Dragoljub Radovanović
Poznato je da ovaj korejski proizvođač ne žuri da bude prvi među velikim imenima koja će predstaviti svoj najnoviji flegšip, pa tako svake godine imamo par meseci “kašnjenja” za Samsungom i HTC-om. Pomenute firme su spremile svoje najbolje modele već za MWC u Barseloni početkom marta, dok je LG odlučio da pričeka sam kraj aprila kako bi otkrio šta ima da ponudi u svom novom smartfonu. Da li je bitno što pre zainteresovati potrošače i na taj način onemogućiti konkurenciji da im odvuče pažnju svojim modelima? Da li se čekanje isplati? Upućeniji smartfon korisnici su u većini slučajeva spremni da sačekaju, kako bi procenili koji smartfon ovih najpoznatijih kompanija nudi najviše, tačnije koji je po njihovom mišljenju ili mišljenju većine ponajbolji.
Problem je u tome što je u današnje vreme dosta teško određenom modelu smartfona dodeliti titulu najboljeg, jer ono što je bitno jednom korisniku ne mora biti bitno i drugom. Svaki od ovih vodećih telefona koje testiramo zaista su dobri, svaki na svoj način, pa je teško pogrešiti sa kupovinom bilo kojeg od njih. Šta konkretno LG G4 donosi ove godine? Pre svega dizajn koji nas je podsetio na G Flex 2, samo sa dosta suptilnijim zakrivljenjem i interesantnim kožnim opcijama poklopca, kameru koju LG posebno ističe kao ključnu stvar G4 modela i očekivano moćan hardver za jedan flegšip. Šta se konkretno nalazi ispod haube?
Hardver
Kao siguran potez, LG se odlučio za Qualcomm Snapdragon 808 čipset umesto kontroverznog Snapdragon 810 modela sa navodnim problemom pregrevanja i trotlovanja. U pitanju je blago slabija varijanta sa kombinacijom Quad core i Dual core procesora, umesto da oba budu sa četiri jezgra, kao i malo nižim frekvencijama rada u odnosu na 810. Konkretno, tu je dvojezgarni Cortex A57 na 1.8 GHz i četvorojezgarni Cortex A53 na 1.44 GHz, a za grafički deo posla zadužen je Adreno 418. LG navodi da se ne treba “plašiti” Snapdragon 808 čipseta, da je u praksi tek malo slabiji od 810, ali je zauzvrat mnogo stabilniji i hladniji.
High end specifikacije očekivane u flegšip modelu, ali LG je za G4 odabrao blago “inferiorniji” Snapdragon 808
[modul]specifikacija=8616[/modul]
Sve je manje smartfona koji poseduju microSD slot za proširenje memorije, ali LG je odlučio da ne liši korisnike ove mogućnosti, pa se memorija može proširiti karticama do 128GB-a. Glavno unutrašnje skladište je veličine 32GB-a, a kada je u pitanju radna memorija LG G4 donosi 3GB RAM-a. Glavna atrakcija ovog modela je 16MP kamera sa f1.8 blendom, optičkom stabilizacijom, laserskim autofokusom, LED blicem i 4K video snimanjem. Za potrebe napajanja svih ovih naprednijih komponenti i velikog 5.5-inčnog ekrana zadužena je Li-Ion baterija kapaciteta od 3000 mAh.
Benchmark video test:
Od trenutka kada smo prvi put uzeli G4 u ruke, dosta nas je podsetio na prethodno testirani LG G Flex 2, sa kojim deli svakako slične dimenzije, mada sa jednom bitnom razlikom a to je znatno suptilniji stepen zakrivljenosti. Pakovanje u kojem stiže G4 poseduje crvenu unutrašnjost u kombinaciji sa belim poklopcem, a unutra smo zatekli 5V 1.8A punjač i microUSB kabl, koji dolaze u beloj varijanti. Pošto je u pitanju primerak za novinare, slušalice su izostavljene, ali znamo da je LG pripremio nove QuadBeat 3 bubice, koje ćemo nažalost ovoga puta propustiti da isprobamo. Spreda, G4 zaista deluje kao ravniji G Flex 2, ali je dizajn ipak primetno korigovan u odnosu na prethodnika.
Ćoškovi telefona nisu više toliko zaobljeni kao kod LG G3 modela, sada je tu znatno manji i suptilniji luk zaobljenja. Da LG nije blago zakrivio kompletnu gornju i donju ivicu telefona, sa svojim većim “fabletolikim” dimenzijama delovao bi dosta pločasto, kao recimo Sony Xperia Z3. Prednja strana je mračna i neupadljiva, bez nekih detalja koji se preterano ističu. Zvučnik iznad ekrana je srednje dužine i crn je isto kao i pozadina, pa se lepo uklapa u okolinu. Levo od njega su prednja 8MP kamera i još dalje levo LED za notifikacije. Sa donje strane tu je samo LG logo, koji je zapravo svetliji u odnosu na G Flex 2 kod koga je isti sivkaste boje. Bokovi su izrađeni od plastike i poseduju tamno sivi, hromirani izgled. LG je poznat po tome što dugmiće više ne stavlja na bokove, već se oni nalaze na poleđini, baš kao kod G2 i G3 modela.
Izgledom dosta podseća na LG G Flex 2, sa dosta blažim zakrivljenjem i opcijom kožnih poklopaca
Leva strana je prazna. Na donjoj se nalazi 3.5mm priključak, rupica mikrofona i microUSB port. Sa desne strane tu je prostor za nokat kao pomoć pri uklanjanju poklopca, dok se na gornjoj ivici nalaze IR emiter i još jedan mikrofon. LG nudi razne poklopce izrađene od prave kože, ali mi smo konkretno imali varijantu sa plastičnim leđima sa 3D dijamantskom teksturom. Pozadi imamo 16MP f1.8 kameru, levo od nje infracrveni emiter za laserski autofokus, dvotonski LED sa desne strane, a u produžetku kamere tu je element sa power tasterom i volume dugmićima. Lokacija zvučnika na pozadini u dnu sa leve strane u današnje vreme i nije toliko popularna, a poslednja stvar na koju želimo da skrenemo pažnju je to što je omogućen pristup bateriji, što je ovih dana prava retkost pored silnih modela koji nemaju mogućnost skidanja zadnjeg poklopca.
S obzirom da je stigao nešto kasnije u odnosu na Samsung Galaxy S6 ili HTC One M9, ovde smo zatekli noviju verziju Lollipop Androida, konkretno 5.1. LG svakako nije iz korena promenio svoj korisnički interfejs, ali ga je dodatno ispolirao u UX 4.0 verziji. Zadržane su prijatnije pastelne nijanse i ikonice kvadratnog oblika, a sam interfejs deluje čist i ne sadrži preveliki broj ubačenih elemenata ili veći broj preinstaliranih aplikacija. Naravno, određeni elementi su korigovani kako bi im LG dao svoj lični potpis i povećao prepoznatljivost, ali sve je to urađeno sa ukusom, tako da je celokupan interfejs zreo i prijatan na oko.
Sa softverske strane G4 je sličan sa prethodnikom, tako da ponovo imamo KnockCode otključavanje kuckanjem u određeni deo ekrana, kao i uključivanje ekrana duplim kuckanjem. Pored toga, u duhu Lollipop-a na ekranu za otključavanje prikazuju se i notifikacije, koje se mogu i proširiti kako bi se dobilo više informacija bez otključavanja telefona. Ukoliko ne aktivirate KnockCode, ovde se nalazi pet prečica za brzo pokretanje aplikacija – može se brzo ući u Dialer, poruke, beleške, galeriju ili kameru. Naravno, ovo je fabrička postavka prečica, pa uvek možete odabrati neke druge aplikacije koje su vam bitnije za brzo pokretanje.
Na početnom ekranu nalazi se pravougaoni widget sa časovnikom, temperaturom i vremenskim uslovima, datumom i danom u nedelji. Ovo nije običan widget jer opet imamo SmartTips odliku, tačnije dobijate savete kako da se obučete u skladu sa vremenom napolju, podseća vas na sastanke u kalendaru, upozorava vas ukoliko neka aplikacija troši previše baterije i slično. Notifikacioni panel sadrži velike plave kružne dugmiće za brzo aktiviranje/deaktiviranje opcija, kontrolu nivoa osvetljenja, zvuka, pa naravno i prikaz samih notifikacija. Dugmići se prikazuju u redovima po pet, a moguće je imati čak 22 brze prečice.
LG UX 4.0 je čist i prijatan na oko, nema previše nepotrebnih dodataka i generalno je privlačan
Fioka sa aplikacijama je klasičnog tipa sa prozirnom pozadinom, 5×5 mrežom aplikacija, opcijama sortiranja, pretragom, pa čak i skrivanjem aplikacija. SmartBulletin je skroz levi ekran na početnim ekranima, i tu se mogu videti informacije vezane za LG Health aplikaciju, događaje sa kalendara, kontrolisati muzika, itd. U Task switcher sekciji koja ima Lollipop stil kartica, moguće je aktivirati Dual Window opciju deljenja ekrana na dva dela, kao vid multitaskinga. Drugo rešenje za multitasking jesu QSlide aplikacije, tačnije prozorčići na ekranu kojima možete menjati veličinu i poziciju. LG Health aplikacija beleži razne fitnes informacije, ima podršku za određene modele vaga, merača pulsa, temperature, krvnog pritiska, itd. Uz IR emiter tu je i LG-eva Quick Remote aplikacija za kontrolu raznih multimedijalnih uređaja u vašem domu – ukratko, univerzalni daljinac.
U vreme kad su proizvođači navikli potrošače na metalne i staklene smartfone, nismo sigurni koliko će i dalje biti popularni flegšipi sa kućištem od plastike. Zapravo, pozadina ne mora biti plastična, u određenim varijantama može biti i kožna, ali razumete na šta ciljamo. LG G4 nije mali smartfon, sa dimenzijama koje poseduje više je fablet i veći je u odnosu na Samsung i HTC konkurenciju. Blago zakrivljenje ne igra neku bitnu ulogu osim estetske, a G4 je zapravo i nešto veći i deblji smarfon u odnosu na G3. Sa trendovima smanjivanja ivica oko ekrana i tanjim profilima, ovo neće biti radosna vest za svakoga, ali to povećanje dimenzija je mizerno i nama lično ni na koji način ne kvari utisak što je G4 nekoliko milimetara duži, širi i par desetih delova milimetra deblji. Dodavanjem kožnog poklopca dodaje se veći “kul faktor”, ali sveukupno G4 sa dizajnerske strane i nije preterano uzbudljiv smartfon.
Ono što jeste interesantno kod ovog fableta jeste njegov veliki 5.5-inčni ekran. Sama dijagonala nije toliko privlačna koliko jeste visoka QHD rezolucija od 2560×1440 tačaka, nudeći ogromnih 538 piksela po inču. Panel je IPS tipa i maksimalna svetlina je negde u rangu sa Galaxy S6 i One M9 modelima, možda blago tamniji u poređenju sa njima, što se može primetiti isključivo hardverskim merenjem, a mnogo je manje očigledno posmatrajući tu razliku golim okom. Sa 396 cd/m2 sasvim je lepo svetao, svakako ne među najsvetlijim ekranima koje smo videli, ali dovoljno svetao da se bez većih problema izbori sa dnevnim ambijentalnim svetlom.
Boje su relativno tačne, zapravo na krajnjoj granici su do koje se boje smatraju tačnim. Prosečna DeltaE vrednost je 5.90, Gamma vrednost je odlična uz cifru od 2.14, mada imamo manju zamerku na nešto hladniju temperaturu boja od 8549K, gde bela boja vuče ka plavičastoj. Ekran jeste zaista sjajan u praksi, a nekada umemo da budemo i previše izbirljivi kada ekran ne zadovolji sve tehničke detalje koje očekujemo da budu savršeni u jednom smartfonu. Blagu prednost bismo ipak dali Super AMOLED ekranu S6 i S6 Edge modela, a čim ga poredimo sa pomenutim to znači da je ekran G4 modela dosta dobar.
Kako se odluka korišćenja “inferiornijeg” Snapdragon 808 umesto 810 čipseta pokazala u praksi? Nismo sigurni da li su naši čitaoci upućeni da 808 model i nije toliko slabiji koliko se može pretpostaviti gledanjem isključivo na tehnički deo specifikacija. Naravno, u sintetičkim testovima zbog 6 umesto 8 jezgra i manje frekvencije rada rezultati su ipak nešto niži u odnosu na Snapdragon 810, ali u realnom korišćenju LG G4 nam je delovao kao smartfon koji je jednako brz kao konkurentni modeli.
Istina, može se desiti blago štucanje, ali to se retko dešava i ne traje dugo, pa vrlo brzo telefon nastavi sa odličnim i glatkim performansama, tako da takva sitnica ne kvari utisak. Na grafičkom polju Adreno 418 jeste malo slabiji od Adreno 330 čipa, ali opet, to su situacije koje se primećuju u sintetičkim testovima, a mnogo manje u konkretnom igranju 3D igara. Snapdragon 808 je ipak nešto hladniji od 810, i kao takav definitivno predstavlja pametan izbor kada je u pitanju čipset za jedan high-end smartfon, posebno ako imamo u vidu da zagrevanje negativno utiče i na neke druge faktore, a pre svega na bateriju. Performanse su i dalje dosta visoke.
Zaista se ne treba plašiti Snapdragon 808 čipseta jer iako slabiji od 810 modela i dalje pruža odlične performanse
Nismo imali priliku da isprobamo kvalitet zvuka sa njegovim novim QuadBeat 3 slušalicama, ali sa kvalitetnijim noise-canceling bubicama koje posedujemo primetili smo da kvalitet zvuka nije na nivou koji nudi konkurencija. Zvuk jeste bio i dalje sasvim dobar, ali primetili smo da na maksimalnoj jačini i nije preterano glasan ili savršeno čist, tako da nas po tim pitanjima nije preterano oduševio. Što se zvučnika tiče, iako je na poleđini, nismo primetili da ga ta pozicija preterano ograničava u smislu kvaliteta ili prigušivanja zvuka. Štaviše, jačina zvuka je po nekoj našoj slobodnoj proceni sasvim visoka i kvalitet je zapravo dobar. Ne dobar u toj meri kao prednji stereo zvučnici One M9 modela, ali smo kvalitetom zvuka sa zvučnika sasvim zadovoljni.Prvi smartfon koji nas je oduševio svojom izuzetno dugačkom autonomijom bio je LG G2 model. Naredne godine G3 nije uspeo da ponovi odlične rezultate G2 modela, a ove godine G4 nas ponovo nije oduševio rezultatima koje je postigao. Konkretno, možemo reći da je trajanje baterije u rangu sa One M9 i Galaxy S6 modelima, mada je ipak autonomija za kojih dvadesetak minuta kraća u našem slučaju. Kao i uvek, testiranje autonomije vršimo na 250cd/m2 svetlini ekrana (konkretno 75% osvetljenje u slučaju G4 modela), a rezultat koji smo dobili jeste 4 sata i 23 minuta surfovanja sa neprekidno uključenim ekranom. Moramo priznati da flegšipi određenih proizvođača iz godine u godinu imaju slabiju autonomiju, i to nije nešto što nas raduje.
Važna stvar kod LG G4 modela jeste njegova 16MP f1.8 kamera. Šta je toliko specijalno u vezi nje i da li zaista opravdava visoka očekivanja? Na naše zadovoljstvo – da, kamera je odlična baš kao što LG navodi. Treba uzeti u obzir da je ovde ponuđen trenutno najveći otvor blende koji je dostupan na smartfonima današnjice. Blenda od F1.8 propušta veliku količinu svetla, što je posebno bitno i za noćnu fotografiju, a u dnevnim takođe znači da možete dobiti dosta mutnu pozadinu, što je impresivno za jedan smartfon sa ovako malim senzorom i optikom. Naravno, nije to na nivou DSLR-a sa FullFrame senzorom i objektivima slične blende, ali rezulati podsećaju na DSLR, što je dovoljno dobro.
Korisnički interfejs kamere nije toliko bitan, koliko je nama lično bitno prisustvo manuelnog režima podešavanja i RAW podrška. Većinu fotografija koje smo napravili su upravo su zabeležene u Manual modu, gde nam je bilo dostupno podešavanje ISO vrednosti, brzine okidača, balansa bele boje, a tu je bio i svetlomer, pa čak i histogram koji je ceo proces beleženja fotografije činio DSLR-olikim. Najbitnija stvar je kontrola brzine okidača, koja nam je dozvoljavala da produžimo ekspoziciju i do 1/4 sekunde iz ruke bez zamućenja, ujedno dozvoljavajući da noću koristimo niže ISO vrednosti i izbegnemo šum. Količina detalja u fotografijama je sjajna, one su savršeno oštre, a možda čak i pomalo previše jer LG koristi dodatno softversko oštrenje. Laserski autofokus nudi prilično brzo fokusiranje, i istim smo izuzetno zadovoljni.
Šum je gotovo neprimetan, ali i sa dobrim razlogom jer LG koristi možda i pomalo agresivnu metodu uklanjanja šuma. Ovo se najviše primećuje u noćnim fotografijama, gde se pri zumiranju primećuje neprirodan izgled, tačnije efekat “ulja na platnu” gde objekti poprimaju taj neki voštani izgled. Osim ovoga, zaista nemamo drugih većih zamerki na kameru LG G4 modela, koja je na polju fotografija u samom vrhu ponude. Kakav je 4K video? Jednako dobar, prepun detalja i oštrine za jedan smartfon. Bitrate iznosi 30Mbps, a framerate je zakucan na 30 FPS-a. Uz sve to optička stabilizacija lepo radi posao, pa se u snimcima primećuje minimalna količina poskakivanja u pokretu. Zaista sjajna kamera, i ovom prilikom želimo da čestitamo LG-u na odlično obavljenom poslu ove godine.
Verovatno među najboljim kamerama koje ćemo videti ove godine i postiže sjajne rezultate kao što je LG obećao
Video primer 4K dan:
Video primer 4K noć:
Primeri fotografija:
LinkStigao je nešto kasnije u odnosu na Galaxy S6 i HTC One M9, ali po našim utiscima svakako ga je vredelo čekati. LG je uspeo da napravi sjajan smartfon, uprkos nekolicini manjih nedostataka i većem znaku pitanja u vidu slabijeg Snapdragon 808 čipseta. Kako se ispostavilo, 808-ici ništa ne fali, malo je slabija od 810 varijante, ali je i dalje čipset koji nudi visoke performanse u realnom korišćenju. Po pitanju dizajna nismo preterano oduševljeni napretkom u odnosu na G3, ali daleko od toga da je ovo neprivlačan smartfon. Dimenzijama koje ga odlikuju pravi je fablet, pa neće biti toliko primamljiv korisnicima koji vole da se kreću u rangu dijagonale do i oko 5 inča.
LG G4 ima veći broj prednosti koje ga čine vrlo dobrim smartfonom, a jedna od njih je i QHD ekran. Dovoljno svetao, izuzetno oštar sa relativno tačnim bojama, ali za naš ukus možda malo hladnijom temperaturom boja. Prikaz je sveukupno jako lep, i ponekad ne treba tražiti dlaku u jajetu. Autonomija nas nimalo nije zadivila, ali to je otprilike rezultat koji postiže i Samsung/HTC konkurencija. Možda i najveći adut LG G4 modela jeste njegova zadnja kamera, kojom smo izuzetno zadovoljni i smatramo da je u samom vrhu smartfona današnjice, tik uz kameru Galaxy S6/S6 Edge modela. LG sa G4 modelom svakako ima najozbiljnijeg kandidata za titulu najboljeg telefona 2015. godine, tako da se itekako može nositi sa aktuelnom konkurencijom…
Flegšip koji će ove godine biti veoma popularan – LG je sa G4 modelom odradio sjajan posao
Prednosti
– Izuzetna 16MP f1.8 kamera- Oštar i izuzetno prostran QHD ekran- Visoke performanse uprkos “inferiornom” Snapdragon 808 čipsetu- MicroSD slot i pristup bateriji- Interesantni kožni poklopci
Mane
– Prosečna autonomija- Plastično kućište
Smartfon na test ustupio LG.