Huawei Mate 20 Pro je u ovom trenutku verovatno najbolji i najnapredniji telefon na tržištu. Naravno, dozvoljavamo da uskoro neće biti tako, i da će se tokom naredne godine pojaviti mnoštvo telefona koji će otići korak dalje, ali uvek treba odati počast onome ko prvi krene napred i “povuče” ostale. Postoji mnogo toga što Mate 20 Pro čini veoma posebnim telefonom, od dizajna, preko vrhunskog hardvera sa Kirin 980 čipsetom, do prihvatanja novog standarda za memorijske kartice. Neće uvek sve svakome prijati, ali će definitivno biti mnogo onih koji neće imati izbora, već morati da odaju priznanje novom predvodniku Android scene.
Sam Huawei je prešao dugačak put da bi stigao ovde, i verujemo da će i u narednom periodu kompanija nastaviti da raste, težeći da postane lider tržišta mobilnih telefona. Nedavno je Huawei pretekao Apple na mestu broj 2 po isporukama, tako da je preostao samo jedan stepenik. Imajući u vidu da u uslovima de fakto stagnacije ukupnih isporuka pametnih telefona beleži nesmanjeni rast, te da u narednoj godini očekuje da uveća isporuke za više desetina procenata, deluje da će u svojim namerama u nekom trenutku uspeti.
Jedan od faktora koji će u tome svakako pomoći jeste Mate 20 Pro, vrhunski top model kompanije Huawei. Nekako smo oduvek posmatrali Mate seriju posebnim očima. To je bio telefon za entuzijaste, uređaj sa kojim se trebalo pokazati, u kome je ponešto trebalo i eksperimentisati, naprava za gikove koja donosi neke nove stvari na tržište. Istovremeno, Mate je, sa naše tačke gledišta, učvršćivao Huawei-jev sopstveni vizuelni identitet, budući da su modeli P serije visoke klase ipak bili orijentisani više ka mejnstrimu, ali i – zašto ne reći – previše ličili na iPhone. Sa Mate modelima ta opasnost ne postoji. Sada stiže u najlepšem izdanju ikada…
Dizajn
Mate 20 Pro dolazi u kutiji sa dosta opreme. Nažalost, u pakovanju nema silikonske zaštitne obloge, tako da korisnici moraju sami da se snađu kada je zaštita u pitanju. Tu je pre svega punjač, o kome će biti još puno reči jer se radi o jednom od najboljih i najbržih punjača današnjice. Zatim, osim SIM iglice, tu su još i USB-C kabl, adapter sa USB-C na 3,5-mm, kao i slušalice. Ove bubice se povezuju na USB-C port, što nam u kombinaciji sa adapterom u startu sugeriše jednu važnu stvar – ništa od 3,5-milimetarskog porta na Mate 20 Pro telefonu…
Kao što rekosmo, Mate je uvek za nas bio nešto gde je Huawei pokazivao koliku je zrelost dostigao po pitanju dizajna, utvrđujući iz generacije u generaciju sopstveni identitet. Možemo reći da je Mate 20 Pro vrhunac u tom pogledu. Fantastičan dizajn telefona je jasan i ubedljiv, ma iz koje perspektive ga gledali i posmatrali.
Telefon stiže sa Gorilla staklom i zakrivljenim ivicama i ekranom. Neko će reći da je nalik na Galaxy telefone najviše kategorije, ali zašto da ne, kada telefon tako lepo izgleda? Richard Yu, CEO kompanije, je u Londonu rekao da je Huawei ugradio baš takav ekran jer je veoma lep i zato što je u stanju da to uradi. Boje su fascinantne! Huawei je već postao poznat po specifičnim gradijentima boja koje koristi, a kod nas će, osim crne boje, biti dostupne i Twilight i Blue varijante, obe izuzetno lepe i odlično odrađene.
Najzad, tu je sistem Matrix kamera na zadnjem delu telefona. Za razliku od P serije, koja je i po tom detalju (previše) ličila na iPhone, Mate 20 Pro i u tom smislu potvrđuje sopstveni dizajnerski “šmek” sa kvadratom u kome su smeštene čak tri kamere i blic. Aranžman u praksi odlično deluje, ali treba imati u vidu jednu stavku – uz crni telefon se odlično slaže, dok ukoliko imate telefon u nekoj drugoj boji međuprostor unutar modula je i dalje crne boje, tako da imate crni kvadrat usled npr. plave zadnje površine.
Hiper-optički uzorak, kako u kompaniji Huawei nazivaju svoj koncept izrade, kreira iridescentni efekat na zadnjem delu telefona, poigravajući se sa svetlom i senkama, stvarajući zadivljujući efekat. Površine su čiste i pregledne, iznad kamera modula je simbol kompanije Leica, pri dnu natpis Huawei. Na gornjoj ivici je infracrveni port, dok na levoj nema ničega. Desno se nalaze taster za paljenje ekrana (na plavom telefonu je crvene boje) i tasteri za pojačavanje zvuka.
Na donjoj ivici je smešten USB-C port, dok otvora za zvučnike – nema. Ukoliko se pitate zašto, odgovor je da je Huawei “sakrio” zvučnike unutar USB-C porta i zvučnika slušalice, uspevajući da isporuči stereo zvuk, ali o tome nešto više kasnije. Ovde zatičemo i SIM slot, koji može da podrži dve SIM kartice ili, alternativno, jednu SIM i jednu Nano Memory memorijsku karticu. Da, u pitanju je novi standard. Sve u svemu, Mate 20 Pro je izuzetno elegantna, skladna i dopadljiva celina, i sigurno predstavlja ako ne najlepši, onda jedan od najlepših smartfona danas dostupnih…
Huawei se čvrsto drži svoje namere da u svoje telefone ugrađuje sopstveni hardver. Od tog principa ne odstupa, i u Mate 20 Pro telefonu se, po tradiciji, ide korak dalje. Ovo je prvi telefon sa 7-nanometarskim čipsetom. Reč je i HiSilicon Kirin 980 rešenju, koji je u ovom trenutku najbrži čipset za mobilne telefone, makar kada govorimo o Android svetu.
SoC ima 6,9 milijardi tranzistora na prostoru veličine nokta. Prema navodima kompanije, u poređenju sa Kirin 970, noviji čipset je opremljen CPU-om koji je 75 posto snažniji, GPU je 46 posto snažniji i NPU je 226 posto snažniji. Hrabre tvrdnje, zar ne? Slično se navodi i za energetrsku efikasnost: CPU za 58 posto, GPU za 178 posto, a NPU za 182 posto. Takođe, Kirin 980 je prvi komercijalni SoC na svetu koji koristi jezgra bazirana na Cortex-A76, odnosno koji ima Dual-NPU.
[modul]specifikacija=9551[/modul]
Veliki otklon od dosadašnje prakse Kirin 980 čini menjanjem arhitekturnog pristupa. Umesto kombinacije dva klastera, prelazi na tri, odnosno Big.Medium.Little kombinaciju. Dva Cortex-A76 jezgra rade na 2,6 GHz, dva na 1,92 GHz, dok četiri Cortex-A55 jezgra rade na 1,8 GHz. Mali-G76 MP10 grafika radi na 720 MHz i donosi značajna unapređenja u odnosu na prethodnika. Sasvim je jasno da je procesor fleksibilniji, efikasniji, da ima bolje performanse.
Osim nabrojanih unapređenja, Mate 20 Pro podržava 4.5G LTE Cat. 21 standard, čime omogućava korisnicima preuzimanje podataka brzinom i do 1.4Gbps. Telefon poseduje i najbržu Wi-Fi konekciju u svetu koja u teoriji omogućava preuzimanje sadržaja od 2 GB za svega 10 sekundi, što je svakako impresivno. Podržano je dual-band (L1 + L5) GPS pozicioniranje, uz AI GPS Satellite Selection tehnologiju koja poboljšava tačnost pozicioniranja u širokom spektru scenarija.
Mate 20 Pro ima 6 GB RAMa i 128 GB interne memorije. Nažalost, skladišni prostor je moguće proširiti, ali samo putem NM memorijske kartice, kojih nema previše u ponudi, a i tada za maksimalnih 256 GB. Alternativno, možete koristiti telefon kao Dual SIM zahvaljujući hibridnom slotu. Sa druge strane, treba znati da je najmanja količina dostupnog prostora 128 GB, tako da u suštini imate dosta prostora na raspolaganju.
Rezultate u sintetičkim testovima možete videti na priloženim fotografijama. Jedna stavka o kojoj treba voditi računa jeste da je za “pune” performanse potrebno otići u podešavanja baterije i aktivirati Performance Mode. Ukoliko to ne učinite, telefon će raditi, otprilike, negde u rangu Snapdragon 845 čipseta. Međutim, kada aktivirate ovaj režim, uređaj se primetno (makar posmatrano kroz rezultate, dok je iskustvo korišćenja svakako fantastično u oba slučaja) ubrza, tako da ostavlja za sobom sve što smo do sada imali prilike da isprobamo, a da ne nosi nagrizlu jabuku na leđima…
Telefon se isporučuje sa najnovijom iteracijom softvera za Android uređaje. To u praksi znači Android 9 Pie operativni sistem. Pored toga, Huawei po tradiciji sve svoje telefone “obogaćuje” sopstvenim korisničkim interfejsom. Neki to vole, neki ne baš, ali je činjenica da se dobija mnoštvo opcija na raspolaganju. Baš kao i za sam Android, verzija EMUI-ja je 9.0, kako bi pratila iteraciju operativnog sistema.
Postoji dosta stavki koje Android 9 Pie donosi u odnosu na ranije Androide. Mogli bismo puno govoriti o njima, ali nema potrebe, jer smo Android 9 Pie novitete obradili u posebnom tekstu. Preporučujemo vam da ga detaljno prostudirate, jer mnoge stavke koje su zajednički pomak za sve telefone koji imaju Android 9 Pie nećemo posebno naglašavati u ovom tekstu.
Prvi utisci: Android 9 Pie
Slično kao i kod drugih Huawei telefona, izrez na vrhu se može lako ukloniti upotrebom odgovarajuće softverske opcije, što bismo preporučili, budući da je izrez prilično širok. To ne čudi, s obzirom da je bilo potrebno ugraditi kompleksni mehanizam za prepoznavanje lica, između ostalog. Mate 20 Pro koristi tehnologiju prepoznavanja lica koja radi fantastično. U raznim pozama, sa naočarama ili bez njih, u mraku i na svetlu, gotovo uvek se otključava munjevitom brzinom. No, to nije jedini metod otključavanja…
Verovatno ste primetili da do sada nismo nigde pomenuli skener otiska prsta, niti ste ga mogli videti na slikama. Pa gde je onda smešten? Ima li ga uopšte? Ima ga, naravno. Reč je o optičkom skeneru ugrađenom u sam ekran. Funkcioniše tako što postavite prst na odgovarajuće mesto na ekranu, nešto ispod sredine, po centralnoj osi telefona – uostalom, čim telefon pomerite, uzmete u ruku ili stavite na ekran prst na bilo koju blisku lokaciju, deo ekrana gde treba postaviti prst će se zabeleti. Delić sekunde kasnije, imaćete pristup sadržajima telefona. Ovo odlično rešenje je razvila kompanija Synaptics i u praksi odlično funkcioniše.
Ostavljajući to po strani, EMUI 9.0 je odlična nadgradnja koja zaista donosi mnoštvo podešavanja za praktično bilo koju funkciju telefona. Tu je i dalje nekoliko upravljačkih/menadžment aplikacija, koje omogućavaju zaštitu od malvera, čišćenje sistema, koje u suštini deluju kao višak, ali dobro. EMUI 9.0 se odlikuje jednostavnim podešavanjima i specifičnom navigacijom. U suštini, fali nam jedino App Drawer. No, ovde ga nema, niti ga je ikada bilo, šta je tu je.
Treba reći da je u sistem integrisano nekoliko stavki koje su što odlika Androida 9, što EMUI-ja. Imamo podršku za razne gestove, s tim što EMUI omogućava precizno i detaljno podešavanje gestova i njihovih efekata, kreirajući svojevrsnu nadgradnju onoga što Android podrazumevano donosi sa sobom. Ovi gestovi omogućavaju jednostavno upravljanje, poput aktiviranja kada se telefon podiogne sa podloge ili navigacije pomoćui gestova ili prevlačenjem prsta preko ekrana.
Huawei je Mate 20 Pro prosto prožeo AI funkcijama. One utiču na sve. Telefon uči o vama, i daje vam sugestije i preporuke. Pokušava da unapredi fotografisanje, identifikuje objekte, broji kalorije hrane koju unosite, korake koje pređete, daje sugestije šta dalje raditi. Tu je i Translator, fantastična aplikacija koju smo već nekoliko puta hvalili, i koja dolazi u Huawei uređajima, oslanjajući se na AI – fenomenalna alatka prilikom bilo kakvog puta u inostranstvo.
Tim rečeno, dizajn sistema je izuzetno prijatan. Rekli bismo da je nađena prava mera vezano za boje koje se koriste, i moramo reći da nam sa te strane EMUI više prija od čistog Androida 9. U kompaniji ističu da su razne opcije uklonili ili premestili u razne “Advanced” tabove, preko 10% opcija je u pitanju. Nove alatke koirsniku daju informaciju koliko je vremena proveo sa telefonom, kao i strukturu i pregled sta je koristio, koliko je ekran bio upaljen, koliko je vremena provedeno u igranju. Sve u svemu, za korisničko iskustvo dajemo najviše ocene – samo nam taj App Drawer fali, ali to je individualna stavka.
Ekran
Mate 20 Pro briljira po pitanju ekrana, što ne čudi jer se radi o našem omiljenom tipu ekrana – AMOLED-u. Druga stavka koja nam se dopada jeste koliko je telefon zapravo kompaktan, uprkos nominalno velikoj dijagonali. Ona iznosi 6,39 inča, ali telefon fantastično leži u ruci i kompaktniji je od mnogih telefona nominalno manje dijagonale. Zapravo, držali smo brojne “kineze” kojima je dijagonala oko 6 inča i Mate 20 Pro je udobniji za korišćenje, što zbog istanjenih ivica i zaobljenja ekrana, što zbog 19,5:9 odnosa stranica, koji dosta doprinosi.
Rezolucija ekrana iznosi 3120 x 1440 piksela. To na dijagonali od 6,39 inča znači gustinu prikaza od 538 ppi. Već smo spomenuli da se koristi Gorilla staklo (ne precizira se koja varijanta). Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi 87,9%. Poređenja radi, ovogodišnji P20 Pro, koji je izašao pre samo šest meseci, je imao pokrivenost prednje strane ekranom od 81,9%, pa se i u tom pogledu vidi veliki napredak.
Fantastičnom prikazu doprinosi i to što su omogućena razna podešavanja. Možete veoma precizno podešavati profile, toplinu boja, aktivirati automatska prilagođavanja okolini što u pogledu stepena osvetljenja, što u pogledu topline boja, kako bi ekran minimalno remetio vidu. Ekran podržava DCI-P3 i HDR10 standarde, ali i Always On tehnologiju prikazivanja osnovnih informacija na ekranu telefona i kada je telefon ugašen.
Audio
Huawei je opremio Mate 20 Pro stereo sistemom, što je napredak u odnosu na ranije modele, izuzev P20 Pro koji je takođe imao stereo sistem. Međutim, ovde se otišlo korak dalje, jer su zvučnici “sakriveni” dizajnerski. U praksi, imamo jedan zvučnik u USB-C portu, i drugi u zvučniku slušalice.
U praksi, takav sistem znači da imamo jedan zvučnik koji je ipak primetno slabiji (onaj u zvučniku slušalice), a takođe, kada se telefon puni i USB-C port je “zagušen” to utiče dramatično na kvalitet zvuka. Ništa strašno, ali valja primetiti. Postoje i bolji stereo sistemi, ali je ono što Mate 20 Pro isporučuje zaista, zaista dobro.
Ponavljamo, telefon nema 3,5-milimetarski priključak, ali je tu adapter za USB-C na 3,5-mm koji dobijate u pakovanju. Stoga, postavlja se pitanje, kakve su USB-C slušalice koje Huawei isporučuje uz telefon? Na naše ne tako malo iznenađenje, one su – odlične! Sasvim u rangu sa pristupačnijim Sennheiser bubicama koje inače koristimo. Vrlo razgovetne, ne naročito glasne, sa dobrim rasponom zvuka, što sve skupa donosi muziku baš kako volimo da čujemo. Tu je i Dolby Atmos tehnologija koja omogućava da se softverskim putem zvuk dodatno prilagodi. Pun pogodak što se nas tiče.
Baterija
Najzad, stižemo do stavke kojom se Huawei posebno ponosi. Mate 20 Pro raspolaže baterijom od 4200 mAh, što je više nego ikada do sada u Huawei telefonu. Imajući u vidu tradicionalnu sposobnost kompanije da puno izvuče iz svojih telefona kada je baterija u pitanju, kao i razne sisteme učenja korisničkih navika od strane Androida 9, ali i AI sisteme koji bi trebalo da sve optimizuju u letu, treba očekivati veoma dobru autonomiju u praksi.
Stvari su dobre, mada smo možda očekivali i više. Verovatno treba da prođe neko vreme dok se sistem navikne i sve se optimizuje. Na našem testu, nakon 10 sati YouTube videa, preostaje tačno trećina baterije – 33%. Ukupno smo izvukli nešto preko 13 sati uključenosti ekrana na jednom punjenju uz YouTube reprodukciju, što se poklapa sa inicijalnim rezultatom. Dakle, Mate 20 Pro nije rekorder, ali ima veoma, veoma dobru bateriju. Njeno trajanje će, dabome, zavisiti od korisnikovih navika.
No, postoji još jedan adut u rukavu. Mate 20 Pro podržava 40 W Huawei SuperCharge, odnosno punjač koji stiže u paketu je 10V 4A, što omogućava korisnicima da za samo 30 minuta napune bateriju uređaja do 70%. Pri tome, bezbednost tehnologije je sertifikovana od strane TÜV Rheinland. To nije sve. Mate 20 Pro podržava 15 W bežični punjač za brzo punjenje, što predstavlja najbrži bežični punječ u industriji, ali i bežični Reverse Charge, što omogućava uređaju da radi kao eksterna baterija za odabrane elektronske uređaje koji podržavaju bežično punjenje. Sjajno, zar ne? Podatak koji svakako vredi znati, posebno jer najbrži kupci dobijaju na poklon i bežični punjač.
Saradnja Huawei-a i nemačke kompanije Leica upostavljena je još kolaboracijom na razvoju kamere za model P9, a sada ta saradnja, reklo bi se, dostiže vrhunac! Huawei Mate 20 Pro ima sistem trostruke kamere, slično kao na P20 Pro, ali je taj sistem dodatno unapređen. Telefon je dobio novo 16 mm Leica sočivo ultra širokog ugla, koje zajedno sa podrškom za makro režim rada upotpunjuje opcije kamere.
Glavna kamera stiže sa senzorom od 40 MP. Pomenuta kamera ultra-širokog ugla ima rezoluciju od 20 MP. Najzad, telefoto kamera ima rezoluciju od 8 MP. Da li bi bilo iznenađenje da kažemo da Matrix kamera sistem predstavlja fantastično rešenje? Ukoliko je ta informacija sve što je potrebno, možete odmah preći na zaključak testa, ili pak pogledati malo po semplovima. Ipak, postoje određene stavke koje treba imati u vidu.
Najpre, kao i uvek, dajemo utiske o aplikaciji za kameru koju Huawei koristi. Vrlo je dobro odrađena, opcije su logično raspoređene po ekranu, pa svajpovanjem u stranu prelazite iz jednog moda u drugi. Na raspolaganju je mnoštvo modova snimanja, od kojih su najvažniji Photo, Portrait i Night. Postoji prava mećava modova kada odete na opciju “Još”, pri čemu mnoge možete dodatno skinuti sa interneta.
Jedna interesantna opcija krije se u gornjem levom uglu. HiVision služi za raspoznavanje objekata, QR kodova, ali i prevođenje u letu! Da, ono se oslanja na AI i bukvalno je dovoljno da uperite kameru u neki objekat koji sadrži pisana slova, i u roku od sekunde dobićete prevod “u letu” na engleski jezik – ili koji već jezik odaberete u meniju. Sve u svemu, sjajno, raskošno, i izuzetno korisno, naročito u određenim prilikama, kada je na putovanju potrebno prepoznati natpis, ili pak raspoznati o kom se objektu radi kako biste ga lakše kupili.
Par podataka o senzorima…40 MP senzor ima otvor blende od f/1.8, te PDAF/Laserski autofokus. 20 MP senzor ima otvor blende od f/2.2, i takođe PDAF/Laserski autofokus, a podsećamo da se radi o ultrawide senzoru. Najzad, telefoto senzor od 8 MP ima otvor blende od f/2.4, i stiže sa 5x optičkim zumom, OIS, te takođe PDAF/Laser AF. To prati dual LED dual tone blic, čime se kompletira modul kamere na zadnjoj strani telefona.
Stoga, kakva je kamera? DXOMark skor kaže – najbolja na svetu. Mate 20 Pro sada predvodi ovu listu sa 116 bodova, dok je drugi doskorašnji šampion P20 Pro sa 109. U praksi, svakako se radi o veoma dobroj kameri. Slično kao i kod P20 Pro, podrazumevano snimanje je na 10 megapiksela, ali je na raspolaganju još mnoštvo modova i rezolucija, koji se oslanjaju na jedan ili drugi senzor.
Fotografije su prepune detalja, sa fantastičnim koloritom, kao i sjajnom dinamikom snimaka. AI doprinosi svemu, uvećavajući 400 naučenih situacija sa P20 Pro na čak 1500 scenarija i 5000 objekata, naspram kojih se onda vrši optimizacija. Fenomenalan podatak! Naravno, Master AI možete isključiti iz odgovarajućih opcija – zapravo, interesantno je da je po difoltu on zapravo isključen.
Reći ćemo da je moguće snimati 1X, 3X, 5X i 0,6X modovima, i to kombinovati sa različitim aspektima fotografije zarad dobijanja interesantnih efekata. Moramo da primetimo da je snimanje unapređeno pre svega u smislu da su snimci veoma dobri u svim režimima snimanja, što je jasno i kada pogledate karakteristike senzora i shvatite da svaki od njih ima prilično izdašne karakteristike. Na P20 Pro smo imali fenomenalno 10 MP snimanje, dok je sve ostalo bilo slabije. Ovde, međutim, možete sasvim komotno isprobavati razne mogućnosti kamere bez bojazni da će se kvalitet degradirati. Evo primera kako zumiranje izgleda, slikano sa iste pozicije.
Najzad, treba reći da je tu i dalje onaj efekat “nerealnih fotografija” koji je primetan na Huawei telefonima. Algoritam snimanja agresivno uklanja šum, čini fotografije (naročito noćne) blago veštačkim, i zaista kada pogledate neke fotografije, možete samo da se čudite kako to izgleda i odakle su izvučeni svi ti detalji. Posebno zbog toga što i ovde imamo veoma izraženu oštrinu. Sa druge strane, ovo će biti sasvim dobro za 99% korisnika, naročito one koji samo žele da bez ikakvog cimanja okinu par fotografija i da dobiju što bolje detalje.
To nas dovodi do noćnog snimanja. Jednostavno, Huawei je postavio neke standarde kada je noćna fotografija u pitanju i to se sada nastavlja nesmanjenom žestinom. Prosto je neverovatno koliko se detalja izvlači iz noćnih fotografija i iz situacija kada smo okruženi praktično apsolutnim mrakom.
Treba imati na umu da postoji poseban režim noćnog snimanja pomoću koga se izvlače maksimalni detalji. No, kada okinete u ovom režimu, potrebno je nekoliko sekundi da se slikanje dovrši, pa treba paziti da se telefon ne pomera tokom tog perioda, jer će se u suprotnom dobiti blago ili prilično mutna slika, kao sa donjih primera…
Istina je da scena neće delovati realno, niti onako kako je vidi vaše oko, ali je zaista fascinantno koliko se detalja izvuče. Uostalom, što bi korisnika bilo briga na koji se tačno način to uspeva. Jednostavno radi. Zaista je moguće snimiti fascinantne scene noću. Kapa dole za Mate 20 Pro po tom pitanju. Idealan telefon za noćna snimanja, izlaske, selfije.
Kada je prednja kamera u pitanju, takođe koristimo superlative. Reč je o wide senzoru od 24 MP, sa otvorom blende od f/2.0. Slike su odlične, snima se veliki broj detalja, možda ponekada lice nije u potpunom fokusu, ali je to lako oprostivo. Tu su razni portreti, opcije ulepšavanja i slično.
Najzad, imamo situaciju da je video slabija strana ove kamere. Stabilizacija 4K videa, ali i snimanje u 60 fps, su nešto na šta imamo dosta zamerki. To se posebno odnosi na 1080p 60 fps video snimanje, koje je prosto slabo. Iako telefon jeste u stanju da snimi korektan video snimak, rezultat se može dramatično razlikovati ako ne koristite adekvatne modove. Naša preporuka bi bilo izbegavanje 60 fps modova i pridržavanje klasičnih 30 fps gde stvari dobro funkcionišu. Postoje telefoni koji su po kriterijumu video snimanja solidno bolji.
Za sam kraj, vredi razmotriti inicijalnu ponudu Huawei Mate 20 Pro telefona. Naime, prvi kupci će dobiti na poklon i vredne darove. Ni manje ni više, reč je o Huawei Watch GT pametnom satu, koji je sam po sebi izuzetno vredan jer će njegova cena iznositi oko 300 evra, ali i drugim vrednim dodacima. Tu će se naći NM memorijska kartica kapaciteta 128 GB, čime će se efektivno duplirati skladišni prostor, kao i bežični punjač, a podsećamo vas da je tu podržan i reverse charging. Sve to zajedno predstavlja zaista vredan paket.
Pretpostavljamo da i sami znate kakvo je mišljenje o telefonu Benchmark redakcije. Ne, Mate 20 Pro svakako nije telefon bez mana. Voleli bismo da ima 3,5-mm konektor, da je video snimanje bolje, a iskreno, ne bi škodila ni microSD memorijska kartica umesto Nano Memory varijante. Treba takođe reći i da je P20 Pro, u osvit dolaska Mate flagship-a, dobio sniženu cenu, koja ga čini veoma primamljivim izborom za svakoga kome je potreban telefon visoke klase. Neke stvari koje Mate 20 Pro ima su već viđene na nekim drugim modelima. Međutim…
Mate 20 Pro je uređaj kojim se Huawei definitivno učvršćuje na vrhu. Huawei Mate 20 Pro je najbolji Android telefon u ovom trenutku i veoma ga rado preporučujemo svakome kome je potreban vrhunski telefon. Kao celina je nenadmašan i sasvim zasluženo dobija naše Editor’s Choice priznanje.
Prednosti:
– Najbolja kamera na svetu na mobilnim telefonima – OLED ekran – Vrhunska izrada i dizajn – Sjajne performanse – AI
Nedostaci:
– Bez 3,5-mm konektora – Vrlo klizav – NM standard nije široko podržan – Video snimanje je moglo biti bolje