Meizu M1 Note

Meizu M1 Note

Proizvođač koji po svemu sudeći ostvaruje vrlo dobar uspeh na Android tržištu, u svoju ponudu je pre par meseci uvrstio jedan veoma interesantan fablet. Govorimo o M1 Note modelu sa primamljivim specifikacijama, pogotovo kada se u obzir uzme cenovna kategorija u kojoj se nalazi. Hardver koji srećemo u high-end telefonima po dosta pristupačnoj ceni - verovatno se pitate "u čemu je štos?"

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Da li se uvek zapitate “kako je to moguće” kada vam se isprva učini da neki proizvod deluje previše dobro u odnosu na svoju cenu? Većina pretpostavlja da nešto ozbiljno nije u redu sa uređajem čim košta dosta manje nego što očekujemo, i u dobrom broju slučajeva ispostavlja se da je ta sumnja opravdana. Šta se dešava u manjem procentu slučajeva kada se takvim modelima ne mogu pripisati neke velike zamerke? Očigledno je da takvi proizvodi postanu popularni, ali da li je Meizu takvu ideju uspeo da sprovede u delo sa M1 Note fabletom? Predispozicije na papiru svakako postoje, a mi smo tu da procenimo kako sve to funkcioniše u praksi.
      Kompaniji Meizu moramo odati priznanje na uspesima koje ostvaruje iz godine u godinu, i ujedno, na broju prodatih smartfona – čitavih dva miliona smartfona u trećem mesecu ove godine i prognozi od preko 20 miliona primeraka tokom 2015. godine.

      Kao kineska kompanija, Meizu nije toliko prepoznatljiv u svetu, ali opet nam je jasno zbog čega se njihovi telefoni prodaju tako dobro. Na osnovu naših prethodnih susreta sa MX3 i MX4 modelima koji su se pokazali kao odlični telefoni, nekako očekujemo da će i M1 Note na nas ostaviti pozitivan utisak. Da li je Meizu još jednom uspeo da nas prijatno iznenadi? Po specifikacijama deluje kao da nudi dosta za malu svotu novca – pogledajmo šta od hardvera ovaj fablet ima da ponudi.
      meizu_m1_note_s.jpgHardver
      Specifikacije koje zatičemo u M1 Note modelu mogu delovati tako kao da je reč o nekom skupljem modelu iz visoke klase, po ceni koju bismo pre očekivali u nižem delu srednje kategorije. Meizu donosi izuzetno korektan MediaTek MT6752 čipset, sastavljen od osmojezgarnog Cortex A53 procesora na 1.7 GHz-a i Mali-T760 grafičkog čipa. U pitanju je telefon sa DualSIM podrškom i LTE prenosom podataka, mada u ovom slučaju postoji začkoljica kada je u pitanju pomenuti slot za dve kartice. Nejasnoća nastaje zbog informacije da drugi SIM slot ujedno može biti i microSD slot, tako da ukoliko želite da koristite dve kartice u telefonu, gubite mogućnost proširenja skladišta. Ovo je tačno, ali samo u verzijama za kinesko tržište, evropske verzije nemaju ovu mogućnost.
      [modul]specifikacija=8579[/modul]
      Meizu M1 Note je moguće nabaviti u dve varijante memorijskog skladišta – 16 ili 32 gigabajta – uz opciju proširenja microSD karticom veličine do 32GB-a, koja u tom slučaju zauzima SIM 2 slot na telefonu – opet napominjemo – samo u verzijama za kinesko tržište.
      Količina radne memorije je dobra za jedan telefon iz niže/srednje cenovne kategorije, jer M1 Note poseduje 2GB RAM-a. Kapacitet baterije zaista obećava uz 3140 mAh, a kamera poseduje senzor rezolucije 13MP i sposobna je za beleženje video materijala u 1080p rezoluciji. Prednja kamera je pogodna za selfi ljubitelje uz rezoluciju od 5MP, pogotovo uz softverske dodatke koji su prisutni na M1 Note modelu.Prethodni smartfoni firme Meizu svojim izgledom podsećaju na iPhone modele, a ni M1 Note nije izuzetak, obzirom da poprilično liči na iPhone 5c. Kineske kompanije obično vole da se ugledaju na Apple, pa je čak i pakovanje minimalističko. Kutija je pretežno bele boje, baš kao i prateća oprema koju zatičemo unutar nje. Zatekli smo 5V 2A punjač, microUSB kabl, a kao i kod prethodnih modela koje smo testirali, ponovo nalazimo kartončić sa obaveštenjem, kojim se napominje da slušalice nisu uključene u pakovanje. Nekako je očigledno da je dizajn M1 Note modela osmišljen pod jakim uticajem Apple iPhone 5c smartfona, naravno, sa jasnom razlikom u veličini ova dva telefona.
      Sličnosti itekako postoje, u toj meri da bi se ovaj Meizu fablet mogao i opisati kao uvećana varijanta pomenutog Apple smartfona, naravno, sa određenim razlikama. Ćoškovi imaju vrlo sličan radijus zaobljenja, slušalica za razgovor je slične dužine, mada prednja kamera kod M1 Note modela nije na sredini, već je bliža desnoj ivici. Još jedna razlika napred je prisustvo poznatog kapacitivnog kružića koji svetli belo, tamo gde iPhone poseduje fizički home taster. Raspored tastera je takođe sličan, pa na levoj strani dva odvojena dugmeta za nivo zvuka, na dnu imamo rupicu mikrofona microUSB port i četiri rupice iza kojih je smešten zvučnik.
      meizu_m1_note_softver_1_s.jpg



      Razlika je u tome što se ovde na iPhone 5c modelu nalazi i 3.5mm priključak, dok je isti na M1 Note modelu smešten na vrhu. Sa desne strane imamo interesantno rešenje u vidu proreza za DualSIM slot, gde se nalazi dugački metalni deo u koji idu dve microSIM kartice. Ne baš najbolje rešenje kod većih smartfona je pozicioniranje power dugmeta na vrhu, jer je na toj poziciji nepristupačan za upotrebu i daleko bolje bi bilo da je smešten sa recimo desne strane. Bokovi i leđa su plastični i veoma slični iPhone 5c modelu, s obzirom da su takođe glossy (sjajnog) tipa, sa istim zaobljenjem i šarenim varijantama u kojima se može naći poleđina M1 Note fableta. Pozadina je vrlo minimalistička, sadrži kružan oblik 13MP kamere, ispod nje Dual Tone blic i Meizu logo u dnu.


      Još jedno polje na kojem Meizu želi da se ugleda na kompaniju Apple je korisnički interfejs koji koristi na svom M1 Note modelu. Ovo svakako nije iznenađenje, jer smo isti FlymeOS interfejs zaticali i kod MX4 i MX3 smartfona koje smo testirali.
      Konkretno, interefejs je identičan u poređenju sa onim sa MX4 modela, jer je u pitanju ista, Flyme 4.0 verzija. Na raspolaganju nije najnovija verzija Lollipop, već starija KitKat 4.4.4 verziju Androida, koja presvučena pomenutim interfejsom odudara od onoga što se može videti kod poznatijih proizvođača.
      meizu_m1_note_softver_1_s.jpg
      meizu_m1_note_softver_2_s.jpg
      meizu_m1_note_softver_3_s.jpg
      Flyme interfejs je čist i minimalističkog tipa, sa kombinacijom kružnih i kvadratnih ikonica, a boja koja se koristi u elementima je bela, često kombinovana sa pastelnim nijansama, tako da sve to izgleda veoma privlačno.
      Gestovi sačinjavaju dobar deo korišćenja ovog telefona, tako da recimo dok je ekran isključen možete ga uključiti duplim kuckanjem ili direktno uključiti i otključati ekran prevlačenjem sa donje ivice. Na ekranu za otključavanje prevlačnjem ulevo može se pokrenuti kamera, ili udesno da se brzo pokrene aplikacija koju odaberete.
      Task Switcher se poziva prevlačenjem sa donje ivice, gde se pojavljuje traka sa četiri najskorije pokrenute aplikacije po ekranu, a odavde se potezom prevlačenja na dole mogu ukloniti sve aplikacije, ili zaključati aplikacije koje ne želite da budu ugašene.
      meizu_m1_note_softver_4_s.jpg
      meizu_m1_note_softver_5_s.jpg
      meizu_m1_note_softver_6_s.jpg
      meizu_m1_note_softver_7_s.jpgMeizu M1 Note je fablet, kao što smo to pomenuli već nekoliko puta, pa je reč o nešto većem smartfonu nego što je to uobičajeno. Uprkos svojim većim dimenzijama, iskorišćenost prostora je sasvim dobra, jer su trake sa leve i desne strane ekrana uzane, a isto je i sa površinama iznad/ispod ekrana, pa M1 Note nije veći nego što bi trebao da bude. Sa druge strane, lično nismo preterani ljubitelji glossy plastike, zbog toga što čini telefon klizavijim i podložnijim otiscima prstiju, ali kada je sam kvalitet izrade u pitanju, M1 Note deluje kao čvrst telefon bez ikakvih propusta, oštrih ivica, ugibanja ili krckanja pri rukovanju.


      Pomalo neuobičajno za ovu klasu smartfonu, Meizu je doneo vrlo kvalitetan IGZO tip ekrana na svoj M1 Note model. U pitanju je tehnologija koja je slična IPS-u, ali čak i naprednija u određenim sferama. Prva osobina koja oduševljava kod ekrana ovog fableta je izuzetno visoka svetlina, a tačna cifra koju je izmerio naš kolorimetar je čak 593 cd/m2, stavljajući ga među nekoliko najsvetlijih ekrana koje smo sretali na smartfonima.
      Rezolucija je takođe dobra za ovu dijagonalu, jer je prisutan FullHD, konkretno 1920 x 1080 tačaka, donoseći oštrinu od 403 piksela po inču. Odlična stvar kod ovog ekrana je i njegova dobra tačnost boja, tako da je prosečna DeltaE cifra koju smo izmerili samo 3.07.
      Meizu MX4 je imao izvesnih problema sa Gamma krivom i donekle ispranim prikazom, dok je kod M1 Note modela Gamma vrednost veoma dobra, uz 2.17 vrednost. Temperatura boja je takođe vrlo pristojna, uz 7192K, pa prikaz tek blago naginje ka hladnijim tonovima. Mnogo skuplji telefoni nemaju ovakav ekran, a to što ga jeftiniji model poseduje zaista je izvanredno.


      meizu_m1_note_calman_s.jpg
      meizu_m1_note_svetlina_s.jpg
      Dok se neki telefon u praksi ne isproba kako funkcioniše, teško je sa papira proceniti kakve performanse nudi čipset sa kojim dolazi. Performanse koje je pokazao MediaTek MT6572 su veoma dobre, pogotovo za ovu cenovnu kategoriju. Nisu na nivou čipseta najnovijih poznatih modela, ali u radu funkcioniše prilično glatko, i teško mu je naći ozbiljniju zamerku. Svakako u rangu smartfona sa Snapdragon 800 čipsetom, ili recimo, postiže bolje rezultate od takođe octacore postavke unutar Snapdragon 615 čipseta kakav se može naći u telefonima srednje klase, recimo HTC Desire 820 modelu. Sve se pokreće brzo, nema seckanja i usporenja, a ni grafičke performanse Mali-T760 čipa nisu nimalo loše.
      Zvučnik koji se nalazi na donjoj strani telefona ne pruža sjajne performanse, kvalitet zvuka je na lošijoj strani, prilično je ravan i bez ikakve definicije, dok je jačina zvuka prosečna. Sa druge strane, mnogi telefoni koji nemaju stereo zvučnike na prednjoj strani, pružaju slične ili tek malo bolje performanse. Na slušalicama je situacija dosta bolja, ali na maksimalnoj jačini zvuk je sasvim prosečne jačine, nije glasan koliko bismo voleli, u poređenju sa drugim smartfonima.

      Kada je u pitanju zadnja kamera, tu je Samsungov 13MP senzor, koji donosi solidan kvalitet fotografija. Svakako da nije idealan, pogotovo na polju detaljnosti, jer se pri uveličavanju jasno može videti nedostatak oštrine i finih detalja, ali barem šum nije prisutan u većoj meri. Boje su blago desaturisane, a dinamički opseg je sasvim dobar.
      1080p video takođe nije tako detaljan, a oštrenje je nešto agresivnije kako bi se delimično nadoknadio nedostatak detalja. Bitrate snimka se kreće oko 12Mbps a frramerate ne pada ispod 30 FPS-a. Zadnja kamera je sasvim prosečnog kvaliteta, sveukupno posmatrano. Interesantnija je prednja kamera, tačnije 5MP rezolucija i ugrađen softver uz pomoć kojeg sebi možete stanjiti lice, povećati oči, izbledeti ili ispeglati kožu, što se može dopasti selfi ljubiteljima.
      Video primer:
      meizu_m1_note_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Trend sa smanjivanjem kapaciteta baterije nam se zaista ne dopada, pa nam je veoma drago da i Meizu nije pribegao takvim potezima kao poznatija konkurencija. Uvek se obradujemo kada zateknemo kapacitet veći od 3000 mAh, a ovde konkretno imamo 3140 mAh bateriju. Da li je autonomija dobra koliko smo očekivali? Zapravo i mnogo bolja od naših očekivanja, jer smo na 250 cd/m2 svetline ekrana dobili sjajnih 7 sati i 40 minuta surfovanja. Ovo je zaista odličan rezultat, koji posramljuje Samsung, HTC i druge najnovije flegšipe, plasira se u klasu telefona sa najboljim autonomijama, i može se porediti po ovom pitanju sa Sony Xperia Z3 modelom. Moramo odati priznanje kompaniji Meizu – autonomija na M1 Note modelu je izvanredna.
      meizu_m1_note_baterija_s.jpgFascinantna je činjenica da jedan kineski proizvođač može ponuditi ovakav telefon po ceni koja je drastično niža u odnosu na flegšip modele poznatih brendova. Meizu M1 Note svakako da nije na istom nivou kao pomenuti vodeći modeli, ali ono što je ključna stvar u celoj priči – nije ni tako daleko. Ovo je zaista jedan od onih telefona kojem ne možete naći ozbiljnu zamerku, a donosi pregršt prednosti koje ga čine veoma poželjnim modelom. Po ceni od oko dve stotine evra, puno toga M1 Note fabletu ide u korist.

      Počevši od odličnog ekrana veće dijagonale sa FullHD rezolucijom, tačnim prikazom i ogromnom svetlinom, preko sasvim dobrih performansi u radu zahvaljujući MediaTek čipsetu sa brzim Octa core procesorom i vrlo pristojnom grafikom, pa do izvanredne autonomije. Izgled telefona je takođe veoma privlačan, mada se ne može osporiti da preterano liči na Apple iPhone 5c, kao i da se interfejs ugleda na iOS platformu. Pomenuto zaista ne mora biti loša stvar, može čak biti i dopadljivo određenom procentu potencijalnih kupaca.
      meizu_m1_note_nagrada.jpg
      Ima naravno i lošijih strana, kao što je kvalitet zvuka ili prosečan kvalitet zadnje kamere, ili možda nedostatak microSD slota, ali zaista na sve to ne možemo gledati kao na osobine koje mogu da pokvare ukupni utisak. Celokupna priča se zaokružuje kada se u obzir uzme cena od samo 200 evra, koja nudi M1 Note modelu odličan odnos dobijenog i uloženog. Meizu ume da napravi dobar telefon sa sjajnom cenom, koja će u vrlo bliskoj budućnosti naterati premium brendove da ozbiljno razmisle oko cena svojih smartfona…
      Prednosti
      – Tačan, oštar, svetao i prostran IGZO ekran – Dobre performanse – Izvanredna autonomija – Lep dizajn i dobra izrada
      Mane
      – Prosečan kvalitet zadnje kamere – Nedostatak microSD slota – Lošije zvučne performanse
      Cena: oko 200 evra u inostranstvu
      Smartfon na test ustupio TCCM

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra