Testirali smo Huawei P30 Pro

Testirali smo Huawei P30 Pro

Eto, stiglo je proleće, a sa njim sada već tradicionalno i novi Huawei telefon P serije, jedne od vodećih serija popularnog proizvođača mobilnih telefona. Ove godine stiže red na P30 Pro, P30 i P30 lite modele, koji će bez ikakve sumnje biti udarni adut u narednom periodu, a istovremeno telefon koji privlači puno pažnje. Pa da krenemo...

    Sadržaj

      Prošlogodišnji P20 Pro je u neku ruku bio iznenađenje. Huawei je puno radio na tom modelu i pokazao da definitivno cilja sam vrh kada je Android tržište u pitanju. Radilo se o telefonu izuzetnog dizajna, koji se mogao pohvaliti dobrim hardverom, ali pre svega fantastičnim sistemom kamera koji je korisnicima doneo nikad raskošnije opcije za snimanje – rekli bismo da je upravo na polju kamere Huawei izbio u prvi plan i nekako uhvatio rivale na spavanju. To se videlo i po tržišnom uspehu, jer je upravo P20 Pro bio zamajac koji je doprineo rekordnom rastu kompanije od preko 30 procenata.
       
      Danas je, međutim, to daleko teže uraditi, a konkurencija je oštrija nego ikada. Stoga je Huawei morao da se potrudi da u svakom segmentu donese praktično savršen telefon, jer nema milosti – najmanja sitnica može žestoko da se vrati kao bumerang.

      Telefon na testu
      Na početku, kao i uvek u našim testovima se upoznajemo sa sadržajem pakovanja. Ukratko, pored samog telefona, u kutiji zatičemo punjač od 40W, SIM iglicu, gumiranu navlaku za zaštitu telefona, kao i USB-C slušalice.

      Definitivno je prvi utisak veoma važan, a P30 Pro je itekako kreiran tako da u startu bude veoma upadljiv i da njegovo prisustvo bude jasno izraženo. Telefon je, možemo to reći, popriličnih dimenzija, sa ekranom od 6,47 inča i težinom od skoro 200 grama – 192 grama da budemo precizni. Posebno je zanimljivo što se ekran praktično prostire celom prednjom stranom, izuzmemo li mali kružni izrez u kome je smeštena prednja kamera. Dakle, formula je jednostavna – veliki ekran plus staklena poleđina, između kojih je postavljen metalni frejm.

      Huawei je sa P30 Pro modelom zaista otišao korak dalje u pogledu dizajna i izrade. utisak je da telefon odlično leži u ruci, ali pre svega, da boja fantastično izgleda. Iako je navedena kao crna, u praksi je to neka glosi gunmetal grey varijanta, ako bismo tako mogli da se izrazimo. Izuzetno dobro izgleda, i da, u poleđini prosto možete da se ogledate.

      Istovremeno, Huawei je napravio pun pogodak kada je pozicija pojedinih elemenata u pitanju, uklapajući brojne kamere na poleđini sa oznakama Huawei i Leica i ostalim simbolima tako da sve čini jednu odličnu celinu. Vidi se da je dizajnerski tim tačno znao gde šta treba da stoji, kako treba da bude upakovano, a natpisi sa Leica brendingom ovom telefonu daju fenomenalni vizuelni utisak.

      Možda će velika izbočina kamera modula nekome zasmetati, ali je kao što rekosmo, sastavni deo pakovanja providna gumirana navlaka telefona, kejs kako mnogi vole da kažu u žargonu, da sve to lepo “ispegla” i ujedno zaštiti sam telefon. Ukupno posmatrano, dizajn je pun pogodak. Doduše, pod uslovom da volite velike telefone, jer je P30 Pro, ponavljamo, prilično veliki telefon, pa će prvi utisak definitivno biti “Koliki telefon, koliki ekran!”

      Očekujemo fantastične gradijente boja u ponudi, pa pretpostavljamo da će alternativna finalna izdanja biti još lepša, što može biti samo dodatni plus. Nismo ih videli uživo, ali verujemo da će nas Huawei ponovo oduševiti nekim novim bojama, novim gradijentima. Kvalitetnu izradu potvrđuje i IP68 sertifikat o otpornosti na vodu i prašinu, koji garantuje da je telefon vodootporan do dubine od 1,5 metra u trajanju do 30 minuta.
      Kao što možete pretpostaviti, Huawei P30 Pro koristi vrhunski hardver iz “domaće kuhinje”. U praksi, to znači da stiže sa Kirin 980 čipsetom, 7-nanometarski čipset sa čak 6,9 milijardi tranzistora! Doskora najsnažniji čip dostupan Android telefonima, u ovom trenutku je na trećem mesti iza Snapdragon 855 i Exynos 9820 Octa modela, ali je i dalje veoma, veoma brz.
      [modul]specifikacija=9646[/modul] 
      Nažalost, na test modelu nije bilo moguće pokrenuti benchmark aplikacije, ali znamo iz drugih Kirin 980 telefona koje smo probali, a bilo ih je nekoliko, šta se može očekivati na sintetičkim testovima. Ukoliko bacite pogled na testove Huawei Mate 20 Pro ili Honor View 20 telefona, možete i sami to lako saznati. 
      Sve u svemu, Kirin 980 koristi Cortex-A76 jezgra, te Big.Middle.Little koncept koji predviđa da jezgra rade u 2+2+4 sistemu. Dva jezgra rade na 2,6 GHz, dva na 1,92 GHz, a četiri na 1,8 GHz, obezbeđujući tako optimalne performanse i energetsku efikasnost. Desetojezgarna Mali G76 MP10 grafika je takođe veoma brza, a uz GPU Turbo 2.0 tehnologiju je moguće dodatno ubrzati u najzahtevnijim scenarijima, odnosno – igrama. Ne treba zaboraviti ni Dual-NPU koji omogućava da korisnik upotrebljava sve AI funkcije. 
      Telefon je na naš test stigao u varijanti sa 8 GB RAMa i 256 GB skladišnog prostora, što je svakako više nego dovoljno za današnje vreme, a i biće sasvim dovoljno dugo, dugo u budućnost. Treba reći da je umesto standardne microSD kartice u Dual SIM slotu upotrebljena Nano Memory memorijska kartica, standard koji nije mnogo popularan i koji Huawei primenjuje u svojim telefonima. Prvi je bio Mate 20 Pro, a sada i P30 Pro dobija podršku za ovaj standard memorijskih kartica.P30 Pro stiže sa najnovijom verzijom Android-a – 9 Pie, koji dolazi sa EMUI 9.1 korisničkim interfejsom – dakle, novijom verzijom u odnosu na EMUI 9.0. Nema previše izmena, ali smo neke stvari ipak zapazili. I dalje je tu obilje opcija i mogućnosti, od inteligentnog učenja navika korisnika, preko vizuelnih izmena, do raznih varijanti za poboljšanje menadžmenta.
      hp30p_softver1_s.jpg

      EMUI je i dalje maksimalno utegnut i donosi obilje opcija koje su odlika svakog Huawei telefona, kao i neke alatke koje se oslanjaju na AI, poput sjajnog Translator-a. S druge strane, to znači i da pomalo – zapravo poprilično – odstupa od izvornog interfejsa. EMUI 9.1 donosi nove mogućnosti navigacije pokretom. Naravno, ovaj sistem je potpuno opcion, i Huawei nastavlja da nudi obilje mogućnosti prilagođavanja interfejsa i navigacije, što je za svaku pohvalu.


       
      Takođe, tu je i poboljšani EMUI desktop koji se može bežično projektovati na televizor, a ekran telefona tada funkcioniše kao tačped i bukvalno vam ne treba drugi multimedijalni uređaj. Takođe, jedna naizgled sitna, ali zapravo veoma značajna izmena koja koristi visok ekran telefona stiže u tome što je u folderima sa ikonicama dodat još jedan red, pa tako sada sve alatke ili recimo sve Google aplikacije bez problema staju u jedan tab, što smanjuje potrebu za šetanjem kroz menije. Naravno, videli smo i neke redizajnirane ikonice.


      Najzad, imamo jedan utisak koji je vrlo pohvalan – mišljenja smo da nikada Huawei telefon nije došao sa manje propratnog softvera, odnosno da EMUI nikad nije bio čistiji, a i dosta toga s čime dolazi se zapravo može lako ukloniti. Odličan pristup koji pohvaljujemo u svakom pogledu, jer zaista interfejs nije prenatrpan raznim aplikacijama, kao što je bio u prošlosti. I dalje postoje posebne “lokacije” u softveru koje su hardverski enkriptovane i kojima je pristup obezbeđen dodatno, kako bi podaci korisnika bili maksimalno bezbedni.


      Što se bezbednosnih opcija tiče, telefon podržava pun spektar različitih mogućnosti. Skener otiska prsta podržava dinamički senzor pritiska u 10 nivoa, koji pomaže boljem i kvalitetnijem prepoznavanju. Međutim, sam skener je pomeren skroz nadole, ispod mesta na kome se otključavao Mate 20 Pro, što je prilično izraženo, pa možemo da zamislimo scenario u kome je nekim korisnicima pomalo nezgodno da tu otključavaju telefon. Nažalost, zbog ograničenog prostora, nema više naprednih senzora oko prednje kamere koji su pomagali prilikom otključavanja lica, pa je isto dosta slabije nego kod Mate 20 Pro telefona, naročito u uslovima slabijeg osvetljenja.
      hp30p_bezbednost_s.jpg
      Ekran
      Što se samog ekrana tiče, spomenuli smo FullView ekran od 6,47 inča. Reč je o OLED ekranu, sa teardrop izrezom u obliku kružnice u kome je smeštena prednja kamera. Ona je pozicionirana centralno, i ne možemo reći da ne upada u oči, ali je svakako daleko, daleko podnošljivija od širokih izreza prošle generacije, pa ovaj put nismo posezali za “Hide notch” opcijom iz softvera.

      Rezolucija ekrana je pomalo niska za jedan flagship uređaj – 2340 x 1080 piksela. To u praksi znači i da je gustina piksela 398 piksela po inču. U principu, to je dovoljno, ali smo nekako očekivali više po ovom pitanju jer konkurencija nudi ekrane veće rezolucije i gustine prikaza u kategoriji. Huawei je, što može nekima biti interesantno, prema određenim nezvaničnim izvorima promenio dobavljača ekrana, pošto nije bio zadovoljan LG-jem i kontrolom kvaliteta u displejima koji su se isporučivali za Mate 20 Pro, pa sada OLED ekrane isporučuje Samsung, veliki rival.
      hp30p_ekran_s.jpg
      Softverske opcije po pitanju podešavanja, prilagođavanja i optimizacije ekrana su sjajne, i ne treba imati nikakve bojazni po tom pitanju. Tu je naravno i Always On Display opcija, karakteristična za OLED ekrane.

      Audio
      Prisutna je jedna značajna tehnološka novina koja se tiče zvučnika. Preciznije rečeno, zvučnika slušalice. Huawei je implementirao Sound-On- Display tehnologiju umesto da ugradi zvučnik na gornjoj ivici telefona. Na taj način je omogućio da elektromagnetne vibracije ispod ekrana projektuju zvuk do uha korisnika. S jedne strane, taj metod u određenom smislu jeste bolje rešenje jer tanki zvučnik na gornjoj ivici prilično limitira položaj telefona u odnosu na uho korisnika tokom razgovora. Međutim, naše je iskustvo bilo da je ovakav zvučnik rezultovao manjom snagom zvuka, pa je tako jačina glasa prilikom razgovora bila primetno tiša. Nije problem u nekim normalnim uslovima, kada možete pojačati zvuk do kraja, ali u osetno bučnim uslovima poželjno bi bilo da je ovaj zvučnik malo glasniji.
      hp30p_audio_s.jpg
      P30 Pro ima jedan zvučnik na donjem delu telefona. Taj zvučnik je izuzetno glasan, verovatno jedan od najglasnijih koje smo imali prilike da probamo, i verovatno najboljeg zvuka od svih zvučnika koji nisu stereo. Ali nažalost – ništa od stereo zvuka. Zanimljivo je i to da je kod Mate 20 Pro telefona donji zvučnik bio postavljen u USB-C portu, a sada ima svoj zaseban položaj. 
      Na raspolaganju su i brojne softverske opcije za podešavanje zvuka, uz odgovarajuće Dolby audio sertifikate. Najzad, USB-C slušalice iz pakovanja nisu baš najbolje. Da budemo savim iskreni, praktično iste slušalice smo koristili i na Mate 20 Pro i nismo zadovoljni glasnoćom, što u principu nije problem kada možete lako naći druge slušalice. No, kako P30 Pro nema 3,5-milimetarski konektor, korisniku ostaje nabavka Bluetooth slušalica ili korišćenje adaptera sa USB-C na 3,5-mm.
      Baterija
      Baterija je uvek važna stavka, a to je još jedno područje u kom Huawei standardno briljira. Slično je i sada. P30 Pro ima bateriju od 4200 mAh. Ona isporučuje fantastičnu autonomiju – zapravo, nakon 10 sati YouTube-a, ona ostaje na rekordnih 53% kapaciteta, što je sjajan rezultat! U praksi, bez problema ćete ostvariti dvodnevnu autonomiju, a zaista bismo voleli da vidimo taj scenario u kome baterija potraje “svega” jedan dan. Međutim, to je samo vrh ledenog brega.
      hp30p_baterija_s.jpg
      Spektakularni punjač od 40 W u stanju je da ovako veliku bateriju dopuni do čak 70 odsto za svega 30 minuta, a da je celu napuni od nule za tek nešto više od sat vremena, što je izuzetna stvar za svakoga ko bude „cedio” svoj telefon. Konkurencija bi mogla mnogo da nauči od kineskog proizvođača po ovom pitanju. Takođe, tu je i podrška za 15 W brzo bežično punjenje, uz Wireless Reverse Charging, tako da je zapravo moguće koristiti P30 Pro da se pune drugi uređaji koji podržavaju bežično punjenje, dokle god je baterija iznad 20 odsto! Takođe, treba istaći i TUV Rheinland sertifikat o bezbednosti baterije.
      Najzad, stižemo do dela koji svi željno iščekuju. Kakve su kamere Huawei P30 Pro telefona? Kao što znate, dugi niz godina saradnje sa kompanijom Leica je doneo odlične rezultate za Huawei, a ono što je dobro, ne treba menjati. Opet imamo Leica kamera sistem, i to ovaj put četvorostruku kameru. 
      Na zadnjem delu telefona nalazimo čak četiri senzora, umesto prošlogodišnjih tri, na P20 Pro i Mate 20 Pro telefonima. Ova četvorostruka kamera se sastoji od 40 MP wide angle senzora sa otvorom blende f/1.6 i stabilizacijom, zatim 20 MP ultra-wide senzora, sa otvorom blende f/2.2, 8 MP telefoto senzora sa otvorom blende f/2.4 i stabilizacijom, dok je poslednja, četvrta kamera ToF, odnosno Time of Flight kamera sa laserskim autofokusom.
      hp30p_kamera_s.jpg
      Pre nego se pozabavimo iskustvima u radu, a opet u nedostatku potpunih informacija nije lako nagađati pre zvanične objave kada će se sve znati crno na belo, pretpostavljamo da se u novom P30 Pro telefonu nalazi novi Sony senzor glavne kamere IMX607 koji debituje upravo na ovom telefonu. Radi se o senzoru od 38 megapiksela, unapređenoj verziji prošlogodišnjeg koji donosi miks belih piksela uz standardne RGB formule, pa tako umesto Quad Bayer tehnologije koristi Dual Bayer.


      Ova tehnologija omogućava belim pikselima da prime više svetla, umesto korišćenja često upotrebljavanog crno-belog senzora. Takođe, tu je i novi Quad Pixel Phase Detection AutoFocus, visoki signal to noise ratio i impresivne performance u uslovima slabog osvetljenja. Raspon ISO vrednosti se kreće od 50 do čak 5000 i ukoliko je baš ovaj senzor našao mesto u P30 Pro telefonu, radi se o izuzetno ozbiljnom senzoru. Ponavljam, nagađamo u ovom momentu pošto konačnih informacija još uvek nema.

      Nekoliko značajnih novina beležimo na novom sistemu kamera. Najpre, tu je novi Super Spectrum senzor, koji prema navodima proizvođača omogućava apsorpciju i do 40% više svetla u odnosu na prethodnike, što se itekako oseća u uslovima slabijeg osvetljenja. Možemo da potvrdimo da cela stvar sjajno funkcioniše, budući da smo se potrudili da snimamo ne samo po dobrom dnevnom svetlu ili pri studijskim uslovima, i ne samo po mrklom mraku kada noćni režim Huawei-ja dolazi do izražaja, već i pri sumraku, kada se senzori najlakše prevare i često tada rezultati budu primetno degradirani. Ne i sa P30 Pro, koji se odlično pokazao u tim situacijama i besprekorno odrađivao posao.

      Druga značajna novina jeste zum, odnosno pažnja poklonjena zumiranju. Već pomenuti telefoto senzor donosi 5x optički zum, 10x hibridni zum, kao i 50x digitalni zum. Ostali smo zaista fascinirani uspešnošću ovakvog sistema.Naravno, on funkcioniše samo u modu od 10 megapiksela, kada se modovima zumiranja pridružuje i ultra-wide mod od 0.6x, koji omogućava širokougaoni snimak koji uspeva da zahvati veoma puno od svake scene.


      Sve u svemu, sa ogromnim brojem opcija po pitanju zumiranja, moguće je snimiti lice osobe koja je veoma udaljena, fokusirati se na pojedini detalj koji je zaista daleko, videti svako pero ptice koja je na vrhu grane i slično. Posebno smo se oduševili kada smo sa druge strane Ade snimili zastave Veslačkog kluba Partizan koje golim okom ne bismo nikada bili u mogućnosti da registrujemo. Periskopski zum sistem se sastoji od 7 elemenata i Huawei je zaista odradio fantastičan posao u tom pogledu.

      Naravno, to je samo vrh ledenog brega kada su u pitanju Huawei kamere. AI sistem podržava čak 1500 scenarija u 24 moda snimanja AI fotografije. AI se može koristiti za fotografije, ali i za stavke kao što su skeniranje QR kodova, prepoznavanje robe za kupovinu ili prevođenja u letu upotrebom kamere, što su sve sjajne mogućnosti – istina, koje su imali i prethodnici. Novitet je Super Macro mod za slikanje na blizinu i do 2.5 cm, kao i novi Water mod za stilizovano slikanje vode. Prisutan je 4D prediktivni fokus. Podržano je čak i snimanje pod vodom, ali uz upozorenje da koristite poseban kejs jer IP68 garantuje vodootpornost samo do dubine od 1,5 metara.

      Naravno, moramo posebno istaći i ToF senzor, ali, vratimo se godinu dana unazad kada je baš sa P20 modelom Huawei kao niko ranije, popularizovao fotografiju sa efektom dubine, takozvanim bokehom. Zahvaljujući značajnom uplitanju veštačke inteligencije svi su dobili priliku da naprave fofografije koje su nekada bile rezervisane samo za one koji zaista umeju sa kamerom. Ovog puta je sve to dovedeno na još viši nivo.

      Tim rečeno, kakav je kvalitet osnovnih fotografija? Rekli bismo – odličan. Istina, tu i tamo bismo poželeli malo više oštrine, posebno na fotografijama koje su snimljene u ultra-wide režimu pomoću senzora na kome ne rade oni autofokus sistemi koji su prisutni na ostalim kamerama. Ukupan kvalitet je veoma dobar.

      Noćno snimanje je skoro pa – savršeno. U tom pogledu je Huawei definitivno ispred konkurencije i mišljenja smo da zaista uspeva da izvuče neverovatan broj detalja, ma koliko ta preeksponirana slika ne delovala realno. Prosto, dešavalo se da snimimo noćne fotografije koje deluju kao da je na njima dan. Ne, to nije realno, ali kako se buniti kada se uhvati toliko puno detalja? Huawei kao da noć pretvara u dan.


      Prednja kamera raspolaže senzorom od 32 MP. Takođe je reč o wide senzoru. Karakteriše ga otvor blende od f/2.0 i, da budemo sasvim iskreni,  prednja kamera je relativno dobra i korektna, ali nikako ne ostavlja onako ubedljiv i upečatljiv utisak kao kompleksan sistem zadnjih kamera. Uz brutalnu rezoluciju nikako ne ide nedostatak kompleksnog autofokus sistema, koji bi rezultovao jednostavnim i preciznim snimcima punim detalja. Uprkos poboljšanjima kao što su Super HDR+ i napredni sistem prepoznavanja oblika, selfiji često nisu dovoljno dobri i oštri. Snimanje prednjom kamerom je moguće u 1080p rezoluciji.


      Što se video snimanja tiče, Huawei P30 Pro snima u rezolucijama do 4K. No, 4K UHD snimanje nije moguće u 60 fps, već samo u 30 fps, dok je jedini mod snimanja u 60 fps onaj u 1080p. Prisećamo se da je slična situacija bila i na Mate 20 Pro, koji takođe inicijalno nije snimao 4K u 60 fps, ali je naknadno kroz apdejt dobio tu podršku. Tradicionalno, video je slabija tačka Huawei telefona naspram fotografije i to se vidi. Definitivno možete snimati u 4K i primećuje se da je stabilizacija unapređena, ali i dalje nije sjajna, a u 60 fps su čak i u 1080p rezoluciji neke asistencije isključene i to rezultuje nešto slabijim snimkom.

      No, video generalno možemo oceniti sasvim dobrim. Vredi spomenuti i novi Multi-View video. Ako pratite naše testove znate da recimo Nokia ima režim snimanja u kome simultano koristi prednju i zadnju kameru koje kombinuje u jedinstven snimak. Ovde imamo nešto slično, samo što se koriste dve zadnje kamere – pa je tako na primer moguće kombinovati Telephoto i Ultra-Wide kamere za vrlo specifičan video, gde bi recimo sa leve strane bila osoba u krupnom planu, a sa desne strane ona na nekom široko zahvaćenom području – recimo, na plaži ili na poljani. Takav video faktički pokazuje krupan plan osobe, ali i njen položaj naspram bitnog objekta ili na nekoj lokaciji, što je zaista interesantna mogućnost, rekli bismo idealna za turiste.

      Pre nego što zaključimo priču ostaje nam da pomenemo cene. Model P30, bez Pro sufiksa, će koštati 89,999 dinara. Za te pare, deluje da će više nego uspešno parirati konkurentima, ili ih čak žestoko pritiskati. Model P30 Pro, kao vodeći, top model, je pozicioniran u klasu iznad. Njegova cena, pomalo očekivano, iznosi 124,999 dinara. To istovremeno znači da je rame uz rame sa S10+ uređajem. No, kako konfiguracija tog P30 Pro modela predviđa 8 GB RAMa i 256 GB skladišnog prostora, jasno je da će biti u prednosti u odnosu na velikog rivala, makar u tom smislu.
       
      Došao je trenutak da svedemo utiske. S jedne strane, P30 Pro je nastavio dobrim putem koji su utabali prethodnici. Postoji mnogo toga što nam se dopada na ovom telefonu. S druge strane, imamo utisak da mane prethodnika nije otklonio, te da je na tom planu moglo i više da se uradi, pošto definitivno telefon nije bez mana. Pre svega, pod utiskom smo velikih gabarita – to je sjajno ukoliko volite velike i teške telefone, ali ukoliko to nije slučaj, P30 Pro definitivno nije za vas. Nema 3,5-mm konektora, prisutan je mono zvučnik, slušalica je relativno tiha, a koristi se vrlo slabo dostupna NanoMemory memorijska kartica. 
      S druge strane, ukoliko želite raskošan i bogat OLED ekran, telefon odlične baterije s dugom autonomijom, i iznad svega fantastičnu kameru krcatu neverovatno bogatim opcijama snimanja, P30 Pro je pravi telefon za vas. Performanse telefona su odlične, i definitivno je jasno da je reč o jednom od vodećih modela u Android svetu. Mišljenja smo i da su dizajn i izrada izuzetni, ali to prepuštamo vama na ocenu, plus što verujemo da će sve to biti još ubedljivije na modelima koji nisu crni, premda je ovo verovatno najlepši crni telefon koji smo ikada imali prilike da držimo u rukama. huaweip30pro_14_s.jpg
      U testu velikog rivala smo se uzdržali od davanja nagrada jer je bilo vrlo nezahvalno to učiniti – nešto slično činimo i ovog puta. Ne zato što ne mislimo da ovaj ili onaj telefon ne zaslužuju nagradu, naprotiv – ni sami nismo sigurni koju nagradu zaslužuju. Iako je reč o najboljim telefonima današnjice, to bi bilo negde između Highly Recommended i Editors Choice nagrada. Tačno tu! A pošto nagrade gube na značaju kada se dele šakom I kapom, ovog puta smo se opredelili za drugačiji način ocenjivanja uređaja, opisno! U zavisnosti od ugla gledanja, P30 Pro može biti i najbolji telefon, i telefon sa najboljom kamerom, i najbolje dizajniran telefon i tako dalje. Jedno je sigurno – za šta god da se odlučite, nećete pogrešiti. P30 Pro je u ovom trenutku jedan od dva najbolja telefona na svetu.
      Prednosti:
      – Vrhunska izrada i dizajn- Fantastična kamera – Performanse – AI- Baterija
      Nedostaci:
      – Veliki i težak telefon, nije za svakoga- Relativno tiha slušalica i mono zvučnik- Bez 3,5-mm konektora i sa NM formatom memorijske kartice

      Možda vam se svidi