Huawei Mate 10 Pro (Video)

Huawei Mate 10 Pro (Video)

Huawei je kompanija koja je odavno prevazišla fazu u kojoj je gotovo u svim klasama pokušavala da izgradi prepoznatljivost nudeći telefone dobrog odnosa uloženog i dobijenog. Da bi bili prepoznati kao pravi premium proizvođač, morali su da ponude tržištu vrhunske telefone, i to smo vremenom dobijali u sve većoj meri. Sada je to podignuto za lestvicu više. Stigao je Mate 10 Pro, za koji mnogi veruju da je ultimativan izraz Huawei vizije smartfona. Da li je zaista tako i šta se može očekivati od ovakvog uređaja?

    Sadržaj

      Mnogo je razloga zbog čega su fableti postali popularni. Uređaji velikih, raskošnih ekrana, u koje je mogao biti “upakovan” izuzetno dobar hardver, sa odličnim kamerama i karakteristikama u kojima se uvek moglo naći mesta za nešto više – ko to ne bi voleo? Oni su zapravo toliko postali popularni i traženi da su proizvođači bili prinuđeni da, verovatno brže nego što su želeli, i u većoj meri nego što su i sami očekivali, povećavaju dimenzije svojih vodećih top modela mejnstrim telefona.
       

      Danas fableti imaju dvojaku funkciju. Neki modeli su tu da zadovolje tržišnu tražnju, i to je jedna strana medalje. Druga, mnogo bitnija, jeste da su top modeli tu da demonstriraju moć matične kompanije. Tako Huawei Mate 10 Pro donosi sve što kineski gigant može da ponudi. Šta to znači u praksi? 6-inčni AMOLED ekran, novi AI koji se stara o određenim funkcijama telefona i automatizaciji određenih procesa, dve Leica kamere na poleđini u novom sistemu (jedna iznad druge),  uključujući novi sistem sa dve Leica kamere na poleđini, kao i novi AI endžin, Kirin 970 čip sa više hardverske snage, 6 GB memorije, skladište od 128 GB…verovatno shvatate šta hoćemo da kažemo – ovo je najbolje što Huawei može da ponudi trenutno.
      mate10_pro_1_s.jpg
       
      Mate 10 serija inače stiže u tri varijante – regularni Mate 10, zatim vrlo interesantno zamišljen Mate 10 Lite, koji treba da ponudi vrlo dobar odnos cene i performansi u najboljoj tradiciji Lite serija Huawei telefona, kao i Mate 10 Pro, koji je kreiran kao najbolji Huawei telefon. Tu je još i Porsche Design, koji je neka druga i dramatično skuplja priča. Drugim rečima, Huawei pred nas postavlja najbolje što ima. Da li je njegovo najbolje dovoljno dobro?
      Raspakivanje i dizajn
      Čim ugledate pakovanje, biće vam jasno da je reč o luksuznom proizvodu. Kutija, pakovanje, materijali i sadržaj, sve je na svom mestu. Uopšte, utisak je na veoma visokom nivou. Na kutiji je veliki logotip kompanije, zajedno sa Leica dual camera oznakom. Sad, ukoliko pratite Benchmark, znate da nismo baš veliki poklonici Leica brendiranja (ne zbog kvaliteta, već prateće priče i troškova), ali se ne može poreći da su kamere novije generacije na Huawei telefonima vrhunske i da nema spora da je reč o fantastičnim uređajima.
      mate10_pro_3_s.jpg
      Imamo li šta interesantnog u pakovanju? U principu, zanimljivo je da stiže maska već u samom startu. Toplo pozdravljamo ovakav potez, ma koliko inače bilo veoma jednostavno dokupiti je. Prosto, od samog starta imate potpuno funkcionalnu zaštitu, koja pride ima još jednu funkciju – nivelisanja pozadine iz koje “štrče” dve kamere. Takođe, nema 3.5-mm slušalica, budući da telefon nema taj priključak. Ne brinite, tu je adapter kao pomoćno rešenje, ako ne želite da koristite priložene USB-C slušalice…Tu je brzi punjač koji je u stanju da veoma brzo napuni inače poveliku bateriju ovog telefona.


      Mate 10 Pro je, najprostije rečeno, vrhunske izrade i fantastičnog kvaliteta! To se itekako oseća u ruci, a premijum materijali korišćeni u izradi telefona su kvalitetni aluminijum visoke čvrstine i Corning Gorilla Glass staklo. Istovremeno, Huawei je uspeo da zadrži masu telefona na relativno niskom broju, pa sa nepunih 180 grama on zapravo jeste lakši od ranijih Mate 9 i P10 Plus uređaja. Istovremeno, baš kao i brojni uređaji sličnog koncepta izrade, i Mate 10 Pro raspolaže IP67 sertifikatom o otpornosti, što znači da je vodootporan do dubine od metar i po, kao i da mu prašina ne može ništa.

      Prednja strana sadrži AMOLED ekran od 6 inča, sa 18:9 (tj. 2:1) odnosom strana, zahvaljujući čemu telefon fenomenalno leži u ruci, bez obzira na nominalno veliku dijagonalu. Rubovi su ekstremno mali! Huawei kaže da je njegov telefon “gotovo bez ivica” i u tom smislu su svakako u pravu. Na bokovima ih praktično i nema, i tek malo ispod i iznad ekrana zatičemo određene ivice, pri čemu uopšte nemamo primedbi na iskorišćenost tog prostora, budući da se tu nalaze zvučnik za razgovor, prednja kamera i slično.

      Zadnja strana je prilično zanimljiva. Naime, tu se nalazi nešto za šta se Huawei opredelio da implementira kao “dizajnersku crtu” koja odvaja deo telefona na kome se nalaze zadnje kamere i boji ga u nešto drugačiju nijansu. Nismo sigurno da nam se to rešenje dopada, ali verujemo da će se mnogima dopasti. Kamere su postavljene jedna iznad druge, umesto kao do sada jedna pored druge. Odmah ispod njih je i čitač otiska prstiju.

      Na samim ivicama telefona nema naročitih iznenađenja. Tasteri za paljenje ekrana i jačinu zvuka na jednom boku, IR na gornjem delu, USB-C konektor, zvučnik i mikrofon na donjem delu – sve je u skladu sa ergonomijom koja već godinama dominira u smartfon svetu i nemamo nikakvih primedbi. Mate 10 Pro pleni svojim dizajnom, deluje izuzetno ozbiljno i kvalitetno, uređaj kakav se samo poželeti može. Pri tome, tek smo zagrebali po površini…

       
       
       Znamo da se Huawei drži sopstvenih rešenja kada je hardver u pitanju. Tako je i ovog puta, ali sada imaju i neke adute u rukavu za koje su u stanju da ih ponude tržištu u jedinstvenom izdanju, budući da samostalno razvijaju svoj hardver. O čemu se zapravo radi?
      mate10_pro_20_s.jpg
      Huawei je razvio novi Kirin čipset. Ovaj put, reč je o Hisilicon Kirin 970 varijanti, ali ona nije postala snažnija samo u pogledu hardverske snage, odnosno usled povećane brzine, iako je i to prisutno. Čipset je izrađen u 10-nanometarskoj tehnologiji. Osam jezgara ovog procesora rade na visokim taktovima, i to četiri na 2.4 GHz, odnosno četiri štedljivija na 1.8 GHz. Za grafiku je zadužen Mali-G72 MP12 GPU, gde broj 12 označava broj njegovih jezgara. Međutim, tajni adut stiže sa druge strane…
       
      [modul]specifikacija=9280[/modul]
       
      Reč je, naime, o prvom čipu koji ima ugrađeni NPU, odnosno Neural Network Processing Unit. Huawei voli da kaže da njegov telefon, prosto rečeno, ima AI. Skloni smo da potvrdimo već sada da se u tome nimalo ne šale. Znali smo da već neko vreme razvijaju veštačku inteligenciju, i očito je trud počeo da se isplaćuje.
      m10pro_cpuz_s.jpg
      Ideja je da korisnik koristi uređaj kako želi, a AI je tu da mu pomaže putem naprednih algoritama, nudeći mu opcije poput prepoznavanja objekata, prilagođavanja scena u realnom vremenu i slično. Jednostavno, Huawei je zahvaljujući hardverskoj ugradnji logike za AI dobio mogućnost da ga koristi u većoj meri i “prožme” funkcije telefona raznim vidovima asistencije kojoj nije potrebno vreme za učenje i prilagođavanje, ili pak konekcija sa internetom. Videćete, ovo itekako ima uticaja na korisničko iskustvo i to veoma pozitivno, što se nas tiče.
      m10pro_antutu_s.jpg
      Sve u svemu, telefon se odlikuje veoma raskošnim hardverom. Varijanta na našem testu je stigla sa 6 GB RAMa i 128 GB interne memorije. U prodaji bi trebalo da se nađe i verzija sa 4 GB RAMa i 64 GB skladišnog prostora, ali otom potom. Nažalost, skladišni prostor nije moguće proširiti. Slot za kartice nam otkriva da je telefon Dual SIM tipa, pa je i ta funkcionalnost na raspolaganju. Međutim, nije reč o hibridnom slotu, te korisnik nema mogućnost izbora između druge SIM kartice i memorijske kartice.
      m10pro_geekbench_s.jpg
      Rezultati u sintetičkim testovima, kao i inicijalni utisci, potvrđuju pretpostavke. Ovo je, prosto rečeno, jedan od najboljih smartfona današnjice. Taj osećaj je dodatno podstaknut činjenicom da vam AI čip zapravo automatizuje određene operacije, pa ne samo da je dovoljno snažan za obradu podataka, već vam zapravo zaista štedi vreme tako što, primera radi, automatski odabere scenu slikanja za vas.
      mate10_pro_11_s.jpg
      Na samom kraju, dodajmo da će biti moguće Mate 10 Pro koristiti i poput PC računara. Ono što je interesantno jeste da je Huawei omogućio da se povezivanje sa računarom vrši direktno, preko kabla koji će koštati 10-ak evra. Na taj način je dovoljno direktno povezati Mate 10 sa monitorom. Neće biti neophodno koristiti bilo kakvo postolje ili ležište kao nešto što je smešteno između vašeg telefona i I/O uređaja, već će se komunikacija odvijati direktno. Naravno, ostaje da vidimo kako će ovo funkcionisati u praksi, ali nema razloga da sumnjamo da će iskustvo biti na visokom nivou.

       
       
       Polako nam utisci o radu telefona postaju “pase”, budući da je napredak u razvoju hardvera, kao i visok stepen optimizacije uređaja, u dobroj meri eliminisao sve eventualne prepreke za maksimalno uživanje u telefonu. Uz to, proizvođači su (barem oni najveći) naučili da dobro optimizuju korisnički interfejs, ili ga pak potpuno uklonili i dozvolili gotovo fabrički Android. Naravno, po tradiciji, Huawei ne spada u potonje…
      m10pro_softver1_s.jpg
      Naime, telefon stiže uz Android 8.0 Oreo operativni sistem. Za njega je razvijena i nova iteracija EMUI korisničkog interfejsa, čija je brojka skočila sa 5.1 direktno na 8.0, pretpostavljamo kako bi bila u skladu sa oznakom najnovijeg Androida. Verujemo da svi žele da znaju samo jedno u ovom odeljku, pa stoga tu informaciju dajemo na samom startu – telefon radi besprekorno! Nema štucanja, zastajkivanja, seckanja bilo koje vrste. Sve operacije su fluidne, odvijaju se na besprekoran način i zaista imamo samo reči hvale za ovaj izuzetan telefon po tom pitanju.
      mate10_pro_17_s.jpg
      Huawei je poznat po tome da svojim korisnicima nudi operativni sistem presvučen u EMUI ruho. To rezultuje sa dve prednosti i jednom potencijalnom manom. Naime, na taj način su mnoga podešavanja izmeštena i ponuđena korisnicima “na izvolte”, dajući im priliku da na jednostavniji način dođu do brojnih funkcija. Ovo zatičemo na svakom koraku, da li kod brzog podešavanja notifikacija, ili pak dodatnih opcija za ekran ili bateriju.

      Sa druge strane, istovremeno je omogućen ogroman broj podešavanja. Ponovo, za ekran ili režime uštede baterije ne samo da imate brojne opcije, nego ih i možete podešavati i optimizovati na fin način. Možete podešavati toliko toga, uključujući čak i navigacioni interfejs. Istovremeno, i po pitanju dizajna je sistem osvežen i osavremenjen, pa zaista možemo reći da smo veoma zadovoljni onim što smo iskusili tokom druženja sa Mate 10 Pro modelom.

      No, jedna potencijalna mana stiže otuda što se sistem može teško prepoznati, naročito ukoliko ste navikli na proizvod nekog drugog proizvođača, kao i otuda što možete odjednom biti “izbombardovani” morem opcija koje prožimaju razne aspekte rada telefona. Tako recimo možete veoma lako da izmenite neku opciju koja dramatično utiče na korisničko iskustvo, a da posle imate velikih problema da je ponovo pronađete. Srećom, tu je inteligentna pretraga po opcijama, tako da je velika verovatnoća da ćete brzo pronaći ono što vam je potrebno.

      Takođe, postoje razni načini da jednostavnije koristite sistem. Osim režima jednostavnog prikaza, tu je i mod za upotrebu telefona jednom rukom, ukoliko se ipak pokaže da je 6 inča sa 2:1 odnosom strana ipak preveliki zalogaj (premda sumnjamo). Možete se igrati sa najrazličitijim podešavanjima do mile volje, optimizujući sistem kako vam je drago.

      AI podrška dolazi do izražaja na raznim mestima. Recimo, jedna od najzanimljivijih opcija je ugrađeni prevodilac koji može biti od fenomenalnog značaja na svim vrstama putovanja i koji će vam dramatično olakšati život prilikom komuniciranja na daljinu ili boravka u nekoj stranoj zemlji. Slično tome, AI optimizuje scene prilikom fotografisanja, omogućava brzo kreiranje thumbnail-ova u galeriji i slično. Uči navike korisnika i optimizuje češće pokretane aplikacije, raspoređuje prioritete i tome slično. Drugim rečima, NPU radi diskretno i neprimetno, bez ikakvog opterećivanja korisnika, a ubrzava rad, te olakšava i optimizuje korišćenje telefona.
      m10pro_translator_s.jpg
      Postoji mnoštvo funkcija koje Huawei telefoni sa sobom donose, kao što su health aplikacije, menadžeri raznih segmenata i tako dalje, ali smatramo da nema potrebe previše se zadržavati na tome, budući da ste umnogome te stvari mogli da zateknete na postojećim Huawei telefonima. Ukupan utisak nam je ipak koliko sve dobro i brzo radi. Sve je tečno, nema nikakvih zastajkivanja, operacije se obavljaju munjevito. Moramo skinuti kapu i reći da je optimizacija na zaista veoma visokom nivou, a ugodnost u radu maksimalna. Jedina potencijalna mana (mada ne naročita, i ne neočekivana) jeste što telefon ume da se zagreje prilikom intenzivnijeg korišćenja. To nije ništa neočekivano niti čudno, ali recimo da je subjektivan osećaj da je ta osobina nešto izraženija od proseka današnjice.
      mate10_pro_12_s.jpg
       
       
        
      Ekran
      Jedna od stavki u kojima Mate 10 Pro bliste jeste upravo ekran telefona. Ovo nije prvi AMOLED ekran na Huawei telefonima, pokušano je već sa Mate S modelom, ali je taj uređaj ostao nekako nezaokružen i nije imao tržišnog uspeha. Sada je, predosećamo, sazreo trenutak za neku drugu priču.
      mate10_pro_21_s.jpg
      Nas AMOLED ekrani oduševljavaju već godinama i smatramo da se radi o najboljim mobilnim ekranima, premda postoje i korisnici koji ne dele naš stav. Ovde imamo ekran od 6 inča, sa 2:1 odnosom stranica, rezolucije 2160 x 1080 piksela. To u praksi znači da imamo gustinu prikaza od oko 402 piksela po inču, a displej je zaštićen Corning Gorilla Glass staklom. Pokrivenost prednje strane telefona ekranom je deklarisana na skoro 81%, što je odličan podatak.
      m10pro_ekran1_s.jpg
      Prikaz je izvanredan. Boje su odlične, precizne, a ukoliko želite, možete prikaz preciznije podešavati iz opcija samog telefona, odnosno EMUI interfejsa. U teoriji, na AMOLED ekranima je crna boja zaista crna, i samim tim kontrast teži beskonačnosti, a to se u praksi itekako oseća, bilo da samo koristite telefon nehajno, ili pak intenzivno konzumirate multimedijalne sadržaje bilo kog tipa. Neki bi možda priželjkivali veću rezoluciju – istina je da neki konkurenti nude višu rezoluciju na top modelima telefona, ali da li bi vam zaista bila neophodna? Nismo tog mišljenja, prosto ne vidimo praktičnu vrednost, a budući da je Mate 10 Pro pozicioniran cenovno ispod svojih ljutih rivala, zbilja smatramo da nema potrebe da se ide po svaku cenu na višu rezoluciju.

      Ekran podržava i HDR10 podršku, ali donosi nešto mnogo bolje. Naime, sa jedne strane, nudi izuzetno visok stepen osvetljenosti zahvaljujući čemu je prikaz fenomenalan u svim uslovima osvetljenja, pa i pri jarkom spoljnom svetlu, dok je minimalno osvetljenje neverovatno nisko te stoga možete sa lakoćom koristiti telefon u mračnim uslovima ili za intenzivno čitanje knjiga bez bojazni da ćete opteretiti oči. Tu su i razni filteri plave svetlosti i druga pomagala na samom telefonu koja vam itekako mogu poslužiti u te svrhe. Sve u svemu, za ovako dobar ekran Mate 10 Pro zaslužuje najviše ocene! Nemojte se ni slučajno zavarati time što nudi “samo” FHD+ rezoluciju…
      m10pro_igra_s.jpg
      m10pro_yt2_s.jpg
      Baterija
      HiSilicon Kirin čipsetovi su tradicionalno štedljivi. Međutim, kada se to iskombinuje sa činjenicom da se telefon isporučuje sa velikom baterijom od 4000 mAh, sve poprima novu dimenziju. Iako na priloženim skrinovima možete videti nivo potrošenosti baterije, u praksi je to bilo daleko impresivnije, budući da smo da bismo uopšte priveli bateriju kraju tokom jedne obdanice morali bukvalno da opteretimo telefon na što zahtevniji način i dok ga uopšte nismo koristili.
      m10pro_baterija_s.jpg
      Naravno, trajanje baterije zavisi od uslova korišćenja, načina na koji upotrebljavate telefon i tako dalje. No, ovde zaista nije nemoguće ostvariti autonomiju i preko tri dana, zavisno od osvetljenja ekrana i režima upotrebe, budući da Mate 10 Pro, kao što smo napomenuli gore, može da bude izrazito štedljiv po tim pitanjima. Naša procena – svako može da izvuče dva dana, ma koliko bio zahtevan. Tri dana će izvući većina korisnika, a oni štedljiviji će morati da posežu za punjačem tek na kraju trećeg ili čak tokom četvrtog dana. Sjajno!
      mate10_pro_22_s.jpg
      Dok skidamo kapu po pitanju trajanja baterije, ostaje nam da napomenemo i njegov brzi punjač. Naime, Mate 10 Pro stiže sa brzim punjačem koji garantuje da će za samo pola sata napuniti bateriju do 58%, što u praksi znači – po našoj prognozi – dva dana normalnog korišćenja! Takođe, Huawei se hvali i TUV sertifikatom o sigurnosti baterije (eto do čega se došlo). Imajte samo jednu stvar na umu – telefon se veoma intenzivno zagreje tokom brzog punjenja!
      Audio
      mate10_pro_16_s.jpg
      Huawei je opremio Mate 10 Pro samo jednim zvučnikom, ali to nije značilo da će odustati od kakvog-takvog pokušaja da simulira stereo zvuk. Naime, iako se glavni zvučnik nalazi na dnu telefona, Mate 10 Pro pokušava da simulira stereo zvuk pomoću zvučnika za razgovor, koji je naravno dosta tiši od glavnog zvučnika. No, može “pripomoći” u stvaranju osećaja punijeg zvuka, a to istovremeno znači da se zvuk neće potpuno utišati ukoliko se pokrije glavni zvučnik. Sve u svemu, više nego korektno, mada smo viđali i telefone sa boljim i punijim zvukom zahvaljujući stereo sistemu.
       Saradnja Huawei-a i nemačke kompanije Leica upostavljena je još kolaboracijom na razvoju kamere za model P9, da bi se sličan koncept preneo i na Mate 9, a sada je zatičemo i na Mate 10 Pro uređaju. Ne bismo ulazili u diskusiju da li je zaista Leica nešto razvijala, ili samo dala svoj potpis, jer je u krajnjoj liniji bespredmetna – kvalitet fotografija i sistema koji se isporučuje je najbitniji, zar ne? Stoga, imamo lepe vesti za vas…
      m10pro_kamera1_s.jpg

      Najpre par utisaka o Huawei aplikaciji kamere. Ona je prilično standardna, jednostavna za upotrebu i najvažnije opcije su dobro raspoređene na glavnom ekranu. Tu su i prečice za galeriju, video, strelice za dodatne menije, direktan pristup blic i HDR setovanjima, kao i izbor modova, zasićenosti boja, otvora blende. Svajpovanjem na desnu ili levu stranu otvaraju se nove opcije i meniji, koji su zaista brojni.

      Naravno, možete i sami da podešavate opcije, mada sada ima manje razloga za to nego ikada. Naime, zahvaljujući AI podršci, telefon će sam birati optimalan scenario za ono što fotografišete. Dok će “čistunci” možda sumnjivo zavrteti glavom na ove reči, dotle će većina korisnika toplo pozdraviti ovu mogućnost, budući da im omogućava još bezbrižnije fotografisanje. Uostalom, kada je rezultat sjajan, sve je lakše prihvatiti.

      Kamere su, naravno, smeštene na poleđini, jedna iznad druge. Tu su senzor u boji od 12 megapiksela, odnosno monohromatski senzor od 20 megapiksela. Senzor u boji podržava optičku stabilizaciju, za razliku od monohromatskog. Oba senzora imaju otvor blende od f/1.6. Da na ovom mestu pomenemo i test sajta DxOMark, koji je za Mate 10 Pro kameru dao ocenu 97, što je zaista obećavajuće.

      Zaista, u praksi kamera radi odlično! Sve se obavlja munjevito i brzo! Kombinacija phase detection i laserskog autofokusa pomaže brzom radu kamere, što u praksi na nas kao korisnike ostavlja fantastičan utisak. Dovoljno je da usmerite i “okinete”, sada još lakše i brže nego ikada. Ne zaboravimo ni dual-tone blic, ali ni hibridni zum koji je u stanju da snima u 2X bez gubitka na kvalitetu fotografije. Sve u svemu, utisci prilikom fotografisanja su sjajni, a dokaze u prilog tome možete videti na priloženim fotografijama. Sve smo ih snimali na automatskim setovanjima, puštajući telefon (i njegov NPU) da nam se pokažu i dokažu. Mislimo da nismo pogrešili.

      Tim rečeno, Huawei tradicionalno ima naviku da u svojim algoritmima softverskog procesiranja nastupi malo agresivnije sa ulepšavanjima. Ovde to i nije toliko izraženo koliko na nekim pristupačnijim telefonima, ali se tu i tamo može primetiti. To posebno važi za prednju kameru, ali o njoj nešto kasnije. Moguće je snimati objekte i osobe sa manjih odstojanja i zamućivati pozadinu, slično kao i kod ljutih konkurenata.


      Pohvalili bismo posebno režim noćnog snimanja. Zaista, Huawei je uspeo da ovaj segment dovede na izuzetno visok nivo. Boje su veoma dobre, zasićenje je gotovo neprimetno, mnogo toga je “počišćeno” procesiranjem, a šuma ima prilično malo. Zapravo, ovo je retka situacija gde bismo pogledali u dobijenu fotografiju i čudili se koliko je dobra i kako li je to telefon uspeo da usnimi, jer naše oči ne mogu da zapaze sve te detalje. Po tom pitanju, Huawei zaslužuje čestitke!

      Ono gde ne zaslužuje čestitke, a što bi vam opet moglo biti (ne)važno zavisno od ukusa i potreba, jeste snimanje videa. Sa podrškom za 4K snimanje u 30 fps nemamo problem, ali naš omiljeni režim snimanja sa boljim kamerama jeste 1080p u 60 fps. Deluje nam kao da je neko zaboravio da sredi ovaj režim snimanja. Naime, bez ikakvog razloga su boje zamućenije, prikaz tamniji, a šum izraženiji. Uopšte nam nije jasno zbog čega je tako, jednostavno nema nikakvog racionalnog razloga za to.

      No, ukupan utisak je izuzetno povoljan. Slike su prepune detalja, dinamika je na visokom nivou, po dobrom osvetljenju je slika zaista savršena, makar u okvirima današnjih mogućnosti na mobilnim telefonima. Ukoliko biste nas terali da biramo između, recimo, Mate 10 Pro i Note 8, ne bismo ni sami znali da kažemo sa sigurnošću šta je bolje.

      Prednja kamera je takođe korektna. Reč je o kameri od 8 megapiksela sa fiksnim fokusom, te otvorom blende od f/2.0. Iako generalno korektno snima, pazite da ne preterate sa podešavanjima da ne biste završili totalno isprani i neprirodni. Huawei tradicionalno nudi vrlo opsežne opcije “ulepšavanja”, koje nekada mogu da odu u drugu krajnost. Tu su desetostepeni (!) režim ulepšavanja selfija, mogućnost bokeh moda i tako dalje. Prednja kamera će nešto slabije rezultate davati noću, ali je to sasvim razumljivo i, jednostavno, ne bismo previše cepidlačili po tom pitanju.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test