Huawei Mate 50 Pro test - i dalje klasa

Huawei Mate 50 Pro test - i dalje klasa

Telefon serije od koje uvek imamo najviša očekivanja stigao je na naš test: Huawei Mate 50 Pro u neobičnoj, narandžastoj boji

    Sadržaj
      Huawei Mate 50 Pro test – i dalje klasa

      Pozitivne ocene

      • Izvanredne fotografije, Huawei nastavlja tradiciju
      • Odličan ekran
      • Jedinstven dizajn
      • Huawei mobilni servisi (HMS) sve bolji
      • Gspace radi veoma dobro

      Negativne ocene

      • Noćni video je morao biti (mnogo) bolji
      • Visoka cena, naročito za model sa našeg testa
      • Pojedini Google servisi ne rade (Android Auto)
      • 8 GB RAM-a za telefon ove cenovne klase?

      Huawei Mate 50 Pro donosi puno procesorske snage, dobar ekran, izvanredne kamere – a problematika sa instalacijom aplikacija i servisa predstavlja sve manji problem korisnicima. Mnogo je toga Huawei uradio da nadomesti tu problematiku

      Još od vremena kada je Mate serija u sebi nosila Ascend prefiks, Huawei je pomerao granice mogućnosti pametnih telefona. Bilo da su u pitanju dobre kamere, odlična baterija, punjenje noise canceling slušalica preko 3,5 mm porta ili veliki ekran, ova kompanija nas je navikla da svaki Mate sa sobom donese nešto novo. Naravno da su takva očekivanja i od Huawei Mate 50 Pro telefona.

      Ni Mate 50 Pro koji vam danas predstavljamo nije izuzetak. Jedanaesti Mate po redu, ako ne računamo savitljivu Mate X i Xs seriju pametnih telefona između ostalog nudi kameru sa promenljivim otvorom blende – osobinu koja je do juče bila rezervisana za profesionalne digitalne fotoaparate.

      I da ne filozofiramo previše, Mate 50 Pro je stigao, i po svemu sudeći, iako je u Kini Mate 50 serija predstavljena sa čak četiri modela, u Evropi ćemo najverovatnije viđati samo Mate 50 Pro, model koji je kod nas na testu pune dve nedelje i imali smo zaista dovoljno vremena da ga dobro upoznamo

      Huawei Mate 50 Pro – Dizajn

      I već na prvi pogled, Mate 50 Pro je drugačiji od prosečnog pametnog telefona. Prepoznatljivi kružni dizajn kućišta kamere ima četiri sočiva, izgled koji evoluira još od Mate 20 serije. Svideo vam se ili ne, on je upečatljiv, tako da vam se neće desiti da ga pomešate sa nekim drugim modelom, kao što to može da vam se desi sa iPhone Pro 11 i iPhone 12 Pro… i iPhone 13 Pro… i iPhone 14 Pro…

      Mate 50 Pro modeli dolaze u četiri različite boje: crnoj, ljubičastoj, sivoj i narandžastoj. Ova poslednja je jedina koja kombinuje narandžasta leđa sa zlatnim kućištem, dok su ostala tri modela malo svedenija. Videli smo i sa nova 10 serijom, a danas i sa Mate 50 serijom – Huawei ove godine baš voli da ubaci zlatne elemente u svoje telefone. Naravno, ukusi su različiti, a o izgledima svako ima svoje mišljenje i to je potpuno u redu.

      Leđa ovog modela su dobila kožni poklopac narandžaste boje koji blago obavija i bočnu stranu, takozvani 2,5D dizajn. U pitanju je veganska kože, što znači da u procesu pravljenja nijednoj životinji niko nije naudio, a osećaj pod prstima je da je u pitanju prava fina koža. Izbor narandžaste boje jeste zanimljiv, ali je jasno da je njime Huawei želeo da privuče vašu pažnju.

      I kao da nekome u dizajnerskom odeljenju kompanije Huawei nije bilo dovoljno što telefon ima narandžastu poleđinu, odluka je pala na to da i kućište ne bude sivo, već zlatno. Nije naš prvi izbor, ali verujemo da ženska publika već glasno uzdiše i razmišlja sa kojim lakom za nokte se ovaj model najbolje slaže.

      Staklo prednjeg ekrana je takođe zakrivljeno, ali ne previše, taman da nije potpuno ravno, ali dovoljno da kreira onaj „infinity“ efekat, kada ga gledate spreda. Naravno, bilo bi mnogo bolje da ove godine Huawei nije „ušio“ i iPhone sa veličinom notcha, koji zauzima više od polovine gornjeg dela ekrana.

      S obzirom na to da se u njemu nalaze samo jedna kamera i ToF senzor, sa zvučnikom u sredini, potpuna je misterija zbog čega su kamere postavljene toliko levo i desno, pa notch zauzima gigantski deo ekrana. Nije toliko strašno, bar dok ne krenete da radite nešto preko celog ekrana i shvatite da vam fali dobar deo piksela sa leve strane…

      Konektori, mikrofoni, zvučnici i drugi portovi su na uobičajenim mestima, a istakli bismo treći mikrofon sa zadnje strane i IC transiver, koji je uvek zgodan dodatak na pametnim telefonima.

      Huawei Mate 50 Pro – Odličan displej

      Ekran, s druge strane je 10-bitni OLED koji broji 6,74 inča po dijagonali, sa 19,5:9 odnosom stranica, što znači da nije previše izdužen kao većina modernih flagship telefona. Panel ima 2616×1212 piksela, što na ovoj površini daje odličnih 428 piksela po inču. Od ostalih mogućnosti, tu su osvežavanje od 120 Hz, HDR10+ podrška i PWM kontrola svetline na 1440 Hz za izuzetan prikaz pri slabom svetlu.

      Kontrola prikaza je vrlo detaljna, bilo da volite DCI-P3 ili sRGB podešavanja, uz standardne Normal i Vivid prikaze sa podešavanjima temperature za oba režima. Kako ne poseduje LTPO matricu, osvežavanje u dinamičkom prikazu šeta između 120, 90 i 60 Hz, u zavisnosti od toga u kojoj ste aplikaciji i šta radite na telefonu. Prava je šteta što osvežavanje ne ide ispod 60 Hz, posebno za statične slike i situacije kada nemate interakciju sa telefonom – životni vek baterije bi sigurno bio bolji.

      Ono što je jako dobro je svetlina ekrana od izmerenih 941 nita, po našim merenjima,  omogućava odličan prikaz i po veoma sunčanom danu, u skladu sa premijum pedigreom ove serije. Za one koji se brinu, implementirana je Widevine L1 DRM podrška, što znači da Netflix i drugi striming servisi rade bez problema.

      Umesto Gorilla Glass, Mate 50 Pro dolazi sa Kunlun Glass zaštitnim slojem koji bi trebao da obezbedi visok stepen zaštite od padova i ogrebotina. Srećom, telefon nam nije ispao nijednom tokom testiranja, da izdržljivost proverimo u praksi, a i da jeste, Huawei u paketu isporučuje i zaštitnu providnu masku koja obezbeđuje dodatnu zaštito od oštećenja, te dodatnu zaštitnu foliju preko ekrana.

      Napomenućemo i da je Huawei implementirao optički senzor otiska prsta ispod ekrana, tik uz donju ivicu. Iako pozicija nije najsjajnija, s ergonomske strane gledano, to se nadomešćuje brzim i preciznim radom. Ako to želite, Face ID je alternativa sa dodatnom ToF kamerom za viši stepen sigurnosti.

      Naravno, IP68 sertifikat je tu

      Umesto otvora na gornjoj strani, Huawei je pribegao starom, dobrom triku, da za drugi kanal koristi slušalicu, koja je pride usmerena ka vam kada nešto gledate na telefonu. U paru sa glavnim zvučnikom sa donje strane kreira se prilično glasna zvučna slika, dobrog kvaliteta, ali ne očekujte isti kvalitet od oba zvučnika. Donji je jači, sa većim rasponom tonova, posebno niskih i vokala, dok je slušalica  zadužena za visoke tonove. Sve to lepo i glasno zvuči, tako da sa kvalitetom i glasnoćom nismo bili razočarani.

      Svi otvori imaju gumene zaptivke i telefon je IP68 otporan na vodu i prašinu, tako da sa te strane ne morate brinuti o slučajnom prolivanju tečnosti ili upadanju prljavštine u razne otvore.

      Hardver – Snapdragon 8+ Gen 1 u 4G varijanti

      Nakon Mate-a 40 i Snapdragon 888 procesora, Mate 50 je opremljen 4G verzijom najmodernijeg čipa današnjice – Snapdragon 8+ Gen 1. Kada su performanse u pitanju, tu nema govora, sve je na visokom nivou, osim kod dužeg intenzivnog opterećenja u benchmarking aplikacijama

      Naravno, šansa da ovoliko opteretite Snapdragon 8+ Gen 1 u normalnim uslovima korišćenja je gotovo nemoguća, ali ovaj test govori o limitima sistema. Mi smo probali nekoliko zahtevnijih igara, ali nam se nije desilo da osetimo neprijatnu toplinu ili da je telefon prijavio previsoke temperature.

      Interesantno je da su Huawei odlučio da telefon od 180.000 dinara opremi sa 8 GB RAM-a, kada je standard za ovu klasu telefona 12 GB. Naravno, ne govorimo da će vam zatrebati više od 8 GB radne memorije za bilo koji zadatak ili igru danas, ali će se situacija u narednim godinama definitivno menjati po tom pitanju, a sigurni smo da želite da vaš skupo plaćeni telefon nekoliko godina odoleva novim generacijama pametnih telefona.

      Interna memorija može biti 256 ili 512 GB, što je očekivano. Proširenje je moguće preko Huawei Nano Memory kartica, koje niti su jeftine, niti ih ima u velikim količinama, a ne možete ih koristiti ni u jednom drugom uređaju poput telefona ili aparata kada na primer poželite da je zamenite. Jedina prava prednost je to što staju u nano SIM slot, pa ne zahtevaju dodatni slot pored onih za SIM kartice.

      Interesantno je da Mate 50 Pro ne podržava eSIM kartice, iako ih je Mate 40 serija podržavala.

      Baterija, Super Charge 66W punjenje

      Baterija od 4.700 mAh pokazala se dovoljnom za dan i po korišćenja, što je očekivano s obzirom na ekran i čipset. Na našem testu YouTube video reprodukcije baterija je posle deset sati pokazivala na 57%, a smatramo da bi rezultat bio još bolji da YouTube aplikacija ne zahteva da u pozadini radi Gspace, koji dodatno opterećuje bateriju.

      Pored dodatne maske, Huawei je jedna od retkih kompanija koje i dalje isporučuju punjače uz svoje telefone. U paketu stiže Huawei Super Charge punjač koji podržava 10, 40 i 66 W (6 A puta 11 V), što znači da će to raditi samo uz specijalni Huawei 6 A kabl.

      Sa njim za pola sata stižete od 0 do 77%, dok vam do 100% treba još malo više od desetak minuta. Ovaj rezultat nije među najbržima koje smo videli, ali je i dalje kilometrima ispred Samsung i Apple flagship modela.

      Sa softverske strane, Huawei Mate 50 Pro se oslanja na Android 12 presvučen EMUI 13 korisničkim interfejsom, prepoznatljivim za Huawei telefone. Google servisa nema, ali zato možete koristiti App Gallery ili Gspace kako biste instalirali sve potrebne aplikacije.

      EMUI 13 je moderan, prilagodljiv interfejs koji odiše velikim broje opcija za podešavanja u sitna crevca i akcentom na opcije koje pojačavaju bezbednost i privatnost podataka. Huawei nudi velike foldere koji omogućavaju da pokrenete aplikacije klikom na ikonice u folderu, što vam daje prostora da smestite više aplikacija na ekranima.

      Čak su i vidžeti dobili mogućnosti kombinacije, a sistem vam daje opcije već spojenih vidžeta poput galerije i različitih opcija kamere ili muzičkog plejera i različitih striming servisa.

      Pretraga se i dalje poziva pokretom odozgo na dole bilo gde na ekranu, a tu su i Control Center prevlačenjem desne strane i obaveštenja ako to uradite sa leve – sve kao što je propisao Apple.

      Svidele su nam se opcije otvaranja aplikacija u prozorima koje možete zgodno smestiti u bočni meni koji liči na Edge meni kod Samsung telefona. Lako se ulazi i u podeljeni ekran i gase aktivne aplikacije. Taman malo Huawei magije koja će vam dobro doći da se malo osvežite u odnosu na slične Android telefone.

      Prisutna je i Super Device opcija za integraciju u Huawei ekosistem, koja vam prikazuje Huawei uređaje u blizini, čak i kada neki od njih nisu uključeni. Pored detekcije, interakcija sa njima je znatno jednostavnija – od povezivanja, preko deljenja podataka do kontrole.

      Uvek impresivni kamera sistem

      Sistem kamera je, iako ne broji megapiksele u trocifrenim brojkama impresivan po mnogo parametara, čak i bez Leica logoa. Sistem na zadnjoj strani ima tri kamere, desetokanalni multispektralni senzor, laserski sistem fokusa i dupli dvobojni LED blic.

      Glavna kamera koristi Sony IMX766 senzor od 50 MP sa Quad Bayer RYYB spajanjem piksela, optičkom stabilizacijom i sočivom sa promenljivim otvorom blende u deset koraka između f/1.4 do f/4.0. Sledi širokougaona kamera od 13 MP sa sočivom od 13 mm i f/2.2 blendom sa autofokusnim sistemom, telefoto kamera sa Omnivision senzorom od 64 MB i stabilizovanim f/3.5 periskop sočivom – i optičkim zumom od 3.5 puta. Selfi kamera ima 13 MP, fiksni fokus i f/2.4 blendu, ali i ToF kameru za bolje efekte u portretima.

      Na automatskim podešavanjima Huawei Mate 50 Pro automatski menja otvor blende prema spoljašnjim uslovima, dok kontrolu dobijate samo u Pro režimu kada je moguće manuelno podešavati parametre kao što su merenje svetline kadra, ISO, blenda, brzina okidača, kompenzacija ekspozicije, balans bele i slično. Interesantno je da će vas telefon upozoriti kada oceni da ste preterali sa nekim parametrima kao što je ekspozicija, a ukoliko želite, možete aktivirati slikanje u RAW formatu za situacije kada vam je potrebna naknadna obrada fotografija.

      Iako se možete igrati sa različitim otvorima blende, f/1.4 do f/4.0 u svakom slučaju daje plitko fokusno polje, ali vam dozvoljava prirodni bokeh i naglašavanje dubine kadra. Automatika je takođe odlična, pa su fotografije na dnevnom svetlu izuzetne.

      Detalji su odlično zabeleženi, boje su fantastične, a dinamički raspon karakterističan za huawei telefone – izuzetan. šuma nema ni u tragovima, a najkompleksniji elementi – krošnje drveća i zelenilo uopšte ne predstavljaju nikakav problem za ovu kameru, omogućavajući raspoznavanje svakog pojedinačnog lista na drvetu

      Zbog velikog otvora blende portreti imaju pomenuti prirodni bokeh sa kojim se možete igrati u svim svetlosnim uslovima, posebno kada želite da dobijete zanimljive efekte sa izvorima svetla iza subjekta. Ono što je zanimljivo je da portret nudi 1x, 2x i 3x nivo zuma, a za sva tri koristi glavnu kameru, baš zbog pomenute f/1.4 blende.

      Ovi portreti su možda i najbolji koje smo ikada videli na pametnom telefonu po svim parametrima – bojama, detaljima, prirodnoj dubini kadra i potpunom odsustvu šuma. Otprilike kao što očekujemo od najboljeg telefona kompanije Huawei.

      Širokougaona kamera takođe koristi autofokusni sistem što pomaže kada želite da izoštrite neki deo kadra. Inače, ovo sočivo je baš široko i zahvata ozbiljno širi kadar od glavne kamere, omogućavajući vam da zaista imate potpuno drugu perspektivu u odnosu na druge kamere.

      Kvalitet slika je jako dobar: dosta detalja, skoro bez šuma, sa preciznim bojama i naravno – odličnim dinamičkim rasponom. Ova kamera dozvoljava i Super Macro snimke, ali se telefon u više navrata zbunjivao i menjao kamere sa ove na glavnu, dozvoljavajući da priđemo tek na oko 4 do 5 cm od onoga što želimo da snimimo. Kada smo uspeli slike su bile jako dobre, oštre u sredini sa solidnim zamućenjima ka obodima kadra.

      Telefoto kamera ima 3,5x optičko uveličanje, periskop tipa i stabilizaciju koja pomaže da se eliminišu neželjeni efekti. OmniVision senzor je onaj isti koji koristi P50 Pro, a kamera vam dozvoljava 3,5x i 10x uveličanje, sa finim koracima između.

      One na prirodnoj daljini su odlične i po pitanju detalja i po pitanju boja. Dinamički raspon je za dlaku slabiji od glavne kamere, ali i dalje vrlo dobar, dok šuma po običaju – nema. Kao i sa glavnom kamerom, renderovanje kompleksnih, prepletenih detalja poput krošnje drveta je mačiji kašalj i za ovu kameru, pa su te slike posebno dobre i ispred konkurencije.

      Skok na 10x nivo je evidentan jer se gubi deo detalja, slika je dosta mekša, ali će poslužiti za ekstremne situacije kada ne možete da pročitate šta piše na majici komšinice na suprotnoj obali reke.

      13 MP selfi kamera nudi UW, 0,8x i 1x nivoe zuma. Kvalitet na sva tri je odličan po pitanju detalja, kontrasta i boja. Interesantno je da portretni režim dozvoljava zamućenje pozadine samo na 1x  nivou zuma, i to sa efektima srca, krugova i kružnog bokeh efekta. S obzirom na zasebnu ToF kameru, potpuno je nejasno zbog čega Huawei nije implementirao bolji bokeh.

      Noćne fotografije su nešto gde smo mnogo očekivali, jer je Huawei u najavama onoga što će doneti Mte 50 Pro zaista uveliko hvalio slikanje u slabim svetlosnim uslovima. Bilo da slikate u normalnom ili noćnom režimu, fotografije su jako dobre po svim parametrima: ima dosta detalja, šum je minimalan, a kontrast jako dobar. Forsiranje noćnog režima zahteva da budete mirni dve ili tri sekunde, a rezultat toga su prilično svetle fotografije, sa otvorenim senkama i izgledom koji je možda i preterano dobar za neke situacije. Za Instagram je super i deluje kao da ste primenili ozbiljan HDR filter.

      Širokougaona kamera, naravno, zahteva da duže budete mirni kada imate aktivan noćni režim, i to traje tri do četiri sekunde. Rezultat su dobre fotografije sa živim bojama, finom količinom detalja i lepo reprodukovanim, malo življim bojama.

      Telefoto kamera je takođe dobra, šum je dobro kontrolisan, detalja ima dosta, a kamera lepo uspeva da ukroti kontrastne scene sa jakim izvorima svetla. Slike su dopadljive i kvalitetne, pa se ne treba libiti da ih koristite. Optička stabilizacija je tu da dodatno pomogne, pa ćete bez problema izdržati dve do tri sekunde koliko je potrebno senzoru da u noćnom režimu napravi sve potrebne slike.

      Prelazak na 10x zum pri noćnim uslovima nije preporučljiv, jer šum raste eksponencijalno, s obzirom na to da se radi o digitalnom uveličanju.

      Mate 50 Pro nudi 4K u 60 fps na svim svojim kamerama, uključujući i selfi, što se zaista ne viđa često. Ali isto tako se ne viđa ni narandžasto-zlatna kombinacija često…

      Huawei kombinuje optičku sa elektronskom stabilizacijom gde god je to moguće i to daje odlične rezultate. Prisutna je i StedyVideo opcija koja u spušta rezoluciju na 1080p, kako bi eliminisala sve moguće potrese i idealna je za video snimke koje morate da snimate kada se brzo krećete ili trčite, a možete birati 30 ili 60 fps.

      Snimci glavnom kamerom su najbolji u 4K u 30 fps, dok oni u 60 fps pate od malo slabije stabilizacije. U oba slučaja detalji su odlični, posebno oni na kojima ima drveća, potpuno bez šuma, sa preciznim bojama i dobrim kontrastom.

      Prelazak na širokougaonu kameru je evidentan zbog mnogo šireg kadra. Stabilizacija je još bolja, kvalitet za nijansu slabiji, a boje malo mirnije nego uživo.

      Telefoto kamera je takođe dobra, ali kada se ne pomerate previše. Kamera nudi 4x i 10x zum, od kojih je prvi odličan, a drugi vidljivo lošiji. Na 4x zumu slika je odlična, gotovo bez šuma, sa visokim kvalitetom po svim bitnim parametrima. 10x zum možete koristiti samo kada nemate izbora, a optička stabilizacija će vam često šetati kadar da bi kompenzovala mikro-pokrete.

      Noćni snimci glavnom kamerom su podbacili. Stabilizacija ne uspeva da održi kadar dovoljno mirnim da fokus izoštri sve što je potrebno. Šuma ima primetno, a direktnim poređenjem vidi se da iPhone 14 Pro Max ima duplo kvalitetnije snimke u svakom pogledu. Problem su i ljudi koji se kreću, pa deluje da je Huawei P50 Pro koliko dobar preko dana, podjednako loš noću.

      Širokougaona kamera ima korektan kvalitet snimaka, ali opet, svaki korak će se videti kao podrhtavanje sredine kadra. Dinamički raspon je dobar, kontrola šuma takođe, boje su blago isprane ali su na svim izvorima svetla i delovima kadra koji nisu statični vidljivi neželjeni efekti u vidu podrhtavanja i bežanja fokusa.

      Telefoto kamera pravi dobre video snimke, sa dosta detalja, dobro kontrolisanim šumom, odličnim bojama, dobrom dinamikom i dobrom stabilizacijom. Ruku na srce, ove snimke nismo pravili dok smo se kretali, jer nema previše smisla snimati telefoto kamerom u pokretu.

      Kao i uvek, konkretan i pouzdan izbor

      Uverili smo se da, sem noćnih snimaka u pokretu, Huawei Mate 50 Pro ima izuzetne mogućnosti u svim aspektima po kojima se danas prepoznaju dobri pametni telefoni. Ekran je jako dobar, performanse su na visokom nivou, a dizajn je premijum u svakom pogledu.

      Sistem kamera će vas oduvati s nogu, iako nema 10x optički zum kao neki konkurenti, možete očekivati vrhunske fotografije i jako dobre video snimke. Zaljubljenici u fotografiju će sa osmehom na licu dočekati promenljivi otvor blende i druge napredne mogućnosti sistema kamera kojim malo ko može da se pohvali.

      Baterija će vam omogućiti dan i po do dva autonomije, što je prava retkost, sem kod nekih modela ove klase. U Srbiji nedostatak 5G mogućnosti i nije nedostatak, sem ako mnogo putujete, a Google servise u 97% slučajeve nadomešćujete preko AppGallery i Gspace.

      Ipak, Mate 50 Pro nije jeftin telefon i sve nabrojano mora da se plati. Da li će vam zasmetati „samo“ 8 GB RAM-a, nedostatak eSIM podrške, boljeg bokeh efekta na prednjoj kameri, ili činjenica da neka od obaveštenja neće uvek stići na vreme, ostaje na vama da procenite, jer 160 odnosno 180 hiljada dinara (1350 odnosno 1520 evra) koliko košta ovaj narandžasti primerak,  nikako nije mali iznos za telefon.

      Ono što smo videli je da Huawei Mate 50 Pro u prvom talasu dolazi u paketu sa pametnim satovima i slušalicama, koji mogu biti dodatni razlog da ispratite ponudu, posebno kod operatera kao što je Yettel, koji ume da bude prilično darežljiv u ovakvim situacijama. Još ukoliko odnesete neki stari telefon na reciklažu, možete fino spustiti cenu Mate 50 Pro, a ne treba zaboraviti da u paketu dolaze brzi punjač i zaštitna maska, što na telefonima ove klase nikako nije zanemarljiv izdatak.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test