Lenovo P780

Lenovo P780

Prošlog meseca imali smo priliku da kroz šake propustimo Lenovo K900 smartfon, a danas se ispred nas nalazi još jedan model najpoznatijeg kineskog proizvođača. On je svakako nešto više od običnog "kineza" jer ga između ostalog ističu dve stvari - deluje kao premium telefon i ima ogroman kapacitet baterije od 4000 mAh. Reč je Quad Core modelu, svakako ne najnovije arhitekture, poseduje 5-inčni IPS 720p ekran, kameru od 8MP i dolazi sa Jelly Bean 4.2.1 verzijom Androida...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Pažnju nam je privukao još jedan model kompanije Lenovo, telefon koji se krije iza jednostavnog imena/oznake P780. Naizgled još jedan telefon koji sa pristupačnom cenom (van Srbije) spada u gornji deo niže cenovne klase, sa hardverom koji je deluje sasvim pristojno za tu cifru. Kod njega ipak postoji jedan ključan detalj koji će biti interesantan svakom korisniku smartfona – njegova monstruozna baterija od 4000 mAh. Da li ona u praksi ispunjava ono što nudi na papiru saznaćete dalje u tekstu. Osvrnućemo se ukratko i na ostatak hardvera Lenovo P780 modela.
      Krenućemo od ekrana, koji donosi dijagonalu od 5 inča, koristi IPS tehnologiju i ima rezoluciju od 1280 x 720 tačaka. Pozvaćemo u pomoć i matematiku, koja govori da ovde imamo oštrinu od 294 tačaka po inču. Sve češće srećemo četvorojezgarne procesore u cenovno pristupačnijim modelima, ali oni u praksi nisu toliko moćni kao što je slučaj kod flagship telefona poznatih kompanija. U P780 ugrađen  je Cortex A7 procesor frekvencije rada 1.2 GHz, i uz njega dolazi PowerVR SGX544 grafički čip.

      Telefoni iz ove klase često “zakidaju” na veličini skladišta, tako da u ovom slučaju imamo samo 4GB, a da stvar bude još gora, od toga vam je dostupno samo 2.14GB-a. Ovaj nedostatak ipak donekle ublažujete korišćenjem microSD kartice. Zadnja kamera na Lenovo P780 ima veoma pristojnu rezoluciju od 8 megapiksela i sposobna je da beleži video u 1080p rezoluciji. Kada je u pitanju softverski deo ovog modela, možete očekivati tu i tamo svežiju Jelly Bean 4.2.1 verziju Androida.


      [modul]specifikacija=3581[/modul]Pakovanje je dopadljivo i sastoji se od kombinacije elemenata bele i crvene boje. Ono što je mnogo važnije je šta se u njemu nalazi:  pored samog telefona dočekaće vas standardna oprema u vidu punjača, microUSB kabla i običnih “bubica” slušalica, a prisutan je i veoma korisni USB On The Go kabl. Iako pripada cenovno pristupačnijoj grupi telefona (ponavljamo ne kod nas), Lenovo P780 zaista deluje kao premium telefon. Crna varijanta ovog modela nam deluje jako zanimljivo, kako sa dizajnerske strane tako i po korišćenim materijalima. Napred imamo Gorilla staklo, kroz sredinu boka tanku hromiranu lajsnu i pozadi poklopac od nerđajućeg čelika. Sve ove elemente povezuje i mat crna plastika, a sve ovo ukombinovano je tako da telefon deluje mnogo skuplje nego što jeste.


      Iznad ekrana nalazimo rupičastu mrežicu iza koje se nalazi zvučnik za razgovor, a među ovim rupicama smešten je i LED za notifikacije koji svetli zelenom bojom, ili crvenom dok punite telefon. Ispod zatičemo tri kapacitivna senzora – Menu, Home i Back. Pozadina telefona je jednim delom izrađena od plastike, gde su smešteni prijemnici i predajnici, i čvrsti poklopac od brušenog čelika. U donjem levom uglu nalazi se zvučnik. Zanimljiva stvar nas čeka ispod poklopca, tačnije 4000 mAh baterija koju naizgled možete ukloniti, ali je ona ipak spojena sa matičnom pločom telefona. Tu je i mali papirić koji osigurava da ne vadite sami bateriju, jer ako to pokušate gubite garanciju. Iznad baterije tu su dva slota za Sim kartice, kao i microSD slot.







      Kao što je to bio slučaj i sa Lenovo K900 modelom, ovaj model se takođe nalazi na Jelly Bean 4.2.1 verziji Androida. Ona je poprilično skinovana, tačnije, njeni elementi su dosta izmenjeni, što nekome može delovati interesantno. Da budemo iskreni, ne možemo reći da nam se preterano dopada korisnički interfejs koji možete sresti na ovom modelu. Sve je šareno, deluje nekako natrpano raznim widgetima i aplikacijama koje stižu uz telefon. Ima korisnih aplikacija, ali i onih koje su jednostavno prerađene samo da se može reći da nisu standardne. Recimo, umesto Camera aplikacije, imamo SuperCamera, umesto Gallery tu je SuperGallery… 
      Krenimo od Lockscreen-a. On je zapravo jedini element koji deli dodirne tačke sa Stock AOSP verzijom Androida. Tu je vreme, datum, “krug za otključavanje” ekrana, a pošto je ovo 4.2.1 verzija, tu su i widgeti koje možete dodati na više ekrana koje otkrivate prevlačenjem u levo ili desno. Na početnom ekranu nalazimo foldere sa prečicama, widget za vremensku prognozu i četiri izmenjive ikonice u Dock-u. Ostali ekrani sadrže power widget, kalendar, Facebook, Twitter widget, itd. App drawer ima providnu pozadinu i dosta krupne ikone. Kada zadržite prst preko neke, ikonice će početi da poigravaju kao recimo na iPhone-u, tako da im možete menjati raspored, pa čak ih i direktno ukloniti sa telefona.




      Karakterističnosti ovog modela smeštene su u Feature sekciju. Ovde imamo četiri opcije koje koriste senzore i gestove, a prva od njih je Pocket mode. Kod njega, ako se telefon nalazi u vašem džepu jačina zvonjenja će automatski biti podešena na maksimum. Druga opcija se zove Decrease ringtone i njena svrha je da automatski snizi nivo jačine zvona kada podignete telefon. Treća opcija pod imenom Smart Roll je interesantna jer prevlačenjem sa ivice ekrana možete prebaciti elemente sa jedne na drugu stranu ekrana, recimo Dialer ne mora da počinje sa 1,2,3, nego 3,2,1, opcije u meniju imaju slajdere sa leve umesto desne strane, itd. Četvrta opcija je takođe zanimljiva jer dozvoljava da se javite na poziv jednostavnim prinošenjem telefona uhu.


      Lenovo P780 zaista pruža premium utisak u rukama, i više deluje kao telefon iz visoke, a ne niže klase. Sa debljinom od 10mm, za današnje standardne nije previše tanak, ali se ne može reći ni da je debeo. Ono što se svakako može reći jeste da je prilično težak. Težini od 176 grama između ostalog doprinosi i poklopac od čelika, ali ga ova dodatna debljina čini i nešto ozbiljnijim u poređenju sa uobičajenim, plastičnim laganim telefonima. Veoma je lepog dizajna, i ima dobar kvalitet izrade, Lenovo dokazuje da ume da ponudi premium utisak, iako on ne pripada toj klasi smartfona.

      Ono što nam se veoma dopalo kod ovog modela je njegov ekran. Dijagonala od 5 inča je dosta prostrana i komotna za korišćenje, dok 720p rezolucija nudi dobar nivo oštrine. Ne u toj meri kao što je to slučaj kod 1080p ekrana na ovoj dijagonali, ali opet dovoljno dobro da elementi ne izgledaju iskrzano. Još jedna prednost je to što je on IPS tipa, tako da pruža jako lep i dobro zasićen prikaz boja, prilično je svetao, ali što je pomalo neuobičajno za ovaj tip tehnologije – uglovi gledanja nisu toliko široki. Ipak, za ovu cenovnu kategoriju, ekran je i više nego dobar.



      Očekivali smo nešto više od ovog telefona kada su u pitanju performanse, uprkos činjenici da ovo nije najnovija arhitektura. Već smo se susretali sa četvorojezgarnim Cortex A7 procesorima koji su davali mnogo bolje rezultate u realnom korišćenju. Da li je u pitanju prenatrpani korisnički interfejs, jednojezgarni PowerVR SGX544 grafički čip, ili kombinacija obe stvari, ali korišćenje deluje nekako usporeno. Animacije seckaju, komande se izvršavaju sa zadrškom, generalno telefon dosta “štuca”. Dodajmo na to i povremeno nasumično restartovanje telefona, i dolazimo do zaključka da ne možemo biti zadovoljni kako ovaj smartfon radi. Sintetički rezultati kada je u pitanju procesor su dobri, ali u realnom korišćenju smo očekivali mnogo bolje rezultate.  

       
      Lenovo P780
      Lenovo K900

      Quadrant
      4866
      5848

      Nenamark 1
      62.5 fps
      59.8 fps

      Nenamark 2
      44.4 fps
      60.2 fps

      Vellamo
      1458
      1828

      Antutu
      13903
      20203

      Linpack
      62.007, 192.322
      135.873, 239.583

      BenchmarkPi
      364ms
      443ms

      CF-Bench
      13735
      9939

      Sunspider
      1398ms
      938ms

      BrowserMark
      1965
      2488

      Peacekeeper
      570
      778

      Octane
      1392
      2839

      SmartBench
      3746
      2569

      GFXBench 2.5 Egypt
      2.4 fps ofscreen, 4.5 fps onscreen
      31 fps offscreen, 30 fps onscreen

      Epic Citadel
      56.5 – 1280 x 720
      58.1 – 1920 x 1080

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      2556
      4238

       
      Kapacitet baterije je nešto što nas je najviše privuklo kod ovog modela, i zapravo se ispostavilo da 4000 mAh pruža fantastične rezultate. Autonomija koju smo izvukli je drastično veća od bilo kog modela koji smo testirali. Podešen na 75% nivo osvetljenja, uspeli smo da dobijemo fenomenalnih 12 sati i 6 minuta neprekidne uključenosti ekrana. To je drastično bolji rezultat od bilo kog do sada testiranog smartfona, tako da možete da očekujete čitavih tri dana umerenog korišćenja, bez potrebe da ga stavite na punjenje. Stvarno odličan rezultat, jer ako vam je autonomija bitna stvar, trenutno nema boljeg smartfona na tržištu kada je baterija u pitanju. Svaka čast Lenovo!


      Senzor od 8 megapiksela nudi veoma korektne rezultate za ovaj cenovni rang. Fotografije su daleko od idealnih, tako da je recimo jedan od nedostataka nešto veće prisustvo šuma. Kada bi je poredili sa 8MP kamerama nekih skupljih modela, jasno je da količina detalja nije dovoljno visoka. Boje su relativno tačne, ali nam fotografije ipak deluju nešto manje živahne nego što bi trebalo da budu. 1080p snimak je jako korektan, sa dobrom količinom detalja, ali opet sa nešto izraženijim prisustvom šuma. Bitrate od 24.1 Mbps je visok, kao i framerate od 29.970 frejma u sekundi. Ukratko, kamera je jako solidna, pogotovo još kada uzmemo u obzir cenovni rang telefona.






      Interesantan telefon kompanije Lenovo. Pre svega, želimo da skrenemo pažnju na razliku u ceni kod nas i u inostranstvu, koja je drastična. Po ceni od oko 190 evra koliko ovaj telefon košta u Kini, ili recimo 230 evra u Nemačkoj, možemo reći da je jako interesantna kupovina. Pošto smo mi sajt koji se ipak fokusira na domaće tržište, cena od 380 evra nam ne deluje nimalo privlačno… Lenovo P780 ima svojih pozitivnih i negativnih strana. Prvo, njegov ubedljivo najbolji adut je fanstastična autonomija koju donosi 4000 mAh baterija. Očekivali smo bolje performanse u realnom korišćenju, a dobili smo usporeno iskustvo sa puno štucanja u radu, što ne možemo a da ne primetimo. 

      Kada je u pitanju dizajn i kvalitet izrade, ovaj model se kotira dosta visoko. Korisniku puža premium utisak, iako je reč o cenovno pristupačnijem telefonu, što je svakako karakteristika vredna hvale. Još jedna stvar koja nam se svidela kod P780 modela je njegov IPS ekran. Prostran, pruža veoma lep prikaz i ima dobru oštrinu, ali uglovi gledanja nisu toliko široki, što nije karakteristično za IPS. Interfejs nam nije “legao”, što ne znači da se drugim korisnicima neće dopasti. Kamera je sasvim korektna za ovu klasu uređaja. Sve u svemu, telefon koji će privući pažnju mnogih, ali ne cenom u našim maloprodajama…
      Prednosti
      – Izuzetno dobra autonomija – Premium izrada – Dobar prikaz ekrana
      Mane
      – Loše performanse u realnom korišćenju – Ne tako široki uglovi gledanja – Precenjen na našim prostorima
      Cena: 380 evra
      Uređaj na test ustupio Lenovo

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra