Lenovo Vibe X S960

Lenovo Vibe X S960

Ultra tanak i dosta privlačan smartfon dospeo je u naše ruke, a model o kojem govorimo stiže nam od kompanije Lenovo. Interesantna stvar kod Vibe X-a, pored njegovog jako tankog boka od 6.9 mm, je i dosta mala masa od 121 grama. Dobre vrednosti, naročito kada se uzme u obzir da je reč o povećem 5-inčnom 1080p IPS ekranu, a u tanko kućište smeštena je 13MP kamera . On ipak ne ide u korak sa najsvežijom konkurencijom, obzirom da je reč o nešto inferiornijem MediaTek čipsetu, tanjoj bateriji od samo 2000 mAh i starijoj 4.2.2 verziji Androida...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ovo je treći smartfon pomenute kompanije sa kojim imamo priliku da se susretnemo, nakon pomešanih utisaka koje smo stekli testiranjem Lenovo K900 i P780 modela. Zašto pomešanih utisaka? Čisto iz razloga što ovaj proizvođač ume da nas iznenadi i obraduje jednim aspektom, ali i da nas razočara drugim. Konkretno kod K900 smo recimo bili zadovoljni njegovim kvalitetnim metalnim kućištem, dobrim ekranom i sasvim dobrom kamerom, ali su nas razočarale performanse i nedovoljna glatkoća korišćenja. Isto tako smo kod P780 modela bili prosto oduševljeni autonomijom, zadovoljni izradom i ekranom, ali su nam generalna “usporenost” i loše performanse uređaja pokvarile utisak.
      Da li je Lenovo Vibe X takoreći “treća sreća” kada su ovi nedostaci u pitanju? Ne želimo to da vam otkrijemo već na samom početku, ali ćete svakako saznati budete li nastavili sa čitanjem našeg testa. Ono što nam Vibe X obećava još na startu je veoma privlačan dizajn i tanak bok, sve to u laganom kućištu, ovoga puta od plastike umesto metala.Naizgled deluje kao interesantan telefon kojem treba pružiti priliku, pogotovo kada se baci pogled na njegove specifikacije, koje na papiru deluju sasvim pristojno. Kad smo već kod toga, pogledajmo zajedno detaljnije o kakvom hardveru je reč, i šta možete očekivati od Lenovo Vibe X modela…

      Hardver
      Pre svega, analiziranjem njegovih specifikacija i cene dolazi se do zaključka da Lenovo Vibe X pripada srednjoj klasi smartfona. Nekoliko njegovih odlika su “zaslužne” zašto on ne može da igra u prvoj ligi sa velikanima kao što su Samsung, HTC, Sony, LG, itd, ali ono što ga sputava je svakako njegov čipset. Kad god čujemo ime MediaTek, ono nas asocira na inferiorniji, ujedno i cenovno pristupačniji kompromis, recimo u poređenju sa kompanijom Qualcomm. Reč je konkretno o MediaTek MT6589T čipsetu, tačnije četvorojezgarnom procosoru sa slabijom Cortex A7 arhitekturom i niskom frekvencijom od 1.5 GHz. Ovaj procesor prati takođe ne tako moćni PowerVR SGX544MP2 grafički čip.
      Dobro je da ovde nismo zatekli niskih 1GB RAM-a kao kod P780 modela, već dosta prihvatljivijih 2GB-a radne memorije, tako da će je biti sasvim dovoljno za neometano korišćenje telefona. Kada je skladište u pitanju, Vibe X se može naći u 16 ili 32GB verziji, ali on nije pratio stope P780 smartfona kojem je prisutan microSD slot, već se odlučio da se pridruži K900 modelu i drugima koji ga nažalost ne poseduju. Kamera ima senzor od 13 megapiksela, LED blic i 1080p snimanje, tako da barem u teoriji deluje interesantno, a videćemo kasnije u testu da li je opravdala očekivanja. Sa tankim kućištem žrtvovan je kapacitet baterije, prepolovljen u odnosu na odličan kapacitet P780 modela od 4000 mAh – dakle samo 2000 mAh.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=4991,3462,3585[/modul]Kutija koja nas je dočekala jako je slična onoj koju smo sreli kod Lenovo K900 modela. Crne je boje, kartonski deo ima izrezan Vibe X natpis, koji deluje crveno kada se smakne sa kutije pošto mu je unutrašnjost crvena – rešenje koje i dalje smatramo zanimljivim. Ono što je takođe slično sa pomenutim smartfonom je sadržina kutije, koja uključuje punjač, microUSB kabl, in-ear slušalice, ovoga puta sve u beloj umesto crnoj varijanti. Tu je i pakovanje sa dokumentacijom, kao što je vodič za brzi početak, ali i alatkom pomoću koje se otvara slot za microSIM karticu.
      Lenovo Vibe X dolazi u crno/sivoj atraktivnoj varijanti, za koju smatramo da je sasvim privlačna. Ne vidimo zašto i ne bi bio, pošto ostavlja “ozbiljniji” utisak sa imitacijom hroma na bokovima koji su ujedno i dosta tanki. Tu je zatim i prednja strana kompletno u staklu iz jednog dela, fino zaobljenom ka ivicama telefona, što u kombinaciji sa zaobljenim ćoškovima ostavlja izgled fino uglačanog kamička. Kapacitivni tasteri su ispod ekrana, iznad imamo zvučnik za razgovor, koji je ujedno i glavni zvučnik sa kojeg dopiru svi zvukovi na telefonu, tačnije nema odvojenog dodatnog zvučnika.



      Na levoj strani imamo power dugme, sa donje rupicu mikrofona i microUSB port, na desnoj dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka, dok na vrhu imamo 3.5mm priključak za slušalice. Pozadina telefona je na nas ostavila najbolji utisak, jer se radi o hrapavoj srebrnoj površini sastavljenoj od ogromnog broja sitnih rupica. Pozadi je nešto izdignuta kamera, ispod nje LED blic, hromirani Lenovo natpis, ali takođe i još jedna manja površina sa imitacijom hroma u dnu telefona. Bateriji nije moguće pristupiti, a microSIM karticu stavljate u poseban slot koji vadite alatkom u pakovanju, ili jednostavno spajalicom ako vam je ona pri ruci. Telefon sveukupno deluje sasvim lepo.




      Stičemo utisak da Lenovo ima običaj da kasni za zvučnijim proizvođačima kada je u pitanju verzija Androida koju koristi. Ne možemo reći da smo bili preterano oduševljeni kada smo saznali da je reč o starijoj Jelly Bean 4.2.2 verziji, ali ono što nas i dalje ne raduje je odluka kompanije Lenovo da uključi sopstveni teško modifikovani korisnički interfejs. Tačnije, nije interefejs modifikovan u samo jednoj varijanti koju je ova kompanija zacrtala, već je uključen i takozvani Theme Center pomoću kojeg možete menjati mnoge njegove elemente sa “skinovima” koji odaberete. Možete ići u detalje i odabrati tačno ono što se vama dopada u elementima kao što je ekran za otključavanje, početni ekran, notifikacioni panel, pa čak Dialer, Contacts, i deo sa aktivnim pozivom, Iskreni da budemo, ne možemo reći da smo preterani ljubitelji ovog rešenja iako deluje interesantno na papiru, jer nam sve to deluje nekako neozbiljno i pomalo kičasto. Nećemo da se zadržavamo previše na opisavanju interfejsa – možete i sami sve to videti na skrinšotovima koje smo uključili i sami zaključiti da li vam se tako nešto dopada ili ne.


      Deo kojem ćemo ipak posvetiti pažnju je Feature sekcija koju smo zatekli u glavnim podešavanjima telefona. Lenovo je takoreći “pozajmio” od svakog po nešto, tako da smo ovde zatekli čak 12 opcija, neke koje su na već poznate, a neke su nove i takođe sasvim zanimljive. Recimo, možete da protresete telefon da ga zaključate, prevučete prstom ispod ekrana da ga otključate, ili interesantno menjanje veličine tastera tipkovnice u odnosu na ugao pod kojim držite telefon. Ima tu još opcije koje možete videti u skrinšotu ispod, da ne opisujemo baš sve redom.

      Ostali skrinšotovi:





      Vibe X je veoma lagan, tanak i odlično leži u ruci. Metalno kućište kod K900 nam je ipak ostaviljalo taj skuplji i ozbiljniji utisak, ali i plastika ovog modela je izrađena na sasvim lep način. Ono što doprinosi ukupnoj čvrstini telefona je činjenica da poseduje unibody kućište, tačnije kod njega se ne skida zadnji poklopac. To je nešto što nam se dopada, ali takođe i površina koja se nalazi na zadnjoj strani. Pošto je hrapava, ona uopšte nije klizava, tako smo u svakom trenutku nad telefonom imali čvrst stisak. Iako nije od aluminijuma, Vibe X je i dalje solidno kvalitetan i dosta privlačan smartfon.

      Nije baš toliko čest slučaj da nas ekran telefona iz srednje klase prijatno iznenadi, ali Lenovo je to ipak uspeo kod ovog modela. U pitanju je prelepi i dosta kvalitetni 5-inčni IPS ekran sa rezolucijom od 1920 x 1080 tačaka. Izuzetna i identična oštrina ekrana recimo kao kod Samsung Galaxy S4 modela – cifra od 441 tačaka po inču. Boje koje on reprodukuje možda deluju malo zasićenije i punije, ali sve je to u cilju pružanja živahnijeg prikaza. Iako generalno više preferiramo nešto tačnije i neutralnije nijanse, kod smartfona ne zameramo preterano ukoliko su boje nešto zasićenije. Veći je problem kada su one hladne i beživotne, tačnije kada ceo prikaz vuče ka plavičastoj nijansi, što ovde to svakako nije slučaj. Ukratko – prilično dobar ekran za ovu klasu.


      Dolazimo i do dela koji nas je plašio – da li su problemi sa performansama sada napokon ispravljeni, nakon prethodnih iskustava kod K900 i P780 modela? Odgovor je nažalost negativan… Sa jedne strane, krivac je ne tako idealan čipset, mada mnogi drugi telefoni sa sličnim MediaTek rešenjima funkcionišu mnogo bolje. To znači da je glavni uzrok lošijih performansi u realnom korišćenju zapravo softver, tačnije korisnički interfejs koji Lenovo koristi. On jednostavno deluje veoma neoptimizovano, animacije i tranzicije su spore i nisu nimalo fluidne – sve to nekako deluje usporeno i tromo… Nije to toliko ključna stvar pri korišćenju telefona jer on svakako ostaje upotrebljiv, ali drastično smanjuje naš celokupni utisak u radu. Ni sintetika nije toliko sjajna, a evo i poredbe sa telefonom, čija je cena čak i pristupačnija…
       

       
      Lenovo Vibe X
      Google (LG) Nexus 5 (ART)

      Quadrant
      5612
      11345

      Nenamark 1
      48.7 fps
      59.4 fps

      Nenamark 2
      28.6 fps
      59.4 fps

      Vellamo
      1553
      1334

      Antutu
      15063
      18533

      Linpack
      48.236, 159.874
      120.624, 321.883

      BenchmarkPi
      283ms
      262ms

      CF-Bench
      16502
      16625

      Sunspider
      1199ms
      760ms

      BrowserMark
      2349
      2664

      Peacekeeper
      711
      678

      Octane
      1808
      3333

      SmartBench
      4473
      5805

      GFXBench 2.5
      3.3 offscreen, 3.2 onscreen – T- Rex

      Epic Citadel 1920 x 1080
      34.7 fps
      58.9 fps

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      2895
      15919

       




      Za kraj ove sekcije želimo da kažemo par reči u autonomiji. Plašili smo se da 2000 mAh baterija neće biti dovoljna da telefonu pruži dobre rezultate upotrebe, i bili smo u pravu. Intenzitet pozadinskog osvetljenja ekrana smo postavili na polovinu, i pokrenuli smo PeaceKeeper test baterije, koji se neprestano vrteo dok bateriju nismo doveli na pet procenata. Rezultat nije dobar – samo 4 sata i 16 minuta neprekidne uključenosti ekrana, što je jako prosečna autonomija.
      Ranije u testu postavili smo pitanje da li 13MP kamera ispunjava očekivanja i naš odgovor glasi – donekle. Senzor ove rezolucije zaista donosi solidnu količinu detalja u fotografijama, ali ne nivou kamere K900 modela kojom smo bili izuzetno zadovoljni. Kod fotografija sa jako bliskim subjekom, detalji su zapravo odlični, ali ono što nam je jako zasmetalo je veoma “tvrdoglav” fokus, i manualni i automatski. On je poprilično izbirljiv, tako da je potreban veliki broj pokušaja traženja prave daljine i ugla pre nego što kamera izoštri ono što želite. Čak i kada slika bude izoštrena, neki detalji i dalje ostaju van fokusa. Kao i kod ekrana, prisutne su nešto zasićenije boje u fotografijama, mada to nije preterano veliki problem u odnosu na fokusiranje.

      Zavisi od slučaja do slučaja, ali određeni delovi u nekim fotografijama jednostavno ispadaju manje ili više zamućeno. Količina šuma nije preterano visoka, ali se ne može reći da ni da je niska – šum postoji u određenoj meri. FullHD snimanje je pristojno, ali ovde ponovo imamo problema sa fokusiranjem, ali i pomalo vidljivom kompresijom… Frame rate ostaje visok, tačnije on je i veći od citiranog sa 30.844 FPS, tako da je video sasvim gladak, dok Bitrate iznosi 23.9 Mbps. Ne možemo reći da je kamera dobra kao što je to slučaj kod K900 modela, već sa problemima koje je prate možemo je opisati kao sasvim pristojnu. Još jedna stvar koju želimo da dodamo – tu je i 5MP prednja kamera, što će biti posebno korisno ukoliko volite da pravite “selfije”.
      Primeri fotografija
      Prednja kamera:

      Zadnja kamera:











      Nakon vremena provedenog sa Lenovo Vibe X modelom, nekako nam se čini da i po treći put dobijamo pomešane utiske… Dosta sličan slučaj kao i kod prethodnih modela, jer smo sa jedne strane nekim aspektima ovog modela zadovoljni, dok drugim baš i nismo. Pozitivne stvari ovog smartfona su svakako njegov dizajn, tanak bok i mala težina. Tu bismo takođe mogli uključiti i dobar osećaj pri držanju zbog zadnje strane, i sasvim solidan kvalitet izrade, mada moramo da pomenemo da je K900 ipak bolji po ovom pitanju. Nekako smo se nadali da će konačno biti ispravljen problem sa performansama, ali on je i dalje prisutan. Moramo da ukažemo na softver ovog modela, pošto iako čipset nije najsnažniji, on bi trebao da funkcioniše brže i fluidnije nego što je to slučaj kod Vibe X-a.

      Ekran je još jedna prednost ovog smartfona, tako da smo bili i više nego zadovoljni kvalitetom i oštrinom koju pruža. Interfejs može biti subjektivna kategorija, ali kada je u pitanju UI ovog modela, moramo priznati da nismo preterani ljubitelji kako sve to deluje, što nikako ne znači da se nekom drugom neće dopasti. Zadnja kamera nije idealna, ali je sveukupno pristojna i zadovoljavajuća. To se ne može i reći za autonomiju, za koju smatramo da je sasvim prosečna. Lenovo Vibe X jeste solidan telefon, ali sa svojim kompromisima, koji vas mogu ali i ne moraju odvratiti od kupovine…
      Prednosti
      – Tanak, lagan, lep – Kvalitetan IPS ekran – Solidna kamera
      Mane
      – Loše performanse u realnom korišćenju – Problem sa fokusom kod kamere – Slabija autonomija
      Cena: oko 450 evra
      Uređaj na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra