Huawei P20 Lite (Video)

Huawei P20 Lite (Video)

Gužva koju prave telefoni bazirani na Kirin 659 čipsetu postaje još veća. Modelima Mate 10 Lite i P Smart se pridružuje veoma interesantan i tradicionalno poželjan P20 Lite - pristupačnija varijanta ovogodišnjeg najboljeg modela kompanije Huawei. No, koliko P20 Lite može i kako je uopšte pozicioniran na tržištu, to je pravo pitanje. Možda će se neki iznenaditi, jer niti je cena ostala u istom rangu, niti su kvalitet, dizajn i izrada na nivou jeftinijih telefona...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Recept za uspeh kompanije Huawei je jednostavan, posebno na srpskom tržištu. Ne samo što su njihovi telefoni donosili odličan odnos uloženog i dobijenog, već su puno pažnje poklanjali pristupačnim segmentima. Tako je i njihov Lite model tradicionalno veoma poželjan izbor svake godine, jer donosi puno karakteristika top varijanti po prilično prihvatljivoj ceni. Stoga ne čudi veliko interesovanje za novajliju, kao i za generalni nastup kompanije u ovom tržišnom segmentu koji je domaćim korisnicima tradicionalno najinteresantniji.

      Pre nego što nastavimo, ne možemo da ne spomenemo pravi pravcati krkljanac koji je Huawei napravio u srednjoj klasi sa svojim telefonima baziranim na Kirin 659 čipsetu. O tome ćemo govoriti nešto više tokom teksta, ali je činjenica da postoje ne samo brojni Huawei modeli, već i njihovi Honor pandani. Definitivno imaju za svakoga ponešto, ali isto tako i upućeniji korisnici više nisu sasvim sigurni šta bi bio pravi izbor. No, možda je upravo zbog toga značajan dolazak uređaja koji nosi ime ovogodišnjeg top modela (P20), sa jasnom naznakom da je reč o pristupačnijoj varijanti (Lite).
      Uređaj na testu
      Nažalost, P20 Lite nije stigao u prodajnom pakovanju, tako da ne možemo eksplicitno potvrditi šta će sve doći sa njim. Uređaj je došao kao sempl, bez ikakve propratne opreme. U startu vidimo da ima USB-C konektor na donjoj ivici, 3,5-milimetarski priključak za slušalice, takođe pozicioniran na donjoj strani telefona, kao i čitač otiska prsta na zadnjoj strani, pozicioniran na sredini gornjeg dela poleđine.

      Ostavljajući te detalje po strani, moramo reći da smo veoma zadovoljni izgledom telefona i posebno činjenicom da se veoma malo razlikuje od top modela Huawei P20, koga smo testirali paralelno sa njim. Zapravo, često smo bili u nedoumici koji telefon držimo u ruci, jer nismo bili sasvim sigurni kako da ih razlikujemo u prvi mah. Naravno, ubrzo smo izoštrili vid na neke sitnice, kao što je natpis Huawei ispod ekrana na prednjoj strani P20 Lite, koji običan P20 nema, već se tu nalazi skener otiska prsta.

      Verovatno vam je jasno šta time želimo da kažemo – P20 Lite je prilično verno kreiran kao pripadnik P20 familije i nije tako lako razlikovati ga od top modela po izradi i dizajnu, što je svakako plus. Teško da će iko moći da na prvi pogled prepozna da imate Lite, a ne punokrvni model. Možda je samo taština u pitanju, ali da se ne lažemo, u društvu je takav utisak ipak važan, pa ga zato i napominjemo. I ne samo tu, pošto prija činjenica da skoro dvostruko jeftijniji telefon toliko nalikuje na top modele.

      Po navici, Huawei telefone isporučuje u bogatom pakovanju luksuznog dizajna, ali mi smo ovog puta dobili samo sempl bez ikakvih dodataka. No, znamo šta će biti isporučivano u finalnom paketu. U njemu će biti turbo punjač sa USB-C kablom, što će obradovati sve koji puno koriste telefon. Takođe, tu će se naći i bubice, kao i adapter za USB-C. Slično kao i P20 Pro, P20 je od onih telefona koji ne podržavaju 3,5-milimetarski konektor za slušalice, pa je ovo način da se sa time izađe na kraj.

      Ukupan utisak o telefonu jeste da je vrlo elegantan i dopadljiv. Kao što možete videti na fotografijama, dobili smo model crne boje. Šteta što nismo dobili neku varijantu u drugoj boji, obzirom na sjajne gradijente boja u kojima Huawei isporučuje svoje nove adute. No dobro, ima to i nekih svojih prednosti, posebno što proizvođači često ostavljaju prednju stranu sa crnim ivicama, i onda imate utisak da je telefon zapravo već u nekakvoj futroli ukoliko je poleđina u boji, naročito sa 2.5D zakrivljenjima koja odlikuju ove telefone.

      Prednjom stranom dominira FullView ekran sa (približno) 2:1 odnosom stranica, što je u trendu. U trendu je i izrez na gornjoj ivici ekrana, što smo već nekoliko puta komentarisali – i što možete softverski da uklonite i kada je P20 Lite u pitanju, tako da ta opcija nije rezervisana samo za modele više kategorije, što pozdravljamo. Ono što je definitivno u trendu kada je Huawei u pitanju jeste korišćenje stakla u izradi. To je istovremeno i razlog zbog čega nam P20 Lite toliko nalikuje na snažnije P20 modele, a istovremeno je i jedna od glavnih razlika u odnosu na prethodnike iz Lite serije. Njih je uglavnom odlikovala unibody aluminijumska izrada.Dok se po eksterijeru teško razlikuje od snažnijih modela sličnog imena, po hardveru se P20 Lite definitivno razlikuje. No, isto tako, itekako nalikuje na neke uređaje koje smo već sretali. Konkretno, hardverski je veoma nalik na Mate 10 Lite, Honor 7X ili P Smart, koji se svi baziraju na dobro poznatom Huawei čipsetu srednje klase. Ne iznenađuje nimalo što, stoga, isporučuju veoma slično korisničko iskustvo.
      [modul]specifikacija=9401[/modul]
      Huawei je kreirao HiSilicon Kirin 659 čipset kao rešenje za praktično sve telefone srednje kategorije, i njega koristi i za P20 Lite. Odluka kompanije je da koristi sopstveni hardver i softver koji razvija i nad kojim ima punu kontrolu. Naravno, osnovu hardvera čine ARM Cortex jezgra, baš kao što osnovu softvera čini Android, ali je strateško opredeljenje kompanije Huawei da isporučuje sopstvene kreacije u što širem smislu te reči.
      p20lite_cpuz_s.jpg
      Mišljenja smo da se nažalost takva strategija sada ne isplaćuje. Zašto to kažemo? Kirin 659 je čipset koji je kreiran kao rival Snapdragon 625 čipa. To je u redu, ali ovo više nije 2017. godina i ne možemo posmatrati taj nivo performansi na isti način. Osim toga, Snapdragon 625 se već zamenjuje Snapdragon 630 čipsetom, koji poprilično unapređuje svakodnevno iskustvo korišćenja. Polako idemo ka polovini 2018. godine i prosto gledište nam ne može biti isto. Slično možemo reći i u odnosu na cenu – ovaj telefon košta oko 50 hiljada dinara i jednostavno u toj klasi je hardverski slabiji od, recimo, starijih modela više kategorije koji danas koštaju otprilike toliko.
      p20lite_antutu_s.jpg
      No, u osnovi, P20 Lite ima sasvim korektne performanse. Huawei je lepo optimizovao koriničko iskustvo, pa je rad sasvim ugodan i tečan. Njegov osmojezgarni procesor nudi kombinaciju četiri jezgra koja rade na 2.36 GHz i četiri štedljiva koja rade na 1.7 GHz. To prati ne baš najsnažnija Mali T-830 MP2 grafika, koja je u najboljem slučaju u proseku nečega što klasa nudi. Prisutno je 4 GB RAMa i 64 GB skladišnog prostora. P20 Lite je moguće nabaviti u Dual SIM varijanti gde je jedan SIM slot hibridnog tipa i u njega je moguće staviti ili SIM karticu ili karticu za proširenje memorije za do 256 GB.
      p20lite_geekbench_s.jpg
      Benchmark rezultati potvrđuju naše navode. Telefon isporučuje maltene identične performanse kao i Huawei Mate 10 Lite, Honor 7X, Huawei P Smart, slične onima koje daje Moto G5S Plus, ispod izmerenih na Moto X4 ili HTC U11 Life telefonima koji imaju Snapdragon 630. U suštini, možemo da kažemo da su performanse u nekom proseku za ovu kategoriju.Ukoliko već nije bilo iskoraka u domenu hardvera, on je načinjen u domenu softvera. Šteta što sam po sebi Android 8.0 nije veći iskorak u odnosu na Nougat koji mu je prethodio. P20 Lite dolazi sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom, kao i pratećim EMUI 8.0 korisničkim interfejsom. Postoje i 8.1 iteracije, ali tek one ne donose neke naročite novosti, pa ćemo zažmuriti na jedno oko po tom pitanju bez ikakvih problema.
      p20lite_softver1_s.jpg
      U suštini, teško da nekome ko makar ovlaš prati testove telefona na Benchmarku možemo reći nešto novo. Ponašanje u realnom radu je taman takvo kakvo se i očekuje. Ovo je telefon srednje klase, sa solidnim (ali ne preteranim) hardverom, korektnog ponašanja u svakodnevnom korišćenju. Animacije su tečne, opcije su brojne i bogate, i ukoliko ste ikada koristili bilo koji Huawei telefon, vrlo ćete se lako snaći. Jednom broju korisnika se možda ne dopada grafičko rešenje EMUI interfejsa, ali se to itekako nadoknađuje ogromnim brojem opcija za detaljno podešavanje sistema i mogućnostima prilagođavanja baš onome što korisnik želi.


      Optimizacija je odrađena veoma dobro, standardno za modele Lite serije, što ih je i učinilo dosta popularnim. Jednostavno, nemate utisak da koristite uređaj srednje klase, već maltene da je reč o top modelu. Tome je doprinela implementacija nekih karakteristika sa P20 i P20 Pro, pa tako i P20 Lite stiže sa famoznim prepoznavanjem lica, koje radi lako, brzo i u svim uslovima u kojima smo ga isprobali, uključujući i noću u uslovima slabog osvetljenja, ili kada postavljate telefon pod zakošenjem. 
      p20lite_faceunlock_s.jpg
      Za razliku od P20 i P20 Pro, ovde nam se u jednom ili dva slučaja u zaista ekstremnim uslovima dogodilo da nije otključao iz prve, ali u praksi sve radi izuzetno dobro. Posebno nam se dopada što možete podesiti da vam nakon prepoznavanja lica telefon odmah prikaže glavni ekran, dok recimo kod jabučastog rivala morate još da slajdujete prstom preko ekrana. Face Unlock opcija funkcioniše odlično!


      Generalno, usko grlo Huawei telefona su GPU performanse. Da budemo precizniji, GPU je tradicionalno nešto iza direktne konkurencije, bez obzira na kategoriju. Slično je i ovog puta, što opet ne iznenađuje budući da se radi o dobro poznatom hardveru. Opet, imajući u vidu rezoluciju, hardver ne mora da se bori sa ekstremnim zahtevima.


      Takođe bismo pohvalili to što se telefon ne greje toliko koliko se greju P20 i P20 Pro. Iskreno, nismo ni sami znali šta da očekujemo nakon što smo iskusili top modele, ali se ispostavlja da P20 Lite nije sklon preteranom zagrevanju preko neke očekivane mere u zahtevnijim scenarijima.Ekran
      Tradicionalno, Lite modeli donose veoma solidne LTPS IPS ekrane. Slično je i ovog puta. No, za razliku od ranijih serija, ovaj put imamo FullView ekran razvučen od ivice do ivice, koji teži da što više uveća površinu ekrana na prednjoj stranici telefona. Sa odnosom stranica od nešto preko 2:1, odnosno konkretnih 19:9, novi telefon je definitivno predstavnik modernih ovogodišnjih serija koje preplavljuju tržište u svim kategorijama.

      P20 Lite ima rezoluciju od 2280 x 1080 piksela. Pokrivenost prednje strane ekranom je oko 80,5%, što je veoma dobar rezultat. Gustina prikaza je deklarisana na 432 piksela po inču, budući da je dijagonala ekrana 5,84 inča. To istovremeno znači da je telefon po dimenzijama nešto manji od Mate 10 Lite, pa je pogodniji za držanje u ruci, a i gustina prikaza je nešto veća. Sve u svemu, veoma dobro izvedeno.
      p20lite_ekran_s.jpg
      Ukupan utisak ekrana je veoma pozitivan. Naravno – imajući u vidu klasu telefona. I dalje je reč o korektnom i dobrom prikazu, koji je univerzalno dopadljiv velikom broju korisnika. Odlična stvar koju možemo da prijavimo jeste da P20 Lite ne pati od preterano agresivnog senzora automatskog osvetljenja, što je bila ozbiljna boljka srodnika iz klase koji su stigli iz ove kompanije.
      p20lite_igra_s.jpg
      Još jedna stavka koja nam se tradicionalno dopada na Huawei telefonima jeste širok spektar podešavanja, a ovde to znači da možete detaljnije podešavati opcije ekrana. Drugim rečima, imate razne filtere, ali i mogućnosti promene topline boja i raznih drugih parametara prikaza. Uvek se radujemo kada istaknemo da je nešto dobro rešeno, a na svim telefonima kompanije Huawei su opcije podešavanja prikaza zaista dobro rešene i na tome im skidamo kapu.
      Zvuk
      Po pitanju zvuka, P20 Lite ne oduševljava, ali ni ne razočarava. Jednostavno, telefon koristi standardan zvučnik kao i svi njegovi prethodnici pozicioniran na donjoj ivici telefona. Zvučnik je prilično glasan, ali ne preterano jasan, dok stereo ostaje rezervisan samo za Pro predstavnika P20 porodice. Takođe, tu je i 3.5-milimetarski priključak, sasvim solidnog kvaliteta. Šteta što u pakovanju nismo dobili bubice, ali ne očekujemo da su naročito kvalitetne, imajući u vidu da nismo impresionirani ni onima koje se isporučuju uz top model. Sveukupan utisak je da je u ovom domenu P20 Lite u nekom proseku klase.

      Baterija
      Na samom kraju, stižemo do baterije, koja se pokazuje – očekivano solidnom. Uopšte, baterija je jedan od aduta kompanije po tradiciji, a tradicija nas ni ovaj put nije izneverila. Kapacitet baterije iznosi relativno standardnih 3000 miliamperčasova. S obzirom na malu debljinu telefona od samo 7,4 milimetara, i dijagonalu od 5,84 inča naspram 6 inča kod, recimo, Mate 10 Lite, ne iznenađuje nas da je i baterija nešto manjeg kapaciteta. Da li tih 10-ak procenata znače mnogo u praksi?
      p20lite_baterija_s.jpg
      Ne preterano, rekli bismo. U suštini, iole štedljiviji korisnici će lako izvući dva dana korišćenja iz telefona, a i najvećim “trošadžijama” će sasvim sigurno potrajati ceo dan. Dobra stvar je što P20 Lite podržava brzo punjenje. Nažalost, ne znamo da li je takav punjač deo pakovanja pošto smo, ponavljamo, na test dobili sempl telefona bez propratne opreme. Naravno, zahvaljujući EMUI interfejsu i ogromnom broju opcija za bateriju i uštedu energije, moguće je precizno podešavati i optimizovati potrošnju.Kamera sistem sa kojim stiže P20 Lite je u neku ruku dobro poznat. Znamo da se već poprilično ponavljamo, ali Mate 10 Lite i Honor 7X su stizali sa identičnim sistemom sa dve zadnje kamere, sa jednim senzorom u boji od 16 megapiksela i malim monohromatskim senzorom od 2 megapiksela zaduženim za brigu o osvetljenosti. P20 Lite za prednju kameru koristi senzor od 16 megapiksela, i po tome što ima “samo” tri kamere umesto četiri sličniji je Honor 7X telefonu – da ne kažemo, identičan. Stoga, dobijamo li identične rezultate u praksi?
      p20lite_kamera_s.jpg
      Softver je standardan za Huawei telefone ove kategorije. Dobro je osmišljen i optimizovan, sa mnogim posebnim opcijama koje su dostupne lako i brzo sa glavnog ekrana. Svajpovanjem levo i desno se pristupa dodatnim režimima snimanja, odnosno opcijama. Nažalost, HDR snimanje je podešeno kao poseban režim snimanja i nije dostupno kao prečica sa glavnog ekrana i to nam je jedina zamerka. Po svemu ostalom, možemo reći da je softver apsolutno na visini svog zadatka. Kao i uvek kada radimo sa Huawei telefonima, upozoravamo korisnike na obilje filtera i opcija za naknadnu intervenciju na fotografijama. To sve zvuči lepo i interesantno u teoriji, ali savetujemo da u praksi ne preterujete sa time. Naročito ne sa Beauty režimom, ako razumete šta želimo da kažemo.



      Obratite pažnju da postoje režimi koji će biti izuzetno zahtevni za vaš telefon i koji su u suštini prevashodno namenjeni telefonima više kategorije. Tipičan primer bi bilo noćno snimanje. Dok ovaj mod na P20 rezultuje slikama koje se kreiraju u roku od 3-5 sekundi, na P20 Lite je ovaj mod praktično neupotrebljiv. Da se formira slika, potrebno je preko 20 sekundi, tokom kojih teško da možete da zadržite položaj telefona, a i tada se dobije mutna slika bez detalja koja ne služi apsolutno ničemu. Stoga je bolje noćno snimanje obavljati klasičnim auto režimom. Jednostavno, hardver nije u stanju da podrži ovaj režim snimanja kako treba.



      Što se tiče regularnih stavki i uslova snimanja, zadovoljni smo viđenim. Fotografije su sasvim pristojne, sa solidnim nivoom detalja i dobrom dinamikom. U samim operacijama nema zastajkivanja preko neke razumne očekivane mere. Dobijene fotografije možete da vidite na priloženim primerima. Sistem sa dve kamere je ovde manje bombastičan nego na telefonima više kategorije, ali možemo konstatovati da ipak taj drugi senzor doprinosi u pojedinim situacijama, posebno kada je potrebno kreirati osećaj dubine.



      Kada je prednja kamera u pitanju, ponovo imamo sasvim korektne rezultate. Navodno je u stanju da mapira do 96 tačaka kako bi isporučio što bolje selfije. Pored toga, dorađen je algoritam rebalansiranja osvetljenja u situacijama kada svetlost dopire iz različitih izvora. Da budemo iskreni, teško bismo to zapazili i bez direktnog poređenja telefona možemo samo napamet da pričamo ima li nešto efekta ili ne. Tek, P20 Lite pravi sasvim pristojne fotografije prednjom kamerom i sasvim će lepo poslužiti u raznim uslovima. Slično važi i za zadnju kameru. Ukupan utisak – nije šampion, ali je dobar all-rounder.
      fotke_p20lite_1_s.jpg


      P.S. na još jedan način možete uporediti kvalitet kamere – u odnosu na visoku klasu telefona. Naime, pošto smo koristili i testirali P20 i P20 Lite paralelno, možete pogledati fotografije praktično identičnih scena u testu P20 telefona i na taj način steći predstavu o tome da li bi vam trebala bolja kamera, odnosno uporediti mogućnosti ovih telefona u domenu snimanja.
      Evo još nekih fotografija koje smo zabeležili P20 Lite telefonom:






      Donošenje zaključka o P20 Lite telefonu je vraški težak posao. Imamo utisak da oni koji su kreirali telefon i mi koji ga procenjujemo jednostavno nemamo iste kriterijume, te da prilikom sastavljanja telefona sasvim drugačiji parametri odlučuju. Šta pod time podrazumevamo?

      Pre svega, treba imati u vidu da je P20 Lite u ovom momentu skup telefon. Njegova cena trenutno iznosi oko 50 hiljada dinara i premda verujemo da će uslediti korekcije, ne možemo da procenjujemo napamet, već u odnosu na dati trenutak. Jednostavno, ovo više nije pristupačan i solidan all-round telefon. Zagazio je u klasu iznad. Ima li opravdanja za tako nešto, ima li se telefon čime podičiti?

      Tu upravo dolazimo do nesaglasja koje opisujemo u prvom pasusu. Ukoliko je kriterijum da telefon nalikuje na top model, odnosno ako su dizajn i izrada najvažnije stavke, onda je P20 Lite pun pogodak! Kao što smo rekli, sa staklenim površinama i zakrivljenjima, on je izuzetno nalik na P20, i vrlo je teško razlikovati ove telefone na prvu. Međutim, čim se zagrebe ispod površine zatičemo nešto što je manje-više telefon niže srednje klase čiji bi prosek bio otprilike do 300, maksimum 350 evra. P20 Lite je otišao značajno iznad te sume.
      hp20lite_1_s.jpg
      Upravo će od toga zavisiti vaše gledište na ovaj telefon. Huawei u suštini nije mnogo promenio formulu – P20 Lite je, baš kao i njegovi prethodnici, veoma dobar all-round telefon za sve prilike. Promenio je fizički izgled, koji je sada mnogo više nalik top modelima, ali je istovremeno promenio i cenu, koja baca novo svetlo na razne njegove osobine. Da li je to dovoljno da vas ubedi da mu poklonite poverenje? Poručite nam u komentarima šta mislite o ovom telefonu i njegovoj tržišnoj poziciji.
      Prednosti:
      – Korektan telefon za svaku priliku – Veoma nalikuje na top modele – Veoma dobra izrada – Autonomija – Hvat i dimenzije odlično odmereni
      Nedostaci:
      – Visoka cena za ono što se nudi – Cena baca drugačije svetlo na inače vrlo delikatan miks osobina – GPU definitivno ne impresionira
      Cena: 50 hiljada dinara

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra