Huawei P30 (Video)

Huawei P30 (Video)

Kao i svakog proleća, došao je red na osvežavanje P serije Huawei telefona, koji su mu omogućili proboj ka vrhu i učinili brend prepoznatljivim. Proleće, P, Photography (fotografija), nekako ide jedno sa drugim. I ove godine se P serija sastoji od tri telefona. Našu pažnju je privukao “običan” P30, i to s punim pravom. Pogledajte zašto nam je tako zanimljiv.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Ovogodišnji P30 je veliko iznenađenje, moramo priznati. Nakon što smo predstavili P30 Pro, mislili smo da će P30 biti samo ogoljenija varijanta tog telefona. Grdno smo se prevarili, srećom. Zapravo, došli smo u situaciju da je Huawei P30, u neku ruku, idealna kupovina. Ukoliko vam je potreban smartfon vrhunske klase bez velikih peripetija i po, uslovno rečeno, prihvatljivoj ceni, onda je to upravo P30.
       
      Razloga za to je puno. On se uopšte ne razlikuje toliko od P30, koliko se razlikuju njihove cene. P30 Pro košta 124,999 dinara, dok P30 košta 89,999 dinara. Razlike, to vam već sada kažemo, definitivno nisu toliko velike. Telefoni se razlikuju po nekim stavkama, ali su po drugim tako slični. Posebno smo oduševljeni koliko je P30 unapređen u odnosu na prošlogodišnji P20, što kada ih direktno poredimo, što kada sagledamo koji je model gde u odnosu na Pro model svoje generacije.

      Dizajn
      P 30 dolazi u kutiji sa dosta opreme. Pored samog telefona, u kutiji zatičemo punjač od 20 W (ili 22.5 W, zavisno od verzije), SIM iglicu, kejs za nošenje, kao i slušalice. Odmah uočavamo prvu razliku – dok je Pro model išao uz USB-C slušalice, ovde je konektor 3,5-milimetarski. Da, P30 se nije ratosiljao starog, dobrog konektora, koji je smešten na donjoj stranici telefona. Sjajno!

      Silikonska futrola će definitivno pomoći da telefon bude još otporniji na eventualna oštećenja. Kad smo kod toga, P30 ima otpornost na vodu i prašinu u skladu sa IP53 sertifikatom – nije baš IP68, kao što smo možda navikli, ali je sasvim dovoljno za realno korišćenje.

      Telefon nije tako velikih i, rekli bismo, glomaznih dimenzija kao P30 Pro. Njegova dijagonala ekrana iznosi 6,1 naspram 6,47 inča. I tu dolazimo već do druge značajne razlike – ne samo da je ovaj ekran manji, već se radi o ravnom ekranu, što je opcija koju mnogi preferiraju u odnosu na zakrivljeni ekran kod P30. Takođe, umesto skoro 200 grama, težina P30 modela iznosi oko 165 grama, što je značajno lakše u ruci. Stoga, dobijamo veoma lep telefon koji odlično leži u ruci, drži se čvrsto i nije toliko težak kao P30 Pro.

      Još jedna važna stavka jeste da je reč o OLED ekranu! Za razliku od prošle godine, kada je P20 Pro imao OLED ekran, a P20 morao da se zadovolji IPS varijantom, sada i pristupačnija varijanta stiže sa OLED ekranom visoke rezolucije (identična kod oba modela). Veoma nam se dopalo što je debljina ivica identična na svim obodima telefona, a kružni izrez u vrhu je veoma mali i u njega je smeštena prednja kamera.

      Staklo spreda, staklo pozadi, metalni frejm između. Naizgled jednostavna kombinacija, ali neverovatno privlačna! Huawei P30 smo dobili sa gradijentom Aurora, kako ga zovu u matičnoj kompaniji. Rezultat je fascinantan! Plava, tirkizna, na momente žućkasta, boja kućišta telefona pleni kad god pogledate poleđinu. Osim toga, Huawei je zaista otišao korak dalje u pogledu dizajna i izrade. Na poleđini su svi simboli odlično uklopljeni, i telefon izgleda veoma lepo. Možda će velika izbočina kamera modula nekome zasmetati, ali je tu providan kejs da sve “ispegla”. Ukupno posmatrano, dizajn je pun pogodak.

      Kako je skener otisaka prstiju smešten ispod ekrana, nije bilo potrebe da se za njega odvoji neki deo na ivici uređaja. Sa donje strane je glavni zvučnik, a na P30 je Huawei u gornju ivicu implementirao zvučnik slušalice, što se ispostavilo boljim rešenjem u odnosu na P30 Pro, barem prema našem iskustvu. Sa desne strane su standardni komandni tasteri za paljenje i pojačavanje zvuka, a levo je Dual SIM slot. Ukupni utisci o telefonu, barem što se dizajna tiče, su: pun pogodak!Kao što možete pretpostaviti, Huawei P30 Pro koristi vrhunski hardver iz “domaće kuhinje”. U praksi, to znači da stiže sa Kirin 980 čipsetom, 7-nanometarski čipset sa čak 6,9 milijardi tranzistora! Doskora najsnažniji čip dostupan Android telefonima, u ovom trenutku je na trećem mesti iza Snapdragon 855 i Exynos 9820 Octa modela, ali je i dalje veoma, veoma brz.
       
      [modul]specifikacija=9659[/modul]
       
      Sve u svemu, Kirin 980 koristi Cortex-A76 jezgra, te Big.Middle.Little koncept koji predviđa da jezgra rade u 2+2+4 sistemu. Dva jezgra rade na 2,6 GHz, dva na 1,92 GHz, a četiri na 1,8 GHz, obezbeđujući tako optimalne performanse i energetsku efikasnost. Desetojezgarna Mali G76 MP10 grafika je takođe veoma brza, a uz GPU Turbo 2.0 tehnologiju je moguće dodatno je ubrzati u najzahtevnijim scenarijima, odnosno – igrama. Ne treba zaboraviti ni Dual-NPU koji omogućava da korisnik upotrebljava sve AI funkcije.
      hp30_cpuz_s.jpg
      Telefon je na naš test stigao u varijanti sa 6 GB RAMa i 128 GB skladišnog prostora. Da li je to dovoljno za današnje vreme? Mišljenja smo da jeste, a i biće sasvim dovoljno dugo, dugo u budućnost. Treba reći da je umesto standardne microSD kartice u Dual SIM slotu upotrebljena Nano Memory memorijska kartica, standard koji nije mnogo popularan i koji Huawei primenjuje u svojim telefonima.
      hp30_antutu_s.jpg
      hp30_geekbench_s.jpg
      Kompletne rezultate testova možete videti na priloženim fotografijama. Nema iznenađenja – oni su isti kao kod Mate 20 Pro ili P30 Pro telefona. Što će reći da je standardni P30 u dobrom društvu, zar ne?
       hp30_3dmark_s.jpg
      hp30_gfxbench_s.jpgP30, baš kao i Pro varijanta, stiže sa najnovijom verzijom Android-a – 9 Pie, koji dolazi sa EMUI 9.1 korisničkim interfejsom – dakle, novijom verzijom u odnosu na EMUI 9.0. Nema previše izmena, ali smo neke stvari ipak zapazili. I dalje je tu obilje opcija i mogućnosti, od inteligentnog učenja navika korisnika, preko vizuelnih izmena, do raznih varijanti za poboljšanje menadžmenta. Primetimo takođe da ni po ovom pitanju nema nikakvih razlika u odnosu na iskustvo koje donosi Pro varijanta…
      hp30_softver1_s.jpg
      EMUI je i dalje maksimalno utegnut i donosi obilje opcija koje su odlika svakog Huawei telefona, kao i neke alatke koje se oslanjaju na AI, poput sjajnog Translator-a. S druge strane, to znači i da pomalo – zapravo poprilično – odstupa od izvornog interfejsa. EMUI 9.1 donosi nove mogućnosti navigacije pokretom. Naravno, ovaj sistem je potpuno opcion, i Huawei nastavlja da nudi obilje mogućnosti prilagođavanja interfejsa i navigacije, što je za svaku pohvalu.

      Takođe, tu je i poboljšani EMUI desktop koji se može bežično projektovati na televizor, a ekran telefona tada funkcioniše kao tačped i bukvalno vam ne treba drugi multimedijalni uređaj. Takođe, jedna naizgled sitna, ali zapravo veoma značajna izmena koja koristi visok ekran telefona stiže u tome što je u folderima sa ikonicama dodat još jedan red, pa tako sada sve alatke ili recimo sve Google aplikacije bez problema staju u jedan tab, što smanjuje potrebu za šetanjem kroz menije. Naravno, videli smo i neke redizajnirane ikonice.


      Najzad, imamo jedan utisak koji je vrlo pohvalan – mišljenja smo da nikada Huawei telefon nije došao sa manje propratnog softvera, odnosno da EMUI nikad nije bio čistiji, a i dosta toga s čime dolazi se zapravo može lako ukloniti. Odličan pristup koji pohvaljujemo u svakom pogledu, jer zaista interfejs nije prenatrpan raznim aplikacijama, kao što je bio u prošlosti.


       
      I dalje postoje posebne “lokacije” u softveru koje su hardverski enkriptovane i kojima je pristup obezbeđen dodatno, kako bi podaci korisnika bili maksimalno bezbedni. Jedna nam se stvar nije dopala – taster za paljenje podrazumevano aktivira Google asistenta, a tek veoma dug pritisak aktivira i opcije za gašenje ili restartovanje telefona. Možda je to i dobro za nekoga, i moguće je da prosto u nedostatku drugih tastera nema drugog načina, ali eto…

      Što se bezbednosnih opcija tiče, telefon podržava pun spektar različitih mogućnosti. Skener otiska prsta podržava dinamički senzor pritiska u 10 nivoa, koji pomaže boljem i kvalitetnijem prepoznavanju. Nažalost, zbog ograničenog prostora, nema više naprednih senzora oko prednje kamere koji su pomagali prilikom otključavanja lica, pa je isto dosta slabije nego kod Mate 20 Pro telefona, naročito u uslovima slabijeg osvetljenja.Ekran
      Huawei P30 ima ekran dijagonale 6,1 inč, i to OLED tipa, što posebno pozdravljamo. Važno je istaći još jednom da je reč o ravnom ekranu, odnosno da njegov ekran “ne pada” preko ivica, što će mnogi korisnici pozdraviti, jer preferiraju ovaj tip ekrana. U vrhu se nalazi teardrop izrez u obliku kružnice u kome je smeštena prednja kamera. Ona je pozicionirana centralno, i ne možemo reći da ne upada u oči, ali je svakako daleko, daleko podnošljivija od širokih izreza prošle generacije, pa ovaj put nismo posezali za “Hide notch” opcijom iz softvera.

      Rezolucija ekrana je možda niska za jedan flagship uređaj – 2340 x 1080 piksela, ali u principu za jedan uređaj koji je pozicioniran tik ispod, posebno cenovno, to zapravo nije. To u praksi znači i da je gustina piksela 422 piksela po inču. U principu, to je sasvim dovoljno, i više je nego na P30 Pro.
      hp30_ekran_s.jpg
      Softverske opcije po pitanju podešavanja, prilagođavanja i optimizacije ekrana su sjajne, i ne treba imati nikakve bojazni po tom pitanju. Iz menija možete detaljno podešavati profile, zatamnjivati i posvetljavati ekran, prilagođavati udobnost korišćenja putem filtera plavog svetla, i tako dalje. Sve opcije su tu, na raspolaganju. Tu je naravno i Always On Display opcija, karakteristična za OLED ekrane. Dodajmo za kraj da ekran podržava HDR10 i DCI-P3 standarde.

      Audio
      Što se tiče zvuka, P30 nije imao nikakvih ambicija da nadvisi Pro model po tom pitanju, pa tako telefon  ima jedan zvučnik na donjem delu. Taj zvučnik je prilično glasan, baš kao i kod P30 Pro modela. No, ništa od stereo zvuka. Umesto pretvaranja ekrana u slušalicu, Huawei se odlučio na proverenu ugradnju zvučnika slušalice u gornju ivicu telefona.
      hp30_audio_s.jpg
      Kao što smo spominjali, P30 stiže sa 3,5-mm konektorom, što toplo pozdravljamo. Treba istaći i da je podržan Dolby Atmos standard. Softverske opcije za prilagođavanje su prisutne, te je putem ekvilajzera moguće brzo i lako prilagođavanje softverskim opcija. Da budemo iskreni, mada to praktično uvek kažemo kada su skuplji telefoni u pitanju, zvuk slušalica iz pakovanja i nije neki. Bilo koje Sennheiser bubice će ovakve slušalice “počistiti”.
      Baterija
      Baterija je verovatno stavka po kojoj se P30 i P30 Pro ponajviše razlikuju – ne toliko po ponašanju u praksi u osnovnom domenu, koliko po spisku mogućnosti i opcija. Dok P30 Pro ima bateriju od 4200 mAh, standardan P30 stiže sa baterijom od 3650 mAh. No, naizgled dramatično manji kapacitet ne rezultuje naročito slabijom autonomijom uj praksi.

      Nakon 10 sati YouTube-a, baterija se spušta na 52% kapaciteta, samo 1% manje od rekordnih 53% na P30 Pro. Preko 17 sati uključenog ekrana tokom obdanice govore više nego dovoljno. Iako je to manje od 20 sati kod P30 Pro, složićete se da je svakako sjajan rezultat! U praksi, dakle, možete očekivati sasvim realnih dva dana upotrebe, a teško možemo da zamislimo da bi iko za samo jedan dan iscrpeo ovu bateriju u potpunosti.
      hp30_baterija_s.jpg
      No, postoje još neke stvari koje prave razliku u korist P30 Pro. Dok on ima 40 W Supercharge kojim se baterija dopuni do 70% kapaciteta za samo pola sata, kod P30 sa njegovim 20 W Supercharge se za pola sata stiže do 58% kapaciteta. U redu, to ne zvuči puno. No, nema podrške za bežično punjenje, samim tim ni za Wireless Reverse Charging, tako da P30 ne možete koristiti da punite druge uređaje. Koliko vam ova opcija znači? Ukoliko je odgovor negativan, vaše iskustvo se u praksi neće razlikovati od Pro modela. Najzad, ističemo i TUV Rheinland sertifikat o bezbednosti baterije.Saradnja Huawei-a i nemačke kompanije Leica upostavljena je još kolaboracijom na razvoju kamere za model P9, pa se i sada nastavlja. Model P30 takođe dobija benefite od te saradnje, s tom razlikom da P30 dobija sistem trostruke kamere, za razliku od P30 Pro sa četvorostrukom kamerom. U praksi, P30 ima sistem veoma nalik na Mate 20 Pro.
      huaweip30_7_s.jpg
      Što se softvera tiče, nema previše potrebe da se na njemu zadržavamo. Reč je o standardnom softveru koji Huawei koristi u svojim telefonima već godinama. Ništa se specijalno u funkcionalnom smislu nije promenilo, osim što se dodaju novi modovi, režimi snimanja, tu i tamo poneka opcija, o čemu ćemo više tokom nastavka izlaganja.
      hp30_kamera_s.jpg
      Na zadnjem delu telefona nalazimo tri senzora. Trostruka kamera se sastoji od 40 MP wide angle senzora sa otvorom blende f/1.8, zatim 16 MP ultra-wide senzora, sa otvorom blende f/2.2, te 8 MP telefoto senzora sa otvorom blende f/2.4 i stabilizacijom. Svi senzori imaju PDAF/Laserski AF, dok se telefoto senzor može pohvaliti optičkom stabilizacijom. Zahvaljujući njemu, moguće je snimati 3X optički i 5X hibridni zum, dok ultra-wide senzor omogućava snimanje u 0.6X režimu.




      Drugim rečima, ovo je praktično identična kamera onoj na Mate 20 Pro. Ima li onda mesta čuđenju što su nam utisci u principu isti? Iskreno, periskopski zum sa 5X optičkim i 10X hibridnim zumom je interesantna stvar, ali da li vam to zaista znači? Koliko ćete u praksi to koristiti? Neko naše iskustvo je da se wide režim još i koristi, a zum veoma, veoma retko, i to najčešće ljudi kojima treba tako nešto već imaju prave fotoaparate sa odgovarajućim objektivima. Prosto, hoćemo da kažemo da i zum na P30 deluje dovoljno dobro da se ne biste previše sekirali da nešto propuštate.




      Naravno, to je samo vrh ledenog brega kada su u pitanju Huawei kamere. AI sistem podržava čak 1500 scenarija u 24 moda snimanja AI fotografije. AI se može koristiti za fotografije, ali i za stavke kao što su skeniranje QR kodova, prepoznavanje robe za kupovinu ili prevođenja u letu upotrebom kamere, što su sve sjajne mogućnosti – istina, koje su imali i prethodnici.




      Novitet je Super Macro mod za slikanje na blizinu i do 2.5 cm, kao i novi Water mod za stilizovano slikanje vode. Prisutan je 4D prediktivni fokus.  Zahvaljujući značajnom uplitanju veštačke inteligencije svi su dobili priliku da naprave fofografije koje su nekada bile rezervisane samo za one koji zaista umeju sa kamerom. Ovog puta je sve to dovedeno na još viši nivo.




      Ukupan kvalitet fotografija je odličan! No, kakvo je noćno snimanje? Mogli bismo reći, isto takvo. Ako je P30 Pro kralj noćnog snimanja, ovo je vicekralj. Nema boljih uređaja za noćno snimanje od P30 serije, koja je u stanju da izvuče neverovatan broj detalja, ma koliko preeksponirana slika ne delovala realno. Već smo rekli u testu P30 Pro i ponovićemo: Huawei kao da noć pretvara u dan.
      foto_p30_1_s.jpg



      Prednja kamera raspolaže senzorom od 32 MP. Takođe je reč o wide senzoru. Karakteriše ga otvor blende od f/2.0. Iskreno, prednja kamera je prilično dobra, ali ne ostavlja onako ubedljiv i upečatljiv utisak kao kompleksan sistem zadnjih kamera. Opet, ako poredimo sa P30 Pro, deluje nam da P30, pomalo paradoksalno, “lakše” snima. Prosto, trebalo nam je manje pokušaja da snimimo dobre selfije. Da li je samo subjektivan osećaj, nismo sigurni, ali smo prilično uvereni da je P30 pokazao sklonost da snima bolje i oštrije selfije.



      Što se video snimanja tiče, Huawei P30 snima u rezolucijama do 4K. No, 4K UHD snimanje nije moguće u 60 fps, već samo u 30 fps. Tradicionalno, video je slabija tačka Huawei telefona naspram fotografije i to se vidi. Definitivno možete snimati u 4K i primećuje se da je stabilizacija unapređena, ali i dalje nije sjajna. Video je korektan, ali ne preterano dobar – definitivno se vidi da je optimizacija išla na korist fotografije, ne toliko u domenu videa. Tu se razlika u odnosu na konkurente nije smanjila sa novom serijom.
       

      Ponovićemo cene telefona jer je to veoma važan činilac u našem zaključivanju priče o P30 seriji. Danas prikazani P30, bez Pro sufiksa, košta 89,999 dinara. Model P30 Pro, kao vodeći, top model, je pozicioniran u klasu iznad. Njegova cena iznosi 124,999 dinara. Mišljenja smo da za daleko manje novca P30 isporučuje od 95 do 99 odsto iskustava koje nudi P30 Pro i da je, ako vagamo parametre, P30 jednostavno sjajna kupovina.
       
      Slično se dogodilo u skorašnjim testovima ljutih konkurenata, gde je nekako model Samsung Galaxy S10e isplivao u prvi plan u odnosu na ostatak ponude, baš zato što je u suštini donosio skoro sve što i skuplji modeli, ali po daleko povoljnijoj ceni. Relativno posmatrano prema njemu, P30 je u prednosti, osim ukoliko se baš ne želi što kompaktniji telefon. P30 ima isto tako ravan OLED ekran, ali i nešto povoljniju cenu u odnosu na S10e, kao i značajno povoljniju u odnosu na P30 Pro.
       award_p30_s.jpg
      Stoga, nama deluje da  je P30 favorit iz senke u ovom trenutku na celokupnom tržištu. Isporučuje praktično sve što i flagship telefoni današnjice mogu, po ceni koja je u nivou onoga što nude Honor, Xiaomi i drugi brendovi koji ni ne pokušavaju da se takmiče sa vodećima. Možda je upravo s tim ciljem i kreiran? Vreme će pokazati. Jedno je sigurno – P30 bi bio veoma, veoma visoko na našoj listi kada bismo danas kupovali kvalitetan telefon..
      Prednosti:
      – Odlično cenovno pozicioniran – Fantastična kamera – OLED ekran – Vrhunska izrada i dizajn – Performanse – AI
      Nedostaci:
      – Klizav – NM standard nije široko podržan – Video snimanje je moglo biti bolje 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra