran kao naslednik starog Wildfire-a, smešten u istu cenovnu kategoriju, Wildfire S je odlična prilika za nove Android korisnike koji bi želeli da probaju sve mogućnosti sistema bez prevelikih troškova. Čak i u slučaju da neko već ima stari Wildfire, prelazak na Wildfire S je sasvim opravdana investicija jer se dobija moćniji telefon sa mnogo većom upotrebnom vrednošću prvenstveno zahvaljujući duplo većoj rezoluciji ekrana.
Ono što je interesantno konstatovati je činjenica da Wildfire S poseduje 99% mogućnosti mnogo jačih HTC-ovih modela. Novi Android 2.3.3 operativni sistem i Sense 2.1 sa podrškom za HTCSense.com, praktično vam omogućava da uradite sve što i sa jačim modelima, samo možda malo sporije i malo manje komforno. Ekran nije vrhunskih karakteristika, a kamera je i dalje prilično ograničene upotrebljivosti, ali možemo reći da smo vrlo zadovoljni onime što ovaj telefon pruža.
Sve u svemu, ako vam treba pouzdan telefon koji nije preskup, poseduje praktično sve mogućnosti jednog modernog Android telefona, a ne smeta vam nešto manji ekran, sporiji procesor i slabija kamera, nećete pogrešiti ako izaberete HTC Wildfire S.
Prednosti:
– Vrlo kvalitetna izrada
– Novi Android 2.3.3 i Sense UI 2.1
Mane:
– Kamera
Uređaj na test ustupio HTC.