LG Optimus 2X

LG Optimus 2X

Bilo je samo pitanje vremena kada će procesori sa više jezgara ući i u mobilni svet, a LG je svojim Optimus 2X telefonom prvi zagazio u te vode. Činjenica da u jednoj ruci držite nešto što ima jači hardver od standardnog desktop računara od pre desetak godina, čak i nas koji se bavimo tehnologijom i pratimo zbivanja ne može da ostavi ravnodušnim. Kada je prošao momenat strahopoštovanja prema pritajenoj zveri koju

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      LG Optimus 2X

      LG nije prva firma koja domaćem kupcu padne na pamet kada se pomene mobilni telefon, ali je baš LG prvi izbacio na tržište mobilni telefon sa dvojezgarnim procesorom i tako obezbedio sebi mesto u analima napretka mobilnih uređaja. Optimus 2X je uz to i prvi LG telefon koji spada u visoku kategoriju Android uređaja, pa nas je naravno jako interesovalo kako će se LG snaći u toj situaciji i da li će telefon opravdati sav taj hype koji ga okružuje.

      Android je, naravno, sada već provereno rešenje za pametne telefone, a kao što je i inače običaj kod proizvođača, LG je na osnovni Android interfejs dodao neke svoje elemente. Verzija Androida sa kojom Optimus 2X dolazi je 2.2 (Froyo), ali se očekuje da će u dogledno vreme biti unapređen na 2.3, tako da potencijalni kupac ne treba da brine da će ostati sa neažurnom verzijom operativnog sistema.

      Baza ovog telefona, NVIDIA Tegra 2 platforma, ima zaista zavidne performanse, pogotovo kada se uzme u obzir da telefon ima manju rezoluciju od tableta u koje se ona obično ugrađuje. Uz to, Tegra platforma ima i svoj zasebni ekosistem igara i aplikacija koje su posebno projektovane da iskoriste njene prednosti, a u budućnosti će se njihov broj samo povećavati.

      Sa svojim pozamašnim ekranom od 4 inča i odličnim pedigreom, jedva smo čekali da se pozabavimo ovim telefonom i vidimo koliko je zaista moćan.

      Hardver

      Optimus 2X svakako nije mali telefon, a prednjom stranom dominira ekran od 4 inča, rezolucije 480×800 piksela. Cela prednja strana je inače pokrivena jednim komadom stakla koje je na obodima blago zakrivljeno, pa ako prelazite prstom sa jedne na drugu stranu, osećate kako je staklo ispupčeno u odnosu na telo telefona. Moramo da priznamo da nam se taj detalj dopao jer vas nekako vuče da stalno pipkate taj zakrivljeni deo stakla i nemate nigde osećaj oštre ivice telefona jer staklo prosto utone u metalni okvir.
       

      Na donjem delu se nalaze četiri klasična polja osetljiva na dodir, za meni, home, back i search. Korisnici koji prelaze sa HTC telefona će se verovatno u početku zbunjivati, jer su mesta za meni i home zamenjena u odnosu na njih. Ispod njih se nalaze dva zvučnika i Micro-USB konektor.

      Sa gornje strane imamo opet zvučnik, kao i prednju kameru predviđenu za video razgovore, a duž desnog oboda se nalaze dva tastera za podešavanje jačine zvuka.

      Duž gornje ivice se nalaze power/sleep taster, HDMI izlaz koji je sakriven ispod plastičnog poklopca, kao i 3,5mm konektor za slušalice.

      Zadnja strana je pokrivena plastičnom maskom, koja je iz jednog dela i prekida je samo metalna traka sa Google logoom i kamera sa pratećim LED blicem. Sama maska se jako lako skida, a ipak vrlo dobro leži kada je sklopljena sa ostatkom telefona.

      Telefon dolazi sa 8 GB interne memorije, a postoji i dodatni slot za microSD karticu, što je vrlo zgodna opcija za proširenje ako vam zatreba. Odlično je i to što je slot za karticu vrlo lako dostupan, pa možete da skinete zadnju masku i ubacite karticu bez isključivanja telefona, a on će je odmah prepoznati i aktivirati.

      Kamera je vrlo bitna stavka na ovom telefonu i to ne samo zbog kvaliteta optike, koji je za mobilni telefon na visokom nivou, već zbog činjenice da je prateći hardver dovoljno jak da omogući snimanje u punoj 1080p rezoluciji!

      Tegra 2

      Jezgro ovog telefona naravno čini NVIDIA Tegra 2 čipset, rešenje koje integriše ceo sistem u jednom čipu. Tegra 2 sadrži dva 1GHz Cortex-A9 procesora i čak osam GeForce grafičkih jezgara, a uz sve to podržava HDMI izlaz i prikaz na dva displeja. To znači da možete imati prikaz istovremeno na ekranu Optimusa 2X i na nekom eksternom TV-u ili monitoru. Prikaz hardverski ubrzanog videa je doduše ograničen samo na jedan displej, ali 3D igre sasvim normalno funkcionišu na oba istovremeno, pa ovaj telefon može vrlo lako da postane i neka vrsta igračke konzole ako se za time ukaže potreba.

      Uz Optimus 2X se dobija HDMI kabl, a povezivanje je krajnje jednostavno i čim ga ubodete u telefon i TV, on će proraditi i poslati 1080p signal ako eksterni displej podržava tu rezoluciju ili smanjiti rezoluciju na nižu ako detektuje da neće biti prikazana kako treba. Video reprodukcija je besprekorna ako je format hardverski podržan, mada naš test x264 mkv nije radio kako treba jer smo morali da koristimo softversko dekodiranje, ali je recimo 720p DivX u 60 frejmova u sekundi radio savršeno.

      Specifikacija:

      dimenzije

      123,9 x 63,2 x 10,9 mm

      masa

      139 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4″, 480 x 800, kapacitivni TFT 16m boja

      kamera

      8 MP, auto fokus, LED blic,
      1080p@24fps, 720p@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging, detekcija lica i osmeha, odabir tačke fokusa dodirom, stabilizacija slike

      prednja kamera

      Da, 1,3 MP

      procesor

      Dual-core 1GHz ARM Cortex-A9 procesor, ULP GeForce GPU, Tegra 2 čipset

      memorija

      512 MB RAM

      skladišna memorija

      8 GB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.2 (Froyo), biće unapređen na 2.3

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi, HDMI

      ostali senzori

      kompas, proximity

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da

      Softver

      LG Optimus 2X dolazi sa Android 2.2 operativnim sistemom (očekuje se da LG izbaci upgrade na 2.3), na koji su naravno dodati delovi interfejsa specifični za LG.

      Karakterističan je LG widget za prikaz vremena i prognoze, a sa donje strane se nalazi red ikona sa prečicama na osnovne funkcije za koje je LG smatrao da će vam najčešće biti potrebne (za pozivanje, kontakte, poruke i aplikacije). Takođe, home ekran je podeljen na čak 7 podekrana, između kojih možete skrolovati horizontalnim povlačenjem prsta i na svaki izvući one prečice ili widget-e za koje smatrate da vam trebaju.

      Kada “spustite” taskbar, dobićete vrlo korisne opcije za uključivanje/isključivanje zvuka, Wi-Fi-a, Bluetooth-a, GPS-a i rotacije ekrana, za koje biste inače morali da izvlačite posebne prečice ili da kopate po menijima. Tu je takođe vidljiv i status muzičkog plejera, a imate mogućnost da pauzirate ili preskočite pesmu, što je takođe vrlo korisna funkcija koja je na ovaj način lako dostupna.

      Kada smo već kod muzičkog plejera, uz Optimus 2X dolazi kolekcija muzike poznatog kompozitora Enia Morikonija, koji je između ostalog radio muziku za špageti vesterne i razne druge filmove. Sama plejer aplikacija je prilično standardna, pa pored kozmetičkih izmena u interfejsu nema neke specifičnosti u odnosu na osnovnu Android aplikaciju.

      U telefonu se inače može naći određeni broj preinstaliranih aplikacija, kao i nekih koje postoje samo kao prečice za automatsko instaliranje sa Interneta. Interesantan je F-Secure sistem za zaštitu mobilnog uređaja, koji dolazi sa licencom od godinu dana, a nudi zaštitu od malware softvera, kao i mogućnost primene sistema za zaključavanje telefona u slučaju krađe, kao i potragu za telefonom preko F-Secure sajta uz pomoć GPS-a.

      Za otvaranje Office i PDF dokumenata zadužen je Polaris Office, a prečice za instaliranje postoje za Spiderman, Shrek Karting i Guitar Hero (doduše ne puna verzija) igre, kao i za još par zanimljivih aplikacija.

      Posebna klasa softvera je dostupna kroz Tegra Zone aplikaciju, koja predstavlja izvor linkova ka igrama i programima specijalno pisanim tako da iskoriste ovu NVIDIA mobilnu platformu. Nažalost, trenutno ih ima veoma malo i za dosta igara recimo stoji da treba da se pojave u sledećim mesecima, a za sada postoji samo kratak opis i slike iz igre. Ovo je naravno nešto što će se tek razvijati, jer Tegra uređaji upravo počinju da se pojavljuju u sve većem broju, a i Tegra zone će morati da prebrodi veliku prepreku na našem tržištu, istu kao i Android Market, a to je činjenica da regularna kupovina aplikacija još uvek nije moguća u našoj državi.

      Utisci u radu

      Nemoguće je raditi na ovom telefonu, a ne biti fasciniran njegovom sirovom hardverskom snagom. Neke stvari prosto zapanjujuće glatko rade i vrlo je očigledno da telefon poseduje veliku rezervu procesorske snage. Ipak, sam interfejs i LG-eva nadogradnja na njega, umeju sa vremena na vreme da na kratko trznu ili zakoče, iako to ne bi trebalo da se događa. Ipak, to nam se nije prečesto dešavalo i nije pokvarilo opšti utisak, a očekuje se da će LG još ispeglati neke stvari kroz buduća unapređenja operativnog sistema.

      Ekran (4″, rezolucije 800×480 piksela) je vrlo dobar, mada moramo priznati da smo viđali i bolje. U pitanju je TFT urađen u IPS tehnologiji, tako da možete očekivati prilično dobru reprodukciju boja. Sam ekran je malo manje osetljiv na dodir od ekrana nekih drugih proizvođača, što je urađeno namerno, da bi se smanjio broj situacija gde korisnik slučajno aktivira nešto na ekranu.

      Kameru svakako moramo da pomenemo kao prijatno iznenađenje. Uz senzor od 8 megapiksela, ova kamera ima i sasvim pristojnu optiku za jedan mobilni telefon. Slike su prilično detaljne i sa vernim bojama, a autofokus i makro su vrlo dobro radili svoj posao. Događalo se doduše da neke slike imaju malo isprane boje, pogotovo kada se slika scena koja nije ujednačeno osvetljena, a bilo i je pojava mutnijih delova duž ivica fotografija, ali ne može se poreći da sa ovim telefonom mogu da se naprave neke zaista sjajne fotografije.

      Softver za fotografisanje ima dosta podešavanja, pa je moguće podesiti dužu ili kraću ekspoziciju, ISO vrednost, kao i uključiti detekciju lica ili osmeha u modovima za automatsko okidanje. U nedostatku fizičkog dugmeta za fotografisanje, softverski taster za okidanje se ponaša kao dvostepeni okidač. Kada ga pritisnete, on će fiksirati fokus, a kada ga otpustite, onda će zapravo slikati. Tu su naravno i razne druge opcije modifikacija fotografija u letu, kao što je negativ, crno-bela, sepia itd.

      Video, ah taj video, pa još full-hd. Video je odličan, najbolji koji smo do sada videli. Kada ga snimite i reprodukujete na ekranu telefona, izgleda prosto savršeno! Naravno, ako ga pustite na velikom ekranu, primetićene neizbežne nedostatke i tu i tamo gubitak detalja zbog kompresije, ali i dalje je u pitanju kvantni skok u odnosu na ono što smo navikli da dobijemo iz mobilnog telefona kao izgovor za video snimak.

      Fotografije i video zapisi napravljeni ovim telefonom:

       

      Surfovanje netom je na ovom telefonu zapravo sasvim prijatno iskustvo, mada je i dalje neophodno zumirati tekst da bi mogao normalno da se pročita. Hardverski ubrzani flash radi izuzetno brzo i bez greške, pa možete igrati i neke flash igrice ako to poželite. Čitanje dokumenata i PDF-ova je takođe sasvim ugodno, pa čak i otvaranje jako velikih PDF knjiga sa slikama neće baciti ovaj telefon na kolena.

      Trajanje baterije je bilo nešto čega smo se pribojavali, s obzirom na očigledno velike apetite za energijom koje ovako jak hardver nesumnjivo ima. S jedne strane smo bili prijatno iznenađeni, mada se sa druge pokazalo da su naši strahovi ipak i bili delimično opravdani.

      Ako koristite telefon za standardne stvari kao što su razgovor, pomalo surfa, umereno korišćenje kamere i drugih opcija, Optimus 2X će bez problema izgurati ceo dan, pa i više od toga. To je izvesno posledica toga što je Tegra platforma jako štedljiva kada je u stanju mirovanja. S druge strane, snimanje 1080p videa, reprodukcija HD videa, kao i igranje 3D igara, drastično povećavaju potrošnju i mogu veoma brzo da vas ostave sa praznom baterijom, tako da je oprez prilikom takvog korišćenja neophodan, ako niste u situaciji da imate neki slobodan USB kabl u blizini.

      Igranje igara na ovakvom uređaju zapravo počinje da ima smisla, jer hardver može već da omogući nivo detalja koji je skoro u rangu igračkih konzola prethodne generacije. Ipak, tu opet dolazi do izražaja problem kontrola, koje moraju zauzimati deo ekrana ili biti dovoljno jednostavne da mogu da koriste integrisane senzore pokreta.

      Sve u svemu, LG Optimus 2X je toliko pun raznih mogućnosti, da nam par dana druženja sa njim ni izdaleka nije bilo dovoljno da isprobamo sve što bismo hteli. Opšti utisak je da je u pitanju vrlo kvalitetno parče hardvera, koje uz prateće mogućnosti Android platforme ima zaista širok spektar mogućih primena koje su samo ograničene maštom korisnika.

      Zaključak

      Ne događa se svaki dan da smo svedoci evolucije nekog tipa uređaja. U ovom slučaju, LG je svojim Optimus 2X telefonom prvi zagazio u eru višejezgarnih mobilnih telefona i sada više nema povratka nazad. Trenutno se čak postavlja pitanje da li je toliko procesorske moći potrebno u mobilnom telefonu, ali neke stvari kao što su full-hd video snimanje i 3D igranje u visokoj rezoluciji, ipak traže svoje i nisu moguće na slabijem hardveru.

      Treba imati hrabrosti kod ovakvih iskoraka ka novim tehnologijama i biti prvi u nečemu, tako da je LG svojim Optimusom 2X od nas zaslužio priznanje kao inovator na polju mobilnih telefona.

       

      Bez pravih nedostataka, osim onih kozmetičke prirode koji su više stvar ukusa, pa eventualno i problematičnog trajanja baterije kada se koristi pod punim opterećenjem, LG Optimus 2X u svemu stoji rame uz rame sa svojim rivalima na polju mobilne telefonije. U pitanju je uređaj visoke klase koji pruža odlično korisničko iskustvo. Na njemu je moguće telefonirati, čitati knjige, Office dokumenta i PDF-ove, snimati 1080p video i gledati ga, kao i igrati 3D igre, a sve to u zaštićenom softverskom okruženju koje nadgleda F-Secure softver.

      Zaista ogroman broj mogućnosti koje ovako jak hardver pruža u sprezi sa rapidno rastućom bazom softvera za Android platformu, čini ovo telefonom koji svaki korisnik koji može sebi da ga priušti treba ozbiljno da uzme u razmatranje.

      Prednosti:
      – Vrlo moćna i brza Tegra 2 platforma
      – Flash radi potpuno glatko
      – Odlična kamera i mogućnost 1080p video snimanja
      – HDMI izlaz

      Mane:
      – Kada se optereti potroši bateriju vrlo brzo

      Uređaj na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test