LG Optimus Sol - E730

LG Optimus Sol - E730

LG Optimus serija je postala poznata po 2X modelu koji je bio prvi dvojezgarni mobilni telefon i ponudio korisnicima zaista vrhunske performanse, a i dan danas se sasvim dobro drži u odnosu na konkurenciju. Naravno, top modeli nisu ono što se najviše prodaje, već je to neka ekonomska klasa, u koju Optimus Sol i spada. Srećom, u ekonomsku klasu danas spadaju i takve stvari kao što je procesor na 1 GHz i AMOLED ekran, što je do skoro bilo van domašaja u tom cenovnom rangu. Da li u pitanju dobitna kombinacija?

    Sadržaj

      Bojan Dančuo LG Optimus Sol je prvi LG-ev mobilni telefon u koji je ugrađen novi LG Ultra AMOLED displej. Ovo “Ultra” je više marketinški trik i prosto je način na koji LG označava male AMOLED displeje koje je počeo da proizvodi u sopstvenim pogonima. Do skoro je Samsung bio praktično jedini veliki proizvođač AMOLED-a za mobilne uređaje, a kako je tražnja za njima bila daleko veća od ponude, ne čudi to što je Samsung odlučio da prvo podmiri svoje potrebe, a tek ako nešto preostane da “udeli” i drugima. To je rezultovalo time da su praktično svi drugi proizvođači morali da pronađu neke druge alternative za svoje modele i nisu mogli da iskoriste prednosti AMOLED tehnologije. Kako će se ulazak LG-a na ovo tržište odraziti na ponudu modela sa tim tipom ekrana, ostaje još da vidimo, a za sada ćemo se koncentisati na uređaj pred nama.  
       
      Optimus Sol je telefon jednostavnog dizajna, lagan i tanak, a glavna karakteristika koja ga odvaja od ostalih telefona iste klase je baš taj prethodno pomenuti Ultra AMOLED displej dijagonale 3,8 inča i standardne 480×800 rezolucije. Ostatak konfiguracije takođe nije za zanemarivanje, pa se unutra nalazi 1 GHz Scorpion procesor, Qualcom Snapdragon čipset i Adreno 205 grafički procesor. Tu je i kamera od 5 megapiksela, nažalost bez LED blica, kao i prednja VGA kamera koja se nalazi na uobičajenom mestu iznad displeja.
      [modul]specifikacija=492[/modul]LG Optimus Sol dolazi u kutiji sa punjačem, USB kablom i slušalicama. Slušalice su ear-in tipa i daju korektan zvuk.  
      LG Optimus Sol  
      Telo telefona je blago zaobljenog oblika, a sa prednje strane ispod ekrana se nalaze tri kapacitivna tastera, “Home”, “Menu” i “Back” (što čak i piše iznad njih), dok je na vrhu smeštena prednja kamera. Kada je ekran telefona aktivan, tasteri se takođe pale, tako da ih možete lako uočiti u mraku. Razmak između njih je prilično veliki, pa ne morate da brinete o tome da li ćete slučajno pritisnuti pogrešan.  
       
       
      Sa leve strane telefona se nalazi “klackalica” za podešavanje jačine zvuka, dok su na vrhu power/sleep taster, USB konektor (ispod poklopca) i 3,5 mm konektor za slušalice. Zadnja i prednja maska se spajaju ukoso duž telefona, pa je tako zadnja maska deblja na vrhu, a tanja pri dnu, dok za prednju važi obrnuto.  


       
       
      Zadnji poklopac je plastičan i vrlo se lako skida. Sama plastika je glatka, ali ipak nije sjajna i ne zadržava otiske prstiju, što je pohvalno. Pri dnu se nalazi zvučnik, dok je na vrhu kamera.  
       
       
      Sada naravno dolazimo do najbitnije stavke, a to je ekran. “Ultra AMOLED”, kako je LG krstio svoj tip AMOLED ekrana, definitivno pokazuje sve prednosti te tehnologije. Tako možete da učekujete izuzetno živu sliku sa jakim bojama, odličnim kontrastom i vrlo dobrim uglovima gledanja. Super AMOLED je doduše i dalje bolji po pitanju kolorita i kvaliteta crne boje, ali je on rezervisan za skupe modele, dok ovde u telefonu ekonomske klase dobijate sjajan displej koga se ne bi postideli ni mnogo jači modeli. Definitivno odličan potez LG-a.  
       
       Optimus Sol dolazi sa Android 2.3.4 operativnim sistemom koji je dopunjen standardnim LG UI-em. U slučaju Sol-a, ovaj GUI ima “dark” temu koja podrazumevano koristi tamnije pozadine za veliki broj menija, što u slučaju AMOLED displeja kod koga od broja svetlih piksela zavisi potrošnja, manje crpi energiju.  
      LG Optimus Sol home ekran  
      Lock ekran se otključava povlačenjem na gore i nema nikakve dodatne mogućnosti.  
      LG Optimus Sol lock ekran  
      Home ekran je standardno podeljen na podekrane, gde se oni mogu brisati, pomerati, birati osnovni, kao i dodavati, sve do maksimalnog broja od 7 home podekrana. Na dnu se nalaze četiri fiksne prečice za osnovne funkcije, dok je ostatak prostora na home ekranima slobodan za prečice i widget-e.  
       
       
      Tu je naravno widget koji objedinjava društvene mreže i omogućava jednostavno praćenje pristiglih statusa i ostalih informacija, a kalendar i njegov prateći widget su dobro urađeni i pregledniji su dosta od klasičnog Android kalendara.  
       
       
       
      Aplikacija za telefoniranje je standardna i nažalost ne poseduje naprednu dinamičku pretragu kontakata.  
       
      Spisak aplikacija se skroluje vertikalno, a postoji jasno definisana podela između preinstaliranih aplikacija i onih koje su naknadno instalirane sa neta.  
       
       
      Preinstalirana aplikacija za beleške je korisna stvar, ali on-screen tastaturom nismo bili previše oduševljeni i često nam se događalo da otkucamo pogrešno slovo.  
       
      Polaris Office koji dolazi uz Optimus Sol ume da otvori standardne Office dokumente, a ima i podršku za izmenu sadržaja, koja može biti veoma korisna ako treba nešto na brzinu da ispravite u tekstu ili tabeli.  
       
       
      LG je u svoj GUI ubacio i prilično detaljnu i dopadljivo dizajniranu aplikaciju za vremensku prognozu.  
       
       
      Tu je i jednostavna i korisna aplikacija za funkciju diktafona.  
       
      Audio plejer je vizuelno modifikovan, ali poseduje prilično standardne opcije.  
       
      Kada spustite status bar, tu ćete pored notifikacija pronaći i vrlo korisne prečice za uključivanje i isključivanje zvuka, WiFi-a, Bluetooth-a, GPS-a i data protoka.  
       
      Video plejer je vrlo dobar i podržava veliki broj formata. Bez problema je gutao i DivX sa pratećim titlovima sa našim slovima.  
      LG Optimus Sol video plejer  
      Optimus Sol takođe podržava DLNA deljenje multimedije u lokalnoj mreži preko SmartShare aplikacije, kao i WiFi Direct protokol za vrlo brzu direktnu razmenu podataka sa drugim uređajima podržavaju taj protokol, bez potrebe za povezivanjem na neki centralni hub, što je realizovano u WiFi Cast aplikaciji.  
       
       
      Web pretraživač podržava Flash, mada je umeo da štuca i pomalo baguje (sadržaj “beži” po ekranu) kod prikaza sajtova sa dosta Flash-a. Osim toga, prilično je brz i sistem tabova je jako funkcionalan. Veličina i rezolucija ekrana su dovoljni za umereni web browsing, pošto je ipak za većinu sajtova neophodno zumiranje kako bi se pročitao sadržaj.  
       
       
       
      SmartWorld je LG-ev market za aplikacije.  
       
      RemoteCall je zanimljiva aplikacija koja bi trebalo da vam omogući da automatski stupite u kontakt sa nekim od predstavnika LG-eve tehničke podrške, što zvuči interesantno. Nismo doduše ovu opciju isprobali.  
       Kako ovaj telefon ipak nije top model, negde je moralo malo da se uštedi, pa kamera na Sol-u ima 5 megapiksela i nema LED blic koji bi vam pomogao da okinete poneki snimak i u mraku. Ne postoji hardversko dugme za okidanje, već se slikanje inicira preko softverskog tastera, a kako procesor u Sol-u ipak ima pristojnih 1 GHz, moguće je snimanje 720p videa.  
      LG Optimus Sol kamera  
      Aplikacija za fotografisanje nudi sve standardne opcije, kao što su: fokus na određenu tačku dodirom, izbor neke od unapred ponuđenih “scena”, podešavanje rezolucije, ISO vrednosti, uključivanje panorama i burst moda, prepoznavanje lica, geo-tagging, tajmer i neki od nekoliko ponuđenih efekata (negativ, sepia…).  
       
       
       
       
       
       
      Aplikacija za video snimanje ima naravno manje opcija, pa se izbor svodi na odabir rezolucije, balans bele i eventualno uključivanje nekog od efekata.  
       
       
      Kvalitet fotografija je osrednji. Reprodukcija boja nije baš sjajna, kao ni oštrina, ali ne vide se izraženi artefakti kompresije, što je pozitivno. Generalno, dobili smo otprilike ono što smo i očekivali s obzirom na klasu telefona kojoj Sol pripada. Kvalitet videa je nažalost loš. Bitrejt je prilično nizak, pa su vidljivi artefakti kompresije, pogotovo prilikom bržih pokreta kamere, a zvuk u okviru videa se snima u prilično loših 96 KHz. Pozitivno je doduše to što automatski fokus radi prilično dobro prilikom snimanja, tako da nećete dobiti dugotrajna zamućenja ako se prebacujete sa bližih predmeta na udaljene.  
      Primeri fotografija i video zapisa  
       

       
       
       
       Kako smo znali u koju klasu telefona Sol spada i pre nego što smo ga uzeli u ruke, formirali smo u startu neka očekivanja u skladu sa time. Ono što nas je jako prijatno iznenadilo je stvarno sjajan displej u toj klasi, tako da je to definitivno jedan veliki plus. Gledanje filmova na njemu je odlično iskustvo (pod uslovom da vam veličina displeja ne predstavlja problem) zahvaljujući odličnom kontrastu AMOLED-a i sjajnom preinstaliranom video plejeru koji bez problema pušta DivX sa pratećim titlom.  
       
      Performanse u radu su takođe veoma dobre i nismo primetili nikakva značajna usporenja ni u interfejsu ni prilikom rada u aplikacijama. LG-ev UI je sada već dovoljno ispeglan da nam ništa konkretno nije na njemu zasmetalo, a neke od preinstaliranih aplikacija i pratećih widget-a su zapravo vrlo korisni.  
       
      Čitanje dokumenata i pregledanje web strana je ograničeno veličinom ekrana i potrebom za stalnim zumiranjem, ali je osim toga sasvim upotrebljivo, pogotovo što preinstalirani Polaris Office može i da menja sadržaj dokumenata koje otvori. Rezultati sintetičkih testova potvrđuju subjektivni utisak i smeštaju Sol prilično visoko. Naravno, treba imati u vidu da rezultati ovih testova zavise od radne rezolucije ekrana uređaja, tako da se dobijeni poeni mogu direktno porediti samo sa drugim modelima iste rezolucije.  
       
       
       
      Trajanje baterije je standardno za Android telefone danas, tako da možete očekivati da ćete morati da ga punite jednom dnevno uz neki prosečan režim korišćenja. Treba takođe imati u vidu da potrošnja telefona dosta zavisi od toga kakav se sadržaj prikazuje na ekranu, pošto potrošnja AMOLED-a direktno zavisi od toga koliko je piksela upaljeno. Tako će recimo crn ekran sa belim slovima trošiti manje nego beo ekran sa crnim slovima.  
       
       
       LG Optimus Sol je hardverski dobro izbalansiran telefon koji se po karakteristikama odlično uklapa u svoju cenovnu kategoriju. Procesor na 1 GHz možda danas ne spada u vrh ponude, ali je samo pre godinu dana bio u nekoliko top modela, a i dan danas se sasvim dobro nosi sa zahtevima softvera. Dodajte uz to odličan Ultra AMOLED displej i imate dobitnu kombinaciju.  
       
      Fizički, Sol je tačno takve dijagonale da će bez problema stati u svaku ruku, a uz to je i tanak i lagan. Pored nešto lošije kamere nego što bismo voleli i malih bagova sa Flash reprodukcijom u web pretraživaču, a što je u suštini i u ravni sa očekivanjima od telefona u ovakvoj cenovnoj kategoriji, telefon nema nekih posebnih boljki. Zapravo, zbilja vidimo Sol kao potencijalno veoma dobro rešenje u domenu srednje klase smart telefona. Pored praktično neograničenih mogućnosti koje Android platforma sama po sebi nudi, uz Sol dobijate i veoma dobru ugrađenu podršku za multimediju u vidu video plejera koji bez problema reprodukuje DivX/XviD i ume da prikaže naše titlove, a DLNA i WiFi Direct standardi će vam omogućiti da tu multimediju lako i podelite sa drugim uređajima u blizini. Office fajlove možete otvoriti i po potrebi izmeniti uz preinstalirani Polaris Office, pa se ni poslovni korisnici neće osetiti zapostavljenim. Prednosti: – Ultra AMOLED displej – Solidne performanse za svoju klasu – Preinstalirani video plejer koji podržava DivX i titlove Mane: – Video snimanje lošeg kvaliteta – Bagovanje Flash sadržaja u web pretraživaču Uređaj na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test