Meizu MX4

Meizu MX4

Od juče je jedan vrlo primamljiv smartfon kineskog proizvođača Meizu najzad postao dostupan u ponudi domaćeg operatera Telenor. Ovih je dana Meizu MX4 u centru pažnje mnogih i to svakako sa dobrim razlogom; međutim, mi smo imali prilike da ga isprobamo još krajem septembra 2014. godine. Tada smo vam otkrili naše prve utiske, a sad smo u poziciji da ih revidiramo, složimo kockice i damo konačni sud o ovom interesantnom modelu...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Da se “kinezi” itekako dobro bore u takmičenju sa popularnim mejnstrim proizvođačima zaista nema nikakve dileme. Biti skeptičan glede kineskih brendova je lično pravo pojedinca, ali ono na osnovu čega je formirano slabije mišljenje o istim u 90% slučajeva je – predrasuda. Pisali smo u septembru kolike je redove izazvao MX4 kada je pušten u prodaju u većim gradovima Kine, u toj meri da je celo ushićenje i fama oko kupovine bilo uporedivo sa Amerikancima koji čekaju da kupe novi iPhone. Ne kažemo da su veliki redovi direktno merilo kvaliteta nekog uređaja, ali kada već postoji “hajp” za nečim, sasvim je sigurno da tu ima dobrih razloga za tako nešto.

      U slučaju Meizu MX4 modela, i sami smo se uverili u septembru – da je kombinacija nekoliko faktora upravo ono što ga čini privlačnim za kupovinu. Jedan od njih je niska cena, drugi je svakako snažan hardver, a kao treći bismo naveli i estetski kvalitet. Naravno, priča o ovom smartfonu nije toliko prosta i jednostavna, ima tu još pozitivnih stvari, ali svakako i nekih negativnih, na koje treba obratiti pažnju.
      Naše početne impresije sa završetka prethodne godine kada smo kod sebe imali verziju za kinesko tržište bile su i više nego pozitivne, a pošto je zvanično postao dostupan u Telenoru, opet imamo mogućnost da se podsetimo o kakvom je telefonu reč i da tako reći utvrdimo gradivo. Kao i uvek, krećemo od sekcije koja često može da zaintrigira pojedinca za dalje interesovanje o telefonu…
      meizu_mx4_full_s.jpg
      Hardver
      Nesumnjivo jedan a od privlačnijih aspekata ovog smartfona jesu dobre specifikacije koje donosi. Nije ovo najbolji hardver koji postoji, ali definitivno pripada višoj klasi. Srce uređaja sačinjava Octa Core rešenje, tačnije MediaTek MT6595 čipset sa dva četvorojezgarna procesora. Glavni procesor je Cortex A7 sa frekvencijom rada od 2.2 GHz-a, a dodatni/pomoćni je slabiji Cortex A7 na 1.2 GHz-a, a uz njih je i PowerVR G6200 MP4 GPU. 
      Nije u vrhu liste najboljeg hardvera koji može da se nađe na tržištu, ali je i više nego solidan
      [modul]specifikacija=7973[/modul]
      Skladišni prostor Meizu MX4 modela može biti 16 ili 32 GB-a, a verzija koja se može pronaći kod domaćeg operatera je sa manjim skladištem, odnosno od 16 GB. Ovo naročito treba uzeti u obzir jer nije prisutan microSD slot, pa se ne može nadomestiti manjak prostora microSD karticom. Radna memorija iznosi 2 GB-a, a ono što se može smatrati privlačnom odlikom je 20.7MP kamera sa 4K video snimanjem. Kapacitet baterije je pozamašan i iznosi 3100 mAh.U našem prethodnom susretu sa ovim modelom na testu smo imali crnu varijantu, dok smo ovoga puta dobili belu verziju. Sada je tu i pakovanje, o kojem bismo rekli par reči. Ono je u istoj meri interesantno kao kod MX3 smartfona koji smo takođe imali priliku da testiramo sredinom prethodne godine. Kutija je pretežno bela, a kao jedini detalji ističu se oznaka modela i logo na poklopcu. Sve je rešeno u minimalističkom stilu, pa su i obavezni dodaci u beloj Apple-olikoj varijanti. Punjač donosi 5V i 2A, a tu je i microUSB kabl koji nas svojim dizajnom podseća na iPhone Lightning rešenje. Slušalice u našem konkretnom slučaju nisu bile prisutne, ali ih definitivno možete očekivati u punom retail pakovanju.
      Uzane ivice oko ekrana, bok od metala, glossy plastika…neke od odlika koje krase MX4
      Ivice sa leve i desne strane su izuzetno uzane, a ni površine ispod i iznad ekrana nisu toliko prostrane, tako da sve to izgleda vrlo privlačno. Od elemenata na prednjoj strani nalazi se kratak prorez za zvučnik, ambijentalni senzor i 2MP prednja kamera, dok je ispod ekrana smešten jedini kapacitivni taster u vidu kružića koji svetli dok se telefon koristi.
      Profil telefona je dosta tanak, a materijal koji se koristi je metal sa upuštenim ivicama, tako da podseća na kombinaciju boka iPhone 5 i iPhone 6 modela. Volume taster je sa leve strane, na dnu su mikrofon, microUSB port i zvučnik, desna strana je prazna, dok je na vrhu Power dugme i 3.5mm priključak. U slučaju belog modela, plastika je izrađena u glossy (sjajnoj) varijanti, a istu je moguće i ukloniti isključivo da bi pristupili microSIM slotu, ne i izvaditi bateriju.
      meizu_mx4_full_img_0336_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0337_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0339_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0340_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0341_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0342_s.jpg
      meizu_mx4_full_img_0344_s.jpgSvaki Android je unikatan na svoj način, a Meizu se odlučio da primeni strategiju repliciranja izgleda iOS korisničkog interfejsa. Neko bi rekao da to nije kopiranje, nego ugledanje na ideju minimalizma, a o čemu god da je reč, FlymeOS korisnički interfejs izgleda vrlo čisto i privlačno. Ikonice su jednim delom kvadratne ili drugim kružne, a u elementima se koriste neupadljive, blage pastelne boje. Verzija Androida koja se nalazi na MX4 modelu je KitKat 4.4.2, a verzija Flyme interfejsa je 4.1.7 u trenutku pisanja teksta. Kao što ste možda i pretpostavili, ponovo je primenjena Apple filozofija izostavljanja fioke sa aplikacijama, već se sve one nalaze na početnim ekranima.
      Korišćenje FlymeOS-a je većinom bazirano na gestovima, pošto se ispod ekrana nalazi samo jedan kapacitivni taster. Prevlačenje prstom u određenim pravcima na određenom mestu nudi vam razne mogućnosti. Recimo, prevlačenje ulevo na ekranu za otključavanje pokreće aplikaciju za kameru, a prevlačenjem udesno možete odabrati koju god aplikaciju želite brzo da pokrenete. Power dugme se ne mora ni koristiti jer se kuckanjem po ekranu on može uključiti, a može se i se direktno otključati i otići na početni ekran prevlačenjem na gore, čak iako je ekran ugašen.
      FlymeOS interfejs je pun gestova, donosi minimalistički pristup i odudara od klasičnog Androida
      meizu_mx4_full_softver_1_s.jpg
      meizu_mx4_full_softver_2_s.jpg
      meizu_mx4_full_softver_3_s.jpg
      meizu_mx4_full_softver_4_s.jpg
      Takođe, pošto nema posebnog Task Switcher dugmeta, lista pokrenutih aplikacija prikazuje se prevlačenjem prsta sa donje strane ekrana. Interesantna stvar koju vredi pomenuti je neverovatno lagan proces rutovanja ovog uređaja, jer je opcija već takoreći ugrađena u sam softver. Sve što je potrebno uraditi je napraviti Flyme nalog i ulogovati se, pa zatim prosto štiklirati opciju da želite da otvorite sistemske privilegije. Iako jeste drugačiji u odnosu na ono što ste navikli kod drugih Androida, Flyme korisnički interfejs je pregledan, privlačan i dopadljiv, pogotovo ukoliko želite nešto drugačije.
      meizu_mx4_full_softver_5_s.jpg
      meizu_mx4_full_softver_6_s.jpg
      meizu_mx4_full_softver_7_s.jpgMeđu karakteristikama koje nam se dopadaju kod Meizu MX4 modela nalazi se i njegov odličan odnos veličine tela i ekrana, tako da iako je u neku ruku u pitanju fablet, uže ivice ga čine manjim po pitanju ukupnih dimenzija. Odnos ekrana je takav da je u pitanju nešto širi smartfon, ali ponovo ne toliko širok – baš zbog tih uzanih ivica koje nam se vrlo dopadaju.
      Izrada je sasvim, sasvim solidna, jer je u pitanju metal na bokovima, dok nismo preterano oduševljeni činjenicom da se pozadi nalazi glossy plastika, prvenstveno zbog toga što će se vremenom pojavljivati sitne ogrebotine koje će biti lako vidljive. Mat plastika crnog modela nam je delovala ozbiljnije i prikladnije, mada i inače nismo ljubitelji glossy plastike.

      Ekran je nestandardnog aspekta i nezaokružene dijagonale, jer je reč o 15:9 odnosu na 5.36 inča. Samim tim, zbog neobičnog odnosa stranica rezolucija nije 1920×1080 kao na većini smartfona, već 1920×1152. Oštrina je odlična s obzirom da imamo 418 tačaka po inču, ali verujemo da čitaoce interesuje kakav je ukupan kvalitet prikaza. Meizu je u MX4 stavio kvalitetan IPS ekran sa širokim gamutom boja, što znači da su primarne i sekundardne boje pomerene van svojih kućica sRGB spektra i više idu ka AdobeRGB standardu. To znači da će ekran biti sposoban da prikaže više nijansi boja, a dobra stvar je da je u procesu zadržana tačnost, konkretno DeltaE 4.06 kao prosek.


      Ipak, temperatura boja je nešto malo hladnija sa 7780K. U odnosu na prethodni primerak koji smo testirali, ovde je Gamma vrednost dosta neobična i vrlo niska – samo 1.24. Sa toliko niskog gamom kontrast je dosta mali, pa u određenim situacijama pri gledanju fotografija ili video klipova može delovati isprano.
      Još jedna mala zamerka odnosi se se na neizbalansiranu kontrolu osvetljenja. Na maksimumu je izuzetno svetao sa 505 cd/m2, dok na 75% pada na 92cd/m2, zatim pri 50% na čitavih 13cd/m2, ili na 25% gde je gotovo jedva vidljiv sa 2 cd/m2. Kontrola nivoa osvetljenja ekrana je veoma loše rešena, jer osvetljenje drastično pada kada ga pomerite sa 100%.
      Ekran je oštar, tačan, lepo zasićen, svetao, ali je ravnomernost kontrole osvetljenja neizbalansirana



      Kao što smo pomenuli u tekstu u kome smo se bavili prvim utiscima o ovom modelu, MediaTek obično nije proizvođač koji ide rame uz rame sa Qualcomm i Samsung (Exynos) proizvođačima, ali konkretno ovo Octa Core rešenje nudi sjajne performanse. Opet, u nekim segmentima Meizu MX4 nije brz kao Samsung Galaxy S5, Note 4, HTC One M8, Sony Xperia Z3, itd, ali se dosta približava njihovim performansama.
      Sintetički testovi potvrđuju ono što pričamo, a isto tako je dobar i super gladak i u realnom korišćenju, što je i bitnije. Posebno nam se dopada kako je ovaj Octa Core čipset optimizovan za surfovanje, gde postiže zaista odlične performanse kod učitavanja stranica, zumiranju i glatkoćom koja prati pomenute akcije. Po pitanju sveukupne brzine, MX4 zaista se nalazi u visokoj kategoriji.

      Meizu je kod MX4 modela uključio Sonijev poveći 1/2.3″ senzor, kakav srećemo i kod Xperia Z3 modela. Rezolucija je takođe ista kao kod pomenutog modela – 20.7 megapiksela, pa je kvalitet fotografija donekle i sličan sa Z-trojkom. Optika jeste ista, ali softver takođe ima veliki uticaj na konačni kvalitet fotke. U slučaju MX4 smartfona, fotografije su prepune detalja zahvaljujući visokoj rezoluciji, ali nažalost sa sobom povlače i veliko prisustvo šuma. Boje su sasvim lepo zasićene, a zahvaljujući dobroj dinamici, mogu se izvući vrlo dobri rezultati. Nekada se desi da svetlija da pozadina ispadne veoma prezasićena, što ume da uništi fotografiju.
      Treba napomenuti da je dostupan i pun manuelni režim, gde se može kontrolisati ne samo ISO, već i otvor blende, brzina zatvarača, pa čak i ručni fokus. 4K video snimanje je izuzetno oštro, prepuno detalja, visok 42.6 Bitrate i framerate od 29.732 frejmaova u sekundi. Koliko smo upoznati, MX4 je ranije imao problema sa kačenjem 4K video fajlova na YouTube zbog nepodržanog HEVC formata, ali sada vidimo da je vraćen klasični MP4 tako da ovaj problem više ne postoji. Najzad, kamera je vrlo dobra, svakako među najboljim, ali nažalost ne i idealna, prvenstveno zbog visokog šuma i povremenog problema sa prezasićenjem svetlijih pozadina.
      Video primer:

      Primeri fotografija:
      Link
      Baterija nudi isti kapacitet kao i Xperia Z3, tačnije 3100 mAh na papiru. U praksi, rezultati trajanja baterije se dosta razlikuju. Konkretno, Meizu MX3 je na 89%, tačnije 250cd/m2 izdržao 5 sati i 1 minuta surfovanja, gde je Xperia Z3 u istim uslovima pri istom nivou osvetljenja pružila rezultat od 8 sati i 16 minuta. Kako bismo se izrazili, baterija na Xperia Z3 modelu je prosto fantastična, dok je na MX4 autonomija “samo dobra”. Svakako će izdržati dan učestalijeg korišćenja u svakom slučaju.
      Kada smo se prvi put družili sa Meizu MX4 modelom u septembru, ostavio je na nas vrlo pozitivan utisak. U odnosu na verziju za kinesko tržište koju smo tada testirali, evropska retail verzija nije nam donela neka nova iznenađenja, osim prisustva Google servisa. To u prevodu znači da smo MX4 smartfonom bili veoma zadovoljni i tada, a ponovo nas je zadivio i pri ovom, ponovnom susretu.

      Izuzetno nam se dopadaju uzane ivice čineći ga vrlo privlačnim, sa odličnim odnosnom veličine tela i ekrana. Sam ekran je tačan, donosi širok gamut boja i vrlo je oštar; takođe je dosta svetao, mada nam se ne dopada lošijee izbalansirana kontrola osvetljenja.
      meizu_mx4_full_s.jpg
      FlymeOS korisnički interfejs je nešto sasvim drugačije u odnosu na ono na što smo navikli da srećemo na većini Androida, ali je po našem mišljenju privlačan i interesantan, uprkos činjenici da donekle imitira iOS. Performanse su odlične i kreću se u rangu smartfona iz visoke klase, mada svakako da na tržištu ima moćnijih modela plasiranih od strane mejnstrim proizvođača.
      Definitvno je veoma brz, ali nije u samom vrhu najbržih smarfona današnjice. Kamera je takođe prilično dobra, kako kod fotografija, tako i pri video snimanju, ali i na ovom polju postoji nekoliko modela koji su nešto bolji na ovim poljima. Imajući sve ovo u vidu, Meizu je uspeo da napravi izuzetan smartfon, koji je odnedavno postao još pristupačniji domaćem stanovništvu, jer se nalazi u ponudi domaćeg operatera Telenor.
      Odličan smarton i napokon dostupan zvaničnim kanalima, po ceni koja je milosrdnija po vaš novčanik u odnosu na elitnu konkurenciju
      Prednosti
      – Uzane ivice oko ekrana – Privlačan dizajn i metalan okvir – Visoke performanse – Dobra kamera – Tačan i oštar ekran Mane – Kontrola nivoa svetline je vrlo neravnomerna – Nedostatak microSD slota
      Cena: 32GB – 55.360 RSD, 16GB – 50.340 RSD, 1-42.960 u Telenor paketima
      Smartfon na test ustupio TCCM.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra