Huawei Mate 10 Lite (Video)

Huawei Mate 10 Lite (Video)

Sa predstavljanjem nove porodice Mate uređaja, jedan model je zauzeo posebno mesto. Svi znamo veoma dobro koliko su Lite varijante Huawei telefona odlično odrađene i u kojoj meri zapravo predstavljaju tihe heroje u ponudi te kompanije koji su možda u senci vodećih modela po pitanju promocije, ali su svakako uređaji odličnog balansa, naročito za domaće tržište. Sada i Mate serija dobija svoju Lite varijantu. Zainteresovani?

    Sadržaj

      Petar Gredelj
      Formula za uspeh Lite modela je relativno jednostavna. Korektan dizajn u liniji top varijante, dobre performanse, solidan balans cene i mogućnosti. Upravo je to učinilo Lite serije Huawei i Honor telefona tako popularnim u Srbiji. Sa cenom koja gravitira ka sumu od oko 300 evra, bilo sa gornje (Huawei) ili donje (Honor) strane, predstavljaju veoma popularan izbor među domaćom populacijom. Sa punim pravom, dodali bismo, jer su naša iskustva sa tim telefonima zaista više nego pozitivna.
       
      Stoga, puno očekujemo od Mate 10 Lite uređaja. Da ne kažemo, Srbija puno očekuje! Reč je o pristupačnijoj verziji Mate 10 telefona koji bi, ukoliko sve prođe onako kako je Huawei zamislio, trebali da budu za tu kompaniju ono što je, recimo, Note za Samsung, ili V30 za LG. Istovremeno, Mate 10 Lite je prvi telefon koji bi u pravu srednju klasu trebao da donese popularni format ekrana od 18:9, makar kada govorimo o top modelima. Istina, imali smo LG Q6, ali se otprilike tu i završavao spisak njegovih aduta, dok su ga performanse ipak spuštale koju klasu ispod. Stoga, da pogledamo šta donosi Mate 10 Lite telefon.
      mate10_lite_1_s.jpg
      Raspakivanje i dizajn
      Interesantno i prilično kompaktno pakovanje je takvo da se telefon zapravo izvlači bočno. Interesantan koncept, sa odmerenom dozom luksuza. Ideja je da se kupac oseća posebnim, a da telefon praktično do poslednjeg trenutka predstavlja svojevrsno iznenađenje za korisnika. Koliko se u tome uspelo? Rekli bismo, poprilično.

      U samom pakovanju zatičemo nekoliko važnih dodataka. Najpre, tu su slušalice, što odmah jasno sugeriše prisustvo 3.5-milimetarskog priključka koji, nažalost, u sve većoj meri biva izostavljan sa telefona novije generacije. Interesantno je da je konektor microUSB 2.0 tipa, a ne USB-C, što je opet primerenije klasi u kojoj uređaj stiže. Najzad, tu je maska koju, dakle, možete odmah namestiti i time zaštititi telefon već od prvog vađenja iz kutije. Odličan dodatak, ali donekle i neophodan – naime, ova maska niveliše zadnje kamere koje “štrče” iz poleđine telefona.

      Tu dolazimo do jednog od ključnih aduta Mate 10 Lite telefona. Naime, on stiže sa čak četiri kamere! Pre nego što pomislite da se radi o ultimativnom telefonu za fotografisanje, moramo da kažemo da je reč o kombinacijama standardnog RGB i monohromatskog senzora male rezolucije – pozadi imamo kameru od 16 megapiksela, praćeno monohromatskim senzorom od 2 megapiksela, dok spreda imamo senzor od 13 megapiksela sa ponovo monohromatskim senzorom od 2 megapiksela. Interesantno, a videćemo u sekciji posvećenoj fotografisanju kako se pokazuju u praksi.

      Jedno je sigurno – Mate 10 Lite je izuzetno elegantan telefon! Izrađen je u najboljoj tradiciji Lite serije, od čistog komada aluminijuma, bez ikakvih viškova ili dodavanja raznih primesa, stakla, bilo čega. Kada govorimo o dizajnu, prve stvari koje nam padaju na pamet su „pregledno“ i „čisto“. Zaista, Mate 10 Lite po tom pitanju itekako može da stane na crtu i skupljim telefonima. Istovremeno, ovo je jedan od najtanjih telefona – debljina iznosi svega 7.5 milimetera!
      mate10_lite_13_s.jpg
      Prednjom stranom dominira veliki 5.9-inčni FullView ekran, što znači da stiže sa 18:9 odnosom stranica. Drugim rečima, on fenomenalno leži u ruci, mnogo bolje nego što ta dijagonala indicira, a Mate 10 Lite je jedan od prvih telefona koji donosi ovakav ekran u srednju klasu. Huawei ističe da okvira oko ekrana „gotovo da nema“, i premda se mogu uočiti, zaista su svedeni na malu meru.

      Na zadnjoj strani imamo sistem sa dve kamere koje „štrče“ iz poleđine. Srećom, kao što smo već spomenuli, već se u pakovanju dobija futrola koja niveliše ovu izbočinu. Tik ispod njih je smešten čitač otiska prsta. Na desnoj strani su tasteri za paljenje i jačinu zvuka, a SIM slot donosi mogućnost korišćenja dve SIM kartice, odnosno jedne SIM i jedne memorijske kartice. Gornja strana sadrži „samo“ 3.5-milimetarski konektor za slušalice, dok su na donjoj strani zvučnik i microUSB konektor, zajedno sa zvučnikom.

      Sve u svemu, Mate 10 Lite izgleda veoma lepo, baš kao što smo i očekivali od Lite iteracije telefona. Pride, nama se daleko više dopadaju modeli u boji naspram crnog koji smo imali na testu. Tu posebno ističemo plavu boju, koju je Huawei nekako odlično pogodio, bilo da govorimo o telefonima koji stižu pod njegovim, bilo o onima koji stižu pod Honor brendom, i to bi bio naš favorit…
       
       
       
       
        
      Hardver i performanse
      Kao što smo navikli, Huawei se čvrsto drži svog hardvera u skoro svim kategorijama, osim u najnižim, gde ponekad ukaže poverenje svojim sunarodnicima iz kompanije MTK. U principu, ovo opredeljenje pozdravljamo. Kompanija razvija i hardver i softver i pokazala je da ume itekako da optimizuje svoje uređaje, naročito po pitanju trajanja baterije. Ukoliko to ponovo uspe i sa čipsetom za telefone srednje klase, možemo biti radnosni. Pa stoga, šta možemo da očekujemo od Mate 10 Lite telefona po pitanju performansi?
      [modul]specifikacija=9281[/modul]
      Nažalost, ne možemo reći da smo posebno zadovoljni. Huawei je kreirao HiSilicon Kirin 659 čipset. Možemo vam sada pričati o njegovim jezgrima, mogućnostima, prednostima i manama naširoko, ali mislimo da je najbolje da sve sumiramo u jednu prostu rečenicu – sve je vrlo nalik na Snapdragon 625. To nije nužno loše, ali od vas zavisi da li ste možda priželjkivali nešto više, ipak nekakav otklon od klase po pitanju performansi, budući da telefon ipak dolazi sa “Mate” oznakom, koja nekako sugeriše da će doneti nešto više. Uostalom, i cena od oko 400 evra nije tako mala, tako da činjenicu da ćete dobiti performanse u rangu nečega što postoji već neko vreme na tržištu možete da posmatrate sa različitih strana…
      m10l_antutu_s.jpg
      Drugim rečima, Mate 10 Lite ima korektne performanse. Njegov osmojezgarni procesor nudi kombinaciju četiri jezgra koja rade na 2.36 GHz i četiri štedljiva koja rade na 1.7 GHz. To prati ne baš najsnažnija Mali T-830 grafika, koja je ponovo u proseku nečega što klasa nudi. 16-nanometarski čipset je možda značajan korak za Huawei, ali je u proseku onoga što se na tržištu nudi u ovoj kategoriji već neko vreme. Sa druge strane, pohvaljujemo prisustvo 4 GB RAMa i 64 GB skladišnog prostora. Ukoliko ne želite da koristite Dual SIM mogućnosti, uvek možete jedan slot uposliti za proširenje memorije za do maksimalnih 256 GB.
      m10l_geekbench_s.jpg
      Benchmark rezultati potvrđuju naše navode. Antutu rezultat je maltene identičan sa, primera radi, Moto G5S Plus koji smo nedavno testirali. Slično važi i za Geekbench. Ipak, moramo da primetimo da sa rezolucijom ekrana od 2160 x 1080 Mate 10 Lite ipak treba da opsluži nešto više piksela u odnosu na tradicionalnu Full HD rezoluciju koju koristi većina telefona u ovoj klasi. Može biti da ne deluje puno, ali svakako nije zanemarljiva stavka – uostalom, zbog toga je i ističemo.
      Softver i utisci u radu
      Kao što znate, Huawei oprema svoje telefone sopstvenim korisničkim interfejsom i od toga nikako ne odstupa. To se takođe može posmatrati iz različitih uglova, ali nama se dopada kako se EMUI pokazuje u praksi. Ovde ipak ponovo može doći do blagog razočarenja korisnika, budući da ovaj nov telefon ne dolazi uz najnoviji Android, niti uz najnoviji EMUI. Koristi se Android 7 Nougat u kombinaciji sa EMUI 5.1 korisničkim interfejsom, naspram najnovijih iteracija koje stižu sa sufiksom 8.
      m10l_softver1_s.jpg
      Sve u svemu, ista meta, isto odstojanje. Ukoliko ste ikada koristili bilo koji Huawei telefon, ovde ćete se odlično snaći. Sa druge strane, novajlije će (verovatno) biti ophrvane ogromnim brojem opcija koje EMUI 5.1 donosi u odnosu na standardni Android, a rekli bismo i u odnosu na bilo koji korisnički interfejs konkurenata. Nama se to i dopada, pošto telefon zaista možete podešavati “u sitna crevca” i maksimalno ga prilagođavati svojim ukusima i potrebama.

      Sa druge strane, implementacija interfejsa zahteva i snagu hardvera. Da li je po pitanju optimizacija odrađen valjan posao? Rekli bismo da u najvećoj meri jeste, mada tu i tamo ume da dođe do “štucanja”. Pokoja operacija ume da potraje – recimo, to ume da dođe do izražaja u aplikaciji za kameru – ali generalno iskustvo je sasvim pozitivno. Jednostavno, telefon je dovoljno snažan da čak i sa problematičnijim stavkama izađe na kraj, a uvereni smo da će po već ustaljenoj tradiciji naredni apdejt regulisati sve ovakve sitnice u potpunosti.

      Na raspolaganju su vam sve standardne opcije prilagođavanja telefona, u skladu sa vizijom kompanije Huawei da korisniku omogući da do što većeg broja podešavanja dođe u tri dodira ekrana. Pošto smo mnogo puta viđali EMUI 5.1 u kombinaciji sa Androidom 7.0, ne bismo se na tome previše zadržavali. Tim pre što smo na Mate 10 Pro modelu iskusili i Oreo + EMUI 8.0 kombinaciju, na kojoj nismo zatekli nikakve revolucionarne promene.

      Ono gde Mate 10 Lite, slobodni smo reći, razočarava, jesu GPU performanse. Jednostavno, performanse nisu sjajne, a rezolucija ekrana koja je veća od standardnog Full HD-a sigurno ne pomaže tome. Mali-T830 MP2 je u tom smislu nažalost pokazao da naše bojazni nisu bile bez osnova. Opet, ukoliko se ne igrate u zahtevnijim naslovima, ili vas igranje zapravo i ne zanima, možete komotno ignorisati ovaj pasus.

       
        
      Ekran
      Jedan od najvećih aduta Mate 10 Lite telefona jeste upravo njegov ekran. Istina je da je LG sa Q6 modelom doneo 18:9 ekran u nižu kategoriju, ali nekako smatramo da je Mate 10 Lite ipak sveukupno daleko kompetentniji uređaj, kome to nije jedini adut u tržišnom nadmetanju. Zaista, pokazuje se da je displej telefona jedna od najbitnijih stavki, ne samo u smislu kvaliteta, već i samih posledičnih dimenzija, budući da omogućava lak i čvrst hvat, bez obzira na naoko veliku dijagonalu.
      mate10_lite_21_s.jpg
      Mate 10 Lite dolazi sa 5.9-inčnim IPS ekranom, rezolucije 2160 x 1080 piksela. Dakle, karakteriše ga 18:9 (to jest, 2:1) odnos stranica, koji je praktično potpuno zadominirao u višoj klasi telefona, a na ovaj način polako počinje da osvaja i srednju kategoriju. Samsung je već najavio da će naredna generacija Galaxy A serije imati baš ovakve displeje, i definitivno je ovo način da se unapredi celokupna kategorija i donese novo iskustvo u segment koji je pomalo posustajao kada su noviteti i inovacije u pitanju. Pitali smo se dokle će se ići sa rezolucijom, ali moramo reći da nam je veoma drago što su proizvođači odlučili da promene format pre rezolucije. Iako će možda najzagriženijim ljubiteljima multimedije nedostajati 16:9 odnos ekrana idealan za, recimo, YouTube, 2:1 telefoni su prosto bolji za držanje i nošenje i tu nema mesta diskusiji.
      m10l_igra2_s.jpg
      Takođe, vrlo je očito da su i lepši, budući da omogućavaju da se u izradi gotovo potpuno eliminišu okviri oko ekrana. Pokrivenost prednje strane ekranom je deklarisana na 83%, što je odlična cifra. Iako Huawei naziva ovaj FullVision ekran “skoro bez ivica”, ipak ne možemo reći da se slažemo u potpunosti. No, veoma nam se dopada kako je sve izvedeno. Međutim, telefon ima jednu značajnu manu…
      m10l_ekran_s.jpg
      Verovatno stavka koja nam je najviše smetala prilikom druženja sa Mate 10 Lite telefonom uopšte jeste senzor automatskog osvetljenja. Jednostavno, kao da je u mnogim situacijama radio pogrešno. Zatamnjivao je ekran previše, u drugim situacijama ga nije zatamnjivao dovoljno, jednostavno kao da nije želeo da nam prikaže maksimalan kvalitet displeja. Istovremeno, stvarao je utisak da se pri jarkom dnevnom svetlu ekran vidi nešto slabije, jer redovno nije dizao osvetljenje dovoljno.
      m10l_yt1_s.jpg
      Van toga, ekran je zaista više nego korektan i spada u najbolje u klasi bez ikakve dileme. Ukoliko vam se nešto ne dopada ili želite da promenite parametre displeja, EMUI vam omogućava da širok raspon istih promenite veoma lako i na taj način prilagodite telefon svojim željama.
      Zvuk
      Oko zvuka se ne bismo previše zadržavali. Situacija je jednostavna – telefon ima samo jedan zvučnik. On je prilično glasan, i verovatno je da vas neće oduševiti, ali sigurno vas neće ni razočarati. Takođe, Huawei Mate 10 Lite nudi Huawei Histen audio sistem, ali nismo sigurni ni sami u kojoj meri to uopšte služi, iako je ovo treći ili četvrti telefon koji stiže sa podrškom za tu tehnologiju. 3.5-mm priključak je tu, i kvalitet izlaza je na sasvim dobrom nivou.
      mate10_lite_33_s.jpg
      Baterija
      Mate 10 Lite je Huawei telefon, a Huawei nas je navikao na odlično trajanje baterije na svojim telefonima. Nažalost, telefon nije stigao sa brzim punjačem, niti podržava tu tehnologiju. Radi se o bateriji kapaciteta 3340 miliamperčasova. Kako se ona pokazala u praksi?
      m10l_baterija_s.jpg
      Rekli bismo, u skladu sa očekivanjima – koja su, da se podsetimo, u startu natprosečna. Telefon je ostvario skoro 11 i po sati prilično intenzivnog rada tokom jedne obdanice, a nismo ga uopšte štedeli, već je morao da pušta YouTube video i igre po nekoliko sati. Jednostavno, Mate 10 Lite će vas itekako dobro služiti. Naša procena je oko 2 dana pristojne upotrebe, možda i tri dana ako spadate u štedljivije korisnike, a čitav dan će sa lakoćom trajati itekako čak i najzahtevnijima koji ne ispuštaju telefon iz ruku.
      Podsetimo da zahvaljujući (ponovo) tom famoznom EMUI 5.1 interfejsu možete aktivirati (i podešavati vrlo precizno) razne vidove uštede energije, zahvaljujući čemu ćete biti u prilici da dodatno optimizujete potrošnju i produžite bateriju. Po tom pitanju je Huawei u samom vrhu i pokazuje da potpuni nadzor nad razvojem hardvera i softvera itekako ima smisla i da rezultuje dobrim iskustvom samog korisnika…
       Jeste li spremni za čak četiri kamere? Upravo sa toliko senzora stiže Mate 10 Lite, i to po dva napred i pozadi. U oba slučaja RGB senzore od 16, odnosno 13 megapiksela prate monohromatski senzori od 2 megapiksela. Drugim rečima, oni su tu da pripomognu prilikom informacija o osvetljenju i stvaranju osećaja dubine, dok ipak glavni posao rade standardni senzori. Recimo i da obe kamere podržavaju LED blic, te da snimaju 1080p video u 30 fps.

      Drugim rečima, stvari stoje korektno. Da li isto važi i za softver? Rekli bismo da da. U principu, tu je stari Huawei softver sa gomilom podešavanja. Standardan raspored sa glavnim ekranom iz koga su lako dostupne sve opcije prati gomila opcionih modova snimanja, filtera i efekata. Kao i u drugim slučajevima, i ovo može da bude mač sa dve oštrice. Verovatno znate da ne trebate da preterujete sa “ulepšavanjima”, ma koliko vas Huawei (a i druge kompanije) podsticale da koristite razne filtere.
      m10l_kamera_s.jpg
      Tim rečeno, obećava se mnogo zanimljivih opcija za kameru. Fokus se može podešavati i nakon fotografisanja, režim snimanja pokretnih slika gde se snima nekoliko sekundi umesto samo jedne fotografije, uvećano prostorno zahvatanje blica na selfi kameri, gomila preinstaliranih efekata, filtera, režima slikanja, pa čak i stikera i “kostima” koje možete dodavati na fotografije, sve tu zvuči impresivno na gomili. Međutim, postoji i druga strana ovakve raskošnosti opcija, a to je da kamera jednostavno nekada deluje kao da se “vuče”, odnosno da radi izuzetno sporo. Nismo ni sami uspevali da pohvatamo neke naročite pravilnosti u ovakvom ponašanju, ali jedno je sigurno – više bismo voleli munjevit rad kamere sa osnovnim opcijama nego povremena usporavanja iz ne baš uvek jasnih razloga.
      foto_mate10lite_16_s.jpg

      Tim rečeno, postoje neke stvari koje će vam sigurno prijati. Odlični portreti koje je veoma lako praviti, bokeh efekat i na zadnjoj i na prednjoj kameri koji omogućava potpuno “stavljanje u fokus” osoba koje fotografišete budući da zamućivanje radi i vrlo efikasno i vrlo jednostavno, Beauty 4.0 algoritam na koji smo vas upozoravali i koji zaista ne podnosimo, ali koji je, da se ne lažemo, izuzetno popularan, naročito među pripadnicama nežnijeg pola…Sve to donosi veoma solidne fotografije.


      Ono gde nismo najsrećniji (mada po tome ne odskače od klase) jeste noćno snimanje. Naravno, to je i za očekivati. Detalja je manje, svetlo je slabije, pojavljuje se dosta šuma. Mate 10 Lite ne menja formulu koju smo do sada i inače zaticali u ovoj kategoriji. Poslužiće, ali nemojte očekivati čuda.




      Sa druge strane, pri dobrim uslovima osvetljenja, telefon zaista pravi odlične snimke! HDR je, što smo primetili i na drugim Huawei telefonima, podešen tako da radi dosta konzervativno. Imajući u vidu da dve kamere izvlače dosta detalja, to nas i ne čudi. Sa druge strane, možda bi mogao raditi bolje u uslovima slabijeg osvetljenja, kada uglavnom samo malo “posvetli” fotografiju.



      Pri većem zumiranju, vidi se da kamera nije u nivou, recimo, Mate 10 Pro modela (ili njegovih konkurenata u visokoj kategoriji), ali to se i ne može očekivati od ovakvog uređaja. Dinamički opseg nije najbolji, ali opet stižemo do kategorije koliko para toliko muzike. Tu i tamo se može primetiti odstupanje boja u odnosu na ono što naše oči iskuse, ali je to posledica, između ostalog, i korišćenja agresivnih filtera. Jednostavno, to je odlika Huawei telefona i njihovih kamera, sa kojom se morate pomiriti…
       


       
       Zaključak
      Stigli smo do finalnog razmatranja ovog telefona i njegovih kvaliteta. Sa jedne strane, Mate 10 Lite nije savršen telefon, ali pretenduje da zasedne na čelo jedne čitave kategorije. Sa druge strane, u odnosu na tu kategoriju je nešto skuplji, budući da je njegova cena oko 400 evra. Direktni konkurenti, što iz matične kompanije, što iz konkurentskih firmi, koštaju između 300 i 350 evra. Da li je Mate 10 Lite doneo nešto više u odnosu na njih?

      Odgovor je definitivno potvrdan, ali je pitanje da li će vam i koliko to značiti. Što se nas tiče, ima itekakvih prednosti, počev od fenomenalnog ekrana koji donosi i odličan hvat, pa nadalje. Sa druge strane, u nekim aspektima nema nekih naročitih prednosti, pa zavisno od toga šta vam je potrebno i šta više cenite kod telefona možete i bolje/jeftinije da prođete sa drugim uređajima. Primera radi, ako su vam performanse važne i po tome merite telefon, novajlija ipak nije doneo odskok u odnosu na rivale. Sa druge strane, ukoliko želite dobru, zaokruženu celinu, Mate 10 Lite svakako spada u opisanu kategoriju.
      mate10_lite_29_s.jpg
      Međutim, kao i svi telefoni njegove klase, on nije bez mana. Stoga taj odnos pluseva i minuseva morate da izanalizirate i izbalansirate, te dođete do zaključka da vam je ovakav telefon potreban, s tim što je zbog cene ipak nešto teže lako se opredeliti za njega. Ima fenomenalan ekran, koji prati slaba implementacija senzora automatskog osvetljenja. Ima solidne performanse, ali ume da štucne u nekim segmentima. Igranje je u najbolju ruku prosečno, ali zato imate mnoštvo opcija u softveru i veoma solidne kamere, čiji softver pak voli da vas natera da se zapitate šta se to događa i baci u glavolomku. Veoma je lep, autonomija je odlična, ali nema brzo punjenje. Razumete već šta želimo da kažemo.
      mate10_lite_6_s.jpg
      Postoji puno razloga zbog kojih će vam se Mate 10 Lite dopasti, ima nekih razloga zbog kojih bi vas tu i tamo bacio u rebus, ali je sigurno da u njegovoj klasi nema savršenih telefona. Da li je doneo dovoljno razloga da na njega potrošite nešto više nego što ste do sada činili u ovom segmentu? Verovatno jeste, i na papiru, i u realnosti. Samo budite sigurni da dobro pročitate naš test i naše utiske pre donošenja konačne odluke. Nama se telefon prilično dopao, te smo sigurni da će u narednom periodu biti veoma puno korisnika Mate 10 Lite telefona, tim pre što naše tržište tradicionalno dobro prihvata ovu klasu uređaja.
      Prednosti:
      – Odličan ekran – Dobra baterija – Vrhunska izrada – Solidne kamere – Dizajn – Hvat i dimenzije odlično odmereni
      Nedostaci:
      – Cena nešto iznad okvira klase – Senzor automatskog osvetljenja slabo radi – Tu i tamo ume da štucne i da se zagreje – Slab GPU – Nije na najnovijoj softverskoj platformi
      Cena: oko 400 evra

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra