Huawei Y7 Prime 2018 (Video)

Huawei Y7 Prime 2018 (Video)

Huawei nastavlja da popunjava sve segmente tržišta svojim modelima, idući devizom “za nekoga sve, za svakog ponešto” - ili barem to tako deluje. U nižim kategorijama imaju veoma jaku ponudu, tako da niža i niža srednja klasa raspolažu širokom paletom proizvoda. Kako ih razlikovati i šta očekivati od njih? Tu mi uskačemo da pomognemo. Model koji danas predstavljamo - Huawei Y7 Prime za 2018. godinu.

    Sadržaj

      Veoma je teško nadmetati se u nižim cenovnim razredima, čak i kada su u pitanju najveći brendovi. Huawei ima najviše ambicije i želi da vremenom postane broj 1, a za to mu je potrebna široka paleta proizvoda, kojom bi omogućio svim korisnicima da pronađu nešto za sebe u njegovoj ponudi. Kompaniji u tom smislu ide veoma dobro i za očekivati je da nastavi u istom stilu.

      Stoga, na naš test stiže jedan od modela iz niže kategorije. Reč je o uređaju Y7 Prime za 2018. godinu, koji bi trebao da ima cenu od oko 165 evra na domaćem tržištu – mada to treba uzeti sa zrnom soli, budući da konačna cena još uvek nije formirana. Osim cene, mnogo toga može da utiče na utisak. Zahtevi su pooštreni praktično u svim cenovnim kategorijama, i nema više situacija da se prašta kada neki proizvođač “tek odradi” neku kategoriju. Srećom, deluje da je Y7 Prime sasvim pristojno osmišljen i dobro balansiran uređaj. Pogledajmo zbog čega.

      Uređaj na testu
      Telefon je stigao u praktično standardnom Huawei pakovanju. To znači da dolazi u stilizovanoj Huawei kutiji bele boje, u kome se nalazi samo najneophodnije. U praksi, u pakovanju nalazimo samo jedan kabl i jedan punjač, izuzmemo li uputstvo za korišćenje. Definitivno se ne radi o naročito bogatom pakovanju. Kabl je micro-USB tipa, a punjač od 5V – 1A već jasno ukazuje da ne treba očekivati nikakvo Turbo punjenje…

      Već smo na primeru Y6 (2018) modela videli i konstatovali da Huawei donosi FullView ekran i u najpristupačniju kategoriju telefona, odnosno u nižu i nižu srednju klasu. U poređenju sa njim, novi Y7 Prime je zapravo u neku ruku fablet varijanta. Naime, stiže sa ekranom od 5,99 (praktično – 6) inča, koji je prilično svedenih linija, dobro odmeren, čak se prilično udobno može koristiti jednom rukom. Da li je kompaktan? Nije, ali to i nije toliko važno. Svakako je ukupan utisak prilično dobar.

      Prednjom stranom dominira veliki ekran, koji je kao i na svim ovakvim telefonima dominantan. Interesantno je da ispod ekrana nema ničega, osim logotipa kompanije Huawei. Iznad ekrana su zvučnik slušalice, prednja kamera, kao i notifikaciona lampica, smeštena skroz u gornji levi ugao.

      Što se izrade tiče, telefon je u potpunosti izrađen od plastike. Ukoliko pomislite da telefon tu i tamo koristi metal, recimo kada je frejm u pitanju, pogrešili biste. Međutim, razumeli bismo zašto, budući da je izrada zaista dobra i u suštini pre par godina su ovako izgledali a i u rukama delovali telefoni od metala. Stilski, telefon zaista i podseća na unibody telefone iz tog perioda. Stoga moramo da konstatujemo da je Huawei prilično dobro odradio posao po svim pitanjima u ovom domenu.

      Na poleđini je smešten senzor otiska prsta, nešto iznad sredine. Ovde je dobra prilika da ukažemo da postoji i Y7 Pro, koji će se od Y7 Prime modela razlikovati upravo po odsustvu senzora otiska prsta. Doduše, ne znamo da li će taj telefon biti dostupan u Srbiji, ali eto, čisto da znate da Prime zapravo ima taj skener otiska prsta, dok je Pro zapravo ispod Prime-a i sa izuzetkom tog modela, po svemu ostalom je identičan. Na zadnjem delu zatičemo i modul sa dve kamere, što je veoma interesantno imajući u vidu cenovnu klasu ovog telefona.

      Na levoj strani se nalazi SIM slot. Reč je o dual slotu, odnosno telefon podržava Dual SIM konfiguraciju. Pored toga, u slotu ima mesta i za microSD slot, tako da možete istovremeno koristiti dve SIM kartice i microSD karticu za proširenje memorije. Na desnoj strani imamo standardne tastere za paljenje ekrana i regulaciju zvuka. Gornja ivica ne sadrži ništa, dok se na donjoj nalaze micro-USB konektor za punjenje baterije i komunikaciju sa drugim uređajima, kao i zvučnik, te 3.5-milimetarski konektor.

      Da ne zaboravimo da spomenemo i relativno malu težinu u odnosu na dimenzije. Sa 155 grama, imaćete utisak da je telefon lakši nego što bi trebao da bude po svojim dimenzijama, što je verovatno benefit od toga što u izradi nije korišćen metal. Sve u svemu, telefon deluje veoma korektno i pristojno. Nećemo reći da pleni, ali smo veoma zadovoljni kvalitetom izrade i dizajnom telefona. Sasvim primereno, korektno, pa i konkretno.Huawei se odlučio da Y7 Prime (2018) opremio korektnim hardverom. Ništa specijalno snažno, ništa slabašno, ponovo sasvim primereno. Izbor je pao na osmojezgarni čipset, koji se ne može podičiti visokim radnim taktovima ili performansama, ali je za cenovnu klasu sasvim odgovarajuć. Za početak, evo komplektnih specifikacija telefona:
      [modul]specifikacija=9503[/modul]
      Huawei Y7 Prime dolazi sa osmojezgarnim Snapdragon 430 čipsetom (ignorišite što ga CPU-Z nepravilno detektuje kao 435, a u suštini i nema nekih razlika u performansama ili potrošnji). Njegovih osam jezgara rade na do 1.4 GHz, pružajući sasvim korektne performanse u domenu osnovnih funkcija telefona. Ne treba očekivati čuda, ali se može očekivati pristojan rad u praksi. Pored toga, tu je i Adreno 505 grafika koja takođe može da isporuči korektne performanse za ovu kategoriju. Čipset je u ovom trenutku star 2 godine i izrađuje se u 28-nm proizvodnom procesu. Nije od zgoreg imati na umu.
       y7_prime_cpuz_s.jpg
      Kada je reč o memoriji, telefon je dostupan sa 3 GB sistemske memorije, kao i 32 GB za skladištenje podataka. Na raspolaganju je opcija korišćenja jednog slota za microSD karticu kojom se može proširiti dostupan skladišni prostor. Konkretno, maksimalni kapacitet kartice koja se može ugraditi iznosi do 256 GB.
       y7_prime_antutu_s.jpg
      Testirali smo telefon u najpopularnijim sintetičkim benchmarking programima. No, premda rezultate možete videti na priloženim slikama, ipak nije sve u sintetici. Dosta toga zavisi i od osećaja u radu. Posebno je zanimljivo to što telefon ima 3 GB memorije, a stiže sa relativno svežom softverskom platformom. Performansama modela Y6 u praksi nismo bili naročito zadovoljni. Šta pak možemo da očekujemo od Y7?
      y7_prime_geekbench_s.jpgDefinitivno, naš utisak je dosta povoljniji nego kod nedavno testiranog Y6 (2018) modela. U odnosu na njega, ovaj telefon ima osmojezgarni procesor (naspram četvorojezgarnog), kao i 3 GB RAMa (naspram 2 GB). Stiže sa identičnom platformom – Android 8.0 operativnim sistemom, koji je praćen – pogađate – EMUI 8.0 korisničkim interfejsom.
      y7_prime_softver1_s.jpg
      Y7 Prime donosi sasvim korektno iskustvo. Nema seckanja, nema nekih neočekivanih i iznenađujućih seckanja ili nedostatka fluidnosti, da tako kažemo. Definitivno je Y7 Prime Huawei telefon koji donosi solidno korisničko iskustvo, i verovatno najpristupačniji Huawei telefon koji bismo tako okarakterisali.

      Sve u svemu, ukoliko ste ikada koristili bilo koji Huawei telefon, odlično ćete se snaći sa Y7 Prime modelom. EMUI je prisutan i u priličnoj meri modifikuje izvorni Android. Doduše, ovde nema previše dodatnih Huawei aplikacija, za razliku od skupljih telefona, što pozdravljamo. Jednostavno, telefon je dobro odmeren i sa softverske strane. Neke stavke ne možete izbeći – recimo, prisutan je standardni Phone Manager, sa svojim mogućnostima, ali šta je tu je.

      Dobra strana EMUI interfejsa jeste što ima ogromnu količinu podešavanja. Možete precizno podešavati mnoge parametre rada, ponašanje u određenim situacijama, od baterije do elemenata interfejsa koji su prilagodljivi – naravno, nisu svi, ali mnogo toga jeste. Možete prilagođavati notifikacije, možete aktivirati interfejs za korišćenje jednom rukom i tako dalje.

      Kada je u pitanju pristup telefonu, Y7 Prime može da se pohvali raznovrsnošću. Na raspolaganju vam je skener otiska prstiju, ali i relativno nov metod otključavanja telefona – Face Unlock, odnosno sistem prepoznavanja lica. Radi relativno korektno. Možemo konstatovati da procenat uspešnih otključavanja, naročito u uslovima slabijeg osvetljenja, nije na nivou višestruko skupljih telefona, ali to nismo ni očekivali. Svakako radi dovoljno dobro da posluži u ogromnom broju situacija. Face Unlock je svakako elegantniji i brži metod otključavanja, tim pre što možete odabrati da se ekran direktno otključava, bez potrebe za još nekim korakom.

      Ukupan utisak je dakle sasvim dobar. Ne izuzetno dobar, ali sasvim prihvatljiv, što je zapravo sasvim u skladu sa kategorijom telefona. Naravno, ne treba očekivati čuda…
       Ekran
      Huawei koristi IPS ekrane u praktično svim kategorijama, pa je tako i kod Y7 Prime modela. Naime, on ima IPS ekran koji stiže u FullVision izdanju. Procenat pokrivenosti prednjeg dela ekranom iznosi 76.3%. Podjednako važno, barem za autora ovih redova – telefon nema nikakav izrez. Samim tim, neuporedivo je dopadljiviji od telefona koji se uporno trude da imitiraju detalj sa Apple telefona koji je i Apple obećao da će ukloniti.

      Što se rezolucije tiče, radi se o 18:9 varijanti HD Ready rezolucije. Rezolucija iznosi 1440 x 720 piksela. Na 5.99 inča (praktično, 6 inča) dijagonale to znači da je gustina prikaza oko 269 piksela po inču. Huawei ne daje nikakve informacije o eventualnim implementiranim zaštitama, a ni mi ovako naizgled ne bismo mogli da kažemo da nam deluje da je išta implementirano – stoga, verovatno i nije.
      y7_prime_ekran_s.jpg
      Ekran je sasvim pristojan i daje veoma dobre boje, odnosno korektan prikaz. Jedna od lepih strana EMUI interfejsa – setićete se da smo spominjali brojne opcije prilagođavanja i podešavanja – jeste što imate dosta opcija za podešavanje ekrana. Možete da prilično detaljno podešavate parametre rada ekrana, možda ne kao na telefonima najviše kategorije, ali svakako u dovoljnoj meri da lako promenite prikaz ekrana ukoliko tako želite.
      y7_prime_igra_s.jpg
      Zvuk
      Y7 Prime ima samo jedan zvučnik, pozicioniran na donjoj ivici. Drugim rečima, morate se zadovoljiti mono zvukom, što je ruku na srce uobičajeno u klasi. Sam zvučnik je relativno glasan, i ne vidimo nikakve potencijalne probleme. Telefon ima 3.5-mm priključak sa donje strane. Takođe, podržava Huawei Histen tehnologiju, koja omogućava da aktivirate određene opcije vezane za taj izlaz kada su na njega priključene bubice. Sve u svemu, korektne karakteristike u audio domenu, ništa bombastično, sasvim dovoljno.
       y7_prime_audio_s.jpg

      Baterija
      Stižemo do stavke koja je verovatno postala svojevrsni trejdmark kompanije Huawei. Naime, zapažamo da se iz generacije u generaciju koristi praktično identična baterija. Ako ništa drugo, svakako je identičnog kapaciteta koji iznosi 3000 miliamperčasova. I zašto da ne, kada već isporučuje sasvim pristojnu autonomiju ogromnom broju Huawei telefona, pa su oni i prepoznatljivi upravo po, između ostalog, veoma pristojnoj autonomiji.
      y7_prime_baterija_s.jpg
      Sve u svemu, nakon 10 sati YouTube videa, telefon vam ostavlja 24% baterije. Treba reći da telefon jeste sklon zatamnjivanju ekrana kada uključite automatsko osvetljenje, i to sigurno pomaže bateriji. No, to će doneti dan i po korišćenja, možda i dva, sasvim dovoljno i korektno. Nažalost, nije podržano Turbo punjenje preko punjača koji se isporučuje, iako čipset generalno podržava Quick Charge tehnologiju, tako da ako imate neki eksterni punjač koji brže puni telefone možete lepo da ga iskoristite.Po pitanju kamere, Y7 Prime pravi mali otklon od mnogih konkurenata. Naime, pozadi koristi kombinaciju dva senzora. Istina, jedan od njih – onaj od 2 megapiksela – nema neku specijalnu funkciju, osim da prikuplja informacije o svetlosti ili dubini, ali zašto da ne? Tu je i glavni senzor od 13 megapiksela, dok se napred koristi kamera od 8 megapiksela.
      y7_prime_kamera_s.jpg
      Ukoliko ste ikada koristili Huawei telefon, sasvim sigurno će vam biti poznat softver kamere. Mnogo puta smo ga videli i iskusili, a Huawei ga se drži u svim kategorijama, sa tom razlikom što je drugačiji broj raspoloživih režima snimanja u zavisnosti od konkretnog modela. I ponovo, baš kao i u svakom testu Huawei telefona, kritikujemo što je HDR zavučen u modove snimanja kao jedna od tamošnjih opcija, što znači da trebate da odradite nekoliko klikova i svajpova da biste je aktivirali, umesto da bude dostupna sa glavnog ekrana. Nemamo nikakvih drugih primedbi.
       


      Kada analiziramo snimke, treba imati u vidu da je prilikom testiranja vreme bilo prilično oblačno. Stoga je krajnji utisak na fotografijama nešto drugačiji nego na brojnim sličniim telefonima sa sličnim kamerama koji smo testirali pri obilju prirodne svetlosti. Tim rečeno, kamera je korektna, ali nije ništa specijalno, to je nekako glavni utisak koji nosimo sa testiranja.
       


      Glavni senzor koristi Phase Detection autofokus, u kombinaciji sa LED blicem i otvorom blende od f/2.2. Prisutan je osećaj lagodne i brze upotrebe. Međutim, tu je otprilike kraj nekim dobrim vestima. Generalno, na fotografijama ima dosta šuma. Nema puno detalja, dinamika je “tanka”. Oštrina…često zapravo dobijemo gomilu zamućenih objekata na fotografijama, pa tako u praksi nemamo neki naročit rezultat.
       


      Ukoliko se opredelite da koristite HDR, neće biti preteranih boljitaka. Takođe, ako se opredelite za fotografije sa zamućivanjem pozadine u Aperture režimu, nećete imati neki naročiti doživljaj, budući da osnovna fotografija baš i ne obiluje detaljima, a sistem zamućivanja pozadine nije baš najbolji. Opet treba imati u vidu da je ovo kamera jednog prilično pristupačnog telefona, te da uslovi snimanja nisu bili baš idealni. Sve u svemu, kamera nije oduševila, ali ni razočarala. Prosek u klasi, iako je možda imala ambiciju da ponudi nešto više sa dodatnim senzorom.
       


      Noćno snimanje je prilično slabo. Dolazi do pozamašne doze zamućivanja, eksplozije šuma, detalja i oštrine fali…sve možete videti na priloženim primerima, da se ne raspisujemo previše.
       foto_y7prime_3_sd.jpg


      Prednja kamera je korektna, ali ponovo ništa više od toga. Raspolaže senzorom od 8 megapiksela, otvorom blende od f/2.0. Fiksni fokus ne pomaže puno, ali je nerealno očekivati nešto drugo na telefonu ove cenovne klase. Tu je zato blic, mada nije u stanju da izvuče previše detalja prilikom noćnih snimanja. Zato je snimanje pri dnevnom svetlu sasvim pristojno. Rezultat prilikom snimanja selfija je korektan i prihvatljiv za ovu kategoriju.
      foto_y7prime_15_sd.jpg


      Huawei je želeo da upotpuni svoju ponudu i sa Y7 Prime modelom za 2018. godinu je tržištu ponudio relativno pristupačan fablet, odnosno model sa nešto većim ekranom u odnosu na prosek ponude u kategoriji. Za nekih 165 evra, koliko bi trebao da košta ovaj telefon, on spada u sasvim korektne i fer proizvode, kako to često volimo da kažemo za uređaje koji donose pristojan odnos cene i mogućnosti. Naime, Y7 će sasvim lepo poslužiti svima koji se opredele za njega.
       
      Ono što je potencijalan problem jeste što se proizvođači često odlučuju za specijalizovane modele u ovoj kategoriji. Recimo, opredele se da daju prednost nekim osobinama – na primer, telefon ima natprosečnu izradu i natprosečnu kameru – dok u drugim oblastima naprave kompromis. Naspram takvih modela, Y7 Prime je prilično ujednačen telefon. To znači da neće biti šampion nijedne pojedinačne kategorije, ali će biti dobar all-round proizvod.
      7prime11_s.jpg
      Dakle, reč je o telefonu bez izrazitih mana, ali i bez izrazitih osobina koje bi ga vinule u sam vrh kategorije. Korektno je zaokružen, sa dovoljnim performansama, korektnim ekranom, dobrom autonomijom. Dovoljno za mnoge korisnike? Moguće, ali krajnji sud će upravo oni i dati. Dosta zavisi i od gledišta i očekivanja – Huawei je u proteklim godinama nametnuo visoke standarde samom sebi i videćemo kako će se nova linija telefona niže i niže srednje klase pokazati naspram današnjih rivala.
      Prednosti:
      – Korektna izrada i dizajn – Android 8.0 Oreo – Ekran – Autonomija – Face Unlock – Odnos uloženog i dobijenog
      Nedostaci:
      – Kamera je mogla biti bolja – EMUI ima puno opcija i mogućnosti, je istovremeno prilično šarenolik – Nije šampion ni u jednoj kategoriji
      Cena: oko 165 evra
      Telefon na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra