LG Prada 3.0 - modni telefon sa stilom

LG Prada 3.0 - modni telefon sa stilom

Nismo često u prilici da vam predstavimo model telefona kakav se danas nalazi u našim rukama - tačnije, model koji se po određenim kriterijumima izdvaja iz mase Android smartfona. Prvenstveno namenjen modnim entuzijastima, ovaj elegantan i tanak telefon ponosno nosi ime Prada, kompanije koja je zadužena za stilski deo ovog modela, dok je za hardverski deo upošljen korejski proizvođač LG. Činjenica da je ovo modni telefon može biti varljiva po pitanju hardverskog dela, jer ovaj "Italijan" poseduje dvojezgarni 1GHz procesor, 4.3-inčni IPS ekran, 8 MP kameru sa blicem i 1080p snimanjem, i uz sve to unikatan Android korisnički interfejs. Privukli smo vašu pažnju?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Modni telefoni svakako imaju dostu široku ciljnu grupu potrošača, iako to na prvi pogled nije baš potpuno očigledno. Sasvim sigurno ste tokom godina razvoja mobilnog tržišta – još od vremena kada su bili prisutni “ne pametni” telefoni – primetili da određene modne dizajnerske kuće, kao što su Dolce & Gabanna, Christian Dior, Gucci, Giorgio Armani i druge, mešaju svoje prste u ovakav tip uređaja, od kojeg takođe prave i modni detalj, pored svoje glavne upotrebe. Kako su mobilni telefoni napredovali i bili transformisani u smart modele, pomenute dizajnerske kuće su nastavile da nude svoje modne varijante, a jedan od njih je i model o kojem je ovaj test, koji je nastao saradnjom korejskog proizvođača LG i modne kuće Prada. Ovo svakako nije prvi susret ove dve pomenute kompanije, jer postoje još dva Prada modela, jedan iz 2006-e i drugi iz 2008-e godine, tako da je ovo njihov treći produkt međusobne saradnje – otuda i 3.0 u njegovom imenu.

      Iako nije prvi mobilni koji je nastao u ovoj saradnji, ipak je njihov prvi smartfon sa Android operativnim sistemom. Ovaj elegantni i tanki model sa imenom LG Prada 3.0, gađa tip korisnika koji pored smartfon mogućnosti, priznali to oni ili ne, žele da budu primećeni sa modelom koji na druge ostavlja drugačiji utisak od mase drugih “standardnih” Android modela. Pored svoje elegancije i Prada oznake, ovaj model ipak nudi nešto više. Hardverski gledano, oni koji ne traže samo oznaku poznate dizajnerske kuće na svom telefonu, svakako će ceniti njegov dvojezgarni Cortex A9 1GHz procesor, PowerVR SGX540 grafički čip, koji nudi veoma pristojne grafičke performanse i 1GB RAM memorije. Količina skladišta koja je prisutna je 8GB, ali ako želite da to skladište proširite, to možete učiniti preko microSD slota, karticama do 32GB.

      Radi se o ne baš tako malom modelu, uzimajući u obzir 4.3-inčni IPS LCD, takozvani Nova ekran, čija je rezolucija 800 x 480 piksela, i koji pruža dosta visoku osvetljenost. Pored toga, na telefonu su prisutne dve kamere, zadnja od 8 megapiksela i LED blicem, koja pruža mogućnost snimanja 1080p klipova u 30 frejmova po sekundi i prednja kamera od 1.3 megapiksela za video razgovor. Kako bi ste saznali više detalja o ovom modelu, ispod ovog pasusa možete naći njegovu tabelu sa specifikacijama.
       
      [modul]specifikacija=451[/modul]Kako mu to dolikuje kao premium uređaju, LG Prada 3.0 model dolazi u kvadratnoj kutiji srednje veličine, koja je obložena crnom eko kožom, i na čijem je gornjem delu srebrnim slovima utisnuto ime Prada – jedna od kutija koju želite da sačuvate. Na njoj nema nikakvih specifikacija sa prednje ili zadnje strane kao što je to slučaj kod drugih modela – to je jednostavna crna elegantna kutija.

      Skidanjem poklopca sa kutije, zateći ćete telefon smešten u pregradi od meke uštavljene kože i crnu tračicu koja će vam pomoći u njegovom vađenju.

      Ispod ove mekane pregrade, nalazi se standardna prateća oprema koja dolazi uz većinu modela. Ona je smeštena u sive providne kesice i uključuje USB kabl za vezu sa računarom, koji ujedno ide i u prateći punjač, Prada brendirane slušalice i crnu knjižicu sa uputstvima i list za garanciju. Iskreno, sa ovakvim premium uređajem, očekivali smo da vidimo i neku kožnu Prada futrolu, mekanu krpicu, ili sličnu dodatnu opremu kao što je microSD kartica, ali sve to morate kupiti naknadno, jer ne dolazi u paketu.


      Što se tiče dizajna, radi se o crnom, elegantnom i dosta tankom uređaju. Njegov oblik je generalno pravougaon, tačnije, nema zaobljenja na spoljnim ivicama, ali postoji blago zaobljenje u unutrašnjem delu veoma tamno sivog okvira, debljine nekoliko milimetara sa svih strana. Unutrašnji deo oko ekrana je potpuno crn, tako da je cela njegova prednja strana dosta mračna, gde samo srebrni Prada logo iznad ekrana odstupa od stelt dizajna.

      Levo od Prada logoa možete zateći prednju 1.3MP kameru i iznad njega veoma suptilnu i malu rupičastu mrežicu, iza koje se nalazi zvučnik za razgovor.

       
      Ispod ekrana poseduje potpuno skrivene senzore osetljive na dodir, koji se otkrivaju i svetle belom bojom, samo kada je uključen ekran. Nakon pritiska, oni ostaju uključeni samo par sekundi, tako da ćete morati da naučite njihov raspored, kako bi ste izvršili željenu akciju. Njihov raspored je, sa leva na desno, Menu, Home, Back i Search.

      Što se tiče bokova uređaja, oni su pomalo ovalni, tako da telefon odstupa od oblika ploče. Na njegovoj levoj bočnoj strani, nalaze se samo dva odvojena crna dugmeta, koji služe za kontrolisanje nivoa zvuka.

      Donja bočna strana sadrži rupicu mikrofona u sredini, dva ukrasna srebrna kružića na ivicama, i rupičastu mrežicu kroz koju dopire zvuk sa zvučnika. Na desnoj bočnoj strani nema dugmića ili ulaza.

      Gornja ivica sadrži preostale ulaze i dugmiće. Gornja strana sadrži tri mala srebrna kružna dugmeta – skroz desno koje uključuje ekran, do njega dugmence koje ne može da se stisne, već služi da odškrine vratanca microUSB porta, i na kraju dugmence za kameru. Skroz levo je 3.5mm ulaz za slušalice.

      Položaj ovog dugmenceta za kameru je veoma čudan, jer kada držite telefon u horizontalnom položaju, ono će vam biti sa donje leve strane, što čini držanje telefona dok fotografišete dosta nepraktičnim. Njegovim stiskanjem ne možete probuditi telefon i pokrenuti aplikaciju kamere, već to možete učiniti samo dok je ekran aktivan. Njegov položaj i ovaj uslov ga čine ne baš preterano korisnim, i verujemo da bi ono bilo korisnije, da je smešteno na desnoj bočnoj strani, na kojoj nema ničega. Nekako bi nam bilo logičnije da su bokovi uređaja i zadnja strana izrađeni od alumijuma, ali su izrađeni od plastike. Zadnja strana, tačnije poklopac, je hrapav i trebao bi da predstavlja imitaciju kože.

      U gornjem levom uglu nalazi se 8 MP kamera i LED blic, smešteni u srebrnom delu sa urezanim koncentričnim linijicama. Nešto iznad same sredine poklopca, tu je još jedan srebrni Prada logo, a skroz dole je veoma suptilno utisnuti LG logo, tako neupadljiv zbog stavljanja akcenta na Pradu. Levo od njega nalaze se dva otvora iza kojih je smešten zvučnik.



      Ispod poklopca možete naći 1540 mAh bateriju, slot za Sim karticu, slot za microSD karticu, i u donjem levom uglu pomenuti zvučnik.
      LG Prada 3.0 zvanično dolazi sa Android Gingerbread 2.3.7 verzijom operativnog sistema, ali je najavljena nadogradnja na Ice Cream Sandwich. Pričali smo o unikatnom korisničkom interfejsu, a evo o čemu se radi. Ceo interfejs je izrađen tako da bude monohromatski, tačnije u crnoj, sivoj i beloj boji, što zaista retko srećemo na Android telefonima. Obično je potpuno obrnuto, gde je interfejs što šareniji, ali očigledno je da se LG potrudio da ga modifikuje, kako ne bi odskakao, i odgovarao eleganciji modela. Zapravo se radi o relativno poznatom Android interfejsu, samo što su ikonice i svi ostali delovi interfejsa promenjeni da budu sivi, crni ili beli.
      Počećemo od ekrana za otključavanje. Na njemu se nalazi veliki sat, ispod njega dan u nedelji i datum, a u donjem delu ekrana nalazi se simbol Sim kartice i operater.

      Kada otključate telefon povlačenjem ka gore, na početnom ekranu će vas sačekati Weather widget, koji je kao i ostatak interfejsa monohromatski. Na njemu ćete pronaći simbol vremenske prilike, trenutnu temperaturu, minimalnu i maksimalnu temperaturu tokom dana, i kada su poslednji put osvežene informacije. Klikom na widget, dobijate nešto živopisniju animaciju vremena i bliže informacije, odabir dodatih gradova skrolovanjem levo desno, temperaturu i vremenske uslove za ostatak nedelje.


      Imate ukupno sedam početnih ekrana, na kojima sui već prisutni neki widgeti i neki koji možete dodati naknadno. Imate pinch in opciju za pregled svih sedam ekrana (canvas-a), gde možete odabrati koji je canvas standardni. Postoji i opcija Scene, u kojoj možete sačuvati svoje početne ekrane kako ste ih namestili, ili odabrati unapred podešene ekrane sa Play, Work i Travel predefinisanim widgetima.

      Dostupan vam je Social + widget, u kome dodajete Facebook, Twitter ili MySpace nalog, tako da direktno iz widgeta možete dobijati informacije o postovima i slično, bez ulaska u posebne aplikacije za tu namenu. Imate Battery, Network data, razne Toggle widgete, digitalne i analogne časovnike, kalendar, task manager widget, Today Plus widget u kome čitate vesti, pratite temperaturu, berzu, podsetnik, itd, što postoji i u odvojenim widgetima…



      Kada dodajete Widgete, na ekranu se pojavljuje kvadratna mreža, tako da možete videti koliko će koji widgeti zauzeti mesta na ekranu. Ostatak korisničkog interfejsa, kao što je notification bar, imenik, dialer, messaging, kontakte, itd, možete naći u Galeriji.

      App drawer takođe poseduje monohromatski stil aplikacija, kojim kada ih izbacite na početni ekran, možete promeniti ikonicu, kako ona ne bi odstupala od monohromatskog dizajna. Izbor ikonica je širok, ali opet nedovoljno da pokrijete sve kategorije aplikacija. U App drawer-u možete dodavati i premeštati ikonice, direktno ih uklanjati sa telefona, ili ih smeštati u kategorije, koje sami praviti, ili imati klasični pogled po stranicama.


      Od aplikacija imate razne stvari kao što su Backup & Restore na microSD karticu, Image Editor u kojem možete vršiti jednostavnu obradu fotografija, Polaris Office za dokumente, VPN client, Smartshare DLNA aplikaciju, SmartWorld preko koga možete preuzimati LG preporučene aplikacije, itd…
      Što se tiče početnog utiska uzimanja telefona u ruku, odmah možete zaključiti da je ovaj sa 8.5mm dosta tanak, ali sa svojih 138 grama i nije najlakši telefon koji smo držali. Crna i tamno siva boja pružaju elegantan izgled ovom modelu, čemu dorpinosi i njegov hrapavi poklopac sa imitacijom kože. Smatramo da bi ovakvim modnim premium telefonima više ležao aluminijum kao izbor materijala, tako da nam se izrada činila možda malo previše plastičnom za ovakav uređaj. Pored te plastičnosti, kvalitet izrade je solidan, nećete imati situaciju gde će poklopac krckati ili škripati, jer veoma lepo leži na zadnjoj strani.

      Ekran je IPS tipa i ima dosta dobre uglove gledanja, ali živost boja koju pruža je drastično neiskorišćena na monohromatskom interfejsu. U drugim situacijama u kojima ćete naći žive boje, koloritet i veoma dobra osvetljenost ekrana će vam se dopasti. Dubinom crne boje na maksimalnom osvetljenju nismo preterano zadovoljni, pogotovo kada telefon posmatramo iz uglova koji nisu direktni, gde ona dobija golden i puprle tint, koji inače prati sve IPS ekrane kada se gledaju sa strane. Rezolucija od 800 x 480 više odgovara 4-inčnoj dijagonali, ali i na 4.3 inča, situacija nije toliko loša. Ipak, 960 x 540 rezolucija bi mu svakako više odgovarala.

      Moramo priznati da je LG uradio odličan posao optimizacije ovog korisničkog interfejsa, tako da smo imali jedno veoma glatko iskustvo u njegovom korišćenju, verovatno i najglatkije iskustvo na Android Gingerbread verziji do sad. Dvojezgarni 1GHz Cortex A9 i još uvek moćni PowerVR SGX540 grafički čip, pružaju dosta dobre rezultate za jedan modni telefon, samo pitanje ostaje da li će to ljudi ceniti, ili se samo diviti Prada znaku.
      Browsing iskustvo je na ovoj dijagonali dosta ugodno, dok je brzina otvaranja stranica je bila osrednja, što smo i potvrdili rezultatima benchmark testovima, koje ćete zajedno sa ostalima pronaći na sledećoj stranici ovog testa. Dakle, Browsing performanse su nešto lošije od onih koje nude konkurentni modeli u njegovom cenovnom rangu.



      Ako ste u potrazi za telefonom koji će bez problema reprodukovati visokoprofilni 1080p materijal, onda imate sreće, jer je ovo upravo takav model. PowerVR SGX540 grafički čip u kombinaciji sa dvojezgarnim 1GHz Cortex A9 procsorom, ovaj posao čini dosta lakim. Otvarali smo naše standardne 720p i 1080p visokoprofilne uzorke, i svaki od njih je reprodukovan bez ikakvih padova u frejmrejtu. Ono što je fenomenalna stvar kod ovoga je što nismo ni morali da skidamo dodatni plejer kao što je DicePlayer – svaki video klip je otvoren u njegovom standardnom video plejeru. Ovo znači da je podrška za kodeke koju ovaj model poseduje jako dobra, što ga čini odličnim multimedijalnim telefonom.


      Dužinom trajanja baterije na ovom modelu smo zadovoljni. U realnom radu, pod opterećenjem benchmark testova i surfovanjem, pri maksimalnom nivou osvetljenja ekrana, uspeli smo da izvučemo 4 sata i 13 minuta uključenosti ekrana. Smanjivanjem nivoa pozadinskog osvetljenja na polovinu, verovatno možete izvući najmanje još sat vremena, ili možda i više iz ove 1540 mAh baterije, što je dobar rezultat za model sa ovolikom dijagonalom ekrana.
       

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Samsung Galaxy S Plus I9001 electopia
      Kamerom od 8 megapiksela na ovom modelu smo bili oduševljeni, jer ona pruža veoma dobre fotografije, možda i najbolje koje smo do sada videli. Koloritet slika je dobar, njihov kontrast takođe, i količina detalja u fotografijama je zaista odlična, na tom nivou da bez ikakvih problema može da menja vaš klasični fotoaparat, ali samo u prilikama u kojima je osvetljenje dobro, kao što je na primer dnevno svetlo. Iako poseduje LED blic, on se nikako ne može meriti sa pravim blicem koji imate na vašem fotoaparatu, tako da noćne fotke neće biti toliko dobre. Jedna čudna stvar koju smo primetili na ovom modelu, je nedostatak makro režima u aplikaciji za kameru, što svakako kvari utisak, jer smo uz pomoć njega smo uvek pravili dosta zanimljive fotografije. Što se tiče video snimanja, 1080p i 720p snimci su takođe sa dobrim nivoom detalja i imaju dobru oštrinu, i njihov frejmrejt je stabilan. Sve u svemu, kamera na ovom modelu je u samom vrhu u poređenju sa drugim Android modelima, ali nedostatak makro režima može nekome biti problem.  












       
      Pošto je u pitanju model koji nije pravljen za sve kategorije korisnika, već za one koji će pre svega ceniti to što je Prada telefon, utisak o ovom telefonu nije tako lako izvesti. Slažemo se da je ovde u pitanju elegantni modni telefon, ali on je zapravo i nešto više od toga. Problem je u tome da li se fokusirati na njegovu eleganciju i činjenicu da je ovo Prada telefon, ili gledati njegovu hardversku snagu. Dizajn telefona jeste zanimljiv i kvalitet izrade jeste na nivou, ali odabir materijala od kojih je on izrađen je mogao biti drugačiji. Smatramo da bi aluminijum doprineo dosta ovom modelu, jer nam se ovakav kakav jeste čini pomalo plastičnim, ali to ima i svojih dobrih strana.

      Sa druge strane, ako zanemarimo modni deo telefona i osvrnemo se na hardver, može se reći da je on dosta dobar za ovaj tip telefona. Dvojezgarni procesor i jak grafički čip će vam osigurati dobre performanse, kako u igrama, tako i u standarnoj navigaciji kroz menije. Njegov korisnički interfejs je monohromatski i dosta zanimljiv sam po sebi, što vas može privući, ali i odbiti ako ne volite tamne boje. Kamera od 8 megapiksela će vam pružati fenomenalan kvalitet fotografija i snimaka, uz nedostatak makro režima i čudno postavljenog dugmeta za fotografisanje. Takođe jedna od prednosti ovog modela je i odlična FullHD visokoprofilna video reprodukcija i podrška za kodeke. Jedna od zamerki je nešto slabija ponuda dodatne opreme, za jedan premium model. Sve u svemu, ako vam kupovina modnog telefona pada na pamet, ovaj telefon će vam ponuditi i više nego što očekujete… Prednosti
      – Elegantan modni dizajn – IPS ekran sa dobrim uglovima gledanja – Zanimljiv monohromatski interfejs – Dvojezgarni procesor i dobar grafički čip – Odlična multimedijalna reprodukcija – Dosta dobra 8 MP kamera Mane – Pomalo plastičan – Dodatna oprema u paketu je mogla biti bolja – Nedostatak makro režima i čudan položaj dugmeta za kameru
      Cena:  1 din – 49.999 din u zavisnosti od Vip paketa Uređaj na test ustupio LG .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra