Huawei Y7 2019 (Video)

Huawei Y7 2019 (Video)

Huawei je prepoznat ne samo po top modelima koji donose vrhunske performanse i sjajne kamere uz prepoznatljiv dizajn, već i po veoma dobrim modelima u nižim kategorijama, koji donose veoma puno za uložen novac. Među tim modelima je i Y serija, koja je dobila svojevrsni top model u vidu Y7 (2019) uređaja. Njegova cena nije velika – šta stoga očekivati za uložen novac?

    Sadržaj

      Huawei je odlučio  da “popoloča” kategoriju pristupačnih telefona velikim brojem modela sa svega par hiljada dinara razlike među njima. Potez nimalo ne iznenađuje, naprotiv, potpuno je logičan. Međutim, u takvim situacijama je neminovno da se poneki uređaj izdvoji kao idealan omer, naspram koga se mere i posmatraju svi ostali, pa je krajnji rezultat da u odnosu na jedan ili dva modela iz ponude svi ostali deluju nedovoljno dobro, ma koliko kvalitetni bili.
       
      Moglo bi se reći da je Y7 2019 upravo takav slučaj. Zašto to kažemo? Sam za sebe, delovao bi relativno ubedljivo – za oko 200 evra se dobija prilično solidan i zaokružen paket. Međutim, za samo par hiljada dinara više se može pronaći P Smart za 2019. godinu – on košta 28 hiljada dinara, dok Y7 košta 25 hiljada. Sasvim je logično, stoga, da ćemo po mnogo čemu porediti ono što nude ova dva telefona. Naravno, savetujemo vam da bacite pogled i na taj prikaz.
      Test: Huawei P Smart 2019 (Video)
      Uređaj na testu
      U kutiji zatičemo ne naročito raskošan paket. U njemu se nalaze samo iglica, USB kabl, kao i punjač. Kako je reč o micro-USB kablu, jasno je da nema ništa od brzog punjenja, što nam potvrđuje 10 W (5 V 2 A) punjač. Nema silikonske futrole, nema slušalica. Doduše, u ovoj kategoriji je svaki dinar uštede važan.

      Huawei Y7 je jedan od glavnih aduta kineskog proizvođača u pristupačnim kategorijama, pa je jasno da je morala biti posvećena posebna pažnja dizajnu. Telefon je veoma lep i atraktivan, naročito u crvenoj boji koju smo dobili na test. Materijal koji je korišćen je plastika, što nas ne iznenađuje u ovoj cenovnoj klasi. Relativno je gabaritan, mada ne previše, posebno imamo li u vidu da stiže sa velikom baterijom.

      Možemo reći da izgledom izuzetno podseća na pominjani P Smart, s tim što je tik nešto veći, a i donja ivica je nešto deblja. To je sve što se tiče razlika. Napred imamo veliki ekran, koji ima dewdrop izrez, odnosno mali izrez na vrhu. Na zadnjem delu telefona se nalazi kamera modul sa dva senzora, kao i skener otiska prsta. Na bokovima su, u relativno uobičajenom rasporedu, razmešteni komandni tasteri, 3,5-mm konektor, zvučnik, Dual SIM tray i tako dalje.

      Ukupan utisak o izgledu telefona je izuzetno povoljan. Zaista smo zadovoljni što je došlo vreme da telefoni ovako pristupačne cenovne kategorije mogu ponosito da se ističu ne libeći se da se takmiče i sa telefonima nekoliko klasa iznad. Da, videće se na dodir da je reč o plastici, ali to i dalje nije razlog da svoj telefon gledate podozrivo. U stilskom smislu, sve je na najvišem nivou. Takođe nam se dopada što je očigledno da je proizvođač mislio na svoju pristupačnu ponudu kao na celinu, dizajnirajući je u zajedničkom, a opet prepoznatljivom stilu.
      Nekako smo navikli da Huawei bude reprezentovan sopstvenim kreacijama i kada je hardver u pitanju. No, u najnižim kategorijama, on ne koristi sopstvene čipove, a realno nema ni potrebe za tim. Y serija upotrebljava Snapdragon čipsetove, koje proizvodi Qualcomm. Korektno rešenje, ako nas pitate – makar u teoriji. U teoriji, jer je upitno koliko je odgovarajuće rešenje upotrebljeno u konkretnom telefonu.
      [modul]specifikacija=9638[/modul]
      Dakle, umesto Hisilicon Kirin 710 čipseta u P Smart telefonu, ovde zatičemo Snapdragon 450. Dok ovaj osmojezgarni čipset sam po sebi nije loše rešenje, saznanje da se za samo 3 hiljade dinara više može dobiti telefon iste kompanije koji je prilično jači zahvaljujući prisustvu Kirin 710 čipseta (famozni P Smart) baca novo svetlo na ceo model. Osim toga, reč je o čipsetu namenjenom pristupačnim telefonima, što je i vidljivo na performansama, ali o tome nešto kasnije.
      hy7_cpuz_s.jpg
       
      Snapdragon 450 koristi osam jezgara, koja rade na do 1,8 GHz. Reč je o 14-nanometarskom čipsetu, koji je u principu dovoljan za osnovno korišćenje. Uz Adreno 506 GPU, poslužiće sasvim fino i pružiće relativno dobar nivo performansi.
      hy7_geekbench_s.jpg
      hy7_gfxbench_s.jpg
      Telefon dolazi sa 3 GB RAM-a.U principu, sa toliko stiže i P Smart. Međutim, odmah zatim nalazimo još jedan zaostatak za tek nešto malo skupljim telefonom – duplo manje skladišnog prostora. Naime, Y7 2019 stiže sa 32 GB prostora. Prostor možete proširiti memorijskom karticom, budući da hibridni Dual SIM podržava korišćenje kartica kapaciteta do 512 GB.

      Tokom testiranja se pojavio jedan problem – neki testovi su odbijali da se pokrenu, kao što su 3DMark i Antutu. U suštini, rezultati testova koji su odrađeni su u liniji očekivanog za ovu klasu uređaja i korišćeni hardver. O utiscima u realnom korišćenju u narednoj kategoriji…
       hy7_testovi_s.jpgHuawei Y7 2019 stiže sa Android 8.1 Oreo operativnim sistemom, u kombinaciji sa EMUI 8.2 korisničkim interfejsom. Ponovo, povlačimo paralelu sa svega 3000 dinara skupljim P Smart telefonom, koji donosi sveži softver u Android 9.0 Pie i EUMI 9 kombinacije. No, nije tako retko videti u pristupačnim kategorijama telefone sa starijim iteracijama operativnih sistema.
      hy7_softver1_s.jpg
      No, problem leži u nečemu drugom. Jednostavno, sistem ne radi dovoljno glatko. Izgled je dobro poznat, interakcija je istovetna kao i na svim drugih Huawei / Honor telefonima, ali dešava se da animacije “preskaču” – nema seckanja, ali je vidljivo preskakanje frejmova. Zanimljivo je da 3 GB RAMa ima i Y7, ali i P Smart koji radi praktično idealno, pa smatramo da je stvar u hardveru, odnosno čipsetu. Definitivno je Kirin 710 jači hardverski, kako u procesorskom delu, tako i u domenu grafike, od sada već starog Snapdragon 450 čipseta.

      Kao i do sada, Huawei telefoni uvek stižu sa priličnom količinom preinstaliranih aplikacija. Da li nam to smeta? Pa, recimo da nam više smeta to što jedan deo tih aplikacija traži da imate Huawei ID i da ste ulogovani na njihov servis. Doduše, razumemo zašto se to radi, ali jednostavno ne volimo kada nas teraju na to, pa vama ostavljamo procenu koliko vam se takva filozofija dopada. Ipak, kompanija je na tome dosta poradila i sada vrlo solidan broj aplikacija zapravo može da se deinstalira, pa ukoliko korisnik to poželi, dovoljno je da malo drži prst na ikonici da bi mu se pojavile dodatne opcije i odabere odgovarajuću.

      Utisci o bezbednosnom aspektu telefona su nam dvojaki. Tu je skener otiska prsta, smešten na leđima telefona. Odličan i pouzdan, brzo otključava uređaj i daje pristup korisniku. Sa druge strane, sistem prepoznavanja lica se oslanja samo na kameru, pa samim tim nije uvek precizan, i u sumraku ili u mračnim prostorijama definitivno ne radi dobro. No, tako je i na drugim sličnim modelima iz kategorije, pa i na famoznom P Smartu sa kojim Y7, već ste to dobro uočili, poredimo kroz ceo tekst.

       
      Android 8.1 Oreo nam je pomalo vraćanje u neko prethodno doba – interesantno je koliko smo se navikli na Android 9 Pie. Ipak, EMUI korisnički interfejs, koji ovde stiže u iteraciji 8.2, poslednjoj pred prelazak na najnoviji Android, čini puno da uniformiše iskustvo korišćenja telefona na svim platformama i u svim kategorijama. Drugim rečima, ovde imamo identičan interfejs kao i na ranijim modelima Huawei i Honor telefona.

       
      Sve u svemu, nema nekih posebnih odskakanja od očekivanja, posebno kada imamo u vidu hardver telefona. U najvećem broju slučajeva bićete zadovoljni kako radi, dok će iskusnije oko da primeti pojedina preskakanja u animacijama ili nedovoljno glatke prelaze. Neki bi rekli – pa šta očekivati drugo u ovoj kategoriji?
       
       Ekran
      Ekran telefona je IPS tipa, dijagonale 6,26 inča. Rezolucija je 1520 x 720 piksela, što znači da podržava samo HD+ rezoluciju. Ponovo, ništa čudno za kategoriju, ali definitivno bismo voleli nešto više – recimo, P Smart nudi 2340 x 1080 piksela za samo koju hiljadu dinara više. Nemojte se srditi što ponovo koristimo to poređenje, ali verovatno vam je i samima jasno da je praktično u svakom segmentu primetno bolji telefon za vrlo malu razliku u ceni.

      Dizajnerski, telefon potpuno prati ovogodišnji trend, pa ga karakteriše izrez u obliku kapljice, odnosno kako to Huawei naziva Dewdrop display, to jest „kap rose“ kada bismo preveli na naš jezik. Umesto gabaritnih izreza imamo vrlo elegantnu varijantu, koja čini svojevrsni estetski detalj telefona. To nam se veoma dopada, i sasvim je u skladu sa pomenutim trendovima.
       hy7_ekran_s.jpg
      Prilagođavanja pojedinih karakteristika i mogućnosti ekrana možete da vršite iz softvera. EMUI nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju, bez obzira što je reč o prethodnoj iteraciji sistema, odnosno interfejsa. Postoje mogućnosti promene topline boja, filteri, režimi prikaza i slično. Imaćete mnoštvo opcija na raspolaganju u tom pogledu.

      Zvuk

      Telefon ne podržava stereo zvuk, već stiže u tradicionalnoj izvedbi sa standardnim zvučnikom na donjoj ivici telefona. Rekli bismo da je prosečne i korektne glasnoće. Prisutan je 3,5-mm konektor, a podržan je i FM radio, što verujemo da će mnogi pozdraviti, naročito korisnici budžetnih telefona. Podržani su i Huawei Histen zvučni efekti, pa tako zvuk koji dobijate na bubicama i slušalicama možete dodatno softverski prilagođavati.

      Baterija
      Reč je o parametru koji je ponajbolji adut telefona. Baš kao što smo tokom celog testa poredili uređaj sa P Smart-om, uglavnom na korist P Smarta, učinićemo to i sada, kada je neka osobina na korist Y7 modela. On stiže sa baterijom od 4000 mAh, dok P Smart ipak ima nešto skromnijih 3400 mAh. Znajući koliko Huawei ume da izvuče iz svoje baterije, verovatno vas neće iznenaditi da je Y7 zaista fantastičan po pitanju autonomije, s obzirom na kapacitet baterije koji je u rangu flagship modela.
      hy7_baterija_s.jpg
      Nakon 10 sati YouTube videa ima na raspolaganju još 49% baterije. Y7 je odličan što se tiče autonomije i vrlo ćete lako postizati dva dana solidnog korišćenja. Pomalo je šteta što se ta velika baterija ne može tako brzo napuniti. Naime, telefon nema USB-C, kao ni brzo punjenje. S punjačem od 10 W, punjenje će potrajati. No, bez obzira na to, baterija je veliki adut telefona.Trendovi su neumoljivi – čak i pristupačni telefoni danas dolaze sa dual kamera sistemom. To važi i za Y7 2019, koji stiže sa identičnom kombinacijom kamera kao i P Smart. Spreda nalazimo prednju kameru od 8 megapiksela, dok pozadi imamo kombinaciju 13 + 2 megapiksela, gde manji senzor služi za ostvarivanje efekta dubine.

       
      Softver smo već puno puta videli i odlično ga upoznali. Ima iste prednosti i mane kao i drugi Huawei telefoni. Ipak, ovde je značajno pomenuti neke stvari. Pre svega, podržan je AI, pa tako imamo i različite opcije vezane za njega, ovaj put implementirane u vrlo pristupačan telefon. Ono što je izostavljeno iz kamere Y7 modela, a što je bilo ubačeno na naše iznenađenje u P Smart, jeste sređeno i unapređeno noćno snimanje, gde softver relativno brzo i lako radi u noćnom modu. Ovde toga nema – jednostavno, taj režim snimanja ne postoji. Verovatno je to urađeno da bi se telefon diferencirao, kao da po tom pitanju već nije dovoljno učinjeno…
      hy7_kamera_s.jpg
      Najpre generalni utisak o kameri – mišljenja smo da je ipak samo prosečna. Glavni senzor ima otvor blende od f/1,8, i potpomognut je LED blicem, te Phase Detection autofokusom, što svakako pomaže pozitivnom utisku kada je reč o brzini rada kamere. Naši utisci se ovde zapravo nimalo ne razlikuju od onih kod P Smart modela – nimalo iznenađujuće jer je, sa izuzetkom noćnog snimanja, ceo sistem identičan, sa istim prednostima i manama.



      Tim rečeno, telefon je sasvim u stanju da napravi pristojne slike. Više je problem što hrpa obećanja i teoretskih mogućnosti ne uspeva da ispuni zacrtano. Nije sporno da je Y7 u stanju da napravi vrlo, vrlo pristojnu fotografiju – no, fali mu konzistentnosti. Najveći problem je što telefon napravi sasvim pristojnu sliku, da bi sledeći put omašio. Pomoćni senzor za dubinu ne oduševljava previše – viđali smo i softverska rešenja koja bolje obavljaju posao.



       
      Isto tako, ukoliko aktivirate AI, telefon će automatski rezoluciju slike postaviti u 8 megapiksela – slikanje u 13 megapiksela sa upaljenim AI-jem je nemoguća misija. No, ukoliko želite da AI automatski prepoznaje određene scene i optimizuje parametre prikaza, ta opcija vam je na raspolaganju, kakva-takva. Verujemo da će kroz generaciju ili dve to biti dosta bolje i da će AI fotografija biti standard i u najpristupačnijim telefonima, ali za sada je ipak još uvek samo ekstravaganca u ovom segmentu.



      Kakvi su noćni snimci? U odnosu na P Smart, koji nas je oduševio prisustvom noćnog režima snimanja, koji je dorađen, prerađen i zapravo upotrebljiv, jer konačno na telefonima niže kategorije omogućava snimanje preeksponirane noćne fotografije za 3-4 sekunde, Y7 taj režim snimanja jednostavno nema. Stoga mora da se zadovolji klasičnim snimcima, ili pak morate da se oslonite na svoje (ne)znanje i probate da sa manuelnim podešavanjima dobijete što bolju sliku. U odnosu na klasu, snimci su sasvim pristojni, ali ne treba očekivati čuda – i dalje je ovo telefon od nekih 200-ak evra…




      Selfiji su sasvim korektni. Koristi se jedna kamera od 8 megapiksela. I ovde možete aktivirati AI ako tako želite, mada iskreni da budemo, nismo zapazili nikakvu razliku u tom pogledu. Sa fiksnim fokusom i ograničenim mogućnostima kamere, nismo ni očekivali više. Za ovu klasu, sasvim dovoljno.
      foto_hy7_34_s.jpg


      Video snimanje je završna stavka na koju ćemo se osvrnuti – teoretski posmatrano, i ovde je napravljena diferencijacija, jer P Smart 2019 podržava 1080p snimanje u 60 fps, dok se Y7 zadovoljava sa 30 fps snimanjem. Međutim, u praksi su oba režima snimanja slabo upotrebljiva usled nedostatka bilo kakve stabilizacije, koja je izuzetno potrebna i to se vidi na apsolutno svakom snimku koji biste napravili ovim telefonom. Možda da se oslonite na neki softver, poput recimo Google galerije koja je u stanju da softverski stabilizuje snimke – bolje išta nego ništa. Jednostavno, kamera nije naročito pogodna za video.


      Sve što smo do sada rekli nas dovodi do krucijalnog pitanja – vredi li telefon tih para? Posmatran sam za sebe – vrlo verovatno, i reč je o sasvim korektnom telefonu kakav se doskora nije mogao sanjati u kategoriji od 200 evra. Njegov najjači adut je definitivno velika baterija. No, relativno posmatrano u odnosu na slične modele, veliko je pitanje.
       
      Ostanimo u okvirima Huawei familije i pogledajmo još jednom šta nudi P Smart 2019. Za 3000 dinara vise dobijete duplo vece skladiste (64 umesto 32 GB), jaci cipset (Kirin 710 umesto Snapdragon 450), ekran veće rezolucije (FullHD+ umesto HD+), novu softversku platformu (Android 9 Pie naspram 8.1 Orea) i generalno je subjektivni utisak da P Smart radi brže i tečnije, a i njegovo višebojno kućište je objektivno dosta atraktivnije. Na strani Y7, u toj relaciji, je samo baterija – 4000 mAh. No, ni P Smart nema slabu bateriju, već nudi 3400 mAh.
      huy7_11_s.jpg
      Iskreni da budemo, ne volimo previše da poredimo proizvode na ovakav način, jer smo praktično u test Y7 uveli “uljeza”. Međutim, poređenje je u funkciji dobrog saveta za vas, naše čitaoce i gledaoce, i kao retko kada ovaj put zaista ima itekakvog smisla. Mi bismo se uvek opredelili da dodamo malo para za dosta bolji telefon. Iskreno, to i vama preporučujemo, iako je, ponavljamo, Y7 2019 u suštini vrlo pristojan telefon.
      Prednosti:
      – Dobar dizajn – Odlična autonomija – Pristupačan telefon Nedostaci:
      – Za samo malo više novca P Smart je drastično bolja kupovina – Samo micro-USB konektor, bez brzog punjenja – Video snimanje bez ikakve stabilizacije
      Telefon na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test