Dragoljub Radovanović
Tržište smartfona je opasna igra u kojoj uvek treba biti na oprezu i na neki način “nadmudriti” konkurenta koji takođe želi da vam proda svoj telefon. Popularnost i “reklama” poznatih brendova svakako pozitivno utiče na prodaju, jer se za njih “zna” i imaju provereno dobre modele iz godine u godinu. Tačno je – Samsung, LG, HTC, Sony, Apple, itd, svi oni imaju odlične smartfone koje kupuje ogroman broj potrošača i ljubitelja brenda. Njihov glavni nedostatak? Moramo reći da je to – cena. Iz godine u godinu cena premium modela raste – u toj meri da je danas potrebno izdvojiti od 700 do 800 evra za nekih od vodećih modela ovih kompanija.
Koliko dugo će potrošači nastavljati da kupuju pomenute modele po tim visokim cenama? Još dugi niz godina očigledno, jer u razvijenijim državama se svi oni nalaze u povoljnim paketima mobilnih operatera, pa se takav skok u ceni i ne oseti kad se smartfon uzima na ugovor. Za naše uslove je malo drugačije, ovde je potrebno izdvojiti na primer 770 evra u kešu ukoliko želite Samsung Galaxy S6 Edge+ uz paket od ~2000 dinara mesečno ili 575 evra u slučaju Galaxy S6 modela… Pristupačno, zar ne? Zašto sve ovo pominjemo? Isključivo iz razloga zato što na celu tu priču dolazi Meizu koji nudi ne toliko puno lošiji smartfon za ~450 evra.
Stvarno nas sve ovo navodi da se malo zapitamo, kako je to moguće i zašto se sve veći broj korisnika okreće ka modelima kineskih proizvođača. Odgovor je jednostavan – pristupačna cena, ili možda još bitnije – odnos uloženog i dobijenog. Izgleda da je neophodno da prođe još izvesni period dok se potrošači edukuju i odbace filozofiju da ako je nešto “kinesko” – da je lošije od poznatih brendova. Meizu je tu da razbije taj mit svojim MX5 modelom, a pogledajmo šta je ove godine ova poznata kineska kompanija spremila u svom premium smartfonu…
Hardver
Razlika u specifikacijama u odnosu na “A” igrače se smanjuje iz godine u godinu, što znači da MX5 zaista ne zaostaje previše za pojedinim smartfonima koji su višestruko skuplji. U srcu ovog telefona nalazi se vrlo dobar Mediatek MT6795 Helio X10 čipset, koji poseduje osmojezgarni Cortex A53 procesor sa frekvencijom rada od 2.2 GHz – ozbiljno rešenje koje nudi dobre performanse. Sa njime je uparen PowerVR G6200 grafički čip koji je u rangu sa Adreno 330 ili Mali-T628 MP6 rešenjima iz Galaxy Note 3 modela, što znači da nije konkurentan sa današnjim najboljim GPU-ovima, ali je i dalje sasvim solidno brz.
[modul]specifikacija=8819[/modul]
Noviteti ove godine jesu čitač otisaka prsta ispod ispod fizičkog tastera, ali i nešto što ređe zatičemo kod zvučnijih premium modela – Dual SIM slot za kartice. Nažalost, microSD slot za kartice nije prisutan, ali je MX5 dostupan u tri varijante – sa 16/32/64GB skladišta. Dobrodošla promena u odnosu na prošlu godinu je veća količina radne memorije, tako da sada na raspolaganju imamo 3GB RAM-a. Tu je i 3150 mAh baterija sa mCharge brzim punjenjem, 50 mAh više u odnosu na MX4, a ponovo imamo 1/2.3″ senzor zadnje kamere od 20.7MP sa F2.2 blendom, Dual tone blicom i 4K video snimanje. Moramo priznati – nimalo loše specifikacije za smartfon sa cenom od 290$ (napominjemo – u Kini).Meizu MX5 je smartfon koji na prvi pogled nije drastično promenjen u odnosu na svog prethodnika – MX4. Ipak, kada se malo bolje zagledate u telefon, vrlo brzo se uoče promene koje su nastale u ovogodišnjem modelu. Pre svega, Meizu je odustao od neuobičajnog širokog 16:10 aspekta ekrana i prešao na tradicionalniji 16:9, tako da je telefon sada uži i sličniji konkurentnim modelima. Da li se sećate prepoznatljivog sijajućeg kružnog kapacitivnog tastera ispod ekrana kod prethodnih generacija? Nema ga više na MX5 modelu, jer je zamenjen fizičkim tasterom ispod koga je smešten senzor za čitanje otiska prsta.
Ponovo imamo uzane ivice sa leve i desne strane ekrana, a na vrhu standardnu kratku slušalicu, a pošto nema više “sijajućeg LED kružića”, tu je sada odvojeni LED za notifikacije levo od zvučnika – desno je 5MP prednja kamera. Na bokovima su zakošene ivice koje su hromirane pa se presijavaju, a ostatak bokova izrađen je od kvalitetnog aluminijuma. Sa leve strane postoji slot za dve NanoSIM kartice, dole imamo microUSB port u sredini, levo od njega rupicu mikrofona i desno zvučnik. Desna strana sadrži Power i Volume tastere, dok je na vrhu 3.5mm priključak i još jedan mikrofon. Meizu je unapredio svoje materijale koje koristi u izradi, tako da nisu više samo bokovi telefona metalni, već i cela poleđina MX5 modela. Leđa su zaobljena ka bokovima a pozadi u “prstenu” smeštena je 20.7MP kamera i ispod nje DualTone blic.
Ono što je dobro poznato kod svih kineskih proizvođača jeste navika da modifikuju Android OS na svojim modelima. Meizu nije izuzetak, pa kod MX5 smartfona zatičemo prepoznatljivi Flyme OS interfejs – konkretno, svežu 4.5 verziju, a verzija Androida koja se nalazi na ovom telefonu je Lollipop 5.0.1.
Flyme je priča za sebe, zaista ne izgleda kao da je uopšte reč o Androidu, tačnije, da nije status bara, Google Search widgeta i još par elemenata, ne biste rekli da je ovo Android – moglo bi se reći da više nudi nekakav iOS stil. Stiže nam i novitet ove godine, a to je fizičko dugme ispod ekrana, koje nije samo Home taster, već je ujedno i čitač otiska prsta, ali takođe i Back taster. Kako je to rešeno? Vrlo interesantno – dublji i duži pritisak na taster vodi na početni ekran, dok blaži pritisak (tapkanje) na taster ima Back ulogu.
Senzor otiska prsta je brz i relativno precizan, radi dobro pod jednim uslovom – da prst stavljate baš onako kako ste snimili otisak, pošto je poprilično “alergičan” na prislanjanje prsta pod blagim uglom. U tom slučaju odbija da prepozna otisak dok potpuno ne ispravite prst. Interfejs je “čistog” izgleda, koristi se kombinacija kružnih i kvadratnih ikonica/elemenata i pastelne boje u sklopu sa belom.
Tradicionalno u Apple stilu nema fioke sa aplikacijama, pa se nove aplikacije pojavljuju na početnim ekranima. Notifikacioni meni je proziran, sadrži pet kružnih brzih prečica, koje mogu da se prošire i tada je na raspolaganju 14 prečica, a vide se i oznake dva provajdera čije se kartice nalaze u slotovima.
FlymeOS donosi razne mogućnosti i gestove, recimo prevlačenje prstom ili duplo kuckanje za uključivanje ekrana, zatim Smart Touch kružić na ekranu koji nudi razne mogućnosti kao što je klik za vraćanje unazad, dupli klik za zatvaranje aplikacije, prevlačenje na dole za notifikacioni panel, itd. Flyme dozvoljava i izuzetno lako rutovanje uređaja, prostim uključivanjem opcije kada se ulogujete u svoj Flyme nalog. Celo iskustvo je drugačije od klasičnijih verzija Androida, tako da se treba navići na ovakav alternativniji interfejs.
Navikli smo na plastiku kod Meizu MX serije, ali ove godine poznata kineska firma diže kvalitet upotrebljenih materijala za još jednu lestvicu, tako da MX5 donosi celokupno kućište izrađeno od metala. MX5 deluje zaista ozbiljno u ruci, baš kao pravi premium smartfon sa mnogo većom cenom.
Tanak svega 7.6mm, ovogodišnji model je malo veći zbog povećane dijagonale ekrana sa 5.36 na 5.5 inča. Po veličini je negde u rangu sa LG G4 modelom – a poredimo ga sa pomenutim čisto da steknete utisak dimenzija, tako da se MX5 bezbedno može nazvati ne tako malim fabletom. Nije težak sa svojih 149 grama, a sveukupno deluje kvalitetno. Istakli bismo da tasteri koji zveckaju i jeftino centralno dugme deluju ipak pomalo kvare ukupni utisak.
MX5 donosi i promenu tipa ekrana: umesto IPS tipa ekrana, sada je tu “Samsungoliki” AMOLED. Dijagonala ekrana iznosi 5.5 inča, a rezolucija 1920×1020 tačaka; nudi vrlo solidnu oštrinu od 401 piksela po inču. Kvalitet prikaza je blizak Samsungovom S-AMOLED tipu, mada je u ovom slučaju MX5 blago inferiorniji u odnosu na modele ovog proizvođača. Pre svega po pitanju maksimalne svetline, gde se Meizu kreće u rasponu do 401 cd/m2, dok se kod Samsunga radi o ciframa preko 500 cd/m2. Ono što bi najviše odgovaralo MX5 modelu jeste Basic režim ekrana kakav ima S5/S6, jer su ovde boje malo prezasićene.
Veoma širok gamut boja kao i kod većine AMOLED tipa ekrana, ali tačnost boja pomalo strada, nisu skroz precizne sa 6.69 Delta E cifrom, dok je Gamma u redu sa 2.31 vrednošću. Temperatura boja jeste na toplijoj strani, oko 6900K na standardnom podešavanju, ali pošto postoji Color Temperature opcija u meniju, mogu se još malo utopliti boje i dovesti na 6600K, što je blago odstupanje od 6500K referentne granice. Uglavnom, vrlo dobar ekran sa malo zasićenijim bojama i dobrom oštrinom – zapravo i više nego dobar za cenovnu klasu telefona.
Mediatek MT6795 Helio X10 nije Qualcomm Snapdragon 810 ili Exynos 7420 po pitanju performansi, više je u nekim stvarima bliži u rangu sa Snapdragon 801 čipsetom prošlogodišnjih vodećih modela. Da li je to loše? Nikako, ne možemo reći da su ovogodišnji flegšipi znatno brži u radu u odnosu na prošlogodišnje, veća je razlika u sintetičkim benchmark testovima nego što može da se oseti u realnom radu. Takođe, bilo bi malo preterano da se dobiju iste performanse kao najnoviji flegšipi ove godine u telefonu koji košta znatno manje – budimo realni. U praksi, MX5 je izuzetno brz telefon koji instalira i pokreće aplikacije sa minimalnom zadrškom. Čisto da damo kontekst ljubiteljima sintetike – MX5 postiže 46110 poena u Antutu test, Max Out u Ice Storm i Ice Storm Extreme 3D Mark testovima i vrlo dobrih 15972 poena u Unlimited testu. CPU i GPU performanse su itekako zadovoljavajuće, ne u rangu zvučnijih ovogodišnjih flegšipa, ali u rangu sa prošlogodišnjim vodećim modelima. To je po našem mišljenju sjajno za telefon sa ovom cenom.
Već po specifikacijama se nazire da kamera MX5 modela obećava. Ogromna rezolucija senzora od 20.7MP donosi sjajan nivo detalja u fotografijama, mada uz nešto veće prisustvo šuma. Šum je dosta vidljiviji u unutrašnjim uslovima i u noćnim fotografijama, ali je ipak primetan i u dnevnim, što pomalo kvari utisak. Boje su tople i možda blago prezasićene, a neretko se desi da kamera pogrešno proceni svetlosne uslove, pa pre ili podeksponira fotografiju. Ipak, sa ručnim biranjem tačke fokusa ovo se rešava, mada je i tu potrebno isprobati par regiona fokusiranja kako biste dobili pravilno eksponiranu fotku. Tu je i Manual režim gde se može nameštati ISO, brzina okidača, EV, i žižna daljina, što je ok za naprednije korisnike.
Kvalitet kako dnevnih tako i noćnih fotografija je po našem mišljenju sasvim u redu – f2.2 blenda može da napravi lep bokeh – ali ima boljih kamera kod skupljih zvučnijih flegšipa. Opet moramo da se osvrnemo na cenu – za 290$ (450 evra kod nas) kamera je i više nego solidna. Tu je zatim i 4K video snimanje, koje je odlično po našem mišljenju, oštro kao žilet i prepuno detalja – 42.7 Mbps Bitrate i 29.733 framerate. Postoji i Slow motion video snimanje koje se obavlja u 720p rezoluciji, i pruža interesantne rezultate. Kamera MX5 modela je – da ne budemo preterano kritični – sveukupno veoma solidna.
Video primeri:
Primeri fotografija:
Link
Dolazimo i do autonomije MX5 modela, koju smo očekivali da bude dobra, i ispostavilo se da jeste. Koliko dobra? Ne možemo reći idealna, imali smo slučajeva gde pojedini modeli traju primetno duže, ali kada saberemo i oduzmemo utiske autonomija modela za 2015-u godinu, možemo reći da je trajanje baterije slično kao kod drugih flegšipa, ako ne i za dlaku bolje. Konkretna cifra je 5 sati i 38 minuta uključenosti ekrana surfovanjem na WiFi konekciji pri 250cd/m2 osvetljenju ekrana. Rezultat kojim smo itekako zadovoljni.
Nadamo se da ste iz svega navedenog mogli da procenite kako se otprilike MX5 kotira u svetu aktuelnih flegšip telefona, a kako bi jasno potvrdili sve ono što smo prethodno pisali – da, izuzetno smo zadovoljni onim što nam je ponudio telefon u ovom cenovnom rangu. Prosto se približio iskustvu koje nude znatno skuplji modeli, po manjoj ceni, a to samo po sebi govori šta je Meizu uspeo da ponudi potrošačima ove godine. Ne, nije savršen smartfon, i da, ima flegšipa koji su bolji od njega, ali ne u ovoj cenovnoj klasi.
Unapređen kvalitet izrade, mislimo na telo koje je sada potpuno od metala, veliki i kvalitetni 5.5-inčni AMOLED ekran, vrlo solidna 20.7MP kamera, vrlo korektna autonomija, dobre performanse u rangu prošlogodišnjih modela… To su neke od stvari koje čine MX5 vrlo primaljivim telefonom za kupovinu. DualSIM je takođe interesantan za osobe koje vole da koriste više SIM kartica različitih provajdera. Ima svojih slabijih strana kao što su prezasićene boje ekrana, pomenuto zveckanje volume i power tastera, nedostatak microSD slota, ali sve su to stvari koje itekako možemo da oprostimo telefonu sa povoljnom cenom, i sveukupno smatramo da MX5 nudi odličan odnos uloženog i dobijenog…
Prednosti – Kvalitetno metalno telo – AMOLED ekran – Sasvim dobre performanse – DualSIM – Vrlo solidna kamera
Mane – Malo netačne i prezasićene boje ekrana – microSD slot nedostaje – “Jeftini” tasteri i centralno dugme
Cena: oko 450 evra kod nas u slobodnoj prodaji
Smartfon na test ustupio TCCM.
Meizu MX5
Koliko je bitna cena telefona u današnje vreme? Po mišljenju mnogih - poprilično. Pojedini kineski proizvođači nastavljaju da nude odlične telefone po niskim cenama, dok "A" brendovi postaju sve skuplji i skuplji. Meizu je firma koja svake godine ume da nas zadivi svojim telefonima i njihoviim pristupačnim cenama - da li je to slučaj i sa novim MX5 modelom? Ovog puta u novom "odelu" i sa svežim specifikacijama - kako se ovaj smartfon pokazao u praksi?