Huawei Honor 7 (video)

Huawei Honor 7 (video)

Honor 7 model nam se našao na testu, smartfon koji pokušava da pogodi zlatnu sredinu između flegšipa i srednje klase. U pitanju je uređaj sa HiSilicon Kirin 935 čipsetom, koji smo mogli zateći u modelima kao što su Mate S ili P8. Donosi kvalitetno metalno kućište, 20MP kameru koja obećava, a takođe i još jedan detalj koji obično srećemo kod flegšip modela - pričamo o čitaču otiska prsta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Još jedan smartfon koji zavređuje našu pažnju i o kojem diskutujemo ovom prilikom dolazi nam od kompanije Huawei. Koliko se ova firma angažuje i bori za svoju poziciju na tržištu je očigledno, kako na našim prostorima tako i šire. Raznolikost cenovnih klasa smartfona je po našem mišljenju dobar način da udovoljite svakom kupcu. Huawei je to uvideo i prati filozofiju onih koji su dominantni na tržištu danas. Koliko možemo da primetimo, ulaganje u marketing uz prisustvo dobrih smartfona u svakoj cenovnoj klasi daje dobre rezultate.

      Honor brend nije na srpskom tržištu dugo, ali za ovo vreme koliko je prisutan smatramo da je zaintrigirao domaću publiku. Pred nama se našao smartfon koji bi mogao biti zanimljiv osobama koje ne žele da zagaze u premium segment, ali ujedno i ne žele entry level telefon sa slabijim specifikacijama. Pre nego što nastavimo sa tekstom i uđemo u veće detalje, savetujemo vam da pogledate naš video i steknete generalni utisak o Honor 7 modelu.
      huawei_honor_7_prva_s.jpg
      Dizajn
      Huawei prati određena pravila prilikom dizajniranja, tako da nema nekih drastičnih odstupanja od modela do modela. Moramo priznati da nas Honor 7 podseća izgledom na Mate S, ne u prevelikoj meri, ali dovoljno da možemo reći da vidimo sličnost između pomenutih. Ne može se reći da je to loša stvar, imati privlačan smartfon sa metalnim kućištem u srednjoj cenovnoj kategoriji je stvar koju cenimo. Pakovanje je plave boje, unutrašnjost je podeljena u odeljke kako bi prateći dodaci bili uredniji, a govorimo o posebnim kutijicama za brzi punjač i microUSB kabl. Slušalice nažalost nisu uključene u pakovanje, dok je pomenuta oprema u beloj varijanti, koja je često zastupljena kod većine proizvođača.
      huawei_honor_7_1_s.jpg
      huawei_honor_7_2_s.jpg
      huawei_honor_7_3_s.jpg
      Uključujući varijantu koju vidite na našim fotografija, postoje ukupno tri boje u kojima se telefon može pronaći, a to su Gray, Silver i Gold. Ističemo opet da je kućište napravljeno od aluminijuma koji donosi dodatnu ozbiljnost telefonu u srednjoj cenovnoj kategoriji. Ima delova na poleđini u vrhu koji su izrađeni od plastike, ali kao što to več svi dobro znamo, u tim predelima se nalaze antene koje se generalno ne slažu baš najbolje sa metalom. Detalj koji posebno ističemo na prednjoj strani telefona jeste LED blic za selfi kameru, što je stvar koju vrlo retko srećemo.
      huawei_honor_7_4_s.jpg
      huawei_honor_7_5_s.jpg
      Leva strana uređaja sadrži slot za dve Sim kartice, ili kombinaciju Sim+microSD, tu je i programabilni Smart taster o kojem ćemo više diskutovati, zatim mikrofon, microUSB port i zvučnik na dnu. Desna strana sadrži power i volume tastere, dok je gore IR emiter, 3.5mm priključak i još jedan mikrofon. Huawei obično stavlja otisak prsta na poleđinu telefona, kao što je i ovde slučaj, a iznad njega nalazi se 20MP kamera i DualTone blic.
      huawei_honor_7_7_s.jpg
      huawei_honor_7_6_s.jpgSpecifikacije koje smo mogli videti kod telefona kao što su Huawei Mate S i P8, uz određene izmene prisutne su na Honor 7 modelu. Krenimo od čipseta koji smo već sretali u prethodnim testovima pomenutih telefona, govorimo o HiSilicon Kirin 935. Sastavljen je od dva četvorojezgarna Cortex A53 procesora – jedan radi na 2.2GHz, a drugi na 1.5GHz. Grafički čip ovog čipseta je po našem mišljenju nešto slabije rešenje, Mali-T624 kojeg je pregazilo vreme i samim tim nema dobre performanse u 3D igrama.
      Skladište može doći u tri varijante, 16, 32 ili 64GB, tako da korisnik sam može proceniti koliko prostora je dovoljno, a uvek postoji i opcija da skladište proširite microSD karticom, samo napominjemo da u tom slučaju gubite DualSIM mogućnost. Radna memorija iznosi 3GB, tako da keširanje aplikacija neće biti problem. Kamera je jedan od interesantnijih detalja, tako da imamo 20MP senzor, veličine 1/2.4″, sa otvorom blende od F2.0 i video snimanjem u 1080p rezoluciji. Baterija je Li-Po tipa, vrlo je solidnog kapaciteta, tačnije donosi 3100 mAh.
      [modul]specifikacija=8987[/modul]
      Softver
      Testirajući sada već solidan broj smartfona koji dolaze od kineskih proizvođača, stičemo utisak da je korisnički interfejs koji većina koristi izgleda dopadljiv za područje Kine, ali ne toliko i ostatku sveta. Srećemo tu utiske kao što su “neozbiljan”, “previše šaren”, “neprofesionalan”, i dok sa jedne strane možemo uvideti zašto korisnici “ne vole” ovakav interfejs, na kraju krajeva sve se svodi na pitanje ukusa.
      Ne bismo rekli da nam je EMUI 3.1 korisniči interfejs preterano privlačan, ali ne vidimo ni čemu ogromna kritika koju srećemo na internetu. Da, ovo je nešto drugačiji pristup u odnosu na Google Stock zamisao interfejsa, ali ostaje funkcionalan i praktičan. Verzija Androida sa kojom dolazi Honor 7 je Lollipop 5.0.2, ali je Huawei najavio nadogradnju na Android 6.0 koja će doneti i EMUI 4.0.
      huawei_honor_7_softver_1_s.jpg
      huawei_honor_7_softver_2_s.jpg
      Možemo videti zašto bi neko interfejs mogao nazvati previše šarenim, jer se u ikonicama i ostalim elementima smenjuje veći broj boja, mada ima pojedinih tema koje su malo neutralnije, kao što je recimo Bazzar_golden koja lepo leži na zlatnoj varijanti našeg primerka. Ikonice su zaobljeno kvadratne i ravne, a kao i obično sve prečice su na početnim ekranima usled izostavljanja fioke sa aplikacijama.
      Notifikacioni panel ima svoju vremensku traku, pa pokazuje kada je koja notifikacija nastala, što deluje korisno, a podeljen je u dve sekcije. Prečice su odvojene u poseban ekran. Senzor otiska prsta je brz i precizan i uz pomoć njega se može otključati telefon desnim kažiprstom, dok recimo ako registrujete levi kažiprst možete odmah otključati telefon i ući u definisanu aplikaciju, npr. kameru, Facebook messenger, Whatsapp, Viber, itd, što nam deluje kao korisna mogućnost.
      huawei_honor_7_softver_3_s.jpg
      huawei_honor_7_softver_4_s.jpg
      EMUI 3.1 donosi i određene Motion opcije. Ovim opcijama možete aktivirati neku mogućnost putem pokreta. Recimo, dobri primeri su okretanje telefona naopako za utišavanje poziva, duplo tapkanje po ekranu za uključivanje ili crtanje slova po ekranu za brzo otvarenje aplikacija. 
      huawei_honor_7_softver_5_s.jpgHuawei telefoni su, kada je kvalitet izrade u pitanju, došli do tog nivoa da ih slobodno možemo svrstati među najbolje na tržištu. Metalno kučište je zaista kvalitetno, lepo dizajnirano i pažljivo uklopljeno, pa po tom pitanju parira flegšip modelima drugih kompanija. Vrlo lepo leži u ruci, nije težak sa svojih 157 grama i relativno je tanak sa debljinom od 8.5mm.
      huawei_honor_7_8_s.jpg
      huawei_honor_7_9_s.jpg
      Kada je u pitanju rezolucija ekrana, Huawei je zadovoljan FullHD ekranima koji su prisutni čak i na flegšip modelima, ali i pored toga 1920 x 1080 tačaka na telefonu u srednjoj klasi je po našem mišljenu logično i itekako prihvatljivo. Reč je IPS-NEO tipu ekrana, dijagonale 5.2 inča, a oštrina prikaza iznosi 424PPI, što je cifra koja znači da je ekran sasvim oštar.
      Nešto detaljnije o ekranu: možemo reći da je svetao, po fabričkim podešavanjima nudi malo hladniji prikaz, ali uz pomoć opcije u podešavanjima, temperatura boja se može poboljšati, samim tim i podiću preciznost boja na DeltaE 3.91 i temperaturu od 7240K. Konkretna maksimalna svetlina ekrana koju smo izmerili iznosi 454cd/m2.
      huawei_honor_7_10_s.jpg
      huawei_honor_7_calman_s.jpg
      huawei_honor_7_svetlina_s.jpg
      S obzirom da smo upoznati sa HiSilicon Kirin 935 čipsetom koji se nalazi unutar Mate S modela koji smo testirali, možemo reći da Honor 7 donosi vrlo slične performanse. Nismo prezadovoljni grafičkim mogućnostima ovog čipseta, tačnije 3D igranje neće biti baš najbolje iskustvo, dok je utisak o generalnoj brzine telefona pozitivan. Odrađuje većinu stvari bez kašnjenja i zastajkivanja, što znači da je u praksi Honor 7 prijatan za korišćenje. Prenosimo i informaciju koja konkretno oslikava performanse, popularni Antutu test u kojem je postignuto 49782 poena.
      huawei_honor_7_11_s.jpg
      Kamera je vrlo prijatno iznenađenje, može se reći i pomalo neočekivano, jer je kvalitet fotografija dosta dobar, što je još čudnije jer telefoni iz srednje klase neretko ne oduševljavaju. Honor 7 pravi izuzetak, svojim senzorom rezolucije 20MP i F2.0 blendom pruža vrlo dobre rezultate. Pomalo nelogično, ali iz nekog našeg ugla ova kamera se ponaša bolje od kamere flegšipa kompanije Huawei – P9 modela.
      Detaljnost u fotografijama je na visokom nivou, boje su precizne i dinamika je bolja nego smo očekivali. Naravno, kamera nije idealna jer pokazuje malo veće prisustvo šuma, ali takođe uz pristojne noćne rezultate vrlo nas prijatno iznenađuje, kao što smo već pomenuli. Može se istaći da 1080p snimanje nije preterano dobro, video je dosta mekan i bez veće količine detalja, što je suprotna situacija u poređenju sa fotografijama. 4K rezolucija nije opcija ni na flegšip P9 modelu, tako da je nema i na Honor-u 7.
      Video primeri:
      huawei_honor_7_1080p_dan.jpg
      huawei_honor_7_1080p_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Još jedno od prijatnih iznenađenja pored kvaliteta fotografija jeste autonomija. Kapacitet baterije od 3100 mAh je i više nego dovoljan za hardver i dijagonalu ekrana, što se pozitivno odražava na dužinu trajanja baterije. Naš standardizovani test na svetlini ekrana od 250cd/m2 vratio nam je rezultat od 6 časova i 40 minuta uključenosti ekrana, što je vrlo dobra vrednost, pa smo autonomijom prilično zadovoljni.
      huawei_honor_7_baterija_s.jpgPonovićemo pitanje – kome je Honor 7 zapravo namenjen? Nakon vremena provedenog sa telefonom, jasna nam je ideja koju je Huawei imao, a to je da ponudi telefon koji odaje utiske flegšip modela, a nalazi se u pristupačnijoj srednjoj cenovnoj kategoriji. Kvalitet izrade i dizajn su na visokom nivou, metalno kućište je vrlo kvalitetno i ostavlja premium utisak skupljih modela. Vrlo čvrst i prijatan za držanje u ruci, nije prevelik sa ekranom od 5.2 inča, niti je pretežak, sasvim je lepo odmeren.
      huawei_honor_7_s.jpg
      Performanse svakako nisu na nivou flegšipa, to je jasan detalj koji ga odvaja od skuplje konkurencije, pogotovo na GPU polju, tako da ovo svakako nije moćan smartfon koji će zadovoljiti entuzijaste. Za prosečnog korisnika smatramo da jeste dovoljan, nema vidljivih padova u brzini i sveukupno funkcioniše vrlo korektno.

      Softverska strana je malo slabija, EMUI korisnički interfejs nije baš toliko popularan u smartfon zajednici, ali ukoliko vam to ne smeta, Honor 7 je sveukupno izuzetno solidan izbor u cenovnoj klasi iznad tri stotine evra. Kvalitet fotografija nas je najviše oduševio, pa smatramo da je to jedan od aduta Honor 7 modela, a uz to možemo i dodati vrlo dobru autonomiju. Sve u svemu, reč je o telefonu koji donosi puno i sasvim je moguće da će biti pravi letnji hit na domaćem tržištu.
      Prednosti
      – Vrlo dobar kvalitet fotografija- Prilično kvalitetno metalno kućište- Dugačka autonomija- Kvalitetan senzor otiska prsta
      Mane– Slabije GPU performanse čipseta- 1080p video snimanje ispod očekivanja
      Cena: oko 300 evra u slobodnoj prodaji
      Smartfon na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra