LG G3

LG G3

LG je poslednji igrač koji se uključuje u "igru prestola" sa svojim vodećim G3 smartfonom. Da li ga je vredelo čekati? Adekvatan odgovor na to pitanje tražimo u današnjem testu ovog modela. Iako hardverski sličan sa vodećim telefonima konkurentnih kompanija, LG ipak ima par trikova u svom rukavu. Među njima se kao glavni adut posebno izdvaja Quad HD rezolucija ekrana - trenutno najviša na tržištu smartfona. Pogledajmo koje nam sve to novitete donosi nova perjanica južnokorejskog proizvođača...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Vodeći modeli kompanija Samsung i HTC na svetskom tržištu dostupni su još od početka aprila meseca – Sony od početka maja. U konkretnom slučaju našeg tržišta, prvo je stigao Galaxy S5 sredinom aprila, zatim One M8 na početku maja meseca, dok je Xperia Z2 stigla sredinom maja. Sa zaostatkom od tri meseca napokon stiže i poslednji veliki igrač sa svojim G3 modelom. Jasno je da se LG kasno pridružio zabavi, ali da li im to uopšte predstavlja problem? Sa jedne strane – da, jer su nestrpljivi kupci već odabrali jedan od pomenutih modela; sa druge strane ne baš, jer svakako ima kupaca koji su strpljivo čekali, planirajući kupovinu LG G3 smartfona.
      Sada kad najzad polako postaje dostupan u ponudi domaćih operatera, postavlja se pitanje da li je bio vredan čekanja? Na scenu stupa Benchmark, tako da ćemo se potruditi da u ovom tekstu razrešimo tu dilemu. LG G3 je naslednik na našim prostorima izuzetno popularnog G2 telefona, u odnosu na koji svakako donosi razna unapređenja, što se i očekuje od novog modela. Južnokorejska kompanija poprilično je dobila na značaju u prethodnih par godina na smartfon tržištu, dobrim delom i zbog partnerstva sa Google-om, proizvodeći njihove popularne Nexus 4 i Nexus 5 uređaje. Kao treći proizvođač smartfona, LG je mnogim kupcima privukao pažnju u ovom segmentu, tako da će ujedno i G3 bez ikakve sumnje biti jedan od traženijih modela u narednom periodu. Kakve specifikacije se mogu očekivati od ovog flegšipa?

      Hardver
      Odlika na koju LG svakako stavlja najveći akcenat je bez sumnje Quad HD ekran, najveća dostupna rezolucija koja se može sresti na jednom smartfonu, mada o tome ćemo detaljnije pisati nešto kasnije u tekstu. Mesecima unazad su se provlačile glasine da ćemo na G3 sresti najnoviji Snapdragon 805 čipset, i na taj način izdvojiti ovaj telefon po performansama u poređenju sa konkurencijom, ali glasina se nije obistinila. Verovali smo da je kašnjenje G3 smartfona upravo razlog njegovog dolaska sa novim čipsetom, što nije bio slučaj, tako da je ovde prisutan Qualcomm Snapdragon 801, baš kao i kod drugih direktnih konkurenata. Procesor i GPU su nam dakle već poznati – četvorojezgarni Krait 400 na 2.5 GHz i Adreno 330 grafički čip.
      Baš kao i HTC, LG se ove godine takođe dozvao pameti i najzad uključio microSD slot, tako da je skladište moguće proširiti karticama kapaciteta čak do 128GB-a. Interesantna podela izvšena je polju radne memorije, pa 32GB varijanta dolazi sa 3GB RAM-a, dok je 16GB inferiornija i stiže sa “samo” 2GB-a. Iskreni da budemo, više bismo voleli da vidimo 3GB-a na obe verzije, ali šta je tu je. Svako od proizvođača mora imati detalj po kojem će se isticati, kod nekog je to senzor otiska prsta ili merač pulsa, vodootpornost ili dual kamera, dok se LG odlučio za nešto unikatno – laserski autofokus kod kamere. Rezolucija zadnjeg senzora i kapacitet baterije nisu promenjeni u odnosu na prethodnika – opet imamo 13MP kameru sa optičkom stabilizacijom i 3000 mAh bateriju.

      [modul]uporednaspecifikacija=5484,5311,4989,4990[/modul] LG je ove godine zadržao sličnu filozofiju dizajna ponovnim smeštanjem dugmića na poleđinu telefona i upotrebom uzanih ivica pokušao da umanji dimenzije, baš kao i kod G2 modela. Najpre, želimo ukratko da se osvrnemo i na pakovanje. G3 stiže u privlačnoj zlatno-braon kutiji sa šarama brušenog metala. Braon šema nalazi se sa zadnje strane kutije gde su istaknute ključne odlike ali takođe i ispod poklopca. Perjanicu kompanije LG na test smo dobili smo istog dana kada je predstavljen u Beogradu krajem juna meseca, tako da je reč o testnom Not For Sale paketu. Razlika u odnosu na retail verziju? Gotovo da ne postoji, izuzev što u kutiji nismo zatekli Quad Beat in-ear slušalice, koje su prisutne u regularnom prodajnom pakovanju. Od opreme dostupan je još punjač, microUSB kabl i vodič za brzi početak. G3 poseduje i bežičnu metodu punjenja upotrebom Qi punjača koji konkretno i posedujemo, pa možemo reći da je ovo zgodniji, ali i sporiji način punjenja baterije.
      Izgled G3 smartfona ima više dodirnih tačaka sa prethodnim vodećim G2 modelom, ali LG je dodavanjem nekoliko novih detalja po našem mišljenju još više unapredio dizajn. Skok sa 5.2 na 5.5 inča je G3 ipak načinio nešto većim uređajem u odnosu na prethodnika, mada uzane ivice definitivno pomažu da sveukupno izgleda manje nego što bi trebao, kada se u obzir uzme velika dijagonala ekrana. Traka ispod ekrana sa šarom koncentričnih krugova je u našem slučaju sive boje, pošto je reč o metalik Titan sivom/crnom primerku, ali G3 takođe stiže i u zlatnoj, beloj, ljubičastoj i pink varijanti. Iznad ekrana smeštena je slušalica, levo od nje uobičajni senzori, zatim 2.1 MP prednja kamera, i zelena lampica za notifikacije.






      Levi i desni bok ne poseduju dugmiće, jer su isti smešteni na leđima telefona. Na okviru po sredini ubačena je srebrna traka koja podseća na metal, ali je u pitanju plastika kao i na ostatku kućišta. Ovaj detalj nam se estetski dopada jer dodaje svežinu u dizajnu, tako da smatramo da bi bez njega okvir bio pomalo monoton. Sa donje strane smešten je microUSB port, klasične 2.0 verzije, levo od njega rupica mikrofona i skroz levo (ako posmatramo telefon spreda) nalazi se 3.5mm priključak, koji bi bio pristupačniji da je na vrhu, po našem mišljenju. Na vrhu dakle imamo samo par sitnih detalja – IR emiter i odmah do njega još jedan mikrofon.
      Zaista treba odati priznanje LG-u, koji je uspeo da dosta vernim imitacijama učini da kućište G3 modela deluje metalno, kada je u pitanju plastika. Izgled brušenog aluminijuma prisutan je na bokovima, ali najočigledniji je na pozadini telefona. Lučna zadnja strana nas donekle podseća na pozadinu HTC One M8 modela, koja je ipak “prava stvar”, jer je načinjena od metala. Bitna razlika u odnosu na M8 i G2 koji praktikuju Unibody filozofiju je što je na G3 smartfonu moguće ukloniti poklopac i na taj način doći do izmenjive baterije i microSD slota. Pozadi imamo 13 MP kameru, desno od nje Dual LED blic, sa leve strane specifični element za laserski autofokus, dok ispod kamere nalazi se kružno Power dugme i Volume tasteri, oba sa specifičnim drugačijim šarama, koje je lako razaznati dodirom. G3 ima samo jedan zvučnik, smešten u donjem levom uglu.




      Očekivano za sve vodeće modele, G3 ne odstupa od tradicije, tako da se na njemu nalazi Android KitKat 4.4.2 verzija. Tehnički, ovo nije najnovija verzija, pošto su u međuvremenu izašle 4.4.3 i 4.4.4 sa sitnijim korekcijama i ispravkama bagova, a verujemo da će 4.4.4 verzija uskoro pronaći put i do G3 modela. Ono što je najbitnija promena u odnosu na G2 je kompletno redizajnirani korisnički interfejs. Iskreni na budemo, prethodni izgled interfejsa je bio previše šaren, drečav i pomalo pretrpan za naš ukus, tako da nam je drago da je LG uradio nešto povodom toga. Dizajn je sada mnogo čistiji, više je minimalističniji i odlika koja je sve prisutnija i kod mnogih drugih proizvođača u poslednje vreme – dosta ravniji izgled ikonica i ostalih elemenata, koji su ovde često u kružnom obliku. LG se opredelio i za dosta mekše i neutralnije boje u odnosu na G2, tako da celokupan UI pruža nešto zreliji i svežiji utisak, što je mnogo bolje kada se poredi sa detinjastijim interfejsom prethodnika.
      Sećate se KnockOn odlike kod LG G2 modela? Ona i dalje postoji kod naslednika, ali pored nje dodat je i novi način uključivanja ekrana kuckanjem po njemu – Knock Code. Ova opcija donosi dodatnu bezbednost, jer beležite šemu kuckanja u ćoškovima ekrana, recimo triput u gornji levi ugao, dvaput u donji desni, itd, dozvoljavajući više od 80 hiljada kombinacija.
      U teoriji ovo deluje super, ali u praksi se dešava da u 50 i više procenata slučajeva G3 ne prepozna našu šemu kuckanja i telefon ostane zaključan. U prevodu, često smo morali da šemu kuckanja ponavljamo i do tri ili četiri puta, pre nego što je telefon pravilno prepozna i otključa se direktno na početni ekran. Sada se na ekranu za otključavanje nalaze časovnik i datum u krugu, naziv operatera ispod njega, a dostupne su prečice za brzo pokretanje aplikacija u dnu ekrana. Zadržavanjem prsta na ekranu uz nekoliko pratećih efekata možete videti šta se nalazi iza, a takođe je moguće dodati i predefinisane widgete, recimo Gmail prozor, kalendar, itd.



      Nakon otključavanja, kao i obično čeka nas početni ekran, ili bolje reći ekrani pošto ih na početku ima tri, mada možete lako ubaciti i dodatne, ukoliko imate više widgeta ili prečica. U vrhu ekrana nalazi se pravougaoni Smart Notice widget, sa temperaturom, časovnikom i informacijama vezanim za vremensku prognozu. Ikonice prečica su mahom kružne ili kvadratne i lepo su dizajnirane. Postoji četiri prečica u Dock-u, dok je peta prečica za fioku sa aplikacijama. Skroz levi početni ekran obeležen slovom G sadrži dva widgeta površine preko celog ekrana, a tu imamo LG Health i Smart Tips. Prvi se tiče praćenja fizičkih aktivnosti, kalorija, koraka, itd, tačnije uobičajna fitnes aplikacija kakvu imaju i drugi proizvođači. Drugi widget daje informacije i savete o korišćenju istaknutijih opcija telefona, recimo kako se koristi Knock Code, Dual Window, Guest Mode, itd.



      U dnu ekrana nalaze se standardni dugmići u Back, Home i Task Switch rasporedu. Ovde je zapravo moguće dodati četvrto pa čak i peto dugme, a na raspolaganju su Dual Window, QSlide, QuickMemo i Notifications. Takođe je moguće odabrati boju pozadine tastera – belu, crnu, gradaciju bele ili gradaciju crne. Task Swither sekcija nam se dopada jer prikazuje devet otvorenih aplikacija po ekranu u vidu prozorčića. Prevlačenjem u levo ili desno uklanjate aplikaciju, a takođe postoji i dugme Clear all za uklanjanje svih otvorenih aplikacija. Ovde se takođe nalazi i Dual Window opcija za multitasking. Ona zapravo dozvoljava da otvorite dve aplikacije u isto vreme, deleći ekran na dva dela. Ekran nije striktno podeljen na pola, jer aplikacijama možete menjati visinu, pružajući aplikaciji veću ili manju površinu za rad.
      Još jedan vid multitaskinga dolazi u vidu QSlide aplikacija. U pitanju je opcija kojoj pristupate iz panela sa notifikacijama i ona dozvoljava da otvorite ukupno dva prozorćića u isto vreme, recimo Browser i poruke. Ovim prozorima moguće je menjati veličinu, i poziciju na ekranu. Panel sa notifikacijama ima crno-plavu šemu i delimično prozirnu pozadinu. Elementi za brzo uključivanje opcija i slajderi su i dalje nešto većih dimenzija, tako da zauzimaju veću površinu, ostavljajući manje prostora za same notifikacije. Srećom, ovoga puta možete lako isključiti elemente koji vam nisu potrebni, i na taj način dobiti veću površinu prikazivanja obaveštenja, mejlova, itd.





      Fioka sa aplikacijama poseduje 5 x 5 mrežu ikonicu i njena pozadina je providna, što znači da ćete ovde videti wallpaper koji ste odabrali. Aplikacije je moguće sortirati u abecednom redosledu, po datumu preuzimanja ili po ličnom redosledu. Ovde je moguće i sakriti aplikacije, direktno ih ukloniti sa telefona, ili ikonicama promeniti veličinu. Unutar Home Screen sekcije kojoj možete pristupiti odavde, nalazi se i Simple Home opcija, koja sve bitnije opcije telefona grupiše na jedan ekran, ograničavajući vas na Dialer, nekoliko brzih prečica i na widget sa časovnikom i vremenskom prognozom – sve zbijeno na jednom mestu.
      Dialer poseduje zelenu temu u vrhu, velike bele tipke i mogućnost pametnog pozivanja unošenjem početnih cifara kontakta u imeniku. Kada je u pitanju dopisivanje ili generalno unešenje teksta, LG se hvali svojom Smart tastaturom. Ona “uči” vremenom kako koristite određene fraze, ali takođe i pamti vaše navike kod pisanja i određen stil koji koristite. U prevodu, tastatura koristi nešto napredniju predikciju, tako da dobijate predloge reči iznad tastature i jednostavno brže unosite tekst. Korisne stvari kod ove tastature su pomeranje blinkajućeg kursta povlačenjem prsta u donjem predelu ekrana, ili mogućnost proširivanja visine tastature, čineći tastere višim.





      Najpre želimo još jednom da istaknemo koliko se LG potrudio da vizuelno ubedi korisnika da je reč o metalnom telefonu, kada je zapravo kompletno izrađen od plastike. G3 je svakako lep model, utisak pri držanju je sasvim dobar, a kvalitet izrade je na nivou. Ipak se radi o nešto većem telefonu koji više spada u fablet kategoriju, ali korišćenjem uzanih ivica, čak i sa 5.5-inčnim ekranom G3 ne deluje toliko glomazno u ruci. Dopada nam se pozadina telefona koja je zaobljena kao kod HTC One M8 modela, ima slične šare brušenog metala, ali kada je u pitanju čvrstina i premium utisak, plastika nažalost ne može protiv aluminijuma. Dobra stvar kod ove imitacije aluminijuma je otpornost plastike na otiske prstiju i generalno zamašćivanje, što nam se dopalo. U pitanju je generalno čvrst telefon iako nije Unibody, a utisku najviše doprinosti nešto tvrđi i deblji plastični zadnji poklopac. Koliko god da se LG potrudio sa umanjivanjem ivica, G3 je i dalje nešto veći smartfon koji će štrčati iz džepa farmerki, barem je tako bilo u našem slučaju. U odnosu na Samsung Galaxy S5 nije drastično veći – konkretno, četiri milimetara je duži, dva milimetra širi i 0.8mm deblji, a iste je debljine kao i prethodnik – 8.9 mm. Uzevši u obzir da je ekran poprilično velik, masa od samo 149 grama je zapravo jako pristojna. Imitacija metala korišćenjem metalik nijanse, glatke i blago sjajne plastike nekom mogu biti prednosti kada je u pitanju dizajn, dok sa druge strane mogu izazvati i kontraefekat, čineći da telefon nekome može delovati pomalo jeftino.

       
      Ekran
      Kada je u pitanju rezolucija, LG se sa punim pravom može hvaliti G3 modelom, pošto je u pitanju jedan od prvih smartfona sa Quad HD ekranom, koji se reklamira kao centralna odlika. Radi se o 5.5-inčnoj dijagonali i IPS tipu sa 2560 x 1440 tačaka, rezolucija koja bez ikakvih problema probija sve dosadašnje granice i sa ogromnom cifrom od 534 ppi trenutno svrstava G3 među par smartfona sa najoštrijim ekranima na tržištu. Moramo ipak istaći da pri ovoliko visokim ciframa piksela po inču, razlika u oštrini postaje sve manje i manje primetna čak i u najvećim zum operacijama. Poređenje sa 1080p ekranom? Uzmimo na primer HTC One M8 sa 441ppi, koji je takođe poprilično oštar ekran. Da li je razlika od 93ppi u korist G3 modela primetna? Ne na prvi pogled, možda čak i na drugi, ali na treći pogled u određenim uslovima povećana oštrina se može primetiti. Razlika u odnosu na 1080p je daleko od drastične, ali u izolovanim slučajevima Quad HD rezolucija deluje kao malo bolja, ponajviše u prikazu teksta i video materijala.



      Ipak, nije sve tako sjajno i bajno kod ekrana G3 modela. Prva stvar na koju smo odmah našli zamerku nije vezana za sam ekran, ali jeste za njegov prikaz. LG je očigledno hteo dodatno da softverski istakne oštrinu elemanata i teksta koristeći veštačko pooštravanje, koje nama deluje neprirodno zbog blagog oreola koji je vidljiv oko slova. Druga stvar je veoma loše podeljena kontrola jačine pozadinskog osvetljenja. Na maksimalnom osvetljenju ekran je prilično svetao, tu nema nikakvih problema jer smo ovde izmerili cifru od 460 cd/m2. Problem nastaje kada slajder pomerite ispod 100%, gde svetlina prilično naglo opada. Već na 75% osvetljenja svetlina je čak 2.5 puta niža sa cifrom od 187 cd/m2. Na 50% situacija postaje već prilično loša, jer umesto oko 230 cd/m2 koliko bi svetlina trebalo da bude, ona opada na izuzetno niskih 56 cd/m2. Sa 25% osvetljenja nailazimo na dosta taman prikaz sa veoma niskom cifrom od ~11 cd/m2.




      Dubina crne boje na maksimalnom osvetljenju nije preterano dobra, i tu crna deluje sivkasta, što vrednost od 0.53 cd/m2 i potvrđuje. Na 75% zbog naglog pada u svetlini crna postaje dosta bolja sa 0.22 cd/m2, na 50% iznosi 0.06 cd/m2 i na 25% dubina crne je 0.01 cd/m2, ali je ujedno i celokupan prikaz tada dosta mračan. Za jedan IPS ekran, tačnost boja u slučaju G3 modela i nije baš ohrabrujuća. Bela je poprilično van svoje kućice i zalazi u predeo gde počinje plava boja. Cyan je takođe dosta netačna, magenta nešto manje, dok su crvena, plava i žuta manje ili više pristojne, ali opet blizu ne tako dobro blizu 4 Delta E granice. Zelena boja je zapravo najtačnija, pa je njena nijansa dosta verna. Sveukupno situacija nije dobra sa prosečnom Delta E cifrom od 5.11, što znači da boje na ekranu G3 modela i nisu tako tačne. U prilog netačnom prikazu ide i temperatura boja od 8337K, što znači da su boje dosta hladne i vuku ka plavičastim tonovima, što se može najlakše videti kada je bela prisutna na ekranu. Za telefon kojem se ekran ističe kao jedna od glavnih odlika, situacija sa prikazom je deleko od idealne, mada kvalitet je svejedno dovoljno dobar.



      Performanse
      Kao što smo pomenuli pri početku teksta, nadali smo se premijeri Snapdragon 805 čipseta, a dobili Snapdragon 801 koji je prisutan i kod drugih vodećih smartfona konkurentnih kompanija. Zašto je to loša stvar? Sama po sebi svakako da nije, jer to znači da bi G3 trebao imati približne performanse kao Galaxy S5, One M8, Xperia Z2, itd, zar ne? Takav bi slučaj bio da G3 ima istu rezoluciju ekrana kao pomenuti modeli, ali to nije slučaj jer ima 2560 x 1440, tamo gde ostali imaju 1920 x 1080. Problem leži u višku od 1.6 miliona piksela koje procesor i grafički čip moraju da izguraju, što znači da su pod većim opterećenjem. Veće opterećenje ujedno znači i veće zagrevanje, koje nije toliko primetno kroz plastiku kućišta, ali kao rezultat dešava se automatsko smanjivanje nivoa osvetljenja kako bi se izbeglo pregrevanje i pad u brzini.
      Šta to znači za korisnika? Znači da će dobiti nešto slabije performanse u odnosu na konkurenciju. Koliko slabije? Ne puno, ali iako relativno gladak većinom vremena, pad u glatkoći i poneko usporenje nisu stran pojam G3 modelu, iako se ne dešavaju tako često. Jednostavno, Snapdragon 801 iako poprilično moćan čipset, može se na trenutke učiniti kao nedovoljan da pruži izuzetno glatko korisničko iskustvo u 100% slučajeva. To ne znači da LG G3 ima loše performanse, jer ovo je svakako dosta brz i moćan smartfon i niko neće pogrešiti njegovom kupovinom, ali problem je u tome što konkurencija ima lakši posao zbog manje rezolucije ekrana, pa ujedno i nudi nešto bolje performanse…  

       
      LG G3
      HTC One M8
      Samsung Galaxy S5
      Sony Xperia Z2

      Quadrant
      22713
      23755
      24454
      17196

      Nenamark 1
      59.3 fps
      59.1 fps
      60.0 fps
      59.8 fps

      Nenamark 2
      59.8 fps
      59.1 fps
      60.2 fps
      59.6 fps

      Vellamo
      2638
      1758
      1615
      1619

      Antutu
      30633
      33789
      35990
      33788

      Linpack
      370.944, 702.778
      384.557, 727.011
      397.314, 926.74
      372.593, 814.815

      BenchmarkPi
      142ms
      139ms
      126ms
      134ms

      CF-Bench
      30291
      38650
      34269
      35055

      Sunspider
      610ms
      562ms
      390ms
      923ms

      BrowserMark
      1422
      2036
      3469
      1304

      Peacekeeper
      1038
      1129
      839
      859

      Octane
      3230
      3039
      3890
      4288

      SmartBench
      6530
      9187
      8706
      7407

      GFXBench
      27.3 fps offscreen, 20.4 fps – 3.0 T-Rex
      28.2 fps offscreen, 30.1 fps – 3.0 T-Rex
      27.6 fps offscreen, 27.8 fps – 3.0 T-Rex
      27.5 fps offscreen, 29.3 fps – 3.0 T-Rex

      Epic Citadel
      49.8 fps (2560 x 1440)
      59.0 fps (1920 x 1080)
      57.9 fps (1920 x 1080)
      58.8 fps (1920 x 1080)

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      15572
      20064
      18216
      17578

      Želimo ukratko da se osvrnemo i na kvalitet zvuka LG G3 modela, najpre kvalitetom reprodukcije sa spoljašnjeg zvučnika. Jedan zvučnik smešten na pozadini telefona ne može se recimo meriti sa Boom Sound stereo zvučnicima pozicioniranim na prednjoj strani HTC One M8 modela. Ipak, zvučnik je relativno glasan, mada zvuku koji izlazi iz njega nedostaje bas i definicija, tako da je dosta ravan i tanak. Svakako upotrebljiv, ali ne preterano kvalitetan zvučnik. Zvuk sa slušalica je sasvim druga priča. Veoma je čist i sveukupno jako kvalitetan, u dosta sličnoj meri kao i na ostalim smartfonima sa ovim Qualcomm čipsetom. Mada, deluje nam da je na maksimalnoj jačini nešto tiši u poređenju sa One M8 i Samsung Galaxy S5 modelima.

      Kada smo prethodne godine testirali LG G2, ispostavilo se da ima autonomiju koja je među najboljim na tržištu u to vreme. Ovoga puta imamo isti 3000 mAh kapacitet, ali s obzirom da je sada tu veći ekran i “gladniji” čipset, bili smo skeptični po pitanju autonomije baterije G3 modela. Ispostavilo se da smo bili u pravu. Uzeli smo ipak najgori scenario gde je osvetljenje ekrana na maksimumu. Mada, kada se osvetljenje spusti ispod 100%, ekran postaje dosta tamniji u odnosu na druge modele, pa samim tim i dosta manje troši bateriju, tako da rezultati idu u korist G3 modela. Odlučili smo da mu oduzmemo tu prednost i na maksimalnom osvetljenju dobili rezultat kojim uopšte nismo zadovoljni – samo 4 sata neprekidnog surfovanja. U istim uslovima, Xperia Z2 je ostvario 6 sati i 45 minuta. Sa osvetljenjem postavljenim na oko 50 procenata zbog drastično niže svetline može se očekivati od pet do pet ipo časova uključenosti ekrana u idealnim uslovima na WiFi mreži. Retko kada imamo te uslove, tako da nam se sa upotrebom mobilnog interneta i zbog gladnog Quad HD ekrana postavljenog na nešto veći nivo osvetljenja dešavalo da dan završimo sa tek nešto većim rezultatom od 3 sata uključenosti ekrana… Svakako nismo oduševljeni autonomijom LG G3 modela, ali pod uslovom da ne držite osvetljenje na maksimumu, baterija će biti sasvim dovoljna da vas provede kroz jedan dan korišćenja.
      Ono što nije preterano radosna vest je odluka kompanije LG da u G3 stavi potpuno identičan 13 MP senzor koji je prisutan i u G2 modelu. Ponovo imamo optičku stabilizaciju, što je sasvim korisna osobina, pogotovo pri video snimanju. Dakle, imamo Sony IMX135 senzor, F2.2 otvor blende i veličinu piksela od 1.12 µm, sve to u istoj rezoluciji kao i prošle godine na G2 modelu. Šta je ovde novitet? Dve stvari. Prva je ubacivanje laserskog autofokusa, tačnije dodavanje infracrvenog emitera koji šalje nevidljivi laserski zrak koji meri razdaljinu do subjekta i na taj način ubrzava fokusiranje. Ova odlika nije dobra samo na papiru već i u praksi, pošto fokusiranje traje izuzetno kratko na G3 modelu, zahvaljujući ovom specijalnom laseru. Drugi novitet je 4K video snimanje, koje je nedostajalo LG G2 modelu prošle godine. Konkurencija takođe u svojim modelima poseduje 2160p rezoluciju video snimaka, tako da snimanje u ovoj rezoluciji polako ali sigurno postaje norma. Korisnički interfejs kamera aplikacije je ove godine dosta uprošćen u odnosu na prethodnika. Opcija i podešavanja nema u izobilju, tako da su prisutne samo osnovne stvari potrebne za pravljenje fotografije ili video snimka. Sa leve strane nalazi se opcija uključivanja ili isključivanja blica, prebacivanje sa zadnje na prednju kameru, biranje režima i meni sa podešavanjima.

      U režimima dostupne su vam četiri opcije – Auto, Magic Focus, Panorama i Dual. Druga opcija nudi mogućnosti selektivnog fokusa, mada u praksi nismo uspeli da izvučemo upotrebljivu fotografiju korišćenjem ove opcije. Dual opcija u fotografiju napravljenu pomoću zadnje kamere ubacuje i prozorčić sa fotkom napravljenom prednjom. U opcijama je moguće ukljućiti HDR opciju, birati između 13, Wide 10, 9 ili 3 megapiksela rezolucije fotografija ili UHD, FHD, HD ili 120FPS HD (Slowmotion) rezolucije video snimka. Sa desne strane ekrana nalazi se okidač za fotografije, drugi kojim započinjete video snimanje, a u vrhu u krugu imate mini pregled i prečicu ka poslednjoj napravljenoj fotografiji.
      Iako je reč o istom senzoru, LG je poradio na softverskom delu procesiranja fotografije, tako da ovoga puta imamo nešto bolji kvalitet. Fotografije po danu deluju jako dobro, sa generalno tačnim bojama i visokim nivoom detalja za jedan 13MP senzor. Slična situacija kao i prošle godine je po pitanju šuma u fotografijama, koji je na izuzetno niskom nivou, ali agresivno peglanje šuma ostavlja neprirodan efekat ulja na platnu. HDR funkcioniše jako dobro, i dosta pomaže u situacijama gde u kadru imamo svetlije i tamnije oblasti, pogotovo kada u kadru dobrim delom zahvatamo nebo.


      Fotografije u noćnim uslovima ili gde ima manje svetla su jako pristojne. Šum je takođe na niskom nivou, fotke su svetle, ali ovde je dosta izraženiji efekat ulja na platnu, tako da su i pomalo mutne i nejasne. 4K video snimanjem smo izuzetno zadovoljni. Optička stabilizacija pruža jako mirne video snimke, sa odličnom oštrinom i jako dobrim nivoom detalja. Bit rate snimka se kreće oko 30 Mbps, dok framerate ostaje visok i blizu vrednosti od 30 FPS, čak i u noćnim uslovima, što nas je pozitivno iznenadilo. Kamera na LG G3 smartfonu je sveukupno jako dobra, mada po našem mišljenju ipak malo iza Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2 modela, dok je po kvalitetu svakako ispred HTC One M8 kamere.
      Primeri fotografija:
      https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157652221738512/
      Primeri video snimka:

      Vodeći smartfon kompanije LG poslednji se priključio igri za prevlast, a da li se čekanje isplatilo? Moramo biti nešto strožiji po ovom pitanju i odgovoriti – delimično. Nekako smo očekivali da će kašnjenje u odnosu na konkurenciju ipak biti nešto bolje iskorišćeno. Sa jedne strane i jeste, zbog uključivanja Quad HD ekrana koji nije prisutan kod vodećih modela Samsunga, HTC-a ili Sonija, tako da je sa te strane LG svakako u prednosti. Ipak, sa druge strane viša rezolucija ekrana je mač sa dve oštrice, pošto dodatno opterećuje čipset, čineći da G3 završi na kraju kolone kada su performanse u pitanju. Ovogodišnji naslednik svakako je doneo dosta noviteta u odnosu na G2 – uključen je microSD slot, redizajniran je interefejs, dodat pristup bateriji, unapređen je dizajn, a u određenoj meri i kvalitet kamere.

      Povećana rezolucija ekrana nažalost donosi i još nekoliko problema, kao što je veće opterećenje čipseta a pritom i veće zagrevanje, koje utiče na povremen pad performansi. Takođe, autonomija je mogla biti bolja, i ovde smatramo da je ipak potrebna baterija većeg kapaciteta. 4K video snimanje je dobrodošao dodatak, pogotovo u kombinaciji sa optičkom stabilizacijom. Ekran jeste poprilično oštar, ali prikaz boja je mogao biti bolji, jer su one pomalo netačne. Odličan posao je ipak odrađen na polju dizajna i smeštanja velike 5.5 inčne dijagonale u kućište koje nije preterano glomazno, a imitacija metala je takođe na visokom nivou. LG G3 je svakako odličan telefon, ali sa nedostacima koji se vrte upravo oko stvari koja se ističe kao njegova ključna odlika – Quad HD ekrana. Bilo kako bilo, LG je prvi koji je započeo trend WQHD rezolucije, samo što je možda ipak prerano, pa se nadamo da će naredne serije čipseta uspeti bolje da isprate ovu nešto zahtevniju rezoluciju i kvalitet koji sa sobom donosi…
      Prednosti
      – Quad HD rezolucija ekrana – Kompaktno kućište u odnosu na dijagonalu – Kvalitetna kamera sa 4K snimanjem – Optička stabilizacija i brz laserski autofokus – Pristupačnija cena u odnosu na konkurenciju
      Mane
      – Quad HD rezolucija je mač sa dve oštrice – Netačne boje ekrana i neravnomerna kontrola osvetljenja – Osrednja autonomija – Performanse nešto slabije od konkurentnih modela  
      Cena: 1 RSD – 55.000 RSD u paketima operatera Vip
      Telefon na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra