Lenovo K900

Lenovo K900

Testirali smo pregršt Lenovo laptopova, ali se po prvi put srećemo sa njihovim smartfonom. Model oznake K900 sa svojim 5.5-inčnim 1080p IPS ekranom je još jedan u nizu fableta, mada se on ističe po svom kućištu od nerđajućeg čelika, Intel čipsetu i 13MP kameri. Verzija Androida sa kojom ovaj telefon dolazi je Android Jelly Bean 4.2.1, koji je skinovan sopstvenim korisničkim interfejsom koji Lenovo naziva Magic Desktop. Može li kineski proizvođač sa K900 modelom da bude konkurencija drugim poznatim proizvođačima i njihovim premium modelima u visokoj klasi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Trenutno najveći proizvođač računara na svetu se pored ove grane odnedavno bavi i proizvodnjom smartfona sa Android operativnim sistemom. Lenovo je u prethodnom periodu odlučio da se ozbiljno fokusira na oblast mobilnih uređaja, a rezultati govore da je njihov potez urodio plodom. Štaviše, isporuka smartfona je zapravo i premašila isporuku računara sa 11.4 miliona isporučenih jedinica početkom drugog kvartala ove godine, što je rast od ogromnih 131% u odnosu na prethodnu godinu. Sa ovakvim ciframa, Lenovo je četvrti najveći proizvođać smartfona na svetu. Ipak, skoro 80% prodaje dolazi iz njihove matične zemlje – Kine, gde je Lenovo na drugom mestu, odmah iza Samsunga. Svaka čast ovoj kompaniji na uspehu, ali da li mogu pomrsiti konce poznatim proizvođačima u premium segmentu? Model K900 je tu da pokuša.
      Za razliku od najuspešnijih kompanija koje su se okrenule Qualcomm-u kao glavnom dobavljaču čipseta za svoje modele, Lenovo je saradnju napravio sa Intelom. Dobar potez? U neku ruku logičan obzirom na izvanrednu saradnju ove dve kompanije na PC tržištu, a svi znamo da Intel očajnički pokušava da i na ovom planu bude konkretniji – naravno, odabran je dugogodišnji, pouzdan partner. Međutim, ono što smo do sada imali prilike da vidimo od Intela nas nije oduševilo ni na polju performansi, niti po pitanju autonomije, posebno u odnosu na obećanja.

      Lenovo K900 poseduje Intel Atom Z2580 čipset (CloverTrail+ izrađen u 32nm) koji se sastoji od dvojezgarnog procesora sa frekvencijom rada od 2 GHz-a i PowerVR SGX544 grafičkog čipa. Na papiru deluje pristojno, ali treba proveriti kako je sve to u praksi – što smo i imali priliku da uradimo. Što se tiče skladišta, K900 stiže u samo jednoj varijanti od 16GB-a, a evo i loše vesti – skladište ne možete proširiti microSD karticama. Količina RAM-a od 2 GB-a je očekivana za visoku klasu uređaja u kojoj se nalazi. Lenovo K900 pripada fablet kategoriji uređaja, obzirom da poseduje ekran dijagonale 5.5 inča. Tip panela koji se ovde koristi je IPS i njegova rezolucija iznosi 1920 x 1080 tačaka, koja nudi oštrinu od poprilično visokih 401 piksela po inču. Nalazimo se u periodu u kojem se očekuje da premium smartfoni imaju kamere sa visokom rezolucijom senzora, tako da K900 prati konkurenciju sa svojom poslednjom verzijom 13MP kamere sa Dual LED blicem i 1080p snimanjem. Baterija kod K900 modela nije izmenjiva pošto je reč o Unibody smartfonu, a njen kapacitet iznosi 2500 mAh.


      [modul]specifikacija=3462[/modul]Pre svega, osvrnućemo se ukratko na pakovanje u kojem ovaj model dolazi. Radi se o potpuno crnoj kutiji sa kartonskom prevlakom koja ima veliku izrezanu K900 oznaku. Njena unutrašnjost je crvene boje, pa kako je uklanjate oznaka modela deluje kao da je ispisana crvenim fontom – interesantno i lepo rešenje. Unutar kutije stiže sve ono što zatičemo kod većine smartfona danas. Pre svega, tu je punjač, microUSB kabl, in-ear tip slušalica sa dodatnim izmenjivim delovima koji idu u uvo, alatka za izbacivanje Sim kartice i upustvo za brzi početak na nekoliko jezika.
      Lenovo K900 se po našem mišljenju najviše ističe po svom dizajnu i materijalu koji je upotrebljen za njegovu izradu. Ovo je zaista vrlo privlačan telefon sa ravnim linijama, tačnije bez zaobljenja na ćoškovima: Lenovo očigledno deli Sonijevu filozofiju po ovom pitanju. Ravan oblik bez ikakvih odstupanja, što deluje još lepše s obzirom da ima jako tanak bok. Opet, nešto što je dosta slično sa Sonijem je ostavljanje velikog prostora ispod i iznad ekrana, što čini telefon većim nego što bi to trebalo da bude. Telefon je dosta duguljast, štaviše, duži je od Samsung Galaxy Note 3 telefona koji ima čak i veći ekran. Iznad ekrana tu je Lenovo logo, zvučnik za razgovor i levo od njega prednja 2MP kamera, dok ispod imamo tri kapacitivna senzora – Menu, Home i Back.



      Levi bok sadrži Volume dugme, donji 3.5mm ulaz za slušalice, rupicu mikrofona i microUSB port. Sa desne strane zatičemo slot za microSim karticu koji otvaramo alatkom koja stiže u kutiji ili bilo kojim dovoljno tankim i oštrim predmetom. U vrhu desnog boka smešteno je Power dugme, dok je vrh uređaja potpuno prazan. Najzanimljivija stvar ovog modela je njegova zadnja strana i materijal od koje je on izrađen.
      Reč je o nerđajućem brušenom čeliku koji se prostire većinom pozadine i nastavlja se na bokove, mada tu su i delovi na vrhu i dnu koji su izrađeni od plastike. Ovde su sasvim sigurno postavljeni prijemnici i predajnici kako signal ne bi bio otežan prolaskom kroz čelik. Dizajn zadnje strane je pomalo industrijski, tako da vidimo i šrafove koji su vidljivi na njoj. Gornji levi ugao sadrži 13MP kameru i odmah desno do nje Dual LED blic, nešto dalje desno još jedna rupica mikrofona, a u dnu bliže donjem desnom uglu Lenovo je pozicionirao zvučnik.



      Lenovo K900 dolazi sa relativno svežom, ali ne i poslednjom Jelly Bean 4.2.1 verzijom Android operativnog sistema. Istakli bismo da je dodirnih tačaka sa Jelly Bean-om kakvog ga je Google zamislio jako malo, pošto je Lenovo odlučio da potpuno skinuje korisnički interfejs svojom temom koju naziva Magic Desktop. Iskreni da budemo, ovako nešto se nama lično ne dopada previše, i dosta podseća na neku varijantu MIUI Custom ROM-a. Ali dobro, ukusi su različiti… Krenimo od samog početka – Lockscreen-a.
      U vrhu ekrana za otključavanje telefona smešten je poveći časovnik, ispod njega sitniji dan i datum, dok je njegov glavni element pozicioniran u donjoj polovini ekrana. Element u obliku cveta sadrži četiri latice, tačnije prečice ka Dialer-u, porukama, kameri i prečici za otključavanje telefona. Pošto je reč o 4.2.1 verziji, ovde možete dodati i određene Lockscreen Widgete kao što su Calendar, Gmail, Google Now i Google+ posts.


      Otključavanjem telefona dolazimo do njegovog početnog ekrana. Da budemo precizni, najveći broj početnih ekrana može biti devet, od kojih jednog možete označiti glavnim. Na podrazumevanom glavnom ekranu imamo widget sa časovnikom, datumom, vremenskom prognozom i vremenskim uslovima, kao i temperature za naredna dva dana. Ispod njega smešteno je providno Google Search polje. Na ovom ekranu nalaze se i neke podrazumevane prečice, i ispod njih Dock u OSX stilu sa crvenim efektom.
      Standardne prečice podrazumevaju Dialer, Contacts, Messages i Browser, ali ih možete izbaciti i ubaciti svoje po želji, ili čak napraviti Folder sa više prečica na jednom mestu. Zanimljivost kod početnih ekrana je širok izbor menjanja animacije okretanja strana, animaciju ulaska u App drawer, okretanja strana unutar fioke aplikacija, raznih 2D i 3D animacija, ako vas zanimaju takve stvari. U podešavanjima, klikom na Meni kapacitivni taster dobijamo mogućnost podešavanja veličine ikonica, nijihovog teksta, razmak, dekoraciju, itd… Stvarno pregršt opcija za prilagođavanje svom ukusu, ne samo ovde već i u ostatku interfejsa.


      App Drawer ima providnu pozadinu i ikonice u 4 x 5 rasporedu. Od jednostavnijih podešavanja na raspolaganju vam je sortiranje po abecedi, vremenu instalacije, broju pokretanja ili učestalosti korišćenja. Tu je i opcija da sakrijete određene aplikacije, ili da promenite neka detaljnija podešavanja kao što su dekoracija ikonica, tačnije kakav će biti njihov oblik i pozadina. Odavde takođe možete podesiti već pomenute animacije okretanja strana ili ulaska u App Drawer. Kada zadržite prst na ekranu ikonice će početi da “igraju” baš kao na iPhone-u, što je jasan plagijat, pa im možete ručno menjati položaj u listi.
      Panel sa notifikacijama poseduje svetlije i tamnije nijanse sive boje, kao i upotrebu gradijenata. U samom vhu nalazi se časovnik, datum i ikonica metlice pomoću koje uklanjate sve notifikacije. Ispod se nalazi pet toggle prečica, a klikom u gornji desni ugao dobijate još sedam, kao i prečicu ka glavnim podešavanjima telefona. Pored samih notifikacija ovde možete ubaciti i Lenovo Power dodatak, o kojem ćemo pričati nešto kasnije.



      Dialer ima velike sivkaste dugmiće i očekivanu podršku za pametno biranje. Ako broj koji birate nije u kontaktima, biće vam ponuđene tri opcije – da napravite novi kontakt, da osvežite kontakte ili da pošaljete poruku tom broju. Pored Contacts i Messaging kartica tu je i Info Center u koje dobijate pločice sa opcijama uvozom novi kontakta sa drugih naloga ili USB skladišta, podešavanje Speed Dial prečica, uvozu/izvozu SMS poruka sa SD kartica, i Backup i Restore opcijama. One podrazumevaju čuvanje kontakta, poruka, unosa u kalendaru, dnevnika poziva i aplikacija na telefonu.
      Meni sa podešavanjima telefona je kao i ostatak interfejsa skinovan i izmenjen u odnosu na ono što očekujemo kod regularnijih Jelly Bean verzija. On je podeljen u tri kartice – Common, Feature i All Settings. Common opcija sadrži kao što joj ime govori – uobičajna podešavanja kao što su WiFi mreža, prenos podataka, Bluetooth, osvetljenje ekrana, itd.


      Zanimljivosti ovog modela smeštene su u Feature sekciju. Ovde imamo pet opcija koje koriste senzore i gestove, a prva od njih je Pocket mode. Kod njega, ako se telefon nalazi u vašem džepu jačina zvonjenja će automatski biti podešena na maksimum. Druga opcija se zove Decrease ringtone i njena svrha je da automatski snizi nivo jačine zvona kada podignete telefon. Treća opcija pod imenom Volume Keys function podrazumeva uključivanje ekrana pritiskom na Volume dugme dok je telefon zaključan. Četvrta opcije je zanimljiva jer sa njenim uključivanjem možete protresti telefon kako bi ga zaključali. Na kraju, petom opcijom Knock to light jednostavnim duplim kuckanjem uključujete prethodno isključeni ekran.
      Nešto detaljnijim informacijama o bateriji hteli smo da pristupimo iz podešavanja telefona, ali smo bili začuđeni kada ih tamo nismo našli. Razlog za njihovo izostavljanje je prisustvo Lenovo Power aplikacije kojom kontrolišete potrošnju i dobijate informacije o korišćenju. Unutar nje imamo grafičku prezentaciju preostalog kapaciteta i procenu koliko će u satima i minutima on potrajati. Dobra stvar kod njega je to što možete sačuvati različite režime gde će određene opcije biti uključene ili isključene, nivo osvetljenja ili recimo vreme isključivanje ekrana biti drugačije. Tu je detaljna procena korišćenja baterije, informacije o vremenu punjenja i slične stvari kojim možete kontrolisati autonomiju.


      Dizajn telefona nam se izuzetno svideo, a pre svega tip materijala od kojeg je K900 izrađen. Mislimo na brušeni čelik na pozadini telefona, koji ne samo što izleda lepo, već i pruža telefonu izuzetnu čvrstinu i premium osećaj tokom upotrebe. Možda deluje kao da doprinosi većoj težini, ali je telefon lepo izbalansiran tako da 162g ne prave nikakav problem. Ipak pomenućemo detalj koji nam se nije dopao kod K900 modela – deluje predugačko zbog nepotrebno širokog prostora ispod i iznad ekrana. To što je veoma tanak ga pomalo izvlači, pa je ukupan utisak o držanju telefona veoma dobar. Lenovo je na ovom polju odradio izuzetan posao.



      Kroz ruke nam u poslednje vreme prolazi dosta fableta, od preglomaznih do onih malo prihvatljivijih. Sa dijagonalom ekrana od 5.5 inča K900 je i dalje veliki, ali je ipak tu negde na granici prihvatljive veličine. Lenovo se odlučio sa korišćenje IPS tipa ekrana sa rezolucijom od 1920 x 1080 piksela i moramo reći da je kvalitet prikaza izuzetno dobar. Bez problema bismo ga postavili rame uz rame sa najboljim ekranima HTC One, Oppo Find 5 ili recimo LG G2 modela. Prikaz boja je dosta veran, osvetljenost je visoka, a uglovi gledanja su očekivano dosta široki. IPS paneli i dalje kubure sa prikazom crne boje, samim tim i kontrastom, tako da je po ovom pitanju Super AMOLED i dalje superiorniji.




      Na našim testovima smo do sada imali već nekoliko telefona sa Intel platformom i niti jedan nije na nas ostavio preterano impresivan utisak. Jednostavno, u odnosu na druga rešenja kao što je recimo Qualcomm Snapdragon, Atom deluje kao inferiornije rešenje – što zapravo i jeste. Barem u ovoj, Clover Trail varijanti… Ne znamo u čemu je tačno problem, da li je u pitanju samo procesor, ili kombinacija više stvari, ali jednostavno nismo imali taj osećaj glatkoće korišćenja koji dobijamo na najboljim modelima drugih proizvođača. Da li je u pitanju Magic Desktop interfejs ili nešto drugo, ali animacijama jednostavno nedostaju frejmovi, kao da su u 30 umesto 60 fps. Povrh svega toga, neretko se dešava da telefon iznenadno uspori, čineći navigaciju interfejsa još sporijom.
      Sintetički testovi govore da su grafičke performanse zapravo i sasvim dobre, možda nešto ispod onih koje pruža Samsung Galaxy S4, tako da problem nedovoljno tečnog interfejsa verovatno leži negde drugde. Sa druge strane, dvojezgarni Atom sa procorske strane ne može da se nosi sa trenutno vodećim modelima, što je takođe jasno vidljivo iz testova. Još jedna stvar koju smo primetili je da se telefon dosta greje, jer brušeni čelik verovatno prenosi svu toplotu sa procesora. Ipak, on poprilično iznenađuje kada je u pitanju surfovanje, gde su performanse izuzetno dobre i uporedive sa trenutno najmoćnijim modelima. Utisci su pomešani – grafičke performanse u igrama će biti dosta dobre, ali procesorska moć nije baš visoka, plus tu je i nedovoljno tečan interfejs, ali odlični rezultati pri surfovanju – prosto ne znamo šta da mislimo i odavno se (u stvari, verovatno nikada) nismo nalazili u takvoj situaciji da ne možemo da donesemo jasan zaključak po pitanju performansi.  

       
      Lenovo K900
      Samsung Galaxy Note 3

      Quadrant
      5848
      21227

      Nenamark 1
      59.8 fps
      60.4 fps

      Nenamark 2
      60.2 fps
      60.3 fps

      Vellamo
      1828
      2703

      Antutu
      20203
      32398

      Linpack
      135.873, 239.583
      487.403, 1047.619

      BenchmarkPi
      443ms
      100ms

      CF-Bench
      9939
      24580

      Sunspider
      938ms
      738ms

      BrowserMark
      2488
      2777

      Peacekeeper
      778
      889

      Octane
      2839
      3698

      SmartBench
      2569
      9729

      GFXBench 2.5 Egypt
      31 fps offscreen, 30 fps onscreen
      45 fps offscreem, 43 fps onscreen

      Epic Citadel 1920 x 1080
      58.1
      59.8 fps

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      4238
      14218

      Intel sa svojim Atom čipsetom obećava izvanrednu autonomiju, ali nju bismo na K900 modelu jednostavno okarakterisali kao izvan prosečnu. 2500 mAh baterija nam je na maksimalnom osvetljenju u režimu surfovanja ponudila par minuta ispod punih četiri sata vremena uključenosti ekrana. Ne možemo reći da je ovo loš rezultat, ali kada ga uporedimo sa rezultatom od sedam sati koje nudi LG G2 ili nešto više od šest sati koje nam je ponudio Galaxy Note 3, onda ovo i nije baš toliko sjajan rezultat.

      Kako bi se nosio sa modelima iz visoke klase, Lenovo je uključio senzor zadnje kamere rezolucije 13MP. Reč nije o bilo kakvom senzoru, već o kvalitetnom Sony Exmor RS CMOS senzoru veličine 1/3.06″ i f1.8 otvorom blende. Sličan senzor se može naći u Galaxy S4 ili Oppo Find 5 modelima. Interfejs kamere sadrži dve linije sa leve i desne strane – u levoj imamo opciju blica, okretanje na prednju kameru, i dugme za podešavanja.
      Na desnoj se nalazi prebacivanje između fotografisanja i snimanja, okidač i mala sličica poslednje napravljene fotografije. U vrhu tu je i još jedna prečica koja vodi ka odabiru režima, među kojima možete naći HDR, Panorama, Low Light i druge režime. Donji desni ugao sadrži ikonicu magičnog štapića koji je prečica za odabir gomile Lens, Magic i Color efekata.



      Kakav je kvalitet fotografija koje ova kamera nudi? Ukratko – veoma dobar. Kameru K900 modela bismo uvrstili u top 5 najboljih na tržištu smartfona. Fotografije su prilično detaljne, dok je šum u njima gotovo neprimetan. Boje deluju sasvim lepo zasićene i tačne, tako da je naš utisak o kameri u polju fotografisanja veoma pozitivan. Nažalost, isto se ne može reći i za video snimanje. Ne znamo gde je Lenovo pogrešio, ali 1080p snimanje je loše. Prva stvar je to što nivo detalja i oštrina snimka zaista ne priliči ovoj rezoluciji, kao da je reč o upscaleovanom VGA snimku. Druga i takođe jako bitna stvar je loš frejmrejt snimka, tako da je seckanje primetno. Iako Lenovo tvrdi da kamera snima u 30fps, rezultat koji smo mi imali je 24.238fps. Jednostavno, kada je reč o video snimanju, ono nije nimalo dobro i kvari nam utisak kamere, s obzirom da smo veoma zadovoljni fotografijama…
      Primeri fotografija:













      Lenovo se sa K900 modelom svakako uključio u trku na polju premium Android telefona, ali ključno pitanje je da li sa cenom koju ima kod nas predstavlja bolji izbor u odnosu na poznatiju konkurenciju? Ovde sledi jedno veliko – možda. Sa jedne strane, tu je odličan dizajn i kvalitet upotrebljenih materijala. Brušeni čelik je odličan materijal koji telefonu pruža izuzetno lep utisak pri upotrebi. Sa druge strane K900 se dosta greje, jer je čelik veoma dobar provodnik toplote sa procesora, koja na kraju završava u/na rukama korisnika. Mač sa dve oštrice.
      Dvojezgarni Atom procesor nas nije oduševio, on jednostavno nije dovoljno moćan da se poredi sa četvorojezgarnim Krait ili drugim procesorima u njegovoj klasi. Grafičke performanse su sa druge strane jako pristojne, ali kada je reč o realnom korišćenju, animacije u teško skinovanom Magic Desktop korisničkom intefejsu nisu dovoljno tečne, a događa se i generalno usporenje s vremena na vreme. Sam izgled ovog intefejsa nam se takođe, da budemo iskreni, lično nije dopao: mnoge velike kompanije su pokušale da ovaj posao urade na opšte zadovoljstvo korisnika i malo koja je u tome imala uspeha. 

      Ekran Lenovo K900 modela je komforan i sa 1080p rezolucijom nudi veoma dobru oštrinu i izuzetno dobar kvalitet prikaza: jedan od najboljih. Ivice iznad i ispod ekrana su nešto šire tako da telefon vizuleno izdužuju i ujedno čine većim nego što je to možda potrebno. Kamera nas je jako prijatno iznenadila na jednom, a razočarala na drugom polju. Fotografije rezolucije 13MP su zaista detaljne i jedne od boljih koje smo imali prilike da vidimo na smartfonima, dok je video kvalitet dosta loš. Pitanje sa početka testa, može li K900 da se nosi sa konkurencijom? U nekim stvarima da, u nekima ne. Izuzetno nam je teško da iznesemo konkretan zaključak i kao što smo u jednom od prethodnih zapažanja rekli: ne sećamo se da smo imali model sa tako pomešanim utiscima. Jednostavno, K900 uprkos izvanrednim momentima nema kvalitet potpuno zaokruženog proizvoda kako smo to mogli da konstatujemo za neke druge modele koji su se našli na našem testu: sa druge strane, ne sumnjamo da će zahvaljujući briljantnom dizajnu koji ga umnogome razlikuje od “konfekcije” uspeti da pronađe svoju publiku na svakom tržištu.  
      Prednosti
      – Odličan dizajn i kvalitet upotrebljenih materijala – Dosta kvalitetan 5.5-inčni ekran – Jako dobra kamera na polju fotografisanja – Bogate mogućnosti prilagođavanja korisničkog interfejsa – Dobre performanse pri surfovanju
      Mane
      – Evidentno grejanje zadnje strane – Nedostatak frejmova u animacijama – Procesorska snaga nije u rangu sa konkurencijom – Izostavljanje microSD slota – Neprivlačan UI (subjektivan utisak)
      Cena: 527 evra Web kupovina, 585 evra maloprodaja
      Uređaj na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra