Huawei P Smart 2019 (Video)

Huawei P Smart 2019 (Video)

Huawei P Smart je prethodne godine pokazao da kineski gigant itekako ima šta da ponudi i u pristupačnijim kategorijama. Pronađen je način da se ponudi relativno solidan telefon sa sličnom, da ne kažemo, identičnom hardverskom platformom kao i P Lite, uz pokoju modifikaciju. Ove godine Huawei uspeva da prevaziđe samog sebe i ponudi izvanredno balansiran model nevelike cene, ali zato izuzetnog dizajna, kao što ćete uskoro videti

    Sadržaj

      Petar Gredelj
      Huawei je prešao dug put prilikom dizajniranja modela u različitim kategorijama, i od nekadašnjih proizvođača uređaja kojima je glavni adut što su pristupačniji od konkurencije, danas imamo mnoštvo fantastično dizajniranih, kvalitetnih i razumnih izbora u praktično svim cenovnim rasponima. Huawei P Smart 2019 je najreprezentativniji argument u korist rečenog.

      Pre nego što nastavimo, potrebno je imati u vidu cenu ovog telefona. Huawei P Smart za 2019. godinu košta 28 hiljada dinara, ili negde oko 250 evra. Za uloženi novac, donosi zaista puno, pre svega kada su stil i osećaj luksuza u pitanju, ali na spisku karakteristika su i Dual AI kamera, odlične performanse, baterija duge autonomije…sve u svemu, dosta posla za nas da ispitamo da li je sve zaista tako kako se obećava.
      Uređaj na testu
      Na samom početku se po tradiciji bavimo pakovanjem. I u tom pogledu Huawei opravdava očekivanja, mada smo se nekako navikli da u ovoj kategoriji dobijemo u startu i zaštitnu masku. No, Huawei isporučuje svoj telefon uz slušalice, USB kabl, te punjač od 10 W. Kako je kabl micro-USB tipa, jasno je da je ovo maksimum koji je mogao biti implementiran.

      Postojaće više boja, ali mi smo na test dobili, skloni smo reći, ubedljivo najlepšu varijantu. Reč je o Aurora Blue telefonu, koji kombinuje više nijansi plave, prelazeći od svetlijih tonova pri vrhu do tamno plavih pri dnu telefona. P Smart 2019 zaista izgleda svetski, gotovo neverovatno za telefon ove kategorije i u tom pogledu je kao pojava definitivno daleko ispred svojih cenovnih konkurenata. Tome doprinosi 3D zakrivljeni unibody dizajn telefona, koji će, uvereni smo, naići na veoma dobar prijem kod publike.

      Čak i materijal podseća na keramiku, iako je ipak u pitanju „samo“ kvalitetna plastika.Definitivno je ovo najlepši telefon u klasi koji smo imali prilike da vidimo. Subjektivnom osećaju natprosečnog luksuza drastično doprinosi osećaj u ruci, odnosno osećaj težine. P Smart 2019 deluje izuzetno lagano za svoje dimenzije, težinu, pa i kapacitet baterije sa kojom dolazi. Subjektivno je reč o jednom od telefona kojima je veoma lako rukovati i koji imaju malu težinu, iako možda to ne potkrepljuju brojevi.

      Zvučnik se nalazi na donjoj ivici telefona, kao i micro-USB port za punjenje telefona i komunikaciju sa računarima. Na prvi pogled, problem je šta sa notifikacionim svetlom? Za razliku od dosadašnjih telefona, smešteno je na nešto debljoj, donjoj ivici. Kako je reč o RGB LED-u, lampica će menjati boju u odnosu na izvor obaveštenja.

      Telefon ima izrez u obliku kapljice, odnosno kako to Huawei naziva Dewdrop display, to jest „kap rose“ kada bismo preveli na naš jezik. Umesto gabaritnih izreza imamo vrlo elegantnu varijantu, koja čini svojevrsni estetski detalj telefona. Naravno, to znači i da Huawei odustaje od kompleksnih sistema prepoznavanja lica, pa će tako u te svrhe biti korišćena jednostavna kamera. Bezbednost možete obezbediti i pomoću skenera otiska prsta, smeštenog na zadnjem delu telefona. Iznad kamere se nalazi i slušalica za razgovor, lepo uklopljena pri gornjoj ivici telefona.

      Taster za paljenje i tasteri za zvuk su smešteni na desnom boku. Kako biste na dodir lakše prepoznali funkciju, taster za paljenje je blago naboran. Dual SIM slot je prisutan, i to hibridnog tipa. Prisutan je i 3,5-mm konektor za slušalice. Ima li nekih sumnji? Pa, recimo da nismo sigurni koliko će biti otporna leđa koja su predivna, ali treba videti koliko su zapravo otporna na ogrebotine i sitna oštećenja.
       
       Kao što (ne) znate, Huawei i Honor telefoni srednje klase po tradiciji koriste identičan čipset. Upoznali smo se sa ovim čipsetom najpre u testu Mate 20 Lite telefona, a potom i kod njegovog Honor 8X parnjaka. Radi se o Hisilicon Kirin 710 čipsetu.
      [modul]specifikacija=9619[/modul]
      U klasi koju pokriva, Kirin 710 predstavlja veoma dobro rešenje. Veliki je pomak unapred u odnosu na svog prethodnika i sasvim ravnopravan takmac Snapdragon alternativama. Naravno, u međuvremenu ni Qualcomm nije spavao, već uporno izbacuje novije čipsetove kako bi održao pritisak, odnosno podstakao tempo razvoja mobilne industrije.
      hps2019_cpuz_s.jpg
      Kirin 710 koristi osmojezgarni procesor koji kombinuje četiri Cortex-A73 jezgra koja rade na 2,2 GHz i četiri Cortex-A53 jezgra koja rade na 1,7 GHz. Za grafiku se stara Mali-G51 MP4, koji je u suštini popravio najbolniju tačku prethodne generacije.12-nanometarski čipset se može podičiti odličnom energetskom efikasnošću. Kao što smo ranije napominjali, Kirin 710 je, kada se sve sabere i podvuče, tu negde sa Snapdragon 660 čipsetom.
      hps2019_antutu_s.jpg
      Huawei P Smart (2019) stiže sa 3 GB RAM-a. Možda smo priželjkivali više RAMa, ali je to ipak očekivana količina. Čak i Xiaomi u ovom cenovnom rangu isporučuje uglavnom 3/32 varijante svojih telefona. S druge strane, P Smart dolazi sa čak 64 GB skladišnog prostora, što je sjajna stvar i ne tako uobičajena u klasi ispod 30 hiljada dinara.
      hps2019_geekbench_s.jpg
      Kao što smo već naveli i očekivali, a rezultati testova potvrđuju, telefon ima vrlo korektne performanse, tu negde sa telefonima baziranim na Snapdragon 660 čipsetu, kao što su Xiaomi Mi A2 ili Nokia 7 Plus.
       hps2019_3dmark_s.jpgAdut Huawei P Smart telefona koji nije jasno vidljiv na prvi pogled jeste da stiže sa Android 9.0 Pie i EUMI 9, dakle najsvežijom iteracijom softvera, što nije tako čest slučaj u ovoj kategoriji. Zapravo, prava je retkost. Ovde imamo vrlo svežu verziju OS-a, kao i korisničkog interfejsa.
      hps2019_softver1_s.jpg
      Bezbednosni aspekat telefona je nešto što je veoma važno, a ovde se sistem prepoznavanja lica oslanja na kameru. Samim tim, nije uvek precizan, i u sumraku ili u mračnim prostorijama definitivno ne radi dobro. No, srećom, tu je skener otiska prsta, smešten na leđima telefona. Odličan i pouzdan, brzo otključava uređaj i daje pristup korisniku. Nismo sigurni da li telefon pomoću AI-ja “uči” korisnikovo lice i vremenom postaje sve precizniji.

      Kada govorimo o AI-ju, asistencija je, kako nam deluje, ograničena samo na kameru. Ne vidimo da AI ozbiljnije prožima telefon – recimo, da uči karakteristike korisnikovog lica, korisnikove navika zarad optimizacije baterije, a nema ni nekih specifičnih aplikacija koje se oslanjaju na AI, poput Translatora i slično.

       
      Kao što rekosmo, prisutan je EMUI 9 korisnički interfejs. U skladu sa Android 9 Pie, pojedini elementi interfejsa su doživeli osvežavanje, poput ikonica u “notification” panelu i slično. Međutim, same modifikacije su takve da u suštini svako ko je ikada koristio ijedan Huawei može lako da se snađe. Najveća razlika je i dalje što nema App Drawer funkcije.

      Naravno, softverski čistunci ne žele puno preinstaliranih aplikacija, ali Huawei uvek stiže sa priličnom količinom istih. Da li nam to smeta? Pa, recimo da nam više smeta to što jedan deo tih aplikacija traži da imate Huawei ID i da ste ulogovani na njihov servis. Doduše, razumemo zašto se to radi, ali jednostavno ne volimo kada nas teraju na to, pa vama ostavljamo procenu koliko vam se takva filozofija dopada.

      Sistem radi prilično dobro. Zapravo, konstatovali smo u nekim ranijim testovima da smo sa 3 GB RAMa sasvim zadovoljni, i možemo da potvrdimo, s obzirom da je u teorijskom smislu upravo to potencijalno usko grlo, da telefon radi sasvim korektno i da mu ništa specijalno ne smeta. Sistem je prilično odzivan, čak iako se odlučite za neki obimniji multitasking. Naravno, zavisiće dosta od toga kakve aplikacije i koliko koristite, ali tu je Kirin 710 koji je dovoljno snažan da odgovori na sve realne izazove.

      Nema govora o bilo kakvim problemima ili seckanjima tokom korišćenja, te je iskustvo u tom domenu odlično, sasvim u rangu očekivanog u klasi ili iznad toga. GPU performanse su takođe veoma korektne, i skloni smo da kažemo da ćete se lepo naigrati na ovom telefonu. Ukoliko su vas nekada GPU performanse na Huawei čipsetovima brinule, to više definitivno nije slučaj. Kako god, jasno je da Huawei P Smart 2019 itekako ispunjava očekivanja ciljne grupe. 
      Ekran
      Huwei P Smart 2019 se može podičiti odličnim ekranom. Reč je o LTPS IPS ekranu dijagonale 6,21 inča, rezolucije 2340 x 1080 piksela, koja nije uobičajena u kategoriji. Njegov odnos stranica iznosi 19,5 : 9, što znači da telefon odlično leži u ruci. Gustina prikaza iznosi 415 piksela po inču, što je sjajan parametar u cenovnoj klasi u kojoj su, praktično, i dalje uobičajeni HD Ready ekrani.

      Famozni izrez sada stiže u Dewdrop stilu, odnosno kao „kružić“ koji je pozicioniran centralno. Ovakvo rešenje podseća na Essential Phone, odnosno na Wiko View 2 telefone, koji su imali upravo ovakve izreze – istina, nešto većih dimenzija, ako nas sećanje ne vara. Pokrivenost prednjeg dela ekranom iznosi čak 83,1%.
      hps2019_ekran_s.jpg
      Prilagođavanja pojedinih karakteristika i mogućnosti ekrana možete da vršite iz softvera. EMUI nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju. Postoje mogućnosti promene topline boja, filteri, režimi prikaza i slično. Imaćete mnoštvo opcija na raspolaganju u tom pogledu.

      hps2019_igra1_s.jpg
      Zvuk
      Telefon ne podržava stereo zvuk, već stiže u tradicionalnoj varijanti sa standardnim zvučnikom na donjoj ivici telefona. Rekli bismo da je prosečne, dakle korektne glasnoće.
      hps2019_audio_s.jpg
      Telefon zadržava i 3,5-milimetarski priključak za povezivanje slušalica, a takođe se može podičiti i podrškom za Huawei Histen audio efekte, te prilagođavanje zvuka tipu slušalica koje koristite. Najzad, tu je i podrška za FM radio.

      Baterija
      Obično lepi i lagani telefoni u nižoj klasi imaju i slabiju bateriju, dok se u ovoj kategoriji velike baterije uglavnom ugrađuju u gabaritnije telefone. Zaista smo prijatno iznenađeni, kako kapacitetom baterije od 3400 mAh, tako i njenom realnom autonomijom.
       hps2019_baterija_s.jpg
      Huawei P Smart 2019 nakon 10 sati YouTube videa ima još 41% baterije, što znači da realno možete očekivati čitav dan najzahtevnije, a realno i do dva dana mešovite upotrebe. Naravno, jedan deo zasluga ide na račun energetske efikasnosti Kirin 710 čipseta. Nažalost, ništa od USB-C porta. Telefon ima punjač od 10 W i puni se preko micro-USB konektora. Kao što trendovi nalažu i diktiraju, i P Smart 2019 stiže sa dvostrukim sistemom kamera pozadi. Spreda nalazimo prednju kameru od 8 megapiksela. No, pozadi imamo kombinaciju 13 + 2 megapiksela, gde manji senzor služi za ostvarivanje efekta dubine. U suštini, ništa preterano drugačije od nečega što već možemo naći u ovoj kategoriji.
      huawei_psmart2k19_5_s.jpg
      Softver smo već puno puta videli i odlično ga upoznali. Ima iste prednosti i mane kao i drugi Huawei telefoni. Ipak, ovde je značajno pomenuti neke stvari. Pre svega, podržan je AI, pa tako imamo i različite opcije vezane za njega, ovaj put implementirane u telefon niže cenovne kategorije.  Druga važna stvar je unapređeno noćno snimanje, pa sada i softver u tom domenu ostavlja daleko bolji utisak – no, više o tome kada dođemo do te sekcije.
      hps2019_kamera_s.jpg
      Najpre generalni utisak o kameri – mišljenja smo da je ipak samo prosečna. Da, vidljiva su unapređenja u nekim segmentima. I sam senzor je u odnosu na prošlogodišnji model dobio otvor blende od f/1.8 naspram f/2.2, a i taj drugi senzor od 2 megapiksela kao ispomoć. Međutim, koliko je to zapravo pomoglo?



      U suštini, najveći problem je što P Smart 2019 (nimalo iznenađujuće za kategoriju) napravi sasvim pristojnu sliku, da bi sledeći put omašio. Sem toga, Huawei je ubacio brdo raznih opcija koje ipak nisu dovoljno dobro “ispeglane” za P Smart. Recimo, taj pomoćni senzor za dubinu baš i ne radi posao kako bismo želeli. Ili, ukoliko aktivirate AI, telefon će automatski rezoluciju slike postaviti u 8 megapiksela – slikanje u 13 megapiksela sa upaljenim AI-jem je nemoguća misija. Evo i jednog primera omašenog blurovanja pozadine u portret režimu.



      Tim rečeno, telefon je sasvim u stanju da napravi pristojne slike. Više je problem što hrpa obećanja i teoretskih mogućnosti ne uspeva da ispuni zacrtano. Nije sporno da je P Smart u stanju da napravi vrlo, vrlo pristojnu fotografiju – no, fali mu konzistentnosti. Dinamika mu i inače nije jača strana, ali će u pojedinim situacijama ispoljiti znatne probleme sa oštrinom, na drugim sa detaljima, na trećim sa svetlom, a ni HDR implementacija mu neće previše pomoći. Opet, to nije ništa čudno za ovu cenovnu kategoriju, no valjda smo povučeni drugim karakteristikama poželeli da i u domenu kamere bude besprekoran. No, ko bi onda kupovao Mate 20 Lite?



      Sve u svemu, P Smart 2019 pravi korektne fotografije za svoju cenovnu klasu. To posebno važi pri uslovima dobrog osvetljenja. No, šta sa noćnim modom? Noćni režim snimanja je sada praćen preeksponiranjem, ali i konačno je, da kažemo, upotrebljiv i u fizičkom smislu. Iako je i ranije postojao na pristupačnijim Huawei telefonima, trebalo je po 15-20 sekundi da se slika napravi, i uvek bi rezultovala mutnom scenom. Sada pravljenje slike traje 3-4 sekunde i rezultat je veoma, veoma dobar.



      Naravno, ne treba očekivati spektakularne noćne snimke kao na skupljim telefonima. No, spremni bismo bili da kažemo da P Smart 2019 ima ponajbolju kameru za noćno snimanje u svojoj kategoriji. Nemojte očekivati veran snimak, ali da će izvući mnoštvo detalja koje ljudsko oko baš i ne opaža – to će svakako uspeti.



      Selfiji su sasvim korektni. Koristi se jedna kamera od 8 megapiksela. I ovde možete aktivirati AI ako tako želite, mada iskreni da budemo, nismo zapazili nikakvu razliku u tom pogledu. Sa fiksnim fokusom i ograničenim mogućnostima kamere, nismo ni očekivali više. Za ovu klasu, sasvim dovoljno.
      hpsmart_foto_16_s.jpg


      Video snimanje je završna stavka na koju ćemo se osvrnuti – P Smart 2019 podržava 1080p snimanje, uključujući tu i 60 fps režim. Međutim, očajnički mu fali stabilizacije. Nema čak ni elektronsku stabilizaciju, tako da ovo definitivno nije ni pod razno telefon za snimanje video zapisa. Osim u krajnjoj nuždi, naravno. Jednostavno, i ovde imamo raskorak između želja, najava, marketinga i mogućnosti. Sve u svemu, kamera nije loša za ovaj cenovni razred, ali definitivno ima prostora za unapređenja.Huawei P Smart 2019 je jedan od onih telefona za koje se možete u startu opkladiti da će biti priličan prodajni hit. Ostavlja utisak daleko luksuznijeg i kvalitetnijeg telefona nego što jeste, i u tom smislu definitivno će pogoditi “žicu” mnogih. Lepa stvar jeste da on zapravo i predstavlja dosta bolji telefon nego što to njegova cena indicira. Maltene, on nema slabih tačaka i u svemu je u rangu sa klasom ili bolji.
       
      Zaista je impresivno šta se sve može dobiti u telefonu čija cena iznosi svega 28 hiljada dinara. Vrhunski dizajn (naročito u dvobojnoj Aurora varijanti koju smo mi imali na testu), vrlo dobre performanse, odlična baterija i ekran, moderna softverska platforma – sve su to odlike ovog telefona. U mane bismo eventualno ubrojali micro-USB konektor i video snimanje.
      award_ps2019_s.jpg
      Posebno bismo istakli subjektivni osećaj u ruci, ili bolje reći osećaj težine. P Smart 2019 deluje izuzetno lagano za svoje dimenzije, težinu, pa i bateriju sa kojom dolazi. Subjektivno je reč o jednom od telefona kojima je veoma lako rukovati i koji imaju dosta malu težinu, iako možda to ne potkrepljuju brojevi. Sve to zaokružuje utisak o jednom odličnom telefonu! On daje veoma puno za uloženi novac, ali iznad svega, donosi osećaj luksuza i prefinjeni dizajn koji je do sada bio rezervisan ipak za primetno skuplje telefone. U tom smislu, lako odnosi sa našeg testa zasluženo Value For Money priznanje.
      Prednosti:– Vrhunski dizajn i osećaj u ruci- Performanse za ovu kategoriju- Odlična autonomija- Dobar ekran- Odnos uloženog i dobijenog
      Nedostaci:– Samo micro-USB konektor, bez brzog punjenja- Video snimanje bez ikakve stabilizacije
      Telefon na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra