LG Optimus L5

LG Optimus L5

LG Optimus L5 je treći telefon L serije, a prethodna dva smo već prikazali nedavno na našem sajtu. L5 predstavlja zlatnu sredinu na tržištima sa slabom kupovnom moći, kao što je naše. Kod sva tri telefona je korišćen isti recept, kako bi se unutar klase stvorio što povoljniji uređaj. LG Optimus L5 može biti veoma zanimljiv telefon za umereno zahtevne korisnike…

    Sadržaj

      Branko Mitić Ovim testom zaokružujemo L klasu Optimus telefona kompanije LG. Model L3 ima ekran dijagonale 3.2 inča i rezoluciju 240 x 320 tačaka. Na njemu je instalirana 2.3 verzija Android sistema, dok kamera fotografiše u rezoluciji od 3 megapiksela. LG Optimus L7 ima IPS ekran dijagonale 4.3″ i rezoluciju 480 x 800 tačaka. Telefon poseduje 4.0 Ice Cream Sandwich verziju Google Android sistema i kameru od 5 MP (na žalost, samo VGA za video). Sva tri telefona trenutno nudi samo Vip. Telenor nema ni jedna LG telefon, dok ih MTS ima nekoliko, ali ni jedan od tri modela L serije. Tako da je moguće da će MTS u budućnosti ponuditi ove telefone, ali to je samo naša logička pretpostavka i ne zasniva se na bilo kakvim opipljivim informacijama.

      LG Optimus L3 u Vipu se može dobiti za dinar u postpaid pakete već od 1000 dinara. Optimus L7 se nudi za dinar tek uz najskuplji postpaid paket (3990 dinara mesečno), ali se za 1490 dinara mesečno može kupiti već za 9990 dinara, što se čini kao optimalan odnos. Optimus L5 koji u ovom testu predstavljamo se u Vipu može dobiti za dinar u postpaid paketu već od 1490 dinara mesečno, što čini ovaj telefon jednim od najinteresantnijih na tržištu. Suštinska razlika između Optimus L5 i L7 telefona je u veličini i kvalitetu ekrana. L5 poseduje običian LCD dijagonale 4.0″ i rezolucije samo 320 x 480 tačaka. Neka vas relativno veliki ekran ne prevari, LG Optimus L5 ima rezoluciju kao značajno manji ekrani. Problem ekrana je i sam prikaz, koji nije najbolji. Kontrast je previše jak, tako da ni ne možemo da kažemo kakav je prikaz boja, dok su uglovi gledanja slabi. Kvalitet ekrana je sigurno najveća mana ovog telefona, ali može li se to nazvati mana?
       

      Naime, LG Optimus L5 je uspeo da veličinu ekrana od 4″ približi širem krugu korisnika. Tako da u isto vreme ekran može biti i najveća mana ovog telefona (ukoliko se gleda samo kvalitet) i najveća prednost ovog telefona (ukoliko se gledaju uslovi pod kojima se dobija i veličina ekrana). Istina, pojedini manje poznati daleko-istočnjački proizvođači nude telefone sa velikim ekranima pod povoljnim uslovima, ali je LG prvi od zvučnih imena koji je učinio nešto slično. Optimus L5 je fizički veoma sličan kao skuplji i veći L7. Telefon je urađen od plastike, veoma dobrog kvaliteta i u ruci deluje čvrsto i postojano. Čak je i dizajn gotovo isti kao kod L7 modela, a jedino što je L5 zbog manjeg ekrana nešto kraći.
       

      Novi LG telefon pokreće stariji Cortex-A5 procesor koji je korišćen za celu seriju telefona. I dok je ovaj procesor kod L3 modela zbog manje rezolucije i starijeg sistema, odlično obavljao posao, kod L7 su performanse bile primetno manje. L5 ima manju rezoluciju, ali isti softver kao L7, tako da bi rezultati trebali da budu negde u sredini. Mada procesor u L5 telefonu radi na 800 MHz, dok u L7 na 1 GHz. Generalno gledano, performanse Optimus L5 telefona su prilično dobre i zadovoljiće ciljnu grupu korisnika, mada nisu sve operacije “podmazane”, a u određenim situacijama desiće se primetna usporenja, mada će funkcionalnost telefona ostati visoka.
       
       
      [modul]specifikacija=3316[/modul]Cela L serija ne odlikuje se veoma kvalitetnim kamerama, a to je slučaj i sa L5 telefonom. Kamera je faktički identična kao kod L7. Kvalitet fotografija se može okarakterisati kao prosečan, dok je kod video snimaka problem rezolucija (samo VGA). Telefon ima i blic (LED) koji ponekada može da pomogne u mračnim situacijama, ali ne treba imati velika očekivanja. Sve u svemu, fotografije su više nego upotrebljive, ali ne nivou najviše klase mobilnih telefona.
       

      Telefon poseduje i NFC čip koji može da služi za plaćanja putem dodira telefonom, a u teoriji i za mnoge druge namene. Primena NFC tehnologije je kod nas skoro nepostojeća, ali za utehu u pakovanju telefona možete pronaći jedan NFC tag koji možete programirati po želji. Primera radi, tag možete programirati da sadrži setovanja za korišćenje telefona u automobilu i prilikom ulaska u kola, jednostavnim dodirom, pripremiti telefon za tu namenu. Telefon ima bateriju kapaciteta 1500 mAh, a obzirom na malu rezoluciju ekrana i procesor sa samo jednim jezgrom, stiču se uslovi da autonomija rada bude prilično velika. To i jeste slučaj, mada je “velika autonomija” relativna stvar u svetu smartfona. Sve preko jednog dana korišćenja je uspeh, a dva dana sa L5-icom mogu biti realnost za većinu korisnika.
       

      Kao i veći i skuplji L7, Optimus L5 poseduje poslednju verziju Google Android sistema, Ice Cream Sandwich 4.0. Mada je pitanje koliko ćemo za ICS još moći da kažemo da je poslednja verzija, obzirom da Nexus uređaji već mogu da imaju Jelly Bean (4.1). Sistem je faktički identičan kako kod L7 modela, a dobra je vest što LG nije vršio suštinske korekcije sistema, već se fokusirao na one kozmetičke, kao i na par svojih aplikacija (diskutabilne upotrebne vrednosti). To je dobra vest zbog toga što u poslednje vreme sve veći broj korisnika preferira “nedirnutu” verziju Android sistema – direktno sa Google izvora. Jedino pitanje koje se postavlja, a koje važi i za L7, jeste da li će ovi telefoni dobijati nove verzije Android operativnih sistem, odnosno makar 4.1 Jelly Bean (nekad vas brojčana oznaka ne zavara, u pitanju je značajno unapređen sistem). Kako ovo nisu udarni, skupo plaćeni telefoni, moguće je da od budućih apdejta neće biti ništa, ali ne želimo da se bavimo bilo kakvim prognozama.
       

      LG Optimus L5 je veoma dobra kupovina, kao sva tri telefona iz L serije, ali svakako da nije jedina pametna kupovina na našem tržištu. Problem je i to što se trenutno može naći samo kod Vipa, tako da je dostupnost ovog telefona ipak ograničena. LG Optimus L5 je prevashodno namenjen osobama koje žele što veći ekran, po što povoljnijoj ceni. L5 ima ekran koji je daleko od najvećeg generalno, ali koji je veliki u svom cenovnom rangu. To je bilo moguće tako što je na ovaj relativno veliki ekran stavljena rezolucija koju poseduju osetno manji ekrani. Dobre strane telefona su kvalitetna spoljašnost i dopadljiv dizajn, kao i Ice Cream Sandwich verzija Android sistema. Komponente koje dobijaju srednju ocenu su procesor i kamera. Kamera je dobra za većinu slučajeva, ali rezultati neće biti fantastični, dok procesor odlično pokreće telefon tokom normalnih operacija, a posustaje kod onih zahtevnijih.
       

      LG Optimus L5 je izuzetno interesantan telefon za srednje zahtevne korisnike, kojima neće smetati manja rezolucija ekrana i povremena usporenja u radu. Poslednja verzija sistema, veliki ekran i kvalitetna spoljašnost, ono su ono što će većina znati da ceni, dok su oni najzahtevniji korisnici još pre početka ovog teksta znali da ovo nije telefon za njih. Za sve druge, koji traže dobar odnos cene i kvaliteta, LG Optimus L5 može biti pravi izbor.
       

       
      Prednosti – veliki ekran (za klasu) – kvalitetna spoljašnsot – Ice Cream Sandwich – autonomija rada Nedostaci – performanse pri zahtevnom korišćenju – rezolucija ekrana – kamera u težim uslovima

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra