Dragoljub Radovanović
Nexus – po mišljenju mnogih to je nešto najbolje kada je u pitanju Android platforma. Benchmark se u dobroj meri slaže sa tim, jer nijedan Nexus na koji smo naišli u prošlosti nas nije ostavio ravnodušnim. Izuzimamo prethodnu godinu u kojoj je Google predstavio Motorola Nexus 6 model, koji se baš i nije toliko proslavio, verujemo ponajviše zbog toga što je većini bio ogroman i preskup. Štaviše, Nexus 6 zvanično nije ni stigao u Srbiju prošle godine, tako da se zapravo sa pomenutim nikada nismo ni susreli, a kamoli ga testirali. Ove godine situacija je bolja, ali ne puno.
Kao što znate, Google je predstavio dva Nexus smartfona za 2015. godinu, od dva različita proizvođača. Imamo manji LG Nexus 5X o kojem pišemo danas, ali takođe i veći Huawei Nexus 6P koji je predstavljen kao premium uređaj. Ono što nas brine jeste da će Nexus 6P koji je superiorniji i zanimljiviji u Nexus priči, doživeti istu sudbinu kao Nexus 6, tj. da neće zvanično uopšte biti i dostupan u Srbiji. Do sad barem nije bilo ikakvih naznaka da će Nexus 6P biti dostupan kod operatera.
Sa druge strane, kao pristupačnija, ali ujedno i slabija varijanta, LG Nexus 5X jeste dostupan u domaćoj ponudi provajdera, a konkretno se ovom prilikom zahvaljujemo Telenoru koji nam je ustupio jedan primerak na test. Autor teksta je dobro upoznat sa Nexus linijom proizvoda, a obzirom da je i vlasnik Nexus 5 modela od početka prodaje u Srbiji, možete očekivati povlačenje određenih paralela sa 5X modelom. Kakav je utisak ostavio Nexus 5X i da li je vredan nadogradnje sa Nexus 5 smartfona? Stići ćemo naravno i do toga, ali pre svega, osvrnimo se na hardver.
Hardver
U vreme kada je predstavljen, 5X nije naišao na preterano oduševljenje publike kada su u pitanju specifikacije. Jednim delom zbog toga što je ostavljen u senci moćnijeg Nexus 6P modela sa boljim čipsetom, većom količinom RAM-a, višom rezolucijom ekrana, izradom, baterijom većeg kapaciteta, itd… Drugi deo je vezan za poređenje sa sada već dve godine starim Nexus 5 modelom, sa kojim i dalje ima dodirnih tačaka.
[modul]uporednaspecifikacija=8922,3585[/modul]
Recimo, na razočarenje mnogih, Nexus 5X i dalje poseduje 2GB RAM-a kao i Nexus 5, jer je bilo očekivano da će dobiti 3GB-a kao Nexus 6P ili prošlogodišnji Nexus 6. Očigledno je da Google ovaj model želi da predstavi kao srednju klasu, ili barem viši sigment srednje klase, dok je ipak Huawei Nexus 6P zamišljen kao premium model iz visoke klase, odnosno kao Nexus flegšip.
Snapdragon 808 čipset je svakako lep skok unapred u odnosu na Snapdragon 800 kod Nexus 5 modela, mada opet to je još jedna naznaka da Google želi da ga odvoji od Nexus 6P modela i drugih premium smartfona sa Snapdragon 810 čipsetom. Šta konkretno imamo u 808 čipsetu? Dakle, ne kombinaciju dva četvorojezgarna procesora, već jedan QuadCore A53 na 1.44 GHz i DualCore A57 na 1.82 GHz. Druga stvar, prisutan je malo slabiji Adreno 418 umesto Adreno 430 grafičkog čipa, kao što je slučaj kod Qualcomm Snapdragon 810 čipseta.
Tipično za Nexus, ali i za većinu drugih smartfona u današnje vreme, ne postoji microSD slot, pa je korisnik ograničen na 16 ili 32GB skladište. Kao dobra vest dolazi nova 12.3MP kamera sa laserskim autofokusom, F2.0 blendom i 4K video snimanjem, ali u odnosu na Nexus 5 izostavljena je optička stabilizacija. Baterija ima veći kapacitet u odnosu na Nexus 5, skok sa 2300 na 2700 mAh, ali je iz nekog razloga LG izostavio bežično punjenje. Ipak, tu je USB Type C i brzo punjenje, koje donekle nadoknađuje to. Rezolucija ekrana je i dalje 1080p kao na Nexusu 5, ali kao jedan od noviteta, LG uključuje senzor za otisak prsta, takozvani Nexus Imprint.Svakako da postoje određene korekcije u poređenju sa LG Nexus 5 modelom iz 2013. godine, ali generalni izgled nije drastično izmenjen. Šta to konkretno znači? Pošto je ponovo LG zadužen za izradu Nexus-a (uz Huawei koji pravi 6P), vidljivo je da je Nexus 5 uzet kao osnova, ali tu ima i različitih dizajnerskih rešenja kakva se mogu sresti kod drugih proizvođača. Pojasnićemo detaljno o čemu je reč, ali pre toga pogledajmo šta se nalazi u kutiji.
Pakovanje nije više klasično kao kod Nexus 5 modela, gde smo imali uspravnu pravougaonu “duboku” kutiju sa plavim omotačem. Sada je tu nešto drugačiji stil koji postaje popularan, veća ali “plića” bela kutija, isto sa kartonskim omotačem. Prateća oprema pre svega podrazumeva neobično jak 5V 3A punjač sa USB-C portom, a kabl je sa obe strane sa istim standardom. To znači da bez posebnog dodatka nećete moći da Nexus 5X povežete na računar “žičanom” metodom, osim ako imate MacBook 12″ Retinu, Chromebook Pixel, Pixel C ili sličan uređaj sa USB-C standardom. Unutra stiže i minijaturna knjižica i alatka za otvaranje NanoSim slota, a napominjemo da je sva oprema u beloj boji, bez obzira na boju samog telefona.
Kada se posmatra oblik telefona u odnosu na Nexus 5, 5X ima nešto zaobljenije ćoškove, ali najveća izmena nalazi se na prednjoj strani telefona. Spreda imamo nešto što naizgled liči na prednje stereo zvučnike, kao što recimo ima Nexus 6P ili HTC One M9, ali zapravo postoji samo jedan zvučnik, smešten ispod ekrana. Iznad ekrana je zapravo slušalica za razgovor, koja je dosta dugačka, pogotovo u poređenju sa Nexus 5 modelom koji tu ima samo jedan kružić. U blizini sa leve strane nalazi se i 5MP prednja kamera, a tu su i standardni senzori. Gde je notifikacioni LED? Naizgled deluje da ga je LG izostavio, ali on je lepo kamufliran u proreze zvučnika ispod ekrana, a višebojan je kao i ranije.
Nastavićemo poređenje sa Nexus 5 modelom i reći da su elementi na bokovima potpuno pretumbani. Recimo, slot za Sim karticu više nije desno kao ranije, već je sada pozicioniran sa leve strane. Isto tako, Volume dugmići nisu više levo, već su prebačeni uz Power taster sa desne strane. Na donjoj strani imamo novi USB-C port, ali imamo i još jedno premeštanje, pa je ovde smešten i 3.5mm priključak, tako da nije više sa gornje strane, tamo je sada samo drugi mikrofon. Ono što smo odmah primetili jeste da su tasteri slabijeg kvaliteta u odnosu na Nexus 5, sada su kockastiji i izrađeni su od plastike u odnosu na keramičke power i volume dugmiće 2013. modela, koji su kvalitetniji po našem mišljenju.
Još jedna stvar koju smo primetili tiče se spajajuće linije na bokovima, koja je sada postavljena više ka sredini i samim tim je mnogo više upadljiva u odnosu na Nexus 5. Poklopac se i dalje ne skida od strane korisnika, ali je dobio nešto drugačiju glazuru. Ostaje i dalje do neke mere mekan na dodir, ali je sada sjajniji i podložniji otiscima.
Kad smo već kod otisaka, pozadi je senzor za otiske prsta, direktno ispod 12.3MP kamere, koja jeste malo izbačenija u odnosu na stari Nexus, ali ništa više nego modeli kod konkurencije. 5X koristi i element za lasersko fokusiranje, a poseduje i DualLED blic. Nexus logo je i dalje vertikalan, ali nije više urezan u poklopac već je “naslikan”, tako da ne može da upada prljavština, mada nismo sigurni da li će se baš zbog toga vremenom guliti i izbledeti.
Jedan od razloga zašto jedan ovakav Nexus uređaj postoji, jeste da promoviše novu verziju Androida i ujedno da dozvoli developerima da razvijaju svoje aplikacije za najnoviju verziju. Reč je naravno o Marshmallow-u, tačnije Androidu 6.0, a kao što je to i uvek slučaj, u pitanju je softver koji dolazi direktno od Google-a, baš onako kako ga je ova kompanija zamislila. Dakle, nema dodatnih modifikacija elemenata kao što je to slučaj kod drugih ne-Nexus smartfona.
Nexus 5X pokreće takoreći “čist” Stock/AOSP ROM, sa interfejsom dizajniranim direktno u generalštabu kompanije u Kaliforniji. Ovo nije jedini smartfon sa 6.0 Androidom, broj modela počinje da raste, a trebamo istaći da identičnu verziju danas pokreće i Nexus 5 iz 2013. godine, tako da su po tom pitanju vrlo slični, tj. prelaskom sa Nexus 5 na 5X ne dobija se ništa specijalno na softverskom polju.
Autor se sa Stock Marshmallow-om druži od kako je zvanično izašao za Nexus 5, dakle dosta pre nego što dobili Nexus 5X na test, tako da po tom pitanju uglavnom nismo iskusili ništo novo kod 5X modela. Interfejs je zapravo i dosta sličan sa prethodnom Lollipop verzijom Androida, malo je doteran u određenim segmentima, ali nemamo nikakve drastične vizualne izmene. Najveći broj izmena je ispod haube Androida 6.0, pa su uvedene odlike kao što je Doze za bolje čuvanje baterije dok se telefon ne koristi, Google Now on Tap i unapređenje pretrage, aplikacije sada traže dozvole pri izvršavanju određenih akcija umesto pri instaliranju, i slična unapređenja.
Nije baš ni potpuno tačno da Nexus 5X nije doneo ništa novo, jer ipak ima par specifičnih stvari vezanih za ovaj model. Jedna od njih je recimo Ambient display, ekran sa crnom pozadinom koji se pojavljuje (uključuje) kada dobijete novu notifikaciju. Naravno, pošto je prisutan i čitač otiska, ili Nexus Imprint kako ga je Google nazvao, sada postoji mogućnost otključavanja telefona skeniranjem prsta, ali takođe i za autorizaciju plaćanja vezanih za Android Pay, koji nažalost nismo isprobali jer nije dostupan u Srbiji. Stock verzija Marshmallow-a je skoro pa odlična, nedostaje možda još neki pravi vid multitasking-a kod nje i još par sitnica, ali je po našem mišljenju Stock najbrži i najispeglaniji Android koji postoji na smartfonima koji pokreću ovu platformu.
Odluka kompanije Google da ove godine predstavi dva Nexusa u isto vreme je dobar potez, jer korisnik može da odabere da li želi manji/jeftiniji ili veći/skuplji model. Prethodne godine kada je predstavljen Nexus 6 koji hardverski jeste bio dosta dobar, ali pošto je bio ogroman i imao dosta visoku cenu za jedan Nexus, mnoge je to odvratilo od kupovine. LG Nexus 5X jeste “porastao” u odnosu na Nexus 5, ali ne previše, pa je i dalje ostao ugodan za korišćenje jednom rukom. Senzor otiska prsta je veoma brz i precizan, a dopada nam se što je moguće skeniranjem prsta direktno uključiti ekran.
Iznenađujuće je koliko je lagan, svakom kome su pružili telefon u ruke, to je bila prva opservacija vezana za ovaj model. Za svoje dimenzije očekuje se nešto teži telefon, ali LG je uspeo da ga napravi tako da teži svega 136 grama. Zbog većeg ekrana, slušalice i zvučnika, duži je skoro santimetar od Nexusa 5, ali je širi svega 3.4mm, pa ostaje zgodan za korišćenje. Lepo leži u ruci, zaista, ali nekako nam se i dalje više dopada više gumirana mat tekstura Nexus 5 telefona nego nešto manje gumirana sjajnija plastika kod novog 5X modela, i ostavlja otisak kao da je blago lošijeg kvaliteta sveukupno.
Ove godine imamo dve različite tehnologije ekrana u Nexusima – AMOLED za Huawei Nexus 6P i kvalitetni IPS LCD za 5X model. Dijagonala ekrana je porasla sa 4.95 na 5.2 inča, ali je rezolucija ostala na 1920×1080 tačaka, konkretno oštrina od 423PPI. Ko hoće 2560×1440 ekran moraće da se odluči za 5.7-inčni 6P ukoliko želi Nexus uređaj. Ono što nam se pretprošle godine odmah dopalo na Nexus 5 modelu jeste to da je imao veoma veran prikaz na ekranu. Drago nam je da je LG nastavio tim stopama, pa isto možemo reći i za ekran 5X modela. Pošto smo obavili merenje na Nexus 5, primetili smo da je ipak ekran Nexus 5X modela blago inferiorniji u nekim segmentima.
Nemojte nas shvatiti pogrešno, nije to neka preterana razlika između ekrana Nexus 5X i Nexus 5 modela, ali je stariji model i dalje malo ispred po pitanju tačnosti boja i svetlini ekrana. Konkretno, kod Nexus 5X ekrana izmerena je svetlina od 411 cd/m2, gde je stariji LG-ov Nexus postizao oko 481 cd/m2 na našem primerku. Isto tako, tačnost boja je malo manja, Nexus 5 je i dalje među najtačnijim ekranima koje smo sreli na Androidu, sa odličnih 1.28 Delta E, mada 5X ne zaostaje puno sa 3.27 Delta E vrednošću. U neku ruku, “problem” je što ekran 5X modela ima blago hladnije boje, 7137 kelvina, dok je Nexus 5 malo topliji sa 6794 kelvina. Bilo kako bilo, kvalitet ekrana je i dalje odličan, oštar i svetao za većinu uslova, tako da zaista ne možemo previše da se požalimo na prikaz.
Opet, jasan pobednik u našoj internoj Nexus 5 vs Nexus 5X poredbi, svakako je novi model sa Snapdragon 808 čipsetom. Snapdragon 800 je ipak čipset star skoro tri godine, jasno je da će u određenim scenarijima pokazivati svoje “bore”. To možda i nije preterano očigledno u realnoj upotrebi, jer je Nexus 5 i dalje vrlo brz smartfon, ali je svakako nadjačan na poljima kao što su procesorska snaga i moć grafičkog čipa.
Nije to i dalje sve na nivou Snapdragon 810 čipseta kakav ćete zateći u flegšipima i Nexus 6P modelu, ali je opet izuzetno živahan telefon – ipak je ovo viši deo srednje klase ili smartfon koji zalazi u visoku klasu. Ono što nas brine jesu 2GB RAM-a, ako ne zbog multitasking-a, onda barem zbog obezbeđivanja na duže staze, jer aplikacije i igre postaju zahtevnije i gladnije radne memorije. Cifra koja levitira oko 48 hiljada poena u Antutu benchmark aplikaciji govori da je Nexus 5X brz smartfon, mada izgleda da Snapdragon 808 ima svojih “bubica” pa smo iskusili i nekoliko situacija u kojima su performanse nakratko opadale, što se ne dešava tako često, ali ipak dovoljno da o tome skrenemo pažnju.
Kvalitet zvuka nas je zadovoljio, smatramo da je korak unapred u odnosu na LG Nexus 5 ako ni zbog čega drugog, onda samo zbog prednje orijentacije jednog zvučnika. Zvučnik nije preterano glasan kada se uporedi sa nekim drugim smartfonima, ali nam se čini da je ipak glasniji od zvučnika Nexus 5 modela. Kvalitet zvuka na slušalicama nas je vrlo prijatno iznenadio, dosta je čist i ima jako dobar tonalitet i toplinu, i tu je bolji u odnosu na Nexus 5, ali kao što je to slučaj i kod prethodnog LG Nexusa, ponovo nije preterano glasan na maksimalnoj jačini, malo je na tišoj strani, što može odvratiti ljubitelje izuzetno glasne muzike.
Baterija je jedna od stvari koja je bila možda čak i najveća zamerka Nexus 5 modela u vreme kada je predstavljen, mada je u narednim nadogradnjama bila blago unapređivana. Deluje kao da bi 2700 mAh moglo biti dovoljno i pružiti dobru autonomiju, ali opet nismo preterano zadovoljni baterijom 5X modela. Postoje dve situacije – prva u kojoj ćete koristiti telefon vrlo često i u tom slučaju možete očekivati maksimalno do 5 sati uključenosti ekrana na 250cd/m2 svetlini, što je cifra koja je prosečna za današnje standardne i možemo reći čak i da je u redu.
Autonomija se pogoršava primetno kada razvučete korišćenje na 24 do 36 časova bez punjenja, tačnije kada je telefon korišćen slabije. U tom slučaju smo se često susretali sa ciframa od 3 pa maksimalno do 3 sata i 30 minuta uključenosti ekrana, što nas nikako nije impresioniralo. Doze opcija naizgled radi svoj posao tokom perioda neaktivnosti, ali opet negde odlaze procenti u mirovanju, pa je neko realno vreme koje smo mi dobijali nešto tek iznad 3 sata uključenog ekrana. Problem je u tome što smo očekivali da 5X bude barem malo bolji od Nexusa 5 kada mu je baterija bila zdrava, ali kako se ispostavilo, autonomije ovih modela su vrlo uporedive u praksi. Nije to preterano loša autonomija, i dalje je zadovoljavajuća, ali očekivali smo ipak malo više od novog modela…
Polje zbog koje bi autor teksta i najviše razmotrio prelazak sa Nexusa 5 na Nexus 5X definitivno je kamera. Naizgled, možda deluje da skok sa 8MP na 12.3MP i nije tako veliki, ali često skrećemo pažnju da nije sve u megapikselima. Poenta leži u veličini piksela ove 12.3MP kamere, velikih 1.55µm, pa kamera uspeva da prikupi više svetla, koje je ipak ključna stvar u fotografiji. Ono što se pre svega nama dopada kod kamere Nexus 5X modela jesu boje koje uspeva da zabeleži. Boje su izuzetno precizne i prijatne, nisu ni previše zasićene, niti preterano isprane – baš su kako treba.
Fotografije ostaju oštre i detaljne čak i sa 12.3MP, što vam sigurno ne deluje kao velika cifra naspram silnih 16MP, 21MP ili 23MP kamere kod Xperia Z5 modela, ali poenta je u tome što je šum gotovo minimalan, nema nikakvog veštačkog oštrenja ili agresivnog uklanjanja šuma, pa su fini detalji prikazani što je najbolje moguće, tačnije koliko 12.3MP senzor dozvoljava. Ipak, dinamički raspon nije preterano širok, ali HDR+ opcija izvlači situaciju, i definitivno predlažemo da ostane uključena u svim situacijama, uprkos tome što je procesiranje fotografije malo duže, vredi ipak sačekati.
Možda i najsvetlija tačka kamere Nexus 5X modela jesu izvanredne noćne performanse. Vrlo lako je uvideti prednost 1.55µm piksela koji prosto upijaju svu svetlost na koju naiđu, pa su noćne fotografije sasvim svetle. Šum naravno da postoji u svakoj noćnoj fotografiji, čak i na najskupljim DSLR-ovima, ali ono što je dobra stvar je to što ga nema u velikoj količini na 5X modelu. Iako smo imali maglovite uslove kada smo pravili primere noćnih fotografija, Nexus 5X se pokazao zaista odlično.
Primeri ostalih fotografija:
Link
Velika je šteta što je izostavljena optička stabilizacija, rezultati bi u tom slučaju bili još impresivniji i imali bismo veći procenat oštrijih noćnih fotografija. Video je takođe sjajan, 4K rezolucija donosi veliku količinu detalja, dobru oštrinu i lep prikaz boja, jedino što sadrži blaga poskakivanja usled nedostatka OiS-a, i ponovo dinamika nije baš najbolja pa su često hajlajti probijeni, najčešće nebo po danu koje ispada belo u snimcima. Naišli smo i na jedan čudan problem vezan za video snimke, koji su reprodukovani naopako u MPC-HC video plejeru na računaru, ali isključivo u tom plejeru, svi ostali su prikazivali video u normalnoj orijentaciji.
Video primeri:
Ovoga puta je nešto komplikovanije stvoriti neki pravi zaključak o Nexus 5X modelu, ponajviše zbog toga što u nekim poljima deluje kao telefon koji jeste unapređenje u odnosu na LG Nexus 5, a u drugim pravi korak unazad. Možda i ne trebamo da se toliko oslanjamo na poređenje u odnosu na Nexus iz 2013. godine, ali to je ipak malo teže jer autor taj telefon aktivno koristi kao primarni telefon skoro već dve godine – neizbežno je da se povuku određene paralele. Novim korisnicima koji nisu imali dodira sa Nexusom 5, 5X će delovati kao odlična kupovina, što u neku ruku zaista i jeste. Sa druge strane, ko prelazi sa dve godine starog na novi Nexus možda i neće imati dovoljan broj razloga da se odluči za novi 5X.
Opet, to je subjektivna stvar, jer Nexus 5X ipak donosi dosta brži čipset, senzor otiska prsta, malo veći ekran, i možda i najbitnije – primetno bolju kameru. Mada, ponovo nam se nekako čini kao nedorečen sa istih 2GB RAM-a, istom 1080p rezolucijom ekrana, vrlo sličnom i opet ne tako dobrom autonomijom, istim softverom kao Nexus 5, itd. Kao telefon iz više srednje klase, dosta je dobar sam po sebi, ekran donosi precizan prikaz, ali po merenju ne ispada preterano svetao i hladniji/neprecizniji je u odnosu na Nexus 5. Ipak, još jedno polje gde je bolji od starog LG Nexusa je glasnoća prednjeg zvučnika.
Još neke stvari nam smetaju kod Nexus 5X modela, kao što su recimo manje kvalitetniji plastični tasteri, odluka da se izostavi bežično punjenje koje autor stalno koristi na svom Nexus 5 modelu, ili potez uklanjanja optičke stabilizacije snimka. Mada, zauzvrat se dobija odličan 4K snimak i izuzetne noćne fotografije – ali i generalno vrlo dobre fotke u svakom pogledu, pa nam je po tom pitanju Nexus 5X u vrhu uz par drugih modela kada je kamera u pitanju. Ima svakako svojih prednosti, ali i nedostataka, tako da smo zadovoljni, ali ne i oduševljeni. Po svemu sudeći, veće oduševljenje će doći od superiornijeg Nexus 6P, pod uslovom da ga uopšte i dobijemo na test, jer je dostupnost i dalje pod znakom pitanja…
Prednosti
– Pprecizan IPS ekran- Izuzetna kamera, pogotovo noću- Stock AOSP Android Marshmallow 6.0- Brz i precizan čitač otiska prsta- Uglavnom vrlo dobre performanse
Mane
– USB-C kabl zahteva adapter za vezu sa računarom- Još uvek prosečna autonomija- Tih zvuk na slušalicama- Odsustvo optičke stabilizacije i bežičnog punjenja
Cena:
Smartfon na test ustupio Telenor.
LG Google Nexus 5X
Pre dve godine imali smo priliku da testiramo Nexus 5. Nakon godinu dana pauze, LG ponovo učestvuje u proizvodnji još jednog Nexus modela. U pitanju je 5X, manji i slabiji od dva Google smartfona predstavljena ove godine. Donosi nam novitete kao što su čitač otiska prsta,, USB Type C port, jači hardver, i naravno, najnoviju 6.0 verziju Androida - Marshmallow. Mnogi korisnici Nexus 5 modela će se pitati - vredi li preći na 5X?