Huawei P20 Pro (Video)

Huawei P20 Pro (Video)

Huawei je napravio odlučan iskorak ka vrhu. To je nepodeljena reakcija javnosti i publike nakon predstavljanja nove generacije vodećih telefona ove kineske kompanije. Novi predstavnici P serije, tradicionalno noseće u strukturi brenda, stižu na tržište razmenjujući bez ikakvih ustezanja udarce sa svim rivalima. Prošla su vremena kada je Huawei nudio telefone koji su davali dosta, ali su ipak izbegavali direktan sukob sa vodećim rivalima. Kako u toj razmeni udaraca stoji, barem kada je Pro varijanta u pitanju?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nakon P10 sledi P11…? Ili ipak ne? Huawei se opredelio da svoje telefone ubuduće naziva po desetinama, što je i logično, jer je mnogo elegantnije i logičnije imati oznaku P30 ili P60 nego P13 ili P16. Otuda nakon P10 serije logičan nastavak čini P20, koji stiže ovog proleća u već tradicionalnom terminu i tradicionalnom izdanju. Modeli P serije – P20, P20 Pro i P20 Lite – su udarni trio kompanije Huawei. Ovog puta, čini se, sa ozbiljnijim nastupom nego ikada.

      Zašto to kažemo? Definitivno je Huawei odlučio da ove godine napravi veliki iskorak po pitanju svoje pozicije. Kompanija se ne zadovoljava trećim mestom, na kome su trenutno pozicionirani kada su isporuke u pitanju, već želi više. Da bi to i uspela, mora ponuditi bolje telefone od rivala, mora ponuditi veću vrednost i dodatni kvalitet. Izgleda da je ovo ta godina – ili barem tako u kompaniji misle. Da li je ovogodišnja P serija ta savršena oluja na koju se čekalo?

      Benchmark je prisustvovao veličanstvenom predstavljanju novih telefona u Parizu, i sada je u prilici da vam detaljno prikaže model P20 Pro. Reč je o uređaju koji je možda prethodnih godina bio u zapećku običnog modela (bez Pro sufiksa), ali koji ove godine izaziva puno pažnje jer upravo on donosi udarne karakteristike koje bi trebale da ubede kupce da zaborave na Apple ili Samsung, već da se opredele za Huawei. AMOLED ekran, kamera od 40 megapiksela, vrhunska izrada, obilje hardverskih mogućnosti, samo su neki od aduta. Krenimo redom i sagledajmo šta nudi Huawei P20 Pro.
      Dizajn
      Huawei svoje telefone isporučuje u gotovo tradicionalnom pakovanju, a to je posebno slučaj sa top modelom u trenutnoj ponudi. U njemu zatičemo turbo punjač sa USB-C kablom, što će obradovati sve koji puno koriste telefon. Takođe, tu su i bubice, kao i adapter za USB-C, budući da P20 Pro ne podržava 3,5-milimetarski konektor za slušalice.

      Vadimo telefon iz kutije i utisak o kome se bruji se neminovno nameće, pa je možda dobro da u startu prodiskutujemo o tome. Da, P20 Pro je u dizajnerskom smislu definitivno na tragu onoga što je Apple uradio sa iPhone X, kada je – po mišljenju autora – kreirao svojevrsni omaž svom starom iPhone 3GS telefonu. Huawei je nastavio sa praksom praćenja trendova koje Apple uspostavi – u ovom slučaju, telefon je veoma nalik na iPhone X, baš kao što su prethodnih godina telefoni P serije ličili na tadašnje iPhone modele.

      Odluka Huawei-ja prati te trendove jeste po malo dioskutabilna, posebno što je i sam Apple svestan mana svog dizajna – ali nije Huawei usamljen u takvoj odluci, ima još kompanija koje kreću tim putem. Zapravo, kompanija iz Kupertina je saopštila da će ga u modelima za narednu godinu potpuno promeniti, te su svi koji su iz Android sveta potrčali da ponude uređaj nalik na iPhone na taj način ostali na vetrometini. Ipak, izrez u vrhu je ostao, „sapunjav“ dizajn sa zaobljenim ćoškovima i ivicama je tu. Da li to znači da Huawei telefoni nemaju sopstveni karakter? Ne, ali svakako ostaje činjenica da mnogi Android proizvođači kopiraju iPhone – po našem mišljenju, bez ikakve potrebe, što pokazuju i slabiji od očekivanih prodajni rezultati iPhone X telefona. Da, mnogi to pravdaju time što je njihov uređaj sa manjim izrezom, sa boljim odnosom pokrivenosti prednjeg dela ekranom, ali definitivno bi Android proizvođači trebali više da cene sebe.

      Dakle, od vašeg gledišta na izloženu problematiku će definitivno zavisiti stav o dizajnu telefona. Jedno je ipak sigurno – kvalitetu se nema šta zameriti. Metalni frejm sa obe strane obavija staklo i osećaj u ruci je izvanredan. Još jedna stvar impresionira, a to su gradijenti boja u kojima je novi P20 Pro dostupan. Naime, telefon je dostupan u bojama koje su zaista nesvakidašnje i po kojima će se definitivno isticati.

      Pro varijanta je u prethodnoj generaciji u suštini označavala nešto veći model. Sada Pro služi da diferencira modele ne samo po veličini, već po mogućnostima kamere, kao i tipu ekrana. Prednjim delom P20 Pro telefona dominira veliki AMOLED ekran čije prisustvo uvek pozdravljamo na bilo kom telefonu, budući da smatramo da je reč o superiornom displeju, ma koliko se proizvođači trudili da usavršavaju različite tehnologije. Više o ekranu, naravno, u njegovom poglavlju o utiscima. Osim njega, na prednjoj strani zatičemo prednju kameru u izrezu na gornjem delu, kao i skener otiska prsta u dnu ispod ekrana.

      Hvat je prilično dobar, obzirom da i pored toga što telefon ima dijagonalu od 6,1“, istovremeno ima i odnos strana od čak 18,7 : 9, što znači da je prilično zgodan za rukovanje, čak i jednom rukom. Ipak, obilato korišćeno staklo sa specifičnim premazom znači i da je telefon izuzetno klizav. Veoma lako možemo da zamislimo scenario u kome se dešava da ispadne iz ruke. Dobro je da telefon podržava zaštitu od prašine, prljavština i tečnosti, u skladu sa IP67 standardom.

      Na zadnjoj strani se nalaze čak tri kamere – da, dobro ste pročitali. Smeštene su u jedan ćošak, i dve od tri smeštene su u jedan modul koji je dosta isturen. Tako imamo izbočinu koja se vrlo jasno ističe. Ispod nje su još jedna kamera, kao i blic. Van toga, zadnja strana je sva u staklu. Desno su tasteri za paljenje ekrana i zvuk, a levo Dual SIM slot. Gore zatičemo infrared port, ali ne i 3,5-mm konektor, koji ovog puta izostaje. Na donjoj strani je zvučnik, koji sa gornjim zvučnikom za razgovor kreira stereo zvuk. Takođe, na donjem delu je smešten i USB-C port.Huawei se čvrsto drži svoje namere da u svoje telefone ugrađuje sopstveni hardver. Stoga nimalo ne čudi da i ovaj put rade istu stvar. P20 Pro raspolaže hardverom koji smo, u suštini, videli u prethodnom premijum telefonu. Huawei Mate 10 Pro i P20 Pro dele vrlo sličnu, gotovo identičnu hardversku platformu.
      p20pro_cpuz_s.jpg
      U praksi, to znači da Huawei koristi svoj HiSilicon Kirin 970 čipset, koji je dosta napredovao u odnosu na ranije varijacije Kirina. Reč je o 10-nm čipu koji raspolaže sa više hardverske snage, ali i specifičnim mogućnostima koje ćemo spomenuti ispod. Raspolaže sa osam jezgara, od čega četiri rade na 2.4 GHz, a četiri štedljivija na 1.8 GHz. Za grafiku je zadužen Mali-G72 MP12 GPU, gde broj 12 označava broj njegovih jezgara.
      [modul]specifikacija=9375[/modul]
      Ovo je prvi čip koji ima ugrađeni NPU, odnosno Neural Network Processing Unit. Huawei voli da kaže da njegov telefon, prosto rečeno, ima AI. Huawei je neko vreme razvijao veštačku inteligenciju, i sa modelima kao što su Mate 10 Pro i P20 Pro je trud počeo da se isplaćuje. Ideja je da korisnik koristi uređaj kako želi, a AI je tu da mu pomaže putem naprednih algoritama, nudeći mu opcije poput prepoznavanja objekata, prilagođavanja scena u realnom vremenu tokom fotografisanja i slično. Jednostavno, Huawei je zahvaljujući hardverskoj ugradnji logike za AI dobio mogućnost da ga koristi u većoj meri i “prožme” funkcije telefona raznim vidovima asistencije kojoj nije potrebno vreme za učenje i prilagođavanje, ili pak konekcija sa internetom.
      p20pro_antutu_s.jpg
      P20 Pro ima 6 GB RAMa i 128 GB interne memorije. Nažalost, skladišni prostor nije moguće proširiti. Slot za kartice nam otkriva da je telefon Dual SIM tipa, pa je i ta funkcionalnost na raspolaganju. Međutim, nije reč o hibridnom slotu, te korisnik nema mogućnost izbora između druge SIM kartice i memorijske kartice i o tome treba voditi računa.
      p20pro_geekbench_s.jpg
      Rezultati u sintetičkim testovima nimalo ne iznenađuju i reč je o jednom od najbržih telefona današnjice. Istina, rezultati su malo slabiji u odnosu na najznačajnije konkurente, ali tih 15-20% razlike u sintetičkim testovima je jednostavno nemoguće primetiti u praksi. Telefon je brz, i to munjevito brz, reagujući na svaku komandu instantno i obavljajući zahtevne operacije bez ikakvih trzavica.

      No, nije sve idealno. Najveća primedba koju imamo tiče se – zagrevanja. Naime, telefon se prilično greje čim ga malo više opteretite, a posebno je to uočljivo tokom igranja, kada postaje izuzetno topao. Dva kruga u Asphalt-u su dovoljna da vam poprilično zagreju dlanove…Veoma pozitivna stvar koju svi korisnici moraju ceniti jeste da se Huawei trudi da uvek uz svoje uređaje ponudi najsvežiju iteraciju Android operativnog sistema. Tako je i ovoga puta. P20 Pro stiže sa Android 8.1 Oreo operativnim sistemom, uz koji stiže i istovetna iteracija (8.1) EMUI korisničkog interfejsa. Da budemo iskreni, ne vidimo šta je posebno unapređeno u odnosu na standardnu “osmicu”, ali smo veoma zadovoljni kako telefon radi. Bez ikakvih zastajkivanja, sa momentalnim odrađivanjem operacija, brzim i tečnim kretanjem kroz menije i fluidnim kretanjem kroz opcije, P20 Pro je odličan primer kako u praksi treba da deluje telefon visoke klase.
      p20pro_softver1_s.jpg
      Kao što rekosmo, Huawei svoje telefone isporučuje sa EMUI interfejsom, koji izaziva dvojake reakcije. Sa jedne strane, ogroman broj opcija je omogućen, praktično predat korisnicima u ruke, sa brojnim podešavanjima i mogućnostima prilagođavanja. Sa druge strane, to se neće dopasti svima, jer mnogi žele manji broj jednostavnijih opcija, a tu je i pitanje grafičkog rešenja. Te stvari se nisu promenile ni za pedalj u odnosu na ranije generacije. Možete detaljno prilagođavati ekran, ponašanje baterije, menjati navigacioni interfejs, sve po želji i volji.

      S tim u vezi, drago nam je da možemo da vas obavestimo da je moguće ukloniti izrez na vrhu ekrana. To se radi iz opcija za ekran, kao što smo pokazali na gornjem video prilogu. To je bila prva stvar koju smo uradili. Iskreno, autoru ovih redova se izrez nimalo ne dopada, pa samim tim ne mari za velike najave kompanija da će ubaciti više informacija u izreze i učiniti ih korisnijim, ili da će izrez biti manji nego kod Apple-a. Ova softverska opcija je – sjajna! Istina, tu i tamo pod nekim uglom možda ćete primetiti da je nijansa crne drugačija, ali to je mali kompromis za ono što vam se pruža, a to je da vaš telefon zapravo dobije sopstveni karakter.


      Kada to obavimo, nastavljamo sa radom i standardno zatičemo ogroman broj opcija kojima nas Huawei zasipa sa svih strana. Kao i do sada, inteligentna pretrega radi savršeno i omogućava da vrlo lako pronađete opciju koju priželjkujete, ali ne možete u sekundi da se setite gde je zapravo smeštena. AI podrška je, imamo utisak, svedena na nešto manju meru u odnosu na Mate 10 Pro. Kod P20 Pro je zatičemo kod kamere, gde automatski prepoznaje scene i optimizuje parametre fotografija, ali recimo ne zatičemo Translator, univerzalni prevodilac koji je bio fenomenalna stavka kod Mate serije i za koju možemo vrlo lako da zamislimo da ga čini idealnim partnerom na putovanjima.


      Takođe, prisutna je gomila funkcija koje Huawei telefoni sa sobom donose, kao što su health aplikacije, menadžeri raznih segmenata i tako dalje, što smo već viđali na Huawei telefonima. Ukupan utisak je izuzetno pozitivan. Optimizacija je na visokom nivou. Ostalo je samo da kažemo reč-dve o još jednoj stavci na koju u kompaniji puno polažu…


      Naime, reč je o logovanju putem prepoznavanja lica. Ono funkcioniše odlično i, što je najbolje, ne traži od korisnika potez više. Reč je o sistemu koji prepoznaje vaše lice i omogućava vam pristup telefonu. Sve funkcioniše veoma jednostavno – potrebno je da “enrolujete” vaše lice u odgovarajućim opcijama softvera. Nakon toga, kada god tapnete ekran ili pritisnete dugme za paljenje sve što je potrebno jeste da postavite telefon ispred lica tako da ga prednja kamera vidi i – to je sve.
      p20pro_faceunlockfinger_s.jpg
      Nema poteza više, odnosno za razliku od Apple rešenja, ne morate da slajdujete prstom nakon prepoznavanja da bi vam se omogućio pristup ekranu, što nismo razumeli zbog čega je neophodno. Sve radi vrlo brzo i efikasno, a softver se ne da zbuniti čak ni u ekstremnim uslovima. Nijednom nam se nije desilo da nas ne prepozna u sumraku ili mrklom mraku od sigurno preko 200 pokušaja, uključujući i mrkli mrak u sobi bez ikakvog izvora svetla.Ekran
      P20 Pro briljira kada je ekran u pitanju. Jednostavno, radi se o AMOLED ekranu sjajnih karakteristika po svim pitanjima. Nakon što je Mate 10 Pro praktično oživeo AMOLED koncept na Huawei telefonima, koji je debitovao sa danas već zaboravljenim Mate S telefonom, odlična je stvar što je kompanija rešila da ne dopusti da se više njeni top modeli pojavljuju bez ove tehnologije.
       
      Ovde zatičemo AMOLED ekran od 6,1 inča. Odnos stranica je nešto izduženiji od standardnih 2:1 i iznosi 18,7 : 1. U skladu sa time je i rezolucija, koja iznosi 2244 x 1080 piksela. To u praksi znači da imamo gustinu prikaza od oko 408 piksela po inču. Takođe, telefon koristi Corning Gorilla Glass 5 staklo. Pokrivenost prednje strane telefona ekranom je deklarisana na skoro 81,9%, što je svakako među rekordnim rezultatima.
      p20pro_ekran_s.jpg
      Sam prikaz je fantastičan, sa odličnim, preciznim i živahnim bojama. Ko želi nešto drugačije, uvek može podesiti ekran preko opcija samog interfejsa. Moguće je podešavati temperaturu boja i birati režime prikaza i slično. Na OLED ekranima je crna boja zaista crna, oni troše manje energije, a takođe omogućavaju dodatnu funkcionalnost telefona. To smo videli kod ljutog konkurenta Samsunga sa Always On tehnologijom.
      Slično zatičemo i na P20 Pro uređaju, koji takođe prikazuje određene informacije i obaveštenja – istina, ne toliki broj njih. Takođe, da uštedite energiju možete da odaberete nižu rezoluciju ekrana. Da li je viša rezolucija neophodna? Iskreni da budemo, nije, ne vidimo neku naročituj poentu odlaska u ultravisoke rezolucije na ovako malim ekranima.
      p20pro_igra2_s.jpg
      Baterija
      Huawei P20 Pro raspolaže baterijom od 4000 mAh, sličnu onoj koju smo videli na Mate 10 Pro telefonu. Obzirom da koristi isti čipset, logično bi bilo očekivati isti rezultat, zar ne? Nažalost, u praksi nije tako i generalno je P20 Pro “gladniji” telefon koji će brže potrošiti bateriju. Slutimo da deo tog razloga otpada na činjenicu da se telefon prilično greje.

      Kao što možete da vidite, beležimo ne baš impresivnu situaciju. P20 Pro ne razočarava, ali ni ne oduševljava. Mate 10 Pro je bio primetno bolji, i po rezultatima i subjektivno. Recimo, YT video od 10 sati je izgurao tek do nekih 7 do 7 i po sati pre nego što je stigao do 15%, a kao što rekosmo to nije loš rezultat, ali je daleko od drugih telefona visoke klase, čak i iz Huawei grupe. Mnogi top telefoni sa lakoćom pregrme desetosatni klip, neki i više. Štaviše, skoro smo imali primere kako i jeftini telefoni sa lakoćom zadovolje ovaj zadatak.
      p20pro_baterija_s.jpg
      Sa druge strane, imajući u vidu prisustvo Turbo punjača koji svakako izuzetno brzo puni bateriju, korisnici će imati jednu brigu manje. Za jako kratko vreme je moguće bateriju dopuniti poprilično. Drugim rečima, uz Supercharge sertifikovano punjenje baterije, bićete lako u prilici da istu dopunite u više nego dovoljnoj meri za celodnevnu upotrebu. Šteta što baterija nije u nekom gornjem domu kada je standardna upotreba u pitanju, već više u nekom proseku.
      Audio
      Huawei je opremio P20 Pro stereo sistemom, što je napredak u odnosu na ranije modele, uključujući tu i Mate 10 Pro koji je raspolagao samo jednim zvučnikom, dok je drugi (za slušalicu) tek nešto malo pripomagao. Sličan sistem zatičemo i ovde, ali je sada taj drugi zvučnik daleko glasniji, pa se može reći da se konačno radi o pravom stereo sistemu. Sve u svemu – utisak je odličan i zvučnici su prilično glasni, a ne čudi nas ni to što je podržana Dolby Atmos tehnologija.

      Nažalost, ne može se isto reći i za bubice, koje svakako nisu među boljima koje smo imali prilike da čujemo i dosta zaostaju za klasičnim kvalitetnijim bubicama. Ponavljamo, telefon nema 3,5-milimetarski priključak, ali adapter za USB-C na 3,5-mm dobijate u pakovanju. Takođe, podržava FM radio.Saradnja Huawei-a i kompanije Leica upostavljena je još kolaboracijom na razvoju kamere za model P9, tako da je ovo treća generacija telefona koja ima specifičnu kameru. I to kakvu! Odmah na samom startu možemo da kažemo da je ovo telefon sa najboljom kamerom na svetu, ali sa začkoljicom! Kojom? Nastavite da čitate, pa ćete saznati i videti…
       
      Najpre, po tradiciji, iznosimo utiske o aplikaciji za kameru koju Huawei koristi. Ona je sada već prilično standardna, jednostavna za upotrebu i najvažnije opcije su dobro raspoređene na glavnom ekranu. Tu su i prečice za galeriju, video, strelice za dodatne menije, izbor modova, zasićenosti boja, otvora blende. Svajpovanjem na desnu ili levu stranu otvaraju se nove opcije i meniji, koji su zaista brojni.
      p20pro_kamera1_s.jpg
      Opcije možete da podešavate, ali i da isprobate Pro režim u kome su vam razni parametri dostpni za manuelno podešavanje. No, uz AI, iskreno ne vidimo neku preku potrebu za tim postupkom, sem u izuzetnim slučajevima i ako baš znate šta vam je potrebno. Telefon sam bira optimalne scenarije i parametre fotografisanja i to zaista u praksi deluje impresivno. Na raspolaganju je i ultrasnapshot režim koji pravi fotografiju za samo 0.3 sekunde duplim klikom na taster za utišavanje kada je telefon ugašen, kako ne biste propustili nijedan trenutak – bukvalno. Niko ne namerava da fotografima otme posao, ali je P20 Pro itekako dovoljan za sve ostale, pa i (mnogo) više od toga.

      Uređaj koristi ne jednu, ne dve, već čak tri kamere pozadi! Najpre, za početak je tu najbombastičniji senzor od čak 40 megapiksela. Potom je tu  monohromatski senzor od 20 megapiksela, da bi sve bilo zaokruženo jednim telefoto senzorom od 8 megapiksela sa 2X optičkim zumom. Oni imaju otvore blende od f/1.7, f/1.6 i f/2.4. U kombinaciji sa ostalim senzorima i novim Leica sočivom sa 3X optičkim zumom, telefon donosi 5X hibridni zum, koji je u rangu 5X optičkog zuma, što ćemo vam pokazati i na praktičnim primerima. Kada na to dodate prednju kameru od ni manje ni više nego 24 megapiksela, jasno je da je korisniku na raspolaganju izuzetan sistem za beleženje fotografija i videa.

      40 megapiksela – ipak samo gimika?
      Najbombastičnija stavka novog Huawei kamera sistema jeste svakako senzor od 40 megapiksela. Naravno da je i nas zaintrigirala najviše, te smo požurili da je isprobamo. Već u startu smo se začudili zbog čega je podrazumevana opcija setovana na skalu ispod, odnosno na 10 megapiksela, dok režim od 40 megapiksela morate ručno aktivirati. Takođe smo primetili da su razne softverske opcije dostupne isključivo u 10 Mpx režimu, a ugašene i nedostupne u 40 Mpx režimu snimanja.

      U suštini, priča je jednostavna. Danas je na telefonima softversko procesiranje podjednako bitno kao i hardverske mogućnosti. Trudili smo se da napravimo što veći broj fotografija u različitim uslovima kako bismo napravili adekvatno poređenje. Rezultat je jasan.

      Naime, u praktično svim slučajevima, više nam se dopada fotografija napravljena u 10 Mpx režimu (koji je, podsetimo, podrazumevana opcija na telefonu) nego u 40 Mpx režimu. Jednostavno, ukupan prikaz je bolji, manje ima grešaka, zamućenja, boje su preciznije, dinamika snimka je daleko bolja, što se posebno može videti u pojedinim situacijama.

      Da, 40 megapiksela donosi ogromnu rezoluciju, ali ne i kvalitet i detaljnost koji bi to pratili. Na priloženim fotografijama se i sami možete uveriti u to. Slike od 10 megapiksela, veličine oko 2-3 megabajta, su konstantno generalno bolje od slika od 40 megapiksela, veličine 6-7 megabajta.

      Zapravo, koliko je važno softversko procesiranje vidimo i iz veličine fotografija. Očekivali bismo da je slika od 40 megapiksela daleko, daleko veća od slike od 10 megapiksela. Da li je Huawei želeo da spreči situaciju u kojoj se memorija telefona sa lakoćom popunjava do vrha, ili je nešto drugo u pitanju, nismo sigurni. Može biti da je 40 Mpx ipak koristan u nekim uslovima ili za naknadnu obradu slike.

      Možda se ne slažete sa nama? Slobodno preuzmite neki od brojnih primera iz ovog odeljka pa pogledajte i uporedite fotografije. Koje vam deluju bolje? Veća fotografija u 7XXX rezoluciji je naravno ona od 40 megapiksela (6-7 MB), dok su manje fotografije u 3XXX rezoluciji one od 10 megapiksela (2-3 MB). Recite nam u komentarima kakav utisak ostavljaju ove fotografije na vas i grešimo li u proceni?

      Tek, zaključak je neminovan. 10 Mpx režim snimanja je bolji, i to poprilično. Kada na to dodamo da u njemu AI radi besprekorno, da su dostupne napredne opcije, da imate mogućnost zumiranja, kao i da je očevidno softverska post-obrada daleko temeljnija i rezultuje prosto boljim snimcima, savetujemo snimanje u 10 Mpx režimu. Dobra stvar je svakako da je u 10 Mpx režimu ovo – najbolja kamera za fotografisanje na jednom telefonu!

      Fenomenalnih 10 Mpx
      Definitivno Huawei može da se podiči fantastičnom kamerom u svakom pogledu. Sajt DxOMark je već nagradio P20 Pro, odnosno njegovu kameru, izuzetnim ocenama za kvalitet.  I to razlika nije bila mala u odnosu na dotadašnje šampione, već značajna. Obično smo skeptični prema takvim bombastičnim nagradama, ali ovde definitivno postoji razlog za njih i to se jasno vidi u praksi. Može se reći da je Huawei zadao domaći zadatak svima.

      Fotografije su prepune detalja, sa fantastičnim bojama i predivnim koloritom. Ne treba nikako zamenariti ni sjajnu dinamiku snimaka. Takođe impresionira automatsko raspoznavanje od strane AIja koji ima nekih 400-ak naučenih situacija i scena u samom startu, pa će tako optimizovati prikaz zelenila ako slikate vegetaciju, istaći će vašeg kućnog ljubimca i njegove dlake/krzno/perje, prepoznati plavo nebo i postarati se da istakne detalje na njemu u smislu oblaka ukoliko vaš snimak obuhvata solidno parče neba. Jednostavno – fantastično! Ovo je zaista odlično iskustvo u svakom pogledu! Još jednom bismo istakli da AI, odnosno NPU odlično rade svoj posao, i zaista ne vidimo zašto ne biste ostavili sve na automatici.

      Zumiranje
      Kao što smo već spomenuli, kompleksan sistem kamera omogućava 3X i 5X zum na ovom telefonu. Ovde dajemo nekoliko primera fotografija gde smo nešto slikali najpre standardnim režimom, pa u 3X, pa u 5X modu. Ponavljamo, ovaj zum je dostupan samo u 10 Mpx režimu, dok u 40 Mpx režimu nije moguće aktivirati ga.

      Možete primetiti da je već optički 3X dosta dobro odmeren, a 5X je zaista nešto što nam deluje neverovatno na jednom telefonu. Zapravo, najveći problem ovde jeste što teško da možete imati dovoljno mirne ruke da izvučete maksimum iz ovog režima, pa na to treba obratiti pažnju. Jedno je sigurno – Huawei se postarao da možemo da izvučemo maksimum iz onoga što fotografišemo.


      Noćno snimanje
      Već sa Mate 10 Pro, Huawei je postavio neke standarde kada je noćna fotografija u pitanju. Sada je sa P20 Pro otišao ne korak, već tri koraka dalje. Kako su to uspeli, nismo sigurni, a pitanje je i da li želimo da znamo. Verujemo da će konkurencija svakako želeti da sazna. Kombinacija odličnih senzora i softverskih algoritama donosi fenomenalne rezultate.


      Zaista, prava je šteta što nemamo način da vam demonstriramo u kakvim je ambijentalnim uslovima obavljano noćno fotografisanje, pa da steknete pravi uvid u to šta sve Huawei uspeva da “iščupa”. Tačno je da slike završe malo posvetljeno i sa nešto drugačijim koloritom, ali najbitnija stvar kod noćnog snimanja jeste da P20 Pro uspe da izvuče toliko detalja da ostajemo u neverici. Od potpuno crnog neba dobijemo gomilu oblaka, od totalno mračnog okoliša dobijemo relativno svetlu fotografiju, kao da smo imali neke izvore veštačke svetlosti usmerene na scenu. I to – relativno ravnomerno raspodeljenu svetlost. Izvanredno!

      Zaključak je da je ovo idealan telefon za noćne izlaske i provod. Slično važi i za selfi, tako da je kvalitetno noćno snimanje zaokruženo. Bez obzira da li želite da ovekovečite izlazak, samo se slikate sa društvom, fotkate hranu u mračnoj kafani ili želite da date svima do znanja da ste na koncertu u Areni ili na noćnom putešestviju kroz egipatske dine, P20 Pro je pravi telefon za vas! Evo i malog monohromatskog noćnog bonusa:


      Prednja kamera
      Najzad, stižemo do prednje kamere koja nije ništa manje fascinantna. Nudi mnogo opcija, uključujući i režim zamućenja pozadine, hvata ogroman broj detalja, a svakako svemu tome pomaže i ugrađeni autofokus. Sa otvorom blende od f/2.0 uopšte nije naivna za razne vidove fotografisanja, što će svi pozdraviti. Možda bi mala zamerka bila da povremeno slike deluju nedovoljno fokusirano, ali to bi zaista bilo zagledanje “u sitna crevca”. Na prvoj slici imamo demonstraciju efekta zamućenja kojim smo prilično zadovoljni.


      I ovde imamo AI, koji se ponajviše stara o opcijama ulepšavanja. Takođe, tu je opcija trodimenzionalnog portret osvetljenja, što rezultuje još jasnije selfije. Najzad, noćno snimanje je u najmanju ruku podjednako impresivno kao i kod zadnje kamere. Kao što smo rekli, ovo je idealan telefon za noćne izlaske i žurke. Ukupan utisak je sjajan.

      Kada sklopimo utiske, Huawei je odradio fantastičan posao! Najvažniji utisak je definitivno kamera i ne insistira Huawei bez razloga na njoj. Ovo je jednostavno najbolji telefon za fotografisanje. Doduše, nismo imasli prilike da isprobamo taj famozni Google Pixel 2 XL koji navodno postavlja standarde, ali smo nekako ubeđeni da se radi o kiselom grožđu pre nego o realnoj dominaciji tog telefona nad modelima koji su se pojavili do februara ove godine naspram telefona koji se pojavljuju od MWC-a naovamo. Jednostavno, P20 Pro pruža fenomenalne fotografije u svim uslovima, a posebno je dominantan kada je noćno snimanje u pitanju, pa je ovo ponajbolji telefon za žurke, izlaske i uopšte za bilo kakvo fotkanje.
      I, još nešto što je postalo iritantno…ne može SAMO kamera da klasifikuje mobilni telefon. Reč, mobilni telefon govori da se radi o mobilnom telefonu, ne o kameri. Ako vam je do kamere, eno, nov Canon full frame DSLR mozeše da kupite po ceni ekvivalentnoj premijum mobilnom telefonu i sigurni smo da ćete imati fantastične fotografije, mnogo bolje nego one snimljene telefonom. I od kad smo to svi mi postali fotografi? Mobilni telefon je skup bezbroj različitih funkcionalnosti a kamera je jedna od njih: veoma bitan parametar ali ne i jedini! 
       
      P20 Pro ipak ima određene nedostatke, među kojima i neke koje nismo očekivali. Neki od njih su subjektivni, a neki objektivni. Pojedini korisnici bi mogli da mu prigovore nedostatak karaktera budući da bez potrebe kopira dizajn drugog proizvođača, koji se srećom delimično može srediti softverskim putem.
      No, mnogo bitnije su objektivne zamerke, poput samo prosečne baterije (što je u ovakvoj kategoriji mana), ali i zagrevanja prilikom zahtevnijih operacija. Dodamo li tome odsustvo 3,5-mm konektora i microSD slota, jasno je da P20 Pro nije apsolutno savršen.
      award_huaweip20pro.jpg
      No, da li je uopšte moguće totalno savršenstvo? Huawei P20 Pro je lep i vrlo dopadljiv telefon koji izgledom ispoljava svoju premijum kategoriju, ima fantastične performanse, kao i najbolju kameru na svetu – dokle god se držite podrazumevanog 10 Mpx režima snimanja. Za mnoge je to dovoljno i svakako ćete napraviti odličnu odluku ukoliko se opredelite za P20 Pro prilikom narednog izbora svog smartfona. Reč je o odličnom telefonu koji briljira upravo u onim segmentima u kojima to korisnici, po svim istraživanjima, najviše očekuju…i iz svih tih razloga od nas dobija konkretnu preporuku!
      huawei_p20pro_award_s.jpg
      Prednosti:
      – Najbolja kamera na svetu na mobilnim telefonima – AMOLED ekran – Odlična izrada – Performanse – AI i način funkcionisanja u praksi – Fenomenalan spektar veoma neobičnih boja
      Nedostaci:
      – Zagrevanje u intenzivnijim operacijama – Bez microSD slota i 3,5-mm konektora – Očekivali smo više od baterije
      Cena: 110 hiljada dinara

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra