LG Optimus Pro C660

LG Optimus Pro C660

Na testu smo imali LG-ev Android telefon sa hardverskom Qwerty tastaturom, koji je namenjen nezahtevnim korisnicima ili osobama sa manjim budžetom. Model pod imenom LG Optimus Pro C660 poseduje ekran dijagonale od 2.8 inča, rezolucije 320 x 240 piksela, Qualcomm 800mhz procesor, 256mb ram memorije, slot za microSD kartice, zadnju kameru od 3.15MP, itd. Jasno je da ovaj model spada u entry level kategoriju, tako da je i njegova cena dosta niska, ali ako baš tražite "low co

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović

      Test: LG Optimus Pro C660

      Kada se pomene reč smartfon, u najvećem broju slučajeva, taj pojam se vezuje za cenovno nepristupačne telefone, ali ne mora uvek biti tako. Ključ popularnosti Google kompanije i njenih Android telefona je njihovo prisustvo u svim cenovnim kategorijama, za razliku od na primer Apple-a i Blackberry-a, koji nude telefone koji se nalaze samo u višoj cenovnoj kategoriji. Android obuhvata sve cenovne kategorije, tako da proizvođači mogu da ponude veoma široku lepezu modela, od najjeftinijih do srednje jeftinih u niskoj klasi, modela sa umerenom cenom i nešto skuplje modele u srednjoj klasi, relativno i poprilično skupe premium modele u visokoj klasi. Ponuda je tako osmišljena da se nađe za svakog ponešto, u zavisnosti od potreba, ali naravno i budžeta koji pojedinac planira da potroši na kupovinu mobilnog telefona.
       


       

      Ovoga puta, u tekstu ćemo vam predstaviti jedan model Android telefona sa ekranom osetljivim na dodir i hardverskom tastaturom, koji spada u nižu klasu i ima prilično pristupačnu cenu. Reč je o modelu LG Optimus Pro C660, telefonu sa relativno malim 2.8-inčnim ekranom i njegovom niskom rezolucijom – što je i razumljivo, jer neki kompromisi moraju biti napravljeni, kako bi niska cena telefona bila izvodljiva. Neke od njegovih specifikacija smo već pomenuli u uvodu, ali ispod možete pronaći specifikaciju sa nešto većom detaljnošću.

      Specifikacija:

      LG Optimus Pro C660

      dimenzije

      119.5 x 59.7 x 12.9 mm

      masa

      129 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      2,8″, 320×240, kapacitivni TFT 256K boja

      kamera

      3.15 MP (2048 x 1536), geo tagging, 640 x 480 video

      prednja kamera

      ne

      procesor

      800 MHz

      memorija

      150 MB ROM, 256MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (2 GB uključena u paketu)

      priključak za slušalice

      3,5mm

      operativni sistem

      Android 2.3.4 (Gingerbread)

      konekcije

      microUSB, Bluetooth 3.0, 802.11 b/g/n

      prenos podataka

      3G (HSDPA, 3,6 Mbps)

      adobe flash

      da

      cena

      19,960 din slobodna prodaja / u tarifnim paketima, zavisno od paketa

       

      Hardver

      Pri otpakivanju kutije modela LG Optimus Pro C660, u njoj smo zatekli 3.5mm slušalice, adapter za punjenje, USB kabl za vezu sa računarom i uputstvo na više jezika.
       


       


       

      Iako bi trebao da bude prilično mali zbog njegove dijagonale ekrana, prisustvo Qwerty tastature mu znatno povećava dužinu, tako da je dugačak kao modeli sa 3.7-inčnim ekranom. Njegove gornje ivice imaju standardan stepen zaobljenja, dok je zaobljenje nešto izraženije na njegovim donjim ivicama.
       

      Ispod ekrana nalaze se četiri fizička tastera (Menu, Home, Back i Search), a ispod njih se nalazi pomenuta hardverska Qwerty tastatura sa ergonomski zakrivljenim tasterima za unos teksta, brojeva i znakova, ali i par tastera sa prečicama.

       


       

      Iznad ekrana smešten je logo telefona i duži otvor, ispod koga se nalazi zvučnik za razgovor, koji je zaštićen mrežicom. Sa gornje strane telefona nalazi se 3.5mm otvor za slušalice pozicioniran levo, dugme za uključivanje/ isključivanje pozicionirano desno i prostor za nokat pomoću koga lako skidate zadnji poklopac telefona.
       


       


       

      Sa leve bočne strane telefona, nalazi se samo dvodelno dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, dok je na desnoj bočnoj strani smešten microUSB konektor za vezu sa računarom, i naravno za punjenje telefona.
       


       

      Donja strana telefona ne poseduje ništa osim sićušnog otvora, ispod koga se nalazi mikrofon.
       


       

       

      Na zadnjoj strani telefona smeštena je kamera od 3 megapiksela u kvadratu sa zaobljenim ivicama i srebrnom okviru koji je izdignut kako se ne bi grebalo zaštitno staklo od kamere. Levo od kamere nalazi se zvučnik, čiji je kvalitet zvuka sasvim solidan.
       


       

      Softver

      Model LG Optimus Pro dolazi sa Android 2.3.4 Gingerbread operativnim sistemom, što je dobra stvar. Poslednja aktuelna verzija Androida je 2.3.7 (mislimo od Gingerbread verzija), koja će verovatno biti omogućena na ovom modelu u bliskoj budućnosti, ali osim toga, ne vidimo nikakvu mogućnost da će ovaj model dobiti Ice Cream Sandwich, jednostavno je hardverski previše slab za tako nešto.
       

      Korisnički interfejs koji se nalazi na modelu C660 je standardni Optimus UI, koji je dosta prost na ovom modelu, ali odrađuje svoju ulogu i izgleda lepo i pregledno.

       

      Spuštanjem notification bar-a, dobijate prečice za uključivanje/isključivanje zvuka, bežične mreže, Bluetooth-a, GPS-a i paketa podataka mobilne mreže, tako da vam je sve na dohvat ruke.

      Što se tiče broja početnih ekrana, njihova cifra ide do broja 7, tako da imate i više nego dovoljno prostora za sve vaše widgete. U dnu ekrana nalaze se četiri prečice, kao što je to i standardno na LG telefonima (Dialer, Contacts, Messages i App Drawer). U fioci sa aplikacijama zatekli smo samo standardne aplikacije, ali među njima se nalazi i Facebook aplikacija preinstalirana, tako da ćete odmah imati pristup bez dodatnog traženja po Market-u. Ono što je takođe tipično za LG telefone, je Downloads sekcija koja se nama dopada, koja odvaja aplikacije koje smo lično preuzeli, od onih koje su već bile u telefonu.
       


       

       

      Kao što smo to ranije viđali na LG telefonima, na glavnom početnom ekranu uvek nas je čekao Accuweather widget sa vremenskom prognozom, na koji možete kliknuti i dobiti detaljnije informacije o vremenu za celu nedelju.


       

      Ugrađeni muzički plejer je veoma jednostavan, ali je pregledan i pružiće vam sve što vam treba kako bi ste slušali muziku na telefonu.

      Dialer, contacs i messaging izgledaju prilično standardno, nema ništa specijalno što bi moglo da se kaže o njima.

       

      Utisci u radu i rezultati testova

      Iako je LG Optimus Pro C660 ceo izrađen od crne plastike, osećaj u ruci nije bio loš i nismo primetili krckanje ili ugibanje plastike. Mada, njegova debljina od 12.9mm nije baš na najboljem nivou, mogao je biti tanji, a čak i lakši, jer pored iste dužine, čak i njegova težina više priliči 3.7-inčnim modelima, nego onima sa ekranom od 2.9 i 3 inča. Ipak, posedovanje hardverske tastature opravdava ova odstupanja jer ona doprinosi većoj težini i debljini telefona.

      Hardverska tastatura naravno donosi i svoje prednosti, kao što su lakše kucanje poruka ili kada surfujete internetom. Primetili smo da su tasteri na C660 modelu malo tvrđi nego što bi smo mi želeli da budu, ali verujemo da bi oni vremenom omekšali od češće upotrebe. Ekranom nismo bili posebno zadovoljni, tačnije njegovom veličinom i rezolucijom. Iako za neke osnovne radnje ovakva rezolucija i dijagonala nije lepa za oko, ona može da prođe kao prihvatljiva, ali pravi hendikep se primećuje kada otvorite neku web stranicu kako bi ste nešto pročitali. Mala dijagonala ekrana u tome otežava stvari, sajtovi moraju biti konstanto pomerani levo desno da bi se videla njihova sadržina, a ako želite da odzumirate i tako donekle ublažite stvar, možemo vam reći da tako nešto nema smisla, jer tek onda ne vidite šta piše na sajtu zbog veoma sitnih slova koja se teško razaznaju. Browsing utisak na ovom modelu nije za pohvalu i može se reći da nećete uživati u njemu.

      Pri otvaranju više aplikacija ili sajtova, dobijali smo i poruku da trebamo da zatvorimo pozadinske aplikacije, jer ponestaje sistemske memorije. Ovo nas nije previše čudilo, jer ovaj model ima samo 256MB ram memorije, od kojih je dostupno samo 156MB, tako da morati obratiti pažnju da preteran multitasking baš i nije preporučljiv.

      Kako bismo vam prikazali performanse ovog modela nešto detaljnije, “bacili smo ga na muke” sa pokretanjem popularnih Android benchmarking aplikacija, kao što su Neocore, Antutu, Nenamark, Linpack i Vellamo.

       

      Neocore

      43.4fps

      Antutu

      1574

      NenaMark 1

      40.1fps

      Linpack

      8.05MFLOPS – 10.41s – 7.071 MFLOPS – 23.85s

      Vellamo

      421

      Kada se uzme u obzir telefon sa ovakvom cenom i srazmerno slabim hardverom, ne može se očekivati previše po pitanju performansi. Ipak, standardne operacije kao što su kretanje kroz korisnički interfejs, otvaranje i zatvaranje aplikacija je funkcionisalo bez problema ili nekog kočenja i zamrzavanja – takoreći, telefon je bio itekako upotrebljiv i živahan, što je nekima i sve što je potrebno.

      Kada je baterija u pitanju, ponadali smo se da bi mogla izvući više u odnosu na tipične smartfone, ali ništa od toga. Uzevši u obzir da nismo telefon nismo mučili neprestano od maksimalne napunjenosti do njegovog potpunog pražnjenja, već je telefon provodio dobar deo vremena u idle režimu, sa povremenim korišćenjem, iz njega smo izvukli 1 dan i 6 sati dok baterija nije potpuno bila ispražnjena, dok je u tom periodu ekran ukupno bio uključen 2 sata i 36 minuta.

      Kamera

      Kamera na ovom modelu ima 3.15 megapiksela, tako da pravi fotografije rezolucije 2048 x 1536 piksela, dok je video snimanje ograničeno na 640 x 480 piksela. Treba pomenuti da kamera ne poseduje blic. Opcije u aplikaciji za kameru su standardne, možete podešavati beli balans i odabrati neke od ponuđenih efekata, birati rezoluciju fotografija i snimaka, ali pored toga, nema dodatnih režima slike ili nešto detaljnijih podešavanja.

      Shodno tome, može se reći da nema previše iznenađenja kada je u pitanju kamera. Kvalitet fotografija koje model C660 pravi nije na naročitom nivou. One izgledaju isprano, mutnjikave su, fali im fokus i količina detalja je na dosta niskom nivou. Za video snimanje takođe nemamo naročitih pohvala. Rezolucija od 640 x 480 je jednostavno premala za današnje standarde, pikselizacija je očigledna i drastična, slika je često van fokusa, a boje takođe deluju isprano. Jednostavno, kamera na ovom modelu je namenjena isključivo nezahtevnim korisnicima, koji žele da zabeleže nešto, bez obzira na kvalitet. Opet, koliko para, toliko muzike. Ispod možete videti fotografije i snimak koji smo napravili ovim modelom.
       


       


       


       


       

      Zaključak

      Kada sve saberemo i oduzmemo, iskreni da budemo, od telefona u ovoj cenovnoj klasi nismo ni očekivali da će nas oduševiti, kao što bi to uradili neki skuplji modeli, što je i logično. LG Optimus Pro C660 je sasvim solidan model Android smartfona, opet sa svojim manama, koje ćemo kasnije istaći – ali uzmite u obzir da su one neizbežne, jer je u pitanju low-cost Android telefon. Njegove glavne prednosti su hardverska Qwerty tastatura i samo prisustvo Androida kao operativnog sistema. Dakle, ako ste nezahtevni korisnik koji želi poslednju verziju (ne Ice Cream Sandwich) Android operativnog sistema, a da vam se takođe ideja fizičke tastature više sviđa od softverske, dok u isto vreme želite da potrošite što manje novca na telefon, onda je LG Optimus Pro C660 pravi izbor za vas.
       


       

      Sa druge strane oštrice, telefon je pomalo debeljuškast, teži od telefona sa njegovom dijagonalom ekrana, a njegova rezolucija ekrana nikako nije za pohvalu i neće biti prihvatljiva svakom. Kad smo već kod toga, neko može smatrati da ni dijagonala od 2.9 inča nije dovoljna za uživanje u Android operativnom sistemu, ali to je već druga stvar. Kamera na ovom modelu takođe nije jača strana, ali opet, očekivanja od modela sa ovom cenom ne mogu biti previše velika. Sve u svemu, LG Optimus Pro C660 će biti dobar izbor ljudima koji nemaju preterane zahteve, već jednostavno žele Android telefon koji će im završavati posao. 

      Takođe, ovaj telefon bi mogao vrlo dobro da pogodi jednu specifičnu kategoriju korisnika. Radi se o poslovnim korisnicima. Njima će hardverska tastatura odlično “leći”, usled potrebe za intenzivnim komuniciranjem na različitim nivoima, što preko SMS poruka, što putem mejlova, što na neki drugi način, a kuckanju hardverska tastatura može mnogo da doprinese u olakšavajućem smislu. Pored toga, korisnici će na ovom telefonu moći da upotrebljavaju širok spektar raznih aplikacija. U krajnjoj liniji, ne treba svakome top model smartfona sa velikim ekranom i astronomskom cenom. Ukupno uzevši, ne sumnjamo da postoji sasvim solidan broj korisnika koji bi mogli biti zainteresovani za LG Optimus Pro C660.

      Prednosti:

      – Fizička Qwerty tastatura
      – Svežija verzija Android operativnog sistema
      – Za nezahtevne, ali i poslovne korisnike
      – Povoljna cena

      Mane:

      – Mali ekran slabe rezolucije
      – Debljina telefona
      – Loša kamera
      – Mala količina RAM memorije

      Uređaj na test ustupio LG .

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra