Huawei P8

Huawei P8

Nakon predstavljanja Samsung i HTC flegšipa, red je došao i na Huawei da pokaže šta je planirao za ovu godinu u top kategoriji. Vodeći telefon ove kompanije dobili smo ubrzo nakon svetske premijere u Londonu, pa smo u prilici da podelimo naša zapažanja i iskustva. Šta je Huawei ovde uradio kako treba, šta nije, i može li se takmičiti sa vodećim modelima najpopularnijih kompanija?

    Sadržaj

      Dragoljub RadovanovićIako ga zvanično još uvek nema u prodaji, Benchmark je došao do jednog primerka P8 modela sa ciljem da svojim čitaocima pruži rani uvid u najnoviji flegšip smartfon kineske kompanije Huawei. Proizvođač sa Dalekog Istoka je vrlo popularan u svom regionu, ali šta je sa tržištima u kojima dominiraju Apple, Samsung i ostali poznati brendovi? Može li Huawei sa svojim P8 modelom da se probije zapadnije i osvoji simpatije stanovnika Evrope i Amerike? To je dosta komplikovana misija obzirom da je većina korisnika navikla na zvučnije brendove koji ostaju veoma popularni iz godine u godinu…
      Huawei se ove godine posebno potrudio da uradi sve što je u njihovoj moći da svoj flegšip učini poželjnim, a u isto vreme da bude jeftiniji u odnosu na “tešku kategoriju”
      Kako se onda u tu priču uklapa Huawei, tačnije kako uopšte planira da se nosi sa velikanima kao što su Apple, Samsung, Sony ili HTC? Moramo priznati da je Huawei nastupio vrlo hrabro velikim predstavljanjem u Londonu, na sličan način kao to čine velikani Apple i Samsung. Huawei se ove godine posebno potrudio da uradi sve što je u njihovoj moći da svoj flegšip učini poželjnim, a u isto vreme da bude jeftiniji u odnosu na “tešku kategoriju”. Niža cena je razuman potez, jer koliko god da je Huawei dobar proizvođač, ipak još uvek ne nosi tu “težinu” u svom imenu poput Samsunga ili Apple-a…
      huawei_ascend_p8_s.jpg
      Hardver
      Da li je Huawei P8 model iz visoke klase? Odgovor je – delimično. Pre bismo ga opisali kao smartfon iz srednjeg segmenta visoke kategorije, pošto u pojedinim delovima specifikacija ipak zaostaje za premium modelima drugih kompanija. P8 može posedovati dve verzije čipseta – HiSilicon Kirin 930 ili Kirin 935. U pitanju su skoro identični čipseti, izuzev činjenice da je maksimalna frekvencija procesora kod 935 modela 2.2 GHz, a kod 930 ona iznosi 2 GHz. Naš model je došao sa “slabijim” Kirin 930 čipsetom, a isti se sastoji od dva četvorojezgarna Cortex A53 procesora, praktično u big.LITTLE Octa Core konfiguraciji. Glavni A53e CPU ima frekvenciju rada od 2.0 GHz, dok je dodatni A53 na 1.5 GHz.
      [modul]specifikacija=8508[/modul]
      Moramo da ukažemo na prisustvo starijeg Mali-T628 MP4 grafičkog čipa iz 2013. godine, koji je otprilike u rangu sa Adreno 330 GPU-om iz Snapdragon 800 čipseta. Srećom, P8 ne zaostaje za konkurencijom po pitanju radne memorije, pa ovde imamo 3GB RAM-a. Skladište može biti u varijanti od 16GB ili 64GB, a nismo sigurni zbog čega nema srednje 32GB verzije.

      Huawei P8 može posedovati Dual SIM podršku, ali takođe dolazi i u klasičnoj Single SIM varijanti. Tu je naravno i microSD slot, pa se memorija može proširiti karticama do 128GB. Ovde postoji začkoljica kod Dual SIM verzije, jer se korišćenjem microSD kartice gubi drugi slot za Sim karticu, takoreći ovaj slot ima dvostruku ulogu. Na kraju, P8 nudi 13MP zadnju kameru sa optičkom stabilizacijom i 1080p snimanjem, dok je za prednju kameru predviđen senzor rezolucije 8MP. Bateriju nije moguće ukloniti i ona je kapaciteta 2680 mAh.Kako bismo se slobodnije izrazili, Huawei kod P8 modela nije izmislio “toplu vodu” kada je u pitanju izgled ovog smartfona, ali ide u korak sa trendovima i donosi popularno “nalik iPhone” dizajnersko rešenje kojem je delimično pribegao i Samsung kod svog S6 modela. Hteli bismo da posvetimo i par rečenica vrlo privlačnom pakovanju P8 smartfona.

      Na prvi pogled i nije toliko različito od drugih kutija, ali smicanjem crnog kartona otkriva se plastična kutija koja ima braonkasti proziran poklopac na boku. Telefon je smešten bočno, što je pametan potez da se istakne vrlo mršav profil telefona već od samog vađenja iz kutije. Unutar su smeštene još dve kutijice, u kojoj se nalazi dodatna oprema bele boje – 5V 1A punjač, microUSB kabl i slušalice koje neverovatno liče na Apple EarPod rešenje.
      huawei_ascend_p8_1_s.jpg
      huawei_ascend_p8_2_s.jpg
       
      Na prvi pogled vas možda i neće oduševiti, ali jasna ideja o dizajnu i kvalitetu izrade P8 modela stiče se već nakon par minuta držanja u ruci. Prva stvar koja odmah “upada u oči” je fenomenalna iskorišćenost prostora na prednjoj strani, jer su trake sa leve i desne strane ekrana izuzetno tanke i gotovo neprimetne kada je ekran isključen.
      Iskorišćenost prostora na prednjoj strani telefona je izvanredna!
      Naš primerak je došao u beloj varijanti, što se vidi po površinama ispod i iznad ekrana, dok su leđa u “šampanj” tonu. Postoji takođe i crna varijanta sa crnim leđima, kao i sivo/sivo ili zlatno/zlatno kombinacija. Napred imamo samo par elemenata, tačnije iznad ekrana je omanja rešetkica zvučnika za razgovor, desno 8MP prednja kamera, sa leve strane senzori i skroz u desnom delu minijaturni zeleni LED za notifikacije.
      huawei_ascend_p8_3_s.jpg
      huawei_ascend_p8_4_s.jpg
      Huawei je odlučio da levu stranu potpuno oslobodi od elemenata, a pre nego što nastavimo sa vodičem kroz bokove, skrećemo pažnju da su isti izrađeni od metala, blago su zaobljeni i sa obe strane imaju hromiranu upuštenu ivicu. Donja strana P8 modela poseduje dva proreza, ali je samo iza levog zvučnik, dok je desni zapravo mikrofon. U sredini imamo standardni microUSB port.
      Desna strana deluje zauzeto jer pre svega u dnu imamo NanoSIM slot, microSD slot (ujedno i SIM 2 slot kod DualSIM varijante), zatim omanji Power taster i Volume dugme srednje dužine, a oba ova tastera su postavljena na prijatnu poziciju za pritiskanje. Huawei P8 je dosta pločast smartfon, pozadina je takođe metalna kao i bokovi, a dobra stvar je što pozadi nema izbočine u predelu kamere. Ovde imamo 13MP kameru pored koje se nalazi Dual Tone LED blic. P8 poseduje Unibody dizajn, pa je bateriji onemogućen pristup.
      huawei_ascend_p8_5_s.jpg
      huawei_ascend_p8_7_s.jpgBaš kao i većina kineskih proizvođača, Huawei nastavlja sa filozofijom drugačijeg pogleda na Android korisnički interfejs. Lično ne volimo kada se previše eksperimentiše sa interfejsom i kada se drastično odstupa od onoga što je Google zamislio, ali sa druge strane i razumemo ovakve poteze, jer se proizvođač na ovaj način posebno ističe i takoreći prenosi svoju ideju kako bi Android trebao da izgleda.
      huawei_ascend_p8_softver_1_s.jpg
      Huawei na P8 donosi svoj EmotionUI 3.1 koji deluje prijatno i čisto, ali u isto vreme i pomalo podseća na iOS, što nije neuobičajno za kineske proizvođače. Bez obzira što ne liči previše na klasičan Android, ovaj interfejs deluje interesantno, a takođe poseduje i par specijalnih mogućnosti.
      huawei_ascend_p8_softver_2_s.jpg
      huawei_ascend_p8_softver_3_s.jpg
      Posebno se ističe odlika da ekran ume da razlikuje zglob na prstima od jagodice prsta, pa je Huawei odlučio da ubaci par mogućnosti. Recimo, ukoliko kucnete dvaput po ekranu koščatim delom prsta, možete napraviti skrinšot, ili ukoliko umesto kuckanja vučete taj deo prsta po ekranu recimo u obliku kvadrata, može se sačuvati samo parče ekrana koje vas zanima. Nažalost ovo ne funkcioniše uvek kako treba, jer sa jedne strane kuckanje po ekranu često mora biti veći broj puta ponovljeno da bi ekran shvatio šta hoćemo da uradimo, a sa druge strane nekad se obično prevlačenje jagodicom prsta smatra kao “crtajući gest” beleženja dela ekrana. Ovo je pomalo iritirajuć problem na koji bi Huawei trebalo da obrati pažnju.
      huawei_ascend_p8_softver_4_s.jpg
      huawei_ascend_p8_softver_5_s.jpg
      huawei_ascend_p8_softver_6_s.jpg
      Konkretna verzija Androida je Lollipop 5.0, a od ostalih izmena interfejsa imamo uobičajne stvari za kineske proizvođače, kao što je izostavljanje fioke sa aplikacijama, redizajniranje panela sa notifikacijama gde se mejlovi prikazuju i pojedinačno i grupno, a imamo i brze prečice sa Cyan tonovima, sve to u prozirno crnoj i zamućenoj pozadini.
      Prisutan je sada već dobro poznati Android 5.0 Lollipop, uz Huawei EmotionUI 3.1 korisnički interfejs
      Task Switcher se prikazuje u vidu pravougaonika – četiri po ekranu – a aplikacije se mogu pojedinačno ukloniti prevlačenjem na gore, ili prevlačenjem iz dna ekrana gde se grupno mogu ukloniti sve nedavno otvorene aplikacije. Dostupna je i promena animacija tranzicije između ekrana, detaljnija podešavanja početnog ekrana u vidu načina prikazivanja prečica, njihovog poravnavanja, ili gest mućkanja telefona kako biste ikonicama brzo promenili položaj.
      huawei_ascend_p8_softver_7_s.jpg
      huawei_ascend_p8_softver_8_s.jpgOblast u kojoj Huawei definitivno ne zaostaje za konkurencijom P8 modela jeste odličan dizajn, kvalitet izrade i odabir kvalitetnijih materijala. Trend metalnih telefona se nastavlja, a pored toga što su bokovi od metala, isti se materijal nalazi i na pozadini. Moramo priznati da je metal na leđima možda i nešto zgodnija varijanta od stakla na Galaxy S6 modelu, jer je staklo sklonije lomu i privlači daleko više otisaka, koji su na metalu manje primetni.
      Oblast u kojoj Huawei definitivno ne zaostaje za konkurencijom P8 modela jeste odličan dizajn, kvalitet izrade i odabir kvalitetnijih materijala
      Treba odati priznanje Huawei-u zbog još tanjeg boka od samo 6.4mm, naravno, pod uslovom da vas interesuje debljina telefona. Iskreni da budemo, uvek bismo žrtvovali koji milimetar debljine zarad većeg kapaciteta baterije, ali ovo je trend koji se očigledno neće promeniti u skorije vreme.
      huawei_ascend_p8_6_s.jpg
      U prethodnim susretima sa Huawei modelima uvek smo bili zadovoljni kvalitetom ekrana, a P8 nikako nije izuzetak. Iako ne ide u korak po pitanju rezolucije sa proizvođačima koji koriste QuadHD 2560×1440 ekrane, takozvani Neo-IPS proizvođača ekrana JDI sa 1080p rezolucijom i više je nego dobar. Pre svega, ekran P8 modela ističe se sasvim tačnim bojama, pa prosečna DeltaE vrednost koju smo izmerili iznosi samo 3.79. Gamut je nešto širi nego obično, što donosi više nijansa boja, a ono što nam se posebno dopalo je perfektna Gamma vrednost od 2.20, koja se savršeno podudara sa referentnom Gamma krivom. Temperatura boja je ipak nešto veća od 6500K granice, pa blago ide ka hladnijim tonovima, a konkretna cifra je 7395K. Ekran nije među najsvetlijim na tržištu, ali je sa maksimalnom svetlinom od 436 cd/m2 i dalje sasvim dobar po tom pitanju.
      huawei_ascend_p8_8_s.jpg
      huawei_ascend_p8_9_s.jpg
      huawei_ascend_p8_10_s.jpg
      huawei_ascend_p8_calman_s.jpg
      huawei_ascend_p8_svetlina_s.jpg
      HiSilicon Kirin 930 čipset možda i nije među boljim na tržištu, jer je to ipak čipset koji se pozicionira u nekoj srednjoj klasi. Mogao bi se otprilike uporediti sa Snapdragon 615 čipsetom, koji je takođe midrange čipset. Šta to znači za korisnika? Kao prvo, ne mogu se očekivati performanse kao kod trenutno najbržeg Snapdragon 810 modela ili kao kod Exynos 7420 čipseta unutar Samsung Galaxy S6 smartfona. Procesorska snaga dvostrukog četvorojezgarnog Cortex A53 procesora nije idealna, tačnije osetno je niža u odnosu na rešenja koja koristi dobro poznata high end konkurencija.
      Celu priču pomalo kvari stariji Mali-T628 MP4 grafički čip čije su performanse u rangu sa telefonima od pre par godina. Da li to znači da je P8 spor? Ne možemo reći da jeste, u većini slučajeva nudi glatke performanse, sa tek ponekim trenutkom “štucanja”, ali takvih trenutaka zaista nema previše. Huawei P8 je relativno brz smartfon, ali nije dovoljno brz da bi išao rame uz rame sa poznatijim brendovima koji koriste superiornija rešenja.
      huawei_ascend_p8_11_s.jpg
      Zvučnik koji je pozicioniran na donjoj strani nije uvek tako dobro rešenje, i činjenica da je u pitanju samo jedan zvučnik ne zvuči baš idealno, pogotovo kada znamo da postoje  modeli sa prednjim stereo zvučnicima. Ipak, iako je u jednini, zvuk koji dopire sa njega je zapravo dosta glasan, što nas je iznenadilo. Sa druge strane, iako glasan, zvuk nije previše kvalitetan, bas ne zvuči najbolje. Zvuk nema idealnu definiciju, ali je sveukupno sasvim u redu. Slušalice koje dolaze u pakovanju dosta liče na Apple EarPods, a kvalitet zvuka koji P8 sa njima pruža je zapravo vrlo dobar i takođe prilično glasan i relativno čist. Huawei nas je prijatno iznenadio po pitanju zvuka kod P8 modela.
      Kamera je obično dosta bitan parametar pri kupovini smartfona, a Huawei je na ovom polju uradio sasvim dobar posao. Rezolucija zadnje kamere je 13MP što nije najveća cifra koju danas možemo sresti na tržištu, ali kvalitet fotografija je kako se ispostavilo – relativno dobar. Boje su prirodne, mada količina detalja nije na visokom nivou, fali oštrine u finim detaljima, pa fotografije deluju pomalo mekano. Takođe, ukoliko baš moramo biti izbirljivi, fotkama pomalo fali kontrasta, pa deluju blago isprane, ali svakako ne previše.
      Optička stabilizacija je prisutna. Svakako pomaže i pri video snimanju, ali nudi i dobre rezultate pri noćnim fotografijama. Ovde isto postoji par nedostataka, u vidu boja koje pri mračnijim uslovima postanu pomalo beživotne, ali rezultati pri slabijem osvetljenju su sasvim solidni. 4K snimanje ne postoji, a FullHD video je samo ok, jer nije preterano detaljan. Bitrate je donekle i nizak i kreće se oko 8 Mbps, dok framerate ostaje blizu cifre od 30 FPS-a. Kamera na P8 modelu je sveukupno dobra, ima svojih nedostataka ali je sasvim u redu za jedan vodeći smartfon.
      Video primer:
      huawei_ascend_p8_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Od baterije kapaciteta 2680 mAh nismo očekivali čuda, ali se ispostavilo da nas je autonomija vrlo prijatno iznenadila. Obično kombinacija ultra visoke rezolucije, moćnog čipseta i kapaciteta oko granice od 2500 mAh ne pruža tako sjajne rezultate, u šta smo se uverili kod Galaxy S6 modela. Srećom, P8 ne koristi QuadHD već FullHD ekran niže rezolucije, a čipset mu nije preterano moćan, pa je autonomija na 250 cd/m2 svetlini vrlo dobra. Konkretno na 61% osvetljenja, P8 je postigao 6 sati i 25 minuta uključenosti ekrana pri surfovanju. Iskreni da budemo, nismo očekivali ovako visok rezultat, ali se ispostavilo da je HiSilicon Kirin 930 vrlo lepo optimizovan po pitanju potrošnje.
      huawei_ascend_p8_baterija_s.jpgHuawei nam iz godine u godinu donosi sve bolje i bolje telefone. Svi će se složiti da je P8 doneo mnogo više nego što je to doneo P7 prethodne godine i tu zaista nema polemike. Ipak, voleli bismo da od Huawei-a jednog dana vidimo telefon koji će biti bez ikakvih kompromisa,  koji će da stane direktno rame uz rame sa Samsungom, HTC-om, LG-em, Sonijem, i faktički nadogradi svoju ponudu bez izostavljanja kvalitetnih modela koji donose određene kompromise kako bi doneli ukupno bolji odnos cene, karakteristika i performansi. Huawei još uvek nije dostigao taj nivo high end smartfona kakav postoji kod konkurencije, ali moramo priznati da se P8 opasno približio tom cilju.
      Po kvalitetu materijala kućišta i sveukupnoj izradi bez dileme se može uporediti sa najzvučnijim brendovima i P8 po tom pitanju jeste premium telefon
      Po kvalitetu materijala kućišta i sveukupnoj izradi bez dileme se može uporediti sa najzvučnijim brendovima, i ovde zaista nemamo nikakvu zamerku jer P8 po tom pitanju jeste premium telefon. Polje na koje Huawei treba da se više fokusira je odabir čipseta. Odluka je pala na sopstveno rešenje, čipset koji ova kompanija proizvodi lično, ali po performansama taj čipset ipak pripada srednjoj klasi i donosi sporiji GPU, što jedan high-end flegšip smartfon .
      huawei_ascend_p8_s.jpg
      P8 radi relativno glatko, ali nije dovoljno brz da se direktno takmiči sa najboljima. Huawei se odlučio za FullHD rezoluciju umesto QuadHD 2560×1440 – tu nemamo većih zamerki, jer je ekran i dalje oštar, tačan i dovoljno svetao. Kamera je dobra, ali joj fali 4K snimanje, a baterija je na naše iznenađenje ispala mnogo bolja nego što smo očekivali. Obzirom na nižu cenu u odnosu na flegšipe popularnijih brendova, P8 je sveukupno veoma primamljiv telefon. Nije u rangu Galaxy S6, HTC One M9 ili iPhone 6 modela, ali nudi dovoljno toga da ga prosečni korisnik koji nema dovoljno novca ili prosto ne želi da se “protegne” do pomenutih smartfona svakako uzme u razmatranje…

      Prednosti
      – Vrlo lep dizajn- Kvalitetno kućište od metala- Tačan i oštar ekran- Kvalitetna zadnja kamera sa optičkom stabilizacijom- Dobra autonomijaMane– Čipset kaska za high end konkurencijom, posebno na polju GPU performansi- Nedostaje 4K video snimanje
      Cena: očekuje se cifra od 499e kada bude počela prodaja u majuSmartfon na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra