LG Optimus L3

LG Optimus L3

Ekrani osetljivi na dodir i napredni operativni sistemi, već neko vreme nalaze se i u nižim segmentima mobilnih telefona. Mobilni telefoni koji po funkcijama više podsećaju na fiksne se i dalje proizvode i prodaju, ali o tim telefonima nikada nismo pisali, niti planiramo. LG Optimus L3, iako spada u najniži rang telefona koje na sajtu testiramo i dalje nudi većinu mogućnosti kao znatno skuplji telefoni.

    Sadržaj

      Branko Mitić
      Smartfon kakav danas poznajemo pre par godina je bio rezervisan samo za istinske zaljubljenike. Istina, veliku ulogu je igrala i cena, ali se zadovoljstvom možemo reći da su ti dani iza nas. Ljudi su se navikli na ekran osetljiv na dodir, a telefoni sa takvim ekranom i pametnim sistemom su postali pristupačniji. Najviša klasa telefona i dalje košta isto kao i pre nekoliko godina, ali je ponuda jeftinih smartfona sve veća. Jedan od takvih telefona je i LG Optimus L3. Iako se i za LG Optimus L3 i za Samsung Galaxy S3 kaže da su pametni telefoni, razlike su očigledne čak i laiku. Razlike su u većini slučajeva hardverske, mada obično hardverske razlike prouzrokuju i one softverske. Jasno je da će Optimus L3 biti uskraćen za određene mogućnosti, ali uz pristupačnu cenu, te mane će većina srednje zahtevnih korisnika moći da ignoriše.
       

       
      LG Optimus L3 u Vipu košta 1 din. u paketima od 1000 dinara mesečno, uz dvogodišnji ugovor. To su uslovi koje, čak i kod nas, mnogi mogu da prihvate, što znači da su vrata za ulazak u svet smarfona mnogima otvorena. A kakav je smartfon LG Optimus L3?
       

       
      LG Optimus L3 ima kapacitivan ekran dijagonale 3.2″ i rezolucije 240 x 320 tačaka. 3.2″ nije toliko malo, čak ni za smartfon, ali rezolucija od 240 x 320 tačaka jeste. Naravno, rezolucija je opravdana uslovima po kojima se ovaj telefon dobija. Manja rezolucija neće nužno značiti manju funkcionalnost, ali će prikaz skoro svega na ekranu biti lošiji u poređenju sa većinom smartfona. Problem je i sam kvalitet panela, jer je ugao gledanja izuzetno mali, a naglašenost boja slaba. Ekran Optimusa telefona daleko je od idealnog, ali je to standard za kalsu u kojoj se nalazi. Moramo na kraju pohvaliti dobar odziv ekrana prilikom dodira.
       

      Telefon je fizički dosta dobar i, reklo bi se, bolji nego što je za ovu klasu potrebno. Telefon u rukama deluje veoma čvrsto, kao da je napravljen “u komadu”. Problem predstavlja zadnja gumirana strana koju prosto nije moguće očistiti od prašine. Pored uobičajenih tastera za jačinu zvuka i uključivanje/zaključavanje, Optimus L3 ima samo još jedan fizički taster, koji se nalazi na sredini ispod ekrana i vraća vas na glavni ekran (Home). Levo i desno nalaze kapacitifni tasteri od kojih jedan služi za otvaranje menija, a drugi za povratak korak u nazad. Sva tri tastera su standardna za Android telefone i ne zahtevaju duži period za navikavanje. LG Optimus L3 ima 2.3.6 verziju sistema, poznatiju kao Gingerbread. Ovaj sistem nije najnovijeg datuma, ali u Android svetu pristupačni modeli retko kada dobiju najnoviji sistem, tako da je pitanje da li će Optimus L3 ikada dobiti update na 4.0 ili 4.1 verziju Android sistema. Za utehu, Gingerbread verzija Android sistema više je nego dovoljna za ovu klasu telefona.
       

      LG Optimus L3 ima Cortex-A5 procesor čiji je takt 800 MHz i 384 MB RAM memorije. Starija verzija sistema i manja rezolucija ekrana, imaju i svojih prednosti. Sa ovom kombinacijom hardvera i softvera LG Optimus L3 radi neverovatno brzo. Kretanje kroz sistem, pokretanje aplikacija, menjanje aplikacija odvija se gotovo trenutno. Telefon neće imati problema ni sa prikazom zahtevnijih internet stranica, ali će brzina rada prilikom pregleda interneta zavisiti od toga koliko je neka prezentacija “teška”. Pinch-to-zoom u browseru takođe radi zavisno od obima stranice, dok prilikom pregleda fotografija radi prilično brzo i glatko. Sve u svemu, LG Optimus L3 ima čak i bolje peformanse nego što se očekivalo od telefona ove klase.
      [modul]specifikacija=438[/modul]Telefon ima gigabajt memorije za skladištenje (dokumenata, muzike, filmova, slika…), dok se ovaj kapacitet može povećati putem microSD kartice. LG Optimus L3 poseduje standardne konekcije i senzore za jedan Android telefon: (micro) USB, Bluetooth, WiFi, A-GPS, accelerometer, proximity senzor i kompas. Brzina interneta preko mobilne mreže je HSDPA (maksimalno 3.6 Mbps).
       

      Kamera telefona ima rezoluciju 3.15 MP, a L3 ne poseduje prednju kameru. Zadnja kamera nema blic, a kvalitet fotografija jedva dobija prelaznu ocenu. Kamera je starijeg datuma i još jedna je stakva koja je pogođena merama štednje. Fotografije nisu neupotrebljive, ali ne treba previše očekivati, niti ih koristiti za bilo koje ozbiljne namene. Sa druge strane, iznenađuje količina podešavanja vezanih za kameru, od koje bi se postideli mnogo ozbiljniji mobilni telefoni. Još jedna dobra strana manjeg i jeftinijeg telefona jeste autonomija rada. Većina korisnika punokrvnih smartfona telefon dopunjava svaki dan na kraju dana, a intenzivniji korisnici imaju punjače i na poslu, kao i u automobilu. LG Optimus L3, zavisno od korišćenja, može da izdrži nekoliko dana bez punjenja, mada nema tog pametnog telefona na svetu, koji ne možete isprazniti intenzivnim korišćenjem za jedan dan ili kraće, a to se podrazumeva i za L3. Ipak, autonomija je primetno veća u odnosu na moćnije smartfone.
       

      Uspeh ovog telefona najviše zavisi od njegove cene, odnsono uslova pod kojima može da se dobije, obzirom da se većina telefona kod nas “kupi” putem postpaid ugovora kod provajdera. LG Optimus L3 od provajdera kod nas trenutno nudi samo Vip. Telenor nema LG telefone, dok ih MTS ima dosta, ali ne i L3. Ovaj telefon se u Vipu može dobiti za dinar uz dvogodišnje ugovore na postpaid pakete od 1000 dinara ili skuplje. To je sasvim pristojna ponuda za jedan smartfon, koji je krajnje upotrebljiv.

      Ipak vas upozoravamo da ekran može biti prepreka, ukoliko dosta pregledate dokumenta, internet stranice, slike i filmove. Tako da u tom slučaju ne bi trebali da se “zaletite” za “telefon za dinar”, već da napravite bolju investiciju koja treba da traje 24 meseca. LG Optimus L3 sve spomenute medije može da prikaže više nego dobro, ali ekran može biti prepreka prilikom intenzivnijeg korišćenja.
       

      Druga i poslednja velika mana može biti kamera. Za dnevne, neobavezne fotografije, LG Optimus L3 može da pruži prihvatljiv kvalitet fotografija, ali u bilo kojim težim uslovima, kamera će biti nemoćna.  

       
      Dobre strane telefona su brzina u radu, trajanje baterije, dopadljiva spoljašnost i kvalitetna izrada. Ukoliko ste nezahtevan korisnik koji telefon koristi “od svega po malo”, a ne želite veće troškove telefona i ugovora, LG Optimus L3 može bude pravo rešenje za vas. A ukoliko postavljate pitanje “manje atraktivan smartfon protiv atraktivnijeg običnog telefona?”, Benchmark će vam uvek predložiti smartfon.
       
       

      Prednosti – Kvalitetna spoljašnost – Brzina u radu i odziv ekrana – Trajanje baterije – WiFi, BT, A-GPS Nedostaci – Prikaz i rezolucija ekrana – Kamera  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra