Testirali smo Infinix Note 11 Pro telefon

Testirali smo Infinix Note 11 Pro telefon

Infinix Note 11 Pro je prvi uređaj novog brenda na domaćem tržištu: nastupa u srednjem cenovnom razredu u kome ga očekuje žestoka konkurencija. Ima li čemu da se nada?

    Sadržaj
      Testirali smo Infinix Note 11 Pro telefon

      Pozitivne ocene

      • Solidan dizajn, ogroman 6.95″ ekran
      • Stereo zvučnici
      • Solidan rezultat na testu autonomije uprkos velikom ekranu 
      • Odmerena cena

      Negativne ocene

      • XOS korisnički interfejs treba još da napreduje

      Infinix je novo ime na domaćem tržištu a našoj publici prvo predstavljamo model Note 11 Pro. Solidan uređaj, bolji i od nekih sa većim imenom, odmeren u svakom smislu. Još ako ste ljubitelj velikih telefon, ekran dijagonale 6.95″ će vam omogućiti da uživate u potpunosti

      Prethodne godine na tržištu Srbije pojavili su se telefoni kompanije Infinix, a pred nama je sada najnoviji model – Infinix Note 11 Pro. U ponudi na domaćem tržištu se nalazi nekoliko modela ovog proizvođača a mi ćemo se pozabaviti ovim, čija cena u domaćim maloprodajama iznosi 30 hiljada dinara, ili 255e. Ima ovaj model i svoje direktne suparnike, vrlo slične telefone drugih proizvođača, pa je to i dobra prilika da ga sagledamo u odnosu na konkurente.

      No pre toga, da kažemo par reči o kompaniji Infinix: osnovana je još 2013 godine, centrala je u Hong Kongu i vuče korene od, oni malo stariji će se setiti, kompanije Sagem. Nema baš puno detalja o tome, ali to nije ništa novo u IT industriji da se grupa pojedinaca odvoji i započne novi biznis.

      U svakom slučaju, Infinix telefoni su već nekoliko godina u ponudi, sada i kod nas, gađaju taj jeftiniji segment i pokušavaju da pariraju moćnim a opet cenovno izuzetno agresivnim konkurentima koji mogu da rade i za malu marginu. Malo bodu oči imena uređaja, Smart, Hot, Note, Zero… ali dobro, to je vrsta nastupa i borbe za kupca. Ono što je interesatno kada se baci pogled na ponudu ovog proizvođača jeste stopostotno učešće MediaTek čipova, barem se to odnosi na ovih poslednjih 20k modela koje smo prelistali. E da, bio je i jedan Unisoc model, ali niti jedan Snapdragon.

      Displej, dizajn

      I tako se po prvi put upoznajemo sa jednim Infinix telefonom vrlo uobičajenog imena, Note – u ovom slučaju 11 Pro. I ako nam je pre desetak godina prvi Note telefon ostao u sećanju kao telefon sa vrlo velikim ekranom, onda baš Infinix Note 11 Pro ima puno pravo da koristi taj naziv jer sadrži IPS ekran od čak 6.95 inča.

      Zaista ogroman displej koji je Infinix nazvao zvučnim imenom Ultra Fluid Display, ciljajući verovatno na osvežavanje displeja od 120Hz: što se kvaliteta prikaza tiče, jedan standardni IPS ekran srednje kategorije upakovan u plastični ram sa plastičnom poleđinom uređaja – u našem slučaju Haze Green boje, dopadljiva varijanta na kojoj ne ostaju otisci prstiju obzirom na specifičnu teksturu leđa telefona.

      A zelena je i kutija Infinix Note 11 Pro modela i u njoj se osim punjača od 33W nalazi i silikonska futrola ukoliko dodatno želite da zaštitite svoj telefon. Mada je ovo klasičan primer uređaja kome dodatna futrola možda i ne treba – ali da pomenemo da je tu, zlu ne trebalo. 209 grama je tećina ovog telefona inače, očekivano, obzirom na gabarite, ali nije tako strašan za držanje u ruci, neobično ali tako je. Jednom rukom, teško da ćete išta moći.

      Senzor otiska prsta je u power tasteru a iznad njega i tasteri za zvuk: nasuprot njima fioka za dve sim kartice i dodatni slot za micro SD. Na gornjoj, zaravnjenoj površini ne zatičemo nikakve otvore, proreze, konekcije… ali je na donjoj, takođe flat strani telefona, tu 3.5mm konektor, rupica mikrofona, USB Type C port i rešetka zvučnika. Ulogu drugog zvučnika preuzima slušalica telefona i iskreno govoreći, vidi se trud proizvođača da ne padne na sitnicama: jedino eto da se primeti odsustvo NFC konektivnosti.
       
      Na poleđini telefona nalazi se sistem kamera koji sa dizajnerske strane gledano odaje utisak da je kamera više nego što ih zaista ima: ali moramo priznati da je proizvođač to vrlo, vrlo solidno uradio. Generalno gledano, imali smo mi bezbroj telefona mnogo poznatijih proizvođača na testu, ali i značajno lošije dizajnerski rešenih nego što je to Infinix Note 11 Pro.

      Ukoliko posetite Infinix sajt kako bi pronašli neki dodatni info o ovom modelu, ostaćete prijatno iznenađeni količinom informacija od kojih su neke, ajde malo je nefer da kažemo preuveličane, ali prenaglašene bi bila prava konstatacija. Ali razumljivo, obzirom da proizvođač ne puca na segment skupih telefona, razumljivo je da su ponosni na najbolji izdanak u svojoj ponudi pa se o svakom detalju telefona nekako posebno raspričaju. Za trud da se i neka sasvim uobičajena karakteristika posebno predstavi, čista desetka. 11 za inspiraciju.

      Specifikacije, baterija

      I rekosmo nedavno kada smo predstavljali Realme 8i da je to prvi telefon sa Helio G96 čipsetom koji testiramo – čekali smo dugo na prvi a evo ga i drugi. Infinix Note 11 Pro takođe stiže sa ovim čipsetom koji će proizvođač pokušati da vam predstavi kao Ultra Gaming Processor.

      Naravno, nije tako, daleko je ovaj čipset od onih gejming orijentisanih, ali za korisnika čiji apetiti nisu preveliki, uopšte nije loše rešenje. Za razliku od Realme 8i modela koji je stizao u varijanti 4/64, Infinixov adut nudi vrlo lepih 8GB RAM-a i 128GB prostora za podatke i po tom pitanju je mnogo izdašniji. U praksi se ponaša sasvim pristojno, fluidno, nema zamerki ili mi na takve situacije jednostavno nismo naišli.
       
      Baterija, kao i kod Realme 8i modela, 5000 mAh. Tada se očekivalo više od 35 procenata preostalog kapaciteta koliko nam je taj telefon ponudio nakon deset časova YouTube reprodukcije.

      Ovog puta očekivanja su ispunjena, jer je Infinix Note 11 Pro ostvario značajno bolji rezultat sa istom hardverskom osnovom – a čak ima i veći ekran što podrazumeva i veću potrošnju. 48 procenata baterije preostalo je nakon 10 sati jutjuba i to je realan rezultat, nije podbačaj. Za prosečnog korisnika, sigurnih dva dana upotrebe, a i brže se puni, 33W naspram 18W kod Realme 8i suparnika.

      Operativni sistem naravno Android 11 a korisnički interfejs je takozvani XOS u svojoj verziji deset. U pitanju je jedna od mnogobrojnih, da ih tako nazovem kineskih verzija grafičkog interfejsa: negde solidna, negde slabija, negde pomalo iritirajuća. Pojedini elementi nam se dopadaju, neki ne, dizajn bi trebalo da je bolji – ima prostora za napredak svakako.

      Jer itekako utisci zavise od softvera, a Infinix pokušava i neke stvari koje su mu jednostavno nepotrebne, na primer pokušavajući da Google asistenta zameni nekim drugim glasovnim asistentom, Folex je u pitanju. Nedostaju  neke opcije u podešavanjima, recimo po pitanju prikazane topline boja… ali gde god može nešto da se nazove zvučnim imenom, ne propušta se prilika da se doda Ultra prefix ili sufix.

      Ovog puta pobednik je opcija po imenu Power Marathon koja je tu naravno da pomogne korisniku da što je moguće više produži vreme trajanja baterije. Ali i neke sasvim nepotrebne prodavnice aplikacija koje pored živog Google Playstore-a zaista deluju bespotrebno. Ima toga još suvišnog na ovom telefonu, sve to za evropsko tržište treba da se poseče kao mačem i biće bolje, bez dileme.

      Kamere

      Iako bi po izgledu kamera sistema na ovom telefonu prosečan korisnik pomislio da kamera ima kao u nekom omanjem foto studiju, zapravo ih je mnogo manje nego što izgleda, odnosno, samo dve.

       Tu je glavna široka od 64MP koju proizvođač naziva Ultra Night kamerom, sa otvorom blende od f/1.7 i telefoto od 13MP sa otvorom blende od f/1.8, obe sa faznim autofokusom i bez optičke stabilizacije. Ako se pitate šta je sa onolikim otvorima sa zadnje strane, pa tu su još i 2MP senzor dubine i LED blic, kao i jedan otvor koji je tu očigledno za ukras, radi simetrije.
       
      Možda bi bilo lepo da je umesto njega tu i ultraširoki senzor, ali ovako kako je, makar možemo reći da su kamere koje su tu zapravo i upotrebljive, tj. nema nekih dodatnih senzora lošeg kvaliteta koji su tu radi brojnog stanja.
       
      Dnevne fotografije sa obe raspoložive kamere danju prave fotografije vrlo lepog izgleda, mada među njima postoje i evidentne razlike, što nikako ne čudi. Glavna od 64MP ima dosta bolji dinamički opseg od 2x telefoto kamere koja je u tom pogledu na tek pristojnom nivou. Inače, dodajmo da Infinix ovaj telefoto senzor naziva 30x Ultra Zoom kamerom.

      Sa druge strane, 2x zoom fotografije su kontrastnije i nešto toplijeg kolorita koji blago vuče na crveno, što u nekim situacijama zapravo može da bude i prednost i katkad izgleda bolje od glavne kamere. Naravno, 64MP senzor nudi bolju oštrinu od onog od 13MP, pa su 2x zoom fotografije nešto mekše, ali i osetljivije na stabilnost ruke tokom fotografisanja, posebno što je izostala opštička stabilizacija, pa će i razlika varirati u zavisnosti od toga. Dodatnu razliku pravi i procesiranje, jer se Infinix odlučio da na slikama sa glavne kamere implementira malo dodatnog softverskog izoštravanja, koje je izostalo na 2x zumu.
       
      U svakom slučaju, nisu vrhunske, što se i ne očekuje, ali su apsolutno upotrebljive danju i uz malo pažnje možete napraviti vrlo lepe fotografije za društvene mreže. A noću?

      Pa i noću je vrlo slična situacija i zanimljivo, nećete biti primorani da koristite samo glavnu kameru, već se i 2x zoom snalazi vrlo pristojno, iako je glavna naravno boljih performansi usled većeg otvora blende i po pravilu nešto oštrija. Kvalitet će opet zavisiti od stabilnosti ruke, kao i količine uličnog svetla, pa smo tokom testa napravili neke vrlo oštre noćne fotografije, ali i one koje su vidno mutnije, iako ukupno možemo reći da Infinix-ov Super Night noćni mod radi vrlo dobro i da je apsolutno konkurentan sa nekim dosta zvučnijim imenima.

      Bilo bi zanimljivo videti kako to radi i sa nekim senzorima više klase, ali ko zna, možda bude prilike i za to. Inače, podrazumevani mod kada želite da slikate fotografije se zove AI Cam i naravno koristi veštačku inteligenciju za prepoznavanje scene, aktiviranje HDR procesiranja i podešavanje parametara, a kamera aplikacija generalno nudi dosta opcija, poput npr. korišćenja senzora otiska prsta za okidanje snimanja, ili izbora funkcije koju će obavljati tasteri za kontrolu jačine zvuka.
       
      Što se video snimanja tiče, tu su stvari malo neuobičajene, jer nije podržan 4K video, već samo Full HD i 1440p za koji se ne sećamo da smo viđali van GoPro kamera starijih generacija. Pritom višu rezoluciju, koja naravno izgleda bolje, možete koristiti samo bez stabilizacije, pa pri snimanju u pokretu stvari umeju da budu drmusave.

      Dobra vest je da Full HD u ovom slučaju izgleda sasvim pristojno, rekli bismo čak bolje nego na većini telefona kod kojih pored 4K tu rezoluciju podržavaju radi reda, a u Full HD-u je i stabilizacija vrlo pristojna, pa svakako preporučujemo da na ovom telefonu koristite tu kombinaciju za video. Zanimljivo i noćni snimci su apsolutno upotrebljivi, pa je to i neki opšti utisak o kamerama na Infinix Note 11 Pro – vrlo upotrebljiv telefon, čak i ako ne nudi neke izuzetne performanse.

       Pomenimo još i prednju kameru od 16MP koja baš i ne oduševljava nivoom detalja, ili bilo kojim drugim parametrom i koja pravi tek korektne selfi fotografije, čini se jednakog kvaliteta i danju i noću.

      Utisci

      I za kraj…pa vidite, neobičan uređaj prvenestveno zbog odluke da se ide sa ovako velikim ekranom, nismo razočarani, uopšte. Lepo je to Infinix skockao, cenovno su odmereni, jer neki umeju da se zalete kada predstave prvi kompletniji model pa im se opusti ruka kada treba da potpišu zbir. Sve je ovo sasvim na mestu mada ne bismo sad ne znam kakve zaključke izvlačili na osnovu jedne recenzije: prvi utisak je – vrlo dobar.

      Jer eto, nekako se namestio primer poređenja sa vrlo sličnim uređajem kompanije koja je već stekla svoju reputaciju – Realme 8i teško da je kompletniji telefon od Infinix Note-a 11 Pro, jer na mnogim poljima je zaostao za Infinixom koji donosi i više radne memorije, ima stereo zvučnike, bolje rezultate na planu baterije, brže punjenje. I telefoto kameru pride ako već ne možemo da trvdimo da je glavna bolja od onih 50mpix na Realme-ju… a ni softver nije kao na Realme-ju, budimo objektivni, zaostaje.

      A da bi se stekao ugled i poverenje kupaca, treba nastaviti jednakim ritmom. Ovu inicijalnu recenziju, Note 11 Pro kompanije Infinix prošao je sa sasvim dobrim utiscima…

      Pogledaj i druge Infinix proizvode

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi