LG Optimus Vu P895

LG Optimus Vu P895

Po prvi put na Benchmark sajtu, dobili smo priliku da se sretnemo sa smartfonom koji poseduje 4:3 aspekt ekrana, što nam je u najmanju ruku pružilo neobično iskustvo. Ovaj specijalni smartfon-tablet, ili bolje rečeno phablet pod imenom Optimus Vu ima dijagonalu ekrana od 5 inča, na kome možete hvatati beleške pomoću uključene LG Rubberdium stajlus olovčice. Njega pokreće dvojezgarni procesor, poseduje 1GB RAM memorije i ima zadnju kameru sa senzorom od 8 megapiksela. Više detalja o ovom nesvakidašnjem phabletu i kako se on pokazao...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Da citiramo LG-ove reči – Optimus Vu je jednim delom smartfon, a drugim delom tablet, mada mi bismo ovde svakako upotrebili popularnu frazu phablet. Može se reći da je on zamišljen kao odgovor na Samsungov Galaxy Note, tako da LG takođe ima svoga konja za trku u ovom polju. Tačno je da oba smartfona spadaju u istu phablet kategoriju, ali glavna stvar po čemu nam je Vu toliko neobičan je njegov 4:3 aspekt ekrana. Možemo sa sigurnošću reći da se nikada ranije nismo sreli sa takvim smartfonom i da nam je iskustvo u korišćenju bilo dosta čudno zbog njegove širine.

      Glavni fokus ovoga model je stavljen na njegovu LG Rubberdium stajlus olovčicu i mogućnosti hvatanja beleški kroz Quick Memo aplikaciju koja ima svoje posebno dugme kako bi dobili lak i brz pristup. Klikom na to dugme pravite screenshot onoga što se nalazi na ekranu i dobijate mogućnost da nažvrljate tekst, zaokružite neki deo, a zatim sačuvate belešku ili je pošaljete nekom na društvenu mrežu, e-mail ili slično. Zaista interesantna mogućnost ukoliko volite da žvrljate i piskarate, a širina ekrana je u ovom slučaju plus jer vam pruža veću površinu za pisanje.

      Gledano sa hardverske strane, LG Optimus Vu je moćan phablet. On poseduje Tegra 3 čipset, tačnije pokretan je od strane četvorojezgarnog Cortex A9 procesora sa frekvencijom od 1.5 GHz i dvanaestojezgarnog ULP GeForce grafičkog čipa, tako da će i najzahtevnije 3D igre imati odlične performanse. Količina RAM memorije koja je prisutna ovde je standardnih 1GB, dok je veličina internog skladišta 32GB-a, nažalost bez mogućnosti proširenja jer ne poseduje microSD slot.

      Ekran LG Optimus Vu modela je poveći sa dijagonalom od 5 inča, IPS je tipa i poseduje rezoluciju od 1024 x 768 piksela. Neko ovu rezoluciju svrstava u HD, nekome je HD tek od 1280 x 720, ali bilo kako bilo, on će vam pružiti dosta solidnih 256 piksela po inču. Vu poseduje dve kamere – zadnju rezolucije 8 megapiksela sa LED blicem i mogućnosti snimanja 1080p video klipova u 30 frejmova u sekundi i prednju kameru rezolucije 1.3 megapiksela. Baterija je kapaciteta 2100 mAh, što i nije tako impresivno uzevši u obzir veliki ekran i moćan procesor.
       
      [modul]specifikacija=3025[/modul]Kutija u kojoj dolazi LG Optimus Vu je pomalo nesvakidašnja. Ona je crne boje sa crvenim delom ispod, i zapravo je dizajnirana da stoji uspravno, pa je i sam Vu u njoj postavljen vertikalno. U njoj možete zateći Rubberdium olovčicu, alatku za otvaranje slota za microSim karticu, punjač, USB kabl, in-ear slušalice i prateću dokumentaciju.

      Dizajn Optimus Vu modela nas jako podseća na izgled Prada 3.0 telefona koji smo testirali, tačnije skoro svi detalji su pozajmljeni od njega, naravno u nešto široj 4:3 formi. U ovo spadaju identični metalik bokovi, ukrasni srebrni kružići i hrapava zadnja strana sa imitacijom kože.  

      Na prednjoj strani iznad ekrana nalazi se 1.3MP kamera, senzor ambijentalnog osvetljenja i rupičasta rešetkica skroz u vrhu, iza koje se nalazi zvučnik za razgovor. Ispod ekrana smešteni su kapacitivni senzori osetljivi na dodir koji svetle belom bojom i imaju raspored Back, Home, Task Switch i Menu.

       
      Bokovi phableta su dosta tanki i dolaze u metalik sivoj boji, a evo šta sve možete zateći na njima. Leva bočna strana Optimus Vu modela sadrži microSD slot koji otvarate pomoću uključene alatke. Na donjoj bočnoj strani smo zatekli samo rupicu mikrofona. Desni bok telefona sadrži dva tastera za pojačavanje i smanjivanje nivoa zvuka, dok je gornja bok nešto natrpaniji. Na njemu se nalazi Power dugme, klizajuća vratanca iza kojih je smešten microUSB, QuickMemo dugme, rupica mikrofona i 3.5mm ulaz za slušalice.
       


      Zadnja strana telefona je hrapava i pruža bolji stisak nad telefonom i sprečava da vam isklizne iz ruke. U gornjem levom uglu smeštena je kamera, desno od nje LED blic, a u donjem levom uglu se nalaze dva otvora iza kojih je smešten zvučnik.

      LG Optimus Vu poseduje Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich verziju, i za sada nije poznato da li će i kada dobiti nadogradnju na Jelly Bean, baš kao što je to bio slučaj sa prethodno testiranim LG Optimus L9 modelom. Kad smo već kod ovog modela, napomenućemo da Vu sa njim deli 99% izgleda korisničkog interfejsa, naravno samo u nešto širem formatu.

      Krenućemo od Lockscreen-a koji ima veoma zanimljiv način otključavanja. Postavljanjem prsta u bilo kom delu ekrana, u krugu dobijate pregled onoga što se nalazi ispod. Kako prevlačite da otključate ekran, ovaj krug se sve više širi i pokazuje više, dok telefon ne postane otključan. Ne njemu se takođe nalaze četiri prečice koje vas vode direktno u neku od aplikacija, bez otključavanja telefona. Ono što je takođe zanimljivo je izbor od pet različitih stilova satova i datuma na ekranu za otključavanje.

      Nakon otključavanja telefona sačekaće vas glavni ekran na kome se nalazi widget za vremensku prognozu, neke predefinisane prečice i četiri ikonice u dock-u – Phone, Contacts, Messaging i Apps. Prevlačenjem prsta u levo ili desno dobijate još ekrana, na kojima su smešteni widget za muzičku aplikaciju, kao i widget za društvene mreže.

      Zadržavanjem prsta na slobodan prostor na početnik ekranima, dobija se meni u kome vidite kategorije pozadina, aplikacija, preuzetih aplikacija i widget, odakle ih možete direktno prebaciti na neki od početnih ekrana.

      Broj ukupnih početnih ekrana je sedam i pomoću pinch out gesta dobijate njihov pregled. Pritiskom na Menu dugme dok ste na nekom od početnik ekrana, dobijate meni u kojem između ostalog imate i pristup temama. Dostupan vam je izbor od četiri teme – klasična Optimus, Biz, Cozywall i Marshmallow.

      Ono što je po nama zanimljiva opcija je menjanje izgleda ikonica na početnom ekranu. Dovoljno je zadržati prst na ikonocu koju želite da promenite i dobijate ljubičastu četkicu. Sada još jednom pritisnete ikonicu i dobijate pregled velikog broja ikonica, koje čak i možete praviti sami pomoću fotografija.

      Panel sa notifikacijama u samom vrhu poseduje četiri prečice za paljenje ili gašenje zvuka, bežične mreže Bluetooth-a, NFC-a i GPS-a, koje možete rasporediti kako vam najviše odgovara.

      Lista nedavno pokrenutih ili aktivnih aplikacija se dobija pritiskom na Task Switch dugme. Ovde u standardnom ICS stilu možete zatvarati aplikacije prevlačenjem u levo ili desno. Za razliku od Optimus L9 modela, odavde ih ne možete zaustaviti sve odjednom pritiskom na Stop All i nemate direktan pristup Task menadžeru, već ga morate pokrenuti iz App Drawer-a.

      App Drawer je podeljen u tri sekcije – Apps, Download i Widgets. Apps sekcija podrazumeva sve prisutne aplikacije na telefonu, Download sekcija prikazuje samo preuzete aplikacije, i Widgets sekcija pokazuje – pogodili ste – widgete.

      Pritiskom na Menu dugme dok ste u App draweru, dobijate mogućnost prikazivanja manjih ikonica, koje omogućava prikaz više ikonica na ekranu.

      Imenik je zanimljiv i poseduje dosta mogućnosti. U njemu dobijate listu kontakata, koje možete direktno pozvati klikom na zelenu slušalicu smeštenu desno od njihovih imena. Kontaktu možete dodeliti grupu, melodiju zvona, ili neke detaljnije podatke kao što su mail, adresu, belešku, nadimak, sajt, itd.

      U dialeru se nalaze veliki sivi dugmići za cifre, prečica ka porukama, i kao što je to danas obično slučaj, mogućnost pametnog pozivanja unošenjem dela broja ili imena kontakta.

      Galerija je takođe klasična. U njoj dobijate pregled albuma u kvadratićima, i takođe kvadratni pregled unutar njih.

      Muzička aplikacija je zanimljivog izgleda i u njoj dobijate pregled svih pesama, sortiranje po albumima, po izvođačima ili po napravljenoj plejlisti. Dužim klikom na album art, možete pretraživati pesme po delu naziva, izvođača ili albuma. Ovde takođe imate predefinisane ekvilajzere, a dok vam je neka pesma aktivna, takođe dobijate kontrole u panelu za notifikacije.

      U video plejeru LG Optimus Vu modela, naslovi su prikazani kao male sličice, kako bi se lakše snašli koji film ili video klip tražite. Podrška za kodeke je jako dobra, tako da možete reprodukovati sve poznate formate, sa izuzetkom da ne postoji AC3 podrška, tako da će neki filmovi biti bez zvuka. Plejer takođe poseduje podršku za prevode. Optimus Vu sa 4:3 aspektom nije baš idealan po pitanju gledanja filmova, jer ćete imati crne štrafte sa gornje i donje strane, tako da su 16:9 ili 16:10 telefoni prikladniji u ovom polju.

      Quick App funkcija vam dozvoljava da napravite screenshot bilo kog ekrana u kojem se nalazite, i na njemu omogući pisanje i žvrljanje. Ovu mogućnost pozivate klikom na dugme na gornjem boku telefona Napisanom tekstu možete promeniti pozadinu u klasičnu žutu, sačuvati sliku ili je podeliti preko društvenih mreža, mail-a ili mms poruka.

      LG Optimus Vu je phablet za koji je definitivno potrebno duže vreme navikavanja na nešto veću širinu koju donosi 4:3 aspekt ekrana. Ovo je uređaj koji svakako ne možete koristiti jednom rukom, već je više zamišljen da se drži u jednoj ruci, dok drugom pritiskate opcije ili koristite LG Rubberdium stajlus olovčicu. Kad smo već kod ove olovčice, zaista nam je čudno zašto LG nije ostavio prostor u kojem bi ona bila odložena nakon korišćenja, već je morate nositi odvojeno u džepu i misliti o njenom zaturivanju, zaboravljanju kod kuće ili čak riziku da je izgubite. Što se tiče kvaliteta izrade, Vu je dosta čvrst i izrađen je od kvalitetne plastike, a nama se posebno dopada hrapava tekstura zadnje strane. Opet treba napomenuti, njegova širina ga čini nezgrapnim za držanje i treba vremena navići se na 4:3 aspekt. Takođe, telefoniranje će izazvati par čudnih pogleda u vašem pravcu, dok držite ovako širok telefon na uvetu…

      Ekran LG Optimus Vu phableta je dijagonale 5 inča, IPS je tipa, ima 4:3 aspekt ekrana i samim tim rezoluciju od 1024 x 768 piksela. IPS ekran nudi živahne boje, svetao je i ima odlične uglove gledanja, ali dubina crne boje nije baš najbolja, što rezultuje sivkastim crne delovima ekrana i daje ne tako dobar nivo kontrasta. Oštrina koju pruža 1024 x 768 rezolucija na ovoj dijagonali nije ništa specijalna sa 256 piksela po inču, ali je i dalje veoma solidna u realnom korišćenju. Tegra 3 sa svojih četiri jezgra pruža ovom phabletu veoma glatko i brzo iskustvo u realnom korišćenju. Od proste navigacije korisničkim interfejsom, preko brzine učivatavanja aplikacija, pa do samih performansi u zahtevnijim 3D igrama – sve to deluje jako dobro kod ovog modela. Što se tiče igara i aplikacija, one su automatski prikazane u 4:3 aspektu, ali LG je dodao korisnu opciju koja vam omogućava da im vratite klasični 16:9 aspekt.
      Phablet svakako pruža bolje iskustvo pri surfovanju u poređenju sa standardnim smartfonima sa dijagonalama oko 4 inča. Prednost 4:3 ekrana Optmus Vu modela je takođe u tome što ima više horizontalnog mesta, tako da dozvoljava više karaktera u redu i potreba za zumiranjem je manja. Otvaranje stranica je prilično brzo na ovom modelu, a rendering elemenata pri skrolovanju je bio takođe dosta dobar.


      Ne možemo reći da je baterija od 2100mAh baš malog kapaciteta, ali kada se uzme u obzir 5-inčna dijagonala ekrana i četvorojezgarni procesor koji troši dosta kada koristi sva četiri jezgra, smatramo da nije trebalo ići ispod 2500mAh. Baterija Vu modela nam je pružila trajanje rezultat koji je bio tek nešto iznad proseka. Na maksimalnom nivou osvetljenosti LG Optimus Vu je pružio 3 sata i 51 minut uključenosti ekrana. Dakle, dužina trajanja baterije nije ništa specijalno, već samo ok.

       Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      LG Optimus Vu poseduje kameru rezolucije 8 megapiksela, prisutan je LED blic, i moguće je pravljenje video zapisa u 1080p rezoluciji u 30 frejmova u sekundi. Kao i kod LG Optimus L9 modela, u teoriji zvuči dobro, ali rezultati nisu savršeni, mada su dosta bolji u poređenju sa pomenutim modelom. Fotografije su relativno detaljne i oštre, mada u njima je prisutno dosta vidljivog šuma i ekspozicija je veća nego što treba da bude, mada su boje na njima tačne, tako da sve u svemu kvalitet fotografija je prosečan. Video snimanje kod Optimus Vu modela vam pruža snimke rezolucije 1920 x 1080 piksela, što opet u teoriji zvuči dobro, ali u praksi ima nedostataka. Prva stvar koju smo primetili da se dešava je da tokom snimanja kamera ispada iz fokusa, što možete i videti sami na snimku koji ćemo okačiti. Frejmrejt snimka je visok, i dobija se 29.2 od obećanih 30 fps-a, što je korektno. Opet sa druge strane u snimku ćete videti dosta “kockanja”, tačnije preterane kompresije, što se veoma lako vidi iz niskog bitrate-a od 10.2 Mbps. Video snimanje nije najsajnije, ali može da prođe kao prihvatljivo. Zaključak – ukupno dosta prosečna kamera u oba polja.
      Semplovi fotografija:









      LG Optimus Vu nas je upoznao sa 4:3 aspektom ekrana na phabletu, što nam je u početku bilo neobično, ali nakon nekog vremena navikavanja i prihvatljivo iskustvo. Sa ergonomske tačke gledišta i dalje preferiramo 16:9 ili 16:10 smartfone, mada pošto Vu tehnički gledano nije samo telefon, već je jednim delom i tablet, ovakav aspekt i nije toliko loš koliko se čini. Tačnije, širi telefon je pogodan u polju koje se ističe kod ovog modela – hvatanje beleški pomoću stajlus olovčice. Ideja jeste zanimljiva, mada nam dosta smeta što ne postoji prostor u kojem možete olovčicu ubaciti u phablet, već je morate nositi odvojeno. Hardverski gledano, Vu je dosta dobar po tom pitanju. Tegra 3 nudi odlične performanse, kako u realnom korišćenju, tako i u zahtevnijim igrama. Po pitanju internog skladišta, 32GB može biti nekom dovoljno, dok će se ostali mrštiti nad nedostatkom microSD slota.

      Vu pokreće Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich verziju, a po prethodnoj reputaciji LG-a što se tiče neredovnog nadograđivanja svojih modela, ne zna se kada će i da li će uopšte on biti nadograđen na Jelly Bean. Kamera od 8 megapiksela obećava dosta, ali u praksi nudi samo prosečne rezultate, kako u polju fotografija, tako i u polju video snimaka. Optimus Vu zapravo spada u gornji deo srednje klase i samim tim je drastično pristupačniji model u poređenju sa Samsung Galaxy Note 2, modelom i predstavlja odličnu alternativu starijem Note 1 phabletu. Tačnije, ovo je sve pod uslovom da možete vremenom da “svarite” 4:3 aspekt ekrana, nedostatak microSD slota i prosečnu kameru…
      Prednosti
      – 5 inčni IPS ekran – LG Rubberdium stajlus nudi ugodan unos beleški – Tegra 3 pruža dobre performanse – NFC i WiFi Direct
      Mane
      – Nezgrapan zbog širine koju donosi 4:3 aspekt – Stajlus se mora nositi odvojeno – Kamera je dosta prosečna
      Cena: oko 425 evra u slobodnoj prodaji Telefon na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra