Huawei Honor 5X

Huawei Honor 5X

Honor serija kompanije Huawei koju je moguće kupiti samo online dolazi u Srbiju, a vrlo interesantna stvar oko ovih smartfona je njihova niska cena. Novi model 5X je naslednik prošlogodišnjeg 4X smartfona i donosi dosta primamljive specifikacije za cenu od oko 200$. Tu je kompletno metalno telo, DualSIM slot, FullHD IPS ekran, Snapdragon 616, čitač otiska prsta, 13MP kamera, itd. Na papiru za telefon sa ovom cenom deluje primamljivo, a evo i naših utisaka u praksi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Svi želimo što bolji telefon za što manje novca, to nije nikakva tajna ili nešto što je nerealno očekivati od kompanija u današnje vreme. Na tržištu smartfona imamo veliki broj proizvođača koji žele da budu uspešni i da ugrabe svoj deo kolača, ali problem je u tome što je konkurecija u tom segmentu neverovatna, pa nije lako istaći se u ponudi smartfona. Huawei je firma koja je u prethodnim godinama više nego dobro poslovala i gradila svoju reputaciju, ne samo efektnim reklamama i raznim tipovima marketinga, već telefonima koji su kvalitetni a ujedno i cenovno pristupačniji od drugih.

      Nije tržište smartfona vezano isključivo za prodaju premium flegšip modela, iako o takvim telefonima najviše čitamo jer uvek za sebe prigrabe najviše pažnje. Ne, kupcima su interesantni i budžetni smartfoni, a jedan takav je pred nama – Huawei Honor 5X. Honor brend je donedavno bilo moguće kupiti samo u Kini i to samo online putem, ovakvi telefoni nisu postojali u retail prodavnicama.
      To se sada menja, uspeh koji je zabeležen naterao je Huawei da Honor ponudi i u ostatku sveta, ujedno i kod nas u Srbiji. Imamo neki predosećaj da će Honor biti veoma popularan na našim prostorima, dobrim delom zbog pristupačne cene jer smo ipak “siromašnije” tržište, a možda i većim delom zbog odlika koje ima da ponudi za tu cenu sa kojom dolazi. Deluje nam da Honor 5X može biti jedan od najboljih budžetnih smartfona u narednom periodu, ali nećemo se baviti prognozama, već pogledajmo šta je to toliko primamljivo kod ovog modela…
      huawei_honor_5x_s.jpg
      Hardver
      Možda i najveći konkurent po pitanju hardvera jeste Moto X Play model, koji donosi dosta slične specifikacije, ali ono što čini Honor 5X primamljivim jeste da je jeftiniji od pomenutog za čitavih stotinu evra. Cena je ipak nešto što će mnogi svakako uzeti u obzir. Model kojim se bavimo poseduje vrlo solidni Snapdragon 616 čipset, koji je blago izmenjena varijanta popularnog Snapdragon 615 modela. Po sredi je vrlo solidan čipset za telefone iz srednje klase, a sastavljen je od dva četvorojezgarna procesora, Cortex A53 na 1.5 GHz i još jednog Cortex A53 na 1.2 GHz. Kao deo čipseta tu je i Adreno 405 grafički čip.
      [modul]specifikacija=8944[/modul]
      Ovde je u pitanju 4G Dual Sim smartfon, ali ne onakva varijanta koja žrtvuje jedan slot za microSD karticu, već Honor 5X donosi i odvojeni microSD slot, tako da uvek možemo imati dve Sim kartice u telefonu. Kapacitet memorije se može proširiti do 128GB, a interno skladište je veličine 16GB. Količina radne memorije u slučaju našeg primerka je 2GB, a kako saznajemo, postoje i varijante sa 3GB RAM-a. Honor 5X donosi i čitač otiska prsta, poseduje bateriju od 3000 mAh i dolazi uz Lollipop verziju Androida. Što se kamera tiče, tu je zadnja kamera sa senzorom od 13MP i F2.0 otvorom blende, LED blicem i 1080p snimanjem, a prednja je rezolucije 5MP i ima F2.4 blendu.Odmah na samom početku opisa dizajna moramo istaći da nas Honor 5X veoma podseća na Huawei Ascend Mate 7 model, telefon čijim smo izgledom bili izuzetno zadovoljni. Naravno, 5X je manji obzirom na razliku u dijagonali od 6 i 5.5 inča, ali ova dva smartfona imaju veći broj zajedničkih detalja u dizajnu. Osvrnimo se pre toga ukratko na pakovanje Honor 5X modela. U pitanju je kutija plave boje, koja deluje prijatno na oko. U pakovanju se nalazi 5V 1A punjač i microUSB kabl, ova u beloj varijanti. Prisutna je i prateća dokumentacija i alatkica za otvaranje Sim slotova sa strane telefona. Odlika koju svakako treba istaći jeste da je 90% tela 5X modela izrađeno od metala, i to zaista izgleda vrlo lepo baš kao i kod Huawei Ascend Mate 7 modela.
      huawei_honor_5x_1_s.jpg
      huawei_honor_5x_2_s.jpg
      huawei_honor_5x_3_s.jpg
      Spreda je kompletno u crnoj varijanti, sa nešto dužom crnom površinom ispod ekrana, koja deluje neiskorišćeno jer telefon ne poseduje kapacitivne tastere u tom predelu, već su isti softverskog tipa i deo su ekrana. Iznad je kraća slušalica, levo od nje su 5MP kamera i skroz levo senzori blizine i ambijentalnog osvetljenja. Bokovi su metalni baš kao i leđa telefona, a levo su smešteni slotovi za Sim kartice i slot za microSD karticu. U dnu su prorezi, nije reč o stereo zvučnicima, samo je levi zvučnik, dok je desni prorez za mikrofon. Između njih je microUSB port. Na desnoj strani imamo Power i Volume tastere, takođe metalne, a u vrhu je 3.5mm port za slušalice. Leđa su većinom metalna, izuzev manjih površina gore i dole od plastike, koji su tu zbog lakšeg propuštanja signala. Nazad takođe imamo 13MP kameru, pored nje LED blic, a ispod je smešten kvadratni senzor za otisak prsta. Sve u svemu, da ne znamo cenu telefona ne bismo rekli da sve ovo košta 200$, već da više liči na neki premium flegšip.
      huawei_honor_5x_4_s.jpg
      huawei_honor_5x_5_s.jpg
      huawei_honor_5x_6_s.jpgTestirajući sada već solidan broj smartfona koji dolaze od kineskih proizvođača, stičemo utisak da je korisnički interfejs koji većina koristi izgleda dopadljiv za područje Kine, ali ne toliko i ostatku sveta. Srećemo tu utiske kao što su “neozbiljan”, “previše šaren”, “neprofesionalan”, i dok sa jedne strane možemo uvideti zašto korisnici “ne vole” ovakav interfejs, na kraju krajeva sve se svodi na pitanje ukusa.
      Ne bismo rekli da nam je EMUI 3.1 korisniči interfejs preterano privlačan, ali ne vidimo ni čemu ogromna kritika koju srećemo na internetu. Da, ovo je nešto drugačiji pristup u odnosu na Google Stock zamisao interfejsa, ali ostaje funkcionalan i praktičan. Verzija Androida sa kojom dolazi Honor 5X je Lollipop 5.1.1, ali je Huawei najavio nadogranju na Android 6.0 koja će doneti i EMUI 4.0.
      huawei_honor_5x_softver_1_s.jpg
      huawei_honor_5x_softver_2_s.jpg
       
      Možemo videti zašto bi neko ovakav interfejs mogao nazvati previše šarenim, jer se u ikonicama i ostalim elementima smenjuje veći broj boja. Ikonice su zaobljeno kvadratne i ravne, a kao i obično sve prečice su na početnim ekranima usled izostavljanja fioke sa aplikacijama. Notifikacioni panel ima svoju vremensku traku, pa pokazuje kada je koja notifikacija nastala, što deluje korisno, a podeljen je u dve sekcije, tačnije prečice su odvojene u poseban ekran. Senzor otiska prsta je brz i precizan i uz pomoć njega se može otključati telefon desnim kažiprstom, dok recimo ako registrujete levi kažiprst možete odmah otključati telefon i ući u definisanu aplikaciju, recimo kameru, Facebook messenger, Whatsapp, Viber, itd, što nam deluje kao korisna mogućnost.EMUI 3.1 donosi i određene Motion opcije kao što su okretanje telefona naopako za utišavanje poziva, duplo tapkanje po ekranu za uključivanje ili crtanje slova po ekranu za brzo otvarenje aplikacija. Nije baš sjajan korisnički interfejs po pitanju dizajna, možda je i najslabija tačka Honor 5X modela, ali ne možemo reći da je preterano loš, jer se dobar deo kritike svodi na jednostavno nešto neozbiljniji i šareniji dizajn koji se mnogima ne dopada…
      huawei_honor_5x_softver_3_s.jpg
      huawei_honor_5x_softver_4_s.jpg
      huawei_honor_5x_softver_5_s.jpgOsećaj držanja telefon u ruci je vrlo pozitivan, dobrim delom zbog toga što u ovoj klasi ne srećemo plastiku, već telo od metala. Za telefon sa ekranom dijagonale 5.5. inča zaista nije prevelik, odnos ekrana u odnosu na telu je sasvim solidan, pa nije nezgrapan. Jedino nam blago smeta to što je možda i mogao biti i još kraći, jer je donja crna traka nepotrebno široka pošto na njoj nema nikakvih elemenata.
      Debljina telefona je vrlo dobra za ljubitelje tankih uređaja, samo 8.2mm, a obzirom da je metalan nije preterano težak, svega 158 grama, što je vrlo slično kao kod vodećeg Huawei modela, Mate S. Možemo slobodno reći, Honor 5X je budtežni smartfon koji je nalik premium flegšipu, barem kada je kućište telefona u pitanju.
      huawei_honor_5x_7_s.jpg
      huawei_honor_5x_8_s.jpg
      Jeftiniji telefoni počinju da dobijaju ekrane kakve su flegšipi pretprošle godine imali, sa 1080p rezolucijom i kvalitetnim IPS ekranima. Tako nešto je lepo videti na telefonu koji košta 200$, 1920×1080 rezoluciju na 5.5 inča, u prevodu dosta oštrih 401 piksela po inču. U pitanju je kvalitetan IPS panel sa relativno preciznim prikazom, što nam se dopalo, jer dosta netačni ekrani umeju prilično da nam pokvare utisak o telefonu.
      Honor 5X ima tačne boje, izmerili smo 4.30 Delta E vrednost, mada je temperatura boja ipak malo hladnija za naš utisak, 8056 kelvina, što znači da bela boja više ide ka plavljim nijansama. Gamma je u redu, blago svetlija 2.02 cifra, dok je maksimalna svetlina ekrana odlična i iznosi visokih 518 cd/m2. Interesantno je da Huawei nudi podešavanje temperature boja u opcijama ekrana, tako da smo tu uspeli da uz pomoć kolorimetra nađemo malo bolji odnos između toplih i hladnih nijansi, tako da smo uspeli da spustimo temperaturu na 7332K, što nije drastična razlika, ali je tim procesom poboljšana i tačnost boja koje su sada iznosile 3.66 Delta E. Slajder za temperaturu je nešto neprecizniji i boje brzo postaju pretople u jednom trenutku, tako da je ovo bilo najbolje što smo mogli da postignemo, što znači da pomaže, koliko toliko.
      huawei_honor_5x_9_s.jpg
      huawei_honor_5x_calman_s.jpg
      huawei_honor_5x_svetlina_s.jpg
      huawei_honor_5x_calman_temp_s.jpg
      Najveća razlika između premium flegšip modela poznatih kompanija i ovakvih budžetnih modela se svodi na to da budžetni modeli imaju slabije performanse. Snadpragon 616 je čipset srednje klase, tako da ne pričamo o slabim performansama modela iz entry level niske klase, ali naravno da se ta razlika oseća u odnosu na Snapdragon 810, što je logično s obzirom na cenu telefona.
      Ovaj čipset je ipak sposoban da pruži neometano i dovoljno brzo iskustvo, nismo primetili da se dešavaju preterana usporenja, osim u nekoliko navrata kada ume nakratko da “štucne”. Ne može se očekivati savršenstvo i ultrabrzo otvaranje aplikacija i besprekoran rad u telefonu sa ovom cenom, ali sveukupno se Honor 5X pokazao sasvim pristojno za svoj cenovni rang. Čisto ako volite da to pretočite u brojke da biste ga uporedili sa drugim smartfonima, postiže oko 30 hiljada poena u Antutu testu.
      huawei_honor_5x_10_s.jpg
      Ne možemo danas bez dobre kamere na smartfonu, a radosna vest potencijalnim kupcima ovog telefona je da Honor 5X vrši solidan posao kada je kvalitet fotografija u pitanju. Nećemo se zaleteti i reći da je u rangu sa najboljim telefonima jer to nije, ali 13MP i F2.0 blenda donose prijatne rezultate. Nivo detalja je visok, nismo primetili neku ogromnu količinu šuma, a boje nam naoko deluju relativno precizne.
      Dokle god je svetlo dobro, Honor 5X će pružati kvalitetne fotografije, ali u tamnijim uslovima taj kvalitet počinje da opada. Još uvek nema toliko šuma u fotografijama jer se koristi nešto agresivnija metoda uklanjanja, ali zbog toga nestaje i dobar deo detalja, pa su noćne fotografije mekane. 1080p video snimanje je prosečno, snimak deluje kao da je snimljen u manjoj rezoluciji od FullHD-a pa nema toliko finih detalja. Takođe nema optičke stabilizacije, ali to je ipak previše očekivati u ovoj klasi. Sve u svemu, kamera je vrlo pristojna po danu, ne tako dobra po mraku.
      Video primeri:
      huawei_honor_5x_1080p_dan.jpg
      huawei_honor_5x_1080p_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Opet bitna stvar za korisnike je autonomija baterije, jer ako ista nije dobra, veoma se lako može odustati od kupovine planiranog telefona. Huawei je ovde uključio dobrih 3000 mAh u telefon koji je dosta tanak, tako da je uspeo da postigne dobre rezultate trajanja baterije.
      Naš standardizovani test surfovanja na 250 cd/m2 svetline ekrana, pokazao je da Honor 5X postiže autonomiju koja je iznad proseka, čak i za premium smartfone koje smo testirali i koji se kreću oko 5 do 5 ipo sati uključenosti ekrana. Ovde je 5X postigao 6 sati i 13 minuta i sa tim rezultatatom slobodno možemo reći da je autonomija dobra.
      huawei_honor_5x_baterija_s.jpgPoduhvat kompanije Huawei koji podrazumeva uključivanje ovakvih specifikacija u telefon sa vrlo pristupačnom cenom jeste zaista veliki. Jasno je da pogledom na odlike Honor 5X odmah možete videti da donosi sjajan odnos uloženog i dobijenog, ali naravno nikako se ne treba voditi isključivo samo slovima na papiru. Mi smo tu da proverimo da li je sve tako dobro i u praksi, naša iskustva sa ovim modelom su vrlo pozitivna.

      Počevši od metalnog kućišta, preciznog otiska prsta, kvalitetnog 5.5-inčnog 1080p IPS ekrana, ali ne treba ni zaboraviti da uz sve to stiže i Dual Sim sa 4G podrškom na oba slota. Ne samo to, već slot nije hibridni, tako da je microSD slot odvojen od Sim slotova, što retko srećemo u poslednje vreme.
      huawei_honor_5x_s.jpg
      Kamera možda nije u rangu najboljih na svetu, teško i da može biti u ovoj cenovnoj klasi, ali kako se ispostavilo tokom testiranja – pruža veoma dobre fotografije po danu. Bitna stvar je da autonomija nije slaba, što ume da se dešava u ovoj klasi, već naprotiv, bolja je i od pojedinih vodećih premium flegšipa modela! Interfejs je možda i najveća potencijalna boljka Honor 5X modela, pošto postoji mogućnost da će njegov EMUI 3.1 na Lollipopu 5.1.1 izazvati oprečne utiske. Sa druge strane, telefon donosi sjajan balans cene i mogućnosti. Stoga od nas dobija zasluženo priznanje, uz malu ogradu – pod pretpostavkom da i u Srbiji ostane u sličnim cenovnim okvirima kada bude postao zvanično dostupan…
      Za kraj, jedna lepa informacija za posetioce Benchmarka: Huawei Honor 5X uskoro će eksluzivno biti dostupan u Benchmark online prodavnici!
      Prednosti
      – Odlična cena za ovakav hardver- Kvalitetno metalno kućište- FullHD 1080p IPS ekran- Dobra autonomijaMane
      – Noćne performanse kamere su lošije- Osećaj i izgled EMUI 3.1 interfejsa
      Cena: oko 200$
      Smartfon na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra